فیدیبو نماینده قانونی انتشارات راهنمای سفر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب راهنمای جامع وین

کتاب راهنمای جامع وین
(به زبان فارسی)

نسخه الکترونیک کتاب راهنمای جامع وین به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب راهنمای جامع وین

وین با جمعیتی در حدود ۱.۵ میلیون نفر هنوز به عنوان یک نمایشگاه موزه حفاظت نشده است. مکانهای قدیمی بازسازی شده و مجددا مورد بهره برداری قرار گرفته اند. ساخت و سازهای متنوع اخیر از کارخانه زباله سوز "هاندرواسر" گرفته تا "برج هزاره" به مکانهای ارزنده قرن ۲۱ می افزایند. در مرکز تاریخی پروژه هایی مانند" میوزیمز کوارتیر "ترکیبی از ارزشهای قدیمی و نوین را جهت ارتقای نمای شهری ارائه می نمایند. عامل دیگر در به رسمیت شناسی وین از سوی یونسکو ان است که وین از قرن ۱۶ به عنوان پایتخت موسیقی اروپا در سطح جهانی شناخته شده است و همچنان موسیقی در وین در جریان است.

ادامه...

بخشی از کتاب راهنمای جامع وین

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

آنچه که وینی های برازنده به آن معروف شده اند "هنر دوستی" یا قدردانی فرهنگی از همه زیبایی های زندگی است. این حس تنها در هنر درخشان وین مانند موسیقی، معماری،تئاترها، کافی شاپها و اشتیاق آنان برای رقصهای زیبا منعکس نشده بلکه سایر حوزه ها را نیز در بر می گیرد برای مثال آیا شما می توانید در محدوده شهری سایر شهرها باغهای تاکستان بیابید؟ شهر قدیم وین در سال ۲۰۰۱ در سایت میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.مکانی مفتخر به قصرهای دوره باروک، فروشگاههای شیک و تئاترهای مشهور، خانه اپرا و خیابانهای باریک پر پیچ وخم مربوط به دوره قرون وسطا که در حوالی قصر استفانزدم (کلیسای جامع استفان) با پیچ و تاب گسترده اند. شهر قدیم وین تنها میراث ثبت شده در وین نیست. "شونبرن" نیز در سال ۱۹۹۶ به این لیست پیوسته است.
وین با جمعیتی در حدود ۱.۵ میلیون نفر هنوز به عنوان یک نمایشگاه موزه حفاظت نشده است. مکانهای قدیمی بازسازی شده و مجددا مورد بهره برداری قرار گرفته اند. ساخت و سازهای متنوع اخیر از کارخانه زباله سوز "هاندرواسر" گرفته تا "برج هزاره" به مکانهای ارزنده قرن ۲۱ می افزایند. در مرکز تاریخی پروژه هایی مانند" میوزیمز کوارتیر "ترکیبی از ارزشهای قدیمی و نوین را جهت ارتقای نمای شهری ارائه می نمایند. عامل دیگر در به رسمیت شناسی وین از سوی یونسکو ان است که وین از قرن ۱۶ به عنوان پایتخت موسیقی اروپا در سطح جهانی شناخته شده است و همچنان موسیقی در وین در جریان است.***
نواحی شهری
وین به ۲۳ منطقه تقسیم می شود. منطقه ۱ همان بخش قدیمی شهر بوده و ناحیه ۲ تا ۹ در اطراف "رینگستراسه" قرار دارند
***استفانزدوم قصری است در قلب شهر قدیم وین

شما هنوز می توانید والس "یوهان استراوس" که می تواند دانوب گل آلود را به رودی آبی تعبیر می کند،بشنوید. تصور کنید در خانه اپرا در حال شنیدن قطعه "دون جیوانی" موزارت هستید و یا یکی دیگر از قطعه های زیبای او. سپس صحنه نمایش را به طرف تاکستان های " هیوریخر " در آنسوی جنگلهای وین برای صرف یک لیوان نوشیدنی آخر شب و یک آهنگ احساسی باشکوه ترک می کنید یا از نوشیدنی و یا سازی الکترونیک در یکی از کافه های شهر لذت می برید. وین شهری است با فضایی مهیا برای کسب آرامش که تنظیمات شهری آن، آدمی را به منش سهل گیرانه تری در زندگی نسبت به آنچه در سایر شهرهای مدرن قابل قیاس با آن یافت می شود، ترغیب می کند.

سنت و مدرنیته

وینی ها به میراث باستانی شهرشان افتخار نموده و به هر دو عامل استمرار و تغییر دست یافته اند: آنها هتلهای قدیمی و کافی شاپها را بازسازی نموده اند تهیه کنندگان تلویزیونی مشتریان، هنرمندان، نویسندگان، متفکران و رویاپردازان را در تبلیغ برای مردم و گردشگران متحد نموده اند.
***
والس
موسیقی در وین تنها بواسطه سنت کلاسیک مقدس آن تقویت نمی شود بلکه بواسطه شور و شعف مردم به والس نیز این حمایت صورت می پذیرد. والس یک "سه گاه" رقص کلاسیک آلمانی به نام "لندلر"است که وینی ها آنرا به نقطه قوت شهر پریان بدل نمودند. مردی که والس را در سال ۱۸۱۹ به سالن رقص عوام آورد "جوزف لانر" رهبر یک باند کوچک موسیقی بود. وی یک ویولن نواز جوان بنام "یوهان استراوس" را به کار گرفت و والس را در مسیر جهش بزرگی قرار داد. گروه کوچک،بزرگ و بزرگتر شد تا به یک ارکستر تبدیل گردید. استراوس از گروه جدا شد تا هنر خویش را جداگانه شکل دهد. لانر با ناراحتی (والس جدایی) را برگزار کرد. آن دو "نبرد والس" را برای مدتی طولانی برای اجرای عمومی در کافه های "پراتر" رهبری نمودند. این رقابت به شکلی دوستانه پایان یافت و استراوس والس (اداجیو) را در مراسم تدفین لانر نواخت..
***"اپرن بال" مسحور کننده، اوج فصل رقص وین

طراحان مد وینی برای مدتهای مدید مفتخر به طراحی پارچه های ضخیم پشمی "لودن" بوده و به آن برشهای نوآورانه و رنگهایی درخشانتر از ژاکتهای سبز زیتونی و اورکتهای سنتی بخشیدند. تئاتر باشکوه "بورخ" به واسطه نمایشهای قدیمی اش با پارچه های نه چندان زیبا که بنا به نظر " توماس برنارد " اجرا گردیدند، هنوز ناخرسند است.
مجموعه سلطنتی باشکوه "هابزبرخ" شامل شاهکارهای اروپایی هاست که بازدید از آنها را لذت بخش نموده است. شهر وین همچنان نقش برتر خود را در قرن ۲۰ ایفا می کند. "کلیمت"، "شیله" و "کوکوشکا" از افرادی بودند که از نمایش عمومی این شاهکارها متعجب شده اند. وین انتخابهای شگفت انگیزی از موزه ها را ارائه می دهد. از نوع رفیع آن گرفته تا شکل متعجب کننده آن، از هنر و فرهنگ والا تا نوشابه هلندی و تابوتهای قابل استفاده مجدد (بسیاری از این آثار می توانند به طور رایگان و یا با صرف مبلغ ناچیزی به همراه وین کارت که در جایگاههای اطلاعات توریست موجودند، بازدید شوند.)
برخی از موارد خوشبختانه بدون تغییر مانده اند: کالسکه ها هنوز جهانگردان را حول شهر می گردانند، اسب سفید نریان "لیپیزانر" در مدرسه سوارکاری اسپانیایی ها می رقصد، کافه "کوندیتوری" هنوز انواعی از کیکهای خوشمزه پوشیده با مغز گردو را همراه با قهوه سرو می کند و فصل رقص هچنان نقطه کانونی و مهم در تقویم اجتماعی این شهر باقی مانده است.
***
افسون وینی ها
وینی ها بندرت فرصتی را برای اظهارات متملقانه از دست می دهند: «من دست شما را می بوسم خانم» یا «من مفتخر شدم» را زیاد می شنوید وعبارات آشنای (درود hi و بدرود bye) برای خدمتکار شما کلمات لاتین محسوب می شود.
***
در ماههای ژانویه و فوریه "اپرن بال" در خانه اپرا و رقص ارکستر سمفونی در مرکز موسیقی وین در رقابت با یکدیگر به اجرا در می آیند. آوازه قنادان به واسطه قهوه های "زوکرباکربال" و "کافه زیدربال" پراکنده است. دکترها، وکیلان و حتی رانندگان کالسکه ها شب ها را برای خود به استراحت و تفریح می گذرانند. سپس در ماه "می" نوبت به جشنهای بین المللی می رسد که با همراهی "لایف بال" و بزرگترین رویداد خیریه ایدز اروپا در شهر برگزار می شوند.

