فیدیبو نماینده قانونی عترت نو و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت - جلد ۲

کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت - جلد ۲
تهیه‌ی پناهگاه، تهیه‌ی آب، تهیه‌ی آتش، تهیه‌ی غذا، گیاهان خوراکی، گیاهان سمی، حیوانات خطرناک، تهیه‌ی

نسخه الکترونیک کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت - جلد ۲ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۹,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت - جلد ۲

در این کتاب­ها سعی شده است شرایط سختی که می‌تواند برای یک فرد و یا یک گروه در طبیعت به­وجود آید و خطرات احتمالی و راهکار­های آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد. ممکن است شما به عنوان سرباز و یا گردشگر به هر نقطه­ای از جهان اعزام شوید و یا سفر کنید. این ناحیه می‌تواند یک ناحیه­ی بیابانی، جنگلی، دریایی، مناطق سرد کوهستانی و یا نواحی نزدیک به قطب باشد. انتظار می‌رود در هر جایی که هستید لوازم شخصی و نیز اعضای واحد خود را به همراه داشته باشید، اما به هر حال تضمینی وجود ندارد که لوازم و افراد فوق همیشه همراه شما باشند. ممکن است شما خود را تنها در یک ناحیه­ی دور و احتمالاً در ناحیه­ی دشمن و بدون هیچ­گونه تجهیزات فردی بیابید. این پنج جلد کتاب کمک آموزشی اطلاعات کافی را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید به سلامت از مناطق مختلف آب و هوایی و شرایط خاص عبور کنید. اگر شما مربی هستید، می‌توانید از این اطلاعات به عنوان پایه­ای برای تدریس روش­های زنده ماندن در شرایط سخت استفاده کنید. برنامه­های آموزشی زنده ماندن در شرایط سخت را برای اعضای خانواده و تیم­های خود فراهم کنید، تا امکان بقا و نجات در هر موقعیتی برای آن­ها فراهم شود. این موضوع می‌تواند در برخی شرایط تعیین کننده­ی مرگ و زندگی باشد.

ادامه...
  • ناشر عترت نو
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 7.13 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۸۵ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت - جلد ۲

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:ساخت انواع پناهگاه

۵- ۹. وقتی به دنبال محلی برای پناهگاه هستید نوع آن را در خاطر داشته باشید.
در عین حال موارد زیر را لحاظ کنید:
* به چه میزان زمان و کوشش برای ساخت پناهگاه نیاز دارید؟
* آیا پناهگاه می تواند به میزان کافی شما را از عناصر طبیعی (خورشید، باد، برف و باران) محافظت کند؟
* آیا دارای ادوات لازم برای ساخت پناهگاه هستید و یا از سایر وسایل می توانید بهره­ی چندگانه ببرید تا آن را بسازید؟
* آیا شما دارای نوع و مقدار لوازم مورد نیاز برای ساخت پناهگاه هستید؟
۵ -۱۰. برای پاسخ دادن به این پرسش­ها باید بدانید که چه­گونه انواع پناهگاه را بسازید و از چه موادی برای ساخت آن­ها می توانید استفاده کنید.

پناهگاه با استفاده از بارانی یک­طرفه

۵ -۱۱. ساخت این پناهگاه نیاز به صرف کم­ترین زمان و تجهیزات دارد (شکل ۵-۱). شما به یک بارانی، چادر یا پتوی ضد آب، ۳ تا ۵ متر طناب و دو درخت یا دو ستون به فواصل ۲ تا ۳ متر از یک­دیگر نیاز دارید. پیش از انتخاب درخت های مورد استفاده یا محل ستون­ها، جهت باد را بررسی کنید. مطمئن شوید که قسمت پشتی پناهگاه شما، در معرض باد قرار دارد.۵ -۱۲. برای ساختن پناهگاه اقدامات زیر را به عمل آورید:
* طناب را نصف کنید و یک طرف طناب را به حلقه­ی گوشه­ی بارانی گره بزنید. نصف دیگر را به حلقه­ی گوشه­ی دیگر گره بزنید. یک چوب قطره چکان را (در حدود طول ۱۰ سانتی­متر) به اندازه­ی ۵ /۲ سانتی­متری حلقه­ها به هر طناب متصل کنید. این چوب ها از حرکت قطرات باران در طول طناب به درون پناهگاه جلوگیری می کنند. بجای چوب می توانید از ریسمان نیز استفاده نمایید.
* دو سر طناب ها را به دو درخت گره بزنید و از یک پیچش گرد و دو گره با قابلیت باز کردن سریع استفاده کنید.
* پشت چادر را بکشید و توسط چوب های تیز شده آن را به زمین لنگر کنید.
۵- ۱۳. برای حفاظت اضافی در برابر باد و باران، مقداری علف هرز یا کوله­پشتی یا سایر تجهیزات را در گوشه­های چادر قرار دهید.
۵ -۱۴. برای کاهش انتقال گرما به زمین، نوعی ماده­ی عایق همچون پتو یا برگ درختان را روی کف پناهگاه قرار دهید.
توجه: هنگامی که روی زمین استراحت می کنید حدود ۸۰ درصد از گرمای بدن به زمین منتقل می شود.
۵- ۱۵. برای افزایش امنیت خود در برابر مشاهده­ی دشمن مقدار تضاد پناهگاه با محیط را با دو تغییر کاهش دهید. ابتدا طناب های نگه­دارنده را در ارتفاع زانو و نه در ارتفاع کمر به درختان وصل کنید. دوم سقف پناهگاه را به زمین نزدیک کنید و لبه­های چادر را با چوب های تیز همچون موارد بالا به زمین محکم کنید.

