فیدیبو نماینده قانونی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب گام به گام با امام

کتاب گام به گام با امام
۵

نسخه الکترونیک کتاب گام به گام با امام به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱۱,۲۵۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب گام به گام با امام

گام به گام با امام، مجموعۀ گفتارها و مصاحبه‌ها و مقالاتِ سیدموسی صدر، ترجمۀ مجموعۀ دوازده جلدی مسیره الإمام السید موسی صدر است. این اثر از نوع کتاب‌های مرجع است که ترجمه و تکمیل آن به زبان فارسی نیازمند مقدمات و اقدامات متعدد و متنوع بوده است. فرآیند آماده‌سازی این مجموعه، از جمله انتخاب و گزینش مترجمان و ویراستاران و مدیریت ترجمه و ویراستاری‌های مکرر زبانی و فنی و محتوایی و نمونه‌خوانی‌های متعدد و طــراحی و صفـحه‌آرایی و چـاپ و مآلاً، ساماندهی گروه پنجاه نفـری تولید این اثر حتی‌المقدور با دقت و وسواس صورت گرفته است. دغدغۀ عمدۀ ما آن بوده است که گام به گام با امام، درعین برخورداری از زبانی شـیوا و امروزین، با کمـترین نقص و خطا و بیشترین امانتداری‌ و وفاداری به متن اصلی عرضه گردد.

ادامه...

بخشی از کتاب گام به گام با امام

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

روزنگار سال ۱۹۷۵(بخش اول)

۱/۱/ ۱۹۷۵
[المحرر]
الف. آقای گالیه، دبیرکل جبهه ترقی خواه گولیست فرانسه، در کنفرانسی مطبوعاتی که در موسسه وفا برگزار شد، گفت که با امام موسی صدر ملاقات کرده و ایشان برای هیئت [فرانسوی] سفری ترتیب داده است تا آنان از اوضاع جنوب و مردم آن آگاه شوند و برداشتی روشن از این مسئله پیدا کنند، چرا که امام صدر این مسئله را عاملی اساسی برای هم گرایی میان لبنان و فرانسه می داند. وی گفت با امام صدر توافق کرده است تا توافق نامه مشترکی برای پیگیری مسائل جنوب تنظیم شود که در آن، اقداماتی عملی برای حمایت از جنوب و تضمین پایداری آن پیشنهاد شده باشد.
۱/۱/ ۱۹۷۵
[آرشیو مجلس اعلای شیعیان]
ب. مجلس اعلای شیعیان اعلام کرد: «تشکیک در توانایی شرکت لیطانی برای اجرای طرح، ناشی از دخالت سیاست و سیاستمداران است. صبر و حوصله تمام شده و هرگونه تاخیر یا بازی جدید درمورد این طرح، بازی با آتش و خیانتی نابخشودنی است.»
این موضع گیری، پاسخِ بخش مطالعات و تحقیقات مجلس اعلای شیعیان به انتقاداتی بود که برخی به بررسی های مشترک مجلس و ارتش لبنان درمورد طرح لیطانی مطرح کرده اند. در زیر متن کامل این پاسخ آمده است:
«مجلس اعلای شیعیان متاسف است که تحقیقاتی که با همکاری کارشناسان ارتش و با کمک مهندسان زبردست شرکت لیطانی و موسسه فاو انجام داده است، با وجود آنکه تلاشی ستودنی بوده و دشواری ها را برطرف کرده و توضیحات بیشتری درمورد طرح به دست داده و هدف آن خدمت به کشور بوده، نوعی چالش به شمار آمده است.
با این حال، مجلس نظر آقای مهندس کمال خوری، رئیس هیئت مدیره شرکت لیطانی و همه هم وطنان را به نکات زیر جلب می کند:
اولاً، شرکت لیطانی در تابستان ۱۹۷۳، جدولی زمان بندی شده تنظیم کرد که در آن زمان، مورد موافقت دولت قرار گرفت. قرار بود کارهای نقشه برداری از شبکه های آب رسانی، در سال ۱۹۷۴ انجام شود. سپس این جدول که در همه رسانه های جمعی رسمی و غیررسمی اعلام شده بود، تغییر کرد و رئیس هیئت مدیره شرکت لیطانی، جدول زمان بندی شده دیگری را اعلام کرد که قرار شد در تاریخ ۱/۱ /۱۹۷۵یعنی امروز آغاز شود. ولی اکنون علی رغم تاکیداتی که کردیم، خبر تعهد جدیدی را برای اجرای این طرح در تابستان ۱۹۷۵ می شنویم، بدون آنکه ماه آن و همچنین جدول زمان بندی شده دیگری به جای آن اعلام شده باشد. بنا بر اطلاعات موجود، بسیاری از شرایط آغاز اجرای این طرح، طی این مدت فراهم نشده است.
