فیدیبو نماینده قانونی نشر ترخون و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب راهنمای باغبانی به زبان ساده

کتاب راهنمای باغبانی به زبان ساده

نسخه الکترونیک کتاب راهنمای باغبانی به زبان ساده به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۵۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب راهنمای باغبانی به زبان ساده

این کتاب برای کسانی نوشته شده است که هیچ تجربه‌ای در زمینه باغبانی و کشاورزی ندارند و به عبارت دیگر تا به حال بیل باغبانی به دست نگرفته‌اند. اطلاعات زیادی در این کتاب گردآوری شده است ولی تجربه به ما نشان داده است که برای یادگیری کشاورزی و باغبانی تنها یک راه بیشتر وجود ندارد و آن این است که " دست به کار شوید".

ادامه...
  • ناشر نشر ترخون
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.6 مگابایت
  • تعداد صفحات ۵۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب راهنمای باغبانی به زبان ساده

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:حیاط خانه در برابر مزرعه

روش های کاشت در مزارع تولید محصول با روش های کاشت در مزارع کوچک خانگی متفاوت می باشد.
کاشت در مزارع تولید محصول به نوعی طراحی شده است که کل محصول در یک زمان خاص برداشت می شود، اما اگر شما بخواهید به همین ترتیب حیاط خانه خود را بکارید در یک زمان تمام محصول شما آماده برداشت می شود که در یک هفته آنقدر محصول خواهید داشت که امکان مصرف کردن آنها را ندارید، ولی برای هفته های بعد هیچ محصولی نخواهید داشت.
شما باید در حیاط پشت خانه طوری گیاهانتان را بکارید که مصرف روزانه شما را مهیا کند. برای این منظور هر هفته اقدام به کاشت چند عدد تخم یا نشاء کنید؛ با این کار شما نه تنها کار باغبانی و کشاورزی خود را تقسیم می کنید، بلکه میزان محصول خود را مطابق با میزان مصرف خودتان تنظیم می کنید.

آماده سازی بستر کشت

آیا زمان آماده سازی زمین رسیده است؟ این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد که زمین کشاورزی خود را آماده کنید. اگر اولین فصل کاشت خود را تجربه می کنید شما باید خاک زمین خود را به آزمایشگاه خاک داده و براساس نتیجه آزمایش، زمین خود را آماده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر, فصل زندگی خاک را با دقت مطالعه نماید.

اصلاح خاک

کود دادن از مهمترین مواردی است که در هر فصل برای زمین کشاورزی باید انجام شود. در بهترین حالت بهترین کمپوست (کود) کمپوستی است که که خودتان درست کرده اید.
کمپوستهای خانگی به خاطر ساخته شدن از باقی مانده مواد غذایی مختلف دارای کیفیتی به مراتب بهتر از کمپوست هایی است که به صورت صنعتی تولید می شوند. اضافه کردن کمپوست مرغوب به خاک باعث می شود خاک شما دارای بافتی سبک و زهکشی خوب و افزایش قابل توجه میکرو ارگانیزم های خاک شود.
براساس کیفیت خاک به میزان۵/ ۲ تا ۵ /۷ سانتیمتر کمپوست به خاکتان اضافه کنید. به شما پیشنهاد می کنیم که به همراه کمپوست از کودهای طبیعی مانند خون، استخوان و کلسیم که هر کدام از این موارد، مواد غذایی مختلفی را به خاکتان اضافه خواهند کرد استفاده نمایید. اکنون زمانی است که شما می توانید از نتیجه آزمایش خاک استفاده کنید. با استفاده از آن شما می توانید مقدار لازم به خاکتان کود دهید؛ به جای آنکه مقدار زیادی کمپوست به خاکتان اضافه کنید. تمام این کودها به روی خاکتان اضافه می شود.

