فیدیبو نماینده قانونی انتشارات سبزان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب از ایده تا اجرا

کتاب از ایده تا اجرا
کارآفرینی در شرکت‌های نوپا

نسخه الکترونیک کتاب از ایده تا اجرا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب از ایده تا اجرا

به ازای هر کسب و کار موفق صدها کسب و کار نیمه موفق یا شکست‌خورده وجود دارند. در این کتاب سعی شده است تمامی نکات مهمی که برای راه‌اندازی یک کسب و کار موفق لازم است برشمرده شود. محوریت مطالب کتاب بر اساس وضعیت بومی کشور می‌باشد و سعی شده است مهم‌ترین نکات که در شرایط بومی به کار می‌آید ذکر شود. کتابی که در دست دارید برای شخصی است که می‌خواهد کسب و کاری جدید شروع کند اما دقیقا مسیر را نمی‌داند. یک بار مطالعه این کتاب به همراه مراحل آن کمک زیادی به بازشدن ذهن کارآفرین برای ایجاد کسب و کار خواهد نمود.

ادامه...

بخشی از کتاب از ایده تا اجرا

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:بخش اول: زمان آن است که عمل انجام شود حتی در یک اقتصاد بد!

"رمز پیش افتادن، شروع کردن است و رمز شروع کردن این است که کارهای پیچیده را به وظایف قابل کنترل کوچک تر تقسیم کرده و سپس از اولین آنها شروع کرد"
مارک تواین

کارآفرین درون خود را بیابید

در جامعه دو نوع کلی شخصیت می توان یافت. آنها که خود درآمد درست می کنند و آنها که منتظرند تا به آنها پول پرداخت شود. شخصیت اصیلی که در طول تاریخ رشد یافته و توانسته منشا تحولات زیادی شود نوع اول است. هر انسان از ابتدا عنصری بوده که خود مولد و درآمدزا بوده است. این شخصیت اصالت دارد. مدام در تکاپو می باشد. منتظر پدید آمدن غذا نیست بلکه در جستجوی آن است. برای به دست آوردن آن تلاش می کند. بخشش و یا حقوق مستمر و پاداش در فرهنگ کارآفرینی جایی ندارد. کارآفرین نیروی خلاقیتش را به کار می گیرد. منابع اطراف خود را شناسایی می کند. در فکر بهترین بهره گیری از منابع اطرافش است. او یاد می گیرد که با دستان خالی خود چگونه چیزهای جدیدی خلق کند. ماشین نوآوری را به حرکت در می آورد. او به خوبی می داند که برای ادامه زندگی لازم است به صورت جدی در فرایند تولید مشارکت داشته باشد. انسان مولد منابع زیرزمینی و ثروت های بادآورده را نمی شناسد. برای همین در جستجوی روش های بهره گیری از دیگران نخواهد بود. بلکه تمایل به همکاری مستمر برای ساختن و آبادانی خواهد داشت. خلاقیت ذهنش را برای خلق کردن به کار می گیرد. در واقع باید هر فردی در جامعه بتواند به مرحله درآمدزایی و تولید ارزش افزوده برای خودش برسد. اینگونه است که چرخ اقتصاد به حرکت درمی آید. این نیاز به خلاقیت و به کارگیری تمام توانایی های شخصی دارد. این نیروی عظیم انسان را به کار گرفته و به حرکت وامی دارد. تنها در این صورت رشد اتفاق می افتد. هر انسان لازم است نقشی مولد در زندگی خود و جامعه اش داشته باشد. مسئولیت پذیری افراد بالاتر رفته و انسان تمام اعمال خود را به دقت خواهد سنجید تا منجر به ضرر و زیان نشود. اگر دولت ها مردم را به درآمدهای دولتی عادت دهند آنگاه هدر رفت منابع ناشی از بی مسئولیتی ها افزایش خواهد یافت. چراکه شخص حساسیتی نسبت به منابع اطرافش نخواهد داشت. خاصیت مولد افراد از بین خواهد رفت. برای همین است که شخصیت کارآفرین از ارزش ویژه ای در هر سیستم اقتصادی برخوردار است. شخصیت کارآفرین کار را به کسان دیگری ارجاع نخواهد داد چراکه می داند کار نهایتا باید توسط کسی انجام شود وکسی جز او وجود ندارد که کار را انجام دهد. یعنی اگر او انجام ندهد پس کسی هم انجام نخواهد داد. شخصیت کارآفرین پخته شده است و احساس مسئولیت می کند. مدام فکر می کند و در جستجوی راه حل است. او فردی مسئول و پیگیر است. او می داند که شرایط جدی است و همه باید برای تولید تلاش کنند.
در شروع یک ایده، گام اول مهم است. بسیاری از مردم گام اول را نمی دانند و قبل از هر چیزی، تصویری رویایی از آینده مجسم می کنند. ذهن خود را به مسائل پیچیده مشغول می کنند و قبل از شروع از آن دست می کشند.

