فیدیبو نماینده قانونی راشین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دایره‌المعارف کوچک رویا

کتاب دایره‌المعارف کوچک رویا

نسخه الکترونیک کتاب دایره‌المعارف کوچک رویا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دایره‌المعارف کوچک رویا

در طول تاریخ و در بسیاری از فرهنگ‌ها دیدن رؤیا و تعبیر آن اهمیت زیادی داشته‌ است. برای مثال ژاپنی‌ها و یونانی‌های عهد باستان اعتقاد داشتند رؤیاها پر از نشانه‌ها و هشدارهایی در باره آینده هستند. در همین قرن بیستم که به‌تازگی آن را پشت سر گذاشتیم، زیگموند فروید و افراد دیگر تلاش کرده‌اند تا از تعبیر خواب به‌عنوان ابزاری جهت حل کردن رازهای ضمیر ناخودآگاه استفاده کنند. کتاب «دایره‌المعارف کوچک رؤیا» این اعتقادات و نیز روش‌های متنوع تعبیر خواب‌ را شرح می‌دهد؛ به‌علاوه نشان می‌دهد که چگونه ضمیر ناخودآگاه درگیری‌های نهان، راه‌های حل مشکلات و استعدادهای خلاق نهفته در وجود ما را از طریق خواب به ضمیر آگاه ما اطلاع می‌دهد. تعبیر خواب به درک کردن زبان سمبولیک یا نمادین رؤیاها بستگی دارد. فهرست جامعی از نشانه‌‌ها که در این کتاب به‌صورت الفبایی مرتب شده است و شامل خواب‌های عادی و خواب‌های نادر است، به هر شخصی کمک می‌کند تا کلیدی برای درک خوابی که دیده است بیابد. این نشانه‌ها، همراه با اطلاعاتی از وضعیت فعلی و نیز خاطرات گذشته شخصی که رؤیای مورد نظر را دیده است، به ما کمک می‌کند تا آن رؤیا را آسان‌تر تعبیر کنیم و نکات بیشتری را از آن درک نماییم. اطلاعات ارزشمندی که در این کتاب ارائه شده است، بی‌شک باعث می‌شود این کتاب همواره با کسانی باشد که به تعبیر خواب علاقه‌مندند.

ادامه...
  • ناشر راشین
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.28 مگابایت
  • تعداد صفحات ۴۷۵ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب دایره‌المعارف کوچک رویا

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

عبرانی ها

رویاهای خدایی

رویاها بخشی از فرهنگ مذهبی عبری های قدیم بوده اند. آنها موحد بودند و اعتقاد به وجود یک خدا داشتند؛ به همین خاطر رویاها را صدای خود خدا می دانستند زیرا «خداوند یک بار صحبت می کند... باز هم یک بار دیگر ولی با این وجود انسان آن را در نمی یابد. شب هنگام که خواب عمیقی انسان ها را فرا می گیرد و آنها بر تخت هایشان به خواب می روند، خدا گوش های آنان را نسبت به پیام های خدایی باز کرده و راهنمایی هایش را به وجود آنها مُهر می کند. «ایوب ۳۳: ۱۴ تا ۱۶». عبرانی ها همچنین بین خواب «خوب» و خواب «بد» که منشا آن ارواح شرور بود تمایز قائل می شدند.

القاء خواب

با این وجود آنها هم رویاها را به منظور دریافت الهامات الهی القاء می کردند. پیامبر عبری ساموئل عادتش بر این بود که «در معبد شیلوح در مقابل تابوت عهد دراز کشیده، به خواب رود و الهام خداوند را دریافت دارد.» سلیمان پیامبر نیز طبق همین رسم به مکان مرتفعی می رفت تا برای خدای واحد قربانی نماید. در آنجا «خداوند در خواب تجلی کرد و به او گفت: بگو آنچه را که می خواهی تا به تو ارزانی دارم.»

