فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مینوفر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب کنترل فرسایش ساحلی آبراهه

کتاب کنترل فرسایش ساحلی آبراهه

نسخه الکترونیک کتاب کنترل فرسایش ساحلی آبراهه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۷۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب کنترل فرسایش ساحلی آبراهه

این کتاب مجموعه‌ای از انواع روش‌های ساماندهی ساحل آبراهه‌ها می‌باشد که سعی نموده است تمامی روش‎ها حفاظت بیولوژیک را مدنظر قرارداده و روش‎هایی را پیشنهاد نماید که نه تنها آسیبی به محیط‌زیست نمی‌رساند بلکه باعث تقویت، احیا و ارتقا آن نیز می‌شوند.

ادامه...

بخشی از کتاب کنترل فرسایش ساحلی آبراهه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

کتاب پیش رو، در راستای انتخاب مواد و روش های مناسب جلوگیری از فرسایش آبراهه به منظور استفاده صاحبان ملک های خصوصی، کارفرمایان و پیمانکاران، تهیّه و تدوین شده است و در حقیقت همه مسائل پیرامون فرسایش ساحلی آبراهه را فرانمی گیرد. در این کتاب، اطلاعاتی درباره روش های جایگزین برای جلوگیری از فرسایش ساحل آبراهه آورده شده است و بر روش هایی که برای ایالت آیووآ و دیگر ایالت های غربی- میانی ایالات متحده آمریکا، کاربرد دارند؛ تمرکز دارد. این راهنما برای هر روش، اطلاعاتی از قبیل: روش کلی، مزایا و معایب، مواد موردنیاز و آماده سازی محل و نیازمندی های نصب، فراهم آورده و توضیحات لازم را ارائه کرده است. در برخی موارد و در حد ‎امکان، تصاویری برای فهم و درک بهتر خواننده از روش و اجرای آن فراهم شده است.
در این کتاب راهنما، روش های سازه ای و روش های زیست مهندسی برای جلوگیری از فرسایش ساحل آبراهه توضیح داده شده اند. به طوری که در روش های سازه ای از فولاد، چوب، سنگ و دیگر مصالح دانه ریز، بتن یا ترکیب این مواد با هم برای حفاظت از ساحل آبراهه استفاده شده است. و در روش های زیست مهندسی از علف، درختان، یا دیگر گیاهان زنده برای احیای طبیعی ساحل آبراهه، استفاده شده و در بسیاری از موارد؛ ترکیبی از هر دو روش سازه ای و زیست مهندسی به کار گرفته شده است.
مطالب این کتاب راهنما روش ها را به صورت مرحله به مرحله توضیح نمی دهد، درواقع این کتاب بیشتر به دنبال فراهم آوردن اطلاعاتی کلی و اساسی درباره روش های جایگزین در طرح حفاظت از ساحل آبراهه، می باشد.
اطلاعات گردآوری شده در این کتاب، ممکن است برای صاحبان املاکی که قصد اجرای پروژه های نسبتاً ساده حفاظت ساحل آبراهه بر روی رودخانه های کوچک، بدون مساعدت و کمک های اضافی را دارند، کافی باشد. البته در بسیاری از پروژه های پیچیده، ممکن است به همکاری با یک مهندس دارای مجوز یا متخصص دیگری که تجربه کافی در این گونه کارها را دارد، نیاز باشد.
 • دپارتمان منابع طبیعی آیووآ (Iowa DNR)، بخش صدور مجوزهای سیلاب دشت (Des Moines, Iowa, ۵۱۵-۲۸۱-۸۶۹۳). همچنین این گروه توصیه هایی درباره ی جوازهای لازم که باید قبل از احداث حفاظت ساحل اخذ گردد را فراهم آورده است.
 • خدمات حفاظت از منابع طبیعی (NRCS) (۵۱۵-۲۸۴-۶۶۵۵)
 • انجمن مهندسان ارتش ایالت متحده (Owaha; ۳۰۹-۷۹۵-۵۳۷۶ Rock Island, Iowa) ۴۰۲-۲۲۱-۴۱۳۳: Nebraska.
 • خدمات آبزیان و حیات وحش ایالات متحده (۳۰۹-۷۹۳-۵۸۰۰)
 • سازمان مهندسان مشاور آیووآ (Des Moines, Iowa تلفن ۷۰۵۵ ۵۱۵-۲۸۴- فکس ۵۱۵-۲۸۴-۷۳۰۱). این سازمان می تواند مشاوری محلی به مالکان معرفی نموده تا در امر طراحی و نظارت بر ساخت وساز همیاری نماید.
 • انجمن پیمانکاران احیاء زمین آیووآ (LICA). این سازمان اعضایی در اطراف ایالت آمریکا برای اجرای این پروژه را دارند.
 • دپارتمان کشاورزی آیووآ و بخش تقسیم اراضی و حفاظت خاک (۵۱۵-۲۸۱-۵۲۵۱).