زمان آن است که اقدامی انجام شود حتی در یک اقتصاد بد!

اقتصاد بد برای کارآفرین خوشفکر می تواند فرصتی باشد!
ممکن است بسیاری از کارآفرینان از وضعیت اقتصادی و محدودیت های آن گله مند باشند. اما این خود می تواند فرصتی برای توسعه کارآفرینان خرد باشد. در اقتصاد های رو به توسعه خرده کارآفرینان بیشتر سهم را در پیشرفت ایفا می کنند. اقتصاد غیر قابل پیش بینی خود می تواند دری باشد برای فرصت های پیش بینی نشده. در اقتصاد غیر قابل پیش بینی شما:
 • برای یک شرکت بزرگی کار نمی کنید بلکه در اندیشه کار کردن برای خودتان هستید.
 • به دنبال فرصت های دیگری برای کسب درآمد می گردید
 • به اصول اولیه کسب درآمد یعنی عرضه و تقاضا برمی گردید.
 • مجبور نیستید با دیگر شرکت کنندگان آزمون استخدامی به رقابت بپردازید
بیشتر شرکت های موفق دنیا در سخت ترین شرایط اقتصادی کار خود را آغاز نموده اند.
به دلایل زیر شروع در یک اقتصاد بد خوب است:
 • شرکت های تولید کننده در رکود قرار دارند و لذا آنها انعطاف بیشتری در برابر یک تازه کار با توانایی های مالی محدود نشان می دهند. شما می توانید ارتباط خوبی با آنها ایجاد کنید.
 • شرکت ها قیمت های بهتری را پیشنهاد می دهند و لذا شما می توانید از محصولات اولیه و خدمات ارزان تری بهره مند شوید.
 • افراد با استعداد که دیگر در شرکت های بزرگ کار نمی کنند راحت تر از گذشته در دسترس می باشند. شما با تلاشی هر چند اندک می توانید به افراد شاخص دسترسی داشته باشید و از مشاوره آنها سود بگیرید. متخصصانی مانند حسابدار، گرافیست و...
 • فضای رقابت ضعیف شده و لذا شما می توانید راحت تر وارد بازار شوید.
 • محدودیت منابع باعث می شود که شما با احتیاط بیشتر، تحلیل بیشتری بر روی منابع خود و نحوه استفاده از آنها داشته باشید.

