فیدیبو نماینده قانونی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب گام‌به‌گام با امام

کتاب گام‌به‌گام با امام
۶

نسخه الکترونیک کتاب گام‌به‌گام با امام به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱۱,۲۵۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب گام‌به‌گام با امام

گام به گام با امام، مجموعۀ گفتارها و مصاحبه‌ها و مقالاتِ سیدموسی صدر، ترجمۀ مجموعۀ دوازده جلدی مسیره الإمام السید موسی صدر است. این اثر از نوع کتاب‌های مرجع است که ترجمه و تکمیل آن به زبان فارسی نیازمند مقدمات و اقدامات متعدد و متنوع بوده است. فرآیند آماده‌سازی این مجموعه، از جمله انتخاب و گزینش مترجمان و ویراستاران و مدیریت ترجمه و ویراستاری‌های مکرر زبانی و فنی و محتوایی و نمونه‌خوانی‌های متعدد و طــراحی و صفـحه‌آرایی و چـاپ و مآلاً، ساماندهی گروه پنجاه نفـری تولید این اثر حتی‌المقدور با دقت و وسواس صورت گرفته است. دغدغۀ عمدۀ ما آن بوده است که گام به گام با امام، درعین برخورداری از زبانی شـیوا و امروزین، با کمـترین نقص و خطا و بیشترین امانتداری‌ و وفاداری به متن اصلی عرضه گردد.

ادامه...

بخشی از کتاب گام‌به‌گام با امام

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

۲۹ /۶ /۱۹۷۵

[سند شماره ۱ /۲۹-۰۶-۷۵]

ج . امام در سخنانی خطاب به نمازگزاران گفت: «اگر می خواستیم این بحران را با دست بردن به اسلحه حل کنیم، می توانستیم چنین کنیم؛ ولی در این صورت نه تنها بحران حل نمی شد، بلکه کشور بیشتر متلاشی می شد... ما دوری از خشونت و راه مسالمت آمیز را در پیش خواهیم گرفت. روش و خط مشی ما این است.»

۲۹ /۶ /۱۹۷۵

[النهار]

د . آقای شارل حلو، رئیس جمهور سابق، برای همراهی با تحصن امام، در مسجد حضور یافت و در پایان سخنان خود گفت: «اگر دست زدن در مسجد جایز بود، مدتی طولانی برای شما (امام) دست می زدم.... امام صدر الگوی والای فداکاری برای بازگرداندن لبنان به کشور ارزش ها و گفت وگو است. او برای ما الگوی ارجمندی در این راه است و همین عامل ما را بر آن می دارد که به دنبال راه حل باشیم.» امام صدر پاسخ داد: «انتخاب این روش پس از آن بود که همه راه ها بسته شد؛ یا باید به این اتفاقات پایان دهیم و یا به زندگی خودمان.»

۲۹ /۶ /۱۹۷۵

[النهار- السفیر]

ه.. بعدازظهر آقای کمال جنبلاط به مسجد آمد و به امام صدر گفت: «حضرت امام! اِن شاء الله تحصن شما ضربه نهایی شمشیر برای حل مشکل است؛ زیرا برای حل برخی مشکلات باید شمشیر کشید، خواه از راه تحصن مسالمت آمیز به نام همه لبنانیان بیدار، یا از راه تلاش خیرخواهان و مبارزه مردم برای دفاع از خودشان، به ویژه در منطقه شیاح قهرمان که ستم نظام را تحمل کرده و در برابر آن ایستاده است؛ یعنی یا از راه تحصن به شیوه گاندی و یا از راه شمشیر به دست گرفتن به شیوه امام علی.» امام صدر نیز گفت: «در این دو روز منطقه شیاح با توپ ها ی ۱۲۰ میلیمتری از منطقه سن الفیل بمباران شده و ۳۵ بمب بر سر آن ریخته شده است؛ فرض کنیم دو طرف در شیاح و عین الرمانه درگیر بوده اند؛ آیا بمباران مردم بی دفاع با توپ ها ی میدان جنگ جایز است؟» وی افزود: «همه امید ما این است که گامی که برداشته ایم، گامی برای تقویت مواضع افراد خیرخواه و پاک برای پشت سر گذاشتن بحران باشد.»

۲۹ /۶ /۱۹۷۵

[سند شماره ۲ /۲۹-۶-۷۵]

و. عصر هنگام، امام در گفت وگو با روزنامه نگاران دومین پیام خود را منتشر کرد..

۲۹ /۶ /۱۹۷۵

[روزنامه های لبنان]

ز . در ادامه واکنش به اقدام امام صدر، شهر امام (صور) اعتصاب کرد و مردم راه های ورودی را با آتش زدن لاستیک بستند و روستاهای منطقه صیدا و زهرانی نیز در حمایت از امام اعتصاب سراسری کردند.
علمای شیعه در جنوب در دفتر مفتی محمد جواد شرف الدین گرد هم آمدند. در این جلسه که به ریاست شیخ موسی عزالدین برگزار شد، مطران جورج حداد، کشیش مسیحی های روم کاتولیک در صور و پدر لوقا عسیلی کاهن فرقه لاتینی مسیحیان و پدر عیسی موسی و مونسینیور مارون صادر، به نمایندگی از کشیش یوسف الخوری نیز حضور داشتند. شرکت کنندگان در این جلسه در بیانیه ای با اعلام حمایت از همه مواضع امام صدر که به دنبال اصلاح و آرام کردن اوضاع و جلوگیری از خون ریزی است، از روسای فرقه های لبنانی و رهبران سیاسی خواستند تا در کنار امام صدر در یک صف برای مصلحت کشور تلاش کنند. آنان همچنین از مسئولان خواستند با دستانی فولادین، دست تجاوزگران و کینه توزان و عاملان فتنه و آشوب را قطع کنند. سپس اجتماع کنندگان به طور دسته جمعی به سوی مجتمع آموزشی عاملیه به راه افتادند تا همگام با امام در تحصن شرکت کنند.