خیمه با استفاده از بارانی

۵- ۱۶. اگر قصد دارید که از پناهگاه بیش از یک شب استفاده کنید و یا انتظار باریدن باران را دارید یک نگه­دارنده­ی مرکزی برای پناهگاه درست کنید. این نگه­دارنده را با طنابی که یک انتهای آن را به وسط روپوش چادر و انتهای دیگر را به یک شاخه، بالا سر چادر وصل کرده­اید بسازید و مطمئن شوید که طناب را خوب کشیده­اید.
۵- ۱۷. این خیمه (شکل ۵-۲) تضاد کمی در محیط ایجاد می کند. هم­چنین شما را از دو طرف در برابر عناصر آب و هوایی محافظت می کند. در عوض این خیمه فضای قابل استفاده را محدود کرده و ناحیه­ی دید شما را کم می کند و زمان پاسخ شما را به کشف شدن از جانب دشمن کاهش می دهد. برای ساخت این خیمه شما به یک چادر یا بارانی، یک طناب ۳ تا ۵ متری و هم­چنین دو طناب ۵ /۱تا ۵ /۲ متری، شش عدد چوب تیز شده با طول­های حدود ۳۰ سانتی­متری و دو درخت به فواصل ۲ تا ۳ متری نیاز دارید.۵- ۱۸. برای ساختن خیمه موارد زیر را لحاظ کنید:
* یک طناب ۳ تا ۵ متری را به حلقه­ی مرکزی در وسط چادر گره بزنید و سمت دیگر طناب را به شاخه­ی مورد نظر خود ببندید.
* دو طرف این طناب های ۵ /۱ و ۵ /۲ متری را بعد از اتصال به چادر در ارتفاع حدود زانو به دو درخت گره بزنید و چادر را کاملاً محکم بکشید.
* یک طرف چادر را محکم بکشید و آن را با کوبیدن چوب های تیز به درون حلقه ها به زمین محکم کنید. در طرف دیگر هم از همین روش استفاده کنید.
* آتش را در محلی بر پا کنید که وزش باد جرقه های آتش را به سمت چادر پرتاب نکند.
۵ -۱۹. اگر نیاز به یک تکیه­گاه مرکزی دارید (شکل ۵-۳). ابتدا دو سر طناب را به دو درخت متصل کنید، سپس چادر را روی آن بکشید، اکنون از دو چوب به طول ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی­متر استفاده کنید و آن­ها را در وسط چادر قرار داده و به شکل هشت فارسی درآورید، سپس دو سر بالای آن را به هم متصل کنید و از وسط چادر طنابی به مرکز این دو چوب ببندید تا چادر را نگه­دارد. انتهای دو طرف چادر را کشیده و به­وسیله­ی چوب های تیز شده به زمین محکم کنید.خیمه­ی مخروطی با سه تیرچه