در مسیر تقاطع

نقش تاریخی وین به عنوان محل تقاطع تمدن اروپای غربی و شرقی پس از فروپاشی بلوک شرق و ورود اتریش به اتحادیه اروپا از سال ۱۹۹۵ اهمیت تازه ای یافت. فضای آرام شهر غالبا برای بازدید کنندگان تعجب برانگیز است. به نظر میرسد هنوز زمان مناسب برای مشاهده حس تواضع در وینی ها نسبت به گذشته اشان فرا نرسیده است. گرچه نوآوریهای اجتماعی اخیر به طور کلی در وین عامه پسندند اما مردم عمیقا نسبت به ارزشهایشان محافظه کارند. همیشه تعریف وینی ها به لحاظ سیاسی امکان ناپزیر بوده است.
آنها امپراطور «هابزبرخ» و سپس ناپلئون را تشویق نموده اند. ایشان به تجربه جمهوری خواهی پس از جنگ جهانی اول خوشامد گفته و سپس به هیتلر درود فرستادند. پس از آن دموکراسی مطلوب نظرشان بوده است. به نظر میرسد برای ذائقه افسانه ای آنها واژه «خمولیخ کایت» مناسب است. «خمولیخ» به معنی برقراری صلح است.
کیفیتی که بخشهای سخت زندگی را آرام می کند، قسمتی از افسون وینی هاست. افسونی که با ته زمینه های گاها تلخ طنز که به" طعنه وینی " معروف است، تشدید می گردد.
وین به عنوان پایتخت امپراطوری هابزبرخ، تنها منزلگاه اسلاوها و مجارها نبوده است بلکه خانه ای برای آلمانها و سایر اروپایی ها نیز به شمار می آمده است.
یهودی ها نیز بعنوان نیروهای تعیین کننده قبل از ۱۹۳۸ در وین، اثر خود را بر فرهنگ این شهر گذاشته اند: روانشناس "زیگموند فروید"، آهنگساز "گوستاو مالر" و نمایشنامه نویس "آرتور شنیتزلر" در میان سایرین قرار دارند. وین مدرن رنجهای یهودیان را در دوره نازیها می شناسد. هم اکنون نسل جدید لهستانی ها،ایتالیایی ها و ترکها، کرواتها و سایر گروههای قومی از یوگسلاوی سابق در وین زندگی می کنند.
گروه بزرگ و قابل ملاحظه ای از روسهای موفق و با فراغ بال بیشتر نیز وجود دارند. البته زبان وینی ها آلمانی است اما مانند غذای وینی،روش خاص وینی ها را در ترکیب و استفاده از همه ظرفیت های گفتاری (زبانی) گروههای قومی داراست.تصویر وین و کلیسای کارل

تاریخچه ای کوتاه

از زمانهای دور وین چهار راهی برای مردمان مهاجر شرق و غرب اروپا بوده است. اولین ساکنان قابل شناسایی منطقه، بومیهای "ایلیریا " بوده اند که جزیره بالکان را با کشتی به مقصد دانوب ترک کردند. نژاد "سلت" ها که شهر "ویندوبونا"(سرزمین درخشان) را بنا نهادند حدود سال ۵۰۰ قبل میلاد از فرانسه مهاجرت می کنند.

رومیها و بربریها

رومیها در قرن یک پس از میلاد به منظور دفاع از مرزهای شرقی اروپا از بریتانیا به اتریش رسیدند. سربازان رومی پادگان خود را در قسمت قدیمی شهر که به آن "هوهر مارکت" می گفتند بنا نمودند. آنها از مسئولیت خود مبنی بر دفاع در برابر تهاجم "توتنی ها" و اسلاوها غفلت نمودند. امپراطور "مارکوس آیورلیوس" آتش جنگ را بر ضد بربرها برافروخت اما در ویندوبونا به دلیل مرض طاعون در سال ۱۸۰ بعد میلاد فوت کرد. صدها سال بعد، امپراطور دیگر رومی "پروبوس" سپاسگذاری نسلهای بعدی را با گسترش تاکستانها در زمینهای شیب دار جنگلهای وین از آن خود نمود. امروزه "پروبوس خاسه" خیابانی در قلب تاکستان های "هوریخر" در "هیلخستاد " به ابتکارات وی افتخار می کند.
مسیحیت در قرن ۴ میلادی به وین رسید اما در مقابل موجهای پیاپی جنگجویان بربری ناتوان بود.آتیلای تاتار در سال ۴۵۳ در وین پیشروی نمود اما پیش از تکمیل پیروزیهایش مرد. تا ۶۰۰ سال بعد گوت ها، فرنک ها، آوارها، اسلاوها و مجارها با وحشیگری راه تاتارها را ادامه می دادند. علیرغم همه این تباهی ها اولین کلیسا (روپرچست کیرخه) در سال ۷۴۰ میلادی ساخته شد. دو کلیسای دیگر به نامهای "ماریا ام خستاد و پیترز کیرخه) حین سلطنت "شارل مایه" بنا گردیدند.

فرمانروایی "بابنبرخ"

ثبات در سال ۱۱۵۶ و زمان بابنبرخها بوجود آمد و به پادشاهان "باواریایی" که در بیرون راندن مجارها در یک قرن و نیم پیش موفق شده بودند از طرف امپراطور روم مقدس مقام دوک موروثی اتریش اعطا شد.
اولین دوک «هنریخ ۲ جیشمیرخوت» که اولین دوره طلایی وین را خلق نمود دربار خود را در منطقه ای که امروزه به آن«پلتز ام هاف» گفته می شود برپا نمود. هنر، تجارت و صنایع دستی با جذب مهاجران بازرگان و صنعتگر آلمانی رونق گرفت. وین به توقفگاه بین راهی مهمی برای شرکت کنندگان در جنگهای صلیبی مبدل شد. راهب های ایرلندی و اسکاتلندی در مسیر خود به سمت اورشلیم صومعه «شاتستیفت» را بنا نهادند. فرمانروایی بابنبرخ کلیساهای جدید را بنا نمود. به طور خاص اولین «استفانزدوم»، چندین صومعه و اقامتگاههای زیبا برای طبقه نجبا در امتداد شاهراههای عریض بنا و دژهایی در محل کاخ آینده هافبرخ ساخته شدند. در سال ۱۲۰۰ با تامین مالی انگلیسی به شکل فدیه و به منظور آزاد نمودن پادشاه «ریچارد»، حلقه ای از برج و باروها به دور شهر قدیم که امروزه به آن «رینگستراسه» گفته می شود، بنا گردید. این عصر، دوران بزرگ نوازندگان سیار و آغاز سنت دیرینه موسیقیایی وین بود.

