فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نگاه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب انتری که لوطیش مرده بود

کتاب انتری که لوطیش مرده بود

نسخه الکترونیک کتاب انتری که لوطیش مرده بود به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۵۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب انتری که لوطیش مرده بود

صادق چوبک به همراه صادق هدایت از پیشگامان داستان‌نویسی مدرن ایران است. از آثار مشهور وی می‌توان مجموعه داستان «انتری که لوطی اش مرده بود» و رمان‌های «سنگ صبور» و «تنگسیر» را نام برد. اکثر داستان‌های وی حکایت تیره‌روزی مردم طبقه فرودست است. چوبک با توجه به خشونت رفتاری ای که در طبقات فرودست دیده می‌شد سراغ شخصیت‌ها و ماجراهایی رفت که هرکدام بخشی از این رفتار را بازتاب می‌دادند و ره به تاریکی می‌بردند. چوبک «انتری که لوطی‌اش مرده بود» را در سال 1328 منتشر کرد.

ادامه...

بخشی از کتاب انتری که لوطیش مرده بود

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

سخنی نه تازه

... در روز جمعه، دوازدهم تیرماه ۱۳۷۷ شمسی، پلک های نویسنده ای چشمانش را نهفت که نزدیک به پنجاه و پنج سال، با حلقه هایی از اشک در چشم و با دیدی تیز، از اعماق جامعه اش سخن گفته و نوشته بود.
بی هیچ تردیدی «صادق چوبک»، در کنار «هدایت» از بانیان داستان نویسی مدرن روزگار ماست. و تاثیرپذیری متقابل این دو نویسنده ی بزرگ از یکدیگر سبب گردیده است که ما امروز آثاری را پیش رو داشته باشیم که هرکدام سندی است ارزنده از غنا و پویایی ادب داستانی ایران.
تکنیک و زبان داستان های چوبک به همراه ژرفای دید و نگرش تلخ او به هستی، نمونه های بارزی از داستان های ذهنی است که پیش از او «هدایت» در خلق آن کوشیده بود. واقع گرایی چوبک در بیان زشتی های جامعه و اخلاقیات آدم های آثارش به قدری صریح است که عموم ناقدین او را یک «ناتورالیست» خوانده اند. امّا ناتورالیسم چوبک تنها در گزارش دقیق پستی ها و پلشتی ها خلاصه نمی شود ساخت مدرن داستان های او به همراه نثر روان و توصیف درگیری های ذهنی و حالات درونی شخصیت ها به قدری شگرف است که کمتر نویسنده ای را می توان یافت بدین قدرت و خلاقیت از توان نوشتن دست یازیده باشد.
داستان های کوتاه «عدل»، «قفس»، و داستان بلند «انتری که لوطیش مرده
بود»، و یا رمان سترگ «سنگ صبور» در ادب داستانی معاصر تکرارناپذیرند. با اینکه دید ناتورالیستی چوبک در تمام آثارش غالب است و همین ویژگی سبب گردیده است که در توصیف حالات درون و برون کاراکترها، تلخی و سیاهی چشمگیرتر باشد. امّا چوبک حتّی زمانی که زشتی ها را رقم می زند به انسان اندیشه می کند و بر او دل می سوزاند.
ساده اندیشانه است که اگر بخواهیم ناتورالیسم چوبک را فقط در خدمت توصیف سیاهی های جامعه و آدم ها تلقی کنیم. در این صورت بدو جفایی را روا داشته ایم که در قرن نوزدهم، «امیل زولا» را به اتهام هرزه نگاری می آزردند...
به گفته ی بزرگی، تمامی هنرمندان، زاده ی اضطراب جهان اند. زولا و چوبک نیز از این زمره اند، پس چه گناهی است آنان را که در عصر سیاهی که در آن می زیسته اند جز سیاهی رقمی نزده اند؟
