فیدیبو نماینده قانونی عترت نو و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت- جلد ۳

کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت- جلد ۳
زنده ماندن در بیابان، مناطق استوایی، جنگلی، گرمسیری، آب و هوای سرد، دریا و عبور از رودخانه

نسخه الکترونیک کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت- جلد ۳ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۷,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت- جلد ۳

در این کتاب­ها سعی شده است شرایط سختی که می‌تواند برای یک فرد و یا یک گروه در طبیعت به­وجود آید و خطرات احتمالی و راهکار­های آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد. ممکن است شما به عنوان سرباز و یا گردشگر به هر نقطه­ای از جهان اعزام شوید و یا سفر کنید. این ناحیه می‌تواند یک ناحیه­ی بیابانی، جنگلی، دریایی، مناطق سرد کوهستانی و یا نواحی نزدیک به قطب باشد. انتظار می‌رود در هر جایی که هستید لوازم شخصی و نیز اعضای واحد خود را به همراه داشته باشید، اما به هر حال تضمینی وجود ندارد که لوازم و افراد فوق همیشه همراه شما باشند. ممکن است شما خود را تنها در یک ناحیه­ی دور و احتمالاً در ناحیه­ی دشمن و بدون هیچ­گونه تجهیزات فردی بیابید. این پنج جلد کتاب کمک آموزشی اطلاعات کافی را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید به سلامت از مناطق مختلف آب و هوایی و شرایط خاص عبور کنید. اگر شما مربی هستید، می‌توانید از این اطلاعات به عنوان پایه­ای برای تدریس روش­های زنده ماندن در شرایط سخت استفاده کنید. برنامه­های آموزشی زنده ماندن در شرایط سخت را برای اعضای خانواده و تیم­های خود فراهم کنید، تا امکان بقا و نجات در هر موقعیتی برای آن­ها فراهم شود. این موضوع می‌تواند در برخی شرایط تعیین کننده­ی مرگ و زندگی باشد.

ادامه...
  • ناشر عترت نو
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.11 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۱۱ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت- جلد ۳

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل ۱۳: بقا در بیابان

برای نجات از مناطق بایر و بیابانی باید محیطی که قرار است با آن روبه­رو شوید را بشناسید و خود را برای برخورد با آن آماده کنید. باید نیازها و تاکتیک­های مورد استفاده را تعیین کنید و چگونگی تاثیر محیط بر شما و تاکتیک­های شما را بشناسید. نجات شما بستگی به شناخت کافی از زمین و عوارض آن، وضعیت آب و هوایی منطقه، توانایی در غلبه بر این عناصر و اراده برای زنده ماندن دارد.

عوارض زمین

۱۳- ۱. بسیاری از مناطق بیابانی دارای انواع مختلفی از عوارض زمینی هستند. پنج نمونه از عوارض زمین به گونه­ی زیر می­باشند:
۱) کوه­ها (ارتفاع زیاد)(۱).
۲) فلات­های صخره­ای(۲).
۳) تپه های شنی (رملی)(۳).
۴) باتلاق های نمک(۴) و آب شیرین.
۵) شکستگی­ها و ترک خوردگی­ها(۵).
۱۳- ۲. حرکت کردن در عوارض بیابانی مشکل است و باید بنا به شرایط، روش­های متفاوتی برای حرکت کردن اتخاذ کنید. جهت­یابی به علت کم بودن نشانه­های زمینی بسیار سخت و پوشش و استتار محدود است. در این مناطق فاصله­های دور به نظر نزدیک می آیند، اما در حقیقت طولانی­تر هستند.

بیابان های کوهستانی

۱۳- ۳. رشته های پراکنده با تپه ها و کوه های خشک که توسط دشت های خشک و پست از هم جدا شده اند از ویژگی بیابان های کوهستانی می باشند. زمین های مرتفع ممکن است تدریجاً و یا به سرعت از مناطق پست به هزاران متر بالاتر از سطح دریا برسند. بیش­تر بارش های نادر در این مناطق بر روی ارتفاعات رخ می دهند و به سرعت به شکل سیل محو می شوند، این سیل­ها آبراه­های عمیقی حفر می کنند و شن و سنگ ریزه­ها را در کناره­های آبراه­ها ته نشین می کنند، آب به سرعت بخار می شود و زمین های بیابانی را مثل قبل باقی می گذارد، با این وجود در این مناطق گیاهان با عمر کوتاه، تا زمان بخار شدن کامل آب می توانند زندگی کنند. اگر آب کافی در آبراه وارد شود، دریاچه های کم عمقی مانند دریاچه­ی نمک بزرگ ارومیه و یا بحرالمیت در فلسطین به­وجود خواهند آمد. اکثر این دریاچه ها دارای حجم کمی از نمک می باشند.