کنترل فرسایش ساحل آبراهه

جهت استفاده صحیح و بهینه از این کتاب، از یک جهت ضروری است که ابتدا فهم و درک درستی از اینکه چرا فرسایش رخ می دهد و محدودیت های فیزیکی و قانونی در اصلاح مسائل فرسایش، و عملیات انفرادی که می توان این مسئله را حل کند، داشته باشیم. در بسیاری از موارد، ممکن است راه حل مشکل سوم با کمک تخصصی در طراحی و نصب روش های جلوگیری از فرسایش ساحلی آبراهه انجام پذیر باشد.

فرسایش ساحلی آبراهه چیست؟

فرسایش عمل جدا شدن ذرات خاک از یک محل در اثر نیروهای آب، باد و یخ می باشد به طوری که این نیروها به تدریج و به مرورزمان، خاک را ساییده و یا تجزیه می کنند. در یک آبراهه، فرسایش ساحلی نیز به روش های مختلف رخ می دهد که در زیر به آن ها اشاره شده است.
فرسایش آبراهه ها در نواحی کشاورزی اغلب براثر یکی از این سه عامل به وجود می آید: تغییر در جریان آبراهه، عبور جریان در مسیر اصلی آبراهه یا به صورت سیلابی از روی ساحل آبراهه، و تخلیه رواناب غلیظ از منابع دیگر. رودخانه های آیووآ آمریکا، با توجه به تغییرات فصلی طبیعی در بارندگی و طوفان های بزرگ در طی دوره ای چندین ساله، در معرض نوسانات وسیع عمق جریان و سرعت آب هستند. هنگامی که اعماق و سرعت های جریان افزایش می یابند، نیروی جریان آب بر روی ساحل آبراهه ذرات خاک را از ساحل کنده، و در اغلب اوقات فرسایش باعث لغزش و افتادن سواحل در جریان آبراهه می گردد. در موارد بسیار حاد که جریان ها با حجم بالا مدت زمان زیادی جریان دارند، ممکن است سواحل سالیانه چندین فوت فرسایش داشته باشند. بارش باران بر روی سواحل آبراهه یا رواناب هایی که از حوضه های مجاور با حرکت بر روی سواحل آبراهه، وارد آبراهه می گردند می توانند سبب فرسایش خاک سواحل آبراهه گردند، بخصوص اگر سواحل به حد کافی حفاظت نشده باشند.
درنهایت تخلیه آب از طریق سیستم های زهکشی فرعی به آبراهه (همانند مجراها یا خطوط زهکش) که می تواند سواحل آبراهه را فرسایش دهد، صورت می گیرد. بخصوص اگر آب در منطقه ای که ساحل ناپایدار یا بسیار قابل فرسایش باشد، تخلیه شود.
در بسیاری موارد با جابه جایی دهانه ی تخلیه زه آب به مکانی منتقل می شود که آبراهه به میزان کمتری فرسایش پذیر است، و یا می توان با تثبیت ناحیه خروجی با سنگ، مشکل را کاهش داد.
هرچند به نظر می رسد که مسیر یک آبراهه پایدار است، اما زمانی که در طول دهه ها یا قرن ها به این موضوع نگاه کنیم، درمی یابیم که بسیاری از آبراهه ها تمایل به سازگاری یا انتقال مکان از خود نشان می دهند. در برخی موارد، تغییرات نتیجه ی حوادث ساده ای مانند افتادن درخت در آبراهه و منحرف کردن مسیر جریان آب می باشند. در موارد دیگر، این تغییرات به علت تفاوت در نوع و ساختار خاک در مسیر آبراهه یا در اثر فرسایش به وجود آمده از حوادث طوفانی مصیبت بار به وجود می آیند. درنهایت هر آبراهه مستقیم، بر روی اجزای هر ساحل فرسایش را به وجود آورده و شروع به خم یا پیچانی کردن آبراهه می کند. هنگامی که خم آبراهه طولانی تر می شود انحنای آن تندتر شده و خاک بیشتری از یک طرف مسیر فرسایش یافته و در سمت دیگر مسیر ته نشین می شود.

