فیدیبو نماینده قانونی دانشگاه امام صادق (ع) و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب درآمدی بر حقوق قراردادها

کتاب درآمدی بر حقوق قراردادها

نسخه الکترونیک کتاب درآمدی بر حقوق قراردادها به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۵۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب درآمدی بر حقوق قراردادها

کتاب پیش‌رو با عنوان «درآمدی بر حقوق‌ قراردادها» (Beginning Contract Law) یکی از متون مؤجز و مختصر نگاشته شده در حوزه‌ حقوق‌ قراردادها در نظام کامن‎‌لا می‌باشد. مطالب مندرج در این کتاب به لحاظ سرفصل و موضوعات، منطبق بر سرفصل دانشگاهی حقوق مدنی (۳) می‌باشد و همین مسئله می‌تواند به عنوان یکی از جذابیت‌های مراجعه به این کتاب به حساب آید چرا که در حجمی مختصر اطلاعاتی کاربردی و عمیق را به دانشجو منتقل می‌سازد. نحوه‌ پردازش به هر موضوع بدین صورت است که در بدو امر به صورت تئوری به شرح، توضیح و تبیین موضوع پرداخته می‌شود. پس از توضیحات، با توجه به موضوع، پرونده‌های مهم و اثرگذار که منتج به موضوع مربوطه شده است، با جزئیات رأی ذکر می‌شوند. تعداد پرونده‌های مطرح شده (Cases) در این کتاب بالغ بر ۱۸۰ مورد است که مبانی و اختلافات اساسی قضات و حقوق‌دانان نظام حقوقی انگلستان را نشان می‌دهد که منبع خوبی برای تحقیقات و پژوهش‌های دانشجویان ایرانی به حساب می‌آید. کتاب حاوی جداول و نمودارهای خلاصه شده از مطالب است که فهم و درک موضوعات و مسائل را تسهیل می‌نماید. پس از ذکر خلاصه نظرات و آراء منتج به نظریات، خوانندگان (دانشجویان) مورد پرسش قرار می‌گیرند تا اطلاعات به دست‌آمده‌ آنان مورد آزمون نیز قرار بگیرد. در انتهای هر بخش، منابع قابل ارجاع اعم از منابع مجازی و مکتوب جهت مطالعات گسترده‌تر قرار گرفته‌اند که جذابیت بالای ادبیات نویسنده، خوانندگان (دانشجویان) را بر آن بر‌می‌دارد که حتماً به آن منابع معرفی‌شده مراجعه داشته باشند.

ادامه...

