0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
در جستجوی نان

معرفی، خرید و دانلود کتاب در جستجوی نان

درباره در جستجوی نان

گورکی یعنی تلخ. نامی که به خوبی بیانگر اوضاع معیشتی و اجتماعی مردم شوروی در دوران حکومت کمونیستی و پیش از آن است. ماکسیم گورکی نویسنده‎ای ژرف اندیش و مردمی بود که در اغلب آثار خود دغدغه و رنج طبقه‌ی کارگر را به تصویر می‌کشید. او صدای قشر ضعیف جامعه به شمار می‌آمد و خواهان دگرگونی اجتماعی، سیاسی و فرهنگ روسیه بود. در جستجوی نان، دومین خودزندگی نامه از سه‌گانه‌ی ماکسیم گورکی است که که شرح تلاش‌ها و ماجراهای ماکسیم گورکی در ایام نوجوانی و جوانی است. این کتاب حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

about book image

‌درباره‌ی کتاب در جستجوی نان اثر ماکسی گورکی

کتاب در جستجوی نان یک خودزندگی‌نامه است. خود زندگی نامه کتابی است که توسط خود فرد نوشته می‌شود. در این سبک از نگارش، احساسات و خاطرات نویسنده نقش کمرنگی در کتاب دارد. در مقابل، نویسنده بر زندگی، سرگذشت، بالا و پایین‌های زندگی خود تاکید می‌کند. خود زندگی‌نامه راهی برای بیان ظلم، رنج و مبارزات نویسندگان با حکومت و سیستم‌های فاسد است.

کتاب در جستجوی نان از ترجمه‎ی فرانسوی به فارسی برگردانده شده است. ماکسی گورکی زندگی پرفراز و نشیب خود را در یک یک سه‌گانه با نام‌های «دوران کودکی»، «در جستجوی نان» و «دانشکده‌های من» شرح داده است. داستان در جستجوی نان از زمانی آغاز می‌شود که او به عنوان یک پادو در مغازه‌ی کفش فروشی کار می‌کرده است. گورکی از فقر به ستوه آمده بود، خوشبختی را در کلمات و دانش جستجو می‌کرد به همین علت تصمیم گرفت  آخرین شانس خود برای ادامه‌ی تحصیلات امتحان کند. او که همراه با مادربزرگش زندگی می‌کند، او را بزرگترین معلم خود می‌داند و بارها مورد ستایش قرار می‌دهد. او این کتاب خواندنی را در 23 فصل به نگارش درآورده است. ماکسیم گورکی نویسنده و قهرمان تهی‌دستان است. او برای آنکه به هویت کنونی خود دست پیدا کند ماجراهای زیادی را پشت سر گذاشته است و برای بیداری ملت روسیه تاوان زیادی پرداخته است.

یکی از ویژگی‌های مهم آثار گورکی قدرت تصویرسازی او به وسیله‌ی کلمات است. او با کلمات جادو می‌کند به همین علت است که آثار او هم ردیف ماندگارترین کتاب‌‌های جهان قرار گرفته است. نگاه عمیق او به زندگی همواره الهام بخش بسیاری از هنرمندان و نویسندگان بوده است.

‌درباره‌ی ماکسی گورکی نویسنده‌ی کتاب در جستجوی نان

ماکسیم گورکی نام ادبی الکسی ماکسیموویچ ، نویسنده‌ی روس و بنیان‌گذار ادبیات سوسیالیست واقع‌گرایانه در دوره‌ی کلاسیک است. پس از جنگ جهانی دوم، مکتب سوسیالیست هم‌زمان با شکل‌گیری انقلاب‌های کارگری به حکومت‌های کشور‌های کمونیستی پا گذاشت. این مکتب به زندگی مردم نیاز‌مند و کارگر توجه زیادی دارد مشکلات طبقاتی را بیان می‌کند و فعالیت‌های مدنی را حق معترضان می‌داند.

