فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب سرشت

کتاب سرشت
کودک من چه مزاجی دارد؟

نسخه الکترونیک کتاب سرشت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۷۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب سرشت

هر فرد با ویژگی‌های خاص سرشتی و ذاتی به دنیا می‌آید: این ویژگی‌ها به‌طور کل تحت تأثیر عوامل ژنتیک هستند و عوامل محیطی نیز بر آن‌ها تأثیر می‌گذارد. ویژگی‌های سرشتی به طور تقریبی پیش‌بینی‌کننده‌ی وضعیت رفتاری فرد در آینده هستند. به عنوان مثال کودکی که ویژگی‌های سرشتی و ذاتی از او یک کودک راحت می‌سازد در صورتی که تحت نظر والدینی با عملکرد سالم و سبک فرزندپروری مقتدرانه تربیت شود، احتمالاً در زندگی آینده مشکلات رفتاری و اختلالات روان‌شناختی نخواهد داشت و در صورت بروز مشکلات، راحت‌تر قابل درمان است. در حالی‌که اگر همین کودک در خانواده‌ای با سبک فرزندپروری مستبدانه رشد و تربیت شود ممکن است در آینده دچار مشکلات رفتاری و اختلالات متعدد روان‌شناختی شود.

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.37 مگابایت
  • تعداد صفحات ۵۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب سرشت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه ی مولف

هر فرد با ویژگی های خاص سرشتی و ذاتی به دنیا می آید: این ویژگی ها به طور کل تحت تاثیر عوامل ژنتیک هستند و عوامل محیطی نیز بر آن ها تاثیر می گذارد. ویژگی های سرشتی به طور تقریبی پیش بینی کننده ی وضعیت رفتاری فرد در آینده هستند.
به عنوان مثال کودکی که ویژگی های سرشتی و ذاتی از او یک کودک راحت می سازد در صورتی که تحت نظر والدینی با عملکرد سالم و سبک فرزندپروری مقتدرانه تربیت شود، احتمالاً در زندگی آینده مشکلات رفتاری و اختلالات روان شناختی نخواهد داشت و در صورت بروز مشکلات، راحت تر قابل درمان است. در حالی که اگر همین کودک در خانواده ای با سبک فرزندپروری مستبدانه رشد و تربیت شود ممکن است در آینده دچار مشکلات رفتاری و اختلالات متعدد روان شناختی شود.
بنابراین عوامل ژنتیک سازنده ی سرشت تحت تاثیر عوامل محیطی می توانند شکل بگیرند و منجر به بروز رفتارهای فرد شوند. این ویژگی ها در تمامی فرهنگ ها و نژادها به طور یک سان وجود دارند و در سال های بعدی زندگی تبدیل به ویژگی های شخصیتی فرد می شوند و نحوه ی رفتارهای او را در دهه ی دوم و سوم زندگی شکل می دهند.
بنابراین شناخت ویژگی های سرشتی به خصوص در کودکان، به پیشگیری و شناسایی زودرس مشکلات و اختلالات رفتاری آن ها کمک موثری می کند.
می توان این گونه نتیجه گرفت که افزایش آگاهی خانواده ها می تواند علاوه بر شناسایی به درمان مبتنی بر ویژگی های سرشتی کودکان نیز کمک کند.