۵- ۲۰. اگر شما یک چادر و سه تیر چوبی داشته باشید می توانید یک خیمه­ی مخروطی بسازید، این کار آسان بوده و زمان بسیار کمی می­برد. این خیمه می تواند به اندازه­ای بزرگ باشد که تعداد افراد بیش­تری را در خود جای دهد و به آن­ها اجازه­ی خوابیدن، آشپزی و ذخیره سازی را بدهد. این خیمه شما را در برابر عناصر طبیعت حفاظت می­کند و با ایجاد مقدار کمی نور، از یک شمع یا آتش به عنوان وسیله­ای برای علامت­دهی استفاده می شود.
۵ -۲۱. شما می توانید این خیمه­ی مخروطی (شکل ۵-۴) را با استفاده از بخش یا تمام سایبان فردی هر شخص تهیه کنید. در صورت استفاده از یک چتر استاندارد شخصی، به سه تیرچه به طول­های ۵ /۳ تا ۵ /۴ متر و با قطر ۱۰ سانتی­متر نیاز می باشد.۵ -۲۲. برای ساختن خیمه اقدامات زیر را به عمل آورید:
* سه تیرچه را روی زمین قرار دهید و انتهای آن­ها را به یک­دیگر طناب­پیچی کنید.
* ساختار را بلند کنید و تیرچه ها را طوری بگسترانید که تشکیل یک سه پایه را بدهند.
* برای بهتر نگه داشتن، چوب های بیش­تری را به سه پایه متصل کنید. ۵ یا ۶ تیر اضافی بهینه است، اما آن­ها را به سه پایه­­ی اصلی طناب پیچ نکنید.
* جهت باد را محاسبه کنید و درِ ورودی را ۹۰ درجه یا بیش­تر از جهت باد دور کنید.
* چتر را روی بخش پشتی محل درب سه پایه قرار دهید و حلقه­های افسار را در نوک بالایی دو تیرک چوبی که در پشت چادر قرار داده­اید، بیندازید.
* حال که حلقه­ی افسار را روی بخش بالایی دو تیرچه­ی آزاد قرار داده­اید، تیرچه را به سه پایه تکیه دهید تا چتر در ارتفاع مشابهی با طناب پیچی سه پایه قرار گیرد.
* با پیچاندن لبه­های چادر به دور چوب ایستاده غیر متصل به سه پایه، در ورودی را بسازید. هم­چنین می توانید چوب ها را کنار هم قرار دهید تا در ورودی را ببندید.
* تمام بخش های اضافی چادر را زیر خیمه و درون آن قرار دهید تا یک کف برای پناهگاه درست کرده باشید.
* اگر می خواهید درون خیمه آتش برپا کنید یک پنجره­ی ۳۰ تا ۵۰ سانتی­متری را در بالای خیمه باز نمایید. در ضمن شما می توانید با استفاده از خلاقیت خود انواع روش های دیگر را امتحان کنید.

فصل ۵: پناهگاه­ها

پناهگاه می تواند از شما در برابر خورشید، حشرات، برف و باران، دماهای سرد و گرم و دید دشمن محافظت کند. پناهگاه می تواند به شما احساس امنیت ببخشد و در نتیجه اراده­ی زنده ماندن را در شما باقی نگه­دارد. در برخی از نواحی نیاز به پناهگاه می تواند بر نیاز به غذا و حتی آب هم مقدم باشد. به عنوان مثال قرار گرفتن طولانی در معرض سرما خستگی و ضعف زیادی می تواند تولید کند. یک شخص بسیار خسته ممکن است دارای یک بینش آسیب پذیر گردد و در نتیجه اراده­ی زنده ماندن را از دست بدهد. به دنبال پناهگاه های طبیعی بگردید یا آن­ها را تغییر دهید تا نیازهایتان برطرف شود و بتوانید انرژی خود را ذخیره کنید. اشتباه متداول در ساختن پناهگاه، بزرگ ساختن زیادی آن است، یک پناهگاه باید آن­قدر بزرگ باشد که شما را محافظت کند، هم­چنین باید به اندازه­ی کافی کوچک باشد تا گرمای بدن شما را مخصوصاً در هوای سرد حفظ کرده و گرم نگه­دارد. تهیه­ی پناهگاه باید با چنان دقت و توجهی انجام گیرد که هیچ ردپایی از شما در طبیعت به جا نگذارد.

زمان ایجاد پناهگاه۵ -۱. با توجه به تصویر در هر کجا که هستید و می­دانید امکان دست­رسی به آبادی ندارید، دست خود را به سمت خورشید بگیرید، هر کف دست تقریباً نشان می دهد شما دو ساعت تا غروب آفتاب زمان دارید، پس باید به سرعت در فکر محلی برای شب مانی در طبیعت باشید، سپس برای تهیه­ی آتش فکری بکنید.

