فیدیبو نماینده قانونی عترت نو و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت -جلد ۱

کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت -جلد ۱
زنده ماندن، طرح­ریزی بقا، روان­شناسی بقا، کمک­های اولیه­ی پزشکی در شرایط سخت

نسخه الکترونیک کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت -جلد ۱ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت -جلد ۱

در این کتاب­ها سعی شده است شرایط سختی که می‌تواند برای یک فرد و یا یک گروه در طبیعت به­وجود آید و خطرات احتمالی و راهکار­های آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد. ممکن است شما به عنوان سرباز و یا گردشگر به هر نقطه­ای از جهان اعزام شوید و یا سفر کنید. این ناحیه می‌تواند یک ناحیه­ی بیابانی، جنگلی، دریایی، مناطق سرد کوهستانی و یا نواحی نزدیک به قطب باشد. انتظار می‌رود در هر جایی که هستید لوازم شخصی و نیز اعضای واحد خود را به همراه داشته باشید، اما به هر حال تضمینی وجود ندارد که لوازم و افراد فوق همیشه همراه شما باشند. ممکن است شما خود را تنها در یک ناحیه­ی دور و احتمالاً در ناحیه­ی دشمن و بدون هیچ­گونه تجهیزات فردی بیابید. این پنج جلد کتاب کمک آموزشی اطلاعات کافی را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید به سلامت از مناطق مختلف آب و هوایی و شرایط خاص عبور کنید. اگر شما مربی هستید، می‌توانید از این اطلاعات به عنوان پایه­ای برای تدریس روش­های زنده ماندن در شرایط سخت استفاده کنید. برنامه­های آموزشی زنده ماندن در شرایط سخت را برای اعضای خانواده و تیم­های خود فراهم کنید، تا امکان بقا و نجات در هر موقعیتی برای آن­ها فراهم شود. این موضوع می‌تواند در برخی شرایط تعیین کننده­ی مرگ و زندگی باشد.

ادامه...
  • ناشر عترت نو
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.16 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۵۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت -جلد ۱

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل ۱: کلمه­ی زنده ماندن

این فصل به صورت کامل مبتنی بر کلمه­ی «زنده ماندن» در شرایط سخت می باشد. حروف موجود در این کلمه می تواند به هدایت اعمال شما در هر موقعیت بقا کمک کند. یاد بگیرید که هر حرف نماینده­ی چه مفهومی است و اعمال کردن این روش­ها در شرایط سخت را تمرین کنید و کلمه­ی زنده ماندن را در شرایط سخت به خاطر بسپارید.

مفاهیم حروف زنده ماندن

ز: زنده ماندن با ارزش و شرافتمندانه.
ن: نیایش و یاد­آوری خداوند در آسایش و سختی­ها.
د: دید روشن از وضعیت کنونی و به­خاطر آوردن این­که اکنون کجا هستید.
ه: هوشمندانه زندگی کنید و از حالا مهارت­های اساسی زندگی در شرایط سخت را یاد بگیرید.
م: موقعیت، محیط، وضعیت فیزیکی و تجهیزات خود را بشناسید.
الف: استفاده از تمام حواس پنج­گانه، عجله نکردن و دست­پاچه نشدن.
ن: نترسیدن و غالب شدن بر وحشت.
د: دانش کاربردی و بهره­گیری از آن و عمل کردن مانند بومی­ها.
ن: نیاز به استفاده از خلاقیت و ابزار­ها.

فعالیت­های لازم برای زنده ماندن

۱-۱. پاراگراف­های زیر معنای هر کدام از حروف زنده ماندن در شرایط سخت را برای شما بسط می دهند. این پاراگراف­ها را مطالعه کنید و معنای دقیق هر یک از حروف کلمه­ی زنده ماندن را به­خاطر بسپارید چرا که ممکن است روزی به کار شما بیایند.

ز: زندگی با ارزش و شرافتمندانه

۱ -۲. همه­ی ما متولد شده­ایم تا برای داشتن یک هدف والا تلاش کنیم، اما شاید ناخواسته به زندگی آرام عادت کرده­ایم. همگی به موجودات راحت طلبی تبدیل شده­ایم که از ناراحتی­ها و حوادث غیر مترقبه گریزانیم. چه اتفاقی می افتد اگر ما با وضعیت های خطرناک بقا، با تمام استرس و ناراحتی آن­ها روبه­رو شویم؟ این زمانی است که اراده برای زنده ماندن کاملاً حیاتی باشد. دانش و تجربه­ای که در طول زندگی کسب کرده­اید و نیز آموزش­های شما در نیروهای نظامی و دیگر مراکز آموزشی تاثیر زیادی بر اراده­ی شما برای زنده ماندن دارد. سرسختی و خودداری از تسلیم شدن در رویارویی با مشکلات و موانع سر راه، قدرت ذهنی و فیزیکی لازم را برای پیروزی به شما خواهد داد؛ به­خصوص مجاهدت در راه خدا انرژی پایان ناپذیری برای رسیدن به هدف به شما خواهد بخشید. نتیجه مهم نیست، مهم این است که برای رسیدن به هدف والا تمام سعی خود را به­کار برده­ایم و تصویری از خود به نمایش گذاشته­ایم که یاد­آور آیه­ی شریفه­ی «فَتَبَارَک اللَّهُ اَحْسَنُ الْخَالِقِینَ» باشد.