ملاحظات برنامه ریزی کنترل فرسایش ساحل آبراهه

پروژه های کنترل فرسایش برای به دست آوردن نتیجه موفق، باید به دقت طراحی شوند. موارد زیر باید پیش از شروع پروژه کنترل فرسایش سواحل آبراهه در نظر گرفته شوند:
• آیا فرسایش ساحل نزدیک آبراهه می تواند با اقدامات حفاظتی کاهش یابد؛ در برخی موارد، یک صاحب ملک ممکن است با استفاده از روش های زیر قادر به کاهش فرسایش ساحل باشد:
* زمین کشاورزی نباید بیش از ۷۵ تا ۹۵ فوت به کنار ساحل آبراهه نزدیک باشد و باید یک پوشش گیاهی دائمی در این ناحیه به عنوان نوار واسط ایجاد شود. (به بخش حفاظت ریپ رپ مراجعه شود).
* بار یا وزن اضافی بر روی نواری از ساحل به عرض ۱۵ فوت در نزدیکی آبراهه قرار داده نشود. این مکان به عنوان محلی برای قرار دادن واریزه های زمین های مجاور یا به عنوان مسیر حرکت برای وسایل نقلیه یا تجهیزات کشاورزی استفاده نشود.
* دسترسی دام به ساحل آبراهه یا منطقه ی حفاظت شده، محدود یا کاهش داده شود. در صورت امکان، از منابع آبی خارج از محدوده آبراهه برای فراهم آوردن آب مصرفی دام استفاده شود، اگر این امر هم مقدور نبود، آب دادن به مکان های معینی که حفاظت ساحل آبراهه به اندازه ی کافی در آنجا انجام شده، محدود شود.
* چنانچه مواد زائد و نخاله های آبراهه و تنه درختان شناور، باعث فرسایش سواحل می شوند؛ از مسیر جریان آب رود پاک شوند. بااین وجود چون درختان اغلب باعث بهبود شرایط زیستگاه موجودات آبزی در آبراهه می شوند، تا حد امکان می بایست از پاکسازی آن ها اجتناب نمود.
* اگر نشت در اثر زهکشی در سرتاسر ساحل آبراهه منجر به فرسایش ساحل شد، یک سیستم زهکش زیرسطحی برای جلوگیری از این نشت قبل از رسیدن به آبراهه نصب گردد.
• آیا صاحبان املاک مجاور با فرسایش ساحل آبراهه در این مسیر دچار مشکلاتی شده اند؟ اگر این گونه است، آن ها چگونه با مشکل خود برخورد می کنند، یا چگونه می توانند با موفقیت یا شکستشان ایده هایی درباره چگونگی حل مشکلات به دست آورند؟ اگر دیگر صاحبان ملک این چنین مشکلات را تجربه نکرده اند، آن ها چگونه آبراهه و زمین های مجاور را به روش های متفاوت مدیریت می کنند، و آیا تغییر روش های مدیریت در حل این مشکل کمک خواهد کرد؟
• آیا عملیاتی که برای حل مشکلات فرسایش ساحل آبراهه انجام می شود بر روی املاک شخصی بالادست و پایین دست آبراهه یا تاسیسات عمومی مانند جاده ها یا پل ها تاثیرگذار است؟ هر گام که برای حل مشکل خاصی برداشته می شود باید با حسن همجواری مناسب با اراضی اطراف و نظارت بر زمین صورت گیرد. کل آبراهه باید به عنوان یک سامانه در نظر گرفته شود و در هر پروژه ای می بایست تاثیر آن بر کل سامانه بررسی شود، نه اینکه تنها یک ملک خاص در نظر گرفته شود.
• چه موقع شرایط محلی برای اجرای پروژه ی طراحی شده مناسب است، و چگونه می توان فعالیت های ساخت وساز را به گونه ای انجام داد که کمترین تاثیر بر آبراهه واردشده و بیشترین میزان اثر حفاظتی را دارا باشد؟ عموماً، فعالیت های ساخت وساز، باید برای دوره هایی از سال برنامه ریزی گردند که جریان آبراهه در کمترین میزان خود قرار دارد. در برخی موارد، انجام یکسری فعالیت های معین، بایستی در دیگر مواقع سال صورت گیرد، بخصوص اگر پروژه شامل کاشت درختان یا چمن باشد.
• آیا این کار باید توسط مالک یا دیگر گروه های تخصصی انجام شود، یا پروژه نیاز به مهارت ها یا تجهیزات تخصصی دارد که تنها باید توسط پیمانکاران واجد شرایط بکار برده شود؟ کار کردن داخل یا نزدیک آبراهه، به ویژه اگر آبراهه دارای شیب یا سواحل مرتفع یا سرعت جریان بالا باشد، ایمنی در برابر خطرات بخصوص در اینجا مطرح می شود.
جایی که این شرایط وجود داشت، استفاده از یک پیمانکار که تجهیزات موردنیاز و تجربه ی کافی داشته باشد پیشنهاد می شود.
• آیا پیش از شروع کار نیاز به اخذ مجوزها یا بررسی قوانین می باشد؟ (به بخش قوانین مجوزها مراجعه شود).
• این پروژه چگونه بر روی زیستگاه ماهی ها و حیات وحش درون و اطراف آبراهه تاثیر می گذارد؟ بسیاری از روش هایی که در این کتاب پوشش داده شده است، می تواند به بهبود شرایط زیستگاه داخل و مجاور آبراهه کمک کند.
• پروژه چقدر هزینه خواهد داشت، و آیا مقدار سود آن برای توجیه هزینه اش کافی است؟ در بسیاری موارد، بسیاری از مشکلات فرسایش شدید سواحل آبراهه در آبراهه های بزرگ آیووآ اتفاق می افتد. متاسفانه، به دلیل حجم و سرعت عبوری در این آبراهه ها، هزینه ی جلوگیری از فرسایش در این آبراهه ها همچنان بسیار بالاست، و عموماً درجایی می توان آن را توجیه کرد که فرسایش برای یک ساختمان، پل و یا دیگر تاسیسات مشابه تهدید آمیز باشد.

