فیدیبو نماینده قانونی انتشارات اردیبهشت و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پازل زندگی

کتاب پازل زندگی

نسخه الکترونیک کتاب پازل زندگی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب پازل زندگی

این کتاب قصد دارد مسیر سبز و روشن زندگی را به همۀ خوانندگان عزیز نشان دهد، تا بتوانند با استفاده از سه ابزار شگفت‌انگیز و تأثیرگذار، پازل زیبای خودِ ایده‌آل و مطلوب‌شان را به‌بهترین‌نحو بچینند و پس از طی این مرحلۀ خارق‌العاده، شروع به چیدمان قطعات زندگی‌شان کنند تا هم از خود و هم از زندگی‌شان، شاهکار خلقت بسازند. اولین و کاربردی‌ترین ابزار در وجود تمامی انسان‌ها، هوشیاری و آگاهی توأم است که منجر به معرفت انسان نسبت به دنیای درونی و بیرونی‌اش می‌شود. دومین ابزار شگفت‌انگیز وجود هر انسانی، نظم و ترتیب است که به دو دسته: نظم فکری و عملی، تقسیم‌بندی می‌گردد و سومین ابزار که اکسیر جادویی لقب دارد، عشق است. با استفاده از این ابزارهای خارق‌العاده می‌توان به درجه‌ای از شایستگی رسید که خداوند با دستان پر از لطف خود، تاج اشرف مخلوقات را بر سر ارزشمندترین عزیز دل خود بنهد.

ادامه...

بخشی از کتاب پازل زندگی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: پازل زندگی

پرسش ها:
* پازل زندگی چیست؟
* چگونه، بازی کردن می تواند باعث رشد روحی و شخصیتی شما شود؟

بازی چیست؟

تعریف جامع و مشخصی از بازی وجود ندارد اما در کل، شامل هر نوع فعالیت فکری و جسمی به صورت فردی یا گروهی است که در کودکان برای ارضای حس کنجکاوی و در بزرگسالان برای ارضای حس رقابت و برتری انجام می شود.
اگر به نوع بازی ها در کودکان توجه کنیم، تنوع و گوناگونی در آنها زیاد به چشم می خورد. برخی از بازی های کودکان، الگوبرداری از روابط اجتماعی است؛ همچون عروسک بازی، خاله بازی، توپ بازی و طناب بازی. به این ترتیب که کودکان الگوهای متفاوتی همانند والدین، نزدیکان و یا افرادی که برای آنها مهم هستند را انتخاب می کنند و بعد نقش آنها را به نحو احسن ایفا می نمایند. رفتار و حرکت کودکان در بازی، حقیقی است. مثلاً کودک می داند که عروسک یک نوع اسباب بازی است، بااین وجود با او همچون موجود زنده رفتار می کند. با او به خرید می رود، پارک می رود، دعوا می کند، نصیحتش می کند، دوستش دارد و درواقع، با او زندگی می کند.
برخی دیگر از بازی های کودکان، الگوبرداری از حرفه و مشاغل موردعلاقه شان است. مثلاً دکتربازی و معلم بازی. هنگامی که کودکان، نقش های متفاوت بزرگسالان را ایفا می کنند، بازی شان تنها یک تقلید ساده نیست، بلکه ابتکار و خلاقیت کودک در الگوبرداری دقیق را به نمایش می گذارد. «رابرت وایت»(۴)، نویسنده معروف آمریکایی، می گوید:
