Loading

چند لحظه ...
کتاب اخلاق در نهج‌البلاغه

کتاب اخلاق در نهج‌البلاغه
کبر، تکبر، استکبار

نسخه الکترونیک کتاب اخلاق در نهج‌البلاغه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۲,۴۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب اخلاق در نهج‌البلاغه

«اخلاق» از دیدگاه اسلام نه‌تنها در کنار اعتقادات و احکام فقهی به‌مثابه یکی از ارکان اساسی معارف دینی مطرح است، بلکه بیانگر راه زندگی درست و خداپسندانه و روش نیل به کمال نهایی و ارتباط با خدای متعال است. محققان و دانشمندان برای یافتن بهترین الگوی اخلاقی تلاش‌های بسیار کرده و طرح‌ها و برنامه‌های فراوانی ارائه داده‌اند، اما باید توجه داشت که عقل، بدون کمک راهبران آسمانی، برای سعادت در زندگی انسان کافی نیست. نهج‌البلاغه، چون مشاوری دلسوز و آگاه، الگوی کامل را معرفی می‌کند و امام علی (ع) به‌مثابه الگو در این کتاب مطرح است. امیرمؤمنان یکی از اهداف بنیادی دین را رویکرد اخلاقی و فضیلت‌محور در تدبیر امور و ادارۀ ارکان مختلف زندگی می‌داند. از این رو، در خط‌مشی سیاسی امام (ع) پای‌بندی به ارزش‌های اخلاقی و دینی و تحقق حاکمیت دینی، به مفهوم حقیقی آن، جلوه‌ای برجسته دارد. از آنجا که نهج‌البلاغه محصول چالش‌های فکری ـ عملی حکومت امام علی (ع) بوده و سیمای اخلاق راستین دینی و ارزش‌های معنوی و انسانی در آن به‌طور دقیق انعکاس یافته، بازیابی آن از منظر آسیب‌شناسی اخلاقی، ضرورتی است که دستیابی به آن، دستاوردهای ارزنده‌ای در جهت پاسداری از ارزش‌های اخلاقی ـ دینی دارد. به‌ویژه در شرایط امروزی، با برقراری جمهوری اسلامی، یافتن الگوهای ارزشی و اخلاقی برای ادارۀ جامعه، در تمام ابعاد، نیاز قطعی است. تا از یک سو توانایی دین را در ادارۀ جامعه اثبات کند و از سوی دیگر با ترسیم چارچوب کلی اخلاق اسلامی، آسیب‌ها و آفت‌هایی که می‌تواند نظام جامعه را به‌چالش بکشاند شناسایی کند و با ارائه راهکاری شایسته به مقابله با آن برخیزد. در این نوشتار برآنیم تا یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اخلاقی که نظام جامعۀ دینی و مؤمنان را با چالش مواجه می‌کند بازشناسیم. رشد و شکوفایی استعدادهای انسان در جهت کمال مطلق، در عرصۀ کار و عمل بر پایۀ اخلاق به‌دست می‌آید. فقدان اخلاق به معنای محو زمینه و بستر شکوفایی انسان در دستیابی به کمال مطلق در جامعه است؛ زیرا با شکسته ‌شدن مرزهای اخلاق، همۀ حریم‌ها شکسته می‌شود و چون حریم‌ها شکسته شود، پلیدی‌ها در روابط اجتماعی پدیدار می‌شود.

ادامه...

مشخصات کتاب اخلاق در نهج‌البلاغه

بخشی از کتاب اخلاق در نهج‌البلاغه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب اخلاق در نهج‌البلاغه