ماکسیم گورکی قبل از آن‌که نویسنده‌ای به‌نام شود، چندین شغل عوض کرد که همه‌ی آن‌ها سِمت‌های دولتی در امپراطوری روسیه بودند. این تجربیات تاثیر زیادی روی افکار او برای نوشتن کتاب‌هایش گذاشت. او در آن زمان تنها نویسنده‎‌ای بود که به افراد پایین‌دست جامعه اهمیت می‌داد و از حقوق آن‌ها دفاع می‌کرد. هم‌چنین گورکی بسیار تلاش کرد روند اجتماعی، سیاسی و فرهنگی روسیه را تغییر دهد. او معتقد بود شخصیت‌های آثارش ذاتا انسان‌های فهمیده و آگاهی هستند که اوضاع بد جامعه و تحقیر‌ها، آن‌ها را به زانو در‌آورده است. او بر پایه‌ی همین اعتقادات بار‌ها با حکومت تزار مخالفت کرد، چندین بار‌ دستگیر شد، به زندان رفت ولی دست از مبارزات سیاسی بر‌نداشت.

ماکسیم گورکی در طول فعالیت ادبی‌اش،کتاب‌های مهم و تاثیر‌گذاری نوشت. یکی از این نوشته‌ها، رمان «در اعماق» است که از جهاتی به کتاب مادر شباهت دارد و در آن زندگی افراد فقیر و ناتوان را ترسیم کرده است. از آثار دیگر گورکی می‌توان به کتاب‌های «بیست و شش مرد و یک دختر»، «آواز طوفانی مرغان» و «دوران کودکی من و کودکان خورشید» است. او تاکنون پنج بار نامزد دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات شد ولی هرگز آن را دریافت نکرد.

سه ‌گانه‌ی ماکسیم گورکی بر پرده‌ی سینما

خودزندگی‌نامه‌ی سه قسمتی ماکسیم گورکی توسط یک کارگردان اهل شوروی به نام مارک دانسکوی بین سال‌های 1938 تا 1940 ساخته شد و به اکران درآمد. آثار دیگر این نویسنده‌‎ی بزرگ مانند کتاب مادر نیز مورد اقتباس هنرمندان مختلف قرار گرفته است.

ترجمه‌ی کتاب در جستجوی نان به فارسی

احمد صادق یکی از مترجمین نام آشنای ایرانی است. از آثار ترجمه شده توسط او می‌توان به کتاب‎های «استادان زندگی»، «آنها که زنده‌اند» و «زیر چوبه‌ی دار» اشاره کرد. انتشارات نگاه کتاب در جستجوی نان را با ترجمه‌ی احمد صادق در سال 1388 عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرارداده است.

چرا باید کتاب در جستجوی نان را خواند؟

کتاب در جستجوی نان در دسته‌ی کتاب‌های سرگذشت نامه و داستان زندگی نویسندگان روسی قرار دارد. این کتاب برای گروه سنی بزرگ‌سال مناسب است. تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب 351 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در 17 روز بخوانید.

کتاب در جستجوی نان جزو کتاب‌های حجیم و بلند با موضوع سرگذشت نامه و داستان زندگی نویسندگان روسی است. این کتاب برای افرادی که وقت بیشتری برای مطالعه دارند و می‌خواهند در زمینه‌ی  سرگذشت نامه و داستان زندگی نویسندگان روسی زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص داهند انتخاب مناسبی است.

about book image

‌در بخشی از کتاب در جستجوی نان می‌خوانیم

برادرم کلیا؛ یواش یواش خاموش می‌شد. مثل ستاره‌ای که با رسیدن خورشید می‌میرد. من، مادربزرگ و او دریک انبار روی بسته‌ای چوب، پوشیده از لباس‌های ژنده می‌خوابیدیم. آن طرف ما، پشت یک تیغه وارفته چوبی، مرغدان صاحبخانه قرار داشت. شب‌ها، از قدقد یکنواخت مرغ‌ها و صدای به هم خوردن بال‌هایشان نمی‌توانستیم خوابید و صبح‌ها خروس عظیم‌الجثه و زرینی با آوای موجی خود بیدارمان می‌کرد.

مادربزرگم، خواب‌آلود، زمزمه می‌کرد:

طاعون بزندت حیوون.