دکتر کتایون خوشابی

یادداشت ناشر

هنگامی جامعه ای سالم و متعادل خواهیم داشت که افراد آن جامعه، از سلامت روان برخوردار و در عرصه های اجتماعی فعال باشند. انکار کردن نابسامانی های روانی افراد جامعه درست نیست. برای اصلاح، نخست باید درد و بیماری را شناخت. در این صورت، درمان سهل تر خواهد بود.
در گذشته های دور، اندیشمندان و ادیبان، کتاب های پند و اندرز می نوشتند تا به مردم آگاهی های لازم را برای رسیدن به تعادل اخلاقی و روانی ارائه دهند. اما امروزه این پندنامه های ارزشمند به تنهایی کافی نیستند.
زندگی در عصر ما، آگاهی ها و مهارت های ظریف تری را می طلبد که با مطالعه و تجربه به دست می آیند. دسترسی به اطلاعات درست و کسب مهارت های لازم برای زندگی، در پیشگیری از آسیب های روانی سهم عمده ای دارد. هر چند علاوه بر اطلاعات درست، یافتن راهکارهای صحیح نیز ضروری است.
تاکنون در ایران برای حل مسائل و مشکلات فردی و خانوادگی کتاب های ارزشمندی در حوزه ی روان پزشکی و روان شناسی، ترجمه و منتشر شده است، که بیش تر آن ها راه حل هایی متناسب با فرهنگ های غیرایرانی ارائه داده اند. لذا صِرفِ ترجمه ی ــ حتی علمی ترین ــ متون روان شناختی غرب نمی تواند راهگشای مشکلات جامعه ی ما باشد، و ما باید دریافت های خود از دانش غرب را با شرایط فرهنگی و میراث معنوی خود سازگار کنیم تا کلام مان آشنا و راهکارهای درمانی مان موثر باشد.
نشر قطره بر آن شده است تا با همکاری روان پزشکان و روان شناسان برجسته ی ایرانی مجموعه کتاب هایی را با عنوان «روان و زندگی» منتشر کند. مولفان این مجموعه با دانش نظری و تجربه های بالینی و درمانی مفید، موضوع هایی را برای تالیف انتخاب کرده اند که در آن مهارت و تجربه ی ویژه ای دارند.
این مجموعه به صورت پرسش و پاسخ و به زبانی ساده تنظیم شده است تا خوانندگان بتوانند با مسائل روان شناسی آشنا شوند و آگاهانه با مشکلات روانی برخورد کنند و نیز بدانند که به هنگام بروز مشکل چگونه می توانند راهنمایی های لازم را از مشاوران دریافت کنند.
نشر قطره بر خود لازم می داند از روان پزشکان، روان شناسان و استادان محترمی که در این مجموعه ما را یاری کرده اند سپاسگزاری کند.

سرشت چیست؟

سرشت ویژگی های رفتار فردی و نحوه ی پاسخ دهی به محرک هاست. شیرخواران از این لحاظ با هم متفاوت هستند، بعضی از آن ها بسیار فعالند، مرتبا دست ها و پاهای خود را تکان می دهند، بعضی از آن ها آرام تر هستند.
بسیاری از کودکان نسبت به اطراف خود کنجکاوی زیادی نشان می دهند و مرتب درحال کاوش محیط پیرامون خود هستند. بعضی از آن ها نسبت به دیگران گرم و مهربان هستند، درحالی که بعضی دیگر از غریبه ها می ترسند و از آن ها دوری می کنند. تمامی این ویژگی های رفتاری سرشت کودکان را تشکیل می دهد و تقریبا از دوران کودکی تا بزرگ سالی پایدار است و به ویژگی های شخصیتی افراد تبدیل می شود. جدا کردن ویژگی های سرشتی از ویژگی های شخصیتی کار مشکلی است. ویژگی های سرشتی پایه و اساس ژنتیکی دارد و البته تحت تاثیر شرایط محیطی نیز قرار می گیرد.
در تعاریف جدید سرشت بر جنبه های هیجانی، انگیزشی و سازشی آن بیش تر تاکید می شود و به این نکته اشاره می شود که سرشت موجب تنظیم پاسخ های رفتاری به محرک های درونی و بیرونی است و بر این اساس، چهار سرشت خاص که شامل خطرگریزی، تنوع طلبی، وابسته به پاداش و مصر و پیگیر تعریف شده است.
این ویژگی های سرشتی، عوامل ارثی تاثیرگذار بر پاسخ افراد مختلف به محرک هایی چون موقعیت خطرناک، یک نواختی و پاداش های ممنوع است. این چهار ویژگی سرشتی با چهار هیجان اساسی ترس (خطرگریزی) خشم (تنوع طلبی) دلبستگی (وابستگی به تشویق) و جاه طلبی (پافشاری) مرتبط است. این ویژگی ها معمولاً از دوران کودکی تا سالمندی ثابت هستند و در طول زندگی به ویژگی های رفتاری تبدیل می شود. تفاوت های سرشتی معمولاً در دهه ی دوم و سوم زندگی پایدارتر می شود و به فرهنگ و نژاد وابستگی ندارد. به طور خلاصه این جنبه های شخصیت سرشت نامیده می شود چون ارثی است، در دوران شیرخوارگی و کودکی ظاهر می شود و در طول زندگی بی تاثیر از فرهنگ های مختلف با ثبات و پایدار است.
در تعاریف جدید بر جنبه های هیجانی، انگیزشی و سازشی سرشت تاکید بیش تری می شود. در این تعاریف به این نکته اشاره می شود که ویژگی های سرشتی باعث تنظیم پاسخ های رفتاری به محرک های درونی و بیرونی می شود.
تفاوت سرشت با شخصیت
سرشت هیجانات اولیه مانند ترس و خشم را تولید می کند درحالی که شخصیت هیجانات ثانویه و هدفمند مانند هم دلی، صبر و تحمل و در افراد پخته تر هیجاناتی مانند امیدواری، عشق و وفاداری را ایجاد می کند.
ما برای بررسی شخصیت نیاز به عملکردهای شناختی عمیق تر مانند تفکر انتزاعی، تعابیر نمادی و استفاده از سمبل ها و دلیل آوری داریم.