طراحی کنترل فرسایش ساحل آبراهه و ملاحظات ساخت وساز

• چه کسی این سیستم را طراحی و مواد را انتخاب می کند؟ برای بسیاری از روش هایی که در این کتاب ارائه شده است، یک مهندس متخصص یا شخصی از طرف آژانس هایی که در بالا ذکر شد، با داشتن دانش تخصصی جهت طراحی این سیستم نیاز است تا در انتخاب مواد و ترکیب کردن آن ها کمک های لازم را انجام دهد. برخی از مواردی که در این کتاب آمده برای کاربرد در شرایط اصلاحی خاص می باشد.
پیشنهادات برای استفاده از مواد جایگزین را می توان از طریق مشاوران طراحی DNR و NRCS آیووآ، LICA آیووآ، و از طریق شرکت های تامین کننده ی پیمانکار آیووآ به دست آورد. هنگامی که مواد زیست مهندسی در نظر گرفته می شوند، به سهولت در دسترس بودن در نزدیکی محل پروژه یا دانستن اینکه رشد خوبی در دیگر مناطق آبراهه دارند توجه شود.
• آیا این کار توسط پیمانکار یا مالک انجام می شود؟ ازجمله الزامات اولیه در این تصمیم گیری، ایمنی کسانی است که روی پروژه کار می کنند. این الزامات باید بر اساس سرعت جریان آبراهه، عمق آبراهه در محل ساخت وساز، شیب و ارتفاع ساحل، و مقدار خاک موجود در ساحل رعایت شوند.
۱- سرعت جریان: فرسایش تحت هر سرعت جریانی می تواند رخ دهد، اما در سرعت های بالاتر از ۳ فوت بر ثانیه این موضوع قابل مشاهده می شود. سرعت بالاتر از ۳ فوت بر ثانیه می تواند نگرانی هایی برای ایمنی کارگران رقم بزند به ویژه وقتی که عمق جریان در حال افزایش است. کنترل فرسایش در محدوده های با سرعت جریان بالا نیازمند تجهیزات و مهارت های مخصوص است، و معمولاً توسط پیمانکاران مخصوص این موضوع انجام می شود.
۲- عمق جریان: عمق تا ۳ فوت، به کارگران اجازه ی کار در لبه ساحل آبراهه بدون تجهیزات مخصوص را می دهد. اعماق بیش از ۳ فوت و سرعت بیش از ۳ فوت بر ثانیه، می تواند برای کارگران خطرناک باشد و بایستی توسط پیمانکاران مخصوص به این نمونه کار رسیدگی کرد.
۳- شیب ساحل: شیب برحسب مسافت افقی خط بالای ساحل تا سطح آب به ازای هر یک فوتی که ارتفاع پایین می افتد، اندازه گیری می شود. شیب با ۶ فوت افقی به ۱ فوت عمودی (۶H:۱V) یا شیب مسطح تر درصورتی که ارتفاع کل ساحل کمتر از ۴ فوت باشد را می توان با تجهیزات صاحب ملک انجام داد. فعالیت های حفاظت از ساحل آبراهه در شیب های تندتر از ۶H:۱V (برای مثال ۱H:۱V تا ۵H:۱V) تنها باید توسط تجهیزات ویژه و توسط پیمانکاران متخصص انجام شود.
