Loading

چند لحظه ...
دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی

دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی
مزایا و پیامدهای استفاده از این فناوری

نسخه الکترونیک دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۲۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی

رشد روزافزون دنیای مجازی فواید و اهمیت غیرقابل‌انکاری دارد چندان‌که در دوران حاضر نقش محوری دنیای مجازی چنان اساسی است که بدون آن امکان برنامه‌ریزی، توسعه درزمینه هایی چون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی در جهان آینده امکان‌پذیر نخواهد بود. باوجوداین نباید از پیامدهای ناگوار و مخرب آن به‌ویژه درزمینه های اجتماعی و فرهنگی و خانوادگی غافل ماند. به دیگر سخن دنیای مجازی با همه خوبی‌ها و مزایا از کاستی‌ها و پیامدهای نیز برخوردار است که همگان به‌ویژه دولت‌مردان، سیاست‌گذاران، اولیا و مربیان و والدین باید واقف باشند. دنیای مجازی فضایی را به وجود آورده است که قابلیت ارتباط چند سویه میان مخاطب و رسانه را فراهم ساخته است. علاوه بر دنیای مجازی، شبکه‌های اجتماعی مجازی، به دنبال ایجاد جوامع مجازی هستند. این جوامع مجازی بر اساس ساختار و تعاریف خود بالطبع دارای ارزش‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی هستند؛ به‌طوری‌که این جوامع مجازی توانسته‌اند مفاهیمی چون «دوست»، «ارتباط»، «خانواده»، «هویت»، «امنیت» و حتی مسائلی جزئی مانند نحوه احوال‌پرسی کردن را بازتعریف کنند. اگرچه کاربران خود در شکل‌دهی این جوامع نقش چشم‌گیری ایفا می‌کنند، اما قوانین این جوامع مجازی و گفتمان حاکم بر آنان در تأثیرگذاری و شکل‌دهی رفتارهای اعضای خود نقش مهمی ایفا می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان یکی از رسانه‌های پرطرفدار و تعاملی در جوامع امروزی محسوب می‌شوند که با توجه به گسترش روزافزون دسترسی به اینترنت و امکانات آن دارای ماهیت و نقش قوی اجتماعی هستند. مهم‌ترین این شبکه‌ها فیس‌بوک، گوگل پلاس، اینستاگرام، کلوب، مای اسپیس، اورکات و.. است. این شبکه‌ها در چارچوب نقش‌های اجتماعی به وجود آمده‌اند ولی بااین‌حال این شبکه‌ها در چارچوب همین نقش‌ها و تنها برای برقراری ارتباطات انسانی محدود نمانده‌اند و نقش و جایگاه بسیار قابل‌توجهی نیز در رخدادها و حرکت‌های حیاتی ملی و جهانی در ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی، آموزشی، مذهبی و هنری یافته‌اند. دنیای مجازی با خصیصه‌هایی مثل بی‌مکانی، فرازمان بودن، تکثر داشتن، قابل‌دسترس بودن هم‌زمان و غیره از جهان واقعی به‌طور نسبی جدا می‌شود. ظهور فناوری‌های نوین ارتباطی دگرگونی بنیادینی را در تعاملات و ارتباطات انسانی ایجاد کرده است. دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مانند بسیاری از پدیده‌های دیگر دارای پیامدهای مثبت و منفی است که با برنامه‌ریزی و بالا بردن سطح آگاهی عمومی می‌توان از آثار و دستاوردهای مثبت آن بهره گرفت و پیامدهای منفی را به حداقل رساند.

ادامه...

مشخصات دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی

بخشی از دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی