فیدیبو نماینده قانونی انتشارات دانشگاه تهران و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مدیریت اماکن، تأسیسات و تجهیزات ورزشی

کتاب مدیریت اماکن، تأسیسات و تجهیزات ورزشی

نسخه الکترونیک کتاب مدیریت اماکن، تأسیسات و تجهیزات ورزشی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب مدیریت اماکن، تأسیسات و تجهیزات ورزشی

نیاز به کتاب­های آموزشی جدید در این رشته که قدمت زیادی ندارد از طرف تمامی دانشجویان تحصیلات تکمیلی مورد تأیید است. مؤلف با آگاهی از این خواسته،همزمان با تألیف کتاب مدیریت اوقات فراغت و ورزش­های تفریحی بر آن شدم کتابی نیز برای درس مدیریت اماکن، تأسیسات و تجهیزات ورزشی بنویسم. پس از کار و تلاش فراوان که بیش از سه سال به طول انجامید و تهیۀ کتاب­ها و مقالات زیاد که اغلب به زبان آلمانی بودند، مطالعه، ترجمه، تلخیص و بومی­سازی آنها و نیز استفاده از دانستنی­ها و تجربیات بیش از ۴۰ سالۀ خود در زمینۀ تربیت­بدنی و ورزش چه به صورت عملی و چه به صورت علمی،این کتاب حاصل شد. ورزش امروزه در تمامی جوامع و از جمله در کشور ما ایران،گسترش فراوانی یافته و هر روز بر تعداد افرادی که به صورت رقابتی (قهرمانی) یا به صورت تفریحی (گذراندن اوقات فراغت) به ورزش می­پردازند، افزوده می­شود. تمامی این فعالیت­های ورزشی در مکان­هایی به نام اماکن و تأسیسات ورزشی صورت می­پذیرند. هر روز بر تعداد اماکن، تأسیسات و تجهیزات ورزشی افزوده می­شود. برنامه­ریزی برای ساخت، ساخت و ادارۀ مناسب، مطلوب و از نظر اقتصادی توجیه­پذیر آنها،با رعایت حقوق اجتماعی و فرهنگی و نیز توجه به مسائل زیست­محیطی و توسعۀ پایدار، ایمنی و بهداشت،وظیفۀ اصلی مدیریت اماکن، تأسیسات و تجهیزات ورزشی را تشکیل می­دهد. در این کتاب سعی شده دربارۀ هر یک از آنها به صورت مبسوط و در فصل­های مجزا از یکدیگر مطالبی ذکر شود. در فصل آخر کتاب دربارۀ وظیفه چهارم مدیریت،یعنی ارزیابی و کنترل،سخن به میان آمده و ضمن آشنایی با چک لیست­های ارزیابی و کنترل چند نمونه از آنها ارائه شده اند.

ادامه...

بخشی از کتاب مدیریت اماکن، تأسیسات و تجهیزات ورزشی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار

حمد و سپاس خداوند متعال را که توفیقی دیگر داد تا قدمی هرچند ناچیز در راه برطرف کردن یکی دیگر از نیازهای آموزشی رشته مدیریت و برنامه­ریزی در ورزش بردارم. نیاز به کتاب­های آموزشی جدید در این رشته که قدمت زیادی ندارد از طرف تمامی دانشجویان تحصیلات تکمیلی مورد تایید است. مولف با آگاهی از این خواسته،همزمان با تالیف کتاب مدیریت اوقات فراغت و ورزش­های تفریحی بر آن شدم کتابی نیز برای درس مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی بنویسم. پس از کار و تلاش فراوان که بیش از سه سال به طول انجامید و تهیه کتاب­ها و مقالات زیاد که اغلب به زبان آلمانی بودند، مطالعه، ترجمه، تلخیص و بومی­سازی آنها و نیز استفاده از دانستنی­ها و تجربیات بیش از ۴۰ ساله خود در زمینه تربیت­بدنی و ورزش چه به صورت عملی و چه به صورت علمی،این کتاب حاصل شد.
ورزش امروزه در تمامی جوامع و از جمله در کشور ما ایران،گسترش فراوانی یافته و هر روز بر تعداد افرادی که به صورت رقابتی (قهرمانی) یا به صورت تفریحی (گذراندن اوقات فراغت) به ورزش می­پردازند، افزوده می­شود. تمامی این فعالیت­های ورزشی در مکان­هایی به نام اماکن و تاسیسات ورزشی صورت می­پذیرند. هر روز بر تعداد اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی افزوده می­شود. برنامه­ریزی برای ساخت، ساخت و اداره مناسب، مطلوب و از نظر اقتصادی توجیه­پذیر آنها،با رعایت حقوق اجتماعی و فرهنگی و نیز توجه به مسائل زیست­محیطی و توسعه پایدار، ایمنی و بهداشت،وظیفه اصلی مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی را تشکیل می­دهد. در این کتاب سعی شده درباره هر یک از آنها به صورت مبسوط و در فصل­های مجزا از یکدیگر مطالبی ذکر شود. در فصل آخر کتاب درباره وظیفه چهارم مدیریت،یعنی ارزیابی و کنترل،سخن به میان آمده و ضمن آشنایی با چک لیست­های ارزیابی و کنترل چند نمونه از آنها ارائه شده اند.
امیدوارم این کتاب بتواند مورد استفاده همکاران محترم رشته مدیریت و برنامه در ورزش، دانشجویان محترم این رشته و سایر علاقه­مندان قرار گیرد. البته بدیهی است که کتاب خالی از اشکال نبوده و دارای کمبودها و نواقصی است،بنابراین از تمامی همکاران گرامی و دانشجویان محترم صمیمانه خواهش می­کنم انتقادهای ارزشمند خود را برای اینجانب بفرستند تا در چاپ­های بعدی مورد توجه قرار گیرد.

مجید جلالی فراهانی
بهار ۱۳۸۸

فصل اول: مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی

* یعنی چه؟
* از کجا آمده است؟
* روند تکامل آن چگونه بوده است؟
* حالا؟
* وآینده آن؟

هدف­های یادگیری

پس از مطالعه این فصل:

- با چگونگی مدیریت مطلوب اماکن،تاسیسات و تجهیزات ورزشی آشنا خواهید شد؛
- اماکن و تاسیسات ورزشی را خواهید شناخت؛
- با انواع مدیریت­های اماکن،تاسیسات و تجهیزات ورزشی آشنا خواهید شد؛
- با روند کلی مدیریت اماکن،تاسیسات و تجهیزات ورزشی آشنا خواهید شد؛
- با تاریخچه اماکن،تاسیسات و تجهیزات ورزشی آشنا خواهید شد؛
- با آینده اماکن،تاسیسات و تجهیزات ورزشی آشنا خواهید شد.

مقدمه

ورزش در جوامع امروزی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. به این دلیل به اماکن تاسیسات و تجهیزاتی نیاز است که پاسخگوی نیازها و انتظارات اقشار مختلف در زمینه ورزش اوقات فراغت (تفریحی) و یا ورزش­های آموزشی باشد. اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی که با هدف استراحت، تمرین، بازی و پر کردن اوقات فراغت ساخته می­شوند باید شرایط زیر را داشته باشند:
 • دارای گنجایش کافی باشند؛
 • در محل مناسب ساخته شده باشند؛
 • به راحتی قابل استفاده باشند؛
 • جذاب باشند؛
 • بین سرمایه­گذاری صورت پذیرفته و میزان استفاده،رابطه منطقی وجود داشته باشد.
این اماکن، تاسیسات و تجهیزات اغلب به وسیله بخش دولتی ساخته می­شوند،اما ممکن است بخش خصوصی نیز به ساخت و اداره این­گونه مجموعه­ها اقدام کند. در هر حال سرمایه­گذاری در ساخت و تجهیز اماکن و تاسیسات ورزشی سرمایه­گذاری برای مدت زمانی طولانی است: "ما برای ابد می­سازیم" بنابراین برنامه­ریزی صحیح و علمی قبل از ساخت و اداره مناسب آن بعد از اتمام، دارای اهمیت بسیار زیادی است که مسئولیت­ها و وظایف مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی را تشکیل می­دهد.

مسئولیت­ها و وظایف مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی

"مسئولیت به معنای تصمیم­گیری عقلانی و موجه و نیز داشتن آمادگی برای پاسخگویی در قبال عملکرد و نتایج به دست آمده از آن به خود (وجدان خود) و دیگران، است (۴۸).
یک مدیر ورزشی مسئولیت مضاعف دارد. مسئولیت اول او،در قبال ورزش یا به عبارت دیگر در قبال افرادی است که به ورزش می­پردازند و نیز کارکنان تحت مدیریت اوست و مسئولیت دوم او در قبال منافع اقتصادی سازمان است،که او مدیریت آن را به عهده دارد. یک مدیر ورزشی باید توانایی­های لازم برای به عهده گرفتن این مسئولیت­ها را دارا باشد (همان). این توانایی­ها را می­توان به طور اجمال به صورت زیر بیان داشت:

۱. درک و آشنایی: شرط مسئولیت این است که نخست امکان پیش­بینی نتایج عملکرد وجود داشته باشد و دوم هر عملکردی قابل ارزیابی باشد. بنابراین تنها کسانی که با معیارهای علمی، عمل
می­کنند، قادرند مسئولیت بر عهده گیرند. باید توجه داشت که از یک طرف ندانستن موجب رفع مسئولیت در مواقع بحرانی نمی­شود و از طرف دیگر آنچه در حوزه اختیارات شخص نیست سبب سلب مسئولیت از او می­شود. بنابراین شخص مسئول باید حیطه اختیارات و وظایف خود را به خوبی شناخته و عملکرد خود را بر اساس معیارهای شناخته شده و علمی بنا نهد.

۲. آزادی در تصمیم­گیری: کسی که مسئولت بر عهده می­گیرد، باید در زمینه تصمیم­گیری آزادی عمل داشته باشد. منظور از آزادی در تصمیم­گیری این است که مسئول بتواند از بین حداقل ۲ راه حل یکی را انتخاب کند. کسی که تحت فشار عمل کند و به عبارت دیگر حق انتخاب نداشته باشد، در قبال نتایج به دست آمده نیز مسئولیت ندارد. بنابراین قدرت تصمیم­گیری و مسئولیت، اجزای جدانشدنی از یکدیگرند (همان).
اگر این اصل را مدنظر قرار دهیم، در زمینه مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی
پرسش­های زیر مطرح می­شود:

- این مدیر به چه کسی و در قبال چه چیزی مسئول است. این پرسش در رابطه با چه اشخاص، ارگان یا سازمان و نیز محیط زیست است که مدیر باید به آنها پاسخگو باشد.
- این مدیر باید دارای چه توانایی­ها و قابلیت­هایی برای برطرف کردن این مسئولیت باشد. اگرچه پاسخ به این پرسش­ها مشکل است که: اگر نتایج عملکرد به طور کامل قابل پیش­بینی نباشد (به طور مثال نسبت به ایمنی،سلامتی، محیط زیست و....)مسئولیت تا چه اتدازه است یا یک شخص به تنهایی تا چه اندازه می­تواند مسئولیت بر عهده گیرد،وقتی که عوامل مختلفی در بروز عدم موفقیت نقش ایفا کرده­اند.
- مدیر ورزشی- در اینجا مدیر اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی- باید براساس کدامیک از اصول و مبانی عمل کند.
- آزادی عمل و تصمیم­گیری چه اندازه است به عبارت دیگر خودمختاری و آزادی عمل او در تعیین اصول و مبانی شخصی در عملکرد او تا چه میزان است. این مسئله به ویژه در مواقعی که قانون­ها و مقررات و یا رقابت شدید اقتصادی نقش ایفا می­کنند، می­تواند تعیین کننده باشد (همان).

حالا تصور کنید...

در یک سالن ورزشی با ۱۰۰۰۰ تماشاگر ناگهان دستگاه تهویه از کار می­افتد...
در زمین چمن فوتبال و در حین یک بازی مهم ناگهان دستگاه آبیاری به کار می­افتد و آب تمامی استادیوم را فرا می­گیرد...در یک مجموعه ورزشی هیچ محلی برای پارک اتومبیل وجود ندارد...
در حین یک بازی مهم با تعداد زیادی تماشاگر،ناگهان جایگاه تماشاگران فرو می­ریزد...تمامی سیستم امنیتی قبل از شروع یا در حین بازی از کار می­افتد...تعداد استفاده کنندگان(مشتریان) مجموعه ورزشی و به تبع آن درآمدها،روز به روز کاهش می­یابد...هزینه­های تعمیرات یا نگهداری مجموعه به حدی بالا رفته، که اداره آن ازنظراقتصادی میسر نیست...و...

جلوگیری از بروز مشکلات و معضلاتی از این قبیل و نیز اداره هرچه بهتر و مطلوب­تر اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی مسئولیت و وظیفه مدیریت مجموعه­های ورزشی است.چگونه مدیریت مطلوب و مناسب اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی محقق می­شود؟

 • توجه به اصل اقتصادی بودن؛
 • توجه به مسائل زیست­محیطی؛
 • توجه به اصل رعایت حقوق فرهنگی و اجتماعی اقشار مختلف؛
 • آگاهی از نوع استفادکنندگان (دانش­آموزان، دانشجویان، بزرگسالان، جوانان، زنان، معلولین،......)؛
 • آگاهی از نوع مجموعه (دولتی، خصوصی)؛
 • توجه کامل به رفع نیازهای ورزشی، حرکتی و رفاهی استفاده کنندگان؛
 • توجه کامل به مسائل بهداشتی؛
 • توجه کامل به مسائل ایمنی؛

نگاهی کلی به روند مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی

روند کلی مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی شامل چند مرحله است که عبارتند از (۲۴):

۱- مرحله بررسی: در این مرحله مطالعات اولیه، بررسی مراحل مختلف تکامل پروژه و تصمیم گیری درباره سرمایه گذاری انجام می­پذیرد. مدیر (مدیران) و یا افرادی که در این مرحله مشارکت دارند اقدامات زیر را انجام می­دهند:
 • تجزیه و تحلیل بازار
 • تجزیه و تحلیل نیازها
 • تجزیه و تحلیل محل
 • تجزیه و تحلیل پروژه
 • برآورد هزینه­های لازم
 • برآورد پیامدها
 • برآوردهای اقتصادی
 • برنامه­ریزی برای تامین منابع
 • تعیین نوع اداره
 • برنامه­ریزی برای استفاده مطلوب و حداکثری
 • برنامه­ریزی مکانی
 • برنامه­ریزی جزییات پروژه
 • تعیین مخارج ساخت هر یک از اجزاء
 • پس از مرحله بررسی و تصمیم به ساخت مدیریت وارد مرحله دوم که مرحله ساخت است می­شود.