۴- ارتفاع ساحل: ارتفاع، اختلاف تراز بین بالای ساحل و کمترین تراز سطح جریان آب می‎باشد. صاحبان املاک ارتفاع قسمت های ساحل را کمتر از ۴ فوت و شیبی را که در ردیف ۳ ذکرشده در نظر بگیرند. کاهش ارتفاع زیاد ساحل باید توسط یک پیمانکار متخصص با تجهیزات و دانش کافی انجام شود.
۵- خاک ها: طبقه بندی خاک برای مواد موجود در ساحل را می توان توسط NRCS تعیین نمود. نقشه های بررسی خاک را می توان در هرکدام از دفاتر DNR یا NRCS آیووآ برای هر محل معین پیدا کرد. (http://www.ia.nrcs.usag.gov). از سازمان‎های دولتی برای تشخیص نوع خاک‎ها یا دیگر شرایطی که در انجام پروژه با تجهیزات موتوری خطری وجود دارد می توان کمک گرفت.
۶- حجم کاری که در پروژه ی ساحل آبراهه انجام می شود: صاحبان ملک یا ساخت وساز کنندگان باید تخمینی از میزان زمان، مواد، تجهیزات و کارگر لازم برای تکمیل کار در برابر نیروی کار را موجود داشته باشند. این موضوع تصمیمی شخصی بر اساس زمان، دانش، و محدودیت های منابع می باشد.
الف. فعالیت های ساخت باید در طول دوره ی جریان آب حداقلی انجام گیرد.
ب. تجهیزات، فعالیت ها و مواد ساخت وساز می بایست تا حد ممکن از آب دور نگه داشته شوند.
پ. تمام نخاله های ساخت وساز باید در ناحیه ای دفع شوند که امکان ورود به مسیر آبراهه یا تالاب را نداشته باشند.
ث. تجهیزات برای حمل ونقل مواد و انتقال در مدت زمان ساخت وساز باید به گونه ای استفاده شوند که باعث انباشته شدن یا مسدود شدن مسیر جریان آبراهه یا تالاب نشوند.
ج. از ورود تولیدات نفت خام، مواد شیمیایی، یا دیگر مواد زیان آور به مسیر جریان آبراهه، یا تالاب جلوگیری به عمل آید.
چ. حذف پوشش گیاهی، شامل درختانی که در داخل یا مجاور آبراهه هستند می بایست محدود گردد و فقط درختانی که ازنظر پروژه ساخت وساز مزاحم هستند قطع گردند. تمام مواد حاصل از پاکسازی پوشش گیاهی باید به زمین های مرتفع، و به محل خشک انتقال داده شوند.
جدول ۱: اطلاعاتی را که می توان برای انتخاب روش های تثبیت آبراهه از آن ها استفاده کرد فراهم آورده، که مناسب ترین ها برای وضعیت مطرح شده هستند. توجه شود که در یک محل مشخص ممکن است چندین گزینه وجود داشته باشد. هر گزینه ممکن است برحسب نوع مصالح استفاده شده و هزینه های طراحی و نصب با یکدیگر متفاوت باشد. صاحبان ملک یا کارفرمایان باید تمام معیارهای مرتبط به محل را در نظر گرفته و سپس یک روش مناسب را اتخاذ کنند. تصمیم گیری ممکن است بر اساس بررسی عملیات موفق که بر روی بخش های مجاور آبراهه انجام می گیرد یا بررسی راه هایی برای فراهم آوردن یک اثر ارزشی مشخص برای زیبایی در آن منطقه انجام شود.