بخشی از کتاب درآمدی بر حقوق قراردادها

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه مترجمان

حوزه حقوق قراردادها به سبب برخورداری از ماهیتی پویا و پرکاربرد در دنیای امروز، بسیار مورد توجه دانشجویان رشته حقوق قرار گرفته و همواره دارای جذابیت های نظری و عملی بوده است. غنای قانون مدنی ایران در زمینه قراردادها که برگرفته از فقه امامیه است زبانزد طیف وسیعی از اساتید و حقوق دانان می باشد و آنان متفق القول، علی رغم وجود پاره ای از مشکلات نظری، قسمت دوم از کتاب دوم قانون مدنی را مورد تحسین قرار داده اند. وجود برخی ابهامات و تعارضات در این قسمت نیز در طول سالیان متمادی موضوع تحقیقات، پژوهش ها و بررسی های حقوقی را شکل داده است که در این میان بسیاری از دانشجویان گرایش به سنجش مقولات مذکور در حوزه ی حقوق قراردادها با سایر نظام های حقوقی دارند. در میان رژیم های حقوقی نیز، از آنجایی که رژیم حقوقی ایران با نظام حقوقی رومی ـ ژرمنی قرابت بیشتری داراست، بخش اعظمی از تحقیقات صورت گرفته مترکز بر کشورهای تابع این نظام بنا شده اند و قلیلی از پژوهش ها و آموزش ها نظر به نظام حقوقی کامن لا دارد.
کتاب پیش رو با عنوان «درآمدی بر حقوق قراردادها» (Beginning Contract Law) یکی از متون موجز و مختصر نگاشته شده در حوزه حقوق قراردادها در نظام کامن‎ لا می باشد. مطالب مندرج در این کتاب به لحاظ سرفصل و موضوعات، منطبق بر سرفصل دانشگاهی حقوق مدنی (۳) می باشد و همین مسئله می تواند به عنوان یکی از جذابیت های مراجعه به این کتاب به حساب آید چرا که در حجمی مختصر اطلاعاتی کاربردی و عمیق را به دانشجو منتقل می سازد.
نحوه پردازش به هر موضوع بدین صورت است که در بدو امر به صورت تئوری به شرح، توضیح و تبیین موضوع پرداخته می شود. پس از توضیحات، با توجه به موضوع، پرونده های مهم و اثرگذار که منتج به موضوع مربوطه شده است، با جزئیات رای ذکر می شوند. تعداد پرونده های مطرح شده (Cases) در این کتاب بالغ بر ۱۸۰ مورد است که مبانی و اختلافات اساسی قضات و حقوق دانان نظام حقوقی انگلستان را نشان می دهد که منبع خوبی برای تحقیقات و پژوهش های دانشجویان ایرانی به حساب می آید. کتاب حاوی جداول و نمودارهای خلاصه شده از مطالب است که فهم و درک موضوعات و مسائل را تسهیل می نماید. پس از ذکر خلاصه نظرات و آراء منتج به نظریات، خوانندگان (دانشجویان) مورد پرسش قرار می گیرند تا اطلاعات به دست آمده آنان مورد آزمون نیز قرار بگیرد. در انتهای هر بخش، منابع قابل ارجاع اعم از منابع مجازی و مکتوب جهت مطالعات گسترده تر قرار گرفته اند که جذابیت بالای ادبیات نویسنده، خوانندگان (دانشجویان) را بر آن بر می دارد که حتماً به آن منابع معرفی شده مراجعه داشته باشند. کتاب از نظر سطح آموزشی برای دانشجویان مقطع کارشناسی بسیار مفید و مناسب به حساب می آید.
از آن جا که در داخل کشور، اطلاع از مبانی و موضوعات حقوق قراردادهای نظام کامن لا ـ به ویژه در راس این نظام حقوق قراردادهای انگلستان ـ محدود به نقل قول های حقوق دانان و نگارندگان آثار داخلی است، در دسترس بودن این کتاب به عنوان منبعی جهت تقویت آموزه های دانشجویان مقطع کارشناسی از حقوق قراردادهای انگلستان ضروری به حساب می آید.
این کتاب در سال ۲۰۱۳ به وسیله انتشارات معتبر روتلج (Routledge) منتشر شده است که این امر حاکی از اعتبار نویسنده و وثوق مطالب مندرج در متن کتاب می باشد. کتاب از آخرین آثار استاد برجسته دانشگاه گرینویچ انگلستان، آقای کریستوفر موناگان (Christopher Monaghan) در حوزه حقوق قراردادها می باشد که در ادامه مشخصات نویسنده به اطلاع رسانده خواهد شد.
کریستوفر موناگان به عنوان دانشیار حقوق تجارت در سال ۲۰۱۴ به دپارتمان حقوق دانشگاه گرینویچ می پیوندد. او که دارای سابقه ای درخشان در حوزه تدریس حقوق تجارت و قراردادها است، در سال ۲۰۱۲ به عنوان نامزد برترین استاد حقوق تجارت و قراردادها به آکادمی عالی علوم انگلستان معرفی می شود. در طی سال های متمادی تدریس، حوزه مطالعاتی نویسنده به حقوق تجارت و قراردادها محدود نبوده و در سایر گرایش های حقوقی نیز دست به پژوهش و مداقه زده است که حاصل آن ها در مجلدات و تالیفات جداگانه ای در زمینه های حقوق عمومی، اداری و کار در انگلستان به انتشار درآمده است. در کنار عضویت در هیئت علمی دپارتمان حقوق دانشگاه گرینویچ، ایشان عضویت در نهادهای زیر را نیز در کارنامه خود دارد:
۱. جامعه پژوهشی و آموزشی Hansard انگلستان.
۲. جامعه دانش آموختگان حقوق انگلستان.
۳. انجمن مطالعات حقوقی ـ اجتماعی انگلستان.
۴. انجمن اساتید حقوق انگلستان.
۵. انجمن بین المللی فلسفه حقوق و علوم اجتماعی انگلستان.

سایر کتاب های منتشر شده از نویسنده از قرار زیر است:
1. Monaghan, C. Beginning Business Law (Routledge: 2015).
2. Monaghan, C. Constitutional and Administrative Law (Pearson: 2015).
3. Monaghan, C. & Monaghan, N. Beginning Contract Law (Routledge: 2013).
4. Monaghan, C. & Geach, N (eds.) Dissenting Judgments in the Law: with a foreword by Lord Nicholls of Birkenhead (Wildy, Simmonds and Hill: 2012).

