فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دهانۀ غلامان

کتاب دهانۀ غلامان
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب دهانۀ غلامان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دهانۀ غلامان

دانشنامۀ جهان اسلام دایرة‌المعارفی است دربارۀ شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزۀ وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیرۀ انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامۀ جهان اسلام، به‌خصوص آنچه دربارۀ اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامۀ ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامۀ جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقالۀ معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. دهانۀ غلامان محوطه‌ای باستانی از دورۀ هخامنشی در نزدیکی زابل. بقایای این شهر که به‌دلیل خشکسالی متروک و زیرخاک مدفون بود، امروزه در ۴۴ کیلومتری زابل و چهار کیلومتری روستای قلعه‌نو، در جنوب‌غربی شهر زهک، واقع شده‌است

ادامه...

بخشی از کتاب دهانۀ غلامان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

دهانه غلامان

محوطه ای باستانی از دوره هخامنشی در نزدیکی زابل. بقایای این شهر که به دلیل خشکسالی متروک و زیرخاک مدفون بود، امروزه در ۴۴ کیلومتری زابل و چهار کیلومتری روستای قلعه نو، در جنوب غربی شهر زهک، واقع شده است.(۱) اومبرتو شراتو، باستان شناس ایتالیایی، در ۱۳۳۸ش محل باستانی دهانه غلامان را کشف کرد و از ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۳ش به حفاری در آن پرداخت. او به شباهت آثار به دست آمده از آن محل با معماری و سفالگری دوره هخامنشی پی برد و بقایای به دست آمده را به سده های ششم تا چهارم پیش از میلاد و دوره هخامنشیان نسبت داد.(۲) دوره دوم حفاری این محوطه از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۷ش به سرپرستی سیدمنصور سیدسجادی صورت گرفت.(۳) محوطه دهانه غلامان، که از نام باستانی آن اطلاع دقیقی دردست نیست، احتمالاً همان شهر زرین مورخان یونانی یا دِرانْجا یا زَرَک/ زَرَنْکای مذکور در کتیبه های هخامنشی بوده است که البته با زَرَنْج دوران اسلامی تفاوت دارد.(۴)
این شهر از دو بخش تشکیل شده است: محوطه شمالی و محوطه جنوبی.
۱) محوطه شمالی دارای هسته اصلی شهر با ابعاد ۱۵۰۰ در ۳۰۰ تا ۸۰۰ متر، شامل آثار سفالی، آبراهه، تپه ای منفرد معروف به قبر زردشت، و بقایای بناهایی است که روی زمینهای شن و ماسه ای شهر قابل ردیابی است. در این محوطه، ۲۷ بنا شناسایی شده است. این محوطه مسکونی و دو قسمت است: بخش غربی با ساختمانهایی در امتداد یک رود قدیمی و بخش شرقی با محوطه ای به مساحت ۲۰۰ مترمربع.(۵) مهم ترین ساختمانهای مکشوفه در محوطه شمالی عبارت اند از:
الف) بناهای اداری ـ دولتی، با شماره های یک و دو، که در بخش شرقی شهر قرار گرفته اند.

نظرات کاربران درباره کتاب دهانۀ غلامان