۲- مرحله ساخت: دراین مرحله اقدامات زیر صورت می­پذیرد:
 • تهیه زمین
 • ساخت تاسیسات
 • کنترل هزینه­ها

۳- اداره اماکن، تاسیسات و تجهیزات: دراین مرحله و پس از آنکه مرحله فروش، اجازه یا رهن مشخص شد مدیریت اقدامات زیر را انجام می­دهد:
 • مدیریت مالی
 • مدیریت کارکنان
 • کارآمد نگه داشتن (رسیدگی، نظافت)
 • تعمیرات و بازسازی
 • مدرن سازی (تجدید بنا، توسعه)
 • برنامه­ریزی و بازاریابی برای ورزش­های مختلف

۴- تجدیدنظر: در صورت نیاز، بررسی مجدد پروژه و تصمیم­گیری درباره سرمایه­گذاری. گاهی اوقات نیاز است که اقدامات زیر صورت پذیرند:
 • تخریب قسمتی از تاسیسات
 • تجزیه و تحلیل مجدد بازار
 • تجزیه و تحلیل مجدد مکان
 • تجزیه و تحلیل مجدد پروژه

انواع مدیریت­های اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی

- مدیریت راهبردی:
آماده­سازی، پیدا کردن و کنترل تصمیمات که بنا بر قاعدهً توسط مسئولان و دست­اندرکاران ورزش کشور، شهر و یا منطقه انجام میشود.
- مدیریت عملیاتی:
آماده سازی، تعیین و به اجرا در آوردن تدابیر که توسط مدیر، کارکنان اداری، کارکنان فنی و.... انجام می­شود.

آیا مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی موضوعی جدید است؟

البته این امر بدیهی است که امروزه بدون مدیریت پیشرفته اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی، پرداختن به ورزش غیرممکن است. اما باید توجه داشت که این مدیریت پیشرفته، حالت جدید و مدرن فعالیتی است که همواره وجود داشته است.
بسیاری از اماکن و تاسیسات و تجهیزات ورزشی که امروزه استفاده می شود، از روی مدل­های گذشته ساخته شده­اند. اصول ساخت استادیوم­های ورزشی امروزه، همان اصولی است که در عهد باستان مدنظر بودند. یونانیان باستان و رومی­ها اولین تاسیسات و اماکن برای برگزاری رویدادهای عمومی و تعداد زیاد تماشاگر را ساخته اند. از جمله این تاسیسات و اماکن می­توان از استادیوم المپیا(۱) در آتن، سیرک ماکزیموس(۲) و مجموعه کلوزیوم(۳) در روم اشاره کرد (۶۴).نمای خارجی و داخلی سیرک ماکزیموس

استادیوم المپیا در آتن جایگاه ۵۰۰۰۰ تماشاچی را داشت که در محیط یک زمین گود شده ساخته شده و به عنوان یک مدل متداول برای بسیاری از استادیوم­هایی بوده که بعد از آن ساخته شده­اند. محوطه­ای که برای مسابقات در نظر گرفته شده بود ۲۰۰ متر طول و ۱۷۵ متر عرض داشت. برای تماشاچیان سکوهایی در دو طبقه ساخته شده بود. علاوه بر آن محوطه المپیا به صورت مطلوبی برای ورزشکاران، تماشاگران، روحانیان و شخصیت­ها،قسمت­بندی شده بود (همان).
سیرک ماکزیموس که حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و براساس بنای هیپودرم(۴) یونان بنا شده است،محل برگزاری مسابقات ورزشی با اسب و بدون اسب بود. جایگاه تماشاچیان از چوب ساخته شده بود و به همین دلیل به دفعات در اثر فرو ریختن آنها افراد زیادی جان خود را از دست دادند. پیست مسابقه سیرک ۵۰۰ متر طول و ۱۳۷ متر عرض داشت.ورود به این مجموعه برای همگان آزاد ورایگان بود و در آن محل­هایی برای عرضه مواد غذایی به آنها در نظرگرفته شده بود.
بر اساس برآوردها این مجموعه گنجایش ۱۵۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ تماشاچی را داشت (همان). همچنین در روم باستان اولین محل­های عمومی برای شنا ساخته و مورد استفاده قرار گرفت (همان).
در ایران باستان نیز میادین و محل­های مختلفی برای پرداختن به ورزش و یا برگزاری رویدادهای ورزشی وجود داشت،که مردم در آنها گرد می­آمدند. ایرانیان باستان زمین مخصوصی به نام چوتا (اسپریس) برای مسابقه­ها و اسب دوانی داشتند. چرتا به معنای زمین و دویدن بود و در آن محل­هایی برای تماشاچیان نیز وجود داشت (۱۶).
همچنین در ایران از زمان های قبل از اسلام،محلی برای ورزش به وجود آمد که زورخانه نام دارد. زورخانه از دو واژه زور و خانه تشکیل شده که به معنای محل کسب زور و قدرت است. طراحی و شکل امروزی زورخانه پس از حمله مغول­ها به ایران به منظور مقابله با آنها گسترش یافت. زورخانه همواره در کوچه­های دور از مرکز شهر و نیز پایین­تر از سطح زمین بنا می­شد تا به این ترتیب صدای تماشاچیان مزاحمتی برای ساکنان محل به وجود نیاورد.

