فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دین الهی

کتاب دین الهی
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب دین الهی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دین الهی

دانشنامه جهان اسلام دایرة‌المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به‌خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. دین‌الهی آیینی مبتنی بر برابری همه‌مذاهب در یک ملیت واحد که بنیان‌گذار آن جلال‌الدین محمداکبرشاه (۹۴۹ـ۱۰۱۴) سومین فرمانروای بابری هند بود. این دین با سیاست دینی و اجتماعی اکبر همسو بود و پس از او دوامی نیافت.

ادامه...

بخشی از کتاب دین الهی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

دین الهی

آیینی مبتنی بر برابری همه مذاهب در یک ملیت واحد که بنیان گذار آن جلال الدین محمداکبرشاه (۹۴۹ـ۱۰۱۴) سومین فرمانروای بابری هند بود. این دین با سیاست دینی و اجتماعی اکبر همسو بود و پس از او دوامی نیافت.
اکبر در ۹۶۳ در سیزده سالگی بر تخت سلطنت نشست، و زیرنفوذ سرپرست خود بیرام خان که از شیعیان ترکمن بود، تا بیست سالگی به سنّت پدران خود مسلمانی معتقد و پایبند احکام بود.(۱) او همچنین گرایشی به تصوف داشت و به خواجه معین الدین چشتی ارادت می ورزید.(۲) اکبر بعدها با ملاحظه تفرقه مذهبی و تضعیف ملیت واحد در جامعه هند به فکر نزدیک ساختن پیروان دو دین اسلام و هندو افتاد.(۳) او با انگیزه ایجاد ملیت مشترک هندی، درصدد اصلاحاتی در زندگی اجتماعی مردم برآمد، ازجمله برداشتن جزیه از هندوها، لغو مالیات بازدید از مکانهای مقدس، جلوگیری از زناشویی پیش از بلوغ کامل، جلوگیری از رسم ساتی (سوزاندن زنان بیوه همراه جسد شوهرانشان)، اجازه ازدواج بیوگان هندو، جلوگیری از کشتن حیوانات در برخی روزهای خاص، جلوگیری از بردگی اسیران جنگی، منع محاکمات آمیخته با شکنجه.(۴)
آگره، مرکز حکومت اکبر، به کانونی فرهنگی تبدیل شده بود. شیخ مبارک ناگوری (متوفی ۱۰۰۱) و دو فرزندش ابوالفضل علّامی (متوفی ۱۰۱۱) و ابوالفیضی (متوفی ۱۰۰۴) مشهور به فیضی دکنی، شاه را در سیاستهای دولتی و دینی یاری می کردند و می کوشیدند دانشمندان و ادیبان را از نقاط مختلف به آگره دعوت و از افکار و آثار آنان استفاده کنند.(۵) به دستور اکبر متونی از ادبیات زبانهای مختلف چون سنسکریت، عربی، ترکی و لاتینی به فارسی ترجمه شد. عناوین کتابهای ترجمه شده از سنسکریت به فارسی نشان می دهد که در این اقدام انگیزه نزدیک ساختن افکار دینی اسلام و هندو دخیل بوده است.(۶) گرایش او به تسامح و تساهل دینی در برابر پارسیان و حتی کشیشان و مبلّغانی که به دربارش می آمدند و آسان گیری او درباره شعائر اسلامی به حدی بود که مخالفتهایی برانگیخت.(۷)
اکبرشاه در ۹۸۳ انجمن آگاهی یا «عبادت خانه» را در قصری در فتح پورِسیکری تاسیس کرد تا مکانی برای آداب دینی چشتیه و مرکزی برای مطالعات تطبیقی ادیان و بحث و مناظره بین آنها باشد.(۸) در سه سال نخست، بحثها در عبادت خانه محدود به مکاتب گوناگون اسلامی و الهیات اسلامی بود(۹) و تنها عالمان اهل سنّت به عبادت خانه دعوت می شدند، اما به مرور علمای شیعه و رهبران هندو و بزرگان ادیان زردشت، چون دستور مهایارجی رانا، و رهبرانی از آیین جاینی و گوروهایی از سیکها و همچنین پیروان دین بودایی، یهود و مسیحیت نیز در آنجا حضور یافتند.(۱۰) آنها هر شب جمعه پس از نماز در حلقه های جداگانه گردهم می آمدند و به بحث و تبادل نظر می پرداختند و اکبر نیز به تک تک حلقه ها سر می زد.(۱۱)
هنگام بحث در عبادت خانه رای اکبر در اختلاف نظرها اصلح شمرده می شد. در ۹۸۷، گروهی از علما و فقها با امضای سندی اکبر را مجتهد اعلام کردند و بدین ترتیب حوزه اقتدار او افزایش یافت تا جایی که مقام مجتهد اول یافت و به منزله امام عادل شناخته شد و افزون بر قدرت امپراتوری، بالاترین مقام دینی کشور را نیز احراز کرد و رسم خطبه را بنیاد نهاد.(۱۲)

نظرات کاربران درباره کتاب دین الهی