«ساعات زیادی را که کودکان صرف بازی می کنند، نمی توان به هیچ وجه تلف شده یا صرفاً نیرو گرفتن از طبیعت تلقی نمود. بازی، ممکن است شادی بخش باشد ولی درعین حال در دوران کودکی یک کار جدی است. در خلال ساعات بازی، کودک پیوسته مهارت و کارایی خود را برای برخورد با محیط اطرافش به کار می گیرد».
برخی دیگر از بازی های کودکان، تخیلی است که تحت تاثیر قدرت تخیلشان شکل می گیرد. کودکان به کمک بازی های تخیلی، شرایط و موقعیت های زندگی خودشان را ارزیابی می کنند. بازی های تخیلی به کودکان این فرصت را می دهد تا درباره خود و چگونگی اداره امور و حوادث حال و آینده به بینش برسند. درواقع، این نوع بازی ها کودکان را برای رویارویی با چالش های زندگی آماده می کند و باعث پرورش توانایی های فکری و جسمی آنها می شود.
دکتر «محمدصادق شجاعی»(۵)، نقش بازی را در زندگی کودکان بدین صورت توضیح می دهد:
«اگر کودک را به ماهی تشبیه کنیم، بازی، همانند آب زلالی است که کودک در آن شناور است، پس بازی برای کودک همان زندگی است. از این رو باید شور زندگی را در کودکان ایجاد کرد و آنان را همواره به بازی تشویق نمود. چنانچه کودک را از بازی محروم کنند، موجودیت، سلامت و آینده اش را از وی ستانده اند. دنیای بدون بازی برای کودک، زندانی بیش نیست.»
بنابراین، بازی نقش بسیار مهمی در زندگی کودکان ایفا می کند؛ از یک سو نوعی سرگرمی برای آنها محسوب می شود و از سوی دیگر زندگی کودکانه شان را تشکیل می دهد، زیرا باعث شکوفایی استعداد های جسمی و روحی، تقویت همکاری و همیاری آنها با همسن و سال های خود، افزایش خلاقیت و نوآوری، کشف توانایی ها و تقویت حواس پنجگانه شان می شود.
درنتیجه، کودکان در زندگی کودکانه شان با شناخت ویژگی های خود شخصیتشان را تحکیم می بخشند و با بهره گیری از این تجربیات شخصی، وارد بازی زندگی در دوران بزرگسالی شان می شوند.
به مرور زمان با تغییر سن، نوع، شکل و هدف بازی ها هم عوض می شود. درواقع میل به بازی از کودکی شروع می شود و با آنکه این میل کم کم در سنین بالا کاهش پیدا می کند و کارهای مهمی جای آن را می گیرد ولی به اعتقاد روان شناسان تا سال های پایانی عمر نیز تمایل به بازی در انسان وجود دارد، هرچند شکل، ظاهر و هدف بازی تغییرکند.
این موضوع نشان می دهد که انسان ها از بدو تولد در این دنیای زیبا تا تولد در دنیای زیبای دیگر، وارد یک نوع بازی زندگی می شوند به این هدف که بتوانند نقش خود را در بازی روزگار دریابند و به بهترین نحو آن را ایفا کنند. دراین صورت می توانند دنیای پیرامون خود را درک کنند.
بنابراین، زندگی نوعی بازی محسوب می شود که در عین سرگرم کردن، نقش های مهمی را برعهده ما می گذارد که هریک از این نقش ها به جنبه ای از زندگی مان مربوط می شود تا ما را برای خلق یک زندگی آرمانی آماده سازد.

