Loading

چند لحظه ...
پانزده سگ

پانزده سگ

نسخه الکترونیک پانزده سگ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی پانزده سگ

درباره کتاب پانزده سگ

کتاب «پانزده سگ» Fifteen dogs: an apologue نوشته‌ی «آندره آلکسیس» در سال 2015 منتشر شد. این کتاب یکی از شاهکارهای ادبی است که در ارتباط با ماهیت بشر به نگارش درآمده است. این کتاب داستان شرط‌بندی دو تن از خدایان اساطیری یونان با نام‌های «آپولو» و «هرمس» درباره‌ی وجودیت و میزان خوشحالی و اندوه انسان است. «هرمس» خدای سارقان و برادرش «آپولو» خدای خورشید برای این شرط‌بندی، به پانزده سگ یک دامپزشکی ماهیت انسانی می‌بخشند و آن‌ها را در شرایطی تازه و غیرقابل باور قرار می‌دهند. این سگ‌ها طی این داستان با دنیایی خارج از ظرفیت خود روبه‌رو می‌شوند و تکلم، عواطف، ابراز احساسات، عشق را تجربه می‌کنند.

«آندره آلکسیس» در نوشتن این اثر وجودیت و بطن انسان را کنکاش و زوایا و ابعاد مختلف زندگی آن را بررسی می‌کند. او با نگاهی روانشناسی و روان‌شناختی در فضایی غم‌انگیز این داستان را نوشته و با طنزی تلخ زندگی انسان را به تصویر کشیده است. «آلکسیس» این اثر را طی فصل‌های زیر به نگارش درآورده است:

 • شرط‌بندی
 • مجنون و بنجی
 • آخرین آرزوی آتیکوس
 • پایانِ کار مجنون
 • دو هدی

کتاب «پانزده سگ» جوایز و افتخارات زیادی برای «آندره آلکسیس» به ارمغان آورد. او برنده‌ی جایزه ادبی تراست فیکشن Rogers Writers' Trust Fiction Prize و یکی از گران‌ترین جایزه‌های ادبی دنیا و مهم‌ترین جایزه ادبیات داستانی کانادا، گیلر Giller Prize شد. داوران جایزه‌ی گیلر هنگام اهدای آن، این بیانیه را در ارتباط با این کتاب منتشر کردند: «زنده بودن، فکر کردن، حس کردن، دوست داشتن و حسادت کردن به چه معنا است؟ آندره آلکسیس، همه‌ی این‌ها و بیش از این‌ها را در کتاب خارق‌العاده‌اش «پانزده سگ» به‌صورت تعمق فلسفی و بینشمندانه‌ای در طبیعت هشیاری بررسی می‌کند. این کتاب، سرشار از تعادل‌ها و تقابل‌ها است: شوخ‌طبعی ممزوج با وحشی‌گری، تنهایی تنیده با نیاز شدید به جزئی از گروه بودن، و نثر شعورمندانه‌ی آميخته با اشعار شیطنت‌آمیز. نوشته‌ای زیبا و اصیل که خواننده را به چالش می‌کشد تا وجود خودش ر بیازماید و آن پرسش دیرینه را به خاطر بیاورد، اينکه معنای زندگی چیست؟»

درباره آندره آلکسیس

«آندره آلکسیس» Andre Alexis نویسنده‌ی کانادایی در 15 ژانویه‌ی سال 1957 در ترینیداد به دنیا آمد. او از کودکی به نوشتن علاقه داشت و اولین نمایشنامه‌اش که در سال 1995 اجرا شد را در سال 1999 به‌عنوان کتاب منتشر کرد. او در اواخر دهه‌ی نود نوشتن را به‌طور جدی دنبال و اولین رمانش را منتشر کرد. او در حال حاضر در تورنتو زندگی می‌کند و در رادیوی CBC مشغول به کار است. او همچنین در دانشگاه تورنتو به تدریس زبان انگلیسی و نویسندگی خلاق نیز مشغول است.

«آندره آلکسیس» برای انتشار مجموعه‌ای ادبی The Quincunx Cycle که شامل پنج کتاب است، معروف و محبوب شد. هر یک از رمان‌های این مجموعه براساس یکی از مضامین ایمان، جایگاه، عشق، قدرت و نفرت به نگارش درآمده است. کتاب اول این مجموعه با نام Pastoral «چوپانی» منتشر شد و پس از آن کتاب دوم آن، به نام «پانزده سگ» به چاپ رسید که نام «آندره آلکسیس» و این مجموعه را درخشان‌تر کرد. این نویسنده قسمت سوم این مجموعه با نام The Hidden Keys را در سال 2016 منتشر کرد. جدیدترین رمان او، در سال 2019 با نام Days by Moonlight منتشر شد که در لیست نامزدهای جایزه‌ی گیلر قرار گرفت.   