جدول ۱: تشخیص روش های مناسب تثبیت ساحل آبراههکنترل فرسایشی ساحلی آبراهه* مشکل فرسایش ساحل:
۱: جریان سریع آبراهه همراه با خاک فرسایش پذیر.
۲: فرسایش گسترده پنجه ساحل و داغاب.
۳: سازه های پرکننده برای حفره های درون ساحل آبراهه.
۴: مقاومت در مقابل جریان های شدید اتفاقی.

نگهداری از تاسیسات کنترل فرسایش ساحل

هر یک از روش های تشریح شده در این کتاب نیازمند روش های نظارت و نگهداری جهت کنترل فرسایش ساحل آبراهه در زمان بهره برداری است. نظارت می بایست به طور منظم قبل و بعد از وقوع جریان های قوی در آبراهه انجام شود. عملیات حفاظت و نگهداری باید شامل موارد زیر باشد:
۱. خارج نمودن هرگونه نخالهِ آورد آبراهه که در مصالح کنترل فرسایش تله اندازی شده اند و می توانند باعث تخریب مصالح ساحل گردند.
۲. جایگزینی مصالح ازدست رفته یا تخریب شده ی کنترل فرسایش در مدت زمانی که جریان آبراهه کم است.
۳. کاربرد کود‎‎ها برای مصالح کاشته شده به منظور بهبود رشد سالیانه.
۴. کاربرد کودها و کنترل علف های هرز برای کنترل پوشش گیاهی محافظ.
۵. دور کردن دام از سواحل شیب دار و مناطق شامل اقدامات کنترل فرسایش.

