فیدیبو نماینده قانونی راشین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دایره‌المعارف کوچک رموز ریکی

کتاب دایره‌المعارف کوچک رموز ریکی
درمان خود و ديگران به وسيله انرژی كيهانی و ايجاد بهبود در همه امور زندگی

نسخه الکترونیک کتاب دایره‌المعارف کوچک رموز ریکی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دایره‌المعارف کوچک رموز ریکی

این کتاب راهنمای کاملی در مورد انرژی درمانی است که هم برای مبتدیان و هم برای افراد مجرب‌تری که مایل به گسترش دانش خود در این زمینه هستند،‌ مناسب است. برای راحتی بیشتر، کتاب به هفت بخش مختلف تقسیم شده و در این بخش‌ها عملکرد و کاربرد بهینه این روش درمانی توضیح داده شده است. همچنین نحوه به کارگیری آن و مراحل درمان، ‌به صورت گام به گام به شما آموزش داده می‌شود. بخش‌هایی نیز به وارد کردن ریکی در زندگی روزمرّه و ادامه دادن آن‌ اختصاص یافته است و در بخش آخر کتاب توضیحاتی در مورد گستره ریکی و نحوه بهره‌گیری کامل از آن ارائه شده است. همه اعتقادات و ادّعاهای مطرح شده در این کتاب توسط استادان این روش صادقانه بیان شده است ولی نویسندگان و ناشر هیچ گونه مسئولیتی در قبال این وقایع، باورها و ادعاها ندارند. اگر مبتلا به ناراحتی های جسمی یا روحی هستید،‌ بهتر است قبل از به کارگیری ریکی با پزشک خود مشورت کنید. این روش انتخابی در کنار معالجات معمول یا بیمارستانی است.

ادامه...
 • ناشر راشین
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 12.44 مگابایت
 • تعداد صفحات ۳۴۴ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب دایره‌المعارف کوچک رموز ریکی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

نفوذ انرژی

درمانگران ریکی کل وجود انسان یعنی سرتاسر بدن و چاکراها را مورد درمان قرار می دهند. انرژی ریکی جهت داده نمی شود، بلکه راه خود را می یابد. این بدن فرد تحت درمان است که انرژی را در حدّ لازم جذب و به نقاط ضروری جلب می کند.۷ـ چاکرای تاج
۶ـ چاکرای چشم سوّم
۵ـ چاکرای گلو
۴ـ چاکرای قلب
۳ـ چاکرای اعصاب
۲ـ چاکرای لگن خاصره
۱ـ چاکرای ستون فقرات

یافتن جایگاه خوداستفاده مرتب از ریکی به ما کمک می کند تا جایگاه خود را در جهان بپذیریم.

نحوه درمان ریکی

ریکی روش ساده ای برای درمان نارسایی ها و ناراحتی های طولانی مدت است. این روش مخصوصاً برای بیماریهایی که علم پزشکی موفقیت چندانی در معالجه آنها نداشته است (مانند اگزما، آسم، حساسیت، سردرد، میگرن، کمردرد و آرتوروز) بسیار موثر است. این نوع امراض خیلی شایع هستند و موجب ناتوانی و افسردگی افراد می شوند. درمانگران ریکی این ناراحتی ها را نشانه های ظاهری امراض درونی به شمار می آورند و علت اصلی آنها را فقدان توازن و مسدود شدن جریان انرژی در بدن می دانند.
در موارد وقوع شوک نیز ریکی می تواند اثر فوری داشته باشد و موجب تسکین درد و بهبود سریع آثار صدمات جسمی مانند ضرب دیدگی شود.
با به کارگیری ریکی روی خود یا دریافت آن از دیگران، علاوه بر رفع ناراحتی های جسمی، می توانید به احساسِ سلامت ذهنی و رهایی از تنش های روحی که حاصل زندگی مدرن است، دست یابید.

احساس تعلّق

ریکی بر جنبه های احساسی و روانی ما نیز تاثیرگذار است و موجب اصلاح انحرافات در زندگی می شود. همه ما باید بدانیم که زندگی سطوح و جنبه های مختلفی دارد و صِرف پرداختن به کار، پرورش فرزندان و خانه داری کافی نیست. ما- به عنوان بخشی از زندگی- نیاز به برقراری ارتباط با خانواده، شرکا، دوستان، آشنایان و همکارانمان داریم و شرکت در امور و فعالیت های اجتماعی را هم نباید فراموش کنیم.
برای ایفاء نقش کامل در زندگی مان، باید در درون خود احساس تمامیت کنیم. ریکی می تواند ما را در این راه یاری دهد و آن گاه ما نیز قادر خواهیم بود به دیگران کمک کنیم و در برابر دردها و گرفتاری های آنها درک و همدردی عمیق تری ابراز نماییم.
همه ما نیازمند عشق و محبت، امنیت، توازن و احساس تعلق در زندگی خود هستیم و استادان این فنّ معتقدند که ریکی این نیازها را برآورده می کند. بهترین هدیه ریکی به ما این است که جایگاه خود را در سیر هستی بیابیم و به احساس اعتماد و توازن برسیم.
***
پذیرش زندگی
بسیاری از ما دچار احساس عدم تعلّق و نداشتن جایگاهی درست در زندگی هستیم.
ریکی می تواند ما را به جایگاهی مطمئن برساند.
***