زور خانه همواره پایین تر از سطح زمین بنا می شود تا به این ترتیب صدا مزاحمتی برای ساکنان محل بوجود نیاورد.

همان تدبیری که امروزه یکی از وظایف مهم مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی است.در ادامه و در فصل رعایت حقوق اجتماعی و فرهنگی در مدیریت اماکن،تاسیسات و.تجهیزات ورزشی و راه های جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای همسایگان و ساکنان محل،توضیح بیشتری داده خواهد شد.

ادامه روند تکامل ساخت و مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی

با توجه به اینکه نگارنده اغلب مطالب این کتاب را با استفاده از منابع آلمانی تالیف کرده، در اینجا نیز به عنوان نمونه از روند تکامل ساخت و مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی در آلمان به عنوان یکی از پیشرفته­ترین کشورها چه در زمینه ساخت و چه در زمینه مدیریت ورزشی، مطالبی ذکر می­شود. هدف اصلی (همان­گونه که قبل از این نیز اشاره شد) بیان این مهم است که مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی به گونه­ای که امروز دیده می­شود در اثر تکامل و مدرن­تر کردن اصولی است که از زمان­های گذشته وجود داشته است. بدون تردید این نمونه را می­توان به سایر کشورها و به ویژه کشورهایی که در زمینه مدیریت ورزشی پیشرفته­تر هستند نیز،تسری داد.
در قرون وسطی هیچ­گونه تغییری در طریقه ساخت یا تکامل مجموعه­های ورزشی دوران باستان دیده نشد. تنها در اواخر قرون وسطی اولین مجموعه­های ورزشی برای بازی­های توپی و یا محل­هایی برای تشکیل اجتماعات بنا شدند (۶۴).

روند تکامل در عصر جدید

در سال ۱۷۷۰ میلادی اولین برنامه تعلیم و تربیتی برای تربیت بدنی مدارس و محل­های ژیمناستیک تدوین شد و به دنبال آن برنامه­ریزی­های با هدف ساخت محوطه­های مخصوص برای تمرینات تعادلی، میله­های بارفیکس، پیست دو و.... صورت پذیرفت. در سال ۱۸۱۱ میلادی یان(۵) اولین مجموعه رسمی ورزش ژیمناستیک در شهر برلین را که در فضای باز قرار داشت بنا نهاد.این مجموعه ورزشی گنجایش ۱۰۰۰۰ تماشاگر را داشت که در هنگام برگزاری مسابقات ژیمناستیک به تماشای آن می­پرداختند. در سال ۱۸۴۹ اولین سالن ورزشی جهان در شهر هامبورگ آلمان افتتاح شد (۶۴). در اواسط سده نوزدهم میلادی در اثر روند صنعتی شدن، تعداد زیادی استخر برای افراد متمول ساخته شد. ۱۸۴۲ میلادی اولین استخر سرپوشیده جهان در شهر وین اتریش افتتاح شد. در اواخر سده نوزدهم میلادی به تقریب در همه شهرهای بزرگ استخرهای سرپوشیده وجود داشتند. در سال ۱۸۹۹ اولین قانون­ها و مقررات برای ساخت استخرهای سرپوشیده به وجود آمد که در آن دستورالعمل­هایی درباره یکسان­سازی درجه حرارت آب،ساخت و تجهیز رختکن­ها، دفعات تعویض آب و فاضلاب مشخص شد (همان).
اولین پیست مسابقه (استادیوم) به شکل امروزی در سال ۱۹۱۴ میلادی در شهر برلین آلمان ساخته شد،تا در سال ۱۹۱۶ بازی­های المپیک در آن برگزار شود. این استادیوم که گنجایش ۳۰۰۰۰ نفر تماشاچی را داشت،با الهام گرفتن از استادیوم المپیای یونان بنا شد (همان).
در سال ۱۹۲۸ میلادی آیین نامه­های ساخت استادیوم­های دارای پیست تدوین شد که در آن مشخص کردند طول پیست باید ۴۰۰ متر باشد، برای دو ۱۰۰ متر باید مسیر به طور کامل مستقیم بوده و ۵ تا ۱۰ خط در پیست وجود داشته باشد. علاوه بر آن اندازه زمین چمن در تمامی استادیوم باید یکسان باشد (همان).
 • سال ۱۹۱۱ میلادی تقاضاها برای تدوین قانون­ها و مقررات زمین­های بازی مطرح شد.
 • سال ۱۹۱۷ میلادی این قانون­ها و مقررات تنظیم شدند..
 • سال ۱۹۲۰ میلادی قانون­ها و مقررات به صورت آزمایشی به مرحله اجرا گذاشته شدند.
 • در کشور آلمان بین سال­های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ ورزش بیشتر به منظور آماده­سازی نیروهای نظامی برای جنگ بود. با پایان یافتن جنگ در سال ۱۹۴۵ ورزش آلمان به تقریبً در نقطه صفر قرار گرفت (همان).
 • در دهه ۵۰ سده بیستم میلادی ورزش مدارس توسعه فراوانی پیدا کرد.
 • بین سال­های ۶۰ و ۷۵ سده بیستم میلادی "برنامه طلایی" برای سلامتی، بازی و استراحت با هدف توسعه اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی برای تمامی اقشار جامعه تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شد (همان).
پس از اتمام برنامه طلایی بین سال­های ۱۹۷۰ و ۱۹۹۰ سده بیستم میلادی رویکردهای جدیدی در زمینه­های مختلف ورزشی به وجود آمد،که به صورت طبیعی بر ساخت و تجهیز اماکن و تاسیسات ورزشی تاثیر گذاشت. از جمله این رویکردها می­توان از تمایل هرچه بیشتر مردم به ورزش، سوق پیدا کردن هرچه بیشتر ورزش به سوی مسائل اقتصادی و افزایش رقابت ورزش با سایر پدیده­ها، نام برد. اینها و عواملی از این دست سبب شدند که اماکن، تاسیسات و تجهیزات هرچه مدرن­تر و جذاب­تر (چه توسط دولت و چه توسط بخش خصوصی) ساخته شوند تا بتوانند پاسخگوی نیازها و تمایلات هرچه متنوع­تر اقشار مختلف جامعه باشند (همان).