من قادر به خفتن نبودم. از شکاف تیغه چوبی آفتاب به بالینم می‌آمد. گرد و غبار سیمین در هوا می‌چرخید و مرا به یاد رنگ کلمات در افسانه‌های عتیق می‌انداخت. زیر بسته‌های چوب موش‌ها  به‌آرامی می‌دویدند. حشراتی سرخ رنگ که روی بال‌هایشان لکه‌های سیاهی دیده می‌شد تند و تند جا عوض می‌نمودند. گاهی و تنها برای فرار از بوی مرغدان، انبار را ترک می‌گفتم و به پشت‌بام می‌رفتم. از آنجا نگاهم به خانه همسایه فرو می‌رفت و من می‌توانستم به میل خود مردمی را که از خواب برمی‌خاستند تماشا کنم. مردمی که هنوز خواب شبانه بر بدنشان چسبیده بود» کوفته. تنبل و سنگین به نظر می‌رسیدند.

پیرهن فلفل نمکی فورمانف قایقران جلو پنجره قرار می‌گیرد. او مانند خوک بدخلقی می‌غرد و با چشمان پیه گرفته خود به آسمان می‌نگرد. پدربزرگم به میان حیاط می‌جهد. با آب جاری زیر چشمه سروصورت خود را می‌شوید. کلفت صاحبخانه با بینی برگشته خود به خفاش می‌ماند و از باب او به کبوتری شبیه است. شاید عجیب به نظر بیاید اما من هر کسی را می‌بینم به باد یک حیوان» یک پرنده پا یک درنده می‌افتم.

یک صبح لطیف با هزاران آتش رنگ‌های خود نورافشانی می‌کند. اما من غمگینم. دلم می‌خواست به ده می‌رفتم. لااقل به نقطه‌ای می‌رفتم که تنها باشم. صبح ملایمی است. باید روز خوبی باشد اما من یقین دارم که آدم‌ها این خوشی را بر من سیاه خواهند کرد. شبی، روی پشت‌بام دراز کشیده بودم، صدای آرام مادربزرگم را شنیدم. با سر اشاره به رختخواب او می‌کرد و گفت:

کلیا مرده است.

آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب در جستجوی نان اثر ماکسی گورکی بود.خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی سرگذشت نامه و داستان زندگی نویسندگان روسی می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

 

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
1.۸۵ مگابایت
تعداد صفحات
351 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۱۱:۴۲:۰۰
نویسندهماکسیم گورکی
مترجماحمد صادق
ناشرانتشارات نگاه
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۳۹۲/۰۸/۱۲
قیمت ارزی
5.۵ دلار
قیمت چاپی
16,000 تومان
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۱.۸۵ مگابایت
۳۵۱ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4
از 5
براساس رأی 5 مخاطب
گیرا 🧲 (1)
5
ستاره
60 ٪
4
ستاره
20 ٪
3
ستاره
0 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
20 ٪
3 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
5

جلد اول خاطرات گورکی " دوران کودکی " نام داره جلد دوم " در جستجوی نان " و جلد سوم " دانشگاههای من " توصیه می کنم از جلد اول شروع کنید بسیار زیبا و تاثیر گذاره خاطرات گورکی و مسیر رشد یک انسان از حضیض فقر و نادانی تا رسیدن به اوج قله های ادبیات و اندیشه یک ملت رو نشون می ده .

5

انسانی عمیق با روحی متعالی _ تمام اتفاقات و احساسات با مهارت بالایی به خواننده منتقل میشه، با خواندن این اثر حتما مشتاق میشید که ادامه ی داستان زندگی نویسنده رو در کتاب بعدی هم بخونید. ترجمه هم مقداری قدیمی شده ولی کتاب خوب ترجمه شده.

4
گیرا 🧲

ارزش خوندن داره ،کتاب خوبی هستش .

4
(5)
گیرا 🧲 (1)
112,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
در جستجوی نان
در جستجوی نان
ماکسیم گورکی
انتشارات نگاه
4
(5)
گیرا 🧲 (1)
112,000
تومان