دکتر سید مصطفی سعادت مصطفوی
محمدطه خراطها
بهار ۱۳۹۶

فصل نخست: کلیات

مقدمه

حقوق قراردادها موضوعی است که ارتباط وثیقی با اصل آزادی قراردادها (Freedom of Contract) دارد. این اصل مقرر می دارد که طرفین قرارداد نسبت به یکدیگر و همچنین نسبت به هر آنچه از قرارداد می خواهند، آزاد باشند. قانون و دادگاه ها به دنبال دخالت در این آزادی نیستند مگر آنکه دخالت ضروری و اساسی باشد.
در این کتاب ما به چگونگی شکل گیری قرارداد و عناصر موجد آن که عبارت اند از: ایجاب، قبول، عوض معاملی، اهلیت و قصد ایجاد روابط حقوقی نگاه خواهیم داشت. سپس به محتوای قرارداد و شروط صریح و ضمنی آن می پردازیم و بیان خواهد شد که شروطی مثل شروط استثنایی و محدود کننده در قرارداد باید ثبت شوند و همچنین اعتبار شرط معافیت در قرارداد می بایست مورد توجه قرار گیرد. همچنین طبقه بندی شروط را که شامل، شروط اساسی، شروط غیراساسی و شروط غیرمعیّن می شوند و نتیجه آن را بر نقض قرارداد و اثر عوامل بطلان، شامل تدلیس، اشتباه، اجبار و اعمال نفوذ ناروا را بررسی خواهیم کرد. عوض معاملاتی ممکن است به شخصی داده شود که طرف قرارداد نیست و او می تواند طبق قرارداد اقامه دعوی نموده یا مورد دعوی واقع شود که در فصل «نسبیت قراردادها» مطالعه خواهد شد. در نهایت، به راه های گوناگونی که از طریق آن ها می توان قراردادی را تمام کرد (اقاله، اجرای قرارداد، نقض قرارداد و غیرممکن شدن انجام قرارداد) و همچنین به ضمانت اجراهای نقض قراردادی خواهیم پرداخت.
این کتاب درک مناسبی از حوزه های اصلی حقوق قراردادها، رویه ها و اصول کلیدی به شما خواهد داد. هدف این کتاب این است که اصول اساسی را به شما معرفی نموده و برای شما شالوده و پایه ای استوار از حقوق قراردادها فراهم آورد که شما را قادر ‎ سازد با مطالعه آن، کتاب ها و مقالات دانشگاهی متعددی را به رشته تحریر درآورید.۱. منابع مهم حقوق قراردادها 

۱-۱. رویه قضایی

حقوق قراردادها عمدتاً مسئله ای مبتنی بر رویه قضایی است؛ یعنی: بیشترین حقوق قراردادها به وسیله دادگاه ها و آراء آنان ایجاد شده است. این بدین معناست که اگرچه به بعضی از قوانین موضوعه جهت درک مسائل حقوقی نیازمند هستید، اما بخش اصلی یادگیری شما بر فهم رویه های قضایی متمرکز است. این کتاب به شما کمک می کند تا رویه های مهم و کلیدی در قراردادها و اصول قانونی برگرفته از آن ها را شناسایی نمایید. در طول مطالعه، جهت درک بهتر از موضوع نیازمند مطالعه و بررسی گزارش ها و رویه های اصلی هستید. این رویه ها به صورت برخط (آنلاین) یا کتب دانشگاهی موجود هستند. درک رویه های قضایی به سبب زبانی که در آن ها به کار رفته است یا به خاطر تعداد زیاد نظرات قضاتی که پیرامون این رویه ها بیان داشته اند ممکن است سخت و دشوار باشد. جهت فهم دقیق رویه ها لازم است به جست وجوی آراء پرداخته و آن ها را به شکل کامل مطالعه نمایید و در صورت نیاز به درک بهتر، مراجعه به نظریاتی که در توضیح و تبیین آن ها وجود دارد، کمک شایانی خواهند نمود.
دانشجویان اغلب فکر می کنند که دانستن تمام عناصر و حقایق در یک مورد خاص ضروری است، اما بیشتر این حقایق در جهت توضیح اصول قانونی و علت تمایز پرونده های موجود از موارد گذشته مهم هستند. در آزمون هایی که از شما گرفته می شود انتظار می رود که شما قواعد حقوقی را به خوبی اجرا نمایید که این امر نیازمند دانستن این موضوع است که کدام رویه در خصوص اصول قانونی صلاحیت دارد و چگونه به مسئله مورد نظر مرتبط می باشد.