۲۹ /۶ /۱۹۷۵

[سند شماره ۳/ ۲۹-۶-۷۵]

ح . جنبش محرومان در صور با انتشار بیانیه ای از اهالی خواست صبح روز یکشنبه در برابر باشگاه فرهنگی امام صادق(ع) تجمع کنند تا از آنجا برای شرکت در تحصن امام صدر به سوی بیروت حرکت کنند. در این بیانیه از اهالی خواسته شده بود از حمل اسلحه خودداری کنند.

۲۹ /۶ /۱۹۷۵

[النهار- الحیاه - الانوار]

ط. جبهه احزاب و نیروهای ملی و ترقی خواه نیز پس از نشست خود با صدور بیانیه ای از موضع امام صدر و تحصن او حمایت کردند.

۲۹ /۶ /۱۹۷۵

[النهار - الحیاه- السفیر]

ی. در منطقه بعلبک- هرمل افراد مسلح به خیابان ها آمدند و در تایید امام صدر شعارهایی دادند و خواستار ریاست جمهوری او شدند. در محله سفری افرادی از آل القاق با ایجاد ایست بازرسی مسلحانه، رفت و آمد را از مسیر بعلبک متوقف کردند. در تمنین، قصر نبا، بدنایل، بیت شاما و حوش الرافقه نیز تظاهرات مسلحانه برگزار شد و جاده اصلی بسته شد. در شهر بعلبک افرادی مسلح صبح هنگام، به فرمانداری رفتند و پس از تخلیه آن ها، در آنجا تحصن کردند. در محله ها نیز با ایجاد ایست های بازرسی راه ها بسته شد و گروه های مسلح از روستای نبی شیث به حی الجامع در ریاق، که اهالی آن تحصن کرده بودند، رفتند و افرادی مسلح وارد پاسگاه بیت شاما شدند و پس از اخراج نیروهای آن، در آنجا تحصن کردند.

۲۹ /۶ /۱۹۷۵

[سند شماره ۴/ ۲۹-۶-۷۵]

ک. جمعیت انبوهی از شهرها و مناطق گوناگون به مسجد صفا آمدند و در تحصن امام صدر شرکت کردند و شور و احساسات خود را در دفتر ملاحظات مراسم تحصّن ثبت کردند.

۳۰ /۶/ ۱۹۷۵

[سند شماره ۱ /۳۰-۰۶-۷۵]

الف. مسجد صفا در سومین روز تحصن امام صدر، شاهد جمعیت عظیم انسانی بود، به ویژه از منطقه جنوب که اهالی حدود چهل روستای آن به اتفاق هم با بیش از سیصد ماشین به سوی بیروت آمدند و در حالی وارد مجتمع آموزشی عاملیه شدند که در حمایت از امام صدر و تایید اقدام او شعارهایی می دادند، ازجمله: «بالروح، بالدم، نفدیک یا امام!» (جان ما و خون ما فدای تو، ای امام!)
امام در دیدار با آنان ضمن سخنانی گفت: «از این اسلحه در مرزها استفاده نکردیم و در عوض در این درگیری ها و بر ضد غیرنظامیانی دست به اسلحه بردیم که آمده بودند تا در افتخار ساختن میهن سهیم شوند.» وی اعلام کرد: «مشارکت کسانی را که از مسببان جنگ بوده اند در کابینه نمی پذیریم و خواستار محاکمه عاملان حوادث اخیر - هرکه باشند - هستیم.» امام خواستار تشکیل دولتی بی طرف شد که بتواند حقیقت را کشف کند. وی تاکید کرد: «ما روش خود را که از هر سلاحی موثرتر است، ادامه خواهیم داد.» وی از طرف اهالی مبارز و سازش ناپذیر شیاح از آنان تشکر کرد و درخواست آنان را برای شرکت در تحصن همراه با خود رد کرد و تنها پذیرفت که به مدت دو ساعت به طور نمادین در کنار او تحصن کنند. پس از آن، مردم به روستاهایشان بازگشتند.

۳۰ /۶ /۱۹۷۵

[النهار]

ب . از سوی دیگر، شخصیت ها ی برجسته و رهبران فرقه ها با امام صدر تماس هایی گرفتند؛ ازجمله پاتریارک الیاس چهارم هزیم، شیخ حسن خالد، مفتی اهل تسنن، و رشید کرامی، نخست وزیر پیشین. امام همچنین با ریمون اده و ابوداود از جبهه مقاومت فلسطین دیدار کرد.

۳۰ /۶ /۱۹۷۵

[النهار]

ج . در پی حمایت انبوه مردم از تحصن امام صدر، روسای شهرداری ها و سران عشایر در منطقه بعلبک گرد هم آمدند و از امام صدر اعلام حمایت کردند.

۳۰ /۶ /۱۹۷۵

[المحرر]

د . در روستای عین ابل نمایندگانی از احزاب و نیروهای ملی و ترقی خواه در منزل الیاس شعیا اجتماع کردند و بر ضرورت یک پارچگی ملت و مهار کردن همه عواملی که روابط برادرانه و وحدت ملی میان فرق لبنان را برهم می زند، تاکید کردند. مرکز فرهنگی - اجتماعی جبل عامل نیز از اقدام امام تجلیل کرد.

