فیدیبو نماینده قانونی انتشارات سبزان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب به سوی فرزانگی

کتاب به سوی فرزانگی
شانزده قانون برای اینکه به کتاب روی آورید و به سوی فرزانگی گام بردارید

نسخه الکترونیک کتاب به سوی فرزانگی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۱۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب به سوی فرزانگی

کتاب‌خوان‌ها از بسیاری جهات بهترین‌اند. بیشتر می‌دانند و می‌فهمند، قدرت تحلیل برتری دارند، بیشتر به اطرافیان خود کمک می‌کنند و نگاه ژرف‌تری به دنیای اطراف خود دارند. فرق کتاب خواندن با تماشای تلویزیون این است که شما خودتان تهیه‌کننده و کارگردان آن هستید و کسی آن را برای شما پخش نمی‌کند. پس لازم است تدارک لازم برای خواندن کتاب را از قبل ببینید. گام اول پس از تهیه‌ی کتاب وقت‌آفرینی است. اگر تنها نیم ساعت زودتر از معمول از خواب بیدار شوید و به مطالعه کتاب مورد علاقه‌تان بپردازید در ماه ۱۵ ساعت و در سال ۱۸۰ ساعت زمان برای مطالعه به دست آورده‌اید این شامل روزهای تعطیل هم می‌شود و اگر در روزهای تعطیل عادت به خوابیدن تا ۹ صبح دارید بهتر است این قانون را در روزهای تعطیل هم رعایت کنید.

ادامه...

بخشی از کتاب به سوی فرزانگی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:قانون اول: برای خواندن کتاب وقت آفرینی کنید

با عجله و سراسیمه خودرویتان را در پارکینگ پارک می کنید، به سرعت وسیله هایی را که خریده اید از صندوق عقب خودرو برمی دارید و در حالی که تمامی انگشتان دست تان درگیر لای ساک های رنگارنگ خرید منزل است به زحمت دزدگیر خودرو را فعال می کنید تا هرچه زودتر وارد خانه شوید. این عجله به خاطر این است که به موقع به برنامه ی تلویزیونی مورد علاقه تان برسید، یک سریال، یک فیلم سینمایی و یا یک مسابقه ی ورزشی که می خواهید از طریق تلویزیون تماشا کنید. این علاقه و تعهد چگونه به وجود آمده است؟ بی شک علاقه تان را شناسایی کرده اید، برای آن وقت می گذارید و برای لذت بردن از این لحظات برنامه ریزی می کنید. آیا تاکنون به منافعی که از تماشای تلویزیون به دست می آید فکر کرده اید؟ شما با دیدن فیلم، مسابقه ی ورزشی یا یک طنز تلویزیونی به غیر از لحظات خوش چه چیزی نصیب تان می شود. حالا اگر برای خواندن یک کتاب کم حجم همان قدر تعهد و علاقه نشان دهید، چه به دست می آورید؟ به طور حتم علاوه بر لحظات خوش و لذت بخش، آگاهی نیز نصیب تان می شود با این تفاوت عمده که کتاب تنها یک سرگرمی نیست.
کتاب خوان ها از بسیاری جهات بهترین اند. بیشتر می دانند و می فهمند، قدرت تحلیل برتری دارند، بیشتر به اطرافیان خود کمک می کنند و نگاه ژرف تری به دنیای اطراف خود دارند.
فرق کتاب خواندن با تماشای تلویزیون این است که شما خودتان تهیه کننده و کارگردان آن هستید و کسی آن را برای شما پخش نمی کند. پس لازم است تدارک لازم برای خواندن کتاب را از قبل ببینید. گام اول پس از تهیه ی کتاب وقت آفرینی است. اگر تنها نیم ساعت زودتر از معمول از خواب بیدار شوید و به مطالعه کتاب مورد علاقه تان بپردازید در ماه ۱۵ ساعت و در سال ۱۸۰ ساعت زمان برای مطالعه به دست آورده اید این شامل روزهای تعطیل هم می شود و اگر در روزهای تعطیل عادت به خوابیدن تا ۹ صبح دارید بهتر است این قانون را در روزهای تعطیل هم رعایت کنید.
ساعت ۵ عصر در مطب دندانپزشکی حاضر شدم. با اینکه می دانستم معمولاً زمان تعیین شده برای ویزیت پزشک دقیق و سروقت نخواهد بود کمی زودتر آنجا حاضر شدم، طبق برنامه ریزی ام می توانستم ساعت ۷ بعدازظهر به میهمانی بروم. کتابی از داخل کیفم برداشتم و به مطالعه آن پرداختم. به تصور اینکه اولین نوبت بعد از خروج مراجعه کننده اول خواهم بود کنار میز منشی نشستم. ساعت ۱۰/۵ مراجعه کننده اول خارج شد و من خود را برای داخل شدن به اتاق پزشک آماده کردم. منشی رو به من کرد و با یک عذرخواهی مودبانه توضیح داد که در ساعت ۵ همزمان به دو نفر نوبت داده است. چاره ای نبود باید صبر می کردم. بنابراین به خواندن کتاب ادامه دادم.
«در مواجهه با رویدادهای غافلگیرکننده ی روزمره، انعطاف پذیر باشید.... من یاد گرفته ام که چطور در برابر رویدادهای غافلگیرکننده ی روزمره انعطاف پذیر باشم، که یکی از شاخص های مهم رهبران در قرن بیست و یکم است. حدود هفده سال است که واقعاً خشمگین نشده ام. در طول این مدت، هیچ کس سعی نکرده آسیب جسمی به من یا به یکی از نزدیکانم وارد کند. من آموخته ام چگونه در زندگی با استرس هماهنگ شوم و ترس و خشم را برای موقعیت هایی که خطر قریب الوقوع جسمی وجود دارد نگه دارم. اگر نگویم هرگز، حداقل می توانم بگویم به ندرت پیش می آید که در برابر گفته های دیگران و کارهایی که انجام می دهند - حتی اگر باعث دردسر من شود- خشمگین شوم. هنگامی که می بینم کسی مورد فریب یا سوء استفاده دیگری واقع شده واکنشی عاطفی از خود نشان می دهم، اما یاد گرفته ام در برابر مسائل کوچک ناراحت نشوم.»
«دکتر دنیس ویتلی»

غرق در مطالعه کتاب بودم که دندانپزشک را در جلوی خود دیدم. در حالی که پرونده ام را مطالعه می کرد مودبانه از من پرسید: شما مدت زیادی است که اینجا نشسته اید؟ موضوع را برایش شرح دادم. بدون اینکه چیزی بگوید به اتاقش رفت، بعد از دقایقی به اتاق دندانپزشک رفتم و کارم دقیقا ساعت ۷ بعدازظهر به اتمام رسید.
مواردی از این دست در زندگی بسیار اتفاق می افتد چه بسیار اوقاتی که در طول زندگی بدون برنامه ریزی به هدر می رود. باید قدر این وقت ها و لحظات را دانست. قبل از اینکه به چنین لحظاتی دست یابید از قبل برای آن برنامه ریزی کنید. هنگامی که بر سر قرار حاضر می شوید در نظر داشته باشید که ممکن است یا شما زودتر به آنجا برسید و یا آنکه کسی را که می خواهید ملاقات کنید به خاطر انجام کاری کمی تاخیر کند.
در فرودگاه، ایستگاه راه آهن، ایستگاه اتوبوس و مترو، مطب پزشک، در وقت رسیدگی در حوزه های قضایی، در آرایشگاه، رستوران، اتاق انتظار ادارات دولتی و بسیاری از جاهای دیگر مکان هایی هستند که در آن وقت برای مطالعه حتماً وجود دارد. هنگام رفتن به این مکان ها حتماً با خود یک کتاب مناسب همراه داشته باشید. معمولاً در برخی از این مکان ها مجله های رنگارنگ مختلفی وجود دارد اما شاید از آن دسته مجلاتی باشند که دلخواه شما نبوده و باب طبع شما نباشند. بهتر است کتاب مورد علاقه تان را همراه داشته باشید تا بیشترین بهره را از این فرصت های رایگان ببرید.
حضور در این وضعیت و وقت هایی که در این مکان ها صرف می کنید خالی از استرس، نگرانی انتظار و این پا و آن پا کردن ها نیست. می توانید به جای همه این ها طبق یک برنامه از قبل تعیین شده کتاب دلخواه تان را به همراه داشته باشید و از مطالعه آن لذت ببرید یا می توانید یکی از دفترچه هایی را که به خلاصه نویسی یا نکته برداری از یک کتاب پرداخته اید به همراه داشته باشید و به خواندن آن بپردازید. در قانون ششم، مزیت های فراوان خلاصه نویسی را به طور کامل شرح داده ام.
مطالب مهم بخش اول
۱- وقت آفرینی برنامه ریزی برای استفاده از وقت هایی است که در طول روز برای آن برنامه ای وجود ندارد.
۲- برای آنکه وقت آفرینی صورت گیرد لازم است برای طول روز برنامه ی منسجمی داشته باشید.
۳- برای حوادث غافلگیرکننده، انعطاف پذیر باشید و برای کارهای کوچک پیش بینی نشده خشمگین نشوید.
۴- برای زمان هایی که بر سر قرار حاضر می شوید کتابی همراه داشته باشید، تا اگر زودتر رسیدید یا کسی که با او قرار دارید دیرتر رسید به مطالعه کتاب بپردازید.
۵- در ایستگاه بسیاری از مکان ها مثل فرودگاه، ایستگاه راه آهن، ایستگاه اتوبوس و مترو، مطب پزشک، دادگاه، آرایشگاه، رستوران و... زمان هایی وجود دارد که باید برای مطالعه کتاب از آن استفاده کنید.
۶- استفاده از دفترچه هایی که به خلاصه نویسی برخی کتاب ها اختصاص داده اید در زمان انتظار بسیار مفید خواهد بود.
۷- تکرار مطالب، موجب ثبت در حافظه طولانی مدت می شود، بنابراین بد نیست در زمان های مختلف به مطالعه ی خلاصه ی کتاب ها و دست نوشته های خود بپردازید.
۸- سحرخیزی نوعی وقت آفرینی است. برای این کار باید شب به موقع به رختخواب بروید و در وقت مناسب بخوابید، نیم ساعت صبح زود بهترین زمان مطالعه است.
۹- علائق خود را شناسایی کنید و متناسب با آن کتاب انتخاب کنید و برای خواندن کتاب همانند نگاه کردن به تلویزیون تعهد ایجاد کنید.

قانون دوم: درست انتخاب کنید

اگر تصمیم گرفته اید خواندن کتاب را آغاز کنید، انتخاب اولین کتاب بسیار مهم است. شاید در برهه ای ادبیات دوست داشتید، یا تاریخ می خواندید یا به سراغ رمان های عاشقانه می رفتید. وضعیت امروز شما مطمئناً متفاوت از زمان گذشته است و احتمالاً در علائق شما تغییراتی به وجود آمده است. به ندای درون تان گوش کنید. به طور تصادفی انتخاب نکنید، می توانید به یک کتابفروشی بروید و کتاب مورد علاقه تان را پیدا کنید. ابتدا به یک کتابفروشی بروید که فرصت کافی برای ورق زدن کتاب های زیادی را داشته باشید. برخی کتابفروشی ها منتظرند تا شما عنوان کتاب ونام نویسنده را بگویید و آنها آن را در اختیار شما قرار دهند، این برای شروع کار خوب نیست. با صرف زمان مناسب، صفحاتی از اول، وسط و آخر کتاب را مطالعه کنید. کتاب هایی را که مورد پسند شما قرار گرفت کنار بگذارید. حدود پنج کتاب را کنار بگذارید بعد از انتخاب ۵ یا ۶ کتاب موقع انتخاب نهایی است. از میان پنج یا شش کتاب سعی کنید دو تا از مناسب ترین ها را خریداری کنید. اگر فقط به عنوان کتاب توجه کنید ممکن است به اشتباه بیفتید. کمی از مقدمه کتاب را بخوانید و کمی هم به نکات برجسته کتاب توجه کنید تا پیام اصلی کتاب را دریابید. به انشا و ادبیات به کار رفته در کتاب و نوع نگارش، قلم، تیترها و صفحه بندی کتاب دقت کنید. همه ی این ها باید طوری باشد که شما را سر ذوق بیاورد.
یک روز که برای خرید کتابی برای هدیه دادن به کتابفروشی رفتم از میان ردیف کتاب هایی که در قفسه وجود داشت عنوان کتابی توجه مرا جلب کرد «راه رفتن با ببرها» نوشته ی فرانک فرنس طرح روی جلد کتاب نیز تصویر پوست ببر بود و در گوشه ای از پشت صفحه کتاب با قلم نقره ای رنگ، «چاپ سوم» حک شده بود. به طور تصادفی صفحه ای را باز کردم و این جملات توجه ام را جلب کرد.
«درباره ی وضعیت خودتان فکر کنید، چقدر زمان برای بالا بردن توانایی شخصی تان صرف می کنید. آیا زمینه هایی هستند که بتوانید در آنها خود را تقویت کنید. چون اگر می خواهید همگام با ببرها شوید باید آنها را بررسی کنید. باید آنچه که آنها را موفق کرده بدانید و همان طور که آنها رفتار کرده اند رفتار کنید. افراد موفق باید از نظر احساس با ثبات باشند تا بتوانند پاسخگوی شرایط روزانه زندگی شخصی و شغلی شان باشند. این ثبات، مستقلاً حاصل یک زندگی شاد و خانوادگی است. هیچ کس ظرفیت سخت کار کردن در تمام اوقات را ندارد، باید به میزان کافی به تعطیلات رفت. از خود بپرسید چه مقدار زمان مفید را با خانواده تان می گذرانید؟ چقدر کارهای روزمره شما کارآمد هستند؟ چه کاری هم اکنون می توانید برای متعادل کردن زندگی تان انجام دهید؟ افراد موفقی که من می شناسم حدود ده درصد از زمان و پول شان را برای خودشان صرف می کنند؛ با رفتن به زمین های بازی، خریدن کتاب، نشریات، نوار و هر چیز دیگری که بتواند به بالا بردن سازندگی شان کمک کند.»