توانایی های خود را موشکافی کنید

به ازای هر ایده موفق که به مرحله اجرا می رسد هزاران ایده موفق قبل از مرحله اجرا از بین می روند. یکی از دلایل آن به شخصیت کارآفرین برمی گردد. گاهی به علت تنبلی یا ناامیدی ایده های درخشان ذهن خود را تعقیب نمی کنیم. گاهی عدم تعهد به برنامه و گاهی بزرگ کردن کارها باعث ناکامی ایده ها می شود. برای آن باید روحیات خود را موشکافی کنیم. از خود بپرسیم: چگونه شخصیتی دارم؟ آیا کاری را که شروع کنم می توانم به پایان ببرم؟ آیا قبل از انجام هرکاری به عواقب آن می اندیشم؟ آیا هیجانی هستم یا صبور؟ آیا در پیش حرکت می کنم یا در پس؟ آیا می توانم به یک برنامه متعهد باشم؟ اگر نیستم چرا؟ آیا بدبین هستم و محتاط یا خوش بین و ریسک پذیر؟ آیا توانایی کار در شرایط مبهم را دارم؟ آیا توانایی حساب و کتاب دارم؟ این ها همه سوالاتی هستند که می توانند در موفقیت کارآفرینانه ما تاثیر گذار باشند.
هر انسان ضعف ها و قوت هایی دارد. واقعیت این است که هر ایده ای برای هر شخصی یک روش اجرا و یک مسیر متفاوت تا موفقیت خواهد داشت. اما آنچه مسلم است توانایی انسان در غلبه بر ضعف هایش است. درست مانند یک ورزشکار حرفه ای که با تمرین و ممارست توانایی خود را پرورش می دهد.
اگر ایده ای در ذهن داشته اید ولی اجرایی نشده است خود را بررسی کنید. ببینید چه موانع ذهنی برای خود ایجاد کرده اید؟ آیا به خود اعتماد ندارید؟ اگر دلیل آنها را شناسایی کنید آنگاه می توانید بر آن غلبه کنید. در غیر این صورت همیشه عذری برای خود خواهید یافت. فعال، پویا و مثبت باشید.

سوال برای تحقیق بیشتر

تا چه میزان ویژگی های شخصیتی می تواند در موفقیت کارآفرین موثر باشد؟ آیا ریسک پذیران و رویا پردازان موفق ترند یا ژرف اندیشان و آینده نگران؟

بخش دوم: کسی به شما توجه نمی کند!

بر شک هایتان غلبه کنید

شما می خواهید کار جدیدی را شروع کنید. این در حالیست که روال عادی زندگی شما شکل گرفته است و روی غلتک افتاده است. اما شروع کار جدید دغدغه هایی برای شما درست می کند. مسائل مالی و آینده ای غیر قابل پیش بینی بر شک شما می افزاید. در این حالت بخش عملگرای مغز خود را به کار بیاندازید و بر روی انجام کار تمرکز کنید. شروع یک کار حرکتی در اطراف شما ایجاد می کند و نیروهای دیگری را به شما معرفی می کند. بر شک هایتان غلبه کنید. یک سخنران برجسته می گوید: "زمانی که ایده بزرگی دارید قبل از اینکه مغز شما درک کند بدن شما آن را درک می کند"
 • موفقیت را برای خود به تصویر درآورید. تصویری از خود بسازید که شبیه زمانی است که موفق می باشید. از پوشش و عادات روزانه گرفته تا سایر جزییات زندگی.
 • به راه خود متعهد باشید. موانع و مشکلات را شناسایی کرده و مدام در جستجوی راه حلی برای آن باشید.

زمان را پیدا کنید

برای کسب و کار جدید خود نیاز به زمان دارید. راه حلی مشخص برای باز کردن زمان ندارید جز اینکه سعی کنید در میان فعالیت ها و مشغلات روزمره خود زمان هایی را پیدا کنید:
 • نحوه گذران اوقات فراغت خود را تغییر دهید. مثلا به جای تماشای یک درام بلند، نام شرکت ها و تولید کنند ها را جستجو کنید. به جای جستجو در طبقات فروشگاه ها میتوانید با یک تولید کننده در مورد نحوه بسته بندی کالا صحبت کنید.
 • از دیگران کمک بخواهید. می توانید از خانواده و دوستان خود کمک بخواهید. آنها می دانند شما گرفتار هستید و به شما کمک خواهند کرد. از این لحاظ احساس شرمندگی نکنید. مثلا زمانی که نمی توانید شام درست کنید می توانید از فرزندان خود بخواهید که این کار را بکنند.
 • سوال بپرسید: این سوال طوفان فکری به پا می کند: "شما چه کسی را می شناسید؟” این نقطه شروع خوبی برای جمع آوری نصایح و تجربیات دیگران است. زمانی که با یک مربی قرار دارید سعی کنید در جایی آرام باشد. رستوران هایی که صندلی نزدیک به هم دارند جای مناسبی نیستند.