بازی پازل

در فرهنگ معین آمده است: بازی پازل نوعی بازی فکری است که از چندین قطعه مقوایی، چوبی یا پلاستیکی دارای شکل های منظم تشکیل شده است و وقتی این قطعه ها به صورت مناسب کنار هم قرار می گیرند، تصویر خاص و موردنظر شکل می گیرد.
پازل، یکی از بازی هایی است که نقشی سازنده در پرورش و تقویت قابلیت های ذهنی کودکان دارد. در جریان این بازی، کودکان نیروهای ذهنی و جسمی خود را به کارمی برند قطعات را برحسب شکل، رنگ، اندازه و موضوع، به درستی انتخاب کنند و در کنار هم بچینند تا بتوانند تصویر مناسب را خلق کنند. از اهداف بازی پازل، پرورش تمرکز کودک، تشخیص شکل ها و رنگ های متفاوت، یادگیری نظم و ترتیب، افزایش سرعت عمل و شناخت جزء از کل است که همگی منجر به تقویت قوای فکری و روحی کودکان و پرورش خلاقیت آنها می شود.
خلاقیت در همه کودکان وجود دارد اما این ویژگی می بایستی رشد و تقویت یابد تا به سرحد شکوفایی برسد. کودکان خلاق از ذهنی جستجوگر و آفریننده برخوردارند و همین مهارت باعث می شود تا در رویارویی با چالش های زندگی کودکانه شان پیروز و موفق باشند.
زندگی ما انسان ها نیز همچون بازی پازل، از قطعات گوناگونی در دنیای درون ما(ذهن، احساس، روح، انگیزه و...) و دنیای بیرون ما(سلامتی، ثروت، شغل، خانواده، تحصیلات و...) تشکیل شده است و می بایستی این قطعات را هوشیارانه، آگاهانه و عاشقانه، با نظم و ترتیب کنار هم بچینیم تا بتوانیم زندگی خود را به طرز شگفت انگیزی به تصویر بکشیم و از آن نهایت لذت را ببریم.
خداوند، کارگردان بزرگ این دنیا، به هرکدام از ما نقش های متفاوتی داده تا بتوانیم با بالا بردن معرفت و بینشمان، به نحواحسن نقش خود را ایفا کنیم و این بدان معناست که خالق بزرگترین پازل دنیا برای هرکدام از مخلوقاتش پازل مجزایی در نظر گرفته که مخصوص زمان و مکان مشخص شده ای است و آنها می توانند هوشیارانه، آگاهانه و عاشقانه پازل مطلوبشان را با دقت هر چه تمام تر بچینند و تکمیل شده آن را به خالقشان تحویل دهند.
بنابراین علاوه بر اینکه ما انسان ها بازیگران خداوند برای چیده شدن پازل وسیع دنیایش هستیم، پازل بزرگ و مهم زندگی خود را نیز کارگردانی می کنیم، بدین صورت که هرکدام از ما پازلی اختصاصی مربوط به خودمان و زندگی مان داریم که باید به معنا و مفهوم پازل وجود خودمان در وهله اول و پازل زندگی مان، در وهله دوم، پی ببریم و بتوانیم آگاهانه قطعات پازل خود را انتخاب کنیم و با عشق، هر کدام از آنها را در جایگاه مناسب بچینیم.
در پازل زندگی، برای هر قطعه فقط یک جای مناسب در نظر گرفته شده، اگرچه بعضی قطعه ها ظاهراً شبیه به هم هستند و می توانند با جاهای مختلفی درون پازل سازگار شوند، اما این به هوشیاری و آگاهی ما بستگی دارد که بدانیم در پازل زندگی ما مهمترین مسئله، معنایی است که یک قطعه به شکل نهایی می بخشد. اگر قطعه ها در جاهای نامناسب قرار بگیرند، شکلی که از پازل زندگی به دست می آید، معنا و مفهومی برایمان نخواهد داشت و این نشانه آن است که قطعه های دیگر نیز در جای درست خودشان قرار نگرفته اند. این، دقیقاً همان جایی است که بعضی افراد از زندگی خود احساس نارضایتی و ناخشنودی می کنند و یا افرادی مدعی می شوند که هرچه تلاش می کنند به نتیجه مطلوب نمی رسند.
پیدا کردن جای درست یک قطعه در پازل، به قطعه های اطراف هم بستگی دارد. درواقع ما به عنوان خالق زندگی مان باید بتوانیم قطعه های پازل سازگار را بیابیم و معنایی که این قطعات می سازند را کامل کنیم. به عبارتی، قطعه های پازل باید مکمل همدیگر باشند. در این صورت، پازل زندگی ما به بهترین نحو تکمیل می شود و می توانیم نهایت لذت را از یک زندگی درست و کامل ببریم.
انسان موجودی پویاست که از بدو تولد، در حال جنبش و تحرک است، ازاین رو بازی نیز جزء لاینفک وجودی اوست. خمیرمایه همه بازی ها تفکر و اندیشه است، خصوصاً بازی پازل زندگی. درصورتی که هوشیارانه وارد این بازی شویم و آگاهانه مسیر بازی را طبق قوانین آن بپیماییم، می توانیم پیروزمندانه تمام قطعات زندگی مان را بچینیم.
جهت نیل به این هدف بزرگ، به سه ابزار بسیار مهم برای خلق پازل زندگی مان نیازداریم.

۱. هوشیاری و آگاهی
۲. نظم و ترتیب
۳. عشق

بنابراین، به عنوان یک کارگردان موفق و خلاق زندگی، باید با نحوه چیدمان پازل زندگی مان آشنایی کامل داشته باشیم تا بتوانیم قطعاتی را که خدا در طرح الهی خود برای ما مقدر کرده با آگاهی کامل انتخاب کنیم، با نظم و ترتیب بچینیم و با عشق از تصویر کامل شده زندگی مان لذت ببریم و در آخر به خود بگوییم:
«به تو افتخار می کنم»!