ترجمه کتاب پانزده سگ به زبان فارسی

کتاب «پانزده سگ» نوشته‌ی «آندره آلکسیس» با ترجمه‌ی «سید میثم فدائی» از سوی نشر نفیر در سال 1395 منتشر شد که نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. «سید میثم فدائی» مترجم این اثر تحصیلاتش را در رشته‌ی مهندسی عمران و شیمی به سرانجام رسانده است. او از کودکی به دنیای ادبیات و شعر علاقه‌مند بوده است، ازجمله ترجمه‌های دیگر او می‌توان به «دختر تاجر ابریشم»، «جدایی» و «همسر چای کار» نوشته‌ی «داینا جفریز» اشاره کرد که نسخه‌ی الکترونیک و صوتی آن‌ها در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. اثر «آندره آلکسیس» با نام «قمار خدايان» هم از سوی انتشارات ندای مکتوب با ترجمه‌ی «نیلوفر رحمانیان» به چاپ رسیده است. انتشارات مجید هم این اثر را با ترجمه‌ی «بهناز سلطانیه» راهی بازار کرده است که نسخه‌ی الکترونیک آن هم در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

در بخشی از کتاب پانزده سگ می‌خوانیم

با اينکه بنجی هیچ نیاز واقعی‌ای به پنهان کردن آنچه برای گروه اتفاق افتاده بود نداشت، ولی مراقب بود که بیش‌ازحد حرف نزند. یک دلیلش این بود که او مسئول مرگ گروه بود و مطمئن نبود اگر مجنون بفهمد، چه عکس‌العملی نشان می‌دهد. بنابراین، در روایتش همه‌ی جزئیاتی را که خودش را متهم می‌کرد، ناگفته می‌گذاشت و به اینجاوآنجا شاخ و برگ می‌داد تا خودش را بهتر از آنچه بود جلوه دهد. با این حال، این شاخ و برگ‌ها و سکوت‌ها تعبیر نادرستی از ویژگی‌های دوران حکم‌فرمایی آتیکوس ارائه نداد. بنجی اساساً حقیقت را گفت.

موقع قتل آتنا بیدار بود و دیده بود که فریک او را دزدیده بود و فراک بلا را بیدار کرده و با خودش برده بود. برای حدس زدن سرنوشت بلا نیاز چندانی به فکر کردن نبود. آنچه فکر می‌برد تصمیمی بود که مرگ آن‌ها به او تحمیل کرد: باید بماند يا برود؟ اگر فریک و فراک آن‌قدر جسورانه مشتاق به کشتن بودند، چرا او را نکشند؟ دردسر کشتن او در مقایسه با آتنا فقط کمی بیشتر بود. از سوی دیگر، تبعید، ایده‌ی وحشتناکی بود. اگر سگ‌های بزرگ‌تر در اطرافش نمی‌بودند تا از او دفاع کنند، زندگی چه شکلی می‌شد؟ تنها راهش این بود که برای خودش اربابی پیدا، کند و با توجه به خطرناک بودن آدم‌ها، او نمی‌خواست این کار را بکند.

چیز دیگری که در شب قتل آتنا مشخص شد این بود که توطئه‌گرها چه کسانی هستند. فریک، فراک، ماکس و آتیکوس از همان ابتدا مخفی‌کاری می‌کردند و گاهی با هم خلوت می‌کردند. بنابراین، وقتی فریک و بعد، فراک دور شده بودند، بنجی به جایی که ماکس دراز کشیده بود برگشته بود. برگشته بود و منتظر شده بود. تا زمان ناپدید شدن عجیب پرینس منتظر ماند و بعد، آن اغتشاش دزدانه را وقتی که برادرها و ماکس لانه را جست‌وجو می‌کردند تماشا کرد. وقتی توطئه‌گرها لانه را ترک کرده بودند، بنجی آن‌ها را دنبال کرده بود، و به سمت درختی که از بيشه فاصله داشت رفته بود. در مکانی پنهان شده بود که از لانه آن‌قدر دور بود که برایش مقداری امنیت بیاورد ولی آن‌قدر هم نزدیک بود که بتواند رفت‌وآمدها را ببیند. ازاینجا بود که صدای آن زدوخورد وحشتناک را شنید که حاکی از حمله به مجنون بود.

حالا معما برایش عمیق‌تر شده بود. توطئه‌گرها به دنبال مجنون، بلا، آتنا و پرینس رفته بودند. منطق آنچه بود؟ چه چیزی آن چهارتایی را که شرشان کنده شده بود به هم مربوط می‌کرد؟

مشخصات پانزده سگ

 • ناشر نشر نفیر
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۳۳,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 1.36 مگابایت
 • تعداد صفحات ۲۳۰ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره پانزده سگ

بسیار کتاب خوبی است
در ۱ سال پیش توسط سارا رفیعی ( | )