قدرت ریکی

استادان و درمانگران این رشته معتقدند که ریکی موجب ایجاد نظم و انسجام در زندگی و افزایش آگاهی می شود. بدین ترتیب فرصت های جدیدی برای پیشرفت در اختیار شما قرار می گیرد. می توان گفت که زندگی مانند راه رفتن برروی یک طناب است و ریکی به ما قدرت توازن می دهد. این انرژی باعث ایجاد نیرو و انگیزه در وجود ما می شود. بعضی نیز ریکی را مانند یک تور ایمنی می دانند که ما را در سفر از بیماری به تندرستی، تنش به آسایش و ناراحتی به خوشحالی محافظت و یاری می کند.

هماهنگی با سایر عناصرنیروی موجود در طبیعت که از طریق ریکی قابل دسترسی است باعث تقویت روح می شود.

پرتگاه

زندگی بدون جنبه معنوی آن بسیار تیره خواهد بود. در این زمینه نیز ریکی می تواند مانند یک تور محافظ عمل کند.یک نمونه:

جرج ۵۶ ساله یک کشاورز است که مبتلا به سرطان معده بود. او برای بهبود خود از ریکی استفاده کرد و با کمک آن به طور کامل شفا یافت.
در سال ۱۹۹۷ پس از انجام معاینات گوناگون، جرج به ریکی رو آورد و در ماه می ۱۹۹۸ به پیشنهاد درمانگر خود، به خاطر ناراحتی معده اش به پزشک مراجعه کرد. یک سال بعد، پس از انجام آزمایشات زیادی که ماهها به طول انجامید، معلوم شد که به بیماری سرطان مبتلاست. در طول این مدت دشوار، او تحت ریکی درمانی بود که در برطرف نمودن بیماری و نگرانی هایش اثر به سزایی داشت.
جرج و همسرش پس از گذراندن یک دوره آموزشی ریکی، روی یکدیگر به طور مرتب کار می کردند. پیش از انجام عمل جرّاحی او کاملاً آرام و خونسرد بود و پس از آن، اولین خواهش او از همسرش این بود که به وی انرژی بدهد. از آن روز به بعد جرج دیگر دچار هیچ گونه عارضه ای نشده است و بهبودی خود را مدیون لطف افراد بسیاری می داند که از راه دور به او انرژی می دادند.

ریکی همیشه با شماست

بنیان و اصول ریکی همچون سنگ محکم و استوار است.

درجات ریکی

آموزش ریکی به طور کلّی به سه مرحله تقسیم شده است تا علاقمندان به فراگیری آن بتوانند با سرعت متعادلی به این انرژی دست یابند. مرحله سوم خود گاهی به دو بخش تقسیم می شود که در این کتاب مراحل ۳ و ۴ نامیده شده است.
 • مرحله ۱: درمان عملی خود و دیگران.
 • مرحله ۲: درمان از دور.
 • مرحله ۳: که»سطح یک استادی«نیز نامیده می شود، بر تعمیق معنویت تاکید دارد.
 • مرحله ۴: سطح استاد کامل است.
پیروان ریکی بر این باورند که تعلیمات هر مرحله را باید به طور کامل جذب کرد تا بتوان به مرحله بعدی پرداخت. طی این مراحل باید تحت هدایت و مراقبت استاد و با شور و نشاط خاصی صورت گیرد تا آگاهی و درک لازم به وجود آید و به تدریج به عمق و استحکام لازم برسد.