ثانیاً، در جلساتی که در مجلس اعلای شیعیان برگزار شد و همچنین طیّ گفت وگوی مهندس جعفر شرف الدین و مهندس کمال خوری که با حضور امام موسی صدر انجام گرفت، روشن شد که منابع اضافی آب، در نظر گرفته نشده و بلکه هیچ اطلاعی درمورد آن در دست نیست و اقدامات پیشگیرانه برای رویارویی با خشکسالی پیاپی صورت نگرفته و آقای خوری از وجود مجموعه های عظیم آب که شرکت را برای آغاز فوری آب رسانی به خردله توانا می کند، بی اطلاع است. همچنین سخنان او در تلویزیون در پاسخ به سخنرانی امام صدر در جبشیت (نبطیه) نیز، بدان سبب که با اصول و قواعد علمی سازگار نبود، شگفتی همگان را برانگیخت.
ثالثاً، تشکیک در توانایی شرکت لیطانی برای اجرای طرح، ناشی از وجود شک در شایستگی کارشناسان و مهندسان نبود، بلکه ناشی از دخالت سیاستمداران بود که آقای کمال خوری بارها و بارها به آن اعتراف کرده است.
برای روشن شدن این مسئله، اظهارات دکتر سلیم مقصود، نایب رئیس هیئت کمیسیون کمیته پارلمانی مشاغل و تلگراف ایشان به وزیر منابع و اظهارات دکتر مصطفی نعمه در استعفانامه و همچنین اظهارات آقای شکری شماس، مدیر فنی پیشین را در استعفانامه خود، به هم وطنان یادآوری می کنیم.
رابعاً، گواه پایداری و شکیبایی و وفاداری ملی مردم جنوب، این است که آنان در برابر صرف ۴۰۰ میلیون لیره و سپری شدن بیست سال و کوتاهی و بی اعتنایی نسبت به واقعیت های تلخ زندگی آنان و منافع حیاتی شان و مسائل و شعارهای عجیبی که هر روز مطرح می شود، بردباری ورزیده اند.
خامساً، ما با وجود خوش بینی و احترامی که برای کارشناسان شرکت لیطانی و به ویژه، مدیر کل آن قایلیم. خطاب به آقای کمال خوری و همه مسئولان تاکید می کنیم که صبر و حوصله تمام شده است و هرگونه تاخیر یا بازی جدید درمورد این طرح، بازی با آتش است و از نظر میهن و هم وطنان و تاریخ، خیانت ملی نابخشودنی به شمار می آید.»
۳/ ۱/ ۱۹۷۵
[النهار]
الف. امام صدر با یاسر عرفات دیدار کرد. پس از این دیدار که شیخ محمد یعقوب نیز در آن حضور داشت، امام صدر اعلام کرد که در این دیدار درباره اوضاع جاری و ازجمله تجاوزهای پی درپی اسرائیل به جنوب لبنان و به ویژه، نبطیه و طیبه بحث و گفت وگو شد. ایشان گفت: «جوانان در طیبه ساعتی با نیروهای تجاوزگر مقابله کردند، تا اینکه مهمات آنان تمام شد و به شهادت رسیدند.»
در این دیدار درباره دور کردن مراکز و دفترهای مقاومت فلسطین از مناطق مسکونی و فشار بر دولت لبنان برای عمل به مسئولیت های خود، بحث شد و رهبران مقاومت تاکید کردند که طرح انتقال دفترها طبق نقشه ای سری اجرا خواهد شد. امام صدر، شیخ محمود فرحات، مدیرکل مجلس را نزد بزرگان نبطیه فرستاد تا آنان را از نتیجه این دیدار آگاه کند.