رویاهای غیبگویانه

یکی از مشهورترین رویاهایی که در کتاب مقدس آمده است، رویای نردبان یعقوب است. یعقوب که از بزرگان یهود بود، خواب نردبانی را دید که «پایه اش بر زمین قرار گرفته و انتهایش به آسمان رفته بود و فرشتگان داشتند از آن بالا و پایین می رفتند.»
یکی دیگر از رویاهایی که در تورات هم از آن صحبت شده است رویایی بود که فرعون مصر دیده بود و نیاز به تعبیر داشت. هنگامی که فرعون مصر ۷ گاو چاق و ۷ گاو لاغر را در خواب دید، به سراغ جادوگران مصر فرستاد امّا آنها نمی توانستند معنای این خواب را حدس بزنند، او سپس به دنبال یوسف فرستاد که به خاطر مهارتش در تعبیر رویا مشهور بود. یوسف آن خواب را چنین تعبیر کرد: هفت سال فراوانی، هفت سال خشکسالی را به دنبال خواهد داشت. یوسف رویای خودش را هم تعبیر کرد. او خواب دیده بود که خوشه هایی از گندم به او تعظیم می کنند. از نظر یوسف این رویا نشانه آن بود که او در آینده مرد بزرگی خواهد شد.
***
پیش بینی حوادث آیندهدر کتاب مقدس مسیحیان آمده است که رویای فرعون در مورد هفت گاو چاق و هفت گاو لاغر نشان دهنده سرنوشت آینده مصر بود. در قرون وسطی مدام این رویا را به تصویرکشیده می شد. این نسخه از کتاب مزامیر داود در قرن ۱۳ گرفته شده است.

تعبیر خواب در فرهنگ های باستانیظرفدرخت
مصری ها
پر کردن قابلمه طالع نحس بود و خبر از درد می داد. ریختن آبجو از جام هم نشانه سرقت بود.
نشستن روی درخت نشانه چیره شدن بر مشکلات آینده تلقی می شد.
آشوری ها
هدیه گرفتن قابلمه خالی نشانه فقر و قابلمه پر حاکی از فرزند و شهرت بود.
بریدن نخل خرما نشانه پیدا شدن راه حلی برای مشکل آن شخص بود.
یونانی ها
اگر از ظرفی شراب می ریخت، نشانه آرامش بود. نوشیدن جامِ خالی طالع سعد به شمار می آمد.
دیدن درختی برای ساختن کشتی طالع نحس بود، مگر برای نجاران و ملاحان.
عبرانی ها
ظرف های آشپزی نشانه آرامش و صلح در خانه بودند.
نخل خرما نشانه این بود که شخص به خاطر گناهان گذشته مجازات می شود.

تعبیر خواب در فرهنگ های باستانیمارپرنده
مصری ها
مارها طالع سعد بودند و خبر از این می دادند که شخص به زودی مشکل یا اختلافش حل خواهد شد.
گرفتن پرنده نشانه از دست دادن چیز باارزشی بود.
آشوری ها
گرفتن مار نشانه این بود که فرشتگان به آن فرد کمک خواهند کرد.
دیدن پرنده نشانه پیدا کردن مال گم شده بود.
یونانی ها
مارها طالع نحس بودند و پیام آور بیماری و هجوم دشمنان بودند. یک مار قدرتمند مشکلات را بدتر می ساخت.
پرنده های مختلف حاکی از انسان های مختلف بودند: عقاب سمبل حکمرانان و کبوتر وحشی سمبل زنان هرزه بود.
عبرانی ها
دیدن مار در خواب نشانه داشتن زندگی و درآمد خوب بود. نیش مار به معنای دو برابر شدن درآمد بود.
پرنده ها طالع سعد بودند، به جز جغد که بدشانسی می آورد.