هابزبرخها

در سال ۱۲۴۶ و در زمان مرگ «فردریخ» ستیزه جو رشته اتحاد مردان بابنبرخ از هم گسست و کشور به دست «اوتوکار ۲» در بوهمیا افتاد. اوتوکار برخلاف اجدادش که آرامش به زحمت بدست آمده شهر را با جنگهای منتخب با بارونها، فریفتن زنان شهر نشین و فرار از جنگ با ابزار فتنه انگیزی بهم می زدند، در میان وینی ها محبوب بود.درخت خانوادگی بابنبرخها در صومعه کلاستنویبرخ
***
خواستگاه های مبهم
برای سلسله ای که فرمانروایان را به آلمان، اتریش، مجارستان، بوهمیا، اسپانیا و سایر کشورها عرضه می کرد هابزبرخها خاستگاههای مبهمی داشتند. خانه نام خود را از قصر هابزبرخها و یا "هابیسبرخ" (کاخ هاوک) و یا از رود " آر" در سویس کنونی که توسط "ورنر" اسقف استراسبورگ و برادرش " کونت رادبوت " ساخته شده، گرفته است.
***
افساو قسمتهایی را به «استفانزدم» اضافه نمود و از هافبرخ آغاز کرد. به نظر نمی آمد که مردم سپاسگذار پادشاه جدید ژرمن باشند. شهر مورد توجه «رودولف ون هابزبرخ» قرار گرفت. مردم از اتوکار حمایت کردند اما رادولف در سال ۱۲۷۸ پیروز شد. تاریخ وین برای قرنها پس از آن صحنه مقابله همیشگی میان دیدگاه هابزبرخها از عظمت و پیروزیهای جهانی و سلیقه شهروندان برای یک زندگی آرام بود.
در زمان سلطه «ماکسیمیلیان یک»، «کارل ۵» و «فردینال یک» و زمانیکه هابزبرخها به ساختمان امپراطوریشان عظیمت کردند وین به شکل دردناکی مورد غفلت واقع شد. محبوبترین حکمرانان افرادی بودند که ماندن در خانه را انتخاب می کردند. «رادولف در استیفتر» (موسس) دانشگاهی را در سال ۱۳۶۵ تاسیس نمود و استفانزدوم ساخته شده به سبک رومی را به ساختار گوتیک امروزی آن برگرداند.
«فردریخ ۳» کار را تمام کرد و مجوز روم را در سال ۱۴۶۹ برای جایگاه اسقفی وین بدست آورد. مقبره وی شهادت می دهد که از آن فردریخ است زیرا بر روی آن عبارت و رویای وی نقش بسته است که: فرمانروایی بر دنیا به عهده اتریش گزارده شده است.
تمام اتفاقات قرن ۱۵ خوشایند و درخشان نبود: در ۱۴۲۱ بیش از ۲۰۰ یهودی زنده در محله اشان در حوالی «جودن پلتز» سوزانده شدند و باقی آنها از شهر اخراج گردیدند. پادشاه مجارها «ماتیاس کوروینوس» وین را از سال ۱۴۸۵ تا ۱۴۹۰ اشغال کرد.
وی به خاطر جملاتش به یاد ماندنی شده که: «بگذارید سایرین بجنگند زمانیکه شما در اتریش در حال هماهنگی برای ازدواجهایتان هستید» و یا «آنچه مریخ به دیگران می بخشد شما از ونوس دریافت می کنید».
منابع حاکی از مهارت هابزبرخها در گسترش امپراطوریشان بواسطه ازدواجهای مدبرانه بیشماری هستند که میان دوک ها و شاهدخت ها صورت می گرفت، سیاستی که منافع بسیاری برای ماکسیمیلیان یک به همراه داشت. (۱۵۱۹-۱۴۹۳)نمای نزدیک کاخ امپراطوری هافبرخ