تعهّد مادام العمر

نقش اصلی مرحله ۱، خود درمانی و خود شکوفایی است. در عین حال می توان ریکی را روی افراد دیگری مانند اقوام و دوستان نیز به کار بست. برای این منظور گذراندن یک دوره آموزشی آخر هفته زیر نظر یک استاد ریکی کافی است.
ریکی بیشتر تجربی است تا آموختنی. استاد برای هر شاگرد چهار مرحله تنظیمات انجام می دهد و با استفاده از علامات مقدس به روش و ترتیبی خاص، به متوازن کردن چاکراهای مربوط می پردازد. برای این کار آیین مقدسی اجرا می شود تا افراد بتوانند به حقیقت باطنی و ابعاد روحانی خود واصل گردند.
همچنین در این مرحله شاگردان با وضعیت قرار گرفتن دست ها برای درمان خود و دیگران آشنا می شوند و مسئولیت های خود را مورد بحث و بررسی قرار می دهند. در پایان دوره از درمانگران خواسته می شود که با حضور در جلسات گروه های پشتیبانی و تمرین مداوم و انجام مطالعات، به شکوفایی توانائی های خود ادامه دهند. تمرین مرتب خود درمانی - پس از گذراندن دوره آموزشی- باعث روانتر شدن جریان انرژی در بدن می شود و عبور از مرحله اولیه را سریع تر می سازد. با کسب آموزشهای مرحله ۱ و تمرین آنها، درمانگران می توانند برای فراگیری مرحله ۲ که ارائه درمان از راه دور را آموزش می دهد، اقدام کنند. بعضی نیز ممکن است آموزش را تا مرحله استادی ادامه دهند ولی بهتر این است که قبل از وارد شدن به این مرحله، مدت زمان زیادی را به تمرین مراحل قبلی ریکی بپردازند. استادان ریکی معتقدند که برای نیل به این مرحله تعهّدی مادام العمر لازم است چون یک استاد نقش مهمی در کمک به دیگران و ایجاد بهبود در زندگی آنها ایفا می کند.
***
آموختن ریکی
ریکی خود معلّم است، هرچه بیشتر آن را تقویت کنید بیشتر از آن دریافت می کنید و بیشتر به شما می آموزد.
***

ایجاد تعهّد و حفظ آن

تعهّد به اصول ریکی گامی به جلو در جهت رشد و بهبود زندگی است.

پرواز

درک اصول ریکی (شاید برای نخستین بار در زندگی فرد) باعث شکوفایی استعدادها و رهایی و پرواز او می گردد.

یک روز جدید

ریکی به ما می آموزد که هر روز را از نو آغاز کنیم و نگاهی تازه به زندگی بیندازیم.

اصول ریکیبخش مهمی از فلسفه ریکی قبول مسئولیت زندگی و درمان خود است. هدف پنج اصل ریکی که نخستین بار دکتر اوسویی آنها را آموزش داد، ایجاد حالت مثبت ذهنی در درمانگران است. او هنگامی متوجه اهمیت آموزش این اصول شد که دریافت گدایانی که آنها را مداوا کرده بود، مجدداً به خیابان های شهر کیوتو بازگشته اند. این اتفاق او را به این نتیجه رساند که افراد تحت درمان نباید صرفاً دریافت کنندگان درمان باشند، بلکه باید ذهنیت خود را نیز تغییر دهند تا درمان نتایج بلند مدت داشته باشد.

دستوری برای مثبت زیستن

اصول پنجگانه ریکی، عناصر اصلی و حیاتی یک زندگی کامل است و هر یک از آنها باید به طور روزانه تمرین شود. آنها به ما می آموزند که حتی گام های کوچک هم در خوشحالی و سلامت ما موثرند. در اینجا این اصول به صورت جملات امری بیان شده است.
فقط همین امروز نگران نباشید: فقط همین یک روز ذهن من آزاد است.
فقط همین امروز عصبانی نشوید: فقط همین یک روز من آرام هستم.
درآمد حلال کسب کنید: من درآمدم را شرافتمندانه به دست می آورم؛ نه به کسی و چیزی ضرری می زنم و نه به محیط اطرافم آسیبی می رسانم.
هرکس را که ملاقات می کنید محترم بشمارید: من به پدر و مادرم، بزرگترها، معلّمین، بچه ها، دوستانم و خودم احترام می گذارم.
نسبت به همه موجودات حق شناس باشید: من از همه موجودات و موقعیت ها - هرچه که باشند - به خاطر درس های گرانبهایی که در جهت رشد و افزایش قدرت درکم به من داده اند تشکر می کنم.

نگرانی را از خود دور کنیدهمین که بیاموزیم چگونه خود را از نگرانی و اضطراب رهایی ببخشیم، خواهیم توانست تمام انرژی خود را استفاده کنیم.

