فیدیبو نماینده قانونی مهر زهرا (س) و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب نيروی عشق و گذشت

کتاب نيروی عشق و گذشت

نسخه الکترونیک کتاب نيروی عشق و گذشت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب نيروی عشق و گذشت

آیا انسان می‌تواند دیگری را ببخشد؟ گاهی شخصی منطقی فکر کرده و می‌گوید که من انسانی با‌گذشت هستم ولی وقتی به اتفاقی خاص درگذشته فکر می‌کند، هنوز خود را از لحاظ روحی خسته آن یافته و آمادگی بخشش نخواهد داشت. در این‌جا به چنین شخصی می‌گویم که اگر هنوز آن ناراحتی را فراموش نکرده باشی، افکاری غیر طبیعی در درون خود راه‌ داده ای. این امر زمینه‌ساز سستی انسان در کارها شده و مانع از پیشرفت وی خواهد شد. طبیعتاً همه ما از گذشته خاطراتی داریم که در آن تجربیاتی پُر از احساسات متفاوت وجود دارد. این که انسان تجربه‌ای از گذشته را با همان احساسات در آینده به کار گیرد، کاری اشتباه خواهد بود. نتیجه این امر «قانون تراکم» یکی از قوانین عقل درونی خواهد بود.

ادامه...
  • ناشر مهر زهرا (س)
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.36 مگابایت
  • تعداد صفحات ۷۳ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب نيروی عشق و گذشت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

طرح سه تایی

گذشت، عشق، بخشش

برای رسیدن به عشق متکامل، در اولین مرحله باید به «گذشت کامل» رسید. از گذشت کامل به عشق و در ادامه به مرحله بخشش رسید. تو نمی توانی بدون عشق بخشنده باشی و نخواهی توانست بدون گذشت کردن، دوست داشته باشی. زیرا تو نمی توانی بدون عشق عطا کنی و نمی توانی بدون گذشت عاشق شوی.
بنابراین، موضوعات سه گانه «گذشت، عشق و بخشش» به یکدیگر مرتبط بوده و نمی توانی به یکی از آن ها، بدون دو تای دیگر برسی.

گذشت
گذشت آن چیزی است که آموختن آن ساده و اجرایش سخت خواهد بود.
انسان باید مراحل مختلف گذشت که شامل گذشت منطقی و عاطفی است را بگذراند.
این به آن معنی است که برای شخصی که تو را عصبانی کرده، طلب خیر و خوبی کنی که این کار برای تو ساده تر و بهتر بوده و خداوند نیز در قبال آن برای تو پاداش در نظر خواهد گرفت. ما در این دنیا وقت کافی برای اندوه، ناراحتی و خشم نسبت به شخصی معین و یا موقعیتی خاص نخواهیم داشت.
پس در زمان عصبانیت از یک نفر، انرژی خود را در اندوه، ناراحتی و خشم هدر نَده، بهتر است گذشت کرده و دسته گُلی زیبا از انرژی برایش بفرستی.اگر انرژی انسان به شهری برسد، می تواند برای یک هفته آن را روشن نگه دارد.
نیروی خیره کننده ای که خداوند به تو عطا کرده، بیشتر از ۸۰ میلیارد دلار ارزش دارد. زندگی کوتاه است و تکرار نخواهد شد.
بدان که زندگی تنها یک بار اتفاق می افتد و در زندگی واقعی بازگشت معنایی نخواهد داشت. هنگامی که تمام شد، هیچ گاه باز نخواهد گشت. تو باید طوری از لحظات عمرت استفاده کنی که انگار آخرین لحظه زندگی را تجربه می کنی، زیرا تو هیچ گاه از این زندگی زنده خارج نخواهی شد.
در داستانی آمده که یک بار دو راهب چینی با پیرزنی مواجه شدند که هنگام عبور از خیابان به زمین خورد، یکی از راهبان سریع خود را به پیرزن رسانده، او را به دوش گرفته و از خیابان عبور داد.
بعد از مدتی راهب دوم پرسید: «وقتی ما اجازه دست زدن به زنان را نداریم، تو چگونه به خود اجازه دادی که پیرزن را به سمت دیگر خیابان حمل کنی؟»
راهب اول جواب داد: «من پیرزن را ساعتی پیش پایین گذاشتم ولی انگار تو هنوز حمل کردن وی را ادامه داده ای!»
چرا آن چه که مایه رنجش ما می شود را بر دوش و در درون خود حمل می کنیم؟ چرا در مورد چیزی که سال ها از آن گذشته، طوری صحبت می کنیم که انگار تازه اتفاق افتاده و مجدداً برای آن خشمگین و ناراحت می شویم؟ چرا این گونه از چنین مسائلی ناراحت می شویم؟
در دوران کودکی، یک بار برادر بزرگترم در اوایل ماه رمضان ۱۰ پنی پول از پدرم درخواست کرد که آن موقع مبلغ زیادی محسوب می شد. پدر که در ایام ماه رمضان تغییرات زیادی می کرد، از برادرم درخواست کرد تا پایان ماه مبارک رمضان صبر کند.
وقتی برادرم گفت که نیاز نیست و از حساب خودم برداشت می کنم، پدر ساکت شد و جوابی به او نداد. البته پدر در روز اول عید، اولین کاری که کرد این بود که به خاطر حرف برادرم، سیلی محکمی به او زد. عجیب این بود که پدرم نزدیک به ۲۸ روز حرف اشتباه فرزندش را به حرمت ماه رمضان در درون خود تحمل کرده بود.
***
تمرین عملی:
برای هر کس که تو را رنجانده، یک حلقه از انرژی مثبت خود بفرست. این بدان معنی است که هر کس به تو ظلمی روا داشته و یا در حق تو بدی کرده را بخشیده و از او گذشت کرده ای. آیا این کار را می توانی انجام دهی؟
***
هر انسانی در داخل خویش دارای یک ذات حقیقی و یک ذات دروغین است