۳۰ /۶ /۱۹۷۵

[السفیر]

ه. زنان مسیحی - مسلمان در مرکز روم کاتولیک صور تجمع کردند که ضمن آن تحصنی نمادین انجام شد و اسقف جاورجیوس حداد در حمایت از موضع امام صدر سخنرانی کرد. سپس جمعیت زنان به سوی دارالفتاه (خانه دختران) به راه افتادند و در آنجا نیز خانم فوزیه بدوی در حمایت از امام صدر، پیشوای صلح و محبت، صحبت کرد. بعدازظهر نیز جمعیت انبوهی از زنان با پوشیدن لباس های سیاه در خیابان های صور راه پیمایی کردند و خواستار توقف جنگ و کشتار شدند.

۳۰/ ۶/ ۱۹۷۵

[سند شماره ۲/ ۳۰-۶-۷۵ ]

و . پدر نبیل الحاج، کشیش مارونی های روستای علما الشعب در حمایت از امام صدر تا پایان یافتن بحران در کلیسای خود تحصن کرد.

۳۰ /۶ /۱۹۷۵

[النهار]

ز . تعدادی از فرهیختگان، همسو با تحصن امام صدر و ابعاد ملی آن، در اعتراض به بحران خطیری که لبنان را در معرض زوال قرار داده و یک پارچگی مردم آن را در سرنوشت مشترکشان تهدید می کند، دیروز گرد هم آمدند. این عده عبارت بودند از آقایان میشل اسمر، منی مکی، می الریحانی، دکتر فواد البستانی، باسم الخیر، جبران حایک، پی یر حلو، نماینده پارلمان، مروان حماده، عصام خلیفه، ندیم شویری، جورج خضر، بهیج طباره، مکرم علم الدین، احمد قبیسی، البیر منصور، نماینده پارلمان، شیخ قبلان، عیسی الخوری، شیخ امیل عیسی الخوری، رضا وحید، ژوزف نفاع. حاضران پس از اجتماع بر موارد زیر تاکید کردند:

۱. اعتماد کامل به پیشوای جنبش محرومان، امام صدر؛
۲. حمایت همه جانبه از تحصن و روزه داری امام تا تحقق خواسته ها ی پنج گانه ای که در بیانیه تحصن آمده است؛
۳. آمادگی کامل برای شرکت در این تحصن.

روزنگار سال ۱۹۷۵ (بخش دوم)

۲۸ /۶ /۱۹۷۵

[سند شماره ۱/ ۲۸-۶-۷۵]

الف. ساعت سه بعدازظهر دیروز، امام صدر پس از برگزاری نماز جمعه، به همراه چهار نفر از معاونانش تحصن خود را در مسجد مجتمع آموزشی عاملیه در خیابان عمر بن خطاب آغاز کرد. ایشان در تبیین این اقدام خود گفت: «طی روز و شب گذشته شکایت ها را دریافت می کردم و صدای گریه بیوگان و یتیمان را می شنیدم و با وجود آنکه همه تلاش خود را به کار بستم و خواب به چشمم نیامد، بمباران فروکش نکرد و اوضاع همچنان بدتر می شد. از این رو، ساعت دو بعدازظهر امروز تصمیم گرفتم تحصن کنم و روزه بگیرم و در این میان توشه ام کتاب خدا و چند جرعه آب است. من اینجا خواهم ماند تا یا شهید شوم و یا کشور به حال طبیعی بازگردد. من با مادر و همسر و فرزندانم وداع کرده ام و آمده ام تا به درگاه خداوند دعا کنم که این سرزمین را نجات دهد.»
سپس امام بیانیه ای صادر کرد و در آن علل اصلی بحران را و نقش برخی از سیاستمداران را در استمرار بحران و درگیری بازگو کرد و تلاش ها یی را که برای توقف خون ریزی انجام داده بود و همچنین خواسته ها ی خود را برای پایان دادن به تحصن خاطرنشان کرد. در این بیانیه آمده است: «وطن خود نخستین محروم است؛ گفت وگو دیگر سودی ندارد و گوش ها نمی شنود و وجدان ها نیازمند کسی است که آن ها را تکان دهد و بیدار کند. خاک وطن را آلوده اند و من به خانه خدا پناه آورده ام و از او یاری و نیرو می طلبم.»

۲۸ /۶ /۱۹۷۵

[سند شماره ۲/ ۲۸-۶-۷۵]

ب. امام صدر پس از صدور بیانیه، نماز جمعه را اقامه کرد و در خطبه ها ی نماز در توضیح علت تحصن خود در مسجد گفت: «ایمان به خدا از اهتمام به امور مردم جدا نیست.» وی با تبیین عوامل حقیقی بحران که مهم ترین آن ها کمربند فقر در اطراف پایتخت است و با انتقاد شدید از دستگاه حاکم به سبب بمباران وحشیانه شیاح، راهکار برون رفت از بحران را ترسیم کرد و از مردم خواست تا به طور منظم و بدون استفاده از اسلحه، در این زمینه مشارکت داشته باشند.

۲۸/ ۶/ ۱۹۷۵

[النهار - الانوار - المحرر]

ج. بلافاصله بعد از پخش خبر تحصن امام از ماذنه های حومه های بیروت در هنگام نماز عصر، مسجد عاملیه آکنده از جمعیتی شد که همگی می خواستند برای تبرک به امام دست بزنند و دستانش را ببوسند. امام به آنان سفارش می کرد: «هرکس با اسلحه به مسجد نزدیک شد، او را از اینجا دور کنید؛ زیرا این اقدام ما مسالمت آمیز است و آنان حرمت اسلحه را نگاه نداشته اند و نیاز ما را به آن ناموجه جلوه داده اند و هم وطنان بی گناه را کشته اند.»