۱ -۲. قوانین موضوعه

اخیراً تعداد رو به فزاینده ای از قوانین موضوعه در حوزه حقوق قراردادها وضع گردیده اند که حقوق قراردادها را اصلاح می کنند (مانند قانون اصلاح قراردادهای متعذر ۱۹۴۳ در رابطه با تعهدات مالی غیرمقدور) یا موجب استثنائاتی در حقوق کامن لا می شود (مانند استثناء بر اصل نسبیت قراردادها توسط قانون قراردادها [حقوق اشخاص ثالث] ۱۹۹۹). قوانین موضوعه همچنین علل وقایع را تبیین می نمایند (مانند قانون تدلیس ۱۹۶۷ که اثبات وجود تدلیس را برای خواهان آسان تر می کند و ضمانت اجراها را نیز بهتر در دسترس قرار می دهد) و آزادی قراردادی طرفین را محدود می سازند (مانند قانون شروط غیرعادلانه ی قرارداد ۱۹۷۷ که به کارگیری شروط استثناء و محدود کننده را کنترل می نماید).(۱) در جایی که قانون موضوعه وجود دارد، دادگاه ها موظف به تفسیر قواعد و اعمال قانون موضوعه بر حقایق و عناصر خاص موجود می شوند. هرچه قوانین موضوعه قدیمی تر باشند، رویه های بیشتری آن را تفسیر خواهند نمود. شما باید به یاد داشته باشید که دادگاه ها به رد آنچه توسط پارلمان با تصویب قانون موضوعه مورد توجه قرار گرفته، مجاز نیستند همچنان که نمی توانند رویه قضایی (تصمیم دادگاه مافوق) را رد نمایند.

۲. پاسخ گویی به مسائل مربوط به حقوق قراردادها

در حقوق قراردادها، دو دسته مسئله وجود دارد که ممکن است مورد سوال واقع شود. نخست، سوال مسئله ـ محور(Problem Question) است. هدف سوال مسئله ـ محور، آزمون اطلاعات شما از قانون و مهارت شما در اعمال قانون نسبت به مورد واقعه و رخداد خاص است. جهت حل بهتر مسئله، مهم است که در مقام پاسخ از بیان مطالب غیرضروری پرهیز نمایید چراکه پرسش کننده به دنبال چیزی غیر از مورد سوال خود نیست. عناوینی که در سوالات مسئله ـ محور به صورت مشترک مطرح می شوند عبارت اند از: ایجاب و قبول، تدلیس، شروط و شرایط استثناء و غیرممکن شدن قرارداد.
سوالات نظریه ـ محور (Essay Question) از سوالات مسئله ـ محور متمایز هستند. ممکن است که سوال نظریه ـ محور برای تحلیل قانون از شما پرسیده شود. به عنوان مثال، ممکن است پرسیده شود که آیا شما با رای X موافق هستید؟ یا آیا X، قانون Y را اصلاح کرده است؟ این قبیل سوالات نیازمند آن است که شما نه تنها اطلاعات خوب و مناسب حقوقی را بیان نمایید، بلکه رویه ها و تقنین را با ارجاع به مقالات دانشگاهی نقد نمایید. نمونه هایی از عناوینی که ممکن است در قالب سوالات نظریه ـ محور مورد سوال قرار بگیرند عبارت اند از: اشتباه (مانند پرسش از تمایز دیدگاه دادگاه ها نسبت به اشتباه در شخصیت طرف قرارداد در مذاکرات چهره به چهره و مذاکرات از راه دور)، اصل نسبیت قراردادها و استثنائات وارد بر آن، اعمال نفوذ ناروا و عوض معاملاتی.

۳. منابع اساسی

دانشگاه شما ممکن است که به بانک های اطلاعاتی الکترونیکی همانند: Westlaw, Lexis Library, Lawtel دسترسی داشته باشد. این بانک های اطلاعاتی، امکان دسترسی به رویه های قضایی، قوانین موضوعه، کتاب های الکترونیکی و مقالات مجلات را فراهم می آورد. بعضی ادارات حقوقی به این بانک ها دسترسی دارند و از شما انتظار می رود که در عمل قادر به استفاده از آن ها باشید. ضمناً این بسیار مهم است که توانایی بهره گیری از منابع چاپی همانند: گزارش های قانونی و مقالاتی که در کتابخانه های دانشگاه ها یافت می شوند را داشته باشید. بسیاری از ادارات حقوقی به شدت بر منابع نوشته و چاپی تکیه می کنند پس شما باید نحوه استفاده از آن ها را به خوبی بدانید.
مقالات موجود در مجلات علمی ابزار مناسبی جهت جست وجو در حقوق و یادگیری درباره رویه های اساسی هستند. ما به شما پیشنهاد می کنیم که به این مجلات به عنوان بخشی از مطالعات خود نگاه بیندازید:
  • Journal of Contract Law
  • Journal of Business Law
  • Modern Law Review
  • Law Quarterly Review
  • Cambridge Law Journal
مضافاً تعداد زیادی از کتب وجود دارند که در کنار کتاب های دانشگاهی شما می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.
وب سایت های مفیدی هم وجود دارند که بدون هیچگونه پرداخت وجهی قابل دسترسی هستند، مانند:
http://www.Legislation.Gov.uk/-
در این سایت دسترسی به تمام نظام تقنینی انگلستان وجود دارد.
http://www.Bailii.org/-
این سایت دسترسی به رویه های کلیدی و اساسی را فراهم می آورد.