عقاید موجود در فرهنگ های غیر غربی

هندوها

رویاهای پیشگویانه

تعبیر خواب در هند باستان کاری ارزشمند بود. کتاب «آرتاروا ـ وِدا» که به حدود سال هرازِ قبل از میلاد برمی گردد، هم حاوی تعبیر خواب بوده و هم مرجعی برای رویاهای شوم. در این کتاب آمده است: زمان دیدن رویای پیشگویانه می تواند نشان دهنده زمان وقوع آن حادثه در دنیای واقعیت باشد. اگر خوابی را در نزدیکی سحر ببینند، حادثه مورد نظر زودتر از حادثه ای اتفاق می افتد که فرد آن را در اوایل شب در خواب دیده است.ژاپنی ها

معبدهایی برای القای رویاها در خاور دور هم وجود داشته و هنوز هم دارد. امپراتورهای ژاپنی که به دنبال راه حل هایی برای مشکلات سیاسی می گشتند، به معبد شینتو واقع در جزیره جنوبی کیوشو می رفتند تا در آنجا بخوابند و در رویا جوابشان را بگیرند. خود قصر امپراتور هم دارای یک سالن خواب و یک تخت مخصوص القاء خواب بود که از سنگ جلادیده ساخته شده بود.

مسلمان ها

در کتاب مقدسِ حضرت محمّد(ص) تمایزی بین رویاهای حقیقی که از طرف خدا می آیند و رویاهای دروغین انجام گرفته است. این باور وجود دارد که انجام یک سری مراسم خاص باعث دیدن رویاهای خوب شده و جلوی رویاهای بد را می گیرد. بعدها تعبیر خواب اسلامی با اختربینی همراه گردید.

بومی های استرالیا

برخی از پیچیده ترین عقایدِ مربوط به رویاها متعلق به بومی های استرالیا است. اصل افسانه ها و اسطوره های آنها در مورد خلقت انسان بر پایه رویاست. طبق عقیده آنها، در زمان های بسیار دور ارواحی که در زیرِ زمین به خواب رفته بودند بیدار شده و روی زمین آمده اند و شروع به گشتن در زمین کرده اند و بر هر چیزی که از آن عبور کرده اند نامی گذاشته اند، انسان ها را به وجود آورده اند و هنر زنده ماندن و بقا را به آنها آموخته اند و سپس دوباره به خواب رفته اند.

سرخپوست های آمریکای شمالی

بسیاری از قبایل سرخپوستی اعتقاد داشتند که رویاها نمایانگر آرزوهای پنهان نفس هستند. آنها هر کسی را که رویاهایش زنده تر بود به عنوان درمانگر انتخاب می کردند. قوم ایروکوای با به نمایش درآوردن آرزوها سعی می کردند آنها را به واقعیت تبدیل کنند. هیورِن ها اعتقاد داشتند که وقتی نفسِ انسان خواسته ها و تمایلاتش را در رویایی بروز می دهد ارضاء می شود.

فصل دوم: ضمیر ناخودآگاه

در زیر ضمیر خودآگاه هر فردی ضمیر ناخودآگاه او پنهان شده است. ضمیر ناخودآگاه ناحیه ای از روان انسان است که تاثیری عمیق روی رویاها، و به باور خیلی ها، روی همه افکار و اعمال انسان دارد. در عصر مدرنِ ما تنها از طریق روان کاوی و نیز بررسی رویاها بود که متخصصان به تدریج به اهمیت ضمیر ناخودآگاه پی بردند. یک شیوه دیگر برای بررسی رویاها، جستجو برای یافتن یک دلیل فیزیولوژیکی برای نیاز به خواب بود که معلوم می کرد چرا انسان ها به خواب نیاز دارند.
***
 ضمیرآگاه و ضمیرناخودآگاه

هیچکس دقیقاً نمیداند، ضمیر خودآگاه چیست یا در کدام بخش از مغز قرار دارد. تئوریهای زیادی در طول قرنها بیان شدهاند. امروزه دانشمندان معتقدند که ضمیر خودآگاه در گروهی از سلولها در پایه مغز قرار دارد که ستون فقرات را به مغز پیوند میدهد این گروه سلولها به جریان برق رایانه تشبیه شدهاند: بدون جریان یافتن برق این دستگاه هیچ استفادهای ندارد. متعددی دارد. حتی وقتی» لایههای «خودآگاهی یک حالت ساده نیست بلکه کاملاً بیداریم، از تمام چیزهای اطرافمان یا تمامی کارهای خودمان آگاهی نداریم. برای مثال یک راننده با تجربه نیازی ندارد تمرکز کند تا بتواند دنده را عوض کند. به همین ترتیب، ضمیرناخودآگاه هم به معنای انفعال و عدم فعالیت کامل نیست. مغز ما بسیار فعال است. چیزهایی که در ضمیر ناخودآگاه ما،در خلال خواب وجود دارند، یا میتواند در حالت خواب به شکل رویا به سطح بالاتر بیاید و یا در حالت بیداری به صورت برخی از الهامات یا لغزشهای زبانی بروز کنند.
***

