فیدیبو نماینده قانونی هرمس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب زبان و اندیشه

کتاب زبان و اندیشه

نسخه الکترونیک کتاب زبان و اندیشه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۵۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب زبان و اندیشه

زبان و اندیشه شکل مکتوب بحثی است که به سال ۱۹۹۳ در میزگردی با حضور نوام چامسکی، استاد زبان‌شناسی و فلسفه انستیتو تکنولوژی ماساچوست [ MIT ]، آکیل بیلگرامی، استاد فلسفه دانشگاه کلمبیا، جورج میلر، استاد روان‌شناسی دانشگاه پرینستون و جیمز شوارتس، استاد زیست‌شناسی اعصاب دانشکده پزشکی دانشگاه کلمبیا برگزار شد. قرار بر این بود تا ابتدا نوام چامسکی طرح خود را درباره زبان و اندیشه در قالب مقاله‌ای ارائه دهد و سپس به ترتیب، آکیل بیلگرامی، جورج میلر و جیمز شوارتس دیدگاههای خود را درباره آرای چامسکی به‌دست دهند و در پایان، چامسکی پاسخگوی سؤالات آنان باشد. برگزاری این میزگرد بر عهده بنیاد راسل سیج بوده و اریک وانر، مدیر بنیاد، ریاست این جلسه را نیز برعهده داشته است. روت ناندا آنسن، عضو انجمن سلطنتی هنر در لندن، دبیر جلسه و مسئول برگزاری این میزگرد بوده است. چامسکی در این میزگرد مسائلی را مطرح کرده که بسیار ارزشمندند، از جمله مخالفت با روشی که پس از آنچه به اصطلاح «انقلاب در علم شناخت» نامیده می‌شود، در زبان‌شناسی و روان‌شناسی متداول گشت و جالب اینجاست که اکثریت این افرادی که به گفته او به بیراهه رفته‌اند، پیروان متعصب روش ابداعی خود او بوده‌اند. چامسکی در جای از صحبتش به وجود تمایزی قطعی میان "مسئله" و "رمز و راز" می‌پردازد و معتقد است که درک رمز و رازها ورای ظرفیت شناختی انسان قرار دارد.

ادامه...
  • ناشر هرمس
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.75 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۰۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب زبان و اندیشه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه مترجم

