فیدیبو نماینده قانونی نشر موغام و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آشنایی با فلسفه هنر و زیبایی‌شناسی

کتاب آشنایی با فلسفه هنر و زیبایی‌شناسی
ویژه آزمون کارشناسی ارشد هنر

نسخه الکترونیک کتاب آشنایی با فلسفه هنر و زیبایی‌شناسی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آشنایی با فلسفه هنر و زیبایی‌شناسی

کتاب پیش رو با ساده‌ترین شکل ممکن دانشجویان هنر را با مفاهیم اصلی فلسفه هنر آشنا می‌نماید. مطالب این کتاب برای افرادی که مطالعات و دانش فلسفی زیادی ندارد بسیار مفید و راهگشاست. مطالعه کتاب حاضر برای داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد هنر و دکترای هنر توصیه می‌شود. این کتاب برای همه دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌های هنری می‌تواند در حکم کتابی آموزشی و مقدماتی، دریچه ورود ایشان به مباحث فلسفی و راهنمایی برای مطالعه کتاب‌های دشوارتر باشد.

ادامه...
  • ناشر نشر موغام
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.11 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۶۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب آشنایی با فلسفه هنر و زیبایی‌شناسی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

کتاب پیش رو با هدف آموزش گام به گام مفاهیم اصلی فلسفه هنر با زبانی ساده نوشته شده است که می تواند برای همه هنرمندان و دانشجویان هنر به ویژه برای داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سودمند باشد. از آنجا که هدف اصلی کتاب آموزشی بوده است از ارجاعات داخل متن پرهیز شده و صرفا فهرستی از منابع مورد استفاده در انتهای کتاب ارائه گردیده است.

در تالیف کتاب حاضر نکاتی در نظر گرفته شده که پیش از شروع به مطالعه، مروری بر این نکات مفید است:
الف- مخاطبین این کتاب دانشجویان یا فارغ التحصیلان رشته های هنری در نظر گرفته شده است.بنابراین منطقی است که فرض کنیم مخاطبان این کتاب قبلاً مطالعه فلسفی زیادی نداشته اند و در دروس دانشگاهی نیز این مباحث مطرح نشده است ولی اکنون باید به انبوهی از سوالات فلسفی پاسخ دهند. امیدواریم در صورتی که به توصیه ها و نکات مطرح شده در این کتاب توجه شود، یادگیری فلسفه هنر و زیبایی شناسی در حد آزمون کارشناسی ارشد دور از دسترس نخواهد بود.

ب- فلسفه هنر و فلسفه به طور عام را چگونه می توان آموخت؟
اولاً مباحث فلسفی را صرفاً با فهم و ادراک می­توان یاد گرفت و تلاش برای حفظ کردن جملات فلسفی به معنای یادگیری فلسفه نیست. متاسفانه تکیه بر حافظه برای آموزش فلسفه هنر در حال حاضر در میان دانشجویان هنر رایج است اما ما با ذکر مثال­هایی از آزمون­های کارشناسی ارشد سال­های گذشته نشان خواهیم داد که تفهیم و ادراک مباحث فلسفی بهترین راه پاسخ گویی به سوالات است. بهتر است در همین ابتدای کار تصورات اشتباه را کنار بگذاریم؛ فلسفه نیز همانند ریاضیات بر فهم تکیه دارد نه بر حافظه.
ثانیاً آموختن فلسفه باز مثل ریاضیات نیاز به معلم دارد تا مفاهیم و موضوعات فلسفی را به ما تفهیم کند. بدون تفهیم مطالب و اصطلاحات خاص فلسفی، آموختن فلسفه بسیار دشوار و تقریباً غیر ممکن است.
ثالثاً معلم فلسفه می تواند یک کتاب آموزشی باشد. اما متاسفانه تا کنون در میان کتابهای منتشر شده به فارسی چنین کتابی تالیف یا ترجمه نشده است؛ منظور کتابی کاملاً آموزشی است که برای افراد غیر متخصص در فلسفه، نوشته شده باشد. به عنوان مثال یکی از کتابهای مهم در این حوزه که عموماً به عنوان منبع برای آزمون ارشد معرفی می شود، کتاب «حقیقت و زیبایی» نوشته استاد بابک احمدی است که ذیل عنوان «درس های فلسفه هنر» ارایه شده و نشان می دهد که ویژگی آموزشی دارد اما تورق مقدمه آن مشخص می­کند که این کتاب، سواد فلسفی مخاطبان خود را در حد کارشناسی ارشد فلسفه در نظر گرفته و پس از آن به طرح مباحث خود پرداخته است. به همین دلیل چنان که تجربه نشان داده مطالعه این کتابِ مهم، بدون سواد فلسفیِ قبلی، برای اهالی هنر، ناکارآمد و حتی در برخی موارد گمراه کننده بوده است.
رابعاً کتاب حاضر هیچ پیش فرضی برای دانش فلسفیِ مخاطب خود در نظر نگرفته است و برای مخاطبی نوشته شده که پیش از مطالعه آن، هیچ اطلاعات فلسفی ندارد. بنابراین مولف خود را موظف دانسته تا هر اصطلاح و مفهوم فلسفی را که به کار برده با ساده ترین زبان ممکن تشریح و توضیح نماید و سپس به کاربرد آن واژه در جایگاه فلسفی­اش بپردازد. تجربه چند سال تدریس به این شیوه، موفقیت­آمیز بودن آن را برای نگارنده به اثبات رسانده است. کتاب حاضر اولین تجربه در نوع خود می باشد که امید است مورد استفاده و استقبال قرار گیرد. مطالعه دقیق این کتاب در حکم معلم، راهنما و کلیدی است که می تواند برای فهم سایر کتابهای حوزه فلسفه هنر که فهرست­شان در انتهای کتاب آورده شده مفید واقع شود.

