فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مروارید و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب کودک ۴۴

کتاب کودک ۴۴

نسخه الکترونیک کتاب کودک ۴۴ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب کودک ۴۴

کودک ۴۴، اولین رمان تام راب اسمیت، پرتره ای از دوران سیاسی و اجتماعی روسیه در عصر استالین است. اسمیت در این رمان از ماجرایی واقعی استفاده کرده تا داستان تلخش را درباره ی قتل های زنجیره ای بیش از چهل کودک به تصویر بکشد. این داستان بر اساس پرونده ی آندری چیکاتیلو (Andrei Chikatilo) نوشته شده که در دهه های هفتاد و هشتاد در روسیه ی کمونیستی مسئول قتل پنجاه و دو کودک شناخته شد. کتاب علاوه بر اینکه به جنایت شناسی دوران شوروی که شعارش «جنایتی وجود ندارد» بود می‌پردازد، پارانویاهای این عصر، سیستم آموزش و پرورش، دستگاه های پلیس مخفی و یتیم خانه ها را نیز در این کشور به تصویر میکشد.

ادامه...

بخشی از کتاب کودک ۴۴

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه­ی مترجم

کودک ۴۴، اولین رمان تام راب اسمیت، پرتره­ای از دوران سیاسی و اجتماعی روسیه در عصر استالین است. اسمیت در این رمان از ماجرایی واقعی استفاده کرده تا داستان تلخش را درباره­ی قتل­های زنجیره­ای بیش از چهل کودک به تصویر بکشد. این داستان بر اساس پرونده­ی آندری چیکاتیلو (Andrei Chikatilo) نوشته شده که در دهه­های هفتاد و هشتاد در روسیه­ی کمونیستی مسئول قتل پنجاه و دو کودک شناخته شد. کتاب علاوه بر اینکه به جنایت­شناسی دوران شوروی که شعارش «جنایتی وجود ندارد» بود می پردازد، پارانویاهای این عصر، سیستم آموزش و پرورش، دستگاه­های پلیس مخفی و یتیم­خانه­ها را نیز در این کشور به تصویر می­کشد.
***
تام راب اسمیت (متولد ۱۹۷۹) نویسنده­ی انگلیسی است که از مادری سوئدی و پدری انگلیسی متولد شده است. بعد از فارغ­التحصیل­شدن از دانشگاه کمبریج در سال ۲۰۰۱، تحصیلاتش را در دوره­ی یکساله­ی نویسندگی خلاق در ایتالیا تکمیل کرد. او پس از تحصیل، کارش را به عنوان فیلمنامه­نویس آغاز کرد. نمایشنامه­ی «صداهای گم» (Losing Voices) را تهیه­کننده­ی معتبری مثل انجمن مارلوو از او خرید و اجرا کرد.
کودک ۴۴، درباره­ی قتل تعدادی کودک در روسیه­ی استالینی است که در سال ۲۰۰۸ روانه­ی بازار کتاب شد و تاکنون به سی ویک زبان ترجمه شده است. این کتاب در همان سال جایزه­ی بهترین رمان تریلر «انجمن جنایی­نویسان» را دریافت کرد و در فهرست نهایی نامزدهای «جایزه­ی بوکر» قرار گرفت و نامزد دریافت «جایزه­ی اولین رمان کاستا» بود.
کودک ۴۴ رمان تریلری است درباره­ی لئو دمیدوف، مامور امنیتی که ناخواسته درگیر پرونده­ی کشتار مخوف عده­ای از کودکان در دوره­ی استالین می­شود.
این کتاب، اولین بخش از یک کتاب سه­گانه است. بخش دوم، کتاب «گزارش محرمانه» بوده که، از نظر تاریخی، دنباله­ای بر کتاب «کودک ۴۴» است و در سال ۲۰۰۹ چاپ شد. شخصیت لئو دمیدوف و همسرش، رایسا، در کتاب دوم اسمیت هم حضور دارند. در سال ۲۰۰۸ ریدلی اسکات، کارگردان امریکایی، امتیاز ساخت فیلم کودک ۴۴ را خریداری کرد.
***
اتحاد جماهیر شوروی زمین حاصلخیزی برای نویسندگان تریلر بوده؛ از گورکی پارک نوشته­ی مارتین کروز اسمیت تا ذائقه­ی خوش لکتر هانیبال به گوشت انسان، همگی از آنجا سرچشمه می­گیرند. تام راب اسمیت در اولین کتابش از هر دو این مولفان وام می­گیرد، ولی سرزمین پدری رابرت هریس شاید بهترین مقایسه در این زمینه باشد. درست همان­طور که هریس از یک کارآگاه برای افشای ماهیت حکومت توتالیتر نازی استفاده کرده، اسمیت هم از اسراری جنایی برای کشف دوره­ی استالینی استفاده می­کند.
تام راب اسمیت به واسطه­ی تجربه­ی کاری­اش در زمینه­ی نمایشنامه­نویسی، در کتاب کودک ۴۴ درامی خوفناک با فضایی کاملاً سیاه خلق کرده که هر لحظه و هر صفحه­ی آن از کنش­های فراوانی تشکیل می­شود که خواننده را مجذوب خود می­کند. کودک ۴۴ رمانی کاملاً تصویری است که به تصویر کشیدن وقایعش برای خواننده آسان است. و همچنین از طرفی سبک وی‍ژه­ی نویسنده - استفاده از جملات ترکیبی، واژه­های ویژه­ی خود، در هم ریختن عناصر زمانی - به این اثر ویژگی­های متفاوتی داده است.
اسمیت در این کتاب از واژه­های مشخصی، که ویژگی حکومت­های توتالیتر است، استفاده کرده، واژه­هایی که برای مردم چنان جامعه­ای ذهنیتی را خلق می­کند که نزدیک شدن به آنها برای­شان گونه­ای احتیاط ایجاد می­کند. "تقبیح کردن"، "خائن"، "غرب"، همگی واژگانی هستند که در حکومت بسته­ی شوروی در دوران استالین ترس را در مردم زنده نگه می­داشت و تاثیر خود را در این رمان نشان می­دهد.
علاوه بر این، نویسنده با جزئیات فراوانی که لابه­لای سطور داستانش به کار برده، با ذکاوت فراوان، خواننده­ی خود را به شکل غیرمستقیم با مقطعی از تاریخ روسیه، هم از نظر سیاسی و هم از نظر اجتماعی، آشنا می­کند. داستان اسمیت در زمانی کمی پیش و پس از مرگ استالین رخ می­دهد که به او این فرصت را می­دهد تا موضوعات اجتماعی و سیاسی آن عصر را به چالش بکشد.
شوروی در دوره­ی استالین می­کوشد بهشتی برای کارگرانش باشد و تمام نیازهای آنها را فراهم کند. یکی از ستون­های اساسی این است که شهروندانش فارغ از ترس جنایت و جنایتکاران معمولی زندگی می­کنند. ولی در این جامعه میلیون­ها نفر در ترس زندگی می­کنند... ترس از حکومت. مرگ نجوایی در دوردست­هاست. تنها گمان به بی­وفایی ایدئولوژیک - داشتنِ کتابی از غرب رو به انحطاط – میلیون­ها بی­گناه را به اردوگاه­های کار اجباری یا به اعدام می­فرستد.
بهترین کاری که اسمیت انجام داده زمانی است که چگونگی پرورش جهالت را از دل سکوت و ترس نشان می دهد: ناتوانی در بیان حقیقت، تمام سلول­های هستی انسان را می­خورد و آن زمان است که عشق تیره می­شود.
در پایان لازم می­دانم از خانم فریده اشرفی، خانم الاهه دهنوی و آقای سیامک گلشیری، که مجموعه ی حاضر حاصل راهنمایی و دقت نظر ایشان است، سپاسگزاری کنم.