نگران پول نباشید

در این مرحله ذهن خود را به مسائل مالی مشغول نکنید. تامین مالی ایده خود را فقط یک گام از پروسه پیش روی خود فرض کنید نه اینکه آن را یک نقطه عطف در پروژه خود بدانید.

شما می توانید اندازه بگیرید

آیا ایده شما به اندازه کافی می تواند تراکنش پولساز ایجاد کند. یعنی در چه مقیاسی می توانید خدمات یا محصول ارائه دهید. مثلا شما اگر خدمات مشاوره ارائه می دهید پس در طول روز ۲۴ ساعت بیشتر در اختیار ندارید که بخشی از آن برای استراحت و تغذیه صرف می شود. در این صورت موجودی انبار شما زمان است که آن هم محدود است!پس باید در بازاریابی آن دقت کافی نمایید و ارزش آن را بدانید. به این دو موضوع توجه داشته باشید:

۱- موجودی محصول: اگر شما محصول پیچیده یا بزرگی را می فروشید آنگاه در طول سال چقدر می توانید تولید داشته باشید؟

۲- نیاز: بازار چه میزان کشش دارد که بتواند برای شما نیاز ایجاد کند تا شما بتوانید آن را برآورد کنید؟ (این اولین سوال بازاریابی است)

شما می توانید کنترل کنید

از همان ابتدا سعی کنید موارد حیاتی را تشخیص داده و برای کنترل و مدیریت آنها چاره اندیشی کنید. این ها شامل: مسائل سیاسی و قانونی و تجاری است. همچنین مسائل مربوط به مجوز ها، ریسک وابستگی به تولید کننده سوم و خرید تکنولوژی و... می باشد.

پیشگفتار

کمتر انسانی پیدا می شود که در مرحله ای از زندگی خود در جستجوی کار و اشتغال نباشد. علاقه به اشتغال و درآمد، خصوصا در دوران جوانی که انرژی و امید سرشاری وجود دارد، بیشتر است. افرادی که تحصیلات دانشگاهی خود را به اتمام رسانده و دارای مهارت و تخصص می باشند نیز ذهن جستجوگر و کارآفرینانه خود را به کار گرفته و در جستجوی ایده جدید برای ایجاد کسب و کاری جدید می باشند. در مسیر پرمخاطره کارآفرینی تعداد قابل ملاحظه ای از افراد کسب و کارهای کوچک و متوسط راه اندازی می نمایند که یا به درآمدزایی رسیده یا با شکست مواجه می شوند. برخی از این کسب و کارها قابلیت خودگردانی داشته اما قابلیت رشد و گسترش ندارند. برخی دیگر در همان مراحل اولیه شکست می خورند. برخی پس از چندین بار تغییر مسیر بالاخره به تعادل می رسند. برخی هم بالاخره راه کارمندی را انتخاب می کنند و جذب سازمان های بزرگ می شوند. اما در این میان تعداد معدودی کسب و کار به موفقیت های چشمگیر می رسند.
به ازای هر کسب و کار موفق صدها کسب و کار نیمه موفق یا شکست خورده وجود دارند. در این کتاب سعی شده است تمامی نکات مهمی که برای راه اندازی یک کسب و کار موفق لازم است برشمرده شود. محوریت مطالب کتاب بر اساس وضعیت بومی کشور می باشد و سعی شده است مهم ترین نکات که در شرایط بومی به کار می آید ذکر شود.
کتابی که در دست دارید برای شخصی است که می خواهد کسب و کاری جدید شروع کند اما دقیقا مسیر را نمی داند. یک بار مطالعه این کتاب به همراه مراحل آن کمک زیادی به بازشدن ذهن کارآفرین برای ایجاد کسب و کار خواهد نمود.
در حالی که در برخی از کتاب های کارآفرینی، به مانند دائره المعارف عمل شده است و تمامی موارد و نکات قانونی با جزییات ارائه شده است، در این مجموعه بیشتر بر روی نکات عملی و گام به گام تاکید شده است. در برخی از بخش های کتاب از توصیه بزرگان و نکاتی از کتاب های مهم استفاده شده است.

نظرات کاربران درباره کتاب از ایده تا اجرا