فیدیبو نماینده قانونی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب گام به گام با امام

کتاب گام به گام با امام
۷

نسخه الکترونیک کتاب گام به گام با امام به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱۱,۲۵۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب گام به گام با امام

گام به گام با امام، مجموعۀ گفتارها و مصاحبه‌ها و مقالاتِ سیدموسی صدر، ترجمۀ مجموعۀ دوازده جلدی مسیره الإمام السید موسی صدر است. این اثر از نوع کتاب‌های مرجع است که ترجمه و تکمیل آن به زبان فارسی نیازمند مقدمات و اقدامات متعدد و متنوع بوده است. فرآیند آماده‌سازی این مجموعه، از جمله انتخاب و گزینش مترجمان و ویراستاران و مدیریت ترجمه و ویراستاری‌های مکرر زبانی و فنی و محتوایی و نمونه‌خوانی‌های متعدد و طــراحی و صفـحه‌آرایی و چـاپ و مآلاً، ساماندهی گروه پنجاه نفـری تولید این اثر حتی‌المقدور با دقت و وسواس صورت گرفته است. دغدغۀ عمدۀ ما آن بوده است که گام به گام با امام، درعین برخورداری از زبانی شـیوا و امروزین، با کمـترین نقص و خطا و بیشترین امانتداری‌ و وفاداری به متن اصلی عرضه گردد.

ادامه...

بخشی از کتاب گام به گام با امام

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

۱۹ /۱/ ۱۹۷۶
[النهار]
الف. امام صدر در واکنش به استعفای رشید کرامی، نخست وزیر، اظهار داشت: «رشید کرامی تجلی اراده اکثر قاطع لبنانیان در مخالفت با جنگ و خشونت بود. رفتار متین و آرام ایشان، از توجه و تاکید هم وطنان بر وحدت میهن و دوری از هرگونه اقدام تحریک آمیز و تفرقه انگیز حکایت داشت. مسئولیت استعفای ایشان بر عهده کسانی است که از نخستین روزهای پذیرش این سمت، در کار او مانع تراشی کردند و همچنین بر عهده افراد تندرو و متعصب که منافع و خواسته های خویش را بر منافع میهن مقدم می دارند. امیدوارم استعفای ایشان، اندوه و افسوس در جان ها و وجدان ها پدید آورد و میهن را به راه نجات رهنمون شود.»
لازم است یادآوری شود که نخست وزیر در دیدار با امام صدر که در منزل مالک سلام صورت گرفت، مسئله استعفای خود را مطرح کرده و امام صدر نیز وی را به آن تشویق کرده بود.
۱۹/ ۱/ ۱۹۷۶
[سند شماره ۱۹-۰۱-۷۶]
ب. امام موسی صدر در پاسخ به نامه ای از علی حجتی کرمانی به توضیح دیدگاه های خود درباره مسائل مختلف لبنان و منطقه پرداخت. علی حجتی کرمانی در نامه ای که تابستان ۱۳۵۴ شمسی به امام صدر نوشته بود، از ایشان خواسته بود که «به منظور تکمیل کتابی که درباره جنگ داخلی لبنان و نقش شیعیان» است، به برخی سوالات دراین باره پاسخ دهد.
۲۰/ ۱/ ۱۹۷۶
[الاهرام]
رهبران مذاهب و گروه های اسلامی، بعدازظهر دیروز در نشستی در منزل مالک سلام، وزیر پیشین کابینه لبنان، حضور یافتند. پس از این نشست که شیخ حسن خالد و امام موسی صدر و رشید کرامی، نخست وزیر و صائب سلام و عبدالله الیافی (نخست وزیران اسبق)، کمال جنبلاط و شیخ عبدالامیر قبلان در آن حضور داشتند، امام موسی صدر در سخنانی تصریح کرد که برای توقف درگیری ها و اجرای آتش بس از ساعت نه امشب، توافقی میان عالی ترین مسئولان سیاسی حاصل شده است.
این در حالی است که به گفته منابع مطلع، میان حاضران در نشست اختلافاتی وجود داشته است؛ شیخ حسن خالد و امام موسی صدر از کرامی خواسته اند که در صورت اجرای آتش بس و دستیابی به راه حل سیاسی مطلوب، استعفای خود را پس بگیرد، امّا نظر صائب سلام و کمال جنبلاط این بود که کرامی بر استعفای خود اصرار کند.
همچنین منابع نزدیک به رئیس جمهور اعلام کرده اند که توافق برای آتش بس، پس از تماس تلفنی امروز میان حافظ اسد و سلیمان فرنجیه، روسای جمهور سوریه و لبنان، حاصل شده و منظور امام صدر از عبارت «توافق میان عالی ترین مسئولان سیاسی» همین بوده است.
۲۱/ ۱ /۱۹۷۶
[صورت جلسات مجلس اعلای شیعیان]
الف. امام صدر در منطقه عرمون با هیئت اعزامی از سوریه، متشکل از عبدالحلیم خدام، وزیر امور خارجه، سرلشکر ناجی جمیل و سرلشکر حکمت الشهابی دیدار و گفت وگو کرد. در این دیدار، راه حل های پیشنهادی که سوریه می کوشد با تصویب و اجرای آن ها حل وفصل بحران لبنان را تسریع کند، بحث و بررسی شد. شیخ حسن خالد، مفتی لبنان و رشید کرامی، نخست وزیر، صائب سلام و عبدالله الیافی نیز در این دیدار حضور یافتند.
۲۱/ ۱/ ۱۹۷۶
[المحرر]
ب. امام صدر با نمایندگان شیعه پارلمان، آقایان محمدیوسف بیضون، علی الخلیل و عبداللطیف الزین دیدار کرد. در این دیدار که در منزل عبداللطیف الزین برگزار شد، روند کلی تحولات کشور بررسی شد. پس از آن حاضران در این نشست، جلسه را در منزل امام صدر ادامه دادند و تماس هایی با سران و مسئولان بلندپایه در خصوص آخرین تحولات سیاسی حاصل از استعفای نخست وزیر صورت گرفت.
۲۲/ ۱/ ۱۹۷۶
[البعث]
به گفته منابع موثق، در گفت وگوی تلفنی آنتونیوس پطرس خریش، پاتریارک مارونی، با امام موسی صدر، رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان، موضوع حوادث و رخدادهای مذهبی و فرقه ای، بحث و بررسی شده است.
