پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
ضربه‌ی کاساندرا

ضربه‌ی کاساندرا

نسخه الکترونیک ضربه‌ی کاساندرا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نقد و بررسی ضربه‌ی کاساندرا

درباره کتاب ضربه‌ی کاساندرا

کتاب «ضربه‌ی کاساندرا» The Cassandra Compact نوشته‌ی «رابرت لودلیوم» در سال 2001 منتشر شد. این کتاب جلد دوم از مجموعه گروه عملیات مخفی یک Covert-One series است که شامل دوازده جلد داستان پلیسی جنایی است. این جلد از این مجموعه درباره‌ی دزدیدن ويروس واگيردار و خطرناك آبله از روسيه است که گروهی قصد دارند آن را به آمریکا منتقل کنند. در طی این نقل و انتقالات ماجراهای جنایی و معمایی مهیجی رخ می‌دهد که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از شخصیت‌های داستان می‌شود. «رابرت لودلیوم» خالق داستان‌های پلیسی، داستان کتاب «ضربه‌ی کاساندرا» را به زیبایی در سی‌ودو فصل به نگارش درآورده است. نویسنده‌های کتاب‌های دیگر این مجموعه «های گایل لیندس»، «فیلیپ شلبای» و «پاتریک لارکین» هستند که ازجمله نویسندگان به نام ادبیات جنایی آمریکا هستند.

درباره رابرت لودلیوم

«رابرت لودلیوم» Robert Ludlum نویسنده‌ی کتاب‌های معمایی و جنایی اهل آمریکا در 25 مه سال 1927 در نیویورک به دنیا آمد. او تحصیلاتش را در دانشگاه وسلین دنبال کرد و از هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد. «لودلیوم» نویسنده‌ای شناخته شده در سبک پلیسی است؛ تاکنون بیش از سی صد میلیون نسخه از کتاب‌های او در سراسر دنیا به فروش رفته و آثارش به سی‌وسه زبان دنیا ترجمه شده است. او در سن هفتادوسه سالگی در تاریخ 12 مارس سال 2001 درگذشت. کتاب «الهه مرگ‌آور» از دیگر آثار این نویسنده است که آن هم با ترجمه‌ی «محمد قصاع» منتشر شده است؛ نسخه‌ی الکترونیک این اثر هم در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

«رابرت لودلیوم» چهره‌ای سرشناس و برجسته در ادبیات و سینمای چند دهه‌ی اخیر آمریکا و جهان است که با نگارش داستان‌های «جیسون بورن» Jason Bourne به شهرت جهانی رسید. او اولین کتاب از مجموعه بورن را در سال 1980 منتشر کرد که در طی داستان آن یکی از جاسوسان تیزهوش حافظه‌ی خود را از دست می‌دهد. «رابرت لودلیوم» داستان این کتاب را براساس تجربه‌‌اش از آلزایمر کوتاهی که گرفت، به نگارش درآورده است. این نویسنده‌ی برجسته نوشتن این داستان را ادامه داد و جلد دوم آن بانام «برتری بورن» در سال 1986 و جلد سوم آن را بانام «اولتیماتوم بورن» در سال 1990 را منتشر کرد. براساس این سه جلد کتاب، سه فیلم سینمایی با بازی «مت دیمون» Matt Damon هنرپیشه‌ی معروف آمریکایی ساخته شده است که موردتوجه‌ی علاقه‌مندان به آثار جنایی و پلیسی قرار گرفت. پس از درگذشت این نویسنده، چندین نویسنده‌ی دیگر نوشتن داستان «بورن» را ادامه دادند و نام این شخصیت را زنده نگه داشتند.