چکیده فصل اول

۱. زندگی را نوعی بازی بدانیم که در آن هم نقش آموزگار و هم دانش آموز را بازی می کنیم. ما در بازی روزگار هم از جهان پیرامون مان درس زندگی می آموزیم و هم به عنوان یک فرد خلاق و منشا اثر، درس هایی را به دنیای پر از رمز و راز، آموزش می دهیم.
۲. نوع بازی ما در این جهان شگفت انگیز، بازی پازل زندگی است، بازی ای که ممکن است در ابتدا ما را مبهوت خود کند و از آن سردرنیاوریم، اما با کشف قدرت های فوق العاده ای که در ما به ودیعه گذاشته شده است، می توانیم به سرعت معنای پازل زندگی مان را بفهمیم و آن را به زیباترین شکلِ ممکن خلق کنیم.
۳. پازل زندگی ما به دو بخش تقسیم می شود:
* پازل دنیای درونمان که مربوط به ناشناخته های دنیای درونی ماست و درواقع وجود واقعی مان را شامل می شود.
* پازل دنیای بیرونمان که مربوط به ناشناخته های دنیای بیرونی ما می شود و درواقع قطعات زندگی مان را در بر می گیرد.

لطفاً بعد از اتمام هر فصل، به سوالات جواب دهید و اینگونه تا پایان کتاب، خود را ارزیابی کنید. ببینید از فصل اول تا آخر چه تغییر و تحولی در شما به وجود آمده است. برای پاسخگویی به سوالات به جستجو بپردازید نه اینکه صرفاً به مطالب کتاب اکتفا کنید. خودتان را دانشجوی واحد زندگی بدانید و بخواهید این واحد را با بالاترین نمره پاس کنید. بسیار قوی عمل کنید و برای پاسخگویی به سوالات، حتماً تحقیق کنید تا به جواب های ذهن و دلتان برسید.
***
سوالات نهایی فصل اول:
* دیدگاه شما در مورد زندگی کردن چیست؟
* نقش شما در این بازی چیست؟
* توصیف شما از زندگی واقعی چیست؟
* شما از زندگی چه چیزی می خواهید؟
***

این کتاب را با عشق تقدیم می دارم

به روح مهربان،آرام و شاد پدرم که زندگی کردن واقعی را از وجود بابرکتشان و اعمال و رفتار خالصشان فرا گرفتم،
به مادرم که درس های صبوری، تواضع و افتادگی را به عنوان مقدمه ای برای انسان بودنم همواره یادآور شده اند،
به دو استاد ارجمندم دکتر علیرضا آزمندیان و دکتر رضا رضوانی که دریچه نگاه من به زندگی را جاوادنه ساختند،
و به تمامی شما خوانندگان عزیز که با انگیزه و اشتیاقی خاص سعی در خلق شخصیتی شایسته و زندگی ایده آل دارید.

سخن نویسنده

این کتاب قصد دارد مسیر سبز و روشن زندگی را به همه خوانندگان عزیز نشان دهد، تا بتوانند با استفاده از سه ابزار شگفت انگیز و تاثیرگذار، پازل زیبای خودِ ایده آل و مطلوب شان را به بهترین نحو بچینند و پس از طی این مرحله خارق العاده، شروع به چیدمان قطعات زندگی شان کنند تا هم از خود و هم از زندگی شان، شاهکار خلقت بسازند.
اولین و کاربردی ترین ابزار در وجود تمامی انسان ها، هوشیاری و آگاهی توام است که منجر به معرفت انسان نسبت به دنیای درونی و بیرونی اش می شود. دومین ابزار شگفت انگیز وجود هر انسانی، نظم و ترتیب است که به دو دسته: نظم فکری و عملی، تقسیم بندی می گردد و سومین ابزار که اکسیر جادویی لقب دارد، عشق است. با استفاده از این ابزارهای خارق العاده می توان به درجه ای از شایستگی رسید که خداوند با دستان پر از لطف خود، تاج اشرف مخلوقات را بر سر ارزشمندترین عزیز دل خود بنهد.
همه انسان ها دنیای ناشناخته درونی دارند که باید با هوشیاری و آگاهی کامل به این دنیای پر از رمز و راز دسترسی پیدا کنند. دنیای درونشان را با توجه به ارزش های اخلاقی، انسانی و الهی خود به نظم و ترتیب درآورند و کنترلش را بدست بگیرند و در آخر با استفاده از اکسیر جادویی عشق، غیرممکن های زندگی شان را به ممکن بدل کنند و اهداف و آمالشان را تحقق بخشند.
درواقع، این کتاب تجربیات بسیار ارزشمندی است که از همنشینی با عزیزان دل خدا و هم صحبت شدن با آنها، شرکت کردن در کلاس ها، کنفرانس ها و سمینارهای مختلف، روبرو شدن با موانع مختلف در مسیر زیبای زندگی و یادگیری درس های انسان سازی، سفر به مکان های گوناگون و آشنایی با فرهنگ های متفاوت مردم و ارتباط با انسان های فرهیخته در سرتاسر جهان و مطالعات گسترده در زمینه های روانشناسی، موفقیت، عرفان و... به دست آمده است. تمام این تجربیات، تبدیل به عصاره زندگی بخشی شده که در این کتاب گنجانده شده است.
امیدوارم که شما خوانندگان عزیز از این عصاره حیات بخش استفاده کنید و از خود و زندگی تان شاهکاری بسازید که ثمره آن خوشبختی و آرامش مطلق باشد.