۲۳/ ۱/ ۱۹۷۶
[سند شماره ۲۳-۰۱-۷۶]
تلاش های سوریه برای دستیابی به توافقی برای آتش بس، سرانجام به نتیجه رسید و در پی آن، امام موسی صدر در پیامی خطاب به مسلمانان و مسیحیان، ضمن تاکید بر «همکاری و همدلی برای رسیدن به محبت، عدالت و برابری و تلاش برای مرهم نهادن بر زخم های مصیبت دیدگان، همگان را به همکاری برای اجرایی شدن طرح پیشنهادی سوریه برای نجات وطن فراخواند. در بخشی از پیام ایشان آمده است: «آنچه در المسلخ، حارهالغوارنه و اردوگاه ضبیه رخ داد، برای مسلمانان پذیرفتنی نیست؛ همچنان که وقایع عکار و بقاع را نیز مسیحیان نمی پذیرند.» امام همچنین از علاقه مندان و دلسوزان وطن خواست که به منظور نجات میهن، برای آتش بس و توقف نبرد تلاش کنند تا در کنار یکدیگر، تلاش برای بازسازی میهن را آغاز کنیم.
۲۴/ ۱/ ۱۹۷۶
[النهار]
امام صدر به اتفاق شیخ محمد یعقوب، با جورج حبش، دبیرکل جبهه خلق برای آزاد سازی فلسطین، دیدار کرد. در این دیدار که یک و نیم ساعت به طول انجامید، بسّام ابوشریف، سخن گوی این جبهه، نیز حضور داشت. بررسی اوضاع لبنان، سوریه و روابط لبنان و جهان عرب موضوع گفت وگوهای این نشست بود.
۲۵ /۱/ ۱۹۷۶
[النهار- البعث]
شیخ حسن خالد، مفتی، به اتفاق امام صدر و رشید کرامی، نخست وزیر، و صائب سلام و عبدالله الیافی، نخست وزیران اسبق، در عرمون با هیئت سوری متشکل از عبدالحلیم خدام، سرلشکر ناجی جمیل و سرلشکر حکمت الشهابی دیدار کردند. هیئت سوری در این دیدار، حاضران را از نتایج تماس های خود آگاه کرد و با توجه به قطعی شدن مخالفت رئیس جمهور، سلیمان فرنجیه، با استعفای نخست وزیر کرامی، وی را متقاعد کردند که در کاخ ریاست جمهوری با رئیس جمهور دیدار کند.
۲۶/ ۱/ ۱۹۷۶
[النهار]
امام صدر در دیدار با یاسر عرفات، اوضاع و تحولات سیاسی لبنان را با وی مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.
۲۷/ ۱/ ۱۹۷۶
[النهار- اسناد جنگ لبنان، ج۱، ص۴۶۷]
امام صدر در پی بازدید از موسسات فرهنگی اجتماعی شهر صور و در توقف کوتاهی در شهرک دامور، با ابراز تاسف از وقایعی که در این منطقه روی می دهد، تصریح کرد: «آنچه پس از نبردهای خونین اخیر در دامور، جیه و سعدیات در جریان است، بحرانی اخلاقی، ملی و انسانی است. و همچون اتفاقاتی است که پیش تر نیز در حارهالغوارنه، اردوگاه ضبیه، مسلخ و کرنتینا در نبردهای نظامی تاسف بار شاهد بودیم. درد و رنج حاصل از این وقایع، از مقوله هایی چون محکوم کردن و ابراز انزجار فراتر رفته و می توان گفت که از تمامی رنج ها و کشتارهای خونین نُه ماهه گذشته ناگوارتر بوده است. این بحران، هر لبنانی را عمیقاً تحت تاثیر قرار می دهد و امیدها را نقش بر آب می کند. این وضعیت اندوه بار، بار دیگر ثابت کرد که در این سرزمین و در میان این ملت، اقدام نظامی به نتیجه نمی رسد و همان کسی که هر بار به ظاهر برنده می شود، بازنده حقیقی و اصلی خواهد بود. امام در پایان گفت: «وقت آن رسیده است که هم وطنان بانگ برآورند و مخالفت خویش را با ادامه بحران و با عوامل و مسببان آن اعلام کنند و فقط منافع میهن یک پارچه خویش را در نظر آورند.
۲۹/ ۱/ ۱۹۷۶
[صوت المحرومین، شماره ۱]
یک باب بیمارستان صحرایی که با همکاری صلیب سرخ بین المللی در زمین متعلق به مجلس اعلای شیعیان واقع در محله اوزاعی منطقه بئرحسن احداث شده، با حضور امام صدر افتتاح شد. دکتر عدنان حیدر، دکتر غسّان مکی و آقای فتحی عرفات از دیگر حاضران در مراسم افتتاح این بیمارستان بودند. این بیمارستان به تمامی محرومان و نیازمندان لبنانی از هر مذهب و گروهی که باشند، خدمات ارائه می کند.
پیش از این امام سید موسی صدر، رئیس مجلس اعلای شیعیان، کمیته ای فنی متشکل از دکتر فواد خلیفه، دکتر ابراهیم ناصر، دکتر محمد مکی، دکتر عصمت عثمان و دکتر هانی الحاج تشکیل داد و مسئولیت نظارت و هماهنگی با نمایندگان صلیب سرخ بین المللی مشرف بر بیمارستان صحرایی در منطقه اوزاعی را به آن سپرد.
۳۱/ ۱/ ۱۹۷۶
[النهار]
با حضور عبدالحلیم خدام، نشستی در منزل شیخ حسن خالد، مفتی لبنان، برگزار شد. در پایان این همایش که امام صدر و شیخ محمد ابوشقرا، رهبر دروزیان، و آقایان رشید کرامی، صائب سلام، عبدالله الیافی و کمال جنبلاط در آن حضور داشتند، امام صدر در گفت وگویی اعلام کرد: «این نشست برای بررسی راهکارهای موثر برای حفظ امنیت و توقف درگیری ها برگزار شد. هیئت سوری با ارائه گزارشی مشروح، ما را از اقدامات آینده آگاه کردند. از خداوند می خواهم که تلاش های هم وطنان ما و مردم کشور برادر، سوریه را با موفقیت و پیروزی همراه گرداند.» ایشان در ادامه تصریح کرد که تحولات سیاسی و موارد مهم در اصلاحات سیاسی و سفر رشید کرامی و فرنجیه، رئیس جمهور و نخست وزیر لبنان، به سوریه از موضوعات مورد بحث در این نشست بوده است.
۲/۲/ ۱۹۷۶
[آرشیو مجلس اعلای شیعیان]
الف. در ادامه جلسات متوالی مجلس اعلای شیعیان لبنان که به منظور پیگیری روند تحولات کشور برگزار می شود، اعضای هیئت های شرعی و اجرایی این مجلس به ریاست امام سید موسی صدر در مقر مجلس، واقع در حازمیه، تشکیل جلسه دادند.