فصل دوم: عناصر شکل گیری قرارداد (۱)

نتایج یادگیری

پس از مطالعه این فصل شما می بایست قادر باشید بر تشخیص و درک:
•تمایز بین دعوت به معامله و ایجاب
•ایجاب یکطرفه از دوطرفه
•قواعد مرتبط با ابلاغ قبول
•تاثیر رد ایجاب یا درخواست اطلاعات بیشتر
•آگاهی از قواعد زوال ایجاب

مقدمه

توافق طرفین برای شکل گیری قرارداد ضروری است. یک قرارداد، تعهدات قانونی را بر طرفین حاکم می نماید. چنانچه قراردادی برای فروش یک خودرو فورد در نظر آوریم که در آن بنا باشد که شخص «الف» مبلغ ۲۵ هزار پوند در ازای دریافت خودرو از شخص «ب» بپردازد، اگر هرکدام از اشخاص «الف» و «ب» تعهد خود را عملی نکنند، آن ها می توانند به سبب نقض قرارداد، مورد دعوی قرار بگیرند. اگر قراردادی میان طرفین برقرار باشد، آن قرارداد به عناصر دیگری نیز وابسته است از قبیل عوض معاملاتی، اهلیت و قصد معاملاتی (در فصل سوم این مطالب مورد بررسی قرار خواهند گرفت). طرفین قرارداد باید نسبت به آنچه بر آن توافق می نمایند آگاهی داشته باشند. امکان دارد که هیچ تفاوتی میان آنچه «الف» به «ب» ایجاب می کند و آنچه «ب» در ازای خودرو فورد قبول می نماید وجود نداشته باشد.نمودار شماره ۱

۱. ایجاب (Offer)

نخستین گام برای دست یابی به یک توافق، انشاء ایجاب است. ایجاب باید واضح و دقیق باشد. ایجاب کننده (Offeror) (فردی که ایجاب را انشاء می نماید) با عباراتش می بایست قصد شکل دادن به ایجاب را داشته به طوری که اگر مورد قبول ایجاب شونده (Offeree) قرار بگیرد یک توافق الزام آور را به وجود آورد. این بدین معنی است که ایجاب باید به اندازه کافی قطعی و قابل التزام نسبت به ایجاب کننده باشد.
***
تعاریف کلیدی
ایجاب کننده: فردی که ایجاب را انشاء می نماید.
ایجاب شونده: فردی که به او ایجاب انشاء می شود.
***

۱-۱. ایجاب یکطرفه (Unilateral Offer)

در جایی که تبادل تعهدات به وسیله طرفین وجود دارد، یک قرارداد دوطرفه(۲) شکل می گیرد. شخص «الف» شخص «ب» را ایجاب می کند که کار «ه» در عوض کار «و» انجام دهد؛ سپس شخص «ب» ایجاب «الف» را می‎ پذیرد و در طی این پذیرش توافق می نماید که کار «و» را انجام دهد. در مقابل، ایجاب یکطرفه، ایجابی است که به وسیله ایجاب کننده نسبت به تمام افراد انشاء می شود. تصور کنید که شما حیوان خانگی خود را گم کرده اید. آگهی هایی را آماده خواهید کرد و آن را در محله خود پخش می نمایید. این آگهی ها ممکن است شامل ایجابی باشند به این مضمون که ۲۰۰ پوند به هرکس که حیوان خانگی شما را پیدا کند پرداخت می شود. در این وضعیت، هیچکس ایجاب شما را نپذیرفته است و هیچکس نیازمند چنین قبولی نیست. ایجاب به وسیله هرکس که عمل درخواست شده (یافتن حیوان خانگی) را انجام دهد پذیرفته خواهد شد؛ بنابراین، اگر فردی عمل درخواستی را انجام دهد، او در طی انجام عمل ایجاب شما را پذیرفته است.
***
تعاریف کلیدی
ایجاب دوطرفه: تعهدی که در قبال تعهدی دیگری بیان می شود - در جایی که یکی از طرفین تعهد به انجام کاری می نماید در قبال تعهد طرف دیگر به انجام کاری دیگر.
ایجاب یکطرفه: تعهدی که در قبال انجام کاری اعلان می شود.
***