۳/ ۱/ ۱۹۷۵
[النهار-المحرر]
ب. فرید سرحال، نماینده پارلمان، امام صدر را برای رهبری «انقلاب سفید» نامزد کرد. این انقلاب بر ضد هرگونه کج روی و برای اصلاح اوضاع نارضایت بخش و از بین بردن موانع بر سر راه حرکت اصلاح طلبانه است. دکتر سرحال گفت: «تا زمانی که ذهنیت سیاسی و نگرش خود را درباره حل مسائل و مشکلات تا حد زیادی تغییر ندهیم، اوضاع ما بدتر و بدتر خواهد شد. برای این منظور لازم است گروه هایی داشته باشیم که از شجاعت و بی باکی بی بهره نباشند و پشتوانه مردمی داشته باشند و برای برداشتن چنین گامی کاملاً مورد اعتماد باشند. اگر واقعاً خواهان پیشرفت و تحول در همه زمینه ها هستیم، گریزی از داشتن چنین گروه هایی نیست.»
سرحال گفت: «امام موسی صدر کسی است که شایستگی به عهده گرفتن این نقش را دارد، زیرا او در محافل لبنانی از حمایت گسترده ای برخوردار است و جنبشی را برای مطالبات برحق و مورد اهتمام همه لبنانیان و به دور از اهداف شخصی رهبری می کند و افزون بر آن، فردی پاک دست و دارای تفکر و اندیشه برتر است و نسبت به مصلحت عمومی، اهتمامی عمیق دارد.» وی افزود: «ما ضرورت به پا کردن «انقلاب سفید» را آشکارا با امام صدر در میان گذاشتیم و به ایشان اطمینان دادیم که کاملاً با ایشان همبستگی داریم و یقین داریم که ایشان در ایفای این ماموریت موفق خواهد شد، زیرا ما، جز ایشان کسی را برای این کار شایسته نمی دانیم، خواه در میان احزاب موجود یا سران سیاسی یا روسای طیف های پارلمانی. علل این مسئله نیز بر کسی پوشیده نیست، ازجمله اینکه هیچ کس همانند رئیس مجلس اعلای شیعیان و فعالیت های او مورد حمایت گسترده مردم نیست.
۳/ ۱/ ۱۹۷۵
[سند شماره ۳-۱-۷۵]
ج. مجله الحوادث با کامل اسعد، رئیس پالمان، گفت وگویی مطبوعاتی کرد. وی در این گفت وگو با حمله به امام صدر، او را متهم کرد که دارایی لبنانیان خارج از کشور را و اموالی را که دولت به مجلس اختصاص داده است، برای خریدن مردم و جذب آنان صرف می کند و قدرت او برگرفته از بهره برداری های او از تناقض های موجود است و شبهات بسیاری درمورد نقشه ای که اجرا می کند و ابعاد لبنانی و عربی این نقشه و کسانی که در داخل و خارج از او حمایت می کنند، مطرح است.
۴/ ۱/ ۱۹۷۵
[سند شماره ۱/۴-۱-۷۴]
الف. امام موسی صدر از شهرک طیبه در جنوب بازدید کرد و به خانواده های علی حسین شرف الدین و دو پسرش عبدالله و فلاح و همچنین معلم شهرک، محمود قعیق، که در مقابله با نیروهای کماندوی اسرائیلی در حمله به شهرک شهید شده بودند، تسلیت گفت. در این حادثه یک سرباز و همچنین یک زن به شهادت رسیدند و اسرائیلیان شش نفر را ربودند و عده ای را زخمی و چند خانه را ویران کردند.
امام صدر در میان خانواده شهدا و کسانی که از روستاهای مختلف گرد آمده بودند، سخنرانی کرد و از ایستادگی در برابر دشمن تجلیل کرد و گفت: «تو ای شهید و پدر شهید! تو ای جوان ستوده و پاک! شما روح عزت در این منطقه و زیربنای مقاومت شرافتمندانه در لبنان هستید. شما به جبل عامل و لبنان و اعراب، ارزشمندترین هدیه و شریف ترین عیدی را عطا کردید.» امام صدر دولت را نیز به سبب کوتاهی در دفاع از این منطقه سرزنش کرد و عزم و اراده مردم جنوب را برای پایداری و ایستادگی در برابر دشمن صهیونیستی تقویت کرد و گفت: «ما با چنگ و دندان و با تفنگ های کوچک خود از سرزمینمان دفاع خواهیم کرد.»