انواع ذات

برای رسیدن به مرحله گذشت، باید انواع ذات را شناخت.

الف: ذات دروغین

ذاتی پست که شامل ترس، سرزنش، کینه، حسادت و مقایسه است. این ذات همچنین خشم، دشمنی، دروغ، سخن چینی و رقابت را نیز در خود جای داده، صاحب خود را گمراه کرده، به مرحله نفرت و در نهایت تکبر می رساند.
ذات دروغین مالامال از فشار روحی بوده و صاحب خود را به مرحله احساس تنهایی، نگرانی، حیرانی، سرخوردگی و بدبختی می رساند. این ویژگی همچنین شخص را وادار به زندگی در آینده و یا گذشته کرده و با ایجاد چنین اختلالی، زمینه دوری از خداوند سبحان را فراهم می کند.
در داستانی خیالی آمده که روزی شیطان بزرگ قصد کرد که دست از کار بکشد و به همین دلیل تمامی بدی ها مانند خشم، کینه، ربا و دروغ را طی مزایده ای در معرض فروش قرار داد. در این میان قیمت «شک» را بیشتر از همه و در حدود یک میلیون دلار تعیین کرد.
هر قدر دیگر شیاطین از وی درباره علت بالا بودن قیمت پیشنهادی «شک» سوال کردند، شیطان بزرگ جوابی نداد تا این که شیطان کوچکی که شور و شوق زیادی داشت، از وی علت کارش را مجدداً سوال کرد.
شیطان بزرگ بالاخره پاسخ داد و گفت: «شک یکی از دلایل اصلی شکست در زندگی است و انسانی که در این امر لجاجت کرده و آن را ادامه دهد، به سمت تباهی پیش خواهد رفت.
هنگامی که شک در درون شخصی نفوذ کند، وی را رنج بسیار خواهد داد. به عنوان مثال وقتی کسی به تو نگاه کرده و بگوید: «چه شده؟ از ظاهرت پیدا است که مریضی؟» همان موقع باید بدانی که بیماری؛ چون وادار شده ای که به خود شک کنی.
داستانی واقعی اثبات می کند که نفوذ شک به درون انسان، وی را دچار سرخوردگی خواهد کرد:
«زنی موهای خود را به شکل معمولی کوتاه کرده و تصور می کرد با این مدل زیباتر نیز شده است. دوستش به او گفت: «با موهایت چه کرده ای؟ قبل از این خیلی زیبا بودی ولی الآن زشت شده ای!» زن نیز با این کلام دچار افسردگی شد و میلش به خوردن غذا را از دست داد. این امر به آن دلیل اتفاق افتاد که زن مذکور اجازه داد «شک» در درون وی نفوذ کند.

ب: ذات حقیقی (واقعی)

ذات برتر آن چیزی است که انسان هر روز به آن رسیده و هر لحظه سراغش را می گیرد.
گذشت، از جمله مواردی است که ذات واقعی آن را در بر می گیرد. گذشت از عشق منتج شده و دوستی، بخشش، رابطه با دیگران، تلاش در مسیر خداوند و تلاش در راه ادامه زندگی را به دنبال خواهد داشت.در سایه همین تلاش، به اعتماد و تفاهم با دیگران، تواضع، فروتنی، یادگیری، کسب تجربه، صبر و راستی با دیگران نائل خواهی شد.
تمامی این کارهای مثبت، صاحب ذات را به آرامش روحی می رساند ولی مسیر رسیدن به این امر چندان آسان نخواهد بود.