کالبدشکافی خودآگاه

سرچشمه رویاها

تحقیقاتی که در قرون وسطی در مورد کالبدشکافی انسان صورت می گرفت منجر به این شد که بررسی هایی هم در مورد جایگاه ضمیر خودآگاه انسان و این مسئله که کدام قسمت از مغز موجب بروز رویا می شود صورت بگیرد. رنه دکارت فیلسوف برجسته اعلام کرد که جسم چیزی بیش از یک ماشین نیست و خودآگاه (یا روح) در غده پینه آل قرار دارد. گر چه نادرستی این نظریه بعدها ثابت شد، با این وجود تئوری دکارت مشوق انجام تحقیقات مهم بسیاری شد.خواب چیست؟

خوابیدن یک فرآیند پویا است که طی آن بدن خود را مرمت می کند و مغز اتفاق های روزانه را «پردازش» و مرتب می کند.
ما هر شب چهار یا پنج چرخه خواب را تجربه می کنیم که از مراحل یا انواع مختلف خواب تشکیل شده اند. هر کدام از این چرخه ها خصوصیت های مخصوص به خود را دارند و به منظور حفظ سلامتی و آماده سازی ما برای شروع یک روز جدید طراحی شده اند.
***
جایگاه رویاهااوایل قرن بیستم عصب شناسان فکر می کردند که رویاها از مخ سرچشمه می گیرند (۱). بعدها در این نظریه تجدید نظر شد و دانشمندان اعلام کردند که مرکز رویاها در سیستم لیمبیک است (۲). امروزه عصب شناسان معتقدند که رویاها از گروهی سلول عصبی که در ساقه مغز هستند سرچشمه می گیرند.
***
سطوح هوشیاریاندازه مردمک ها نشان دهنده سطوح مختلف هوشیاری است. تصویر شماره ۱ حالت مردمک ها را در حالت هوشیاری معمولی نشان می دهد. در تصویر شماره ۲ مقداری انبساط دیده می شود که نشان دهنده بیهوشی سطحی است. بقیه تصاویر (۳ تا ۵) نشان دهنده بیهوشی عمیق است. نوار مغزی برای ثبت فعالیت های الکتریکی در مغز و فراهم کردن کپی از این فعالیت ها استفاده می شود. در تصویر بالا نمونه ای از نوار مغزی را می بینید.

خواب و هوشیاری

میزان خواب

مقدار خوابِ مورد نیاز برای حفظ سلامتی از شخصی به شخص دیگر تفاوت دارد. برخی از کودکان تازه به دنیا آمده ۸۰% از زمان زندگی خود را در خواب سپری می کنند. بعضی دیگر مدت بیشتری را بیدار می مانند. به طور متوسط، نوزادان نیمی از ساعت ها را در حالت خواب و نیمی دیگر را در حالت بیداری سپری می کنند. در سن ۳ تا ۵ ماهگی بچه ها به خواب کمتری احتیاج دارند و این نیاز همچنان در طول حیات کاهش می یابد. مثلاً کسی که به ۸ ساعت خواب در میانسالی احتیاج دارد، ممکن است در پیری تنها به ۷ ساعت نیاز پیدا کند. به همین صورت، مقدار «خوابِ همراه با حرکت سریع چشم»(۱) یا آر.ای.اِم. (REM) که در خلال آن رویابینی رخ می دهد، نیز کاهش می یابد. در کودکان، خوابِ آر.ای.اِم بیش از نیمی از خواب را تشکیل می دهد. گرچه شواهد حاکی از این است که نوزادان لزوماً در خلال خوابِ آر.ای.اِم رویا نمی بینند. در هر فرد بالغ، خواب آر.ای.اِم فقط حدود یک سوم کل خواب را تشکیل می دهد. کمترین نسبت خوابِ آر.ای.اِم به خواب غیر آر.ای.اِم (بدون حرکت سریع چشم) در میان ۱۴ تا ۱۸ ساله هاست.