با تسریع حرکت در موقعیتی که گوتها و مجارها در آن مکان متوقف می شدند، امپراطوری عثمانی تحت تسلط سلیمان بزرگ محاصره فلج کننده ای را در وین و در سال ۱۵۲۹ ترتیب دادند. حومه شهر ویران شد اما شهر قدیم حفظ گردید و ترکها در نهایت مجبور به عقب نشینی شدند.
در اصلاحات قرن ۱۶ و جنگ ۳۰ ساله متعاقب آن شهر به خاکریزی از کلیساهای کاتولیک بدل شد. با استقامت ترکان مسلمان وین عبادت پروتستان ها را در سال ۱۵۷۷ ممنوع دانسته و حمله پروتستان سوئدی «گوستاو آدولف» را در سال ۱۶۴۵ دفع نمود.
یهودی ها اجازه بازگشت به شهر را یافتند. در سالهای دهه ۱۶۲۰ در منطقه کلیمی ها و در سرزمین باتلاقی کنار رود «لئوپوستاد» اقامت گزیدند.
امپراطور «لئوپولد یک» فردی بود که وین را به دوران درخشان باروک، ضیافت معماری و موسیقی که به سختی و به منظور مقابله با طاعون خطرناک سال ۱۶۷۹ و محاصره عثمانی ها در ۱۶۸۳ متوقف شده بود، هدایت نمود.
سرباز بزرگ و شاهزاده خردمند "یوجین ساوی" به خاطر پیروزیهایش بر ترکان مبلغ هنگفتی را به منظور ساخت و بازسازی کاخ مجلل "بلودر" پاداش گرفت. "آیرسپرخها"، " شوارزنبرخها" و "لیختن شتاینها" درخواست کاخهایی بسیار ساده تر اما به زیبایی نوع قبل آن مطرح نمودند. کارل۵ مدعی تاج وتخت اسپانیایی، با سبکی بیشتر اسپانیایی با تشریفات سخت گیرانه متعلق به دربار اسپانیایی به وین بازگشت.
بازسازی"ابی کلاسترنیبورخ" قرن ۱۲ در سبک باروک تلاشی بود برای خلق نسخه اتریشی ال اسکوریال. به طور مشابه کلیسای عظیم کارلز "کارلزکیرخه" اصولا قصد رقابت با کلیسای "سنت پیتر" روم را داشت. در رقابت با "ورسای" کاخ هافبرخ " گسترش عظیمی را تجربه کرد که شامل توسعه ساختمان مدرسه سوارکاری اسپانیایی و کتابخانه ملی بود. تغییر وین به شهری به سبک باروک به طور عمده بر دوش سه معمار اتریشی بود: " جان برنارد فیشر ون ارلاچ"، پسرش " جوزف امانوئل " و "جان لوکاس ون هیلدر برانت".
***
شاهزاده یوجین ساوی (۱۶۶۳-۱۷۳۶)
طبیعتا باور ناپذیر است که وینی ها تعداد اندکی قهرمان موثق وطنی داشته باشند.بزرگترین آنها مردی فرانسوی است که به وطن پرست اعلی اتریشی ها بدل شد. با آمیزه منحصر بفردی از شجاعت نظامی، ملایمت انسانی و فرهنگی شاهزاده یوجین ساوی در سال ۱۶۶۳ در پاریس بدنیا آمد. وی در کسب مقام نظامی در کشور خودش و تحت حکومت لوئیس ۱۴ موفق نبود. شاهزاده مدتی را در یک صومعه گذراند و پس از آن به منظور جستجوی بخت و اقبالش به اتریش رفت. وی در سال ۱۶۸۳ و درست در زمان کمک به کمپین مخالف ترکها به وین رسید. وی ۳۰ سال برای اتریش در مقابل عثمانها و فرانسویها با درخشش تمام در مقام سپهبد، در سال۱۶۹۷ مبارزه نمود. قامتی کوتاه داشت و همواره لباس فرم قهوه ای ضخیمی بر تن. ساده مانند راهب ها بود. وی نزد سربازانش به "راهب باشلق پوش کوچک" معروف بود.
***

ماریا ترزا و ناپلئون

پس از تب ساخت پروژه های ساختمانی که تلاشهای امپراطوری مردانه هابزبرخها را به اوج رساند، وینی ها از اینکه قادر بودند در سایه مادرانه ماریا ترزا آرام بگیرند، خوشحال بودند. (۱۷۸۰-۱۷۴۰)
او وارسته، گرم، با احساس و مادر ۱۶ کودک بود که احساس خطاناپذیری نسبت به شهروندان پایتختش داشت. وی یک حامی، علاقمند به هنر و خصوصا موسیقی بود. عاشق این بود که در کاخ جدیدا تکمیل شده اش (شونبرن) کنسرت و اپرا برگزار نماید.گرچه ترجیح بیشتر وی قصر هافبرخ ساده و عاری از تجمل بود. رهبر ارکستر وی "کریستف گلاک" بود. "جوزف هایدن " جوان در گروه کر پسران وین آواز خواند و "ولف گانگ آمادئوس موزارت" ۶ ساله قلب ماریا ترزا را تصاحب نمود. در سالهای بعد این سه آهنگساز "گلاک"، " هایدن " و " موزارت" آوازه وین را به عنوان شهر موسیقی پراکندند.ملکه ماریا ترزا