ن: نیایش و یاد­آوری خداوند در آسایش و سختی­ها

۱ -۳. در هنگام سختی­ها یاد خداوند به ما آرامش خواهد داد و کسی که آرام باشد و هیجان زده نشود بهتر می تواند تصمیم بگیرد و خود را از مهلکه نجات دهد.

«اَلا اِنَّ اَوْلِیاء اللّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَیهِمْ وَلاَ هُمْ یحْزَنُونَ» (سوره­ی یونس آیه­ی۶۲)
«بدانید که برای دوستان خدا هیچ ترسی و اندوهی نیست.»

۱ -۴. ایمان به این­که وجودی مافوق ما هست که در لحظات نیازمان به یاری­مان خواهد آمد؛ نیرویی عظیم در ما ایجاد خواهد کرد و باعث خواهد شد در هیچ لحظه­ای از زندگی احساس شکست و یاس نکنیم.

د: دید روشن از وضعیت کنونی

۱ -۵. همیشه با خود، نقشه­ی محل را ببرید و محل خود را روی نقشه علامت­گذاری کنید و آن­را به محیط اطراف ربط دهید؛ این یک اصل اساسی است که باید از آن پی­روی کنید. اگر افراد دیگری با شما هستند مطمئن شوید که آن­ها از محل خود آگاهی دارند. همیشه بدانید که چه کسی در گروه، هواپیما یا وسیله­ی نقلیه، دارای نقشه و قطب­نما است. اگر برای شخصی که دارای قطب­نما و نقشه است مشکلی مانند شهادت یا مصدومیت پیش آمد، باید نقشه و قطب­نما را بردارید و به دقت ببینید که کجا هستید و قرار است که به کجا بروید. برای تعقیب مسیر حرکت صرفاً به دیگران تکیه نکنید و همواره خودتان مسیرتان را محاسبه کنید و این کار را با دیگران نیز درمیان بگذارید. همواره سعی کنید موقعیت خود را در قیاس با محل­های زیر شناسایی کنید.
(۱) در زمان جنگ، محل واحد­های دشمن و مناطق کنترل شده، محل­های تامین سلاح و دیگر وسایل، مناطقی که پوشش و مخفی سازی مناسبی را فراهم می آورند.
(۲) خطرات حیوانی و طبیعی.
(۳) منابع آب محلی (مخصوصاً در بیابان­ها).
(۴) منابع غذا.
(۵) محل­های درمانی.
(۶) محل­های پناهگاه.

ه: هوشمندانه زندگی کنید و از هم­اکنون مهارت­های اساسی زندگی را یاد بگیرید

۱- ۶. بدون یادگیری مهارت­های اساسی زندگی، شانس شما برای زنده ماندن در یک موقعیت خطرناک بسیار کم می شود.
۱ -۷. اکنون این مهارت­های پایه­ای را یاد بگیرید و به تاخیر نیندازید، زیرا قرار گرفتن در شرایط سخت از پیش خبر نمی کند. تصمیم­گیری در مورد نحوه­ی تجهیز کردن خود پیش از به­کارگیری تجهیزات روی توانایی شما برای زندگی تاثیر زیادی دارد، شما باید اطلاعات زیادی در مورد مکانی که اعزام می­شوید، داشته باشید و مهارت های پایه­ای مرتبط با محیط را بدانید. برای نمونه، چه­گونه می توانید در بیابان آب به­دست آورید؟
۱ -۸. سعی کنید که در خلال تمامی برنامه­های تمرینی، مهارت های پایه­ای را تمرین کنید. آموزش­های زندگی در شرایط سخت، ترس از ناشناخته­ها را از بین خواهد برد و به شما اعتماد به نفس خواهد داد.