اوّلین اصل ریکی رهایی از نگرانی است.نگرانی و اضطراب انسان در واکنش به شرایط مختلف، قابل درک است ولی واقعیت این است که نگرانی هرگز موجب بهبود وضعیتی نشده یا اثر مثبتی بر نتایج نداشته است. به دنبال نگرانی ترس هم پدید می آید که موجب مسدود شدن احساسات و عواطف و از بین رفتن امید به آینده می شود. بهتر است به کارهایی که می توانید انجام دهید فکر کنید، نه آنهایی که نمی توانید. با از بین بردن حتی یکی، دو تا از نگرانی هایتان، متوجه افزایش آرامش در وجودتان خواهید شد.

آثار نگرانی

در هنگام نگرانی یا اضطراب بدن ما مقدار زیادی آدرنالین تولید می کند. این ماده برای تولید انرژی مورد نیازِ فعالیت های حیاتی مانند جنگیدن است. ولی امروزه شیوه زندگی ما به گونه ای است که به ندرت ممکن است برای همچین نیازی به این انرژی نیاز داشته باشیم و بنابراین بیشتر ضرر می رساند تا نفع. تنگی نفس، سردرد، احساس تنش شدید، درد پشت، خستگی، سوء هاضمه و گرفتگی رگها از آثار کوتاه مدت و بلندمدت نگرانی و اضطراب است.

فصل اول: ماهیت شفابخش ریکی

از آنجایی که انرژی کیهانی در وجود همه ما جریان دارد، تمام افراد توانایی درمان خود و دیگران را دارند. ولی این جریان انرژی ممکن است در مواقع ناراحتی و مریضی قطع شود. ریکی روشی بسیار ساده و در عین حال قدرتمند است که با کمک دست ها می تواند موانع سر راه این جریان را برطرف و آن را مجدداً در اطراف بدن به جریان اندازد. ریکی ماهیتاً هیجان انگیز و پر فایده است و می تواند شما را به سفری روحانی همراه با مکاشفات خاص خود رهنمون شود. این نیروی قدرتمند شما را به موجودی پر احساس تبدیل می کند که در موقعیت های مختلف خلاقانه رفتار کرده و مانند کانالی برای عبور خیر و خوبی عمل خواهیدکرد.کسب انرژی

درمانگر ریکی انرژی کیهانی را که در همه جا موجود است، جذب می کند و برای درمان، آن را از خود عبور می دهد.

ریکی چیست؟

ریکی یک روش درمانی بر مبنای استفاده از انرژی کیهانی است. عاملین این روش معتقدند که با دسترسی به این انرژی و بهره گیری از آن، امکان درمان نارسایی های ذهنی، جسمی و روانی وجود دارد.

انرژی کیهانی

از هزاران هزار سال پیش در همه فرهنگها وجود یک نیروی حیاتی مطرح بوده است. در بسیاری از روش های درمانی مکمّل دیگر مانند طب سوزنی، شیاتسو تای چی و یوگا نیز مفاهیم مشابهی وجود دارد. این نیرو در چین به نام چی، در هند پرانا و در مصر باستان به نام کا معروف بوده است.
اصول و عقاید و روشهای به کارگیری و باورهای مربوط به ریکی، در قرن نوزدهم در ژاپن پایه گذاری شد و از آنجا به جزایر هاوایی، کالیفرنیا و سپس دنیای غرب گسترش یافت. کلمه ریکی ترکیبی از دو لغت»ری«به معنی کیهانی و»کی«به معنی نیروی زندگی است.

یک جریان طبیعی

درمانگران ریکی انرژی کیهانی را که در همه جا موجود است، جذب کرده و سپس آن را با کمک دستان خود به شخص تحت درمان منتقل می کنند. آنها با قراردادن دست ها در نقاط مختلف بدن و انتقال انرژی به آن نقاط، سعی می کنند جریان طبیعی انرژی را در اطراف بدن بیمار به حالت طبیعی خود بازگردانند. با این روش هر نوع مانعی نیز که ممکن است موجب مسدود شدن جریان انرژی و شکوفایی توانایی های فرد شده باشد، برطرف می گردد. آثار ریکی همیشه آنی و سریع نیست؛ در اکثر موارد این تاثیرات به مرور و تدریجی است. استادان ریکی معتقدند که ریکی دارای حکمت خاص خود است و بنابراین آنچه را مردم واقعاً نیاز دارند به آنها می دهد، نه آنچه را که خودشان می خواهند.
شما می توانید بدون آموختن روش درمان، مورد معالجه ریکی قرار گیرید، ولی برای آموختن این روش، گذراندن دوره ای زیر نظر یک استاد ضروری است.