ماریا ترزا وینی ها را با حس کاذب امنیت آرام ساخت. پسرش "جوزف ۲ (۱۷۹۰-۱۷۸۰)" که بسیار جدی اما نامودب بود ایشان را بدلیل بی میلی آگاهانه نسبت به انقلابی که در پیش رو بود نگران ساخت. او به سمت اصلاحات دور رس خیز برداشت، زندگی را برای روستائیان، پروتستانها و یهودیان آسانتر نمود. اما وینی های محافظه کار راضی نبودند. آنها وقتی دیدند که وی دیوارهای اطراف شهر قدیم را تخریب نمود وحشت زده شده و بواسطه سیستم بوروکراتیکی که وی برای اداره امپراطوری خود بکار گرفت، تحت تاثیر قرار گرفتند.
مردم احساس امنیت بیشتری با «فرانز۲» عیبجو و مخالف اطلاحات داشتند. وی اخبار فرانسه را به طور اختصاصی از مامور اجرایی خواهرش «جوزف ماریه آنتوئینت» دنبال می کرد. در خلال روابط دیپلماتیک میان اتریش و فرانسه، وینی ها با دیدن پرچم سه رنگ بیگانه که توسط مامور جمهوری فرانسه افراشته شده بود بیدرنگ آنرا تکه و پاره کردند. وقتی لشگر ناپلئون در نوامبر ۱۸۰۵ به وین رسید وینی ها جسارت کمتری از خود نشان دادند و امپراطور فرانسه به سمت کاخ مورد علاقه ماریا ترزا (شونبرن) برای کسب پیروزی های بیشتر در «آسترلیتز» براه افتاد.
بار دیگر سلاح محرمانه هابزبرخها در سیاست خارجی یعنی ازدواجهای زیرکانه سیاسی وارد بازی شد. در سال ۱۸۱۰ با مبلغ پس اندازی که به امپراطوری تحویل شد امپراطور فرانز تردیدی مبنی بر به ازدواج در آوردن دخترش «ماریه لوئیزه» با دشمنش ناپلئون نداشت. وینی ها اعتراض نکردند و یک زندگی آرام را به جنگ بیشتر ترجیح دادند.

در خلال قرن ۱۹ میلادی

دوران ناپلئونی با یکی از باشکوهترین رویدادها یعنی کنگره وین و در سال ۱۸۱۵ توسط صدراعظم حیله گر فرانز، «مترنیخ» پابان یافت، فردی که عصر پس از جنگ اروپای ناپلئون را در هم پیچید. فرانز از اینکه شیطنت سیاسی را به مترنیخ واگذار کرده بود خوشحال بود و خود بر برگزاری مداوم ضیافتها، مجالس رقص و کنسرتها نظارت می نمود. بسیاری عنوان کردند که فرانز از مترنیخ بسیار موفقتر بوده است. «این کنگره پیشرفتی نداشت» این جمله شاهزاده بلژیک «لیگنه» بود. «او (فرانز) تنها می رقصد»...
برای ۳۰ سال بعد و حتی بیش از آن شهر با ایجاد زندگی دلپذیر برای طبقه متوسط و آریستوکراسی از طریق ایجاد فضاهایی چون «پارک پراتر» به عنوان تفرجگاه مورد علاقه خانواده سلطنتی آرام گرفت.
در این برهه به موسیقی بیشتر پرداخته شد.بتهوون عزیز آریستوکراسی و مشتاق ایجاد اصلاحات جهت رفع غفلت ننگین موزارت شد. سلیقه عموم بیشتر به سمت والس یوهان استراوس (هم پدر و هم پسر) متمایل بود. در سال ۱۴۴۸ وین به موج انقلاب ها که در سرتاسر اروپا در حمایت از استقلال ملی و اصلاحات سیاسی فراگیر شده بود، پیوست.
«فردینارد» از شیرین طبع ترین و نیز کودن ترین امپراطوران هابزبرخ بود. زمانی که شنید شهروندان خشمگین در برابر کاخ هافبرخ راهپیمایی می کنند فریاد زد که: آیا آنها اجازه دارند که این کار را انجام دهند؟ او شهر را قبل از دریافت هرگونه پاسخی ترک کرد. مترنیخ مستبد از قدرت اخراج شد و مردم «تئودور لاتور» وزیر جنگ را از یک چراغ برق آویزان نمودند قبل از اینکه سربازان سلطنتی به شکل وحشیانه ای دستور اعدام وی را اجرا کنند.
فردیناند استعفا کرد و خواهر زاده خشن او «فرانز جوزف» جانشین وی شد. او از فشار زیاد و رفتار ظالمانه اش بر مردم اگاه بود. فرانز جوزف طی ۶۸ سال سلطنت،بر دفاع از منافع خانوادگی و محافظت حداکثری از بسیاری از قسمتهای امپراطوری تمرکز نمود.یادبود «یوهان استراووس» جوان در استات پارک