ج- در حوزه فلسفه معمولا کلمات و واژگان دارای تعاریف ویژه­ای هستند که آن ها را تبدیل به اصطلاحات خاص فلسفی کرده و به آن ها بار معنایی بسیار عمیق و وسیعی داده است. بنابراین برای درک گفته های یک فیلسوف باید تعریف خاص او را از هر اصطلاحی دانست. به عبارت دیگر بایستی به یک تعریف مشترک از آن کلمه رسید تا انتقال معنی میان گوینده و شنونده به درستی صورت بگیرد. بدون این کار فهم فلسفی صورت نخواهد گرفت. مثلاً کلمه «ایده» Idea در زبان روزمره مترادف فکر و نظر به کار می رود اما وقتی همین کلمه در قالب نظام فلسفیِ فیلسوفی مثل افلاطون تعریف می شود، تبدیل به اصطلاحی ویژه با معنایی خاص می شود که توضیح کامل آن به چندین صفحه مطلب نیاز دارد و از نظر معنایی ربطی به معنای رایج در زبان روزمره ندارد. حال اگر خواننده یک کتاب فلسفی معنای این اصطلاح و اصطلاحات دیگر را نداند مسلماً از فهم اندیشه افلاطون درباره هنر ناتوان خواهد بود حتی اگر کل جملات او را حفظ کرده باشد! از سوی دیگر چون مباحث فلسفی زنجیروار به هم پیوسته اند، عدم فهم نظرات یک فیلسوف منجر به عدم فهم آرای فلاسفه بعدی می گردد. بدین ترتیب اگر کسی در فصل اول معنی «ایده افلاطونی» را نداند؛ در فصل سوم نیز مفهوم«ایده کانتی» را یاد نخواهد گرفت.
خواندن فلسفه و آموختن آن نیاز به قدری تعمق و تفکر دارد. با نگاه گذرا و شتابزده نمی توان فلسفه آموخت و بدون آگاهی فلسفی نمی توان سوالات آزمون را پاسخ گفت.
ماده امتحانی «فلسفه غرب و زیبایی شناسی» پنج سال است که به صورت یک ماده امتحانی مستقل مطرح می شود اما پیش از آن، همین مباحث، در قالب درس «نقد هنری وادبی» مطرح می شده است. بنابراین برای اشاره به نمونه سوالات آزمون های سراسری و آزاد به تناسب موضوع، از سوالات آن درس نیز استفاده شده است.