مقایسه مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی گذشته و امروز

در زمان­های گذشته نیز مانند امروز عده زیادی از افراد در اداره مجموعه­ها و رویدادهای ورزشی شرکت داشتند. در سیرک ماکزیموس عوامل زیر به طور کامل فعال بودند:
 • عوامل امنیتی؛
 • عوامل پزشکی و مراقبت­های ویژه؛
 • عوامل کمکی برای برپا سازی و جمع­آوری تجهیزات؛
در کلوزیوم روم حتی افراد مخصوصی برای برپایی سایه­بان و جمع­آوری آن مسئول بودند.

وظایف مسئولان دیروز و امروز

 • کنترل جمعیت؛
 • جلوگیری از بروز اغتشاشات؛
 • تضمین استفاده مکرر اماکن و تجهیزات برای رویدادهای مختلف (تغییر کاربری سریع پس از هر رویداد)؛
 • تضمین امنیت شخصیت­های مهم؛
 • تمیز و قابل استفاده نگه داشتن اماکن، تاسیسات و تجهیزات.
با گذشت زمان وظایف دیگری به وظایف قبلی مدیران افزوده شد که از جمله آنها می­توان در این مقایسه کوتاه، به موارد زیر اشاره کرد:
 • ایجاد اتاق مخصوص برای خبرنگاران؛
 • ایجاد امکانات پخش تلویزیونی مسابقات؛
 • ایجاد امکانات تبلیغی و فروش آنها؛
 • ایجاد فضای تمرینی برای ورزش­های مختلف به صورت مجزا؛
 • ایجاد تاسیسات فنی مختلف از قبیل شوفاژ، تهویه؛
 • سعی در کاهش هرچه بیشتر هزینه­ها؛
 • تضمین بهره­وری کامل از اماکن، تاسیسات و تجهیزات؛
 • حفظ و نگهداری ارزش اماکن، تاسیسات و تجهیزات؛
 • جلب رضایت­مندی هرچه بیشتر استفاده کنندگان؛
 • توجه به مسائل زیست ­محیطی؛
 • توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی.