مدت خواب

مدت خواب با افزایش سن افراد تغییر می کند. کودکان تازه به دنیا آمده معمولاً به صورت یک در میان، یک ساعت می خوابند و یک ساعت بیدارند. در سن یک سالگی تعداد دفعات خواب کمتر می شود اما مدت هر کدام از این دفعات طولانی تر می گردد. به جای یک چرخه ۶۰ دقیقه ای، مدت خواب ۹۰ دقیقه می شود که ۹۰ دقیقه بیداری به دنبال خود خواهد داشت. به تدریج دوره بیداری در این چرخه ۹۰ دقیقه ای، جای خود را به خواب سبک می دهد تا کودک بتواند در تمام شب بخوابد و در طول روز کمتر چرت بزند. در سن ۱۰ سالگی، بیشتر افراد بین ۹ تا ۱۲ ساعت خواب در هر شب نیاز دارند. میزان متوسط خواب برای اکثر بزرگسالان بین هفت تا هشت ساعت و نیم است. برخی از افراد بالغ به کمترین میزان خواب یعنی ۶ ساعت احتیاج دارند، در حالی که برخی افراد باید ۹ ساعت تمام بخوابند. در کل، الگوی نزولی نیاز به خواب همچنان تا سن پیری ادامه می یابد و در این سن الگویی مانند الگوی خواب بچه ها که وقفه های بیشتری در آن وجود دارد دوباره ظاهر می گردد
***
مدت خواب

قسمت های تیره نشان دهنده مدت و تواالی دوره های خواب در سنین مختلف است:***

نیاز به خواب

یک فرد معمولی حدود ۲۰ سال از کل عمر خود را در خواب می گذراند و حداقل ۳۰۰۰۰۰ خواب می بیند. خوابیدن و خواب دیدن عملکردهای فعال سیستم عصبی هستند. باوجود این دانشمندان هنوز درست نمی دانند که چرا ما اصلاً به خواب نیاز داریم. فرضیه های متعددی در پاسخ به این سوال داده شده است: از فرضیه هایی مبنی بر تاثیر فشار خون گرفته تا فرضیه هایی مبنی بر نیاز سلول های مغزی به بازسازی مجدد خود.

فقدان خواب

افراد به خاطر فقدان خواب سریع تر می میرند تا به خاطر فقدان غذا. شخصی که برای مدت زیادی بیدار مانده، پریشان و سردرگم شده و کم کم دچار توهم می شود و بعد از ده روز محرومیت کامل از خواب معمولاً می میرد. امّا در عین حال بسیاری از افراد سال ها با کمی خواب زنده مانده اند. محققان ثابت کرده اند هم خوابی که در آن انسان رویا می بیند و هم خواب بدون رویا، هر دو، برای حفظ سلامتی و سرزندگی لازم هستند. افراد مورد آزمایشی که محققان آنها را به دفعات، درست در لحظات آغازین خوابِ آر.ای.اِم بیدار می کردند، به سرعت حال شان بد می شد و نشانه های بیمار شدن را از خود بروز می دادند.