د- هرچند تا کنون از سوی برگزار کنندگان آزمون کارشناسی ارشد هنر هیچ گونه مبنایی برای شکل و محتوای سوالات و یا طبقه­بندی آن ها ارایه نشده است اما با مرور دقیق سوالات سال های گذشته و با استفاده از تجربیات متعدد؛ در اینجا یک طبقه بندی از نوع سوالات آزمون ارایه می­گردد که تصور می رود توجه به این طبقه بندی کمک موثری در جهت پاسخ گویی به سوالات باشد. بر این مبنا ما سوالات را به سه گروه تقسیم می کنیم:

گروه اول، سوالات آشنایی؛

همیشه در آزمون کارشناسی ارشد، سوالاتی وجود دارند که هدف آن ها محک زدن داوطلب از جهت آشنایی کلی با اسامی فلاسفه و نظریه پردازان و عناوین کتاب­های ایشان است. دانستن اسم فلاسفه، عنوان کتاب­ها، مکاتب و نظریه­ها برای پاسخ دادن به این گروه از سوالات، کافی است. اگرچه این گروه آسان­ترین سوالات آزمون است اما به خاطر پراکنده و وسیع بودن این اسامی صرف انرژی و زمان برای آن غیر منطقی است. پاسخ این سوالات به شکل ناخود آگاه و در خلال مطالعه به دست خواهد آمد:

مثال ۱ ـ واژه «استتیک» را به معنی زیباشناسی، نخستین بار چه کسی به کار برد؟ (آزمون سراسری- پژوهش هنر- سال ۱۳۸۴- سوال ۳۸ و نیز آزمون فلسفه هنر- سال ۱۳۸۶- سوال ۱۲۸)

۱) بومگارتن

۲) فیلیسین شاله

۳) اشلایرماخر

۴) هیدگر

پاسخ صحیح گزینه ۱ است. برای پاسخ به این سوال نه دانستن تعریف استتیک نیاز است و نه آشنایی با افکار و اندیشه­های بومگارتن. ضمن آن که پاسخ به این سوال نیاز به تجزیه و تحلیل فلسفی نیز ندارد و هنگام خواندن یک جزوه یا کتاب راجع به فلسفه هنر، این نکته گوشزد می شود. تعداد این دسته از سوالات خیلی زیاد نیست و معمولا اکثر داوطلبان به آن ها پاسخ درست می­دهند به همین دلیل خیلی سرنوشت­ساز و تاثیرگذار نیستند. سوالات مهم، آن هایی هستند که اکثریت یا پاسخ نمی دهند و یا احتمال پاسخ اشتباه به آن ها خیلی زیاد است.

مثال۲ـ کدام فیلسوف از بزرگترین نمایندگان هرمنوتیک مدرن است؟ (آزمون سراسری-فلسفه هنر- سال ۱۳۸۶-سوال۱۳۶)

۱) سارتر

۲) گادامر

۳) هوسرل

۴) هیدگر

پاسخ صحیح گزینه ۲ است. در این مثال نیز با دانستن اینکه هرکدام از فلاسفه مذکور در کدام مکتب فلسفی قرار دارند به سهولت می توان پاسخ صحیح را پیدا کرد. بدون آنکه محتوای نظریات ایشان را دانست و یا حتی درک عمیقی از مفهوم فلسفه هرمنوتیک داشت. بهترین راه موفقیت در پاسخگویی به سوالات گروه اول، توجه به کلید واژه هاست که در هر فصل در مورد این کلید واژه­ها توضیح کافی داده شده است.

گروه دوم، سوالات اطلاعاتی؛

بخش عمده ای از سوالات کنکور به سنجش اطلاعات داوطلبان می پردازد. آشنایی کامل و خوب نسبت به فلاسفه و نظریات ایشان و محتوای کتابهای فلسفی برای جواب دادن به سوالات این دسته ضروری است ولی نیازی به تحلیل و استدلال در زمان پاسخ گویی نیست و با اطلاعات کافی می توان موفق شد.

مثال۱ـ کدام فیلسوف معرفت را به سه بخش تئوریک، پراتیک و پوئتیک تقسیم کرده است؟ (آزمون سراسری فلسفه هنر، سال ۱۳۸۶، سوال ۱۴۰)

۱) ارسطو

۲) افلاطون

۳) سقراط

۴) هگل

مثال۲ـ کانت در کدام نقد، بحث زیبایی را مطرح می کند؟ (آزمون سراسری فلسفه هنر، سال ۱۳۸۶، سوال ۱۳۱)