۱ -۲. تمایز ایجاب از دعوت به معامله

بسیار حائز اهمیت است که بتوان ایجاب را از دعوت به معامله (Invitation to Treat) تشخیص داد. ایجاب می تواند مورد پذیرش قرار بگیرد و یک توافق قانونی و مشروع الزام آور را منعقد سازد، درحالی که این قابلیت برای دعوت به معامله متصور نیست. دعوت به معامله صرفاً یک دعوت از طرفین است تا ایجاب خود را انشاء نمایند که بعد به وسیله دعوت کننده به معامله می تواند مورد پذیرش یا رد قرار بگیرد. ایجاب قطعی و نهایی است و هیچ نیازی به مذاکرات بیشتر وجود ندارد، درحالی که دعوت به معامله در پی یافتن یک معامله است و طرفین را جهت مذاکره با شما دعوت می نماید.
تصور کنید که شما مالک یک فروشگاه هستید و به تازگی تعداد محدودی تبلت خریداری نموده اید. تصمیم می گیرید که یک آگهی در روزنامه های محلی جهت اطلاع رسانی به مشتریان در خصوص اینکه شما هر تبلت را در ازای ۱۰۰ پوند در معرض فروش گذاشته اید منتشر سازید. سپس کالاها را در ویترین فروشگاه خود برای جلب مشتریان در حال عبور به نمایش می گذارید و مابقی اجناس را در داخل فروشگاه جهت نمایش نگه می دارید. کدام یک از اعمال مذکور منجر به ایجاب خواهد شد؟ اگر تمام این اعمال منجر به ایجاب شود، مشتریان با اطلاع دادن به شما مبنی بر اینکه حاضر خواهند بود در ازای پرداخت ۱۰۰ پوند تبلت را خریداری کنند قادر به پذیرش ایجاب شما خواهند بود و شما ملتزم خواهید شد که هر کدام از تبلت ها را به بهای ۱۰۰ پوند به مشتریان بفروشید. تحت این شرایط، چنانچه کالاهای شما به پایان برسد یا نظر خود را تغییر دهید، همچنان ملزم به فروش تبلت ها به مشتریان هستید. اکنون، بررسی خواهیم نمود که آگهی‎ ها و به نمایش گذاشتن کالاها منجر به ایجاب خواهد شد یا دعوت به معامله؟

۱-۲-۱. آگهی ها

***
تحلیل رویه مهم: Patridge v Crittenden [ ۱۹۶۸ ] ۱ WLR ۱۲۰۴
پس زمینه
خوانده به سبب ایجاب غیرقانونی فروش مرغ (در یک مجله تجاری) تحت تعقیب قرار گرفته شد. این موضوع مستند به ماده ۶ قانون حفاظت از پرندگان ۱۹۵۴ منجر به یک جرم جزایی شد. او در وهله اول محکوم شد و محکومیت وی در دادگاه تجدیدنظر نقض شد.
اصل تاسیسی
دادگاه مقرر داشت که انتشار آگهی یک دعوت به معامله بوده است و به ایجاب منجر نشده بود؛ بنابراین او برای فروش پرندگان ممنوع المعامله بر اساس قانون جزایی ۱۹۵۴ ایجاب نکرده است.
***
دادگاه در پرونده Patridge v Crittenden [۱۹۶۸ ] ۱ WLR ۱۲۰۴ به رای لرد هرشل نسبت به Grainer & Son v William Lane Gough [۱۸۹۶ ] AC ۳۲۵ استناد نمود که در آن پرونده، مجلس اعیان حکم کرده که انتشار فهرست بها، ایجاب محسوب نیست. بلکه، سفارش، ایجابی است که می بایست پیش از قبول به فروشنده واصل شود. انتشار فهرست بها ایجابی نیست که با ارائه سفارش بتواند مورد قبول قرار بگیرد، بلکه صرفاً دعوت به معامله است. لرد هرشل (Lord Herschell) در پرونده Grainer این نظر را داشت که چنانچه فهرست بها به عنوان ایجاب تلقی شود، کارپردازان ملزم به فراهم کردن هر سفارشی که ارائه شود خواهند بود. لرد هرشل بیان داشت:

«ارسال چنین فهرست بهایی به معنای فراهم آوری تعداد نامحدودی از نوشیدنی های در فهرست نمی باشد تا به محض اینکه سفارشی ارائه شود یک قرارداد الزام آور به تهیه آن تعداد منعقد گردد. اگر چنین بود، تاجر خودش را درگیر تعداد نامحدودی تعهدات قراردادی برای تهیه نوشیدنی های خاص می نمود که تقریباً از انجام آن ناتوان بوده، حال آنکه مجموعه نوشیدنی های مورد نظر ضرورتاً محدودند».

