دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب تاریخ ایران فیدی‌پلاس

کتاب تاریخ ایران
امپراتوری تفكر

نسخه الکترونیک کتاب تاریخ ایران به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره کتاب تاریخ ایران

تاریخ ایران با یک پرسش آغاز می‌گردد: ایرانی‌ها که هستند؟ این سؤال نه‌تنها به خاستگاه‌های ایران ربط دارد، بلکه تاکنون به شکل‌های گوناگون در تاریخ این کشور و زندگی مردمان این سرزمین انعکاس‌یافته است. ایرانی‌ها شعبه‌ای از قوم هند – اروپایی بودند که از سرزمینی که امروز استپ‌های روسیه در آن قرار دارد، حرکت کردند تا در اروپا، ایران، آسیای مرکزی و شمال هند ساکن شوند و در نیمه دوم هزاره دوم قبل از میلاد مسیح، مهاجرت‌های عظیمی را شکل دادند. این واقعه تاریخی، علت ارتباط نزدیک بین زبان پارسی و سایر زبان‌های هند - اروپایی، به‌خصوص سانسکریت و لاتین و نیز زبان‌های جدیدی چون هندی، آلمانی و انگلیسی را نشان می‌دهد. هر فرد اروپایی که می‌خواهد زبان فارسی را یاد بگیرد به مجموعه‌ای از واژه‌های آشنا چون: پدر (در لاتین Pater)؛ دُختر (در انگلیسی daugthter، در آلمانی tochter)؛ مُردن (در لاتین mortus، در فرانسه le mort, mourir)؛ نام (name)؛ دَر (door) و بسیاری از کلمات آشنای دیگر برمی‌خورد و نیز اول شخص مفرد مضارع در فعل to be، با پسوند am (I am در جمله I am an Iranian من یک ایرانی - ام). برای انگلیسی زبانی که می‌خواهد زبان آلمانی را یاد بگیرد، در مقام مقایسه، گرامر زبان فارسی، آشناتر و ساده‌تر است. در زبان فارسی ضمائر مؤنث و مذکر و یا موارد دستوری از این دست وجود ندارند. زبان فارسی، همچون زبان انگلیسی از دوران باستان تاکنون تطورات فراوانی را پشت‌سر گذاشته، ساده‌تر شده و دیگر از دستورزبان پرپیچ و خم قدیمی در آن اثری نیست. زبان فارسی هرچند پس از حمله اعراب به ایران، بسیاری از واژه‌های عربی را در خود جای داده است، اما به لحاظ ساختاری و دستوری هیچ ربطی به زبان عربی یا سامی خاورمیانه قدیم ندارد. مدت‌ها قبل از آنکه مهاجرینی که به گویش‌های مختلف ایرانی صحبت می‌کردند از سوی شمال به ایران بیایند، در این سرزمین که بعدها سرزمین ایران شد، مردمان دیگری زندگی می‌کردند. در ۰۰۰ /۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و در دوره‌ای که پارینه سنگی نامیده می‌شود و در ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد، مردمانی در زیستگاه‌های کشاورزی زندگی می‌کردند که سرزمین‌های اطراف کوه‌های زاگرس – منطقه‌ای در شرق تمدن بزرگ سومریان که از بین‌النهرین آغاز شد – را آباد کردند. قبل از مهاجرت ایرانی‌ها و در طول آن دوران، امپراتوری عیلام در منطقه‌ای که بعدها خوزستان وفارس نام گرفت در شهرهای شوش و «آن شان» پدید آمد. عیلامی‌ها به زبانی که نه بین‌النهرینی بود، نه ایرانی صحبت می‌کردند. آنها تحت‌تأثیر سومری‌ها، آسوری‌ها و بابلی‌ها بودند و عناصر فرهنگی آنان را به سلسله حکومت‌های پس از خود منتقل کردند. دامنه نفوذ عیلامی‌ها به سرزمین‌هایی فراتر از آنچه که در قلمرو و امپراتوری‌ها آنها بود گسترش یافت. نمونه‌ای از این تمدن را می‌توان در تپه سیلک در جنوب شهر کاشان جدید یافت که در آن یک زیگورات – معبد بین‌النهرینی قدیمی – نشانه کاملی از یک زیستگاه عیلامی است. این زیگورات متعلق به ۲۹۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است.

ادامه...

مشخصات کتاب تاریخ ایران

  • ناشر نشر معیار اندیشه
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۶۰,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.95 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۳۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تاریخ ایران

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب تاریخ ایران

تاریخ ایران از ابتدا تا دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد به صورت خیلی خلاصه و سطحی توضیح داده شده. برای شروع تاریخ شناسی ایران خوب است.
در ۲ سال پیش توسط حسن ( | )
خوندمش، بیشتر شبیه مقاله هستش
در ۲ سال پیش توسط sil...ue1 ( | )