شرایط پناهگاه

۵ -۲. با بر پا کردن چادر و یا انتخاب پناهگاه به موارد زیر توجه کنید:
* در صورت امکان از یک زیراندز در زیر چادر برای پوسیده نشدن آن استفاده کنید. از راه رفتن با کفش درون چادرهایی که دارای کف هستند خودداری و کف آن­را از ساییده شدن حفظ کنید، در نظافت آن کوشا بوده و آن را با مواد نفتی و شیمایی آلوده نکنید.
* جهت جلوگیری از پوسیدن چادر آن را برای مدت طولانی بدون استفاده در معرض نور خورشید قرار ندهید.
* در صورت پاره شدن چادر به سرعت آن را ترمیم کنید، زیرا در صورت تعلل، پارگی چادر بیش­تر خواهد شد.
* در صورت ترک چادر، حتماً زیپ آن را بکشید و راه ورود حشرات به داخل چادر را مسدود کنید.
* در درون چادر حتی­الامکان از پشه بند استفاده کنید.
* اطراف چادر کانالی به عمق ۱۵ سانتی­متر و به عرض ۲۰ سانتی­متر حفر کنید تا در صورت باریدن باران و جاری شدن آن، آب به داخل چادر نفوذ نکند.
* در هوای بارانی و برفی، طوری چادر را برپا کنید که پشت آن به باد و جلوی آن رو به دیواره­های کوه باشد تا زمانی که درب آن را باز می کنید باران و برف توسط باد به داخل نبارد.
* برای جلوگیری از صاعقه زدگی، چادر خود را در زمان طوفان در زیر درختان بلند قرار ندهید، به­خصوص اگر آن­ها تنها جسم بلند آن منطقه باشند.
* میخ­های چادر خود را محکم در زمین فرو کنید تا در اثر تند باد و یا طوفان کنده نشوند.
* در هنگام وزش باد شدید، حتماً از طناب­های نگه­دارنده استفاده کنید.
* یک مکان مناسب برای توالت پیدا کنید و آن را دور از محل اسکان خود و رودخانه بسازید. آب را نباید آلوده کنید. بعد از رفع حاجت باید محل را با خاک بپوشانید تا موجب آلودگی و تجمع حشرات نشود. دست­های خود را به­خوبی بشویید.
* آتش را متناسب با وزش باد بر پا کنید که وزش باد جرقه­های آتش را به سمت چادر هدایت نکند.
* پیش از برپا کردن چادر زیر آن را کاملاً از سنگ های تیز و خاشاک پاک نمایید.

لباس به­عنوان اولین پناهگاه

۵ -۳. پناهگاه اولیه در موقعیت بقا، لباستان می باشد. برای این­که پوشاکتان از شما محافظت کند باید تا حد امکان دارای شرایط مناسب باشد و به درستی پوشیده شود و درون آن احساس راحتی کنید.