م: موقعیت، محیط، وضعیت فیزیکی و تجهیزات خود را بشناسید

۱ -۹. اگر شما در یک وضعیت خطرناک هستید، مکانی را پیدا کنید که در آن­جا در امان باشید. از حواس شنوایی، بویایی و بینایی خود برای ارزیابی محیط بهره بگیرید. مثلاً در زمان جنگ، دشمن مشغول چه کاری است: پیش­روی؟ ماندن در یک محل؟ یا عقب نشینی؟ شما مجبورید زمانی­که مشغول طرح­ریزی نقشه­ی بقای خود هستید، وقایع در حال شکل گرفتن در میدان نبرد را لحاظ کنید.
۱ -۱۰. اطراف خود را ارزیابی کنید، نقشه­ی محیط اطراف را در ذهن خود تجسم کنید و احساسی را از آن­چه که در اطراف شما می گذرد، ایجاد کنید. هر محیطی، چه جنگل معمولی یا استوایی دارای یک الگو و ریتم مخصوص به­خود می باشد. این ریتم یا الگو شامل صدای حیوانات، پرندگان، تحرکات آن­ها، صدای حشرات و هم­چنین ممکن است شامل تحرکات ترافیک و تمدن بشری باشد.
۱ -۱۱. شرایط فیزیکی خود را ارزیابی کنید، فشار روانی و یا بهت زده بودن در یک وضعیت اضطراری برای بقا می تواند منجر به آن شود که متوجه صدمات ایجاد شده در بدن خود نشوید. زخم ها و صدمات بدن خود را بررسی کرده و اقدامات اولیه را برای درمان آن­ها انجام دهید. از تولید صدمات بدنی جدید جلوگیری کنید. برای نمونه، در هر آب و هوایی مقدار زیادی آب برای جلوگیری از دست رفتن آب بدن بنوشید. اگر در آب و هوای سرد یا مرطوب هستید، برای جلوگیری از سرمازدگی لباس­های اضافی بپوشید.
۱ -۱۲. تجهیزات خود را ارزیابی کنید، احتمالاً در تنگنای یک اتفاق ناگوار و یا شرایط دیگر، مقداری از وسایل شما صدمه دیده و یا گم شده­اند، بررسی کنید که چه تجهیزاتی دارید و در چه وضعیتی قرار دارند.
۱ -۱۳. تاکنون شما وضعیت خود، محیط اطراف، شرایط فیزیکی و تجهیزات خود را بررسی کرده­اید. اکنون نوبت به طرح­ریزی نقشه­ای برای حفظ جان خود می­باشید، برای چنین کاری باید نیازهای اولیه­ی بدن خود یعنی آب، غذا و پناهگاه را در ذهن داشته باشید.
الف: استفاده از همه­ی حواس پنج­گانه و عجله نکردن و دست­پاچه نشدن
۱- ۱۴. از همه­ی حواس خود برای ارزیابی وضعیت استفاده کنید. مراقب بوها و صداها و تغییرات دمای اطراف بوده و مشاهده­گر و شنونده­ی بسیار خوبی باشید. هنگامی که شما به­سرعت و بدون فکر طرح­ریزی می کنید، ممکن است گام اشتباهی بردارید. این اقدام می تواند منجر به ایجاد مشکلی تازه­تر، یا مرگ شما شود. صرفاً برای انجام یک کار، دست به اقدام نزنید؛ بلکه همه­ی جنبه­های وضعیت خود را پیش از تصمیم­گیری در نظر بگیرید. اگر با عجله اقدام کنید ممکن است برخی از وسایل خود را فراموش کنید، یا از دست بدهید. هم­چنین با عجله کردن ممکن است مسیر را گم کنید و ندانید به کجا می­روید، یا خود را در وضعیتی بسیار خطرناک بیندازید.

ن: نترسیدن و غالب شدن بر وحشت

۱- ۱۵. بزرگ­ترین دشمنان شما در محیط زندگی، در جنگ و گریز، ترس و وحشت است. در صورت مهار نشدن، این احساسات می توانند قابلیت تصمیم­گیری هوشمندانه را از شما بگیرند. آن­ها می توانند موجب شوند که شما بر مبنای احساسات و تخیل خود و نه بر مبنای وضعیت واقعی تصمیم بگیرید. این احساسات با تخلیه­ی انرژی، قدرت و تصمیم­گیری درست را از شما خواهند گرفت. آموزش­های بقا در مورد روش­های زنده ماندن و اعتماد به­نفس بالا، می تواند به شما در نابود کردن ترس و وحشت کمک زیادی بکند.

