دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور کتاب صوتی

کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور
(راه غلبه بر هراس‌های روحی و رمز آرامش خاطر)

نسخه الکترونیک کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نسخه نمونه کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور

بسیاری از ما فلسفه را با نام آرتور شوپنهاور، سقراط، ارسطو، سنکا و مونتنی می‌شناسیم. اما ممکن است کمتر نام اپیکور را شنیده باشید. کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور، نوشته اپیکور فیلسوف مشهور یونانی است. این کتابی در زمینه‌ی روانشناسی است و درباره راه‌های غلبه بر هراس‌های روحی و رمز آرامش خاطر، زندگی خوب، سعادت، رفاقت، لذت، دین و علم و مواردی از این قبیل صحبت می‌کند.

درباره کتاب هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور

اپیکور Epikouros یا اپيكوروس فیلسوف یونانی متولد 341 قبل از میلاد در آتن و موسس مکتب اپیکوریسم یا اپیکوریان بود. او با الهام از برخی از نظریات سقراط، عقیده داشت که اگر تنها راه رسیدن به خوشبختی، فضیلت و عمل اخلاقی است؛ پس مهم‌ترین محرک برای انجام عمل اخلاقی، باید خوشبختی همراه با لذت باشد. با وجود دیدگاه منفی که به مکتب او وارد شده است و اصولا اپیکوریان به افراد صرفا عیاش و خوش‌گذران معروف‌اند، اما خود اپیکور شخصی اخلاقی و با وقار و انسانی پارسا بود که همواره بالاترین لذت را، التذاذ فکری می‌دانست و عقیده داشت که لذاتی که فاقد اعتدال‌اند و صرفاً به امور جسمانی و مادی می‌پردازند، نه تنها باعث خوشبختی نشده، بلکه موجب فائق آمدن رنج و سختی بر انسان‌ها می‌شوند. هر چند که پیروان او از این دیدگاه معتدل و پارسایانه منحرف شدند و به گونه‌ای افراطی لذت‌های مادی را مرکز همه‌ی امور قرار دادند و وجهه‌ای منحرفانه و عیاش گونه به عقاید پارسایانه و متعالی او دادند. همچنین برخی از نظریات او تاثیر پذیرفته از دموکریت، دیوژن و آریستیپوس است.

کتاب صوتی حاضر یکی از نمونه‌های موفق برای رد این عقاید انحرافی پیروان او و هم‌چنین رد نظرات کسانی است که اپیکور را صرفاً شخصی عیاش و لذت‌جو می‌دانند. این کتاب مشتمل بر، نامه‌های او به فلاسفه‌ای مثل پیتوکلس، لوکرتیوس و منیسیوس و افراد بزرگی مثل هرودوت است. هم‌چنین در این کتاب صوتی، شرح حالی از زندگی او و آموزه‌های اصلی‌اش عنوان شده است. قسمت‌هایی از یکی از آثار مهم او تحت عنوان «مجموعه‌های واتیکان» در این کتاب نیز گنجانده شده است. اپیکور با کتاب هنر خوشبختی، خدمت بزرگی به مردم آن زمان یونان کرد؛ زیرا آنان معتقد به جبر و امور محتوم و خدایان خشن و ناپاک بودند و همین امر موجب ایجاد موجی از ناامیدی، آشفتگی و هرج و مرج در جامعه شده بود، زیرا افراد با اعتقاد بر این که مجبور به این زندگی و اتفاقات هستند، هیچ‌گونه مسئولیت اخلاقی را نمی‌پذیرفتند. اپیکور با مطالبی که بخشی از آن‌ها در این کتاب گنجانده شده است، موجب کاهش رخوت و ناامیدی اجتماع و افزایش مسئولیت اخلاقی و انگیزه در افراد شد. او خدایان خشن و ناپاک یونانی را، با عقایدش تبدیل به خدایانی مهربان و پارسا کرد که این خود تاثیری شگرف در جامعه‌ی آن زمان داشت.

یکی از نظریات مهم اپیکور، تئوری انحراف اتمی است که در این کتاب عنوان شده است. به عقیده او: «...انسان به دلیل تغییر جهت‌های ریز اتم روحش در گزینش‌های اخلاقی، رها از اجبار اتمی و امر محتوم است. انسان به مثابه موجودی اخلاقی، مستثنی از جبر طبیعی است. بدون آزادی، انسان یک آدم آهنی اخلاقی فاقد احساس آزاد بودن به رفتن به جایی است که ذهن او تمنا می‌کند. اعمال انسان برخلاف سایر مواد، پیش‌بینی‌ناپذیر و اجتناب‌ناپذیرند و او مسئول اخلاقی اعمال خود است...در انحراف اتمی، علیت نقشی در فعل ناشی از اراده ندارد، البته به شرط قبول این فرض که تغییر جهت‌هایی که آن را ممکن می‌سازند، بدون دلیل هستند؛ ولی در عین حال اراده آن گونه که اپیکور آرزو داشت، از ظلم ماده آزاد نیست. فقط از مکانیزم‌های معمول قاعده‌مند آزاد است. ولی اکنون تابع مکانیزم‌های غیر عادی است که بر آنان هیچ کنترلی ندارد».