یک هدیه روحانی

ریکی، اغلب نه تنها به عنوان یک روش درمانی مکمّل، بلکه به عنوان سیر و سفری روحانی یا یک نوع شیوه زندگی مورد قبول عاملان آن است. بسیاری از افرادی که این انرژی را تجربه کرده اند می گویند خاصیت درمانی ریکی و ایجاد توازن در جریان انرژی بدن، موجب خوشحالی و نشاط آنها و افزایش میزان درک و شعورشان و نیز رهایی از استرس ها و ناراحتی های گذشته شده است.
***
انرژی کیهانی
انرژی کیهانی در وجود همه ما جریان دارد. ریکی درمانی روشی است برای دسترسی مستقیم به این انرژی و افزایش آن.
***

تغذیه و انرژی

همینطور که برای شکوفایی یک گل، نیازهای اوّلیه آن باید تامین شود، ما نیز برای بقای خود نیاز به پرورش داریم.نیروی انرژی زا

پیروان ریکی معتقدند که این نیرو انرژی زا است و موجب احیا و آزادسازی توانایی های درونی افراد می شود. این نیروی حیاتی در هر موجود زنده ای وجود دارد. اشکال دیگر انرژی مانند حرارت و امواج صوتی نیز همواره در اطراف ما در حال نوسان هستند ولی قابل رویت نمی باشند. همه این انواع انرژی می توانند جزیی از انرژی کیهانی باشند که درمانگران ریکی آنها را مهار کرده و به صورت انرژی درمانی برای ایجاد توازن در ذهن، بدن و روح انسان ها به کار می برند.

نیاز فراگیر

حتی ساده ترین اشکال حیات مانند سرخس ها هم برای رشد و بقا به انرژی نیاز دارند.انرژی و مادّه

علم فیزیک می گوید انرژی باعث پیوستگی ماده است. کلّ جهان – از کوچکترین اتم تا بزرگترین ستاره- از توازن دقیق انرژی و ماده تشکیل شده است.محدودیتی برای انرژی ریکی وجود ندارد.

این انرژی به کلیه سلول های بدن ما و سایر جانداران نفوذ می کند.هاله اطراف بدن


این هاله مدام با تغییر وضعیت سلامتی ما تغییر می کند.سیستم بی نظیر

ریکی یک روش درمانی متفاوت است. برخلاف بسیاری از روش های دیگر، این انرژی برای بیماری خاصی به کار نمی رود، بلکه اعتقاد بر این است که درمان به طور طبیعی به هر جا که نیاز باشد جریان پیدا می کند. درمانگر ریکی فقط مانند یک کانال یا هدایت کننده برای عبور جریان انرژی به سوی دریافت کننده آن عمل می کند. انرژی ریکی هم برای درمانگر و هم برای درمان شونده مفید است. این نیروی حیاتی نخست در سیستم انرژی درمانگر جریان پیدا می کند و پس از بر طرف کردن موانع موجود، به دریافت کننده منتقل می شود.
همه افراد می توانند به این انرژی دست یابند؛ فقط قبل از آن باید استادی آنها را راهنمایی و سیستم بدن شان را تنظیم کند تا بتوانند به طور کامل انرژی را دریافت نمایند. این تنظیمات شامل روش های خاصی است که بر مبنای حروفی مقدس و فنون مختلفی که مخصوص ریکی است، می باشد. با انجام تنظیمات توسط استاد، ظرفیت فرد برای عبور جریان انرژی افزایش می یابد و بدین ترتیب کانال مخصوصی در فرد تحت تعلیم ایجاد می شود که موجب عبور آزادانه انرژی مضاعف از آن می گردد. منبع این انرژی کیهانی خارج از وجود انسان و ماهیتاً نامحدود است.

درمان ساده

گرچه ریکی یک روش لمس درمانی است ولی برخلاف سایر روش ها که بر مبنای استخوان درمانی، طب مفصلی،حرکت و ماساژ اعضای بدن می باشند، نیازی به هیچ یک از این اعمال ندارد و بنابراین خطر بروز صدمات و احساس درد و ناراحتی پس از انجام معالجه بسیار اندک است.
در این روش از هیچ گونه موادی مانند گیاهان و داروهای گوناگونی که در هومیوپاتی، طب گیاهی، عطر درمانی و غیره به کار می رود، استفاده نمی شود. ریکی درمانی را می توان همزمان با سایر روش های درمانی مکمّل - چه طب سنتی و چه پزشکی مدرن- با موفقیت به کار برد.