برگرداندن خاک با شخم زدن

بعد از اینکه شما کمپوست و سایر کودها را به خاکتان اضافه کردید، حال زمان آن است که خاکتان را زیر و رو کنید. این کار نه تنها باعث مخلوط شدن کودها می شود، بلکه خاکتان را هم نرم می کند و گیاه می تواند به راحتی ریشه هایش را در آن رشد دهد و از مواد غذایی خاک استفاده کند.
در بازار انواع و اقسام تیلر کوچک و بزرگ موجود می باشد که می توانید برای این کار از آنها استفاده کنید.
از مزایای استفاده از تیلر راحت شدن کار و سرعت زیادشان می باشد. تیلر به راحتی خاک سفت شده را (کلوخ ها) خرد و نرم می کنند.از معایب استفاده از تیلر، قیمت نسبتا گران آن، عدم انجام کار بدنی و از بین بردن کرم های خاک و از همه مهمتر تیغه های تیلرها حداکثر به عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتری خاک نفوذ می کنند و به خاک های فشرده لایه زیرین دسترسی ندارد.
روش دیگر برای برگرداندن خاک استفاده از بیل و چنگک است.در این روش ابتدا بیل را به اندازه ۳۰ سانتیمتر در خاک فرو برده و خاک حاصل را به روی کیسه نایلون بر روی لبه گودال جمع می کنیم. این کار را تا انتهای کرت ادامه می دهیم. در مرحله بعد چنگک را تا جایی که می توانیم در خاک فرو میکنیم و چنگک رابه جلو و عقب تکان می دهیم تا خاک زیر خوب نرم شود. این کار را تا انتهای کرت ادامه می دهیم.
گودال دیگری کنار گودال قبلی می کنیم و خاک این گودال را به گودال اول منتقل می کنیم. این کار را تا انتهای کرت ادامه می دهیم. خاکهای گودال اول را به گودال آخر منتقل کرده و این کار را آنقدر ادامه می دهیم تا کامل شود.
از مزایای این روش: تمرین بدنی، نرم کردن خاک های زیرین، هزینه کمتر و از بین رفتن مقدار کمتری کرم می باشد.
از معایب آن: کلوخ ها به خوبی نرم نمی شوند و برای افراد مسن کار سختی است. (می توانید کودکان را به این کار تشویق کنید. کودکان به خوبی خاک را برمی گردانند ولی مطمئن شوید ابزار مناسب از نظر اندازه را به آنها بدهید).

زندگی خاک

خاک خوب اساس تمام کشاورزی و باغداریست. کشاورزان با تجربه می گویند که به خاک غذا بدهید نه به گیاه. خاک خوب و سالم به مراقبت و نگهداری احتیاج دارد. برای همین آزمایش خاک اولین کاریست که شما باید انجام دهید. آزمایش خاک اطلاعات زیادی درباره خاک به شما می دهد؛ مانند اجزاء تشکیل دهنده خاک، میزان آلودگی خاک، که این میزان در مناطق شهری می تواند به خاطر کاربردهای قبلی از زمین مانند وجود کارخانه در آن محل، گاهی خطرناک باشد.
تمامی خاکها از ۳ ماده اصلی تشکیل شده است:

۱- خاک رس
۲- شن
۳- گیاهان پوسیده (خاک برگ)

همچنین خاک دارای مقادیری از نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیز می باشد.
خاک با کیفیت دارای مواد طبیعی با کیفیت است و هواکشی خوب و توانایی حفظ رطوبت در خود را دارد. لازم به ذکر است که آزمایش خاک یک عمل مهم به شمار می آید ولی شما می توانید با نگاه کردن به خاک و لمس کردن آن به کیفیت خاکتان پی ببرید. یک خاک خوب باید قهوه ای تیره یا مشکی باشد. وزنش سبک و وقتی شما بین دو انگشتتان فشرده اش می کنید باید حالتی مخملی داشته باشد.
وقتی صحبت از مزرعه می شود، ما را به یاد سبزیجات خوشمزه که تولید می کند می اندازد ولی خاک ما خود دارای زندگی است.
یک گرم خاک خوب دارای موجودات زیر است:تمام این موجودات برای تجزیه کردن مواد طبیعی و تبدیل آن مواد به مواد مغذی لازم و مفید هستند. برای همین ما از مواد طبیعی برای غنی سازی خاک استفاده می کنیم نه از کودهای شیمیایی و صنعتی.
استفاده از کودهای شیمیایی باعث از بین رفتن زندگی خاکتان می شود و به سلامت گیاهتان آسیب می رساند.