همان طور که لرد هرشل اشاره کرده است، مشکل تلقی فهرست بها به عنوان ایجاب این است که تعداد نامحدودی از مشتریان می توانند آن را بپذیرند و کارپرداز کالاهای کافی جهت تامین خواسته مشتریان نداشته باشد؛ بنابراین لازم نیست او هرگونه سفارشی را الزام آور بشمارد و در نتیجه خود را در وضعیت نقض قرارداد قرار دهد. پس باید، فهرست بها به عنوان یک دعوت به معامله تلقی گردد.
در پرونده Patridge v Crittenden لرد پارکر سی جی ضمناً بیان داشت «اعلان آگهی ها کاری تجاری است، مگر آن که عمل مذکور از سوی کارخانه ها دعوت به معامله باشد نه ایجاب برای فروش». بنابراین، لرد پارکر سی جی میان فروشندگان و تولیدکنندگان قائل به تفاوت است. این تفکیک معنی دار است، چرا که تولیدکنندگان به سبب نظارت و کنترل بر روند تولید می توانند همه سفارش ها را الزام آور بشمارند، اگرچه بسیار مهم است که بدانیم که خود تولیدکنندگان نیز ممکن است بر فرد دیگری جهت فراهم آوری مواد اولیه اعتماد نمایند در نتیجه، هر مورد و وضعیتی می بایست بر اساس حقایق و عناصر خودش شناسایی و در نظر گرفته شود.
جالب است که بسیاری از این موارد شامل جرائم کیفری است درحالی که مواردی همانند: R v Crittenden و سایر موارد گزارش کیفری نشده اند به این دلیل که تعقیبات کیفری تا سال ۱۹۸۶ توسط افسران انجام می گرفت نه دادستانی.
***
تحلیل رویه مهم: Carlill v Carbolic Smoke Ball Co [ ۱۸۹۳ ] ۱ QB ۲۵۶

پس زمینه
شرکتی در آگهی خود به مشتریانش اعلام نمود اگر توپ های دودزای آنان را خریداری نمایند و طبق دستور آن ها را استفاده کنند، دچار آنفولانزا نخواهند شد. برای نشان دادن جدیت خود، شرکت اعلام کرد که به هرکس که این توپ ها را خریداری کند و دچار آنفولانزا شود، مبلغ ۱۰۰ پوند خواهد پرداخت. به منظور اطمینان و امنیت خاطر، ۱۰۰۰ پوند در حسابِ بانکی قرار داده شد. مدعی، توپ دودزا را خریداری و بنا بر همان دستور استفاده نمود اما در نهایت به آنفولانزا مبتلا شد و در پی دریافت پول مذکور برآمد. مبنای این دعوی آن بود که آیا آگهی ایجاب بود یا دعوت به معامله؟

اصل تاسیسی
در پرونده‎ Carlill آگهی مذکور به عنوان یک ایجاب یکطرفه مورد تفسیر قرار گرفت. دعوا این گونه اقامه شد که عبارات مورد استفاده در آگهی به اندازه کافی دقیق بوده و مشتری می توانست متوجه شود که چه اقداماتی جهت قبول قرارداد لازم است انجام دهد، بنابراین آنان ایجاب را انشاء نموده اند و اینکه خواندگان مبلغ ۱۰۰۰ پوند را در بانک قرار داده اند حاکی از قصد آنان به التزام و پایبندی به آگهی است.
***
دادگاه استیناف از رای مستند به پرونده Williams v Carwardine [۱۸۳۳ ] ۴ B & Ad ۶۲۱ حمایت نمود. در آن پرونده، آگهیِ جایزه برای کسب اطلاعات در خصوص یک فقره قتل عمد ایجاب تلقی گردید. در پرونده
Carlill v Carbolic Smoke Ball Co لیندلی ال جی (Lindley LJ) بیان کرد:
«در دیدگاه حقوقی، آگهی برای پرداخت مبلغ ۱۰۰ پوند ایجاب محسوب است. این ایجاب نسبت به هر کسی که شرایط لازمه را فراهم نماید و اقدامات ضروری را انجام دهد قبول آن است. این تصمیم بر مبنای دیدگاه گروهی از قضات (که برای اولین بار در پرونده Williams v Carwardine بیان شده است)، مبتنی است که در نهایت در آراء متعددی در خصوص آگهی هایی مربوط به جایزه و پاداش منعکس گردیده است».

خواندگان استدلال می‎ کردند که این آگهی نمی بایست به عنوان یک ایجاب تلقی شود، چراکه تعداد نامحدود و بی شماری از افراد می توانند آن را قبول نمایند. این استدلال توسط دادگاه استیناف رد شد. بُدِن ال جی می گوید:

«ادعا شده است که قرارداد نسبت به تعداد نامحدود و بی شماری انشاء شده است درحالی که امکان انعقاد قرارداد با هرکس وجود ندارد اما این قراردادی نیست که نسبت به تعداد نامحدود و بی شماری انشاء شده باشد. اینجا مغالطه ای رخ داده است چون این ایجابی است که نسبت به تمامی افراد صورت گرفته است؛ بنابراین هرکس قدم پیش گذارد و شرایط مندرجه را عمل نماید قرارداد با او منعقد شده است. در واقع، این ایجابی است که قبل از رجوع از آن مشمول هر فردی که شرایط آن را به انجام رساند خواهد شد و اگرچه که ایجاب نسبت به تمام افراد انشاء شده است، اما قرارداد تنها نسبت به کسانی که اقدام نموده و شرایط مندرج در آگهی را اجرا کرده باشند، منعقد می شود».