۲۸ /۶ /۱۹۷۵

[النهار - الانوار - المحرر]

د. چیزی نگذشت که شخصیت ها و فعالان سیاسی نیز به مسجد آمدند، ازجمله محمد یوسف بیضون، نماینده و شفیق الوزان، وکیل. آن دو در کنار امام بر روی زمین نشستند و الوزان گفت: «جناب امام! ما آمده ایم تا مشارکتی نمادین در این اقدام شما داشته باشیم و امیدواریم مسئولان این اقدام را که برخاسته از ایمان و حق است و نیروی آن از گلوله قوی تر است، درک کنند.»
امام ضمن تشکر از آن ها، وحشیانه بودن بمباران منطقه شیاح به دست نیروهای حکومتی را برایشان تبیین کرد و گفت: «آن ها خاک وطن را آلوده کردند و من به خانه خدا پناه آوردم. در طول زندگی خود نشنیده و جایی نخوانده ام که ملتی به دست نیروهای نظامی خود شب و روز بمباران شود. حتی بین کشورهای دشمن نیز چنین نبوده است.»

۲۸ /۶ /۱۹۷۵

[النهار - الانوار - المحرر]

ه. پس از آن آقایان پی یر حلو، نماینده، محمد صفی الدین، علی بزی، ریاض طه، رضا وحید، نجاح واکیم و علی الخلیل نیز از راه رسیدند و دور امام حلقه زدند تا به سخنان او درباره تماس ها یی که با مسئولان گرفته و همچنین درباره اینکه اوضاع بحران سیاسی تا به کجا رسیده است، گوش دهند.

۲۸ /۶ /۱۹۷۵

[النهار - الانوار - المحرر]

و. همچنین تعدادی از نمایندگان ازجمله عبداللطیف الزین، رفیق شاهین و آقایان سلیم حیدر، خطار حیدر، عبدالکریم الزین، فضل الله دندش، علی الجمال و برخی از اعضای مجلس اعلای شیعیان و نیز عبدالمجید الزین و حسین علی ناصر نیز آمدند. صحن مسجد و فضاهای اطراف آن و نیز زمین های بازی مجتمع آموزشی عاملیه مملو از شهروندانی شد که در حمایت از امام شعار می دادند.

۲۸ /۶ /۱۹۷۵

[النهار - الانوار - المحرر]

ز. در این اثنا نخست وزیران سابق، رشید کرامی و صائب سلام و عبدالله یافی نیز از راه رسیدند. شخصیت ها یی همچون نسیب البربیر، مالک سلام، عثمان الدنا، جمیل کبی، نزیه البزری، ناظم القادری، امین العریس، حسین القوتلی و دیگران نیز آمدند و همگی امام صدر را در آغوش گرفتند و اطراف او بر روی زمین نشستند. کرامی به امام گفت: «این اقدام شما مبارک و سرنوشت ساز است.» سلام نیز گفت: «تا زمانی که هدف همه ما خیر است، ما از این اقدام مبارک حمایت می کنیم.»

۲۸ /۶ /۱۹۷۵

[النهار - الانوار - المحرر]

ح. عصر نیز شیخ حسن خالد مفتی اهل تسنن آمد و کنار امام بر روی زمین نشست. او گفت: «اقدام امام صدر برای من غافل گیرکننده بود و وقتی از آن اطلاع پیدا کردم و از درستی خبر آن مطمئن شدم، خودم را در برابر وظیفه ای دیدم که نمی توانم از آن شانه خالی کنم. موضع جناب امام موضعی انسانی و ملی و اخلاقی است و سزاوار است که هر مسئول و مومن و میهن پرستی با او همراه شود. ایشان پس از آنچه درباره قتل و ویرانی و آوارگی و تجاوز در منطقه شیاح دیده و شنیده، تصمیم به این اقدام گرفته است. ما تنها می توانیم در برابر این اقدامِ برحقِّ انسانی و ایمانی و ملی، با افتخار از آن اعلام پشتیبانی کنیم.»
«ما آنچه را در منطقه شیاح رخ داده است، محکوم کرده ایم و تماس های بسیاری برای اعلام محکومیت این حوادث برقرار کرده ایم و اکنون به این مکان پاک و مقدس آمده ایم تا از موضع امام صدر که برخاسته از فضیلت و بزرگی است، اعلام حمایت کنیم.»
«امروز وطن در فضای مه آلود این نزاع که هیچ توجیهی برای آن نیافتم، سخت نیازمند چنین اقداماتی است تا بتوانیم اوضاع را به حالت اصلی خود بازگردانیم و این اقدامات را به عاملی ثمربخش برای خدمت به وطن و متوقف کردن این بحران تبدیل کنیم؛ بحران خطیری که چه بسا وضعیتی ناخوشایند برای کشور پدید آورد.»
«من در اینجا بر ضرورت تشکیل هرچه زودتر دولت تاکید می کنم تا این اقدامات خراب کارانه و تروریستی که خبر آن را از هر گوشه و کنار می شنویم و به کشته شدن و خسارت دیدن بسیاری از بی گناهان انجامیده است، پایان یابد. همه کشته شدگان، بیوگان، یتیمان، بیچارگان و کسانی که خانه ها یشان ویران شده است، موضعی شرافتمندانه همانند موضع حضرت امام صدر در این روز دارند.»
«من از همین جا هم صدا با ایشان فریاد برمی آورم و تاکید می کنم که موضع ایشان همسو با موضع همه مسلمانان است و ایشان آشکارا و صادقانه مواضع و خواسته ها ی ما را بیان می کنند.»