نوار سبز ساحلی

درحالی که پروژه ی کنترل فرسایش در حال تکمیل است، می توان عوامل دیگری که برای بهبود کیفیت آب، زیستگاه های ساحلی، و کل سلامت محیط زیست سیستم آبراهه مفید هستند را در نظر گرفت. کاربرد نوار سبز ساحلی روشی معروف برای افزایش کیفیت منابع آب می باشد. وزارت کشاورزی ایالات متحده ی آمریکا (USDA)، یک کتابچه مفید و پرکاربرد تحت عنوان" نوار جنگلی ساحلی: عملکرد و طراحی برای حفاظت و بهبود منابع آب" را پیشنهاد کرده است. این کتابچه اطلاعاتی از جزئیات مزایا و مشخصات نوار سبز ساحلی دربرداشته که تنها در این کتاب به طور خلاصه ارائه شده است.
ارجاع به http://www/na.fa.feal.us/spfo/pubs/nresource/riparianforests جهت مشاهده کتابچه کامل به صورت آنلاین. USDA، نوار جنگلی ساحلی را به این صورت تعریف می کند:
((منطقه ای با پوشش درختی و دیگر پوشش های گیاهی که در منطقه ای مجاور و در بالادست شیب و بالای تراز سطح آب قرار دارد و برای حائل شدن بین روان آب سطحی، فاضلاب، جریان زیرسطحی، و جریان های آب زیرزمینی عمیق از منابع بالادست طراحی شده است که به منظور حذف یا حائل کردن اثرات مرتبط با مواد مغذی، رسوب، مواد آلی، آفت کش ها یا دیگر آلاینده ها قبل از ورود به آب های سطحی و ناحیه های تغذیه آب های زیرزمینی طراحی شده است.))
در ادامه می توان به سایر مزایای نوار سبز ساحلی اشاره کرد ازجمله:
ا. کمک به خنک نگه داشتن دمای آبراهه، که زیستگاه حشرات و ماهی ها را بهبود می بخشد.
ب. توسعه سیستم درهم تنیده ریشه درختان، بوته ها، و علف ها، که به تثبیت خاک کمک می کند.
ج. حذف طبیعی تولیدات فسفر و نیتروژن از رواناب.
د. افزایش نفوذ آب در خاک و کاهش رواناب.
ه. کاهش بار رسوب آبراهه.
نوار سبز ساحلی شامل سه ناحیه می‎باشد که عبارت اند از: ناحیه تثبیت لبه ی آبراهه، ناحیه درختان و بوته ها، و ناحیه علف های متراکم. عبور مجراها یا لوله های زهکشی از میان نوار سبز ساحلی می بایست حداقل باشد. آبی که به صورت طبیعی از مجراها یا لوله ها عبور می کند باید بتواند از میان ناحیه این نوار واسط گذشته تا به صورت طبیعی فیلتر شده، نفوذ کند و فرصت حذف آلاینده ها را داشته باشد. اولین بخش در نزدیکی آبراهه به‎صورت عمود از لبه آبراهه می بایست ۱۵ فوت عرض داشته باشد. این ناحیه می تواند با روش های تثبیت آبراهه با استفاده از پوشش گیاهی که در این کتاب تشریح گردیده است قیاس گردد. دومین بخش، ناحیه ای با عرض حداقل ۶۰ فوت را شامل می شود، و در کنار اولین بخش قرار دارد. این ناحیه شامل درختان، بوته ها، و بستری برای شاخ و برگ های آن هاست و به‎عنوان منبع انرژی جهت گرفتن و جذب مواد شیمیایی استفاده شده در کشاورزی که می توانند آبراهه را آلوده کنند، می باشد. ورود دام ها به منطقه ی ۱ و ۲ ممنوع است. حفاظت از بخش های ۱ و ۲، به‎خصوص بعد از جریان های زیاد و شدید آبراهه، بسیار ضروری است. بخش ۳ می بایست تقریباً ۲۵ فوت عرض داشته و پوشیده از علف های طبیعی باشد. این بخش، ناحیه ی مهمی برای نفوذ آب در طول طوفان های شدید است. چرا و تغذیه دام ها باید در منطقه ی ۳ محدود گردد تا از پوشش کافی علف و چمن اطمینان حاصل گردد.
توضیحات بالا تنها حداقل نیازمندی ها و معیارهای نوار سبز ساحلی را تشریح می کند. برخی از نوارهای جنگلی ساحلی می توانند تا ۳۰۰ فوت عرض داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر به DNR آیووآ یا بخش خدمات جنگل USDA مراجعه فرمایید.

مجوز آیین نامه ها

قبل از شروع هر نوع عملیات ساخت وساز کنترل فرسایش ساحل، صاحبان املاک می بایست با DNR آیووآ برای تعیین نیازها جهت اخذ مجوز خاص ساخت وساز یا کاربرد مواد مخصوص تماس بگیرند. برای تصویب ممکن است از DNR و گروه مهندسان ارتش ایالات متحده ی آمریکا تاییدیه احتیاج باشد. همان فرم درخواست هم برای هر دو آژانس قابل استفاده می باشد و می توان از طریق زیر آن ها را به دست آورد:
 • دانشکده منابع طبیعی آیووآ
بخش مجوزهای دشت سیلابی
ساختمان اداری ایالت والاس
خیابان گرند ۹۰۰ شرقی
I A ۵۰۳۱۹-۰۰۳۷
شماره تلفن: (۵۱۵)۲۸۱-۸۶۹۳
 • مهندس منطقه
ناحیه مهندسی ارتش ایالت متحده ی آمریکا، راک آیلند
شاخه عملیات نظارتی
ساختمان برج ساعت
راک ایسلند IL ۶۱۲۰۴-۲۰۰۴
تلفن: (۳۰۹) ۷۹۴-۵۳۷۶