زبان و اندیشه شکل مکتوب بحثی است که به سال ۱۹۹۳ در میزگردی با حضور نوام چامسکی، استاد زبان شناسی و فلسفه انستیتو تکنولوژی ماساچوست [ MIT ]، آکیل بیلگرامی، استاد فلسفه دانشگاه کلمبیا، جورج میلر، استاد روان شناسی دانشگاه پرینستون و جیمز شوارتس، استاد زیست شناسی اعصاب دانشکده پزشکی دانشگاه کلمبیا برگزار شد. قرار بر این بود تا ابتدا نوام چامسکی طرح خود را درباره زبان و اندیشه در قالب مقاله ای ارائه دهد و سپس به ترتیب، آکیل بیلگرامی، جورج میلر و جیمز شوارتس دیدگاههای خود را درباره آرای چامسکی به دست دهند و در پایان، چامسکی پاسخگوی سوالات آنان باشد. برگزاری این میزگرد بر عهده بنیاد راسل سیج(۱) بوده و اریک وانر، مدیر بنیاد، ریاست این جلسه را نیز برعهده داشته است. روت ناندا آنسن، عضو انجمن سلطنتی هنر در لندن، دبیر جلسه و مسئول برگزاری این میزگرد بوده است.
چامسکی در این میزگرد مسائلی را مطرح کرده که بسیار ارزشمندند، از جمله مخالفت با روشی که پس از آنچه به اصطلاح «انقلاب در علم شناخت» نامیده می شود، در زبان شناسی و روان شناسی متداول گشت و جالب اینجاست که اکثریت این افرادی که به گفته او به بیراهه رفته اند، پیروان متعصب روش ابداعی خود او بوده اند. وی، در بخش پایانی، از پاسخگویی به چند پرسش عمده، بویژه پرسش آکیل بیلگرامی درباره روش تحلیل معنی طفره می رود، درحالی که به اعتقاد نگارنده این سطور آنچه در اصل عامل پیوند میان زبان و اندیشه است، همانا معنی است، زیرا به نظر نمی رسد، دست کم در حال حاضر و بر اساس شناخت موجود، بتوان ادعای دیگری را جز این مطرح ساخت که اندیشه چیزی جز عمل لایه معنایی زبان نیست.
چامسکی در جای دیگری از صحبتش به وجود تمایزی قطعی میان "مسئله" و "رمز و راز" می پردازد و معتقد است که درک رمز و رازها ورای ظرفیت شناختی انسان قرار دارد. وی در برابر پرسشی که جورج میلر در این باره مطرح می سازد، استدلالی ضعیف به دست می دهد و به هر حال مشخص نمی سازد که مرز میان مسئله و رمز و راز کجاست.
آن گونه که از متن کتاب معلوم است، بخشهای گفتگو و پایان سخن به سبک و سیاق گفتاری نزدیکتر است و به همین دلیل نیز در برگردان متن سعی بر آن بوده تا در حد امکان، از همین گونه زبانی بهره گرفته شود.
معادل تمامی اصطلاحات تخصصی از واژه نامه های معتبر زبان شناسی استخراج شده اند و هرجا نیازی به ذکر اصطلاح اصلی احساس می شد، اصطلاح مذکور در میان متن آورده شده است. مابقی عباراتی نیز که در بین دو قلاب برای درک بهتر موضوع آمده از مترجم است.
جا دارد در خاتمه، از استاد گرانقدرم، جناب آقای دکتر هرمز میلانیان به خاطر قبول زحمت مقایسه ترجمه حاضر با متن اصلی و اصلاح بسیاری از ناشیگری های شاگردشان، همچون همیشه سپاسگزار باشم. به هنگام تصحیح ترجمه حاضر، استاد به نکاتی اشاره می کردند که برای این شاگرد کم سواد بسیار ارزشمند بود؛ از جمله تاثیرپذیری بی چون و چرای چامسکی از آرای کانت که چامسکی کمتر به وی می پردازد، لیک بدون کوچکترین تردیدی مسئله ظرفیت شناختی ذهن انسان را از آرای کانت برگرفته است. چامسکی اگرچه خود را پیرو دیدگاه فلسفی دکارت می داند ولی آنچه مطرح می سازد رنگ و بویی کانتی دارد و اگر هم شخصا چنین احساسی نداشته باشد، نمی تواند مدعی شود که آنچه در حوزه زبان و اندیشه باور دارد بی تاثیر از آرای کانت نیست.