آینده اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی

افزایش آگاهی­های اجتماعی درباره نقش فعالیت­های بدنی (ورزشی) در سلامتی و توجه بیش از پیش به اندام موزون، پیوسته رفتار ورزشی مردم در جوامع مختلف را تغییر می­دهد. هر روز بر تعداد افرادی که از هر قشر به ورزش می­پردازند،افزوده می­شود. در زمینه نوع فعالیت­های ورزشی دو رویکرد اساسی دیده می­شد. یک رویکرد که از چند سال پیش خود را نمایان کرده فردگرایی است،به گونه­ای که فعالیت­های ورزشی متنوع و جدید هر روز جذاب­تر می­شوند. همزمان با آن با افزایش توجه به فعالیت­هایی که بیشتر جنبه سلامتی و شادابی دارند، عرضه کنندگان خدمات ورزشی نیز در دیدگاه­های خود تغییرات اساسی به وجود آورده­اند. تمامی این عوامل سبب شده است که فعالیت­های ورزشی در آینده در اماکن و تاسیسات بسیار متنوع­تری(از اماکن و تاسیسات ورزشی سنتی) انجام پذیرند. از یک طرف برای ورزش مدارس و ورزش قهرمانی (باشگاه­ها)
سالن­های ورزشی، تاسیسات روباز ورزشی و استخرهای سرپوشیده یا روباز مورد نیاز است و از طرف دیگر برای ورزش­ها و فعالیت­های فراغتی جدید،که در خارج از اماکن و تاسیسات ورزشی سنتی صورت می­پذیرند، نیاز به امکانات جدید وجود دارد و برای ورزش­های سلامتی و اوقات فراغت نیاز به فضاهای با کیفیت بالا و لوکس است. امروزه نیز سالن­های بدن­سازی با سونای خشک، سونای بخار و جکوزی طرفداران زیادی دارند..
فعالیت­های ورزشی جدید در محیط­هایی انجام می شوند که در آنها تجربیات جدید به دست آمده و جنبه ماجراجویی داشته باشند. غواصی، صخره نوردی، اسکی نوردیک(اسکی استقامتی)، دوچرخه­سواری کوهستان و.... از جمله فعالیت­های ورزشی هستند که در آینده هرچه بیشتر طرفدار پیدا خواهند کرد.بنابر این ساخت و تجهیز اماکن و تاسیسات برای اینگونه فعالیت­ها و نیز فعالیت­های دیگری که به وجود می­آیند،چه به وسیله ارگان­ها و سازمان­های دولتی و چه به وسیله بخش خصوصی از ضروریات است. البته همانگونه که در گذشته اشاره شد از اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی سنتی نیز نباید غافل شد.
در آینده تاسیسات ورزشی روباز با چمن مصنوعی توسعه بیشتری پیدا خواهند کرد. همچنین روند ساخت سالن­های ورزشی با کف­هایی به رنگ­های الوان و شاد هرچه بیشتر خواهد شد. اگرچه صخره نوردی در طبیعت طرفداران خود را دارد،اما عده زیادی نیز به دلایل مختلف علاقه دارند به این ورزش ماجراجویانه در دیوارهای مصنوعی بپردازند. بنابراین نیاز به ساخت این گونه تجهیزات بیش از پیش احساس می­شود. برای ورزش­های آبی جدید و تفریحی،نیاز به مکان­ها و دکوراسیون مدرن و نیز فضاهای جانبی برای دراز کشیدن و استراحت، ماساژ و... است،تا بتواند پاسخگوی انتظارات روز افزون اقشار مختلف باشد. در داخل استخرها استفاده از فلزات تزیینی می­تواند ضمن زیباسازی محیط،به بهداشتی­تر شدن کمک کرده و امکان انجام بازی­های متنوع و شاد زیادی را فراهم کند. در آینده استفاده از کلر برای ضد عفونی کردن و بهداشت آب و محیط استخر هرچه کمتر خواهد شد،زیرا با انجام روش­های دیگری که رفته رفته جای خود را باز می­کنند (مثل استفاده کوتاه مدت از اشعه) می­توان آب و محیط استخر را بدون تولید بوی نامطبوع و سوزش چشم ضدعفونی و بهداشتی کرد (۶۷).
در آینده،رویکرد به ساخت اماکن و تاسیسات ورزشی چندمنظوره بسیار زیادتر از امروز خواهد شد. ایجاد مکان­هایی برای نشستن،ملاقات و گفت و گوی افرادی که به صورت فعال به ورزش نمی­پردازند،در مجموعه­های ورزشی یکی دیگر از نیازهاست. به دلیل مشکلات رفت و آمد و نیز کمی اعتبارات، در آینده محوطه­های سبز درون شهر، پارک­ها، استخرهای روباز و حیاط مدارس، هرچه بیشتر تبدیل به مکان­های ورزشی چندمنظوره خواهند شد (همان).
در حال حاضردر بعضی از کشورها نمونه­هایی از این گونه پروژه­ها در دست اقدام است. به طور مثال در آلمان فدراسیون فوتبال آلمان پروژه "۱۰۰۰ زمین فوتبال کوچک" را در نظر گرفته و برای انجام آن در نظر دارد از فضاهای سبز موجود در درون شهرها استفاده کند تا به این ترتیب ورزش و بازی را دوباره به بطن زندگی شهری وارد سازد (همان).