ترجمه کتاب ضربه‌ی کاساندرا به زبان فارسی

کتاب «ضربه‌ی کاساندرا» نوشته‌ی «رابرت لودلیوم» با ترجمه‌ی «محمد قصاع» از سوی انتشارات کتاب‌سرای تندیس در سال 1396 منتشر شد که نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. «محمد قصاع» مترجم و پژوهشگر ایرانی ترجمه‌ی بیش از ده‌ها اثر به‌خصوص آثار ادبیات کودک و نوجوان را در کارنامه‌ی کاریش دارد. ازجمله ترجمه‌های این چهره می‌توان به کتاب‌های «هاکلبری فین» اثر «مارک تواین»، «راز» اثر «استیفن کینگ» و «گوژپشت نتردام» اثر «ویکتور هوگو» اشاره کرد که نسخه‌ی الکترونیک و صوتی آن‌ها در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

در بخشی از کتاب ضربه‌ی کاساندرا می‌خوانیم

پنتاگون بیش از بیست‌وسه هزار کارمند نظامی و غیرنظامی دارد که همه‌ی آن‌ها را در ساختمانی بی‌نظیر با سیصد و شصت هزار مترمربع فضا جای می‌دهد. اگر کسی به دنبال امنیت و رازداری و همچنین پیچیده‌ترین سامانه‌های ارتباطی و مراکز قدرت واشنگتن می‌گردد، نمی‌تواند جایی بهتر از پنتاگون بیاید.

بخش امکانات اجاره‌ای قسمت بسیار کوچکی از محوطه‌ی بلوک ای در پنتاگون را در اختیار دارد. بخش امکانات اجاره‌ای همان‌طور که از اسمش معلوم است، مسئول تهیه، مدیریت و امنیت ساختمان‌ها و زمین‌های موردنیاز ارتش است، همه جور بنایی از انبارها درسن لوئیس تا دشت‌های وسیع نوادا برای آزمایش‌های نیروی هوایی. با توجه به ماهیت کار که هیچ شکوه و جلالی نداشت، بیشتر کارمندان این بخش غیرنظامی بودند. آن‌ها هر روز، ساعت نه صبح به محل کار خود می‌رسیدند. بنابر وظیفه یک روز کامل کار می‌کردند و ساعت پنج آنجا را ترک می‌کردند. وقایع جهانی که باعث می‌شد گاهی همکاران آن‌ها در بخش‌های دیگر چند روز در دفتر کار خود بمانند، هیچ تأثیری بر آن‌ها نداشت. بیشتر آن‌ها این شیوه کار و شغلشان را ترجیح می‌دادند.

ناتانیل فردریک کلین نیز این شغل را دوست داشت - اما به علتی متفاوت. دفتر کار کلین در انتهای یک راهرو بود؛ بین دو در که روی‌شان نوشته شده بود: اتاق برق و تعمیرات. اما پشت آن درها هیچ‌گونه امکاناتی برای خدمات برق و تعمیراتی وجود نداشت و پیچیده‌ترین کلیدهای کارتی و الکترونیکی نیز نمی‌توانستند آن‌ها را باز کنند. آن فضا بخشی از آپارتمان سری کلین بود.

هیچ اسمی روی در اتاق کلین نوشته نشده بود. فقط یک شماره که پنتاگون به آن اتاق اختصاص داده بود: ۲ ای ۳۷۷. اگر از چند همکارش که او را گاهی دیده بودند، سؤالی می‌شد، او را مردی شصت‌ساله با قدی متوسط توصیف می‌کردند که ظاهری عادی و دماغی کشیده داشت و عینکی ظریف با قاب سیمی بر چشم می‌گذاشت. شاید می‌توانستند کت‌وشلوارهای عادی و کمی چروکیده‌ی او و لبخندهای کوچکش را هنگام عبور از راهرو به یاد آورند. شاید شنیده بودند که کلین گاهی برای ادای توضیحات به جلسات ستاد مشترک و کمیته‌های کنگره نیز احضار می‌شد. شاید این را هم می‌دانستند که او مسئول بررسی املاک اجاره و تملکی پنتاگون در سراسر دنیا نیز بود. آگاهی اندک کارمندان شاید ناشی از این حقیقت بود که آن‌ها به ندرت و خیلی کم او را می‌دیدند. در واقع گاهی بیان اینکه ناتانیل کلین به راستی کیست، بسیار سخت می‌شد.

مشخصات ضربه‌ی کاساندرا

نظرات کاربران درباره ضربه‌ی کاساندرا