با دیدن عنوان و طرح جلد کتاب تصور می شود که کتابی در مورد حیوانات است اما ببر توصیفی از افرادی است که در زندگی فردی و اجتماعی به موفقیت های زیادی دست یافته اند. تنوع فعالیت های تفریحی روزانه و تنوع طلبی بیش از اندازه و افراطی انسان های امروزی که دوست دارند از همه لذت های ریز و درشت حظی ببرند. در یک روز هم رانندگی کنند، هم پیاده روی هم به سینما بروند و با دوست خود ملاقات کنند یا به دیدن دوست قدیمی بروند و با او به خوردن نوشیدنی بپردازند یا اگر کاری نداشتند در محیط کار یا خارج از آن در کنار هم بنشینند و به بگو و بخند بپردازند و بسیاری از امور کم ارزشی که انسان امروزی به آن اعتیاد پیدا کرده و در طلب مداوم و بی وقفه آنها است، فرصتی برای متعادل کردن زندگی باقی نگذاشته است. شاید همه ی ما آلوده ی این تنوع طلبی های بی حد و حصر شده ایم. شکی نیست اگر قرار باشد گامی در جهت متعادل کردن زندگی برداریم بهتر است آهسته و پیوسته حرکت کنیم. بنابراین بهتر است ابتدا کتابی انتخاب کنید که بتوانید در مدت کمی تمام آن را بخوانید. لازم نیست به سراغ کتابی بروید که شما را از امور دیگر روزانه محروم کند. به جای اینکه به طور ناگهانی امور روزانه خود را تغییر دهید با حذف فعالیت های غیرضروری روزانه به امور کار آمد و پر اهمیت بپردازید و خود را برای دگرگونی گام به گام آماده کنید.
معیار انتخاب کتاب برای کتاب خوان های حرفه ای ابتدا نویسنده یا مترجم کتاب است و اگر نویسنده ی کتاب را نشناسند به اعتبار ناشر کتاب اقدام به خرید کتاب می کنند. اگر شروع فعالیت کتاب خوانی شماست بهتر است ابتدا کمی از کتاب را مطالعه کنید و پس از آن براساس ذوق و غریزه خود بهترین کتاب را انتخاب کنید.
مطالب مهم بخش دوم
۱- در انتخاب اولین کتاب دقت کنید، باید منطبق با علاقه درونی تان دست به انتخاب بزنید. برای این کار بهتر است قبل از هر چیز به کتابفروشی بروید و به مطالعه صفحاتی از کتاب بپردازید.
۲- برای انتخاب اولین کتاب به کتابفروشی بروید و پس از ورق زدن کتاب ها چند کتاب را کنار بگذارید و در آخر از میان آنها یکی را انتخاب کنید.
۳- در انتخاب کتاب تنها به عنوان کتاب توجه نکنید ممکن است عنوان کتاب گویای پیام اصلی کتاب نباشد و یا ادبیات نوشتاری به کار رفته در کتاب و سایر ویژگی های قلمی آن مورد پسند شما نباشد.
۴- متعادل کردن زندگی یعنی اینکه از زیاده خواهی از لذت های زودگذر زندگی پرهیز کنید و از امور کم ارزش روزانه دست بردارید.
۵- در ابتدا کتابی را انتخاب کنید که بتوانید در مدت کمی تمام آن را بخوانید. اگر ابتدا کتاب پرحجم انتخاب کنید ممکن است امور روزانه تان به تاخیر بیافتد یا کتاب را نخوانده رها کنید.
۶- به نویسنده یا مترجم کتاب نیز توجه کنید و حتی به اعتبار ناشر کتاب نیز واقف باشید. اگر شروع کتاب خوانی شماست و اطلاعی از نویسنده، مترجم و ناشر ندارید قبل از خرید کتاب قسمتی از آن را مطالعه کنید.
۷- هیچ کس نمی تواند تمام اوقات خود را سخت کار کند و باید فرصتی را به آرامش درونی بپردازد پس بهتر است برای خود و خانواده تان به اندازه کافی وقت بگذارید.
۸- آنچه را که موجب موفقیت دیگران شده است شناسایی کنید و همانند آنها رفتار کنید و برای پاسخگویی به شرایط روزانه شخصی و شغلی از نظر احساسی باثبات باشید.
۹- همه زندگی ما، توانایی ها و مهارت های شخصی مان است. زمینه هایی را که موجب موفقیت شما هستند شناسایی کنید و به تقویت این مهارت ها بپردازید.
۱۰- برای تقویت توانایی شخصی تان به کتابی در آن زمینه مراجعه کنید و هرچه بیشتر به تمرین بپردازید.

تقدیم به برادرم
به بی ریایی و صداقتش
و به طره ی سیاه ابروانش

نظرات کاربران درباره کتاب به سوی فرزانگی