بیابان های فلات صخره­ای

۱۳- ۴. مشخصه­ی­ بیابان های فلات صخره ای داشتن برجستگی­های نسبتاً کم و مناطق مسطح وسیع با مقداری صخره­ی سنگی می­باشد. این مناطق می توانند شامل دیواره­های پرشیب و دره های فرسوده که بستر رودخانه های این دره های تنگ را به­وجود آورده­اند باشند. در خاورمیانه به آن­ها وادی(۶) می­گویند و در ایران به این نوع مناطق بستر نهر(۷) یا تنگه(۸) گفته می شود. کف مسطح این مناطق می تواند ترغیبی برای انتخاب شدن به عنوان محل­های اجتماع باشد. به علت سیل های ناگهانی بعد از باران، دره های تنگ می توانند شدیداً برای افراد و تجهیزات آن­ها خطرناک باشند. بلندی­های جولان در سوریه (که البته در سال ۱۹۶۷ به اشغال رژیم صهیونیستی در آمده است) از جمله بیابان های فلات صخره ای می باشد.صحرای رملی و شنی

۱۳- ۵. صحراهای رملی و شنی، مناطق مسطح و وسیعی هستند که با شن و ماسه پوشیده شده اند (شکل صحرای ساحارا - آفریقا). مسطح بودن یک حالت نسبی است، زیرا در این مناطق تپه هایی به­وجود می آیند که برخی از این تپه های شنی به ارتفاع ۳۰۰ متر و به طول ۱۶ تا ۲۴ کیلومتر می­رسند. قابلیت عبور در چنین مناطقی بستگی به شیب، جهت باد و یا خلاف جهت باد بودن تپه های شنی و بافت رملی دارد. حیات گیاهی در این مناطق از هیچ تا بوته هایی با بیش از ۲ متر ارتفاع متفاوت است. مثال­هایی از این نوع صحراها عبارتند از حاشیه­ی صحرای بزرگ آفریقا، ساحارا(۹)، یک چهارم خالی صحرای عرب، مناطق کالیفرنیا و نیومکزیکو، صحرای کالاهاری در جنوب آفریقا و همین­طور کویر لوت ایران می باشند.

باتلاق های نمکی و آب شیرین

الف. باتلاق نمکی
۱۳- ۶. باتلاق های نمکی، مناطق مسطح و متروکی هستند که گاهی توسط علف ها، خالی و پر می شوند. این مناطق باتلاقی در اثر جمع شدن آب باران در مناطق بیابانی، تبخیر آب رو سطحی و باقی ماندن مقادیر زیادی آب و نمک­های قلیایی ته­نشین شده، به­وجود می آیند. آب آن­قدر شور است که قابل نوشیدن نیست و بعد از خشک شدن، یک پوسته از نمک به قطر ۵ /۲ تا ۳۰ سانتی­متر بر روی سطح باتلاق به­وجود می آید.
۱۳- ۷. در مناطق خشک، باتلاق های شنی با وسعت صدها کیلومتر مربع به­وجود می آیند. این مناطق معمولاً میزبان حشرات زیادی هستند که بسیاری از آن­ها یا گاز می گیرند و یا نیش می زنند. از باتلاق های شنی پرهیز کنید زیرا این نوع عوارض به شدت، خورنده و آسیب زننده به چکمه­ها، پوتین­ها، لباس ها و پوست می باشند و مثال مناسب آن آبراه اروندرود در مرز ایران و عراق می باشد.
۱۳ -۸. در صورت گیر افتادن در باتلاق سعی کنید به حالت شنا خود را به روی سطح باتلاق بکشید (یعنی روی سطح باتلاق دراز بکشید) و همین وضعیت را ادامه دهید تا از آن بیرون بیایید. سعی نکنید پا و یا دستان خود را به­طور عمودی در باتلاق فرو کنید. بعد از بیرون آمدن از باتلاق حتماً کلیه لباس­های خود را بیرون آورید تا خشک شوند و بعد از خشک شدن آن­ها را خوب بتکانید و بدن خود مخصوصاً کشاله­های ران و زیر بغل خود را به­طور کامل پاک کنید و در اولین فرصت استحمام کنید. در هر مکان باتلاقی این قانون ثابت است یعنی شما می توانید با استفاده از این روش از هر محیط باتلاقی خارج شوید.
ب. باتلاق­های آب شیرین
۱۳- ۹. باتلاق های با آب شیرین به زمین های مرطوبی گفته می شود که هم از نظر زندگی جانوری و هم از نظر زندگی گیاهی غنی هستند. این باتلاق­ها در مناطق باز و در نزدیکی نهرها، رودخانه ها و دریاچه ها واقع شده اند و دارای آب با درصد قلیایی پایین هستند. بعضی از جانوران و گیاهانی که در نقاط مختلف جهان در باتلاق های آب شیرین زندگی می کنند عبارتند از:
• حیوانات: تمساح، گربه­ی وحشی، مرغ ماهی­خوار، ماهی، قورباغه، دارکوب، آهو، گوزن، راکون، گرگ، میگو، حلزون، لاک­پشت.
• حشرات: عنکبوت، ساس، پشه، کنه.
• محیط گیاهی: درختان کم و گیاهانی مانند لویی­ها، علف های اره­ای، سوسن آبی، زنبق زرد و غیره در محیط گیاهی این باتلاق­ها قرار دارد.نظرات کاربران درباره کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت- جلد ۳