۲۸ /۶ /۱۹۷۵

[النهار - الانوار - المحرر]

ط. عبداللطیف الزین با مدیرکل نهاد ریاست جمهوری، دکتر پطرس دیب تماس گرفت و او را از تصمیم امام برای تحصن و روزه داری آگاه کرد و سپس با رئیس جمهور فرنجیه صحبت کرد. رئیس جمهور گفته بود: «به نظر من این تصمیم امام صدر موجب نجات لبنان خواهد شد.»

۲۸ /۶ /۱۹۷۵

[النهار - الانوار - المحرر]

ی. امام صدر خطاب به هزاران نفر که برای آگاهی از هدف این اقدام در مسجد و بیرون آن جمع شده بودند درباره اقدامات دیگر همراه تحصن گفت: «من با حمل سلاح و یا تجمع مسلحانه مخالفم و نمی خواهم کسی خیابان ها را ببندد و اگر از کسانی که ادعا می کنند از من حمایت می کنند کسی چنین کند، از نظر من در صدد بر هم زدن تحصن است و می خواهد چهره ای غیر واقعی از آن ارائه دهد.»

۲۸ /۶ /۱۹۷۵

[النهار - الانوار - المحرر]

ک. شب هنگام، امام صدر با ده ها نفر از روزنامه نگاران و در راس آنان ریاض طه، رئیس سندیکای مطبوعات، گفت وگو کرد و اوضاع جاری و تماس های خود با شخصیت ها و مواضع آن ها را مورد بررسی قرار داد و خواستار توقف همه اقدامات مسلحانه، به ویژه در منطقه شیاح - عین الرمانه شد و نیز خواستار تشکیل دولتی غیرحزبی و در کنار آن سه هیئت برای تحقیق و تفحص همه جانبه درباره حوادث اخیر شد.

۲۹ /۶ /۱۹۷۵

[النهار]

الف. همه شهرها و روستاهای جنوب دیروز در اعتراض به جنایت های حزب فالانژ در منطقه شیاح و در حمایت از موضع امام صدر و تحصن ایشان اعلام اعتصاب عمومی کردند.

۲۹/ ۶/ ۱۹۷۵

[النهار-المحرر]

ب . تحصن امام صدر با حمایت همه جانبه محافل دینی و سیاسی و ملی روبه رو شد. در روز دوم تحصن پاتریارک خریش در تماس با امام و با اعلام حمایت از اقدام ایشان گفت: «این اقدامی فرخنده است و جای بسی امیدواری است که موجب نجات میهن و از سرگیری گفت وگو میان همه طرف ها شود.» امام ضمن تشکر از پاتریارک گفت: «هیچ تردیدی ندارم که همزیستی میان فرقه ها بسیار عمیق تر و ریشه دارتر از بحران کنونی لبنان است.» امام در تماس با رهبران منطقه بعلبک- هرمل و جنوب از آنان خواست ساختمان هیچ نهاد رسمی اشغال نشود، کسی برای تظاهرات بیرون نیاید و جاده ها بسته نشود. امام همچنین با گروهی از انجمن زنان جبل عامل (جمعیه نساء جبل عامل) ملاقات کرد. آنان از امام خواستند به ایشان نیز اجازه تحصن دهد. امام پس از صحبتی طولانی، با درخواست آنان موافقت کرد. امام شخصیت ها ی سیاسی و دینی از فرقه های گوناگون را نیز به حضور پذیرفت.

۱/ ۷/ ۱۹۷۵

[روزنامه های لبنان]

الف. امام صدر برای چهارمین روز پیاپی به تحصن خود ادامه داد و دیروز با نسیب البربیر، پی یر حلو، نماینده پارلمان، ریاض طه، میشل اسمر و نمایندگان خاندان های الخنسا، الدنا و دعبول در بیروت دیدار کرد.
شب نیز زهیر محسن و عاصم قانصوه در حضور شیخ محمد یعقوب و دو وکیل به نام های احمد قبیسی و نبیه بری با امام صدر دیدار کردند و پیامدهای حوادث خون بار جاری را بررسی کردند. محسن و قانصوه ضمن حمایت از این اقدام امام صدر، برای پشتیبانی از هر گامی که وی برای نجات لبنان بردارد، اعلام آمادگی کردند.

۱/ ۷/ ۱۹۷۵

[روزنامه های لبنان]

ب. امام طی سخنانی در جمع گروهی از مردم منطقه اوزاعی تهدید کرد که اگر نخست وزیر کرامی امروز دولت خود را معرفی نکند و متعهد به برآوردن خواسته ها ی محرومان نشود، دامنه تحصن خود را گسترش خواهد داد. وی از رادیو لبنان که امروز صبح اعلام کرده بود مسیرهای ورودی پایتخت ایمن نیستند و از این راه نگرانی و اضطراب در دل های مردم به وجود آورده بود، به شدت انتقاد کرد و گفت: «آنان عناصری دارند که «قناصه» (تک تیرانداز) نامیده می شوند و آن گونه که ما اطلاع داریم، آنان مزدورانی هستند که در پایتخت پراکنده شده اند و به ارعاب مردم و کشتن آنان دست می زنند. برخی از آنان نیز در کنار ما و نزدیک به این مسجد شلیک می کنند. ما نمی پذیریم که هزاران نفر کشته و خانه ها ویران شوند. نمی دانیم مسئول این حوادث کیست. چرا محاکمه نمی شود؟ باید یک هیئت حکمیت تشکیل شود تا ضمن بررسی حوادث، مسئول آن را محاکمه کند. مسئله دیگری که پیش روی ماست، مسئله وحدت ملت است که آن را با فرقه گرایی دچار تفرقه کرده اند. ما نمی خواهیم کشور را به وضعیت انفجار بکشانیم. آنان می دانند ما کسانی را داریم که می توانند مقابله به مثل کنند؛ ولی مادرِ حقیقی گاه به نفع مادرِ دروغین از کودک خود دست می کشد؛ تا مبادا این کودک به نفع اسرائیل تقسیم شود.»