لیلا گیره باف، زمستان دل انگیز ۱۳۹۶

درباره کتاب

این کتاب شامل شش فصل بسیار ارزشمند درخصوص چیدمان پازل زندگی است. در ابتدای هر فصل سوالاتی از شما پرسیده می شود که می توانید قبل از خواندن مطالب مربوطه، نظر خودتان را در مورد آنها یادداشت کنید. بعد از خواندن هر فصل دوباره سوالاتی از شما پرسیده می شود که تغییر و تحول ذهنی و روحی شما را ارزیابی می کند. بهترین روش برای پاسخگویی به سوالات، تحقیق و تفحص است، صرفاً به مطالب کتاب اکتفا نکنید. این کتاب درواقع به عنوان مهم ترین واحد زندگی شما محسوب می شود چرا که از طریق خواندن و عمل کردن به آن می توانید بالاترین امتیاز را به وجود باارزشتان اختصاص دهید.
مقدمه کتاب، خوانندگان گرامی را با مفاهیمی چون زندگی کردن و زنده بودن آشنا می کند و از شما می خواهد که انتخاب مهمتان را در این مرحله انجام دهید؛ اینکه شما می خواهید زندگی کنید یا زنده باشید.
فصل اول کتاب، در مورد پازل زندگی سخن به میان می آورد، اینکه همه ما از بدو ورود به این کره خاکی وارد یک بازی شگفت انگیز می شویم که به آن پازل زندگی می گویند. خداوند در پازل بزرگ دنیایش برای هر کدام از ما نیز براساس طرح الهی اش یک پازل مناسب در نظر گرفته که می توانیم با مجهز کردن خودمان به سه ابزار بسیار مهم ذکرشده، به زیبایی هر چه تمام تر، آن را تکمیل کنیم.
فصل دوم کتاب، درخصوص اولین ابزار شگفت انگیز خلق خود مطلوب و زندگی ایده آل ماست که درواقع از هوشیاری و آگاهی توام سخن به میان آورده و با فراگیری این مطالب و عمل به آن، معرفت شناسی ما نسبت به خودمان، زندگی مان و کل جهان شروع می شود.
فصل سوم، به نقش اساسیِ نظم و ترتیب در خلق پازل وجودمان، در وهله اول و خلق پازل زندگی مان، در وهله دوم اشاره می کند که به دو دسته نظم فکری و نظم عملی تقسیم بندی می شود.
فصل چهارم، به ریشه یابی، تعریف و دیدگاه های متفاوت در مورد عشق یا همان اکسیر جادویی پرداخته است. از تمامی خوانندگان گرامی خواهشمندم که این فصل را با دقت فراوان بخوانند و با دیدگاه های متفاوت در این زمینه آشنا شوند، چون پیش زمینه فصل پنجم مطالبی است که در این فصل از زبان بزرگان و دانشمندان نقل شده است.
فصل پنجم، به نقش عشق در پازل زندگی مان می پردازد. در واقع این فصل، گل سرسبد کتاب است، چون شما را با بهترین و زیباترین نوع زندگی کردن آشنا می کند.
فصل ششم، به خلق اهداف و ایده آل های زندگی تک تک ما می پردازد و با ارائه راهکارهایی، ما را برای رسیدن به زندگی مطلوب هدایت و راهنمایی می کند.

نظرات کاربران درباره کتاب پازل زندگی