فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بصیرت و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تاریخ هنر

کتاب تاریخ هنر

نسخه الکترونیک کتاب تاریخ هنر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب تاریخ هنر

این کتاب کوچک و مختصر، وسیعترین طیف ممکن از هنر را که انتظار می‌رود در گالریها و موزه‌ها دیده شوند، پوشش می‌دهد و در واقع دیباچه‌ای بر مباحث و مسایلی است که روی هم رفته شاخه تاریخ هنر را می‌سازند و از دلمشغولیهای اصلی و تاریخ هنر برآمده‌اند که ارزش‌گذاری، دسته‌بندی، تفسیر، توصیف و تفکر درباره آثار هنری را شامل می‌شوند. به رغم حجم کم، حاوی اطلاعاتی جدید و بسیار بوده و مطالب آن نه چندان ابتدایی و مقدماتی و نه خیلی پیچیده و تخصصی است.مؤلف بحث خود را در این کتاب با طرح این پرسش بنیادین آغاز کرده است که "تاریخ هنر چیست؟" و از این منظر بر آن است تا میان تاریخ هنر از یک سو و درک و نقد هنر از سوی دیگر تمایز قائل شده و دامنه گسترده‌ای از مصنوعات را مورد بررسی قرار دهد که در این حوزه دخیلند و نشان دهد که این آثار چگونه در طول تاریخ تغییر کرده‌اند.وی به بررسی تأثیر متقابل زبان و تصویر پرداخته و نشان می‌دهد که کتابهای تاریخ هنر چگونه نوشته شده‌اند و چه تأثیری بر خود هنر و تاریخ هنر گذاشته‌اند. اهمیت گالریها و موزه‌ها یا به طور کلی، شیوه‌های عرضه تاریخ هنر، موضوع فصل سوم است که شمایی از گسترش مجموعه‌ها، از گنجینه‌های حاصل از کنجکاویها گرفته تا حامیان و مجموعه‌داران خصوصی و غیرخصوصی امروزی را در بر می‌گیرد.این کتاب به رابطه هنر و تفکر اختصاص دارد و تأثیر مکاتب مختلف فلسفی و نظریه روانکاوی بر شیوه‌های تفکر درباره تاریخ هنر و نقش، معنا و تفسیر هنر را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این فصل اندیشه‌های متفکران مهمی چون هگل، مارکس، فروید، فوکو ودریدا به اختصار مطرح شده تا نشان داده شود که چگونه این متفکران با تاریخ هنر ارتباط برقرار کرده و چگونه آرای آنان به ظهور بررسیهای اجتماعی از تاریخ هنر و برداشتهای فمینیستی از آن منجر شده است

ادامه...

بخشی از کتاب تاریخ هنر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیش گفتار