معمولاً DNR شرایط مجوز برای تیپ های مواد به کاربرده شده در پروژه را به‎صورت ذیل ذکر کرده است.
 • پوشش سنگ چین: این پوشش باید شامل سنگ های بومی منطقه، سنگ های معدن شن و ماسه یا بتن شکسته شده ی پاک باشد. اگر بتن شکسته شده به کار می رود، تمام میلگردهای آن باید به طور کامل از آن حذف شوند، اگر حذف امکان پذیر نیست، میلگردها باید تا سطح بتن بریده شوند. از قرار گرفتن پوشش سنگ چین در معرض مواد تقویت کننده مانند میلگردها، اجتناب گردد. قطعات بتنی باید به طور مناسب طبقه بندی شوند و هیچ قطعه ای نباید بیش از ۳ فوت از روی امتداد صاف سنگ چین بالا بزند. هیچ گونه آسفالت یا مواد پایه نفتی نباید به کار رود یا حتی به‎عنوان پرکننده پوشش سنگ چین استفاده شود.
 • الوار. محصولات چوبی استفاده شده در پروژه می بایست فقط با استفاده از آب عمل آوری و آماده شده باشند، هیچ نوع الواری که با مواد پایه نفتی یا آفت کش آغشته باشد مجوز استفاده ندارد.

کشت ساحل آبراهه

ایجاد پوشش گیاهی در ساحل آبراهه، اساساً آسان ترین روش برای تثبیت خاک و کند کردن فرسایش است. هنگامی که فرسایش شدید نباشد، می توان بذر علف ها و سبزیجات فصل های گرم و سرد را در ساحل کاشت. می توان قلمه زنده درختان را بر روی زمین به منظور حفاظت بیشتر در یک دوره زمانی طولانی تر قرار داد.

مزایا و معایب

 • روش کشت هنگامی مفید است که خاک دارای سطحی غنی و به آسانی در دسترس باشد.
 • پوشش گیاهی ظاهر ساحل آبراهه را بهبود می بخشد.
 • روش کشت کم هزینه است، به ویژه وقتی که با روش های سازه ای کنترل فرسایش مقایسه می‎شود.
 • هنگامی که فرسایش شدید است، کشت به تنهایی ممکن است برای کنترل فرسایش ساحل کافی نباشد.
 • اگر به تنهایی استفاده شود، خصوصاً هنگامی که فرسایش شدید است، کشت به تنهایی ممکن است برای کنترل فرسایش ساحل کافی نباشد.
 • کشت می بایست در طول شرایط کم آبی انجام گیرد، و پوشش گیاهی برای رشد باید دارای فرصت کافی تا قبل از شروع جریان زیاد باشد. اگر ساحل کمی قبل از وقوع جریان شدید کشت شد، ممکن است ریشه ها به اندازه ی کافی برای نگهداری گیاهان قوی نباشند و خاک شسته شود.
 • عموماً روش کشت برای تثبیت پنجه ساحل آبراهه به دلیل آنکه اغلب گیاهان قادر به ادامه حیاط خود در زیر سطح تراز آب نمی باشند، مناسب نیست. برای به کار بردن درختان در تثبیت شیب ساحل در لبه ی خط ساحلی به روش ستون درخت بید مراجعه نمایید.شکل ۱: ساحل آبراهه تسطیح و کشت شده با کاربرد پتوی فیبر طبیعی حاوی دانه گیاه

مواد

ترکیب بذر که توسط وزارت حمل ونقل آیووآ پیشنهادشده است:
شبدر اروپایی ۵ lbs/acre
نی ۳۰ lbs/acre
چمن ترکه ای ۱۰ lbs/acre
شبدر پنجه ای ۵ lbs/acreنسخه ی چاپی سال ۱۹۸۴ تحت حقوق عمومی بین الملل ۵۶۶-۸۳ تهیه شده است.
نسخه ی چاپی سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ هم تحت بخش ۳۱۹ قانون آب پاکیزه تهیه شده است.
چاپ این اثر با همکاری حوزه ی کشاورزی ایالات متحده، خدمات حفاظت از منابع طبیعی و دایره ای حفاظت و محیط زیست منطقه ی ۷، شهر کانسان، تحت بخش ۳۱۹ قانون آب پاک به دست آمده است.

ترک دعوی

مواد و دیدگاه های ارائه شده در این مجموعه به عنوان مثالی برای تکنیک های جلوگیری از فرسایش بیان شده اند. این موارد لزوماً تمام دیدگاه ها و تدابیر سازمان حفاظت از محیط زیست (EPA) را انعکاس نمی دهند و همچنین هیچ نام تجاری یا تولیدات بازرگانی که در کتاب ارائه شده را تصدیق نمی کنند.

نظرات کاربران درباره کتاب کنترل فرسایش ساحلی آبراهه