فیدیبو نماینده قانونی نشر نامک و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب افسانه‌های آذربایجان

کتاب افسانه‌های آذربایجان

نسخه الکترونیک کتاب افسانه‌های آذربایجان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب افسانه‌های آذربایجان

افسانه قسمت مهمی از فولکلور را تشکیل می‌دهد. در افسانه‌ ها علاوه بر چیزهای دیگر که عموما از فولکلور عاید جامعه‌شناسان و غیره می‌شود می‌توان بهترین و اصیل‌ترین زبان نثر را پیدا نمود. به علاوه افسانه ‌ها سرشار از ترکیبات و تعبیرهای لطیف زبان‌ها هستند. مثلاً در داستان‌های کوراوغلو می‌توان بهتـرین نمونه نثـر زبان ترکی را سراغ گرفت. نگفته پیداست که افسانه ‌های هر ملت و کشوری دارای ویژگی‌هایی است که آن‌ها را از افسانه‌های ملل دیگر متمایز می‌کند. در شرایط اقلیمی مختلف و از میان حوادث و شرایط تاریخی گوناگون افسانه‌ هایی با خصوصیات متنوع و مختلف زاده می‌شود. مثلاً آنچه در نظر اول در فولکلور سیاه‌پوستان دیده می‌شود رنج و حسرت و اندوهی است که طی هزاران سال بردگی و استثمار بر آن‌ها سنگینی کرده، لاجرم بازتاب آن در فولکلورشان آشکار است.

ادامه...
  • ناشر نشر نامک
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.41 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۷۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب افسانه‌های آذربایجان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مشخصات قهرمان در افسانه های آذربایجان

افسانه قسمت مهمی از فولکلور را تشکیل می دهد. در افسانه ها علاوه بر چیزهای دیگر که عموما از فولکلور عاید جامعه شناسان و غیره می شود می توان بهترین و اصیل ترین زبان نثر را پیدا نمود. به علاوه افسانه ها سرشار از ترکیبات و تعبیرهای لطیف زبان ها هستند. مثلاً در داستان های کوراوغلو می توان بهتـرین نمونه نثـر زبان ترکی را سراغ گرفت.
نگفته پیداست که افسانه های هر ملت و کشوری دارای ویژگی هایی است که آن ها را از افسانه های ملل دیگر متمایز می کند. در شرایط اقلیمی مختلف و از میان حوادث و شرایط تاریخی گوناگون افسانه هایی با خصوصیات متنوع و مختلف زاده می شود. مثلاً آنچه در نظر اول در فولکلور سیاه پوستان دیده می شود رنج و حسرت و اندوهی است که طی هزاران سال بردگی و استثمار بر آن ها سنگینی کرده، لاجرم بازتاب آن در فولکلورشان آشکار است.
اصولاً فولکلور نشان دهنده و منعکس کننده احوال و افکار و آرزوهای طبقات محروم و پایین اجتماع است و گاهی که از بالاترها و اشراف صحبت می شود هنگامی است که طبقات محروم به ناچار ضمن امرار معاش و تحصیل روزی با آن برخورد می کنند.
چون روی سخن در این مقاله افسانه های آذربایجان است همین قدر مقدمه چینی هم کفایت می کند.
***
در دو سه جای دیگر هم گفته شده که می توان داستان های فولکلور آذربایجان را سه دسته کرد:
۱. داستان های حماسی مخلوط با عشق های پهلوانی و دلاوری ها و مبارزه با پادشاهان و خوانین و فئودال ها، از این دست داستان ها بگیرید داستان های بسیار شورانگیز کوراغلو را که هفده داستان است، و بعد هم داستان های کتاب دده قورقود را.
۲۱. افسانه های صرفا عاشقانه، از این دست بگیرید داستان های بسیار مشهور «عاشق غریب»، «طاهرمیرزا»، «اصلی و کرم»، و غیره و غیره.
۳. افسانه هایی که برای بچه ها و نوه ها و نتیجه ها در شب های دراز زمستان پای کرسی برای سرگرمی و فرو رفتن به خواب شیرین و شکر گفته می شود. هرکس دست کم نام پنجاه داستان از این دست را می داند. در این جا فقط می پردازیم به خصوصیات افسانه های دسته سوم.