تغییرات فیزیولوژیکی

معلوم نیست چه چیزی موجب خواب می شود. تئوری های مختلف حاکی از این هستند که خواب در اثر کم شدن اکسیژنی که به مغز می رسد ایجاد می شود ـ یعنی در اثر کاهش تعداد پالس های تحریک کننده ای که به مراکز آگاهی می رسند؛ برخی خواب را حاصل فرآیندی شیمیایی در مغز می دانند که احتمالاً مربوط به سروتونین است. سروتونین یکی از هورمون های مربوط به خواب است و روی بخشی از مغز که مسئول هوشیاری است تاثیر می گذارد. شاید هم خواب واکنش مکرری نسبت به یک پاسخ شرطی باشد. در خلال دو یا سه ساعت اول خواب، امواج الکتریکی که توسط مغز تولید می شوند، در بالاترین و آهسته ترین حد خود قرار دارد. افرادِ خوابی که در خلال این مرحله از خواب بیدار شده اند می گویند می توانند آنچه را که در خواب به آن فکر می کردند به خاطر بیاورند، گرچه این خاطرات اغلب تکه تکه و در هم است.

فصل اول: افسانه های مربوط به رویاها

بشر از زمان های بسیار دور رویاها را اسرارآمیز و پرمعنا و بااهمیت قلمداد می کرده است. رویاها پلی به ذهن آگاه هستند که گویی مستقیماً از ضمیر ناخودآگاه ما با آن صحبت می کنند و شادی ها، نگرانی ها و آرزوهای ما را منعکس می سازند. بسیاری از مردم بر این باورند که دنیای خواب می تواند به ما کمک کند تا زندگی خود را در زمان بیداری غنی تر سازیم و درک بیشتری از خویشتن به دست آوریم؛ البته لازمه رسیدن به این آگاهی این است که بتوانیم زبان خاص رویا را درک کنیم.
تعبیر خواب در همه تمدن ها وجود داشته است. بعضی از افراد بر این عقیده بوده اند که رویاها بی نهایت مهم هستند و برای همین این افراد سعی کرده اند در سایه عقاید و آداب و رسوم خودشان رویاها را درک و تجزیه و تحلیل کنند.
این فصل از کتاب بعضی از روش های تعبیر خواب را در فرهنگ های باستانی و امروزی توضیح می دهد.

عقاید موجود در فرهنگ های باستانی

بابلی ها

در بین النهرین، بابلی ها خواب های عادی را به دو دسته تقسیم می کردند: ۱- خواب های خوب که خدایان آنها را الهام می کردند. ۲- خواب های بد که شیاطین تلقین می کردند. کاهنان «مامو» را که در بابل باستان الهه رویا بود ستایش می کردند تا با این کار از به وقوع پیوستن رویاهای بد جلوگیری کنند.

آشوری ها

فاتحان بابلیان یعنی آشوریان بر این عقیده بودند که رویاها نوعی علامت یا نشانه وقوع حوادثی در آینده هستند. لوحی از جنس گِل در شهر نینوا کشف شده است که تاریخ آن به زمانِ آشور بنی پال (۶۲۶ تا ۶۶۹ ق م) می رسد و موضوع آن مربوط به یک رویاست. روی این لوح نوشته شده است که اگر مردی به دفعات در خواب ببیند که در حال پرواز است، تمام دارایی اش را از دست می دهد
آشوری ها همچنین معتقد بودند که برای از بین بردن خواب های«بد» باید اقدام موثری انجام دهند و در صورت امکان دیو را از بدن فرد خارج کنند؛ گاهی هم اگر شخصی که آن خواب را دیده بود متوجه پندی که در خواب به او الهام شده بود می شد، مشکل مورد نظر از بین می رفت.

مصری ها

مصری های باستان اعتقاد داشتند که خدایان خود را در رویاها نشان می دهند. آنها نیز مانند بابلی ها و آشوری ها تعبیر خواب می کردند امّا بر این باور بودند که اساس و پایه رویاها چیزهایی واقعی هستند که در زمان هوشیار بودن ضمیر خودآگاه، قابل دیدن یا شنیدن نیستند. از حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح مصری ها رویاهای خود را روی لوحه هایی از جنس پاپیروس می نوشتند. با بررسی مجموعه ای از اسنادی که در موزه بریتانیا وجود دارد و مربوط به حدود سال ۱۳۵۰ قبل از میلاد است، معلوم می شود که مصری ها بین خواب های «خوب» و خواب های «بد» تمایز قائل بودند. همچنین این اسناد شامل دعاهایی است که مردم برای دفع اثر خواب های ناخوشایند می خواندند.
***
به تصویرکشیدن رویاهااین مهر استوانه ای شکل باستانی گیلگمش، قهرمان بابلی ـ آشوری را به تصویر می کشد که اعمال قهرمانانه اش در شعری حماسی توصیف شده است. شعر مذکور که ۴۰۰۰ سال پیش سروده شده، حاوی قدیمی ترین سندِ شناخته شده راجع به مجموعه ای از رویاهاست.
***