۱) عقل نظری

۲) عقل عملی و قوه حکم یا داوری

۳) عقل عملی و عقل نظری

۴) قوه حکم یا داوری

پاسخ مثال اول گزینه ۱ و پاسخ مثال دوم گزینه ۴ است. در این دو سوال پاسخگو باید با محتوای کتاب ها و نظریات اصلی فلاسفه مورد سوال آشنا باشد. مثلاً بداند که ارسطو فلسفه را به سه حوزه تقسیم کرده و درباره هر یک نظراتی را مطرح نموده که پوئتیک مباحث مربوط به شعر و هنر را شامل می شود. در مثال دوم نیز داوطلب باید بداند که عمده نظریات فلسفی کانت در سه کتاب مهم وی مطرح گردیده که تحت عنوان سه نقد شناخته می شود و کتاب یا نقد سوم او به نام قوه حکم یا نیروی داوری به مساله زیبایی و هنر می­پردازد.

گروه سوم، سوالات تحلیلی؛

همانطور که قبلاً اشاره شد، سوالات تحلیلی مهم ترین و سرنوشت سازترین سوالات کنکور، هستند که محفوظات و اطلاعات به تنهایی برای رسیدن به پاسخ صحیح کافی نیست و به دلیل نیاز به استدلال و تحلیل در لحظه پاسخگویی، اغلب داوطلبان را دچار اشتباه نموده و امتیاز منفی برایشان دارد. گاهی این گروه از سوالات تحت عنوان «سوالات بینشی» (در مقابل سوالات دانشی) مطرح می شوند.

مثال۱ـ جمله زیر منقول از کدام یک از فلاسفه است؟ «بدون داده های حسی، فاهمه بی محتوی و بدون مقولات فاهمه، حس نابیناست» (آزمون سراسری ـ فلسفه هنر ـ سال ۱۳۸۶ـ سوال۱۲۵)

۱) بارکلی

۲) دکارت

۳) کانت

۴) هیوم

مثال۲ـ این جمله از کیست؟ «ما در زبان زندگی می کنیم و هستی ما همان زبان ماست» (آزمون سراسری-فلسفه هنر- سال ۱۳۸۴ـ سوال ۶۷)

۱) دیلتای

۲) فوکو

۳) گادامر

۴) هایدگر

پاسخ مثال اول کانت و پاسخ مثال دوم هایدگر است. اما به این گونه از سوالات چگونه می توان پاسخ داد؟ آیا باید همه جملات همه فیلسوفان و نظریه پردازان را حفظ کرد؟ البته که این کار نه امکان پذیر است و نه منطقی! پس راه حل چیست؟ از نظر ما، تنها راه، به دست آوردن درکِ درست و عمیق از نظریات فیلسوفان و مکاتب فلسفی و تحلیل صحیح هنگام پاسخ گویی است. این مساله را با پاسخ تشریحی دو مثال اخیر بیشتر توضیح می دهیم.
پاسخ مثال۱: ابتدا باید ببینیم جمله چه مفهوم کلی­ای را بیان می کند یا به چه کلیدواژه هایی اشاره می کند. در جمله مذکور کلید واژه­هایی چون داده­های حسی و مقولات فاهمه و ارتباط آن ها با یکدیگر مطرح است. بنابراین داوطلب باید توجه کند که کانت در کتاب «نقد عقل محض» در رابطه با شکل گیری مفاهیم از طریق داده های حسی در ذهن انسان بحث می کند و البته حواس را نیز وابسته به مفاهیم می داند و در ضمن درباره این موضوع و به این شکل، بارکلی، دکارت و هیوم بحثی نکرده اند. از این طریق و با تحلیل و استدلال می توان گوینده اصلی جمله را تشخیص داد.
پاسخ مثال۲: بر خلاف مثال اول، در مثال دوم کلید واژه خاصی وجود ندارد. در اینجا باید به مفهوم جمله توجه کرد. تاکید بر زبان به عنوان جهانی که کل هستی انسان ها را احاطه کرده است، بیشتر در میان فیلسوفان پست مدرن و پساساختارگرا مطرح می شود. در نتیجه دیلتای که از فیلسوفان هرمنوتیکی است، کنار گذاشته می شود. از سوی دیگر باید دید که کدام یک از چهار فیلسوف ارایه شده در گزینه ها به فلسفه زبان توجه بیشتری دارد که این هایدگر است که توجه ویژه ای به زبان دارد به شکلی که یکی از ویژگی­های فلسفی هایدگر توجه به زبانشناسی و اِتیمولوژی Etymology (یا ریشه­شناسی) لغات است.
بدین ترتیب از طریق استدلال و تحلیل می توان به پاسخ صحیح دست یافت بدون آنکه نیازی به حفظ کردن تک تک جملات فلاسفه باشد.