در این نشست امام صدر تحولات بحران ملی لبنان و وقایع و اتفاقات پس از نشست پیشین مجلس اعلا را بررسی کرد. در این مدت علاوه بر ادامه و تشدید درگیری ها، به اردوگاه پناهندگان فلسطینی در ضبیه نیز حمله و اردوگاه تل الزعتر نیز محاصره شده بود. همچنین در پی حمله به مناطق کرنتینا و مسلخ و تخریب منازل، ساکنان این مناطق مجبور شده اند که مهاجرت کنند. حمله به مناطق دامور، جیه و سعدیات و آواره شدن اهالی این مناطق، حمله به پادگان ها و نهاد های دولتی و اماکن عمومی در مناطق مختلف لبنان، گسترش درگیری ها و تشدید وقایع در مناطق بقاع و شمال و ادامه وقایع ناگوار در برخی از مناطق بیروت و حومه آن، از دیگر تحولات اخیر به شمار می آید.
امام صدر در ادامه، حوادث و وقایعی را که هم زمان با تحولات اخیر رخ داده، ازجمله کشتارهای هولناک و اقدامات ناپسندی چون سرقت و زورگیری، تخریب ساختمان ها و موسسات خصوصی و دولتی، وارد آوردن خسارت های سنگین جانی و مالی، آواره کردن ساکنان مناطق، کمبود آذوقه و مواد مصرفی و غذایی، تضعیف و تزلزل در نیروهای مسلح لبنان، استعفای نخست وزیر رشید کرامی و در ادامه، آغاز فروکش کردن دامنه بحران از آخرین هفته ماه گذشته به دنبال میانجیگری سوریه را مرور کرد که در پی آن، درگیری ها متوقف شد و نخست وزیر استعفای خود را پس گرفت و کمیته عالی نظامی با حضور نمایندگان دولت لبنان و فرستادگانی از سوریه و فلسطین برای نظارت بر اجرای آتش بس تشکیل شد و در ادامه با تصویب برخی از اصلاحات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مطلوب و سامان دهی روابط لبنان و مقاومت فلسطین بر مبنای پیمان قاهره، آخرین گام ها برای خروج از بحران برداشته شد.
در ادامه امام صدر به مهم ترین اقدامات و فعالیت های اخیر خود اشاره کرد که با همکاری رهبران مذاهب اسلامی صورت گرفته و ضمن بیان خلاصه ای از مذاکرات نشست های مختلف و پیام های صادرشده و منتشرشده ایشان در روزنامه ها در تاریخ های ۷، ۱۲ و ۱۴ ژانویه ۱۹۷۶ تصریح کرد: «انتظار می رود که رئیس جمهور و نخست وزیر در روزهای آینده به جمهوری عربی سوریه سفر کنند و پس از آن سند اصلاحات تصویب شده و مورد پذیرش همه گروه ها را اعلام کنند تا با تشکیل کابینه فراگیر و مشتمل بر تمامی گروه های لبنانی، در راه ساختن لبنان جدید گام برداریم.» ایشان در ادامه، اصلاحات مصوب و مورد توافق را چنین اعلام کرد:
۱. تغییر قانون انتخابات پارلمان به گونه ای که شمار نمایندگان مسلمان و مسیحی برابر شود؛
۲. ادامه روش عرفی کنونی مبنی بر انتخاب رئیس جمهور از میان مارونی ها؛
۳. تشکیل دادگاه قانون اساسی برای نظارت بر قوانین؛
۴. تشکیل شورای عالی رسیدگی به جرایم روسای جمهور، نخست وزیران، وزیران و روسای پارلمان و تدوین شرح وظایف و مسئولیت هریک از آنان؛
۵. لغو فرقه گر ایی در استخدام ها و روی آوردن به شایسته سالاری در تعیین مسئولان و رعایت مساوات و برابری فرقه ها در رسیدن به مناصب درجه یک حکومتی؛
۶. تغییر و اصلاح قانون تابعیت؛
۷. تشکیل شورای عالی برنامه ریزی و توسعه به منظور توسعه مناطق محروم و تحقق عدالت اجتماعی همگانی؛
۸. تقویت ارتش از لحاظ نیروی انسانی و تجهیزات و تدوین سیاست های دفاعی فراگیر.
ایشان در ادامه افزودند: «ما همچنان برای افزودن اصلاحات دیگری به توافقی که همگان منتظر اعلام آن اند، تلاش می کنیم؛ اصلاحاتی که مجلس اعلای شیعیان در طرح پیشنهادی مورخ ۲۷ نوامبر ۱۹۷۵ خواستار آن شده بوده؛ همچون تصویب آموزش رایگان و اجباری، یکسان سازی برنامه های آموزشی و پرورشی، تثبیت استقلال قوه قضاییه و استقلال ادارات دولتی و شهرداری ها و اولویت دادن به طرح های توسعه مناطق محروم. امّا توافق در خصوص روابط لبنان و فلسطین، با اعلام پایبندی به پیمان قاهره و با تضمین دولت سوریه میسر خواهد بود.»
امام صدر در پایان خاطرنشان کرد: «در زمینه اینکه رئیس جمهور باید از کدام یک از فرق لبنانی انتخاب شود، همچنان ابهام وجود دارد و بحث بر سر این است که آیا این مسئله براساس عرف و روال کنونی ادامه یابد، یا اینکه به صورت مکتوب و مصوب اعلام شود. لازم است یادآوری شود که مارونی ها به شدت بر این مسئله تاکید دارند و نادیده گرفتن آن موجب می شود که بقیه مفاد توافق نامه نیز که در بردارنده اصلاحات مطلوب است با مشکل مواجه شود و در نتیجه درگیری ها و جنایت ها بار دیگر در کشور از سر گرفته شود. ما راضی به چنین مسئله ای نیستیم و نباید مسئولیت پیامدهای ناگوار آن را بر دوش بگیریم. رهبران دیگر فرقه های اسلامی نیز که در عرمون گرد هم آمده بودند بر مخالفت خود با آغاز درگیری ها و پیامدهای آن تاکید کردند. از این رو، همه ما باید برای اصلاحات و تغییرات مطلوب تلاش کنیم و با استفاده از روش های دموکراتیک و گفت وگو به دور از تنش، به سوی آن گام برداریم. در خصوص چگونگی تقسیم کرسی های پارلمان میان نمایندگان مسلمان نیز جناب کمال جنبلاط در نشست اخیر در عرمون، پیشنهادی مبنی بر افزایش شمار نمایندگان پارلمان به ۱۲۰ نماینده و اختصاص ۲۶ کرسی به اهل سنت، ۲۴ کرسی به شیعیان و دَه کرسی به دروزیان (از مجموع شصت کرسی مسلمانان) مطرح کرد. مبنای پیشنهاد ایشان، نسبت نمایندگان مسلمان در سال ۱۹۴۵ بود. زیرا در آن زمان یازده کرسی به اهل سنت، ده کرسی به شیعیان و چهار کرسی به دروزیان اختصاص یافته بود؛ البته درباره پیشنهاد ایشان بحث و گفت وگویی صورت نگرفت و ما نیز از موضع خود عقب نشینی نخواهیم کرد، زیرا عقیده داریم که سهم شیعیان از کرسی های پارلمان نباید از سهم اهل سنت کمتر باشد و این حق ماست، چنان که هیئت های شرعی و اجرایی مجلس اعلای شیعیان نیز در جلسه مورخ ۲۷ نوامبر ۱۹۷۵ بر این نکته تاکید و آن را تصویب کرده اند.»