انواع رویا

بر طبق اسناد و مدارک تاریخی رویاها بر سه نوعند: ۱ـ رویاهایی که طی آنها خدایان از شخصِ در حال خواب انجام عملی پرهیزگارانه را طلب می کنند. ۲- خواب هایی که یا در مورد حوادثی در آینده هشدار می دهند (مثلاً راجع به بیماری) و یا کشف و شهودهایی طی آنها صورت می گیرد. ۳- رویاهایی که طی انجام مراسم و آیین های خاصی دیده می شوند

الفبای رویاها

مصری ها هم مانند دیگر مردمان خاور نزدیک معتقد بودند که خواب ها می توانند کار پیشگوها را انجام بدهند و پیام هایی را از جانب خدایان به آنها برسانند. بهترین راه برای گرفتن پاسخ دلخواه (به خصوص در هنگام بیماری) به خواب رفتن بود تا در رویاها جواب خود را دریافت کنند. مصری ها برای القای خواب به معبدهایی مانند معبد معروف «مِمفیس» می رفتند. در آنجا افراد تمام شب را روی تخت مخصوصی که ویژه خواب دیدن بود دراز می کشیدند، به این امید که از طریق رویاهایشان پند و اندرزی دریافت کنند و یا آرامش پیدا کنند و یا شفایی الهی بگیرند. حتی مسافرینی که مریض بودند معجون های خاصی می خوردند یا روزه می گرفتند تا بتوانند رویاهایی را ببینند.یونانی ها

تمایز بین خواب های «خوب» و خواب های «بد» و نیز ایده «القای رویا» به یونانی ها هم رسید. هنوز هم می توان در معبد آپولو در«دلفی» و نیز در معبد «اِپیداروس»که وقف فرقه اِسکیولـِیپیوس بود کتیبه هایی راجع به نذر را یافت که شاهدی هستند بر این مسئله که، برای مثال، برای بهبود وضعیت جسمی شخص کمک های خاصی صورت می گرفته است. اِسکیولـِیپیوس شفادهنده ای بود که از طریق الهام گرفتن، بیماری های افراد را درمان می کرد. (در «نوشته های مقدس» که به حدود ۱۵۰ بعد از میلاد برمی گردد، آریستیدِس نویسنده ادعا می کند که دستورات عجیبی در خواب به او داده شده است، مانند اینکه در زمستان با پای برهنه راه برود و یا مواد قی آور بخورد تا بدنش پاک شود و یا حتی اینکه یکی از انگشتان خود را ببرد و در واقع قربانی کند).

مراسم قبل از خواب

یونانی ها معمولاً قبل از القای خواب، مراسمی خاص را انجام می دادند تا از طریق آن وجودشان پاک شود و آماده خدمت به خدایان شوند. از دو روز قبل از ورود به معبد باید از نزدیکی با همسرشان خودداری می کردند، گوشت نمی خوردند (خواه از نوع ماهیان و خواه از نوع ماکیان) و فقط آب می نوشیدند. بعلاوه باید حیواناتی را برای آن خدایی که می خواستند با به خواب رفتن به او متوسل شوند و از او کمک بگیرند قربانی کنند. برخی از افراد را قبل از به خواب رفتن به پای مجسمه آن خدای خاص می بردند تا وجودش مملو از عظمت و هیبت آن خدا شود. سپس شخص مذکور دراز می کشید و روی پوست حیوان قربانی شده می خوابید و برخی اوقات نیز در کنار مجسمه خدای مورد نظر به خواب می رفت.