۱/ ۷/ ۱۹۷۵

[روزنامه های لبنان]

ج. امام صدر در جمع زنان تحصن کننده در مسجد سخنرانی کرد و نقش زن را در جهاد، از سپیده دم تاریخ تا امروز ستود. دیدار این بانوان تاثیرگذار بود، به ویژه آنکه آنان پیاده از مسیر شاتیلا و حمد و سپس بسطه به عاملیه آمده بودند.

۱/ ۷/ ۱۹۷۵

[روزنامه های لبنان]

د. میشل اسمر، موسس و رئیس بنیاد هم اندیشی لبنان (الندوه اللبنانیه) نیز در حمایت از امام صدر، در مسجد صفا دست به تحصن زد و اعلام کرد که همراه ایشان خواهد ماند تا تحصن پایان یابد و یا همراه ایشان به شهادت برسد.

۱/ ۷/ ۱۹۷۵

[روزنامه های لبنان]

ه. در چارچوب حمایت گروه ها از تحصن امام صدر، تظاهراتی در شهر نبطیه برگزار شد که برخی از مسئولان احزاب در پیشاپیش آن بودند. در این راهپیمایی که شعارهایی بر ضد حزب فالانژ و حکومت سر داده شد، عادل الصباح از سوی کمیته پیگیری سخنرانی کرد و با حمله به این حزب، از جبهه مقاومت فلسطین تجلیل کرد و اقدام امام را اقدامی مبارک خواند.

۱/ ۷/ ۱۹۷۵

[روزنامه های لبنان]

و. در شهر صور، تحصن زنان در دارالفتاه و کلیسای سیده النجاه وارد دومین روز خود شد. آنان که اعتصاب آب و غذا کرده بودند با ارسال تلگرافی به رئیس جمهور خواستار توقف حوادث وحشیانه خون باری شدند که لبنان از آن رنج می برد. همچنین در تلگرافی به امام اعلام کردند: «جان و مال خود را در اختیار شما قرار می دهیم و از شما برای مصلحت لبنان عزیز حمایت همه جانبه می کنیم.»

۱/ ۷/ ۱۹۷۵

[روزنامه های لبنان]

ز. در روستای خیام، مردم به دعوت شیخ عبدالحسین عبدالله در حسینیه شهر گرد هم آمدند تا ضمن بررسی اوضاع، از اقدام امام صدر پشتیبانی کنند. در این اجتماع شوقی عبدالله سخنرانی کرد و با تاکید بر همبستگی میان همه اهالی منطقه و حمایت آنان از امام صدر، گفت: «این اجتماع حزبی نیست و برخاسته از احساساتی پاک در تایید امام صدر و خواسته ها ی اوست.» در بعلبک نیز مجموعه ای از زنان شهر خواستار برپایی همایشی ملی و همچنین برگزاری راهپیمایی زنان در حمایت از امام صدر شدند.

۱/ ۷/ ۱۹۷۵

[النهار]

ب. جنبش محرومان دیروز بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد: «مردم بااخلاص لبنان! ای انسان های اهل وفا و فداکاری! در وضعیتی که امام موسی صدر برای نجات لبنان از دست کسانی که سرنوشت آن را بازیچه قرار داده اند و زندگی مردم را خوار می شمارند و خون آنان را می ریزند، در خانه خدا تحصن کرده است و در اوضاعی که وجدان ها خاموش شده یا به قهقرا رفته اند، تبلیغات رسمی کشور از یک سو و گروه های شکست خورده سیاسی از سوی دیگر، جنوب و محرومان را به فراموشی سپرده اند و در پی ایجاد آشوب و ناآرام کردن اوضاع هستند تا از اخلاص و وفاداری شما که در پی رهاندن وطن از چنگال سیاست بازان و خون خواران و دشمنانید، سوءاستفاده کنند. ای فرزندان این کشور عزیز! ای ساکنان بااخلاص سرزمین مبارک! موعد ما صبح روز سه شنبه، اوّل ژوئیه ۱۹۷۵؛ برای برگزاری راهپیمایی برای حمایت از تحصن امام صدر و جلوگیری از ریخته شدن خون بی گناهان، پیش از آنکه کشور به خاکستر تبدیل شود؛ همان گونه که هر روز در شیاح و مسلخ و کرنتینا و نبعه و سن الفیل اتفاق می افتد. برادران! دعوت حق به گوش شما رسید و از منطق به دور است که دوباره همچون مردم کوفه بگوییم: "ای کاش با شما بودیم."»

۲/ ۷/ ۱۹۷۵

[النهار]

الف. در تجمعی که در حسینیه شهر بعلبک برگزار شد، جمعیت بسیاری به نمایندگی از همه خاندان های منطقه حضور یافتند. در این اجتماع تصمیماتی گرفته شد که عبارت اند از:

۱. اعلام حمایت همه جانبه از امام صدر؛
۲. اعلام پایبندی کامل به اجرای رهنمودهای ایشان؛
۳. دعوت به توقف کشتارهای وحشیانه ای که قربانیان آن انسان های بی گناه هستند؛
۴. درخواست تشکیل دولتی ملّی و قابل اعتماد برای عملی کردن مطالبات امام و خواسته ها ی محرومان.