آماده سازی خاک

خاک های رس نیازمند تلاش بیشتری هستند و بزرگترین مشکل خاک های رس نگهداری آب و فشردگی خاک در آنهاست. بهترین راه برای حل این مشکل و افزایش زهکشی، اضافه کردن کمپوست و سایر مواد طبیعی توصیه می شود. البته اضافه کردن مقداری ماسه هم خوب است. مقدار زیادی ماسه می تواند نتیجه کار را برعکس کند و باعث شود که خاک قادر به نگهداری آب در خود نباشد و به عبارت دیگر زود خشک شود.
اگر خاک زمینتان دارای زهکشی مناسب و قابل کشت می باشد، کافی است قبل از آن که خاک را شخم بزنید به اندازه ۵/ ۲ تا ۵ /۷ سانتی متر کود کمپوست به خاکتان اضافه کنید. اگر آزمایش خاک نشان داد که ph خاک پایین است؛ به عبارت دیگر، خاکتان اسیدی می باشد به مخلوط کمپوست خود مقداری بی کربنات کلسیم (آهک کشاورزی) اضافه کنید.
توصیه می شود مواد طبیعی مانند گیاهان پوسیده، خون و پودر استخوان را هم به خاک اضافه کنید. استخوان حاوی مقادیر مناسبی از فسفر می باشد. خون حاوی نیتروژن و گیاهان پوسیده خود یک کود طبیعی مناسب برای خاک می باشند.

نگهداری از خاک

به خاطر داشته باشید در زمان برداشت محصول، گیاهان انرژی و مواد مغذی خاک را مصرف کرده اند. برای این منظور سالانه باید ۵/۲ سانتی متر کمپوست به خاک اضافه کنید. بر حسب نوع گیاه و محصولی که شما کاشتید باید کودهای مورد نظر آن محصول را به خاک اضافه کنید. هر سه سال یک بار باید خاک آزمایش شود و موادی که لازم است را به خاک اضافه کنید.
کود گیاهی باعث کم شدن علفهای هرز و تقویت خاک می شود. همچنین باعث می شود خاک رطوبت بیشتری را در خود نگهداری کند. بهترین مواد مانند: برگهای خشک، شاخه های نازک و خرده های چوب، البته از روزنامه و کارتون هم می توانید استفاده کنید.
کود گیاهی لازم نیست که خیلی قطور باشد. همان ۵/ ۲ تا ۵ سانتی متر کافی و موثر می باشد. مطمئن شوید که قطر لایه از ۱۰ سانتی متر کمتر باشد.

آماده سازی بستر خاک

اگر خاکتان خوب نیست کار دیگری می توانید انجام دهید. می توانید بستری مناسب از ترکیب کمپوست و خاک گیاهی تهیه کنید و بر روی خاکتان بریزید. در نظر داشته باشید این خاک بستر هم مانند دیگر خاکها احتیاج به نگهداری دارد.
اضافه کردن سالانه ۵/ ۲ سانت کمپوست و کودهای ارگانیک براساس نوع گیاهی که کاشته می شود، لازم و ضروری می باشد. مراقب باشید اضافه کردن مقدار زیادی کود باعث از بین رفتن خاک و گیاهتان خواهد شد. همچنین فشردگی خاک و بیماری های خاک و گیاهانی که رشد نکرده اند را در نظر داشته باشید.
کاشت
خاک آماده شده است و فصل مناسب فرا رسیده و زمان کاشت می باشد. حالا باید چه کاری انجام داد؟
دو روش برای کاشت گیاهان در باغ وجود دارد:

۱- کاشت مستقیم دانه در خاک باغ
۲- کاشت دانه در داخل گلخانه (نشاء کردن) و بعد از رشد کافی دانه انتقال آن به داخل باغ

در ادامه، زمان و روش هر دو تکنیک توضیح داده می شود.

کاشت مستقیم دانه

تمامی گیاهان را می توان به صورت مستقیم در خاک باغ یا مزرعه کاشت. بسیاری از آنها دارای رشد بهتری می شوند؛ اگرچه وقتی زمان کاشت نزدیک می شود برای استفاده مفید و موثر از فضا اقدام به نشاءگیری از بعضی از گیاهانی که دارای رشد کند هستند می شود. برای مثال همیشه گوجه فرنگی و فلفل را زمانی که هنوز هوا سرد است در داخل گلخانه کاشته و نشاء گیری می شود. با این عمل حدود یک ماه زودتر به محصول دست خواهیم یافت و محصول بیشتری را در فصل بهار بدست خواهیم آورد.
البته گیاهان سریع رشدی هم هستند که احتیاج به نشاء گرفتن از آنها نیست. مانند: کاهو، ترب، کلم و لوبیاسبز و....

