فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دلاک

کتاب دلاک
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب دلاک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دلاک

دانشنامه جهان اسلام دایرةالمعارف ی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به‌خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایرةالمعارف های عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرةالمعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرةالمعارف های مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است.

ادامه...

بخشی از کتاب دلاک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایرهالمعارف ی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایرهالمعارف های عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرهالمعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایرهالمعارف های مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایرهالمعارف اسلامی

دلّاک

به کارگر گرمابه گفته می شود که کار اصلی اش شستشو و گاه مشت و مال مشتریان است. واژه دلاک، صفت از دَلْک به معنای نیک مالیدن است.(۱)
در زبان فارسی، دلاک را کیسه کش، مشت مالچی، رنجبر حمام، سرتراش، حَلّاق، آیینه دار(۲) و قایم حمام(۳) نیز گفته اند. در ترکی، نیز این واژه در کنار صورت عامیانه تر آن، تلّاک به کار می رود.(۴) درعین حال، واژه هایی نظیر ناتِر برای دلاک زن و آنا برای دلاک بانوانِ متشخص رایج بوده است.(۵)
دلاک را در عربی مُکیس و مُکیساتی و کیاس(۶)، بَلّان و بَلّانه(۷) و ماشِطه(۸) خوانده اند. اصطلاحاتی دیگر نظیر حَلّاق الصحه، مُدَلِّک، مُزَین(۹) و طَیاب که بیشتر خاص کشور تونس اند،(۱۰) نیز گاه برای دلاک به کار رفته اند.
مهم ترین وظیفه دلاک کیسه کشیدنِ مشتری و در مواردی، مشت و مال او بوده است. دلاک معمولاً مشتری را مدتی پس از ورود به گرمخانه حمام و پس از آنکه به اصطلاح «چرکش خیس خورد»، روی سکو یا کف حمام می خواباند، و دست خود را تا مچ در کیسه ای دستکش مانند قرار می دهد و کیسه کشی را از دستهای مشتری آغاز می کند. جنس این کیسه از پشم، پنبه یا ترکیبی از پشم و موی بز و به رنگهای مختلف بوده که به پهنای حدود پانزده سانتیمتر بافته می شده است.(۱۱) کیسه باید سطح زبری داشته باشد تا از مالشِ آن بر سطح بدن، لایه ای نازک از پوست همراه با چرک و آلودگیِ گردآمده بر آن، به شکل نوارهای چربی، جدا و منافذ پوست باز شود، و ضمن پاکیزگی، تعریق و تنفس جلدی راحت تر صورت گیرد. برای سهولت چرک زدایی، روی کیسه سفیداب یا روشور می مالند.(۱۲) دلاک اغلب چرک را در قسمتی از بدن مشتری جمع می کرده است تا با نمایاندنِ آن به وی، مهارت و دقت خود را نشان دهد.(۱۳) زدن ضربه ای صدادار با کف دست بر پشت مشتری، از رسمهای معروف دلاکان بود.(۱۴)
دلاک پس از کیسه کشی مشتریان را مشت و مال می داد. مهارت دلاکان در این کار، که آن را به شیوه ای کمابیش مشابه انجام می دادند، یکسان نبود، اما به هرحال مهارت دلاکان ایرانی را در مشت و مال تحسین کرده اند.(۱۵) دلاک به هنگام مشت و مال، لُنگی برای مشتری می گسترد و زیر سرش نیز لنگی چنبره می کرد. مشت و مال عبارت بود از کشیدن دست و مالیدن، فشردن و خم و راست کردن اعضای بدن مشتری. دلاکان گاه حتی بر بدن برخی مشتریان نیرومند خود راه می رفتند.(۱۶) اغلب به هنگام مشت و مال، کارگر دیگری برای نرم شدن عضلات، آب گرم بر سر مشتری می ریخت.(۱۷) البته گاه پس از خروج از گرمخانه نیز، در سربینه، مشتری را مشت و مال می دادند.(۱۸) دلاک علاوه بر اینها، گاه لیف و صابون زدن، شستن سر مشتری، خضاب کردن ریش و حنابستن بر سر و دست و پای وی را برعهده داشت.(۱۹) در عثمانی، نظافت حمام و وسایل استحمام نیز از وظایف دلاکان بود که پس از اتمام کار به آن می پرداختند.(۲۰)

نظرات کاربران درباره کتاب دلاک