او در این کتاب نه تنها از مسائل فلسفی، بلکه از اموری چون: اجرام و پدیده‌های سماوی، هواشناسی، زبان و فرهنگ، روش‌شناسی، دین و الاهیات، انتقاد از دین خرافی، فلزکاری، احوال انسان و از دست دادن حسش به هنگام مرگ، هنر خوشبختی و اخلاق زندگی نیز سخن گفته است. علاوه بر این نظریات اپیکور را با نظریات دانشمندان بزرگی مثل هایزنبرگ قیاس و نقاط اشتراک و اختلاف آن‌ها در این کتاب بیان می‌شود. با وجود انتقاداتی که به او و نظریاتش وارد شد که بسیاری از آن‌ها هم به دلیل انحراف پیروان او بود، اما عقاید او طرفداران زیادی نیز داشت و تأثیرات آن در طول عصر روشنگری و پس از آن بیشتر شد. افراد شهیری مثل جان لاک، جرمی بنتام و کارل مارکس از اپیکور تاثیر پذیرفتند.

کتاب صوتی هنر خوشبختی نوشته‌ی خود اپیکور است و برگردان آن به انگلیسی توسط جورج کی.استروداک انجام شده است. نسخه‌ی صوتی این اثر را انتشارات جیحون با ترجمه‌ی فرخ بافنده و خوانش دل‌نشین کامبیز خلیلی منتشر کرده است. مدت زمان فایل صوتی این کتاب 8 ساعت و 50 دقیقه است.

در بخشی از کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور می‌شنویم

هیچ‌چیز از نیستی برنمی‌خیزد. اپیکور به ما می‌گوید: هیچ‌چیز از ناموجود پدید نمی‌آید. باید هم‌چنین باشد، چون در غیر این صورت هر چیزی می‌توانست از هر چیزی پدید آید و نیاز به بذر و بنیاد نبود؛ به عبارت دیگر، اگر چیزها از نیستی خلق می‌شدند، چه با واسطه‌ی الهی و چه بدون آن، هیچ ترتیب ثابتی از رویدادها در طبیعت وجود نمی‌داشت و امور تصادفی روی می‌دادند، به زبان امروزی می‌توان این حرف را در قالب مثبت به شکل اصل علیت بیان کرد، یعنی به این صورت که: هر رویدادی هرچه که باشد یک علت مقدم دارد، حال چه آن علت را بشناسیم و چه نشناسیم. کل ساختار علم مدرن (حداقل در مورد اشیا) هنوز براساس این فرض قرار دارد و این اصل - هرچند مطلق ثابت نشدنی است - بالاترین ارزش کاربردی ممکن را دارد. در نگاه اتم گرایان، چنین اصولی معمولا دو جنبه دارند، علمی و اخلاقی و جنبه‌ی علمی غالبا فرع بر جنبه‌ی اخلاقی به شمار می‌آید، لذا درست است که لوکر تیوس اصل «هیچ چیز از نیستی» را برای توضیح و تشریح قاعده‌های طبیعت، ثبات گونه‌ها و غیره استفاده می‌کند، ولی این اصل در واقع سلاح قدرتمندی در دستان اوست در جنگی اپیکوری با خرافات، ترس و دین خرافی رایج در میان عوام‌الناس، دانستن علل پدیده‌ها و دانستن این که رویدادها کاملا طبیعی هستند، به معنای از بین بردن ترس‌های بی‌پایه و اساس از خدا یا خدایانی است که به شیوه‌هایی درکناشدنی و مرموز عمل می‌کنند و صدالبته، غلبه بر چنین ترسی نشان‌دهنده‌ی کاهش محسوس درد و رنج بشری است و از این رو یکی از ارکان اصلی زندگی خوب است.

برای درک بهتر این مسئله به زبان امروزی، می‌توانیم از این منظر نگاه کنیم که در همین عصر حاضر در سرتاسر دنیا بی‌شمار انسان وجود دارند که سرطان و دیگر بیماری‌ها، طوفان‌های شدید، خشک‌سالی‌ها، سیل‌ها و سایر بلاهای طبیعی را به دسیسه‌های خدای اسرارآمیزی نسبت می‌دهند که مدام برای ما انسان‌های بینوا نقشه می‌کشد. چنین آدم‌هایی که شمارشان به میلیون‌ها نفر می‌رسد، زندگی‌هایی سرشار از ترس را می‌گذرانند و دین ترسناکی را ترویج می‌کنند؛ و صدالبته در مسلک اپیکوری، شیطان چیزی نبوده و نیست مگر همان دین خرافي عوام‌الناس که جهل و خرافات بسیاری با خود همراه دارد. امروزه منجی اپیکوری، دانشمند انسان دوستی است که به ما می‌گوید سرطان از جانب خدا نازل نشده، بلکه علتی طبیعی دارد، هرچند هنوز دلیل قطعی‌اش را نمی‌داند.

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور بود. خرید و دانلود این اثر و نسخه pdf کتاب‌های این حوزه در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی  فلسفه می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور

با اپیکور در کتاب تسلی بخش های فلسفی آشنا شدم اولین کتابه ازش میخونم
در ۱۱ ماه پیش توسط ali...far ( | )
اپیکور از فیلسوف های کلاسیک عالیی ایست
در ۱۲ ماه پیش توسط Amir Kasra ( | )