در ادامه سمیح فیاض تصریح کرد: «به نظر من باید بیشترین تلاش را کرد تا از تعیین فرقه و مذهب رئیس جمهور به شکل مکتوب جلوگیری شود. در زمینه نحوه توزیع کرسی های پارلمان نیز نباید نسبت های سال ۱۹۴۳ را مبنا قرار داد، زیرا آن نوع تقسیم بندی براساس سرشماری سال ۱۹۳۲ صورت گرفته بود و اکنون در سال ۱۹۷۶ باید به نتایج و آمار سرشماری سال ۱۹۷۵ مراجعه شود.»
همچنین عبداللطیف الزین دراین باره گفت: «خواسته دولت، تعیین ۱۰۸ کرسی برای پارلمان است، به گونه ای که نسبت نمایندگان مسیحی تعدیل نشود.»
در ادامه جلسه امام صدر گفت: «به عقیده من بهتر است با جناب شیخ خالد، مفتی لبنان، و آقایان کرامی، صائب سلام و جنبلاط برای تعیین نحوه تقسیم کرسی های پارلمان مذاکره کنم و اینکه مجلس اعلا نیز تهیه طرح پیشنهادی به منظور تشکیل دادگاه قانون اساسی و اصلاح قانون استخدام و قانون انتخابات پارلمان و تهیه آمار شمار شیعیان را برعهده گیرد.»
در ادامه جلسه پس از بحث و مذاکره، مقرر شد دبیرکل مجلس اعلا ماموریت بررسی آمارگیری ها را عهده دار شود. آقای سمیح فیاض نیز مامور تهیه طرح تشکیل دادگاه قانون اساسی شد. شیخ محمدمهدی شمس الدین، نایب رئیس مجلس نیز ماموریت یافت تا با جناب شیخ حسن خالد، مفتی لبنان، دیدار و گفت وگو کند. همچنین مقرر شد جناب شیخ شمس الدین به اتفاق دکتر علی الخلیل و دکتر عدنان حیدر، با آقای کمال جنبلاط دیدار و گفت وگو کنند و آقای عبداللطیف الزین نیز به دیدار آقایان رشید کرامی و صائب سلام برود. تمامی این دیدارها به منظور بررسی موضوع چگونگی تقسیم کرسی های پارلمان خواهد بود.
۲/۲/ ۱۹۷۶
[سند شماره ۰۲-۰۲-۷۶]
ب. هیئت اجرایی مجلس اعلای شیعیان با تشکیل جلسه ویژه در مقر مجلس در حازمیه و به ریاست امام سید موسی صدر، موضوع تشکیل کمیته های داخلی دوازده گانه مجلس را بررسی و پس از مذاکره، اعضای کمیته با اجماع حاضران انتخاب شدند.
۲/۲/ ۱۹۷۶
[البعث - النهار]
ج. امام موسی صدر در مقر مجلس اعلای شیعیان، هیئت سوری متشکل از عبدالحلیم خدام، وزیر امور خارجه، و سرلشکر ناجی جمیل، وزیر دفاع این کشور را به حضور پذیرفت. در این دیدار تحولات اوضاع امنیتی، روش های مقابله سریع با هرگونه اقدام به منظور نقض آتش بس، توافق نامه سیاسی و واکنش های اخیر در قبال آن بررسی شد و امام صدر رضایت خود را از مواضع مثبت اتخاذ شده در قبال توافق نامه اعلام کرد. ایشان در پایان این دیدار در گفت وگوی ویژه با خبرنگار خبرگزاری سوریه (سانا) در بیروت تصریح کرد:
«اوضاع لبنان و پیشرفت های چشمگیری که در مناطق مختلف برای آتش بس صورت گرفته، بررسی شد و اکنون اوضاع به گونه ای است که انتظار می رود شهروندان به زودی شاهد بهبود سریع و دور از انتظار اوضاع امنیتی باشند... درحقیقت هرچه زمان می گذرد، احساس می کنیم که طرح پیشنهادی سوریه، در زمان کاملاً مناسب و درست صورت گرفته است.»
ایشان در ادامه افزود: «چنان که در بیانیه خود نیز گفتم، گویی اراده الهی دراین باره به یاری ما آمده زیرا اگر این اقدام حتی چند ساعت زودتر یا دیرتر صورت می گرفت، با موفقیت همراه نمی شد، امّا اقدام سوریه درست در لحظه مناسب انجام شد و این بیانگر اهتمام، ارزیابی صحیح و دقت عمل کشور برادر، سوریه، برای نجات لبنان است.»
امام صدر تصریح کرد: «احساس شخصی خود و احساس بسیاری از لبنانیان و رضایت آنان را از طرح پیشنهادی سوریه برای آقای عبدالحلیم خدّام و سرلشکر ناجی جمیل تشریح کردم و اطلاعات و نظر خود را درباره برخی موارد به اطلاع هیئت محترم سوری رساندم. نکات مطرح شده بیش از هرچیز حاکی از جدیت سوریه در این اقدام است و به هیچ وجه نشانه ناموفق بودن آن نیست... به عقیده من می توان این هفته را هفته رفع کامل بحران نامید.»
۳/ ۲/ ۱۹۷۶
[النهار]
امام صدر در مقر مجلس اعلای شیعیان، آقای پطرس دیب، سفیر لبنان در واتیکان را به حضور پذیرفت.
۶/ ۲/ ۱۹۷۶
[النهار]
الف. امام صدر در دیدار با رشید کرامی، نخست وزیر، که در منزل وی صورت گرفت، راه حل سیاسی بحران را که در دیدار هیئت سوری با امام مطرح شده بود، به اطلاع نخست وزیر رسانید.
۶/ ۲ /۱۹۷۶
[صوت المحرومین، شماره ۱]
ب. مرکز اورژانس پزشکی محله نبعه واقع در برج حمود که با همکاری گروه پزشکان بدون مرز فرانسوی احداث شده است، با حضور امام صدر افتتاح شد. ریاست این مرکز را آقای علی المولی بر عهده دارد که تاکنون شماری از هم وطنان ارمنی و مسیحی بیمار و مجروح را مداوا کرده است. همچنین امام صدر کمیته ای متخصص به ریاست دکتر فواد خلیفه برای نظارت بر این مرکز و همکاری با بیمارستان الزهرا تعیین کرده است.