۴ /۱ /۱۹۷۵
[سند شماره ۲/۴-۱-۷۵]
ب. امام صدر در دانشکده حقوق دانشگاه لبنان درباره «جنبش و ابعاد آن» سخنرانی کرد و گفت: «محتوای جنبش این است که تلاش کنیم تا در لبنان هیچ فرد یا منطقه محرومی باقی نماند.» امام حضار را به این نکته توجه داد که جنبش شروع به جذب تحصیل کردگان و اندیشمندان کرده و با آنان بُعد واقعی خود را به دست آورده است. امام هشدار داد که اسرائیل برای اشغال کردن جنوب اقدام خواهد کرد و چیزی مهم تر از پاسداری از وطن وجود ندارد. ما باید شروع به کار و فعالیت کنیم، هرچند به شکل فردی؛ همان گونه که در طیبه رخ داد. امام موضع ذلت بار دولت را محکوم کرد و در پایان، دانشجویان را به تشکیل جبهه ای ملی برای حمایت از جنوب فراخواند.
۷/ ۱/ ۱۹۷۵
[النهار]
الف. به دعوت انجمن دانشجویان دانشکده عالی مهندسی دانشگاه قدیس یوسف و در چارچوب هفته جنوب، امام صدر در سخنانی با اشاره به احتمال بسیار بالای اشغال جنوب به دست اسرائیل گفت: «خوب است همه جا صحبت از جنوب باشد، ولی به شرط آنکه این صحبت ها به مرحله عمل یا به برنامه ریزی برای آن بینجامد. برنامه ریزی برای آن را نمی توان به تاخیر انداخت، چون اوضاع وخیم است.» امام سپس به ماجرای مجلس جنوب پرداخت که برای کاستن از درد و رنج مردم جنوب و تبدیل این سرزمین بی دفاع به سرزمینی محفاظت شده تاسیس شد، «نه برای آنکه جنوب اتاق انتظار مرگ باشد»، ولی بعدها عرصه ای برای پرورش هواداران و مزدبگیران و خدم و حشم [برخی افراد] شد و تبدیل به وزارت خانه ای دیگر شد و بدین ترتیب، جنوب از طرح های عمرانی محروم ماند و بودجه مجلس جنوب مصروف تداوم ریاست ها و ستم کردن به مردم شد. امام صدر پیشنهاد کرد که «صندوق بیمه» تاسیس شود تا زندگی مردم جنوب و مزرعه ها و خانه هایشان بیمه شود و مجلس جنوب، مرکزی برای مطالعه و پیگیری طرح ها باشد. امام صدر به این نکته اشاره کرد که زیان سازمان دخانیات به سبب فقدان مدیریت و همچنین دستمزدهای افسانه ای عده ای از کارمندان و منافع شخصی و استخدام های نابجا بوده است. امام پیش بینی کرد که اسرائیل در نیمه نخست امسال جنوب را اشغال خواهد کرد. ایشان خواستار اقدام فوری تبلیغاتی و دیپلماتیک و نیز اقدام نظامی در دو جبهه برای نجات جنوب شد و گفت: «اقدام نظامی مردمی ضروری است. باید مردم را برای مقاومت آموزش داد و باید فعالیت رسمی نظامی وجود داشته باشد، زیرا وقتی ما دفاع کنیم، هرچند هم کشته شویم، ثابت کرده ایم که این سرزمین از آن ماست، چرا که چیزی نمانده تا دنیا در اینکه خاک جنوب متعلّق به لبنان است، تردید کند.» امام صدر در پایان سخنرانی خود خواستار آن شد که از «اظهار درد به شیوه بی دردان و راحت طلبان» دست بردارید و برای «کمک رسانی فوری و واداشتن مسئولان به حرکت و عمل» تلاش کنید، «چرا که سکوت جایز نیست.»