وین عرصه موفقیت متناقضی را به فرانز پیشنهاد می داد تا بواسطه آن افول گریز ناپذیر امپراطوری را هدایت کند. با توفیق در انقلاب صنعتی، وی مشتاقانه «رینگستراسه» را با اقامتگاههای با شکوه آریستوکراسی نوین سرمایه داری گسترش داده و مناطق مسکونی را جهت رشد بورژوازی، توسعه بخشید.
آوازه نمایشگاه جهانی سال ۱۸۷۳ که تقریبا شهر را ورشکسته کرد، فراگیر شد و مردم از اروپا و امریکا برای بازدید خانه اپرای جدید، سالن کنسرت و تئاترها به اتریش آمدند. پیروزی های فرهنگی امپراطوری اتریش قبل از نابودی آن به شکل آثار جاودان درآمد.
«برامز، ماهلر، لهار و استراووس» موسیقی را خلق نمودند. در «گالری جدایی» گروهی از هنرمندان جوان سبک جدیدی از هنر را معرفی کردند که به «یوگنستیل» («هنر مدرن» ص ۵۳ را ببینید) معروفند.امپراتور فرانز جوزف

یک مخل آرامش به نام «زیگموند فروید» در دانشگاه پیشنهاد می کند که وینی ها عمق ناخودآگاهشان را در نقاط تاریکتر روان خود آزمون کنند. البته آنها توجهی نکردند همانطور که نخبگان در کافی شاپها با نارضایتی به آن پاسخ منفی دادند و شهر به والس ادامه داد...
فردی به نام «ادولف هیتلر» شهر را به دلیل عدم قطعیت، سرزنش یهودی ها و اسلاوهایی که در وین با مشکلات ساخته «آلمانهای واقعی» مواجه بودند، به نفرت دچار کرد.

پایان امپراطوری

فرانز جوزف به دلیل خودکشی پسرش «رادولف» در «میرلینگ» و قتل همسرش «الیزابت» با چاقوی یک قاتل در ژنو، مصیبت زده بود اما زمانیکه شنید وارث تاج و تختش «آرخدوک فرانز فردینارد» در سارایوو مورد اصابت گلوله قرار گرفته است،جبرگرا گردید.
جنگ جهانی(۱۹۱۴-۱۹۱۸) به امپراطوری هابزبرخها خاتمه داد و وین را به لحاظ اقتصادی ویران نمود. وین سرزمینهای داخلی جمهوری های چک و اسلاوکی، مجارستان و قسمتی از لهستان، رومانی و آنچه که یوگسلاوی نام داشت را از دست داد. همه اینها برای اتریش ثروت اقتصادی و غنای فرهنگی به ارمغان می آوردند.
در حالیکه اپرای ملی می توانست به ریچارد استراوس به عنوان رهبرارکستر ببالد، روح خلاق معماری قدیمی دوباره پدیدار گشت و شهر از تورم خزنده رنج می برد. شهر به لحاظ سیاسی قطبی شده و خیابانها صحنه درگیری بین کمونیستها و حامیان فاشیست حکومتی «انجلبرخ دولفاس» بود. وی در ۱۹۳۴ توسط یک نازی قانون شکن و در دفترش در «بال هاوس پلتز» به قتل رسید. جانشین او «کارت ون شوشنیگ» در براندازی حکومت موفق شد اما پس از ۴ سال مجبور به تسلیم در برابر هیتلر برای الحاق اتریش به آلمان گردید.
در ۱۳ مارچ ۱۹۳۸ پیروزیهای هیتلر در «ماریاه ایلفرستراسه» از جانب وینی هایی که وی را ناجی خود از کابوس سالهای اخیر می دانستند، مورد حمایت واقع شد. اما او نقش ضد قهرمان را برای ۱۸۰ هزار یهودی شهر ایفا نمود. وحشیگری نازیهای اتریشی و غرض ورزی بسیاری از شهروندان محلی حتی آنهایی که شاهد همکاریهای آنها در آلمان بودند را نیز شکه کرد. نابودی یهودی های وینی لکه ننگ بزرگی بر شهر بود و خلا بزرگ شونده ای را در زندگی خردمندانه و فرهنگ بین المللی وین بر جای گذاشت.
***
بی نشان
اقامتگاه هیتلر در شهر بیادگار نگاهداشته نشده است. نقل است که وی در هتلی در "ملدمنستراسه" ۲۷ و در طبقه ای در "استومپرخاسه" ۳۱ اقامت گزید. اما امروزه از این مکان اثری برای نمایش در هیچ سایتی وجود ندارد.
***
روح شهر متعلق به جنگ جهانی دوم هنوز در بخشهای کوچکی از وین حفظ شده است. "جوزف بروکل" رهبر نازی مباشر در وین، به "گوئبل"ها اخطار نمود شاید بهتر باشد تا اجازه ادامه فعالیت کلوپ های طنز صادر شود. گرچه با بمباران سال ۱۹۴۵ همه آنچه طبع طنز نامیده می شد از میان رفت. پس از جنگ، وین هم مانند برلین به ۴ بخش تقسیم شد.شهر مدرن سازمان ملل متحد در وین