چطور دانه را مستقیم در خاک بکاریم

در کاشت مستقیم دانه در خاک چون میزان سرعت جوانه زدن بسیار مختلف است ما مقدار بیشتری دانه در یک جا می کاریم، در حالی که مقدار فضای مورد نیاز یک دانه بستگی به میزان نهایی رشد آن دانه (گیاه بالغ) دارد.
برای مثال: دانه کاهو را نزدیک به هم و در عمق خیلی کم کاشته می شود. در عوض کلم بروکلی را باید در عمق زیاد (۱۰ سانتی) و با فاصله (۳۰سانتی) از یکدیگر کاشته شود.

عمق

برای فهمیدن این که چه دانه ای را در چه عمقی بکاریم از روش ساده زیر استفاده می کنیم. ابتدا طول دانه را در نظر می گیریم بعد طول دانه را ۳ برابر می کنیم. عدد به دست آمده عمق مناسب برای کاشت آن دانه است. بنابراین دانه کوچک کاهو را در عمق کم و دانه بزرگ بامیه را عمیق تر می کاریم.

وجین کردن

مهم نیست که شما چه گیاهی کاشته اید. هر گیاهی که باشد باید حداقل یک بار این عمل را انجام دهید. اگر این کار را انجام ندهید گیاهتان در رقابت با هم می افتند و هیچ کدام به رشد نهایی خود نمی رسند. به خصوص برای گیاهانی مانند ترب که دارای غده های زیرزمینی هستند. در صورت خارج نکردن گیاهان، اضافه ریشه هایشان در هم تنیده می شود و باعث از بین رفتن ریشه ها می شود.
وقتی گیاهتان به ارتفاع ۵/ ۲ سانتی متر رسید با استفاده از قیچی یا دستتان خیلی آرام گیاهان ضعیف تر را بکنید به طوری که ریشه ها آسیب نبینند. در هر ۷ تا ۱۰ سانتی متر یک گیاه سالم را نگاه دارید(بستگی به نوع گیاه). برای زمینهای بزرگ این کار هر چند هفته یک بار انجام می دهیم تا زمانی که فضای مناسب برای گیاهانتان فراهم شود. تمامی گیاهان کوچکی که می کنید قابل خوردن هستند و بسیاری از آن ها را در بازار با قیمت بالایی به فروش می رسند.

کاشت نشاء

ظرف نشاء: تقریبا از هر ظرفی می توانید برای این کار استفاده کنید. خیلی از کشاورزان از ظروف پلاستیکی یا قوطی های حلبی که در خاک تجزیه می شوند و آن ها رامی توان مستقیم در خاک کاشت استفاده می کنند، سینی های مخصوص کاشت هم انتخاب مناسبی می تواند باشد.
هر ظرفی را که شما انتخاب می کنید باید این مشخصات را داشته باشد:

۱-عمق آن باید ۷یا ۸ سانتیمتر باشد.
۲-دارای سوراخی جهت خروج آب باشد.

ظرف های نشاء رابا چه چیزی پر کنیم؟

انتخاب های مختلفی با خصوصیات و قیمتهای مختلف جهت پر کردن ظرف های نشاء داریم. مانند: خاک پیت موس، خاک برگ یا حتی خاک باغچه را می توان استفاده کرد.

کاشت

حالا که ظرف و خاک و محل کشت آماده کرده اید، زمان آن است که ظرف خود را پر کرده و گیاهتان را بکارید. شروع کار با پر کردن سطل از خاک مورد نظرتان است. به سطل خاک آب اضافه کنید ولی نه تا حدی که شبیه سوپ شود. اینکار باعث می شود دانه ها با رطوبت مناسب به راحتی رشد کنند و مانع آن می شود که خاک به سرعت خشک شود. همچنین شما نیاز به آبیاری بعد از کاشت تخمها ندارید، که آبیاری مجدد باعث شسته شدن دانه ها می شود.
ظرفهایتان را می توانید با خاک خیس شده پر کنید و شروع به کاشت کنید. در هر ظرف ۲ تخم به عمق ۳ برابر ارتفاع تخمها بکارید. توجه کنید که دانه هایتان خشک نشوند. وقتی که احساس کردید رطوبت خاک دارد از بین می رود دوباره خاک را آبیاری کنید. در غیر اینصورت دانه ها از بین میروند. هر روز آنها را نگاه کنید و در صورت نیاز به آرامی آبیاری کنید.دانه ها را بعد از چند هفته به باغ منتقل کنید. قبل از اینکه گیاهان را به باغ منتقل کنید مطمئن باشید که هوا در شب سرد نباشد.

نظرات کاربران درباره کتاب راهنمای باغبانی به زبان ساده