بُدِن ال جی (Bowden LJ)، میان این پرونده و سایر آگهی هایی که در آن ها تعداد محدودی از کالا وجود دارد تمایز قائل است:

«این مسئله در مواردی که درخواست به مذاکره یا آگهی فروش تعدادی کتاب یا اجاره خانه می نمایید مصداق ندارد چراکه در آن ها ایجابی برای التزام به قرارداد موجود نیست. چنین آگهی هایی ایجاب برای مذاکره ـ ایجابی برای ایجابی دیگر ـ یا ایجابی برای تبادل نظر است؛ به نظر می رسد بعضی از قضات فاضل در چنین پرونده هایی این گونه اظهارنظر نموده اند. اگر چنین ایجابی الزام آور می بود، در هر لحظه هر فردی می توانست با اجرای شرایط مذکور، قرارداد را منعقد نماید».
پرونده آمریکایی Lefkowitz v Great Minneapolis Surplus Store, Inc ۸۶ NW ۲d ۶۸۹ (Minn. ۱۹۵۷) نیز جالب توجه است. یک فروشگاه بزرگ، فروش سه عدد کت خزدار هر کدام به ارزش ۱ دلار را آگهی می کند. درحالی که به طور معمول کت های خزدار به مبلغ ۱۰۰ دلار به فروش می رسیدند. آگهی فروش تنها نسبت به اولین خریداران معتبر بود. خواهان به عنوان نخستین خریدار وارد مغازه می شود ولی خوانده از دریافت وجه امتناع می ورزد چون مدعی می شود که کت ها تنها برای زنان بوده است. دادگاه آگهی را به عنوان یک ایجاب یکطرفه در نظر گرفت. قاضی محکمه میان ایجاب و دعوت به معامله تمایز قائل شد با این بیان که «در جایی که ایجاب، روشن، قطعی و صریح است و هیچ جایی برای مذاکره نمی گذارد، ایجاب شکل می گیرد و قبول چنین ایجابی قرارداد را کامل و تمام می سازد».

۱- ۲-۲. نمایش کالا ها در ویترین فروشگاه

در پرونده Fisher v Bell [۱۹۶۱ ] ۱ QB ۳۹۴ به نمایش گذاشتن کالا در ویترین ایجاب محسوب نگردیده بلکه به عنوان دعوت به معامله تلقی شده است. خوانده به اقدام به فروش چاقوی ضامن دار برخلاف محدودیت های قانون سلاح های تهاجمی ۱۹۵۹ محکوم شد؛ اما از آنجا که خوانده، چاقوی ضامن دار را برای فروش ایجاب نکرده بود محکومیت وی ملغی گردید.
***
تحلیل رویه مهم:
Pharmaceutical Society of Great Britain v Boots Cash Chemist (Southern) Ltd [ ۱۹۵۳ ] ۱ QB ۴۰۱

پس زمینه
خواندگان، Boots Cash Chemists، یک سیستم خودگردان در داروسازی خود داشتند که مشتریان داروها را از قفسه ها برمی داشتند و آن ها را جهت پرداخت وجه به صندوق می بردند. قانون گفت که فروش می بایست به وسیله یک داروساز مورد نظارت قرار بگیرد. اگر به نمایش درآوردن کالا در فروشگاه ایجاب به فروش باشد و قبول توسط مشتری که کالا را برمی دارد شکل گیرد بنابراین فروش داروها توسط داروساز مورد نظارت قرار نگرفته است.

اصل تاسیسی
دادگاه حکم داد که به نمایش درآوردن کالا تنها یک دعوت به معامله است و ایجاب توسط مشتری به صندوق دار شکل می گیرد؛ بنابراین، عملیات فروش همان طور که قانون مقرر کرده بود توسط داروساز مورد نظارت واقع شده است.
***
در پرونده Mella v Monahan [۱۹۶۱ ] Crim LR ۱۷۵ فروشگاهی تصاویر مستهجن که هر بسته ۱۰ شیلینگ ارزش داشت، می فروخت. بر اساس قانون منتشرات مستهجنه ۱۹۵۹ (The Obscene Publications Act ۱۹۵۹) ایجاب برای فروش آن عکس ها دارای عنوان مجرمانه بود اما علی رغم آن، به نمایش درآوردن کالا یعنی تصاویر در داخل فروشگاه به عنوان دعوت به معامله به حساب آمد.
***
پرسشی به موقع
,چرا دادگاه تجدیدنظر در پرونده Cailill v Carbolic Smokeball Co مقرر داشت ایجاب یکطرفه انشاء شده؟ آیا می توانید وجه تمایز این پرونده را با پرونده Partridge v Crittenden بیان نمایید؟

نظرات کاربران درباره کتاب درآمدی بر حقوق قراردادها