کورش صفوی

پیشگفتار

از آنجا که ما همگی به نوعی درگیر زبانیم و به آن می پردازیم، ذکر چند نکته در این مورد ضروری می نماید که در اینجا مطرح خواهم ساخت.
علاقه دانشمندان تمام رشته ها توجه خاص به زبان است، منتها هریک تنها در رشته خود و جدا از دیگران. من بر این اعتقادم که برخی از آشفتگیهای موجود در مطالعات حاضر، ناشی از بی توجهی کلی نسبت به زبان به مثابه ابزار تفکر است.
زبان، موضوعی به مراتب جالبتر و مهمتر از آن است که تنها در اختیار عالم کهنه نگر فقه اللغه یا تقلیل گرای (reductionist) معاصر باقی بماند؛ زیرا در این میان وحدتی وجود دارد که از دو فرض نشئت می گیرد. یکی از این دو، فرض را بر این می گذارد که رابطه میان روان آدمی و گفتار به مراتب ظریفتر و پیچیده تر از حدی است که بتوان دریافت. و فرض دوم بر این پایه است که زبان اگرچه یکی از راههای ایجاد ارتباط ما با دیگران است، ولی نه تنها بیانگر اندیشه بلکه حاکی از عاطفه و احساس نیز هست، به گونه ای که تحلیل صرفاً عقلایی زبان چیزی بیش از توضیح شیمیایی گل سرخ برای توصیف این گل به دست نخواهد داد.
از میان ما، آنانی که شیفته کلمات اند و عبارتی زیبا به وجدشان می آورد، می دانند که کلمات تنها ابزار آدمی برای بیان آلام درون، ادای احترام، طرح یافته ها و ابراز توافق با رخدادهایی است که از درون یا برون بر ما می گذرد. ما نیز، همچون تمامی عاشقان، هرقدر بتوانیم بر آنچه دوست داریم می افزاییم. عاشقی بیهوده نیستیم و عشقمان برای زندگی است. بگذارید داستانی کوتاه در این باره نقل کنم:
رسولی محنت کشیده از عشقِ به معنویت، در میانه بیابانی لم یزرع فرشته ای در برابر خود دید که بانگ می زد، «ای پیامبر برخیز، از برّ و بحر بگذر و دل مردمان را به کلام مزین ساز» (از پوشکین، شاعر روسی). هراکلیتوس(۲)، مظهر خرد در یونان باستان نیز می گوید، «نه به من بل به کلام گوش فرا دهید».
اندیشه خود باید با فهم نقادانه رابطه بیان زبانی با شّم عمیقتر و پایدارتر انسان، همراه شده باشد. نیروی انگیزنده زبان است که می گیرد، می لرزاند، دگرگون می سازد و از این رهگذر انسان را انسان می کند. و زبان چه به گفته درآید و چه خاموش بماند، تنها خصیصه براستی انسانی است. بدین لحاظ، زبان به مثابه نیروی کلیتها (power of universals)، در ما به ودیعه گذاشته شده است، تا از محیط اطراف خود فراتر رویم و مالک جهانی برای خود باشیم. به این ترتیب، ما با الحاق نیروی پرشتاب و بی قرار موجودیت فردیمان به نیروی از پی آینده و حجیمتر زبان، به حالتی از سیلان جهانی پا می نهیم. و برای چنین امری تنها یک منشا و منبع وجود دارد که همانا ماهیت ذهن است.
اگر واژه ها از منشئی جز ذهن سرچشمه می گرفتند و خاستگاهی چون مرز و بوم و سرزمین مادری می داشتند، در همان پهنه زاده می شدند و می مردند و به این ترتیب ما فریب خورده و گرفتار توهمی باطل می شدیم.
وجود این نعمت سحرآمیز بر حرص و آز زمان غالب آمده است، نعمتی که به ما امکان می دهد با دیگران ارتباط برقرار سازیم، از اسرار پنهان وجود خود پرده برداریم، به هنگام استمداد به خصایص روانی ذهن و دل خود متوسل شویم، آلام درونی مان را ابراز کنیم، در غم و اندوه یا ناامیدی و به هنگام تمنا از همین ابزار یگانه یعنی زبان در سنت مکتوب یا ملفوظش بهره گیریم؛ و این همانا مسئله ماست که ذهن و دلمان را به خود مشغول ساخته است. و این زبان است که پرشکوه و زنده از دهان آدمی فوران می کند و پرحرارت به بیرون می جهد. و این زبان است که به دور از هر کارآیی عملی و بلاواسطه، به ما می آموزد که واژه ها نمادهای نهایی اندیشه اند و نیروی زندگی یا مرگ در همین زبان نهفته است.
کلام همانا قدرت است. قدرت است زیرا به نیروهای نهانی و پررمز و راز حیات می بخشد. نقش و کار کلام برانگیختن نیروهایی است که تاکنون پنهان یا سترون بوده اند. و تنها در انتظار فرمان کلام بوده اند تا بر آنها پرتو افکند، آشکارشان سازد و امکان ورودشان را به قلمرو وجود و زمان فراهم آورد. این همان نیرویی است که انسان از همان بدو پیدایش تمدن به کلام نسبت داده است.
زبان نوعی روند رهایی از خردگرایی مفهوم مدار، منطقی یا استدلالی است. زبان نه تنها برای آن است که بیان کند، ارتباط برقرار سازد، استدلال کند و نتیجه بگیرد، بلکه امکان تجسم را نیز میسر می سازد، و درک شمّی زبان نخستین نقش و عمل همان نیروی واحد و یگانه ای است که خرد نامیده می شود. زیرا از این پس است که می توانیم از پذیرش منفعل داده های حسی، به نگرشی تازه، سازنده و خودجوش از کل عالم گذر کنیم. بدین سان، زبان نه تنها برای بنای عالم فکر، بلکه برای ساخت جهان بینش و درک نیز به پدیده ای ناگزیر مبدل می شود که این هر دو جهان در کنار هم هسته نهایی پیوندی مفهوم ــ معنوی و اخلاقی ــ را میان تمامی ما پدید می آورند.
زبان نیرو و کنشی است، نه تنها برای ایجاد ارتباط و حدیث نفس، بلکه برای درک وضعیت و جهتیابی در جهان هستی. زبان روحی است جسمیت یافته. سکوت و گنگی کشنده و انزوای جانکاهی که تجربه می کنیم، سرانجام در زبان در هم می شکند. و این آفرینش افقهای هرچه گسترده تر ارتباط میان انسانها که اکنون تمامی بشریت را در بر گرفته، ما را به ضرورتی درونی و اجتناب ناپذیر فرا می خواند تا بینش ارتباط را به مفهوم پیوند میان انسانها، پرورش دهیم و محترم بداریم. نیازی به جستجوی کلام نیست؛ کلام و سخن درون ما نهفته است.
در خاتمه، سخنِ ویلهلم فن هومبلت(۳)، فیلسوف بزرگ زبان را به یاد می آوریم که چنین گفته است؛ «ما انسانیم، نه بدان خاطر که زبان داریم، بل از آن رو که خود زبانیم».