برای همه

ریکی یک دین یا مذهب نیست و بنابراین برای پیروان همه ادیان قابل استفاده است. برخلاف برخی روش های درمانی، هیچ گونه وابستگی های مذهبی در این روش وجود ندارد و به جای آن، ریکی مردم را در جهت اعتماد به خودشان و جهان خلقت تشویق می کند.
***
عشق و محبت
منش‍ا ریکی انرژی کیهانی است و تبادل آن بر مبنای عشق و محبت استوار است.
***

نحوه عملکرد ریکی

درمانگران ریکی در حین کار از وضعیت های خاص دستان خود که برای بدن، اعضای آن و هفت چاکرا (در زیر توضیح داده می شود) مناسب است، استفاده می کند. چاکراها مراکز تجمع انرژی هستند که در نقاط مخصوصی از بدن در نوسانند. نیروی ریکی موجب ایجاد توازن در انرژی چاکراها و هاله اطراف بدن می شود و ناراحتی های فیزیکی و روحی را نیز برطرف می کند.

هفت چاکرا

هر چاکرا، علاوه بر ارتباط با غدّه ای معین و قسمتی از بدن، به جنبه های خاصی از نیازها و عواطف و احساسات انسان ها - از غریزه های اولیه تا تعالی معنوی- نیز مربوط می شود.

۱ـ چاکرای ستون فقرات

در پایین ترین نقطه این ستون قرار دارد و با غدد فوق کلیوی، مثانه، اندام تناسلی، ستون فقرات و انرژی کیهانی ارتباط دارد.۲ـ چاکرای لگن خاصره

به بیضه ها، تخمدان ها، اندام تولید مثل و نشاط انسان مربوط می شود.۳ـ چاکرای اعصاب

به غده لوزالمعده، کبد، شکم، قدرت و کنترل ارتباط دارد.۴ـ چاکرای قلب

مربوط به غده تیموس، قلب، شش ها و محبت و عشق است.۵ـ چاکرای گلو

با غده تیروئید، تارهای صوتی، دست ها، بازوها و بیان احساسات ارتباط دارد.۶ـ چاکرای چشم سوّم

مربوط به غده هیپوفیز، ابروان، تعقّل و دیدن از طریق چشم سوّم است.۷ـ چاکرای تاج با غده پینه آل

با جمجمه و آگاهی های معنوی ارتباط دارد.هوای کوهستانیدکتر اوسویی، بنیان گذار ریکی، در حال مراقبه در یک کوه مقدس در ژاپن الهامات خود را دریافت کرد.

تاریخچه ریکی

ورود ریکی از ژاپن به دنیای غرب از طریق کالیفرنیا و جزایر هاوایی بود. ریکی از تجارب و تلاش های دکتر میکائو اوسویی مسیحی، استاد دانشگاه دوشینا در ژاپن در قرن نوزدهم متولد شد. روزی یکی از دانشجویان از دکتر اوسویی سوالی کرد که وی نتوانست پاسخی به آن بدهد. سوال این بود:»مسیح چگونه شفا می بخشید؟«دکتر اوسویی با درک ناتوانی اش برای پاسخ به این سوال، متوجه شد که ایمان او به مسیحیت بدون تحقیق و بررسی لازم بوده است. به همین خاطر او تصمیم گرفت شغلش را رها کند و به مسافرت و مطالعه و تحقیق بپردازد تا شاید پاسخ این سوال را دریابد.
طی این مسافرت ها به آمریکا رفت و به مدت هفت سال در دانشگاه شیکاگو به تحصیل در رشته ادیان پرداخت و موفق به اخذ درجه دکترا گردید. دکتر اوسویی سرانجام به ژاپن بازگشت و به یادگیری زبان قدیمی سانسکریت که ریشه هایی در هند داشت، پرداخت و سپس متون مقدس بودایی را مطالعه کرد.

ظهور ریکی

روزی دکتر اوسویی هنگام مطالعه در یک معبد بودایی به یک نسخه خطی برخورد کرد که در آن فرمولی برای شفا بخشی به شکل تعدادی علامت نوشته شده بود. او معتقد بود که این علامات می توانند راز قدرت شفابخشی بزرگانی چون مسیح و بودا را فاش کنند. ولی هیچکس در آن معبد نمی توانست مفهوم علامات را توضیح دهد. به همین خاطر او تصمیم گرفت به کوه مقدس پناه ببرد و در آنجا به مراقبه بپردازد تا پاسخ خود را از درون خویش بیابد. می گویند در روز بیست و یکم تجربه جدیدی برای او رخ داد و به درکی رسید که نه تنها معانی آن علامات برایش آشکار گردید، بلکه صاحب قدرت فهم عمیق تر و نیز توانایی شفابخشی خود و دیگران گردید.

