0
پل ژاگو

معرفی کتاب‌های پل ژاگو

نویسنده

پل ژاگو کیست؟

پل ژاگو نویسنده و روانشناس مشهور فرانسوی است. شهرت او در ایران بیشتر به دلیل کتاب‌های مشهورش است؛ کتاب‌هایی مانند قدرت اراده و چپونه برخود مسلط شویم از مشهورترین کتاب‌های این نویسنده هستند.n>

زندگینامه پل ژاگو

پل کِلِمات ژاگو نویسنده و روانشناس مشهور فرانسوی در تاریخ 1889 در شهر پاریس کشور فراسته به دنیا آمد. خانواده‌ی او از طبقه‌ی متوسط جامعه بودند. به دنیا آمدن در یک خانواده‌ی متوسط سبب شد تا پل ژاگو دوران کودکی پرچالش و سختی را تجربه کند. عدم توانایی مالی یکی از دلایلی بود که پل ژاگو نتوانست به دانشگاه برود و به همین دلیل بود که تصمیم گرفت به صورت خودآموز درس بخواند و دانش کسب کند. زمانی که پل در مدرسه‌ی ابتدایی مشغول به تحصیل بود، یکی از معلمانش متوجه استعداد و حافظه‌ی فوق العاده‌ی او شد و می‌توان گفت که او را به نوعی کشف کرد. بعد از کشف استعدادش پل ژاگو توانست بورسیه تحصیلی بگیرد. به این معنی که دولت تمام هزینه‌های تحصیلی او را تقبل کرد. این فرصت برای پل ژاگو فرصتی استثنایی بود زیرا با این اتفاق پل می‌توانست برای اولین بار در طول زندگی‌اش بدون داشتن دغدغه‌ی مالی به درس خواندن بپردازد.

پل ژاگو در هجده سالگی با روش درمانی جدیدی به نام هیپنوتیزم آشنا شد. او بلافاصله بعد از آشنایی با این روش به تحقیق درباره‌ی هیپنوتیزم پرداخت و توانست خیلی زود این روش را یاد بگیرد. پل ژاگو علاوه بر علاقه‌ی شخصی اش به موضوعات روانشناسی، به موضوعات شبه علم هم علاقه‌ی زیادی نشان می‌داد. او در این زمینه به شبه‌علم‌هایی مانند طبیعت، بهداشت طبیعی،زبان‌شناسی موضوعی و اختربینی علاقه داشت و مطالعات گسترده‌ای را هم در این حوزه انجام داده بود.   

تحقیقات او در زمینه‌ی شبه‌علم بسیار مفید بود و کتاب‌هایش آغازگر مسیری ادبی برای نویسنگان پس از او بودند. پل ژاگو در سال 1962 به جهان باقی شتافت و آرامگاهی برای یادبود او در قبرستان تیه در شهر پاریس قرار گرفته است.

آثار پل ژاگو

در حوزه‌ی کتاب‌های روانشناسی نویسندگانی زیادی هستند که کتاب‌های مفید و مهمی نوشته اند اما خودشان بسیار کمتر از کتاب هایشان شناخته شده اند. پل ژاگو یکی از این نویسندگان است که آثارش بعد از گذشت سال‌های سال همچنان خوانده می‌شود اما نامش در میان خوانندگان بسیار گم است.

  • چگونه بر خود مسلط شویم؟ : نویسنده در این کتاب روش‌های عملی برای توانمند بودن، فرمانروایی بر غرایز . چیرگی بر هیجانات را توضیح می‌دهد.
  • قدرت خود تلقینی:  نویسنده در این کتاب روشی کاربردی برای دستیابی به ثبات شخصیت، آرامش، روشن بینی و تسهیل درمان بیماری‌ها را شرح می‌دهد.
  • مانیتیسم شخصی: نویسنده در این کتاب درباره‌ی چگونگی افزایش و بهره‌وری از نفوذ و نیروی نامرئی خود را توضیح می‌دهد.
  • غلبه بر کمرویی: کتابی است که در آن نویسنده راه های افزایش اعتماد به نفس را شرح می‌دهد.
  • آموزش گفتار : نویسنده در این کتاب راهکارهایی برای مسلط بودن، جذاب بودن، توانا بودن و متقاعد کردن اراده می‌دهد.
  • قدرت اراده: نویسنده در این کتاب درباره‌ی روشهای توانمند بودن توضیح می‌دهد و به خوانندگانش نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند به همه‌ی خواسته‌هایشان برسند.
    در بخشی از این کتاب به ترجمه‌ی ایرج مهربان می‌خوانیم:
    «جادو نزد ایرانیان مقام روحانی مغ‌ها بوده است که اجرای آن را به دانشمندان و فرزانگان می‌سپرده‌اند که مقام موبد یا مغ می‌داشته‌اند. بنابراین کلمه جادو یادآور اندیشه جلال و شکوه است. علوم خفیه و باطنی فقط در معابد و آتشکده‎‌ها به مخفیترین شکل آموخته می‌شد و تصور می‌رود که اسرار آن با نابودی تمدنهای قدیمی از بین رفته باشد. تاریخ‌نویسان، فیلسوفان، پزشکان و شاعران از وقایع متعددی در این باره یاد می‌کنند. لوحه‌ها و سنگنبشته‌ها، پرده‌های نقاشی آویخته بر دیوارهای معابد، هیئروگلیف‌های نقشهای برجسته و آثار و بناهای گوناگونی که از دستبرد زمانه و ضربه‌های جنگجویان درامان مانده‌اند، اطلاعات بسیاری از اعمال اسرارآمیز باطنیون و علمای خفیه که در همه جا، بویژه در مصر، هند، ایران، کلده و یونان رایج بوده است در اختیار ما قرار می‌دهند.»