سخنی درباره چند تن از قهرمانان و چهره های مشخص افسانه ها:

۱. کچل، یکی از جالب ترین و زنده ترین و اصیل ترین چهره های افسانه های آذربایجان است. کچل جوان فقیری است از طبقه سوم که هیچ گونه وسیله معاش ندارد، نه زمینی و نه هیچ شغل و حرفه و منصب معینی. اغلب پیش ننه پیرش زندگی می کند و از پولی که ننه اش از پشم ریسی به دست می آورد امرار معاش می کند.
کچل گاهی کمکی تنبل و تن پرور است. اما وقتی که مجبور به کار کردن و سیر کردن شکم خود می شود چنان کارهایی می کند و چنان مردی و هوش و فراستی از خود نشان می دهد که پادشاهان و وزیران و دیوهای پرزور از دستش عاجز می شوند. در دو کلمه بگویم: کچل تنبل و در عین حال چالاک و کارکن است و خوب می تواند حقه سوار کند. حرف های بامزه خیلی بلد است. داستان نویس معاصر غلامحسین ساعدی در یکی از داستان هایش از این چهره آذربایجانی به نحو خوب و استادانه بهره برداری کرده است. در افسانه های آذربایجان کچل اغلب با وزیر و گاهی با پادشاه درمی افتد و همیشه پس از شکست ها و خفت ها و گول خوردن های متوالی پیروز می شود و یکهو می بینیم داماد پادشاه شد و یا خود به جای پادشاه نشست و ننه پیرش را هم وزیر کرد.
کچل سمبل فرد محروم و زجردیده اجتماع است که همیشه در آرزوهای نیک بختی سوخته و خواسته است که روزی خود فرمانروای خویش باشد.
۲. وزیر، از چهره های منفی افسانه های آذربایجان است. او مردی است چاپلوس و موذی و پول پرست که هیچ میانه خوبی با طبقات پایین اجتماع ندارد.
در افسـانه های آذربایجان جـدال پی گیر میان وزیران و مردم درگیر است.
۳. دیو، دیوهای آذربایجان خیلی پرزور و در عین حال سخت پخمه اند. آن ها می توانند کوهی روی کوه دیگر بگذارند، اما با یک حرف مفت گول می خورند و به دست خود گورشان را می کنند و یا فرار را بر قرار ترجیح می دهند. مثلاً در افسانه جیتدان دیو حرف جیتدان را باور می کند و سر خود را می برد تا زیر پایش بگذارد و از درخت بالا برود و جیتدان را دستگیر کند. دیوها گاهی عاشق دخترها و زن ها می شوند و آن ها را می دزدند.
به ندرت هم زنی عاشق دیوی می شود و او را می آورد و در خانه اش پنهان می کند. مثلاً در افسانه «نارخاتین». جان دیوها اغلب در شیشه ای یا میان جارویی و آئینه ای پنهان است که اگر آن را بر زمین بزنند دیو نعره می کشد و می میرد.
۴. روباه و گرگ، دو قهرمان آشتی ناپذیر و ناسازگار افسانه های آذربایجانند. روباه موجودی است مکار و آب زیرکاه و هزارفن و حقه باز که تمام سوراخ سنبه ها را بلد است و گرگ موجودی خشمگین و درنده و دست وپاچلفتی که همیشه گول زبان چرب و نرم روباه را می خورد و در دام می افتد و کتک می خورد. روباه حتی سر شیر و آدم و شتر هم کلاه می گذارد و از این رهگذر شکمش را سیر می کند.

صمد بهرنگی

نظرات کاربران درباره کتاب افسانه‌های آذربایجان

ela hushun eybela kasirda
در 2 سال پیش توسط eln...i43
وااای بعضی داستاناش زیادی عجیبه انگار سر هم بندی شده فقط خواستن یچی بنویسن ولی بعضیاش قشنگن
در 3 سال پیش توسط zah...zrj
عالی
در 6 ماه پیش توسط m.s...far
بهترین داستان های دوران کودکیم
در 9 ماه پیش توسط رشدی رشدی