آرامش روحی چیزی است که همه خواستار آن هستند. این آرامش انسان را وادار می کند خود را همان گونه که هست قبول کرده و به مرحله ای از حکمت و خوشبختی برسد که به جای زندگی در گذشته یا آینده، زندگی را در زمان حال ادامه دهد.

زندگی در زمان حاضر با تمامی مفاهیم آن، انسان را به مرحله خیری می رساند که طی آن به خداوند سبحان نزدیک تر خواهد بود.

تمام انسان ها هر از چند گاهی، ذات دروغین و واقعی خود را به خوبی احساس می کنند.
***
تمرین عملی:
تلاش کن که اعتقادات تو نسبت به خودت، بر اساس باوری ذاتی شکل گرفته باشد و نه بر پایه کلماتی که از دیگران می شنوی.
***
احساس تو باید مثبت باشد.در هر شرایطی که هستی، با هر میزان سختی و هر میزان از فشارهای بیرونی

تعابیر نادرست از گذشت

گذشت به معنی ضعف

برخی افراد، گذشت را مساوی ضعف می دانند. چنین فردی وقتی از شخصی عصبانی شود، می گوید:«برای این که من را ضعیف حساب نکند، با او صحبت نخواهم کرد. وقتی او را می بخشم که در صحبت کردن پیش قدم شود.»

گذشت به معنی تسلط پذیری

برخی بر این عقیده اند که گذشت کردن از شخصی، فرصت تسلط بر فرد خطاکار را فراهم می کند.

گذشت به معنی پذیرش اهانت

برخی می پندارند که گذشت کردن در مورد اشخاص، مصداق اهانت به خود است.

گذشت به معنی فراموش کردن موضوع

به این مفهوم که با فراموش کردن یک اتفاق، به تکرار چندین باره آن در آینده عادت کنیم.

عدم گذشت، زمینه ساز بروز ۲ حالت خواهد شد:با تفکر بیشتر در این موضوع، احساسات منفی نیز افزایش پیدا می کند.
ممکن است برای گذراندن یک روز خوب، با دوستت بیرون بروی. وقتی در موضوعی با هم اختلاف پیدا کنید، تو او را در حالی ترک خواهی کرد که به دلیل خراب شدن یک روز خوب، از دستش ناراحت هستی.
در این هنگام است که مغزت به یاری آمده، همه خوبی های او را از تو پنهان و آن چه بدی از او سراغ داری را آشکار خواهد ساخت. بایگانی ذهنی تو درباره دوستت از زمان تولد تاکنون، به بدترین شکل منفی باز می شود؛ به حدی که حتی تمایل کشتن وی را پیدا خواهی کرد.
ولی وقتی دوستت در اولین تماس تلفنی بگوید: «ما دوست هستیم. این درست نیست، بابت اشتباهم عذرخواهی می کنم، می دانی که چقدر تو را دوست دارم.» تو نیز اشتباهت را پذیرفته و حق را به دوستت می دهی. فکر های منفی به پایان رسیده و افکار مثبت گسترش پیدا خواهند کرد؛ ولی وقتی در دیدار بعدی دوباره از دوستت عصبانی شوی، خواهی گفت:«من مسبب آن هستم، نباید به دیدارش می رفتم.»
احساسات و درک محرک عمل هستند زیرا با فعال شدن آن ها، عمل نیز به دنبال آن ها خواهد آمد.
***
تمرین عملی:
برنامه ای بنویس که در آن اهداف مراحل بعد و چگونگی تحقق آن ها را تعیین کرده باشی. اجرای آن را خیلی زود شروع کن.
***
انسان بدون تعادل روحی به ذات دروغین و یا پَست خود اندیشیده، توسط آن کنترل و مبنای فکری خود را بر همین اساس برنامه ریزی می کند.

مقدمه

زندگی انسان بدون عشق مطمئناً بی معنا و غیرهموار خواهد بود، زیرا خداوند به وسیله عشق، مخلوقات را آفرید و آنان را فرمان داد که عاشقانه او را عبادت کنند. خداوند پاداش بندگان صالح خویش را نیز به وسیله عشق خواهد داد.
برای رسیدن به عشق کامل، لازم است به مرحله بخشش کامل دست پیدا کنیم که لازمه آن رسیدن به مرحله عطا کردن خواهد بود.
تو نمی توانی چیزی عطا کنی بدون آن که دوست بداری و نمی توانی عاشق باشی بدون آن که (دیگران را) بخشیده باشی.

گذشت، عشق و بخشیدن

این سه اصل به هم مرتبط اند، نمی توانی به یکی بدون دیگری دست یابی. صفحات این کتاب نیز گرد این منظومه سه تایی عشق می چرخند.