روت ناندا آنسن

نظرات کاربران درباره کتاب زبان و اندیشه

چرا جلد کتاب شبیه کتابای دبیرستانه؟!
در 3 سال پیش توسط mah...aji
دوستان عزیز ثبت نظر برای اینه که نفر بعدی که مثل من میخواد کتاب رو بخونه با کلیت کتاب و احتمالن نقدهای شما که قبلن این کتاب رو خوندید آشنا بشه تا برای دانلود کردن بتونه بهتر تصمیم بگیره. نظر درمورد جلد کتاب یا کلی گویی (خوبه یا بده) خیلی حرفه ای نیست مخصوصن در مورد کتابهای تخصصی
در 1 سال پیش توسط معین سیف
خیلی عالیه
در 3 سال پیش توسط kar...cob
آقای صفوی از بهترین مترجم های حوزه زبانشناسی هستن.طبیعیه که برای خوندن این کتاب باید با مفاهیم پایه زبانشناسی آشنا باشید دوست عزیز! اگر با این رشته آشنا نیستید دست کم درباره ترجمه اظهار نظر نکنید.
در 9 ماه پیش توسط ebi...ghi
من اینجا نظرات رو در مورد هر کتابی دنبال میکنم حداقل یه نفر گفته ترجمش آشغاله🤔 دوستان انقدر تبحر دارن در ترجمه لطف بفرماین آستین بالا بزنن یا اگر نه،سراغ نسخه های فارسی نیان
در 10 ماه پیش توسط کیخسرو گورانی
خوبه؟
در 3 ماه پیش توسط محمد رضا داودی
کاملا مشخصه که جناب صفوی متن رو به مترجم گوگل داده اند و ترجمه رو چاپ کردند. واقعا افتضاح بود
در 1 سال پیش توسط mjm...379
کتاب جم و جور خوبیه خواندش توصیه میشود
در 4 ماه پیش توسط هومن الماسی
جلدش زشته ولی خودش خوبه
در 2 سال پیش توسط mh jam