فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دهقان

کتاب دهقان
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب دهقان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دهقان

دانشنامۀ جهان اسلام دایرة‌المعارفی است دربارۀ شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزۀ وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیرۀ انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامۀ جهان اسلام، به‌خصوص آنچه دربارۀ اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامۀ ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامۀ جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقالۀ معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. دهقان طبقه‌ای از اشراف درجۀ دوم ایرانی که پس از ورود اسلام به ایران، به برخی از کارکردهای اقتصادی و اجتماعی خویش تاحدود قرن پنجم هجری ادامه دادند. دهقان، معرب واژۀ پهلوی دهکان/ دَهیگان است به معنای وابسته به ده.

ادامه...

بخشی از کتاب دهقان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

دهقان

طبقه ای از اشراف درجه دوم ایرانی که پس از ورود اسلام به ایران، به برخی از کارکردهای اقتصادی و اجتماعی خویش تاحدود قرن پنجم هجری ادامه دادند. دهقان، معرب واژه پهلوی دهکان/ دَهیگان است به معنای وابسته به ده.(۱) با توجه به نقش و جایگاه اقتصادی و اجتماعی دهقانان در جامعه ایرانی، در منابع، دهقان معانی گوناگونی یافته است، چون کشاورز، رئیس کشاورزان ایرانی، رئیس اقلیم، مقدَّم یک ناحیه، صاحب ضیاع و املاک و زمین، تاجر و حتی زردشتی.(۲) آگاهی دهقانان از اخبار و روایات ایرانی پیش از اسلام و انتقال آن به دوره اسلامی(۳) موجب شده که این واژه را به معنای مورخ نیز به کار برند.(۴) افزون براین، دهقان گاه به معنای مطلق ایرانی و ایرانی نژاد به کار رفته است.(۵) گوناگونیِ معانیِ کلمه دهقان، گاه تشخیص این نکته را مشکل ساخته است که منظور از «دهقان/ دهاقین»، در منابع، یک گروه اجتماعی خاص است یا معانیِ دیگر این واژه.(۶)
هرچند برخی از منابع برآمدن طبقه دهقانان را به دوره پادشاهان پیشدادی نسبت داده اند،(۷) آگاهی چندانی از این گروه، پیش از دوره ساسانیان دردست نیست. مطالبی که در ارداویراف نامه(۸) و کارنامه اردشیر بابکان(۹) درباره دهقانان بیان شده، از اهمیت و جایگاه برتر این گروه در جامعه ساسانی نشان دارد. مورخان مسلمان مقام و منزلت دهقانان را در دوره ساسانی، گاه در ردیف فرزندان شاهان و اهل البیوتات(۱۰) و گاه پایین تر از حاکمان شهرها(۱۱) دانسته اند. گزارشهایی از توجه ویژه برخی از پادشاهان ساسانی به بهبود معیشت دهقانان دردست است.(۱۲) دهقانان که از تربیت و تهذیب نیکویی برخوردار بودند(۱۳) و خود به گروههایی تقسیم می شدند،(۱۴) حلقه واسط میان حکومت و مردم بودند و جمع آوری خراج و سامان دادن به امور مالی و اداری دِهها برعهده آنان بود.(۱۵)

نظرات کاربران درباره کتاب دهقان