د: دانش کاربردی و بهره­گیری از آن و عمل کردن مانند بومیان

۱- ۱۶. داشتن دانش زنده ماندن، بسیار عالی است. همیشه بر دانش خود تکیه کنید و سپس عادات و رفتارهای بومی­ها و حیوانات هر ناحیه­ را خوب بشناسید. برای ایجاد احساس محلی بودن ببینید که مردم چه­گونه، کارهای روزمره خود را انجام می دهند. چه وقت غذا می خورند و چه چیزی می خورند؟ چه زمان، کجا و چه­گونه غذا به­دست می آورند؟ چه­وقت و کجا به دنبال آب می­روند؟ معمولاً چه زمان به رخت­خواب می­روند و چه زمانی برمی خیزند؟ این اطلاعات می توانند به شما کمک کنند تا بهترین روش را برای زنده ماندن اتخاذ نمایید.
۱ -۱۷. زندگی حیوانات نیز می تواند سرنخ­هایی در مورد روش­های زنده ماندن به شما بدهند. حیوانات هم مانند ما، به غذا، آب و پناهگاه نیاز دارند. با مشاهده­ی آن­ها می توانید به منابع آب و غذا دست پیدا کنید.
هشدار: حیوانات یک راه­نمای مطلق در مورد خوردنی­ها و آشامیدنی­های شما به­شمار نمی­آیند، زیرا بسیاری از حیوانات از گیاهانی که برای انسان سمی هستند استفاده می کنند.
۱- ۱۸. در یک محیط دوست، یک راه برای برقراری ارتباط با بومی­ها، علاقه­مند نشان دادن خود به ابزار­های آن­هاست. با مطالعه­ی رفتار آن­ها یاد می­گیرید که به آن­ها احترام بگذارید و دوستان ­باارزشی پیدا کنید و مهم­تر از همه، یاد می­گیرید که چه­گونه با محیط آن­ها تطبیق پیدا کرده و شانس زنده ماندن خود را افزایش دهید.

ن: نیاز به استفاده از خلاقیت و ابزارها

۱ -۱۹. امروزه برای همه­ی نیازهای ما وسایلی وجود دارد. بسیاری از این وسایل در صورت صدمه دیدن به­راحتی و با قیمت ارزان تعویض می شوند؛ بنابر­این فرهنگ خرید آسان و تعویض آسان، استفاده­ی جانبی از وسایل را غیر ضروری می سازد. این بی­تجربگی در استفاده­های جانبی از وسایل در وضعیت­های اضطراری، مشکل ایجاد می­کند. خلاقیت خود را محک بزنید و به ابزار­هایی که برای یک هدف ساخته شده­اند دقت کنید، ببینید که چند کاربرد دیگر می توانید برای آن­ها پیدا کنید. از وسایلی که در اختیار دارید با دقت نگهداری کنید و بدانید هر یک از آن­ها از خودرو گرفته تا چادر، سلاح و وسایل دیگر در شرایط بقا می توانند جان شما را نجات دهند، سهل انگاری در نگهداری درست آن­ها خسارت­های جبران ناپذیری برجای خواهند گذاشت.
۱ -۲۰. یاد بگیرید که از اشیای طبیعی اطراف خود برای اهداف متفاوت بهره بگیرید. صرف نظر از کامل بودن هر جعبه ابزاری که دارید، باید بدانید این ابزارها بالاخره تمام شده و یا خراب می شوند، در این حالت باید از قوه­ی تخیل برای جبران از دست دادن ابزارهای خود استفاده کنید.

طرح­ریزی برای بقا

۱ -۲۱. یک نقشه­ی عالی و بدون نقص برای بقا در شرایط سخت طرح­ریزی کنید که به شکست دادن دشمنان بقا کمک کند. این نقشه باید شامل غذا، آب، پناهگاه، آتش، کمک­های اولیه و وسایل ارتباطی بر مبنای رتبه­ی اهمیت باشد. برای نمونه در یک محیط سرد، شما به یک آتش برای گرم شدن، به یک پناهگاه برای حفاظت شما از برف، باران، سرما، باد و به تله­ها و دام­ها، برای به­دست آوردن غذا نیازمندید. هم­چنین به وسیله­ای برای علامت دادن به هواپیماهای دوست و کمک­های اولیه برای حفظ سلامتی نیازمندید. در صورت صدمه دیدن شما، دانستن روش­های کمک­های اولیه با استفاده از وسایل و یا بدون استفاده از وسیله­های ساخته شده صرف نظر از این­که در چه آب و هوایی هستید دارای اولین اولویت­ها خواهند بود.
۱- ۲۲. شما به نقشه­ی بقا نیاز دارید، هنگامی که محیط عوض می شود فوراً نقشه­ی خود را برای شرایط جدید طرح­ریزی کنید.

نظرات کاربران درباره کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت -جلد ۱

بسیار کتاب های کاربردی ای هستند. به همه دوست داران طبیعت و گردشگران توصیه میکنم
در 4 روز پیش توسط
عالی
در 3 هفته پیش توسط نعمت الله عزیزی