روزنگار سال ۱۹۷۶

۱/۱/ ۱۹۷۶
[سند شماره ۰۱-۰۱-۷۶]
به مناسبت یازدهمین سالگرد تاسیس جنبش مقاومت فلسطین، مقاله ای به قلم امام موسی صدر و با عنوان «مقاومت فلسطین و سال نو میلادی» در ویژه نامه نشریه فلسطین الثوره منتشر شد. در بخشی از این مقاله، درباره روند تشکیل دولت اسرائیل چنین آمده است: «... جهان در وضعیت ویژه ای قرار داشت و همان وضعیت ویژه در پیدایش اسرائیل و ادامه حیات آن و تجاوزگری های تمام عیار آن نقش داشت.»
به عقیده امام صدر، «مخالفت انقلاب فلسطین با ماهیت رژیم صهیونیستی، باور نادرست رایج در جهان و منطق سیاسی و ابعاد فکری آن را به چالش می کشد.»
امّا در جهان عرب «غفلت و سهل انگاری، توجه به منافع شخصی و احساس ناتوانی و نیز خیانت کاری رایج در دنیای عرب موجب پیدایش اسرائیل شد.»
۳/ ۱/ ۱۹۷۶
[سند شماره ۰۳-۰۱-۷۶]
الف. نشست رهبران دینی و سیاسی لبنان در منزل شیخ حسن خالد، مفتی اهل سنت لبنان، برگزار شد. در این نشست که امام صدر، شیخ محمد ابوشقرا و آقایان رشید کرامی و صائب سلام و عبدالله الیافی نخست وزیران سابق در آن حضور داشتند، نتایج اجلاس مسیحیان مارونی تحلیل و ارزیابی شد. در پایان، حاضران در نشست با صدور بیانیه ای تاکید کردند بر تحقق خواسته های برحق و عادلانه اصرار دارند و با تجزیه لبنان مخالف اند.
۳/ ۱/ ۱۹۷۶
[النهار]
ب. نبیه بری به نمایندگی از امام صدر، در ملاقات با اسقف اثناسیوس افرام، حلول سال جدید میلادی و سالروز ولادت حضرت مسیح را به وی تبریک و تهنیت گفت.
۵/ ۱/ ۱۹۷۶
[النهار]
امام صدر با عاصم قانصوه دیدار کرد. قانصوه پس از این دیدار گفت: «با امام توافق کردیم که جنبش ملی و هیئت ها و گروه های ملی گرای مسیحی با یکدیگر همکاری داشته باشند.»
۶/ ۱/ ۱۹۷۶
[النهار]
الف. امام صدر، غسان توینی، وزیر نفت و صنایع، را به حضور پذیرفت و در این دیدار راهکارهای موثر در جلوگیری از آغاز دوباره درگیری ها و رسیدن به راه حل سیاسی مطلوب بحث و بررسی شد.
۶/ ۱/ ۱۹۷۶
[النهار]
ب. امام صدر در گفت وگوی تلفنی با رشید کرامی، نخست وزیر، تامین نقدینگی لازم را برای خرید محصول تنباکو در سال جاری خواستار شد.
۶/ ۱/ ۱۹۷۶
[النهار]
ج. امام صدر در دیدار با عادل عسیران، رئیس سابق پارلمان لبنان، درباره راهکارهای پیشنهادی برای حل بحران، امدادرسانی و ارسال مواد غذایی به مناطق محاصره شده و نیز مسئله خرید محصول تنباکو از کشاورزان، با وی بحث و تبادل نظر کرد.
۷/ ۱ /۱۹۷۶
[سند شماره ۰۷-۰۱-۷۶]
الف. امام صدر در پیامی با عنوان «به مردم بیداردل لبنان»، از فرهیختگان، نخبگان و نوآوران عرصه لبنان خواست که «در اوضاع دشوار کنونی، تظاهر نکنند که نمی توان کاری انجام داد و به تماشا ننشینند». امام در پیام خود آورده است: «آیا وظیفه خود را در قبال وطن و هم وطنان به فراموشی سپرده اید یا اینکه برای آسایش خود، در قبال آنچه در وطن می گذرد، بی اعتنایی در پیش گرفته اید؟ ای اندیشمندان لبنان! از شما می خواهم که به دور از طرح ها و انگیزه های فرقه ای و گروهی که موجب ویرانی میهن است، راهکاری برای برون رفت از این دشواری ها بیندیشید. وظیفه شما آن است که میهنی جدید بسازید که در آن هیچ محروم و مستضعفی باقی نماند و با اجرای برنامه ای فراگیر و عادلانه، سراسر لبنان - و نه فقط گروه ها و احزاب - را به پیروزی برسانید. به میدان عمل گام نهید و در برابر بدخواهان و کینه توزان، سدی مستحکم پدید آورید.»
۷/ ۱/ ۱۹۷۶
[المحرر]
ب. امام صدر به همراه رشید کرامی، نخست وزیر، و عادل عسیران، رئیس سابق پارلمان، در ضیافت نهار در منزل داماد آقای عسیران حضور یافتند. پس از صرف نهار، کرامی، نخست وزیر، در سخنانی اظهار داشت: «تماس های ما با امام صدر به طور مستمر ادامه دارد، زیرا پیوسته درباره موضوعات مختلف و تحولات جاری کشور با هم رایزنی می کنیم. دیدار امروز ما نیز به همین منظور بود و درصددیم که با ادامه این همکاری ها، راهکارهای اجرایی را برای رسیدن به راه حل مطلوب و خروج از بحران دامنه دار تعیین کنیم.»
عادل عسیران نیز تصریح کرد: «این دیدار با هدف اطلاع رسانی صورت گرفت و امام درصدد بود که از نتایج مذاکرات دولت و رئیس جمهور مطلع شود.»
۷/ ۱/ ۱۹۷۶
[النهار- المحرر]
ج. امام صدر آقای ریمون اده را به حضور پذیرفت و با او درباره تحولات جاری کشور گفت وگو کرد. پس از این دیدار، آقای اده تصریح کرد: «حضور من برای دیدار با امام صدر امری طبیعی است. در این دیدار، دستاوردهای سفر خود را به اروپا و آمریکا به اطلاع ایشان رساندم و یادآور شدم که به عقیده من، اسرائیل بر ضد لبنان و سپس سوریه و عراق توطئه ای در دست اجرا دارد. به گمان من بی توجهی واشنگتن به وقایع لبنان، اسرائیل را به اجرای این توطئه تشویق می کند و هرگز مانع از این نمی شود که اسرائیل در حمله به لبنان سلاح و هواپیماهای جنگی به کار بگیرد. من درمقام نماینده منطقه جبیل - که یک سوم ساکنان آن از برادران شیعه ما هستند - موضع خود را اعلام کرده ام و معتقدم که باید همکاری میان مسیحیان و شیعیان ادامه یابد، زیرا بیم آن می رود که با دخالت عناصر ناشناس، جبیل نیز به یکی از مناطق نبرد و درگیری سیاسی و فرقه ای مبدل شود.»