این کتاب را باید دیباچه ای بر مسایل و مباحثی دانست که روی هم رفته شاخه تاریخ هنر را می سازند واز دلمشغولی های اصلی و تاریخ هنر برآمده اند که ارزش گذاری، دسته بندی، تفسیر، توصیف و تفکر درباره آثار هنری را شامل می شود. شیوه های رویکرد تاریخ هنر به این مباحث، در طی تاریخ تغییر و تحول یافته است. این تغییر در رویکردها نسبت به پارامترهای تاریخ هنر و اینکه چگونه این تواریخ می توانند موضوعات هنری را مورد کنکاش قرار دهند، پرسش هایی را در مورد نحوه عرضه تاریخ هنر در قالب کلمات و محدودیت های زبان نوشتاری و گفتاری برای انجام این مهم طرح کرده است. همچنین در سال های اخیر، اهمیت نسبی نقش هنرمند، موضوعی که مطرح می کند و تماشاگر مورد ارزیابی های مجدد قرار گرفته است. همین مسایل خود به بروز پرسش های دیگری منجر شده از جمله در مورد دل مشغولی های ما نسبت به خالق اثر، اصالت اثر و مسیر خطی پیشرفت در گذر زمان، که همگی آنها کانون سنتی مباحث تاریخ هنر را شکل می دادند، حال آنکه اینها شاید صرفاً یکی از راه های نگرش به هنر، تجزیه و تحلیل و ارائه برداشت های تاریخی از آن بوده باشد.
کتاب های سنتی تاریخ هنر بر دوره ها و سبک ها تاکید دارند و بر تولید فرآورده های هنری غربی تمرکز می کنند و همین امر می تواند رویکردهای دیگر را تحت الشعاع خود قرار دهد و اجازه ندهد که مثلاً آثار هنری را بر اساس موضوع، یا بر اساس میزان تاثیرپذیری از فرهنگ های غیرغربی، دسته بندی و تحلیل کنیم. این کتاب بر آن است تا چنین شیوه های سنتی نگرش به هنر و نوشتن درباره آن را مورد چالش قرار دهد. بنابراین، نمونه هایی را به عنوان مثال و نماد برگزیده ام که به لحظات تاریخی و فرهنگ های متفاوتی تعلق دارند تا بتوانم پرسش هایی را مطرح سازم که به نظرم مهم و اساسی می آیند. با توجه به حجم اندکی که این کتاب باید داشته باشد و صرفاً بحثی مقدماتی را عرضه دارد، در انتخاب تصاویر سخت گیر بوده ام و آنهایی را که برگزیده ام قرار است صرفاً اشارت گر به مباحثی باشند که در آن مورد مطرح می کنم. در مجموع، تصاویری که برگزیده ام به «هنر نخبه» تعلق دارد، یعنی هنری که انتظار می رود در موزه ها و گالری ها شاهد آن باشیم. این دستمایه به ما فرصت می دهد تا گستره وسیعی از مباحث اجتماعی و فرهنگی تحت پوشش قرار گرفته در تاریخ هنر را بررسی کنیم.
بحث را با طرح این پرسش بنیادین آغاز می کنم که، «تاریخ هنر چیست؟» این امر به من امکان می دهد تا بین تاریخ هنر از یکسو و درک و نقد هنر از سوی دیگر تمایز قایل شوم و دامنه گسترده ای از مصنوعاتی را مورد بررسی قرار دهم که در این رشته دخیلند و نشان دهم که اینها در طی تاریخ چگونه تحول یافته اند. گرچه هنر مبحثی دیدنی است، اما آن را با خواندن یاد می گیریم و عقاید خود را درباره آن عمدتاً از طریق نگارش منتقل می کنیم. این امر زمینه را برای بررسی تاثیر متقابل زبان و تصویر آماده می کند که در فصل دوم به آن خواهم پرداخت. در اینجا، به این مسئله نگاه خواهم کرد که کتاب های تاریخ هنر چگونه نوشته شده اند و چه تاثیری بر خود هنر و بر تاریخ هنر به جا گذاشتند. نمونه هایی از تاریخ هنرنویسان از دوران های مختلف تاریخی، از جمله پلینی، واساری، وینکلمان، همراه با نوشته های معاصرانی چون گامبریچ، گرینبرگ،(۲) ناکلین(۳) و پالک(۴) بررسی خواهد شد. در بررسی آثار این نویسندگان، انتظارات ما از تاریخ هنر به عنوان ماجرایی گاهشمارانه درباره هنرمندان ارزنده غربی که عمدتاً مرد بودند مطرح می شود. این تمایل در این تفسیر از بحث مورد نظر، زمینه ساز طرح مسایلی در مورد اهمیت چهره های برجسته در تاریخ هنر و همچنین طرح این نکته خواهد شد که به هنر غیرفیگوراتیو، بدوی و اولیه چگونه می نگریم.