آنانی که از نزدیک صادق چوبک را می شناختند به نیکی می دانند او چه عشقی به هستی و انسان ها داشت و چگونه واقعه ای تلخ اشگ را به دیدگان او می نشاند و چسان شادی یک انسان او را به دست افشانی وا می داشت. چوبک با شخصیت های آثارش می زیست و آنان را همان گونه که بودند ترسیم می کرد. به همین سبب چه درمیان کاراکترهای زن و چه مرد، چهره ها و حالات روحی گونه گونی را روایت می کند.
مادر داستان «چشم شیشه ای» و یا «شهرو» همسر «زارمحمد تنگسیر»، بهترین نمونه های زنانی نجیب و همسرانی سراپا عشق و عاطفه اند.
و مردانی همچون «زارمحمد» و یا «میرزا محمود» در داستان «مسیو الیاس» نیز نمونه های درخشان مردانی پاک طینت و ضد ظلم هستند.
چوبک، همان گونه که سیاهی و پلشتی را می بیند سپیدی و عشق انسانی را نیز رقم می زند. امّا این واقعیت را نیز نباید نادیده گرفت که به دلیل شرایط بحرانی سیاسی و اجتماعی دوران خلاقیت ادبی وی که از سال های ۱۳۲۲ تا ۱۳۴۵ را دربر می گیرد، حق دارد که در آثارش بیشتر تلخی و سیاهی را تصویر کند تا شادمانی. اینگونه است که اکثر شخصیت های داستانی چوبک از جمله
«لوطی جهان»، «مسیو الیاس»، «گوهر»، «کاکل زری» و آدم ظالم و درمانده ی داستان «دسته گل» به «پروتوتیپ» (Prototype)هایی بدل می شوند که حضور آنها را در دیگر آثار داستانی مشابه می توان یافت...
درباره ی این گزیده ی داستان:
خواننده به نیکی می داند که دست راقم این سطور در انتخاب داستان های این مجموعه تا چه حد بسته بوده است. شاید اگر نبود بعضی محدودیت ها، می شد در این گزیده داستان های درخشانی همچون «چرا دریا توفانی شده بود»، «چراغ آخر»، «دوست»، «نفتی»، «روز اول قبر» و چند داستان دیگر را نیز آورد. امّا همین مقدار داستان فراهم آمده در این مجموعه نیز می تواند ما را به گوشه ای از جهان شگرف آدم های چوبک میهمان کند.
در این گزیده سعی براین بوده است که تا حد امکان و آن گونه که خدشه ای به اصالت سبک نوشتاری و زبان نویسنده وارد نیاید داستان ها با رسم الخط امروزی عرضه شده واغلاط چاپی ره یافته درچاپ های پیشین نیزاصلاح گردد.
گفتنی است که سالشمار آمده در آغاز کتاب حاصل تحقیق و رنج خانم «مهستی شاهرخی» است که به همّت دوست فرزانه «پرویز قلیچ خانی» برای درج در این گزیده، ارسال شده است.
می ماند سپاس از دوستی دیگر «بیژن اسدی پور» که یاوری اش شامل حال شد و عکس های زیبا و ماندنی انتهای کتاب نیز برگرفته از گنجینه تصاویر اوست. نکته پایانی اینکه اگر نبود مهر و دوستی خانم «قدسی چوبک»، شریک شصت سال زندگی آن نویسنده بزرگ، نگارنده هرگز به کار گزینش این داستان ها اقدام نمی کرد.
با سپاس از این بانوی فرزانه، حاصل کار به یاد آن عزیز که ذرات پیکر خجسته اش در فضای این جهان پراکنده شد و با هستی جاودانه درآمیخت به محضر ایشان اهدا می شود...

کاوه گوهرین / دهم بهمن ماه ۱۳۷۷نظرات کاربران درباره کتاب انتری که لوطیش مرده بود

کاش چندسطری از داستان رو هم در نمونه قرار میدادید
در 1 ماه پیش توسط سیدمحمد نبوی
داستان های خیلی ضعیف و بدون سرو ته و شخصیت. به جز یکی دوتا واقعا هیچکدومشون شبیه داستان هم نبودن
در 3 سال پیش توسط Poo...din