دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب باستان‌شناسی وتاریخ دره‌شهر

کتاب باستان‌شناسی وتاریخ دره‌شهر
سیمره

نسخه الکترونیک کتاب باستان‌شناسی وتاریخ دره‌شهر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب باستان‌شناسی وتاریخ دره‌شهر

شهرستان دره­شهر، به صورت نوار باریکی بین کبیرکوه و رودخانه­ی سیمره و در شرق استان ایلام قرار دارد. این دو عارضه­ی مهم جغرافیایی همواره در طول دوران مختلف تاریخی، تأثیرگذارترین عوامل در ایجاد استقرارهای انسانی(یکجانشین- کوچ­نشین) در این منطقه بوده­اند. بنابراین با توجه به اهمیت منابع خاکی و آبی در پراکنش الگوهای استقراری، درۀ سیمره مناسب­ترین موقعیت جغرافیایی را به خود اختصاص داده است. اما آنچه امروزه از تاریخ و تمدن این شهرستان حکایت دارد، مطالبی است پراکنده که در قالب مطالعاتِ ایرانگردانی چون استین و دیگران، بررسی و شناسایی­های باستان­شناسی، متون و منابع تاریخی و جغرافیایی قرون نخستین اسلامی، مقالات منتشر شده در مجلات داخلی و خارجی و در نهایت حفاری­های باستان­شناسی قابل بررسی و مطالعه است. نتایج حفاری­های باستان­شناسی این شهرستان در قالب کتابی با عنوان" کاوش­های و پژوهش­های باستان­شناسی دره­شهر(سیمره)" نوشته­ی سیمین لک­پور از سوی انتشارات پازینه و با حمایت ادار­ه­ی کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام و با تمرکز بر یافته­های باستان­شناسی شهر تاریخی سیمره بچاپ رسیده است. در یک بررسی جامع از منابع فوق­الذکر، غنای تاریخی و فرهنگی این منطقه در کنار اندک و پراکنده بودن متون و منابع منتشر شده، موضوعی است که گذشت زمان و عدم توجه به جنبه­های مختلف و یکپارچه­ی آن، آسیب­های جبران­ناپذیری را بر حفاظت از ارزش­های بهم پیوسته­ی تاریخی، فرهنگی و طبیعی این منطقه وارد خواهد ساخت. بنابراین آنچه در نگاه نخست کتاب باستان­شناسی و تاریخ دره­شهر(سیمره) را حائز اهمیت ساخته است، جمع­آوری منابع پراکنده­ی فوق­الذکر در قالب یک مجموعه­ی هدفمند و با رعایت روند تاریخی و فرهنگی آنها است. از سویی دیگر، قرارگیری منابع تاریخی در کنار شواهد باستان­شناسی از دیگر نکات قابل توجه در این کتاب است چراکه با توجه به خویشاوندی این علوم، چنین رویکردی در درک درست وقایع تاریخی و فرهنگی نقش بسزایی خواهد داشت. اهمیت این تألیف زمانی بیشتر آشکار می­شود که فصل نخست این کتاب به طور ویژه جغرافیای طبیعی شهرستان دره­شهر را مورد بررسی و مطالعه قرار می­دهد. همانگونه که بدیهی است در بررسی مناطق باستان­شناختی یا تاریخی، ارزیابی چگونگی شرایط اقلیمی و زیست محیطی، امکان استفاده از زمین و منابع طبیعی منطقه­ی مورد مطالعه اهمیت بسیاری دارد. از دیگر نکات قابل توجه در این کتاب رویکرد قوم­نگاری آن است که با تمرکز بر سنگ­ قبور قبرستان­های این شهرستان، که متأسفانه تاکنون هیچ­گونه فعالیتی در راستای اهمیت­بخشی به آنها صورت نگرفته است، زوایای گوناگونی را از زندگی ایلی و عشایری مردمان گذشته این منطقه به تصویر می­کشد. بنابراین کتاب حاضر را می­توان در شرایط کنونی و با توجه به کمبود هرگونه منبع جامعی دربارۀ جغرافیای طبیعی و تاریخی شهرستان دره­شهر، مرجعی ارزشمند برای پژوهشگران و گردشگرانی دانست که با حضور در این منطقه، نخستین پرسش آنان، چیستی، چگونگی و چرایی شکل­گیری تمدن در شهرستان دره­شهر است.

ادامه...

مشخصات کتاب باستان‌شناسی وتاریخ دره‌شهر

بخشی از کتاب باستان‌شناسی وتاریخ دره‌شهر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب باستان‌شناسی وتاریخ دره‌شهر