همچنین امام صدر پس از این دیدار تصریح کرد: «با توجه به نزدیکی منزل یکی از دوستان مشترکمان با منزل آقای ریمون اده، از فرصت استفاده کردم و ایشان پس از سفری که برای آگاهی از وضعیت موجود در خارج از کشور انجام داده بود، نزد این جانب آمد و اکنون بیش از گذشته به هوشیاری، بینش، ملی گرایی و توانمندی ایشان پی بردم و با ایشان در خصوص مسائل جاری لبنان و اوضاع منطقه جبیل گفت وگو کردم.»
امام در ادامه افزود: «آقای اده نیز همچون ما، خطر توطئه صهیونیستی برای نابودی لبنان و جایگاه آن را در فرهنگ، اقتصاد و تمدن جهانی باور دارند. به عقیده ما پس از آنکه جامعه جهانی، صهیونیسم را به نژادپرستی متهم و محکوم کرده است، اسرائیل درصدد ایجاد شبه حکومت های فرقه ای در اطراف مرزهای خود برآمده است، لذا پیش از آنکه اسرائیل در جهان واقع سقوط کند، سقوطش در اذهان شروع شده است.»
«در لبنان نیز با توجه به تجربیات گذشته ای که در بحران های مختلف داشته ایم، می توان این نکته را دریافت که دیدگاه محافل بین المللی نسبت به قضیه فلسطین منفی شده است و عده ای درصددند مقادیر بسیاری از سلاح های پیشرفته و مهمات به لبنان ارسال کنند. مجله دیر اشپیگل چاپ آلمان غربی در ۲۰ اکتبر گذشته در گزارشی آورده است که مقادیری سلاح به ارزش شش میلیون دلار، شامل سیزده تانک، توپ و موشک و ۱۲هزار قطعه سلاح سبک از بن، پایتخت آلمان غربی، به لبنان ارسال شده است. در این گزارش همچنین به حضور صدها تن از اتباع بیگانه در لبنان اشاره شده است.»
«علاوه بر این، حتی کشورها و محافل بین المللی حامی لبنان نیز از لبنانیان نومید شده اند و معتقدند که تا وقتی ملتی خود به دفاع و یاری خویش برنخیزد، زمین و آسمان و اهل زمین به یاری او نمی شتابند. این محافل لبنانیان را به جمود و بی تحرکی متهم می کنند و کاریکاتور روزنامه هرالد تریبون که در روزنامه النهار نیز به چاپ رسید، و در آن لبنان را در حالی نشان می دهد که خود را به دست خویش قطعه قطعه می کند، گویای این تصور است.»
«در چنین اوضاع ناگواری و در شرایطی که رنج و محنت ناشی از مشکلات معیشتی در مناطق دکوانه، تل الزعتر، برج حمود و غیر آن بر ما سایه افکنده است، باز هم نباید احساس یاس و ناامیدی بر ما چیره شود، زیرا باور داریم پروردگارمان ما را به خواری و ذلت نمی افکند و خدای لبنان که پروردگار جهانیان است، لبنان و لبنانیان را یاری می دهد و آنان را از بحران می رهاند. بر این اساس، به جناب اده پیشنهاد ساده ای کردم که ترجیح می دهم فعلاً ناگفته بماند تا به همراه دوستان برای اجرایی شدن آن تلاش کنیم.»
«آنچه در اوضاع کنونی می توان گفت این است که جهان عرب، خطر تجزیه لبنان و پیامدهای ناشی از آن و خطرهای ناشی از اوضاع بحرانی لبنان را احساس کرده است. موضع جهان عرب در قبال این وضع در حال شکل گیری است و شکی نیست که موضع گیری متحد جهان عرب - که نشانه هایی از آن مشاهده می شود - در جهان تاثیرگذار خواهد بود. دوستان لبنان نیز اگر دریابند که در لبنان یک جبهه ملی متحد، مخلصانه برای نجات لبنان تلاش می کند، آن ها نیز نیروهای خود را بسیج می کنند و برای نجات آن وارد عمل می شوند.»
«در اینجا از فرصت استفاده می کنم و از تمامی لبنانیان بدون استثنا می خواهم که ساعتی درنگ و تامل کنند و بیندیشند و گذشته دور و نزدیک را به یاد آورند تا آینده را دریابند و بدانند که در وقایعی که در سرزمین ما اتفاق می افتد، چه کسی پیروز و برنده خواهد بود.»
امام صدر در ادامه و در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا ایشان در تماس های خود موضوع تشکیل جبهه ملی فراگیر را مورد توجه قرار می دهند، تصریح کرد: «این روزها مسائل مختلفی در زمینه راهکارهای اجرایی سریع مورد توجه است و شکی نیست که با وجود همه این موارد، نگاه ها به جلسه فردای هیئت دولت دوخته شده است، زیرا تلاش های دو هفته اخیر، باید در مصوبات و مواضع هیئت وزیران مورد توجه و تصویب قرار گیرد.»
ایشان در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات کمیل شمعون در خصوص آمار پیروان هریک از مذاهب لبنان، تصریح کرد: «امروز سخن گفتن از آمار و تعداد، ما را به یاد اقدام اهالی بیزانس می اندازد که در زمان جنگ و بحران، درباره جنسیت فرشتگان بحث می کردند! آن هم در اوضاع کنونی که خطر ویرانی و جنگ، خانه های همه را تهدید می کند، به جز کسانی که در پایتخت های کشورهای دیگر برای خود خانه و زندگی شخصی فراهم کرده اند تا در اوج خطر به آن پناه ببرند و اعمال خود را به یاد آورند و به عذاب وجدان و نفرین تاریخ دچار شوند. از طرفی، آگاهی از شمار مردم و مذهب آنان کار دشواری نیست و با مراجعه به آمارهای مرکز آمار می توان از آن باخبر شد.»
۷/ ۱ /۱۹۷۶
[النهار]
د. مدیریت درمانگاه خیریه حازمیه در بیانیه ای از بازدید غیرمنتظره ابوجهاد، نماینده امام صدر، از این درمانگاه خبر داد. ابوجهاد در این بازدید، ضمن ابلاغ تشکر و سپاس امام صدر از بنیان گذاران این عمل خیر و انسانی، هدیه ای نمادین به آنان تقدیم کرد. رئیس درمانگاه نیز به نمایندگی از کارکنان و حامیان درمانگاه با ابلاغ درود و سپاس از امام، برای ایشان توفیق آرزو کرد.