از سوی دیگر، صدها زن در خیابان های اصلی شهر بعلبک ساعت ده صبح دیروز در حمایت از امام صدر تظاهرات کردند. آنان پلاکاردهایی با خود حمل می کردند که بر روی آن ها نوشته بود: «زنان بعلبک جان خود را در راه امام صدر فدا می کنند.» تظاهرکنندگان سپس به سوی مساجد شهر و از مسجد نهر به سوی کلیسای مسیحی های روم کاتولیک رفتند. در آنجا کشیش الزغبی دعاهایی خواند و زنان نیز آن ها را تکرار کردند؛ ازجمله: «خدایا، لبنان را برای ما نگه دار. خدایا، مبارزان و در راس آنان امام صدر را برای ما حفظ کن.» زنان سپس در مسجد نهر تحصن کردند.

۲/ ۷/ ۱۹۷۵

[النهار]

ب. کانون وکلا در تلگرافی به امام صدر اعلام کرد با تحصن و روزه داری اثرگذار او برای جلوگیری از گسترش و ادامه سلسله کشتارها و ویرانی ها یی که لبنان را ضعیف و ناتوان می کند، همراه و همگام است.

۲/ ۷/ ۱۹۷۵

[النهار]

ج. اهالی دو روستای الطیری و عیتا الشعب با ارسال تلگرافی به امام صدر از مواضع پیشرو او حمایت کردند. روستاهای منطقه صور و بنت جبیل نیز ندای زنان مسلمان و مسیحی تحصن کننده را پاسخ گفتند و در تظاهراتی متشکل از سیصد ماشین که عکس های امام صدر بر روی آن ها نصب شده بود به شهر صور آمدند و در باشگاه فرهنگی امام صادق(ع) اجتماع کردند. در این اجتماع خانم ها هیام صفی الدین شحاده، زکیه عبدالرضا بیطار و مَی حلاوی در سخنانی از مواضع امام صدر در پاسداری از خون فرزندان یک کشور و یک خانواده تجلیل کردند. همچنین خانم رباب صدر، خواهر امام نیز در سخنانی گفت: «هرکس برای پاسداری از میهن و حفظ جان بی گناهان تحصن کند و روزه بگیرد، در نزد پروردگار پاداشی بزرگ دارد.»

۲ /۷ /۱۹۷۵

[مجله روز الیوسف]

د. امام موسی صدر، رهبر شیعیان در مصاحبه و دیداری که در ساختمان مجلس اعلای شیعیان در حازمیه با او داشتیم، گفت: «در دنیای امروز حق اگر قدرت نداشته باشد، احترام ندارد. از این رو، اگر لبنان در وضعیت کنونی خود باقی بماند، یعنی توان دفاع از خود را نداشته باشد و با کشورهای عربی و انقلاب فلسطین نیز همبستگی نداشته باشد، آینده آن تاریک و نامعلوم خواهد بود.» امام صدر در ادامه می گوید: «اگر به جنوب توجه می کردیم، حوادثی که امروز در بیروت رخ می دهد، پیش نمی آمد؛ زیرا آنچه در پایتخت رخ می دهد، پیامدهای مجموعه عوامل اجتماعی و نظامی مرتبط با بی توجهی به وظایف ملّی است. تنها ما نیستیم که با چنین مشکلاتی مواجه شدیم، بلکه بسیاری از ملت ها وقتی به مسائل مربوط به کرامت و سرافرازی وطن خود بی توجهی می کنند، مشکلات داخلی شان دو چندان می شود.»

۲/ ۷/ ۱۹۷۵

[روزنامه های لبنان]

ه. افرادی مسلح در روستای نبی عثمان و عرسال و عین و هرمل به روستای قاع هجوم بردند و از اهالی آن خواستند سلاح خود را تسلیم و دفتر حزب فالانژ را تعطیل کنند. از این رو، امام صدر بیانیه ای خطاب به مردم بعلبک صادر کرد. در این بیانیه آمده بود: «اهالی قهرمان بعلبک- هرمل! ای بقاع قهرمان! از خانه خدا و از پیشگاه او با شما سخن می گویم. ای کسانی که سرزمین پاکتان «بقاع» نامیده شده و مناطق و گروه ها و فرقه های گوناگونی را در خود جا داده است و همگی زیر خیمه دلاوری و جوانمردی و حسن همزیستی گرد آمده اید. شما شایسته نعمت ها ی خداوند بوده اید، پیمان و حق همسایگی را حفظ کردید و نسبت به عهد خدا و پیامبران و میهن خود پایبند و امین بودید.
من پس از آنکه دیدم سلاح های مرگ باری که در بین مردم پخش شده است، کشور را در آستانه نابودی قرار داده، مردم بی گناه را به کام مرگ انداخته، آبروی کشور و مردم را لکه دار کرده است و آینده منطقه را تباه ساخته است، و پس از آنکه دریافتم هر اقدام خشونت بار دیگری، با هر نیتی که باشد، به گسستن وحدت ملی و از بین رفتن دستاوردهای بشری دامن می زند، روزه داری و تحصن را در پیش گرفتم تا به همراه دوستانم جلو خشونت را بگیریم و اسلحه را از میان مردم بیرون ببریم و از این راه، یک پارچگی کشورمان را حفظ کنیم و توان خود را برای مقابله با دشمن جمع کنیم و در نتیجه، صفحه ای جدید و در عین حال دیرین را بگشاییم؛ صفحه ای که در آن زیسته ایم و آن را حفظ کرده ایم و آن نیز ما را حفظ کرده است همان صفحه ای که لبنان را الگویی فرهنگی برای جهان و حتی برای کشورهای پیشرفته تر کرده است.
الحمدلله وضع جسمی من خوب است. ای عزیزترین برادران! و ای محبوب ترین دوستان! شما را به خدا و تعهدات ملی خود و اعتماد برادرانه عمیقی که مرا به شما پیوند داده است، فرا می خوانم و از شما می خواهم اوضاع حساس کشور و موقعیت تاریخی و سرنوشت ساز کشور و امت و به ویژه جبهه مقاومت فلسطین را مراعات کنید و از این راه در موفقیت تحصن و روزه داری من نقش داشته باشید و در نتیجه خود و همسایگانتان را حفظ کنید و امنیت و آرامش را با دستی پولادین نگه دارید.
برادران! بدانید که اهالی دیر الاحمر و قاع و شلیفا مانند فرزندان من و مانند اهالی عرسال و عین و یمونه و هرمل و دارالواسعه هستند. از همه شما انتظار می رود که امروز گامی تاریخی بردارید و همه امور کوچک را و حتی هر امری را جز مصلحت بزرگ ملی و حفظ حقوق همسایه کنار بگذارید تا شاید خداوند اوضاع این کشور را سامان بخشد و به ما رحم کند.
من به شما می گویم هر تیری که به سوی دیر الاحمر یا قاع یا شلیفا شلیک شود، به سوی خانه من و به قلب من و فرزندانم شلیک شده است و هرکس به کاهش تنش و خاموش کردن آتش کمک کند، به دور کردن آتش از من و خانه و محراب و منبر من کمک کرده است. من این سخنان را کاملاً جدی و از سر حقیقت می گویم و در آن مبالغه نمی کنم. ان شاءالله به زودی نزد شما خواهم آمد. به امید دیدار. والسلام علیکم ورحمهالله.»