نکات جالب

انسان نباید تجربه و تمام احساسات مربوط به گذشته را همراه خود به آینده ببرد. این کار با ایجاد قانونی مشهور به «تراکم» به احساسات و ادراکات نیروی بیشتری خواهد داد. همه باید از گذشته درس گرفته، خوبی ها را انجام داده و بدی ها را ترک کند.
انسان باید از گذشته خود درس گرفته، به انجام خوبی ها و ترک بدی ها مبادرت کند.
- سوالی دارم که من را بسیار حیرت زده کرده: «چرا مردم در ماه رمضان بخشنده تر و نیکوتر هستند؟ یک شخص ناگهان آن قدر تغییر می کند که تبدیل به انسانی خیر خواه و دوست دار خداوند می شود.»
یک بار در قاهره وقتی در حال سوار شدن به تاکسی بودم، خودروی دیگری با سرعتی جنون آمیز از کنار ما عبور کرد به طوری که نزدیک بود حادثه تلخی را رقم بزند.
راننده تاکسی با ناراحتی گفت: «اگر در ماه رمضان نبودیم، او را به حال خودش رها نمی کردم.» ولی راننده خودروی مذکور با سبک سری و لجاجت، اذیت کردن ما را ادامه داد.
راننده تاکسی گفت که روزه اش را با وی باز خواهد کرد. به خودم گفتم: «روزه اش را با او باز می کند! آیا او را می خورد؟ با وی چه خواهد کرد؟»
وقتی علت تعقیب خودروی مزاحم را از وی پرسیدم، جواب داد: «روزه امروز را با کتک زدن وی تباه کرده و بعد تو را به مقصد خواهم رساند.»
چرا شخص بیمار یا کسی که از نزدیکی مرگش آگاه می شود، به یک فرد روحانی تبدیل می گردد؟
صادقانه بگویم که قصد دارم از این موضوع سخن بگویم تا آن چه که در درونم است را به نوعی اشباع کنم.
انسان چگونه می تواند در حالی که از درون آرام و متعادل است، به کمال دست پیدا کند؟
تعادل در این جا شامل انواع روحانی(معنوی)، مذهبی، عاطفی و جسمانی آن است.
آیا انسان می تواند دیگری را ببخشد؟
گاهی شخصی منطقی فکر کرده و می گوید که من انسانی با گذشت هستم ولی وقتی به اتفاقی خاص درگذشته فکر می کند، هنوز خود را از لحاظ روحی خسته آن یافته و آمادگی بخشش نخواهد داشت.
در این جا به چنین شخصی می گویم که اگر هنوز آن ناراحتی را فراموش نکرده باشی، افکاری غیر طبیعی در درون خود راه داده ای.
این امر زمینه ساز سستی انسان در کارها شده و مانع از پیشرفت وی خواهد شد.
طبیعتاً همه ما از گذشته خاطراتی داریم که در آن تجربیاتی پُر از احساسات متفاوت وجود دارد. این که انسان تجربه ای از گذشته را با همان احساسات در آینده به کار گیرد، کاری اشتباه خواهد بود. نتیجه این امر «قانون تراکم» یکی از قوانین عقل درونی خواهد بود.
قانون تراکم به این معنی است که انسان تجربه ای را از گذشته با همان ویژگی های احساسی زمان وقوع آن، در زمان حال به کار گیرد که این امر تاثیرگذاری تجربه مذکور در زمان حال را مضاعف می کند.
باید به گذشته ها چنین گفت:
«از خلال تجارب بسیار زیاد گذشته، آموخته ام که احساسات و عواطف را برای تو باقی گذاشته و همراه خودم به آینده نیاورم.»
در صورت عبرت نگرفتن از گذشته، زمینه مشکلات روحی مانند افسردگی و وسواس فراهم می شود.
قدرت و توانایی انسان به ۲ گونه عمل می کند؛ یا انسان را به آن چه که هدفش است می رساند و یا او را به جایی هدایت خواهد کرد که حاصل آن پشیمانی خواهد بود.
پس بنابراین انسان باید درباره آن چه که عقل وی را تغذیه می کند، خیلی خوب فکر کند. زیرا وقتی تو غذای جسمت را از بهترین ها انتخاب می کنی، نباید برای افکار و ایده هایی که فکر تو را تغذیه خواهند کرد، از بهترین ها استفاده کنی؟
***
تمرین عملی
تو نباید انرژی خود را بر آن چه که گذشته هدر دهی، بلکه باید این انرژی را برای امور مفید جاری و آینده خود اختصاص دهی.
***
گذشت آن چیزی است که آموختن آن ساده و اجرایش سخت خواهد بود.

نظرات کاربران درباره کتاب نيروی عشق و گذشت