۸ /۱ /۱۹۷۶
[النهار]
امام صدر و یاسر عرفات، وقایع و اتفاقات مناطق سن الفیل، دکوانه و تل الزعتر را بررسی کردند.
۱۰/ ۱/ ۱۹۷۶
[صورت جلسات مجلس اعلای شیعیان]
امام صدر در نشست عرمون که با حضور شیخ حسن خالد و شیخ ابوشقرا برگزار شد، حضور یافت. در پایان این نشست که آقایان رشید کرامی، صائب سلام، عبدالله الیافی، یاسر عرفات، ابوزعیم و ابوحسن سلامه نیز در آن حضور داشتند، بیانیه ای بدین شرح صادر شد:
در پی تشدید درگیری های حاصل از ادامه محاصره نظامی و غذایی شرق بیروت، مفتی اهل سنت لبنان از رهبران دینی و سیاسی و یاسر عرفات برای حضور در نشست عرمون دعوت به عمل آورد. در این نشست مقرر شد:
۱. با وجود مواضع مثبت و تصمیمات اتخاذشده در نشست های پیشین در عرمون، حاضران در جلسه اذعان می کنند که برخی از گروه ها به مواضع منفی و اقدامات تاسف بار رو آورده اند که آخرین و خطرناک ترین آن، محاصره غذایی و نظامی حومه شرقی بیروت است که عملی غیرانسانی است و عواقب وخیم آن تمامی میهن را تهدید می کند. به عقیده حاضران در این نشست، در پس این اقدام، اهدافی سیاسی نهفته است و یکی از ابتدایی ترین این اهداف تشدید درگیری ها و وادار کردن هم وطنان به مهاجرت از خانه و کاشانه خویش است، که زمینه ساز جنایت تجزیه کشور خواهد بود.
۲. حاضران در این نشست با تاکید بر ضرورت حفظ ارتش و دور نگاه داشتن آن از هرگونه اقدام جانب دارانه، ارتش را ارتش لبنان و متعلق به تمامی لبنانیان می دانند که باید به دور از تقسیمات و جناح بندی های سیاسی و بدون ورود به عرصه هایی که برخی درصدد القای آن اند، وظایف خود را در قبال میهن به انجام برساند.
۳. با وجود تماس فرمانده ارتش با نخست وزیر (وزیر دفاع) در زمان برگزاری نشست و قول مساعد وی مبنی بر ارسال فوری مواد غذایی به منطقه محاصره شده حومه شرق بیروت به دست ارتش، حاضران در نشست اساساً محاصره غذایی حومه شرقی و دیگر مناطق کشور را محکوم می کنند و مخالفت خود را با هر اقدامی که منجر به کوچ ساکنان مناطق شود، اعلام می دارند و ضمن دعوت به بازگشایی همه راه ها به روی همه مردم، درباره نتایج و پیامدهای خطرناک ادامه این روند هشدار می دهند.
۴. حاضران در این نشست ضمن تقدیر و تشکر از موضع مقاومت فلسطین که در نبردهای اخیر به نحوی شایسته جلوه ای والا از خویشتن داری را به نمایش گذاشتند، ادامه این مواضع را که نشان از درک اوضاع و توجه به حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی لبنان دارد، خواستارند.
۵. حاضران در نشست، بر ادامه حمایت از مواضع رشید کرامی، نخست وزیر، تاکید می کنند.
۱۲/ ۱/ ۱۹۷۶
[سند شماره ۱۲-۰۱-۷۶]
در سالروز عاشورای حسینی(ع)، امام صدر در پیامی، از ادامه درگیری های خونین در خاک میهن که مناطق مختلف را یکی پس از دیگری درمی نوردد و بر اهالی سرزمین اندیشه و وجدان و گفت وگو می تازد، ابراز تاسف کرد.
امام در پیام خود یادآور شده است: «ملتی را که بیش از هزار سال خاطره شهادت امام حسین(ع) را بزرگ داشته است، نمی توان به زور و با بمباران خانه ها و شکنجه ربوده شدگان از پا درآورد و به تسلیم واداشت. تنها راه حل بحران، آغاز گفت وگو به منظور ساختن میهنی پیشرفته و مترقی است.»
۱۵/ ۱/ ۱۹۷۶
[البعث]
حافظ اسد، رئیس جمهور سوریه، در ساعت هفت بعدازظهر دیروز، امام موسی صدر را به حضور پذیرفت. در این دیدار درباره آخرین تحولات لبنان بحث و تبادل نظر شد.
۱۶/ ۱/ ۱۹۷۶
[النهار]
نشست رهبران مذاهب اسلامی لبنان به دعوت شیخ حسن خالد، مفتی اهل سنت لبنان، در منزل وی در منطقه عرمون برگزار شد. در این دیدار که شیخ محمد ابوشقرا و امام صدر در آن حضور داشتند، مسئله محاصره حومه شرقی بیروت و درگیری های موجود و وضعیت دولت و نخست وزیر بررسی و مقرر شد امام صدر برای رایزنی عازم دمشق شود.
امام در سفر به دمشق با حافظ اسد، رئیس جمهور سوریه، دیدار و با وی درباره وقایع لبنان گفت وگو کرد. ایشان پس از بازگشت از دمشق در سخنانی تصریح کرد: «با وجود ادامه درگیری و خون ریزی و افزایش نبردهای مسلحانه که موجب تخریب کامل اردوگاه ضبیه شد و در اوضاعی که تلاش ها برای آتش بس و توقف درگیری ها بی نتیجه مانده و مناطق مسکونی لبنان و اردوگاه های فلسطینی در محاصره قرار دارد، جناب حافظ اسد برای پایان دادن به بحران و رنج میهن اراده ای راستین دارند.» امام صدر در ادامه اظهار امیدواری کرد که مسئولان سیاسی و جنگجویان، به جنگ و درگیری پایان دهند و وطن را بازسازی کنند و بر زخم ها مرهم گذارند. امام همچنین در تماس های جداگانه، شیخ حسن خالد و نخست وزیر را از نتایج مذاکرات خود در دمشق آگاه کرد.