۲ /۷ /۱۹۷۵

[النهار]

و. امام صدر دیروز در محل تحصن خود در مسجد صفا بسیاری از شخصیت ها و فعالان سیاسی و اقتصادی را به حضور پذیرفت؛ ازجمله: نخست وزیر سابق، عبدالله الیافی، ریاض طه، رئیس سندیکای روزنامه نگاران، عبداللطیف الزین، میشل اسمر، فخری علامه، زهیر عسیران، علی الجمال، پدر ریمی صیقل، علی الخلیل، و چندین هیئت که از روستاهای شهرستان های زهرانی، نبطیه و بنت جبیل آمده بودند تا از تحصن امام صدر اعلام حمایت کنند.

۲ /۷ /۱۹۷۵

[النهار]

ز. گروهی از اهالی روستای کفرشوبا نیز پیامی را تقدیم امام کردند که در آن آمده بود: «جنوب، محکی بود برای پایبندی به مسائل ملی. مسئله جنوب و دفاع از آن و اجرای طرح های توسعه ازجمله طرح های لیطانی و عاصی و لیمونه و جاده های بین المللی از مسائل ضروری هستند.» این هیئت با امام صدر پیمان بستند که در مسیر او حرکت کنند و از همه طرف ها خواستند در کنار امام صدر بایستند. همچنین موضع گیری شجاعانه امام را در برابر تجاوزهایی که روستای کفرشوبا در معرض آن بوده و هست، تحسین کردند و وعده دادند که از سرزمین خود دست نخواهند کشید.

۲ /۷ /۱۹۷۵

[سند شماره ۱/ ۰۲-۰۷-۷۵]

ح. از سوی دیگر، انجمن تجمع مردمی (کتله الموتمر الشعبی)، در صیدا، به ریاست سید وفیق زنتوت با ارسال تلگرافی به امام صدر با تجلیل از مواضع او، اعلام کرد انجمن تجمع مردمی از تحصن و تلاش های او حمایت می کند. در تلگراف آمده بود: «تحصن شما ای امام، پاسخ محکمی است به همه پیمان شکنی ها و فرومایگی ها و جنایت هایی که دشمنان لبنان بر ضد بی گناهان و امنیت کشور مرتکب می شوند؛ تحصن شما همچنین گامی است برای احقاق حقوق فلسطینیان.

۲/ ۷/ ۱۹۷۵

[سند شماره ۲ /۰۲-۰۷-۷۵]

ط. هنگام ظهر و بلافاصله پس از تشکیل کابینه جدید، عادل عسیران و غسان توینی، دو وزیر از کابینه، به مسجد صفا آمدند و مدتی طولانی با امام صدر و معاونانشان دیدار کردند و او را از فضای مثبت تشکیل دولت و از عزم خود برای عملی کردن خواسته ها ی او مطلع کردند. پس از ادای نماز ظهر امام صدر در سخنانی خطاب به نمازگزاران، پندار کسانی را که در کارآیی تحصن او تردید می کنند، رد کرد و بر تحقق یافتن هدف تحصن تاکید کرد. پس از آن دوباره جلسه ای با حضور دو وزیر، عسیران و توینی برگزار شد. آنان ساعت دو مسجد را ترک کردند، به این امید که پاسخ امام مثبت باشد.

۲/ ۷/ ۱۹۷۵

[النهار]

ی. بعدازظهر، امام صدر با آقای عبدالحلیم خدام و پس از آن با گروهی از جبهه مقاومت فلسطین به ریاست عرفات و زهیر محسن در مسجد دیدار کرد. آنان بدون هیچ اظهارنظری مسجد را ترک کردند و امام صدر نیز تنها به این نکته اشاره کرد که عبدالحلیم خدام با توجه به اعتبار و جایگاه خود، از او خواست تا به تحصن خود پایان دهد. چون معتقد است که خواسته ها ی مطرح شده محقق خواهد شد.

نظرات کاربران درباره کتاب گام‌به‌گام با امام