بخش قدیمی شهر تحت حاکمیت آمریکایی ها، روسها و انگلیسیها و فرانسویها قرار گرفت. فقر از سوی رواقی ها و بازار سیاه فاسد جواب داده شد. بی طرفی اتریش پس از جنگ در سال ۱۹۵۵ به اثبات رسید و وین به میزبان مناسبی برای آژانس بین المللی انرژی اتمی، سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل و اوپک بدل گردید.
اتریش در سال ۱۹۹۵ به اتحادیه اروپا پیوست. یکبار دیگر این شانس به وین داده شد که نقش فعالی در اروپا داشته باشد گرچه با ورود حزب راستگرا در ائتلاف حکومتی اعتبار کشور برای رفتارهای سیاسی نامشروع دوباره مورد بررسی قرار گرفت و درسالهای بعد اتریش برخی از قوانین مهاجرتی شدیدا سخت گیرانه را در اتحادیه اروپا به تصویب رساند. وینی ها هنوز به سنتهای دموکراتیک اجتماعی اشان شدیدا وفادارند.
اتریش جناح چپ و راست را جدا نموده و هم اکنون توسط "گروس کوالیشن" حکمرانی می شود. حذب راست گرا علائمی از نابودی را نشان نمی دهد، حتی با مرگ رهبر پوپولیستش "یورخ هایدر" در تصادف ماشین سال ۲۰۰۸ تحصیل اهدافش در انتخابات منطقه ای ۲۰۰۹ تداوم یافت.

شاخصه های تاریخی

سال ۵۰۰ قبل از میلاد:سلت ها شهر ویندوبونا را ساختند.
قرن اول پس از میلاد: رومیها گریسون را بنا نمودند.
قرنهای ۴ تا ۹ میلادی:تهاجمات بربریها رخ داد.
در سال ۷۴۰ میلادی:«روپرچست کیرخه» قدیمی ترین کلیسای مسیحی معروف ساخته شد.
۱۱۵۶-۱۱۲۴: بابنبرخها به عنوان دوک های وین حکومت کردند. اولین کلیسای جامع «استفانزدوم» و پیش درامد کاخ هافبرخ ساخته شد.
۱۲۷۸:«رادولف ون هابزبرخ» سلسله ۶۴۰ ساله را آغاز می کند.
۱۳۶۵:دانشگاه وین تاسیس می شود.
۱۴۲۱:تعداد ۲۰۰ یهودی سوزانده و کشته می شوند.
۱۵۲۹:وفع اولین حمله ترکها صورت می پذیرد.
۱۵۷۷:کلیسای کاتولیک اصلاحات پروتستانها را ممنوع می کند.
در قرن ۱۷:یهودیها به محله کلیمی ها محدود شده و سپس اجازه ورود به شهر را یافتند.
۱۶۸۳:دومین حمله ترکها دفع شد.
۱۷۸۰-۱۷۴۰: ماریا ترزای محبوب خانه خود را در قصر شونبرن قرار می دهد و هایدن و موزارت وین را به پایتخت موسیقی بدل می کنند.
۱۷۹۰-۱۷۸۰:اصلاحات جوزف ۲ برای وینی ها محبوب نبود.
۱۸۰۵:ناپلئون به وین رسید.
۱۸۱۵:کنگره وین اروپا را شکل می داد وقتی شاهزاده به خوشگذرانی مشغول بود.
۱۸۴۸:شورش کوتاه مدت، مترنیخ را از وین بیرون راند. امپراطور فرناندز توسط فرانز جوزف جایگزین شد.(۱۸۴۸-۱۹۱۶)
۱۸۷۳:نمایشگاه جهانی شکوه وین را جشن می گیرد.
۱۹۰۰:زیگموند فروید کتاب «تعبیر رویاها» را می نویسد.
۱۹۱۸-۱۹۱۴:شکست در جنگ اول جهانی به امپراطوری اتریش پایان می دهد.
۱۹۳۴:نازیهای اتریشی رایزن»دولفاس» را به قتل می رسانند.
۱۹۳۸:الحاق اتریش به آلمان
۱۹۴۵-۱۹۳۹:جنگ جهانی دوم، بمبهای پیاپی شهر را ویران نمودند.
۱۹۵۵:اتریش به عنوان کشور بی طرف شناخته شد.
۱۹۹۹:حزب آزادی راستگرا به ائتلاف حکومتی پیوست.
۲۰۰۵:اتریش ۵۰ امین پیمان کشوری و ۶۰امین سال دومین جمهوری را جشن گرفت.
۲۰۰۹: وین ۲۰۰امین سالانه مرگ هایدن را جشن می گیرد.

هیچ بخشی از این کتاب، نمی تواند بدون اجازه انتشارات راهنمای سفر دوباره سـازی شـود و یا در سیستمی مورد استفاده قرار گیرد، به هیچ وجه به صورت فایل در آمده، اسکن یا پرینت و یا کپی شود. توضیحات کوتاه عکس ها تنها به منظور مطالعه کتاب آورده شده اند.
به منظـور گـردآوری اطلاعات دقیـق این مجمـوعه تلاش های بسیاری صـورت گرفته است، اما به روز شدن تغییرات در دنیای امروز اجتناب ناپذیر است. ناشر مسئول تمامی تغییرات و عدم تناسب ها نخواهد بود. لطفاً ما را در جریان خطاهای موجود و یا اطلاعات منسوخ بگذارید.

نظرات کاربران درباره کتاب راهنمای جامع وین