ویژگی های سرشتی افراد وابسته به تشویق چیست؟

این گونه افراد احساساتی هستند، حساسند و مقبولیت از طرف دیگران برای شان به شدت مهم است.
افرادی که دارای ویژگی وابسته به تشویق هستند معمولاً زودرنج، حساس، ایثارگر، وابسته به تایید اطرافیان و افرادی اجتماعی هستند. یکی از مزایای این ویژگی سرشتی، حساسیت به رفتارهای اجتماعی است که موجب تسهیل ارتباط اجتماعی این افراد با جامعه ی اطراف خویش می شود، زیرا آن ها به ملاحظات دیگران بسیار حساسند و دایما مراقب رفتار خود با افراد مقابل هستند. از معایب این ویژگی سرشتی این است که آن ها به دلیل حساسیت بیش از حدشان نسبت به رفتار اجتماع وابستگی شدیدی به دیگران پیدا می کنند و به دنبال آن تاثیرپذیری زیاد آن ها از اطرافیان، جلو استقلال و رشد هویت فردی آن ها را می گیرد.
***
عملکرد تکانه ای و ناگهانی، بی ثباتی و حملات خشم از ویژگی های سرشتی افراد تنوع طلب است.
***
از طرف دیگر افرادی که از نظر ویژگی سرشتی وابستگی به تشویق در سطح پایینی قرار دارند، از نظر اجتماعی معمولاً منزوی و سرد هستند.

ویژگی های سرشتی افراد تنوع طلب چیست؟

افراد دارای این ویژگی سرشتی، ذاتا جست وجوگر هستند. عملکرد تکانه ای دارند، خواهان تشویق هستند و از ناکامی ها اجتناب می کنند.
افرادی که بسیار تنوع طلب هستند کنجکاوند، زود از کوره درمی روند و بی حوصله می شوند، زیاده روی می کنند و نامنظم هستند. مزایای این ویژگی سرشتی وجود روحیه ی جست وجوگرانه و کنجکاوی زیاد درباره ی مسائل و موقعیت های ناآشناست که معمولاً به گرفتن پاداش می انجامد. معایب مربوط به این ویژگی سرشتی شامل عملکرد تکانه ای و ناگهانی، زود خسته شدن، حملات خشم ناگهانی، بی ثباتی و دمدمی بودن در ارتباطات می شود.
افرادی که کم تر دارای ویژگی تنوع طلبی هستند، معمولاً صبور، بدون روحیه ی پرسش گری، میانه رو، صرفه جو، متفکر، محتاط، مرتب و منظم و علاقه مند به یک نواختی هستند. صفات مربوط به صبوری، تاب آوری و تلاش زیاد در این افراد معمولاً به انطباق آن ها با مسائل و مشکلات روزمره کمک می کند.
معایب این افراد شامل نبود جدیت و اشتیاق در انجام کارها، که منجر به یک نواختی و کسالت در فعالیت های روزانه می شود.