اهمیت گالری ها و موزه ها ـ یا به طور کلی، شیوه های عرضه تاریخ هنر ـ در فصل سوم مطرح می شود که شمایی از گسترش مجموعه ها، از گنجینه های حاصل کنجکاوی ها گرفته تا حامیان و مجموعه داران خصوصی و غیرخصوصی امروزی را دربر می گیرد. در همین رابطه، به تاثیر گردآوری آثار و اشیاء و تاثیر آنها بر ارزش ادراک شده آنها و تاریخ هنر خواهم پرداخت و نشان خواهم داد که چگونه نوشتن درباره این آثار می تواند بر «ارزش» آنها اثر بگذارد. من به این موضوع با نگاه ویژه به مسئله اهمیت هویت هنرمند در نمایشگاهی که از آثار او در گالری برپا می شود می نگرم و در پی پاسخ به این پرسشم که از نظر عرضه تاریخ هنر چه فرقی می کند که مجموعه آثاری به صورت بررسی مضمونی موضوع مطرح شود یا براساس توالی تاریخی عرضه گردد. این امر در ضمن در تحلیلی که از نمایشگاه های پر خرج و پر سر و صدا خواهم داد و اینکه چگونه چنین نمایشگاه هایی مسیر تاریخ هنر را تغییر دادند، مثلاً چه شد که نمایشگاه پسا امپرسیونیسم به سال ۱۹۱۲ به آن جنبش خاص هنری عنوان «پسا امپرسیونیسم» داد، به کار خواهد آمد.
رابطه هنر و تفکر می تواند پیچیده باشد و در فصل ۴ به تاثیر مکاتب مختلف فلسفی و نظریه روانکاوی بر شیوه های تفکر ما درباره تاریخ هنر و نقش، معنا و تفسیر هنر خواهم پرداخت. در این فصل اندیشه های متفکران مهمی چون هگل، مارکس، فروید، فوکو و دریدا را به اختصار معرفی می کنم تا نشان دهم که چگونه این متفکران با تاریخ هنر تعامل برقرار کردند و چگونه آرای آنان به ظهور بررسی های اجتماعی از تاریخ هنر و برداشت های فمینیستی از آن منجر شد. فصل ۵ به بررسی معنا در هنر، به ویژه به کیفیت و انواع بازنمایی و کاربرد شمایل نگاری، یا نمادگرایی، در آثار هنری در طول تاریخ اختصاص دارد. در فصل ۶ نیز به رسانه ها و تکنیک های مختلف آفرینش آثار هنری خواهیم پرداخت.
امیدوارم که این کتاب در عین حال که راه هایی برای تفکر درباره هنر و تاریخ آن معرفی می کند بتواند در کسب لذت از آثار هنری و درک آنها هم موثر واقع شود و می خواهم این نکته را اضافه کنم که نباید بگذاریم اهمیت آثار هنری به عنوان شواهد اولیه، یا نقاط آغاز تاریخ هنر فراموش شود. بدین منظور فصل پایانی کتاب ما را به آثار هنری رجعت می دهد. در این فصل توجه خوانندگان را به شیوه های مختلف خوانش ویژگی های فیزیکی اشیای هنری از نظر تکنیک و ابزار و رسانه های به کار رفته در خلق آنها و همچنین شیوه های گوناگون خوانشِ آثار نقاشی جلب می کنم.
این کتاب به قصد جلب توجه عامه مردم، کسانی که اهل موزه رفتن هستند، دانش آموزان باهوش دبیرستان ها و دانشجویان سال های اول و دوم دانشگاه که دروسی چون تاریخ هنر، باستان شناسی و مطالعات فرهنگی را برمی گزینند، نوشته شده است. در نگارش کتاب کوشیده ام از به کار بردن واژگان تخصصی و اصطلاحات خاصه پسند اجتناب کنم، اما چند واژه تکنیکی، تخصصی هم هست که برای استفاده و فهم این کتاب ضروری است. با توجه به این امر، من واژه نامه ای همراه با آدرس وبسایت گالری ها و موزه ها در پایان کتاب آورده ام که می تواند نقطه آغازی برای کسانی باشد که می خواهند تحقیق بیشتری در آثار هنری و مکان هایی انجام دهند که آن آثار در آنجا نگاهداری می شود.
هدف من این است که بحث شفاف و موجزی در مورد مباحث پیچیده مطرح در تاریخ هنر عرضه دارم. از سوی دیگر می خواهم خواننده را با ابزارهای اساسی و لازم برای مطالعه تاریخ هنر از خلال پوشش دوره ها و مضامین به ترتیب توالی تاریخی آنها مجهز کنم. اما مهم تر از همه اینها، این کتاب کوشش دارد تا نشان دهد که چقدر می توانیم از هنر چیز یاد بگیریم و در ضمن راه های متفاوتی را برای لذت بردن از نگریستن به آثار هنری، تفکر درباره آنها و درک ارتباط آنها با خود ما فراروی خواننده قرار می دهد.

نظرات کاربران درباره کتاب تاریخ هنر

این کتاب بر آن است تا چنین شیوه‌های سنتی نگرش به هنر و نوشتن دربارۀ آن را مورد چالش قرار دهد... (و) به قصد جلب توجه عامه مردم، کسانی که اهل موزه رفتن هستند، دانش‌آموزان باهوش دبیرستان‌ها و دانشجویان سال‌های اول و دوم دانشگاه که دروسی چون تاریخ هنر، باستان‌شناسی و مطالعات فرهنگی را برمی‌گزینند، نوشته شده است. "از متن"
در 2 سال پیش توسط P D
مثل هنر رنسانس این کتاب هم خیلی خلاصه هست. به درد آشنایی اولیه با موضوع تاریخ هنر میخوره.
در 2 سال پیش توسط b.s...323