رویاهای شفابخش

عقیده بر این است که در خلال شب، کاهنان که خود را به شکل خدایان درآورده بودند، به سراغ بیمارِ به خواب رفته روی تخت برمی گشتند تا او را معالجه کنند. صبح هنگام کاهن رویاهایی را که شخص بیمار در شب گذشته دیده بود تعبیر می کرد و به او می گفت که چه کار کند تا بار دیگر مریض نشود.

پیام آوران رویاها

بر طبق افسانه های یونانی، خدایی به نام هیپنوس با زدن چوب جادویی خود به انسان ها یا بر هم زدن بال های خود خواب را برای این موجودات فانی به ارمغان آورد.
***
تعبیر خواب در یونان باستاندر معبد مقدس دلفی که معبد خاص آپولو می باشد کاهنه ای زندگی می کرد که غیبگو یا پیشگو بود و در حالت خلسه، صداهایی را ایجاد می کرد که آن را پاسخ های آپولو به سوالات پرستش گرانی که به معبد آمده بودند تلقی می کردند. 
«مورفیوس»، خدای رویا که پسر هیپنوس (فرشته خواب) است، رویاهای خود را برای انسان های در خواب می فرستاد و هرمس پیام آور هم به او کمک می کرد.)مورفیوس مشتق از کلمه یونانی Morphe به معنای «شکل» است. یونانیان عقیده داشتند که این خدا به اشباحِ بدون جسمی شکل می داد که همان خواب ها بودند). او همچنین هشدارها و پیش بینی هایی را در اختیار افرادی که در معابد می خوابیدند قرار می داد.

افراد حاضر در رویاها

یونانی های باستان اعتقاد داشتند افرادی که در خواب های آنها دیده می شوند، در جایی نزدیک به «عالم مردگان» زندگی می کنند. هومر نویسنده ایلیاد و اودیسه می گفت این اشباح از طریق دو دروازه به عالم رویا وارد می شوند: آنهایی که وارد رویاهای صادق می شوند، از دروازه «شیپور» وارد می شوند و آنهایی که وارد رویاهای کاذب می شوند (و گول زننده هستند) از دروازه «عاج» وارد می گردند. این توضیح بر اساس دو قیاس ادبی بود: کلمه یونانی ای که برای شیپور بکار می رودKeras است و فعلِ Karanoo به معنای «تکمیل کردن و به پایان رساندن» است؛ عاج در زبان یونانی elephas است و واژه elephairo به معنای «گول زدن کسی با دادن امیدهای واهی به او» است.

رویاهای پیشگویانه

امّا ارسطو، متفکر بزرگ یونان باستان، رویکردی تقریباً متفاوت نسبت به رویاها داشت. او بر این عقیده بود که رویاهای شوم و بدیمن (مثلاً در مورد یک بیماری) ممکن است توسط آنچه ضمیر ناخودآگاه آن فرد از روی نشانه های موجود تشخیص می دهد به وجود آمده باشد. او همچنین بر این عقیده بود که شخصی که رویایی دیده، ممکن است به طور ناخودآگاه کاری کند که خوابش به واقعیت تبدیل شود.رومی ها

رومی ها شدیداً اعتقاد داشتند که باید آنچه را که خدایان می خواهند بفهمیم. امپراتور آگوستوس فرمان داده بود هر کسی که خوابی در مورد اوضاع کشور دیده، آن را در بازار شهر به طور علنی بازگو کند.

تعبیر خواب

در قرن دوّم پس از میلاد مسیح، «آرتِمی دوروس» تمام آنچه را که در مورد تعبیر خواب از اسناد و مدارک یونانی ها، آشوری ها و مصری ها فرا گرفته بود در کتابی به نام Oneirocritica (به معنای تعبیرکننده خواب ها) نوشت. این کتاب به عنوان منبعی برای نویسندگان، حتی تا قرن ۱۸، مورد استفاده قرار می گرفت.

نظرات کاربران درباره کتاب دایره‌المعارف کوچک رویا