انتخاب محل پناهگاه

۵- ۴. وقتی در موقعیت خطر قرار گرفته­اید و تشخیص می دهید که پناهگاه در اولویت اول است، شروع به بررسی محل و شیوه­ی ساخت پناهگاه کنید. به خاطر داشته باشید که به چه چیزی نیاز دارید. دو نیازمندی عمده در ساخت پناهگاه عبارتند از:
* بهترین مواد موجود را برای ساخت پناهگاه تهیه کنید.
* دقت کنید محل پناهگاه به اندازه­ی کافی بزرگ و مسطح باشد تا با آرامش در آن استراحت کنید.
۵ -۵. در شرایط جنگی شما باید ملاحظات زیر را در نظر بگیرید:
* آیا ایجاد اختفا در برابر دید دشمن می کند؟
* آیا دارای مسیرهای استتار می باشد؟
* آیا در صورت ضرورت برای علامت دهی مناسب است؟
* آیا در برابر حیوانات وحشی، صخره ها و افتادن درخت های مرده، ایجاد محافظت می کند؟
* توانایی ایجاد مصونیت در برابر حشرات، خزنده ها و گیاهان سمی را دارد؟
۵ -۶. استفاده از تجربیات و مراقبت از به­وجود نیامدن مشکل می تواند شما را سریع­تر به اهدافتان برساند؛ به عنوان مثال:
* از اتراق در دامنه­ی کوه­ها که امکان سیل وجود دارد و مناطق کوهستانی که خطر سقوط بهمن یا ریزش صخره­ها می­باشد، و محل های نزدیک به آب­هایی که سطحشان از سطح آب­های زیرزمینی پایین­تر است پرهیز کنید.
* به رد پای حیوانات دقت کنید و از بر پا کردن چادر در نزدیکی محل عبور حیوانات وحشی که برای خوردن آب به رودخانه می­روند دوری کنید. در ضمن چادر خود را در مسیر مورچه­ها و حشرات موذی قرار ندهید. می توانید برای خلاصی از شر مورچه­ها و حشرات از نفت، سیر و گچ استفاده کنید.
* از درختان خشک شده که احتمال افتادنشان وجود دارد، دوری کنید.
* مواظب رانش زمین در اثر ریزش باران مداوم و شدید باشید. این مناطق را می توان از روی سست بودن زمین و شیب تند آن و کمبود پوشش گیاهی­شان تشخیص داد.
* احشا و امعای حیوانات شکار شده را از محل اقامت خود تا می توانید دور کرده و دفن کنید.
* شب­ها برای پوشاندن پاچه­ی شلوار خود از گتر استفاده نمایید و در غیر این­صورت پاچه­ی شلوار خود را درون جوراب قرار دهید. این عمل باعث می شود تا حشره­ای وارد تن پوش شما نشده و به زحمت نیفتید.
* از روشن کردن کپسول­های گازی در داخل چادر خودداری کنید. این کار می تواند خطرات مسمومیت­های استنشاقی و یا آتش گرفتن چادر را به همراه داشته باشد، مگر این­که شرایط ایمنی و خروج هوا را در نظر گرفته باشید.
* جوراب­ها را می توانید درطول شب به­صورت پوشش بر روی ساق کفش­هایتان بکشید. این عمل باعث می شود هم جانوری داخل کفش شما نشود و هم جوراب­هایتان خشک شود. در طبیعت پیش از پوشیدن لباس و یا کفش­های خود حتماً آن­ها را بتکانید و وارسی نمایید.
* غذای اضافی خود را در محلی دور از پناهگاه و دور از دسترس حیوانات قرار دهید. بعضی از حیوانات بوی غذای شما را از کیلومترها دورتر استشمام می کنند.
* زباله­ها را در منطقه­ای دورتر از محل اقامت خود دفن کنید، طوری که جریان باد از سمت مخالف شما به طرف زباله­ها بوزد. در نظافت محیط کوشا باشید و اثری از خود به­جای نگذارید.
* از تنباکو برای دور کردن حشرات موذی مانند عقرب استفاده کنید و دور تا دور چادر را تنباکو بریزید.
* برای دور کردن پشه می توانید پوست پرتقال را به بدن خود بمالید و یا از روغن زیتون، وانیل، روغن اوکالیپتوس و نعناع استفاده کنید.
* اگر از ترس حمله­ی حیوانات در اضطراب هستید برای دور کردن حیوانات دور تا دور محل اقامت خود ادرار کنید. اکثر حیوانات از بوی ادرار انسان دوری می کنند.
* برای جلوگیری از تخلیه­ی شارژ باطری­ها آن­ها را در نزدیکی بدن خود نگه­دارید.
* از آتش خوب استفاده کنید، برای این­کار می توانید، قلوه سنگ هایی را درون آتش ریخته و پس از داغ شدن آن­ها را به درون چادر آورید و از حرارت آن­ها استفاده نمایید، در ضمن می توانید با پیچاندن سنگ­ها درون پارچه، آن­ها را در کیسه خواب خود قرار دهید. یاد آوری می­شود اگر سنگ­ها بسیار داغ شوند پارچه را می­سوزاند. در هوای سرد برای ایجاد بخاری­های زغالی سوراخ­هایی را روی قوطی حلبی تعبیه کنید، زغال­ها را درون قوطی بریزید و قوطی را روی چند تکه سنگ درون چادر و یا محل اقامت خود قرار دهید و به تهویه­ی هوا نیز توجه کنید تا گاز منوکسید کربن منجر به مرگ شما نشود.
* از خاک تمیز و خاکستر می توانید برای شست­وشوی ظروف استفاده نمایید.
* برای آوردن آب در صورت نداشتن ظرف می­توانید از پاچه­های شلوار خود استفاده نمایید.
۵ -۷. در برخی از نواحی، فصلی که در آن به سر می­برید سهم زیادی در انتخاب پناهگاه دارد. محل های ایده­آل در زمستان و تابستان متفاوت می باشند. در خلال ماه­های سرد زمستان به محلی نیاز دارید که شما را از سرما و باد محافظت کند، اما دارای منبع سوخت و آب باشد. در خلال تابستان در نواحی مشابه به منبع آب نیاز دارید ولی می خواهید که محل شما تقریباً بدون حشره باشد.
۵ -۸. در انتخاب محل پناهگاه در هنگام جنگ ملاحظات زیر و کلمات (متن کد) را به خاطر بسپارید.
* م - با محیط اطراف هم­شکل گردد.
* ت - تضاد آن با محیط اطراف کم باشد.
* ن - دارای شکل نامنظم باشد.
* ک - کوچک باشد.
* د - در محلی دور از رفت و آمد باشد.

نظرات کاربران درباره کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت - جلد ۲