ویژگی های سرشتی افراد خطرگریز چیست؟

ویژگی های رفتاری افراد خطرگریز شامل ترس های موهوم، کم رو و خجالتی بودن، مردم گریزی، اجتناب از خطر، خستگی زودرس و نگرانی بدبینانه نسبت به اتفاقات می شود. که موجب می شود حتی زمانی که خطر واقعی وجود ندارد، با پیش بینی مشکل و خطر احتمالی سطح اضطراب فرد بالا رود.
افرادی که دارای ویژگی خطرگریزی کم هستند، حتی در موقعیت هایی که توسط اغلب افراد نگران کننده تلقی می شود، معمولاً راحت و بی پروا، معاشرتی و پرانرژی و خوش بین هستند. این افراد در رویارویی با خطرات با اعتماد به نفس، خوش بینی، انرژی زیاد و حداقل استرس برخورد می کنند؛ اما در مقابل، ممکن است به علت خوش بینی غیرواقعی با خطرات احتمالی، برخورد مناسب را نداشته باشند و دچار عواقب ناشی از مشکل شوند.

ویژگی های افراد سرسخت چیست؟

سرسختی به عنوان یک ویژگی سرشتی به اصرار و پافشاری بعضی از افراد برای انجام انواع فعالیت ها، حتی در صورت بروز ناکامی و خستگی، مربوط می شود. افرادی که دارای این ویژگی هستند معمولاً کوشا، ساعی، جاه طلب و کمال گرا هستند. آن ها معمولاً سخت کار می کنند و برای رسیدن به اهداف خود از هیچ کوشش و تلاشی دریغ نمی کنند. در مسیر رسیدن به هدف، ناکامی ها، شکست ها و خستگی ها، آن ها را فرسوده نمی کند و مرتبا درحال تلاش برای کسب موفقیت هستند.
افرادی که از نظر این ویژگی یعنی پافشاری و سرسختی در سطح پایینی قرار دارند معمولاً تنبل، غیرفعال، بی ثبات، غیرقابل پیش بینی و دمدمی مزاج هستند؛ وقتی آن ها در فعالیت های شان به مشکلی برمی خورند، خیلی زود احساس ناکامی و شکست می کنند، دست از تلاش برمی دارند و هیچ پافشاری و سرسختی ای برای رسیدن به اهداف خود نمی کنند.

اجزای سازنده ی سرشت کدام است؟

بر اساس تحقیقات دو روان پزشک معروف به نام های چس و توماس، ویژگی های سازنده ی سرشت شامل فعالیت های آهنگین (خوردن، خوابیدن، دفع ادرار و مدفوع)، میزان فعالیت (پرتحرکی، کم تحرکی و تحرک معمولی)، نزدیک شدن ـ دور شدن (راحتی در نزدیک شدن به انسان ها یا موقعیت ها)، انطباق پذیری (سازگاری با تغییرات)، آستانه ی پاسخ حسی (میزان تحریک لازم برای پاسخ دهی)، خلق غالب (عواطف و هیجانات مثبت و منفی)، شدت و عمق خلق (در زمان خوشحالی، ناراحتی)، گستره ی توجه (میزان توجه ضمن فعالیت و پیگیری) و حواس پرتی (در صورت وجود تحرک خارجی) می شود.
***
تعادل در شیوه ی ارتباط با دیگران بسیار مهم است، وابستگی شدید و از سویی گوشه گیری مشکلات زیادی را به همراه دارد.
***
بر اساس ویژگی هایی که در بالا ذکر شد، کودکان از نظر سرشتی به سه گروه کودکان راحت، دشوار و دیرجوش تقسیم می شوند. بیش ترین مشکلات روان شناختی در زندگی آینده ی کودکان دشوار دیده می شود.

نظرات کاربران درباره کتاب سرشت