هـ - در انتهای این مقدمه سه نکته کوتاه را متذکر می شویم. اول اینکه مباحث مطرح شده در کتاب حاضر را می توان «تاریخ فلسفه هنر» نامید. فلسفه هنر به مباحثی همچون تعریف هنر، ویژگی های هنر، ارتباط هنر با حقیقت و ارتباط هنر با زیبایی می­پردازد و هر فیلسوف متناسب با دستگاه فلسفی ای که برپا می دارد به این سوالات پاسخ می دهد. ما در این کتاب بیش از آن که در صدد پاسخ­گویی به چنین سوالاتی باشیم، سعی خواهیم کرد پاسخ­های مهم و جریان­ساز فلاسفه به این پرسش­ها را مرور کنیم از این رو بهتر است نام آن را به جای «فلسفه هنر»، «تاریخ فلسفه هنر» قرار دهیم.
دوم اینکه، سعی شده تمام مباحث و موضوعات مربوط به فلسفه هنر به زبانی ساده و گویا و با شرح لازم ارایه گردد. در کنار مطالعه دقیق و چندباره مطالب کتاب حاضر، رجوع به منابع و کتاب­های مرجع که فهرست­شان در انتهای کتاب ارایه شده، نیز می تواند بسیار مفید باشد.
سوم اینکه، تقریباً همه واژه ها و اصطلاحاتی که در این کتاب مطرح می شود از زبان­های اروپایی وارد زبان فارسی شده و معمولا مترجمان مختلف، بنا به سلیقه خویش از معادل­های متفاوت برای هر واژه در فارسی استفاده کرده اند و گاهی دیده شده است که معادل های مختلف واژگان، موضوع سوال کنکور بوده است. بدین منظور و برای آشنایی خوانندگان محترم، سعی شده در مورد هر واژه، هم معادل لاتین و هم تمام معادل های رایج آن واژه به فارسی ذکر گردد. مثلا اصطلاح دیکانستراکسیون Deconstruction در فارسی به واژه هایی چون ساختارشکنی، شالوده شکنی، بنیان افکنی، واسازی و غیره ترجمه شده که اگر داوطلبی نداند که همه این کلمات، ترجمه های مختلف یک واژه هستند، احتمالا هنگام پاسخگویی به سوالات دچار مشکل و ابهام می­گردد.

نظرات کاربران درباره کتاب آشنایی با فلسفه هنر و زیبایی‌شناسی

باسلام وخسته نباشید ایا ممکن کتابهای خریداری شده رادرکامپیوتر خوانده شود.باتشکرازشما//// پاسخ فیدیبو :‌باسلام و احترام اپلیکیشن ویندوز فیدیبو به زودی منتشر خواهد شد . با مهر
در 3 سال پیش توسط rez...kan
خیلی کتاب خوبی بود، جدا از آزمون ارشد خوندنش برای علاقمندان به هنر می تونه خیلی مفید باشه.
در 2 ماه پیش توسط far...f2b
عجب کتاب خوبی، انتظار نداشتم. خیلی عالیه که به غیر از هنر، فیلسوفهای تأثیرگذار و نظریه های آنهارو به خوبی و سادگی توضیح میده.
در 3 ماه پیش توسط Mojtaba Masoumi
این کتاب عالیه
در 2 سال پیش توسط sae...pr9
فلسفه شگفت انگیزه.. من تازه دارم لذت فلسفو رو می فهمم
در 4 ماه پیش توسط سام
در مجموع کتاب خوبی‌ست برای کنکور
در 3 سال پیش توسط محمد زال‌پور
قیمت کتاب به ارز ۲ دلاره به ریال هم ۲ دلار؟ نمی‌دونستم ریال اینقدر قدرتمند شده
در 1 سال پیش توسط Armin Armin
یکی از بهترین کتاب ها برای ورود به فلسفه هنر ... واقعا لذت بردم
در 2 سال پیش توسط سپهر دانش اشراقی