۱۷/ ۱/ ۱۹۷۶
[صورت جلسات مجلس اعلای شیعیان]
به منظور بررسی اوضاع و تحولات نظامی کشور، جلسه ای با حضور امام صدر و رشید کرامی و صائب سلام و عبدالله الیافی و کمال جنبلاط، رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه، در منزل شیخ حسن خالد، مفتی اهل سنت لبنان، برگزار شد. هم زمان با برگزاری این جلسه، جنگنده های نیروی هوایی لبنان، محلی را در نزدیکی منزل شیخ خالد بمباران کردند. همچنین سرلشکر حکمت الشهابی، رئیس ستاد مشترک ارتش سوریه، که در منطقه بعبدا حضور داشت، در تماس با رشید کرامی و امام صدر پس از شنیدن خبر بمباران، از حاضران در جلسه خواست که پیش از حضور وی، از اتخاذ تصمیمات نهایی خودداری کنند، امّا پس از مدتی در تماس دیگری اعلام کرد که حضور در جلسه برایش مقدور نیست و لبنان را به مقصد دمشق ترک کرد. در پایان نشست، بیانیه ای بدین شرح به امضای حاضران رسید:
در پی تحولات ناگوار اخیر و رویدادهای خونین که در نتیجه تشدید اقدامات نظامی و با حمایت و همکاری برخی از عناصر ارتش لبنان به وقوع پیوست و تشدید محاصره نظامی و غذایی اردوگاه تل الزعتر و در ادامه، تخریب اردوگاه ضبیه و کشته و آواره شدن بی گناهان را موجب شد و با توجه به اینکه چنین وضعی، به وخیم تر شدن اوضاع و پدید آمدن وضعیتی شبیه وقایع منطقه دامور منجر خواهد شد و نیز با توجه به اینکه استمرار این وضع ممکن است پیامدهای ناگواری در عرصه ملی و در سطح جهان عرب برجا گذارد، بدین وسیله اعلام می دارد، رهبران مذهبی و سیاسی مسلمان که در نشست روز جمعه در منزل شیخ حسن خالد، مفتی اهل سنت لبنان، در عرمون حضور یافتند، پس از بررسی اوضاع ناگوار کشور و با توجه به نکات یادشده، به این نتیجه رسیدند که در اوضاع کنونی تنها راه کاستن از وخامت اوضاع کشور، پایان محاصره نظامی و غذایی تل الزعتر، دامور و دیگر مناطق و اخراج مهاجمان از اردوگاه ضبیه است، تا پس از توقف کشتارها و عقب نشینی افراد مسلح، دستیابی به راه حل سیاسی میسر شود.
رشید کرامی، نخست وزیر، در تماس تلفنی با فرمانده ارتش ضمن اعلام این تصمیم به وی، از او خواست به منظور اجرایی کردن آن با افراد ذی ربط تماس برقرار کند، امّا با وجود این موضع مثبت حاضران در نشست، دقایقی بعد فرمانده ارتش در تماسی غیرمنتظره با نخست وزیر کرامی، از فرمان خود به نیروی هوایی ارتش برای اقدام و دخالت در مسئله خبر داد. نخست وزیر از وی خواست از چنین اقدامی که موجب پیچیده تر شدن بحران می شود، اجتناب کند؛ به ویژه آنکه حاضران در جلسه پیشنهادهای عملی برای خروج از بن بست ارائه کرده اند. امّا به رغم این درخواستِ نخست وزیر، جنگنده ها حمله هوایی به منطقه ای واقع در عرمون و در نزدیکی منزل شیخ حسن خالد، مفتی لبنان، را ادامه دادند که نشست مذکور در آن برگزار می شد. این امر موجب شد که نخست وزیر (و وزیر دفاع)، بار دیگر در تماس با فرمانده ارتش، توقف فوری حملات هوایی را خواستار شود، امّا بمباران هوایی شدید مناطق عرمون و اطراف آن تا مدتی طولانی همچنان ادامه یافت.
بنابراین، رهبران مذاهب و گروه های اسلامی حاضر در این نشست با توجه به تحولات ناگوار اخیر و نظر به لزوم ایفای نقش و مسئولیت بزرگ و تاریخی خویش در قبال وطن و هم وطنان، اعلام می دارند:
۱. بی توجهی ارتش به دستورات نخست وزیر و وزیر دفاع مبنی بر به کارنگرفتن نیروی هوایی و دخالت نکردن ارتش در نبردهای جاری، درواقع نوعی تمرد و سرپیچی آشکار و خطرناک از اوامر فرماندهان و مسئولان سیاسی به شمار می رود که سکوت در برابر آن ممکن نیست و لازم است این تخلف آشکار به شدت محکوم شود. همچنین باید برای جلوگیری از ادامه این امر و پایان دادن به آن، اقدام عاجل صورت گیرد تا تفرقه و دودستگی - که حاضران در نشست همواره درباره آن هشدار داده اند - در ارتش پدید نیاید.
۲. حاضران در نشست، از تمامی فرماندهان و اعضای ارتش - که یک پارچگی بدنه ارتش و وحدت و تمامیت ارضی و استقلال میهن را وجهه همت خود قرار داده اند - می خواهند که تمامی توان خود را برای ناکام گذاشتن توطئه ایجاد انحراف در ارتش به کار گیرند؛ توطئه ای که از مدت ها پیش در دست اجرا بوده و هدف از آن، وارد کردن ارتش به نبردهای حاشیه ای است که نتیجه ای جز فروپاشی و تضعیف ارتش دربر نخواهد داشت.
۳. حاضران در نشست ضمن تاکید بر لزوم اجرای تدابیر لازم برای جلوگیری از تجاوز به وطن و شهروندان و لزوم پاسداری از مقاومت فلسطین، بر این باورند که برادران مسئول در کشورهای عربی، همگی حامی و پشتیبان نیروهای معتقد به حقانیت مسئله فلسطین و نیز حامی وحدت دولت و ملت لبنان خواهند بود.
۴. حاضران در جلسه ضمن دعوت از برادران و هم کیشان خود به هوشیاری و آگاهی، اعلام می دارند که ضمن ادامه تلاش های خود به منظور حل بحران و اتخاذ مواضع و اقدامات لازم برای حفظ وحدت و تمامیت ارضی لبنان، از تلاش های کشورهای دوست و برادر، به ویژه سوریه قدردانی می کنند؛ و در عین حال درباره نیت های سوئی هشدار می دهند که در سطوح مختلف برای ضربه زدن به وحدت و هویت عربی لبنان و تجزیه آن در تلاش اند. مقابله با این توطئه مستلزم آن است که لبنانیان و تمامی اعراب با آگاهی و هوشیاری کامل، هر اقدامی را با دقت نظر و بینش کافی به انجام رسانند.
حاضران در این نشست، ضمن آگاهی از مسئولیت بسیار مهم و خطیری که برعهده دارند، همگان را به ایفای نقش و مسئولیت خویش فرامی خوانند.
امضاکنندگان:
شیخ حسن خالد - امام موسی صدر - رشید کرامی - صائب سلام - عبدالله الیافی - کمال جنبلاط

نظرات کاربران درباره کتاب گام به گام با امام