۷/ ۱/ ۱۹۷۵
[روزنامه های لبنان]
ب. به مناسبت دیدار حافظ اسد، رئیس جمهور سوریه از لبنان، امام صدر در پیامی گفت: «درحقیقت این دیدار به خودی خود، پدیده ای شایان توجه است، ولی در عین حال پدیده ای طبیعی است، چون می دانیم که لبنان و سوریه از ابتدا، وارد مبارزه ای مشترک بر ضد استعمار فرانسه شده اند و در طول تاریخ خود با یکدیگر برادر بوده اند. از این رو، رابطه این دو کشور رابطه ای خاص و از سایر روابط دیپلماتیک متمایز بوده است. این دیدار اسد با مسئولان لبنان، دیدار برادر با برادر است، چنان که گویی اسد همه ملاحظات دیگر را کنار گذاشته است. ماهیت این سفر در خور توجه است، به ویژه آنکه آقای حافظ اسد، قهرمان عرصه اصلاح ساختار داخلی سوریه و عقب راندن دشمن و بالا بردن روحیه و درهم شکستن روحیه دشمن و پایدارسازی روابط میان کشورش و لبنان است و روشن شدن این مسئله نیاز به ژرف نگری ندارد، زیرا ما می دانیم که اسرائیل تلاش می کند تا روحیه مردم خود را بالا ببرد و به جذب سرمایه های بین المللی ادامه دهد و کنفرانس ژنو را تا نزدیکی زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تاخیر بیندازد. همچنان که برای درهم شکستن قدرت چریک های فلسطینی پس از پیروزی هایی که در سازمان ملل به دست آوردند، تلاش می کند. از این رو، به دنبال آن است تا با تجاوز به لبنان در منطقه فتنه ای بزرگ به پا کند.»
امام صدر در پایان گفت: «بنابراین، این دیدار ابعادی دارد و مهم ترین آن ها این است که قهرمان اصلاح کوشیده است تا با دیدار از لبنان و توافق با لبنان بر سر آنچه مانع اجرای نقشه دشمن می شود، هرگونه ملاحظه ای را کنار بگذارد.
ما به این دیدار خوش بین هستیم و خوش بینی ما به سبب آشنایی با شخصیت اسد است. گذشته از آن، این دیدار در ابتدای سال و در وضعیتی بغرنج انجام می شود و ما امیدواریم سوریه، این قلب تپنده جهان عرب، بتواند همچون همیشه به اهداف خود دست یابد.»
۹/ ۱/ ۱۹۷۵
[النهار]
الف. خبرگزاری اخبار لبنان اعلام کرد که آگوست باخوس (نماینده) با رئیس جمهور سلیمان فرنجیه دیدار خواهد کرد تا به او پیشنهاد دهد که به امام صدر ماموریت دهد برای درخواست کمک های مالی لازم برای حمایت از پایداری جنوب لبنان و اجرای طرح های توسعه، به چند کشور عربی سفر کند، زیرا گروهی که امام صدر عضو آن باشد، حتماً در ایفای ماموریت خود موفق می شود، چون ایشان در میان کشورهای عربی دوست، جایگاه ویژه ای دارد و افزون بر آن، برای هریک از طرح های منطقه جنوب مطالعات و تحقیقاتی آماده در دست دارد و دولت های عربی نیز برای اعطای کمک شرط کرده اند که مطالعات فنی این طرح ها تمام شده باشد.
۹/ ۱/ ۱۹۷۵
[المحرر]
ب. امام موسی صدر گفت که سخنان بسیار و وعده های بیشتری از مسئولان شنیده ایم که همگی بر تحقق مطالبات تاکید می کند، ولی او (امام صدر) با توجه به شیوه ای که در این مسیر پیش گرفته شده، تصور نمی کند که این مطالبات برآورده شود، حتی به طور حداقلی.
آقای ناظم قادری، رئیس کمیسیون مدیریت و دادگستری پارلمان، پس از تماس تلفنی دیروز صبح خود با امام صدر، این وضعیت نامعلوم را با عده ای از نمایندگان، پیش از جلسه دو کمیسیون امور خارجه و دفاع ملی در پارلمان برای بررسی اوضاع کنونی جنوب، در میان گذاشت.
آقای قادری گفت که با امام صدر، تحولات اخیر را به طور کامل و فوری بررسی کرده و مطمئن شده است که امام صدر یقین دارد که اسرائیل طی چند ماه آینده حتماً عملیات نظامی گسترده ای بر ضد جنوب انجام خواهد داد و اسرائیل در صدد است که با اجرای این عملیات، اهداف دیرینه خود مربوط به اشغال جنوب را محقق کند.
آقای قادری عصر امروز در محل مجلس اعلای شیعیان با امام صدر دیدار خواهد کرد تا بحث درباره اوضاع جاری و تعیین اقدامات لازم برای تحقق مطالبات و اهداف را ادامه دهد.