مکان­های ورزشی کودکان نیز باید در آینده به وسایل و ابزار متنوع­تر و جذاب­تر تجهیز شوند. وسایلی از قبیل دیوارهای صعود، سُرسُره­ها و تاب­های الوان با فرم­های جدید، از ضروریات هستند تا بتوانند موجب جلب هرچه بیشتر کودکانی باشند که امروزه با سیل بازی­های غیرفعال (کامپیوتری، جست وجو در اینترنت و...) یا تماشای تلوزیون روبه رو هستند.
مهمترین وسیله ورزشی برای بسیاری از فعالیت­های ورزشی در سالن یعنی سطح یا کف سالن باید در آینده در کنار ایمنی هرچه بیشتر و دوام زیادتر، جذاب­تر و متنوع شده و در ساخت آنها با استفاده از مواد با دوام، توجه کافی نیز به محیط زیست و پایداری آن شده باشد. کف­هایی از جنس پارکت (چوب) با زیرسازی مناسب از شیوه­هایی است که باید هر چه بیشتر به کار گرفته شود.
استفاده از کف­های متحرک و قابل جابه جایی یا نصب آسان به ویژه در سالن­های چند منظوره برای تغییر کاربری سریع،از دیگر تدابیری است که در آینده هر بیشتر به کار گرفته خواهد شد. به تازگی فدراسیون جهانی فوتبال(۶) و کنفدراسیون فوتبال اروپا(۷)، اجازه برگزاری مسابقات رسمی فوتبال در زمین­های چمن مصنوعی را داده­اند. تحقیقات در مورد انواع چمن­های مصنوعی در تعدادی از کشورها در دست انجام است وبدون تردید با انتخاب نوع مناسب آن در آینده زمین­های فوتبال زیادی از چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی استفاده خواهند کرد. البته در حاضر نیز به تقریب تمامی باشگاه­های فوتبال در اروپا دارای زمین چمن مصنوعی برای تمرین هستند،که به عنوان جایگزین مناسب برای چمن طبیعی در مواقعی که هوا بارانی است، استفاده می شود (همان).
از دیگر تدابیری که در آینده در مجموعه­های ورزشی اتخاذ خواهد شد،سرویس­دهی مناسب­تر با استفاده از فناوری­های جدید است. استفاده هرچه بیشتر ازIT (تکنولوژی اطلاعات) به این خاطر صورت می­پذیرد که به استفاده کنندگان (مشتریان) مجموعه­های ورزشی نه تنها در مدت اقامت در مجموعه،خدمات مناسب­تری ارائه شود بلکه با آنها قبل از ورود و بعد از خروج از مجموعه نیز ارتباط مطلوب وجود داشته باشد. همچنین در زمینه تهیه بلیط، پرداخت حق عضویت یا پرداخت ورودی به صورت نقدی نیز در آینده با استفاده از فناوری­هایی که به صورت گسترده در حال پیشرفت هستند، اقدامات جدیدی صورت خواهد پذیرفت.
در زمینه صرفه­جویی در مصرف انرژی در آینده گام­های بسیار بزرگی در مجموعه­های ورزشی برداشته خواهد شد. حتی امروزه نیز در مجموعه­های ورزشی مدرن از سیستم­های تولید سرما و گرمای تجدیدپذیر استفاده می­شود.
در یک جمع­بندی کلی،می­توان آینده اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی را به صورت زیر پیش­بینی کرد:
 • اماکن، تاسیسات و تجهیزات لوکس­تر، متنوع­تر و با کیفیت­تر؛
 • اماکن، تاسیسات و تجهیزاتی که امکان کسب تجربیات جدید و ماجراجویی بیشتر را فراهم می­کنند؛
 • استخرهای شنا با امکانات جانبی برای استراحت، ماساژ و استفاده از وسایل و تجهیزات فلزی تزیینی؛
 • استفاده از اشعه به جای کلر برای ضدعفونی کردن آب و محوطه استخر؛
 • ساخت بیشتر زمین­های ورزشی روباز در ابعاد کوچک­تر؛
 • ساخت بیشتر زمین­های روباز با چمن مصنوعی؛
 • استفاده بیشتر از منابع انرژی تجدیدپذیر در سیستم­های گرمایشی و سرمایشی اماکن و تاسیسات ورزشی.

پرسش­ها

- وظایف و مسئولیت­های مدیر اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی کدامند؟
- جلوگیری از بروز چه معضلاتی وظیفه مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی است؟
- چند نوع اماکن و تاسیسات ورزشی وجود دارند؟
- مدیریت مطلوب و مناسب اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی با توجه به چه نکاتی محقق می­شود؟
- تفاوت مدیریت­هایراهبردی و عملیاتی اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی چیست؟
- روند تکاملی مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی چگونه بوده است؟
- چه تفاوتی بین مدیریت اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی در گذشته و حال وجود دارد؟
- آینده اماکن، تاسیسات و تجهیزات ورزشی چگونه است؟

نظرات کاربران درباره کتاب مدیریت اماکن، تأسیسات و تجهیزات ورزشی