یک سیستم درمانی

دکتر اوسویی بقیه عمر خود را صرف درمان بیماران و افراد مستاصل نمود و همزمان به آموزش این روش درمانی ( که او آن را ریکی نامید) پرداخت. پس از چند سال تجربه، وی به این نتیجه رسید که برای تداوم آثار درمانی ریکی، خودِ افراد باید نقشی فعّال ایفا کنند. به همین خاطر او شروع به آموزش پنج فرمان ریکی کرد. هدف از آموزش این اصول، ایجاد روحیه و ذهنیت مثبت در افراد بود که به عنوان مکمّل درمان محسوب می شد. (به توضیحات مربوط مراجعه شود).
***
سرچشمه دانش در درون شما است
هیچ کس نمی تواند چیزی به شما بیاموزد بجز آگاهی نیم خفته درونتان.
خلیل جبران (کتاب پیامبر)
***

گسترش در سراسر دنیاریکی با ریشه ژاپنی اش ، اکنون در سراسر دنیا گسترش یافته و در حال رشد است.

ورود به دنیای غربدکتر اوسویی این دانش خود را به دکتر چوجیرو هایاشی منتقل کرد و او نیز اقدام به تاسیس کلینیکی در توکیو نمود. در سال ۱۹۳۵ یک زن اهل جزایز هاوایی به نام هاوایو تاکاتا به این کلینیک مراجعه کرد و به مدت هشت ماه هر روز برای معالجه یک غدّه سرطانی تحت درمان قرار گرفت. خانم تاکاتا علاقه شدیدی به ریکی پیدا کرد و پس از گذشت چند سال، دکتر هایاشی با دادن آموزش های لازم، او را موظف به انتقال این دانش به هاوایی نمود.

گام بعدی:

خانم تاکاتا پس از گذراندن دوره طولانی درمان و آموزش به هاوایی بازگشت و در آنجا تا آخر عمر به درمان بیماران و آموزش ریکی پرداخت. وی تا زمان فوتش در سال ۱۹۸۰، موفق به پرورش ۲۲ نفر استاد ریکی شده بود.
4ادامه سفر:
استادان دست پرورده خانم تاکاتا، ریکی را با خود به آمریکا و کانادا بردند و از آنجا به سراسر دنیا انتشار دادند. همه استادان ریکی به نوعی به دکتر اوسویی ارتباط دارند.

نام ۲۲ استاد ریکی

 • جورج آراکی
 • دوروتی بابا
 • اورسِلا بایلو
 • ریک باکنِر
 • باربارا براون
 • فران براون
 • پاتریشییا اِوینگ
 • فیلیس لِی فوروموتو (نوه خانم تاکاتا)
 • بث گِری
 • جان گِری
 • یریس ایشی کورو
 • هری کوبوی
 • اِتل لومباردی
 • باربارا مک کولاو
 • مری مک فادین
 • پُل میچل
 • بِتل فای
 • باربارا وِبِر رِی
 • شینوبو سایتو
 • ویرجینیا سام دال
 • وانجا تُوان
 • کی یاماشیتا (خواهر خانم تاکاتا)

دستان گرمی بخش


ممکن است با اولین تجربه ریکی- درمانی تصمیم به یادگیری روش آن بگیرید.

کشف ریکی

افراد به روشهای مختلف به ریکی رو می آورند. بعضی قدرت ریکی را توسط یک درمانگر حرفه ای درک می کنند و بعضی هم با کمک دوست یا آشنایی که این روش را آموخته است، با آن آشنا می شوند. برخی نیز به هنگام حضور در یک دوره آموزشی آن را تجربه می کنند. برای دریافت انرژی ریکی نیازی به آموختن آن نیست. با این حال بسیاری از مردم پس از آشنایی با این روش درمانی، برای فراگیری آن به یک استاد ریکی مراجعه کرده و سپس آن را روی خود و دیگران به کار می بندند. تعدادی از این افراد نیز مصمم به ادامه آموزش تا رسیدن به مرحله استادی می شوند؛ البته چنین کاری نیاز به تعهّد و ممارست بلند مدّت دارد.
امروزه توجه روز افزونی به ریکی می شود و تعداد زیادی از مردم با آن آشنا شده اند. بعضی برای نخستین بار از طریق دوستان و نزدیکان به ارزش آن پی می برند و همین می تواند راهی عالی برای یافتن یک درمانگر یا یک دوره آموزشی مناسب باشد.

