دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
چهل‌ستون تمدّن

چهل‌ستون تمدّن
مبانی حِکمی و مهدوی تمدّن نوین اسلامی

نسخه الکترونیک چهل‌ستون تمدّن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره چهل‌ستون تمدّن

از آنجا که موضوع اصلی کتاب، تمدن و نه عقاید بوده، نمی‌توان ضرورتاً ادعا کرد که تمامی موضوعات مطرح در اصول عقاید شیعه در این کتاب آمده است، اگرچه تلاش شده تا در قالب نظامی معنی‌دار و منسجم به این کارکرد تا حدی نزدیک شود. در این صورت می‌توان ادعا کرد که نوآوری این کتاب علاوه بر مباحث تمدن، در مباحث مربوط به عقاید و کلام شیعی نیز می‌تواند صورت گرفته باشد. بر این اساس تلاش شده تا در بخش نخست و با عنوان عوالم‌شناسی، ابتدا تصویری روشن از نظام خلقت و سازوکار حاکم بر آن در قالب تبیین عوالم و حرکت رفت و برگشتی میان آن‌ها ارائه شده، و سپس در بخش دوم تحت عنوان طبیعت‌شناسی، به شناخت آنچه بپردازیم که در پیرامون ما وجود داشته و نیازمند تبیین رابطه انسان با آن هستیم. این تبیین بر اساس بخش نخست، در عالم دنیا باقی نمانده و از عوالم دیگر نیز سر بر آورده است. سرانجام در بخش سوم که با عنوان بیشتر شناخته شده فرجام‌شناسی در کتاب آمده است، به مباحث معاد و نحوه حرکت در این عوالم و سرانجام آن وارد شده‌ایم. البته در اینجا نیز باز بر اساس همان نظام رفت و برگشتی عوالمی، تنها از بهشت و جهنم و عاقبت کار سخن نگفته، و با طرح مباحثی چون عمر و عالم ذرّ، مراحل اولیه این سیر را نیز توضیح داده‌ایم. همچنین در اینجا با طرح مباحثی چون ظهور و رجعت تلاش کرده‌ایم تا نشان دهیم این دیدگاه‌ها تا چه اندازه با مباحث مهدویت تقارب داشته و بر گرده آن سوار شده است. سرانجام و اینک با استفاده از این دستگاه تحلیلی، در بخش چهارم به موضوع تمدن‌شناسی وارد شده و تلاش کرده‌ایم تا بر اساس مباحث قبلی به طرح دیدگاه‌ها و نتایجی در خصوص موضوعات اصلی مطالعات تمدن بپردازیم.

ادامه...

مشخصات چهل‌ستون تمدّن

بخشی از چهل‌ستون تمدّن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره چهل‌ستون تمدّن