نادر قبله­ای

نظرات کاربران درباره کتاب کودک ۴۴

سلام فیدیبو ???? خیلی ممنون از قرار دادن این کتاب شما فوق العاده‌اید. دوستان کتاب بی نهایت زیباست واقعا پیشنها میشه.
در 2 سال پیش توسط سید محسن
رمان رو نخوندم ولی فیلمش به شدت پیشنهاد میشه با بازی تام هاردی و گری اولدمن...
در 2 سال پیش توسط soheil eshragh
به شدت پیشنهاد میشه این رمان
در 2 سال پیش توسط omi....69
کتاب فوق العاده س،داستان عالی پیش میره حتی بدون اینکه بخشی کسل کننده باشه
در 2 سال پیش توسط rah...hnm
فیلمش رو ندیدم. هنوز ندیدم. ولی داستان حیرت انگیزیه و بسیار هنرمندانه روایت شده. از هر فصلش میشه یک فیلم ساخت بی اغراق. پر از غافلگیری و جاذبه.
در 2 سال پیش توسط یگانه گل پذیر
داستانی قوی و جذاب با ترجمه‌ای روان...
در 2 سال پیش توسط آرمین اسدزاد
خیلی خوب بود . دست نویسنده درد نکنه که این همه جذاب و پر کشش نوشته . اصلا موقع خوندن احساس خستگی نکردم .
در 2 سال پیش توسط م ف
من هر سه جلد کتاب رو خوندم. به نظر من ارزش خوندن داره و داستانش و مخصوصا تصویرسازی فضاها و شخصیتها شما رو جذب میکنه.
در 1 سال پیش توسط bar...aam
کتاب خیلی خوبی بود و از خوندنش هرگز خسته نشدم
در 2 سال پیش توسط مولود عبدی
برای کساییکه دنبال یه داستان جنایی و پرهیجان هستن انتخاب خوبیه.
در 2 ماه پیش توسط مرضیه رضاپور