ریکی به هنگام نیاز

ممکن است شما قبل از شروع درمان یا آغاز دوره آموزشی، چیزهایی در مورد ریکی شنیده باشید. شاید هم تازه پس از اولین جلسه درمانی متوجه شوید که این دقیقاً همان روش درمانی است که همیشه در جستجوی آن بوده اید. درمانگران ریکی معتقدند که ریکی درست زمانی در زندگی شما ظاهر می شود که بیشترین نیاز را به آن احساس کنید یا به عبارت دیگر هنگامی که ظرفیت شما برای دریافت انرژی آن به حداکثر برسد، ریکی شما را می یابد.
ریکی برای همه مفید است و از آنجایی که فاقد حرکات بدنی است، هیچ خطری برای افراد مسنّ و کودکان ندارد. همچنین می توان از این روش برای درمان بیماران و معلولینی که سایر روش ها برای آنها مناسب نیست، استفاده کرد.

یک نمونه

خانم دی، ۳۸ ساله و پرستار دندان پزشکی است. حدود ده سال پیش او اوّلین جلسه ریکی درمانی خود را تجربه کرد ولی دوره آموزشی آن را به تازگی شروع کرده است. او نخستین بار از پزشکی که برای معالجه زانوی متورمش به وی مراجعه کرده بود، چیزهایی در مورد ریکی شنید. این پزشک ریکی درمانی را به خانم دی پیشنهاد نمود که در ابتدا با تردید و ظن او مواجه شد، ولی به محض دریافت درمان، زانوی او سریعاً بهبود پیدا کرد. با این وصف سال های سپری شد تا وی اولین دوره خود را در این رشته با موفقیت پشت سر گذاشت.
دو سال قبل موهای خانم دی شروع به ریزش کرد. این سومین بار بود که او به این مشکل دچار می شد ولی این بار بیشتر از دفعات قبلی بود. پزشک به وی گفته بود که علت آن عصبی است و ممکن است کاملاً تاس بشود. تا آن زمان خانم دی دیگر اطلاعات کافی در مورد ریکی به دست آورده بود و می دانست که یک دوره آخر هفته ریکی به زودی برگزار می شود.
این آخر هفته نقطه عطفی در زندگی خانم دی شد. وی با تمرکز روی نقاط کم پشت موهایش تحت درمان قرار گرفت و با تمام شدن هر جلسه انرژی جدید و آرامشی عمیق در خود احساس می کرد. او با کمال تعجب متوجه شد که در عرض یک هفته موهایش دوباره شروع به رشد کرده اند. در حال حاضر خانم دی موهایی پرپشتی دارد که به طور طبیعی رشد می کند و البته برای اطمینان از سلامت موهایش مرتباً به آن انرژی ریکی می دهد.

گستره جهانیهمه می توانند ریکی را دریافت کنند و یا آن را بیاموزند. به محض اینکه ریکی را یاد بگیرید، می توانید آن را به هرکسی که بخواهید در سراسر دنیا منتقل کنید.

سادگی ریکی

دسترسی به ریکی چنان ساده است که هرکس – صرف نظر از اینکه که هست، چه می کند یا از لحاظ سلامتی در چه وضعیتی قرار دارد- می تواند آن را دریافت کند، بیاموزد و به کار گیرد. ریکی یک موضوع دانشگاهی نیست که مطالعه کنید؛ برای درمان هم نیاز به هیچ نوع دستگاه و تجهیزاتی ندارد. تنها کار لازم، تصمیم قاطع برای یاری رساندن به دیگران و خودتان در جهت پیشرفت و شکوفایی است.

ریکی برای همه

مردم از همه طبقات و اقشار ریکی را می آموزند: معلّمین، بناها، پزشکان، کاربران رایانه، کشاورزان، مهندسین، ارایه کنندگان خدمات اجتماعی و دانش آموزان. حتی بچه ها نیز می توانند آن را بیاموزند و به کار ببرند و از آنجایی که این روش نیازی به ورزیدگی و تحرک جسمی ندارد، افراد مسنّ و مریض نیز قادر به آموختن آن هستند.مکانی آرام

یک باغ ذن بر مبنای اصل سادگی بنا شده است، درست مانند ریکی درمانی.یک نمونه

جُوان در دهه هفتم عمرش تصمیم به آموختن ریکی گرفت تا خود را درمان کند. از چشم چپ او مدام اشک می آمد. یک روز پس از پایان یافتن دوره ریکی، جُوان متوجه شد که ریزش اشک چشمش متوقف شده است. اکنون پس از گذشت چند سال چشم او هنوز هم سالم است. درضمن جُوان دچار کم خوابی هم هست و به همین دلیل مدام به خود انرژی می دهد. اگر چه این کار ساعات خوابش را افزایش نمی دهد اما باعث می شود که همان چند ساعت را به خواب عمیق و راحتی برود.

نظرات کاربران درباره کتاب دایره‌المعارف کوچک رموز ریکی