۱۱/ ۱ /۱۹۷۵
[النهار]
بعدازظهر دیروز در مدرسه فنی و حرفه ای جبل عامل در برج شمالی، مراسمی به مناسبت دهمین سالگرد شکل گیری انقلاب فلسطین برگزار شد. در این مراسم آقای توفیق الصفدی، دبیر کمیته سیاسی امور فلسطینیان در لبنان، سخنانی ایراد کرد و خواستار پاسداری از جبهه جنوب لبنان و دفاع از این جبهه در کنار ارتش لبنان شد، چرا که این جبهه، جبهه فلسطین و جبهه حکومت واحد عربی و همچنین جبهه ملت عرب، از اقیانوس تا خلیج، به شمار می آید. وی کشورهای نفت خیز عربی را به پشتیبانی مالی و تسلیحاتی جنوب تشویق کرد تا جنوب بتواند در برابر دشمن و تجاوزهای آن ایستادگی کند. او از پایداری مردم جنوب که به خطر سوختن محصولات و ویران شدن خانه ها و ربوده شدن فرزندانشان عادت کرده اند، تجلیل کرد.
امام موسی صدر نیز در سخنانی گفت: «اسرائیل را به سوی ما فرستادند تا به ما تمدّن بیاموزد؛ تمدن جهان معاصر، ولی شما مبارزان این تمدن دروغین را نپذیرفتید و در اصلاح چهره انسان و تاریخ مشارکت کردید و به ما آموختید که حق پیروز می شود و باطل، هرچند قدرت های بزرگ و تبلیغات جهانی از آن حمایت کنند، هرگز جاودانه برجای نخواهد ماند.»
ایشان افزود: «مدرسه فنی و حرفه ای، دهمین سالگرد انقلاب فلسطین را در حالی گرامی می دارد که داغ دار است، زیرا یکی از دانش آموزان جوانِ خود را به نام فلاح شرف الدین از دست داده است و از سویی، احساس افتخار می کند که ده سال از شکل گیری انقلاب فلسطین می گذرد. این انقلاب به مردم جنوب و لبنان آموخت که راه آنان جنگیدن و اسلحه به دست گرفتن و ایستادن در برابر دشمن و مردن در راه سرزمین و میهن است، نه شعار دادن و حرف زدن.» امام سپس گفت: «همان گونه که قدس قبله جهانیان بود، انقلاب فلسطین نیز قبله انقلاب ها و مقدس ترین انقلاب شد.»
امام با اشاره به اینکه مسئولان به مردم جنوب امکان مسلح شدن و آمادگی برای رویارویی با تجاوزهای اسرائیل را ندادند، هشدار داد که مبادا اهداف این تجاوزها به جنوب، همانند تجاوزهای پیشین به فلسطینیانی باشد که مجبور به مهاجرت شدند. وی گفت: «دیدن اینکه مردم جنوب سلاح به دست گرفته اند و دشمن را می کشند و مانع ورود آن می شوند، به ما بشارت می دهد که بذر شجاعت در جنوب پاشیده شده است.»
ایشان در پایان گفت: «ای فرزندان فلسطین! شما به ما آموختید که فراخوان ها و تحقیقات و سخنرانی ها و نوشتن در روزنامه ها سودی ندارد و سرزمین ما و کرامت ما را حفظ نمی کند.... باید چیز دیگری در کنار فکر و اندیشه به کار گرفت که همان جنگ افزار و گلوله و تفنگ و مرگ است.»
۱۲/ ۱/ ۱۹۷۵
[الجندی]
الف. سرتیپ مصباح البریدی، رئیس ستاد مشترک ارتش آزادی بخش فلسطین، سه شنبه گذشته در محل مجلس اعلای شیعیان با امام موسی صدر دیداری دوستانه داشت. در این دیدار که عده ای از افسران ارتش آزادی بخش فلسطین و مقاومت مردمی لبنان نیز در آن حضور داشتند، درباره اوضاع جاری و روابط دوستانه و خوب میان برادران لبنانی و فلسطینی صحبت شد و فضای برادری و دوستی و همکاری در راه رسیدن به آنچه به صلاح دو ملت است، بر گفت وگوها حکم فرما بود.
۱۲/ ۱/ ۱۹۷۵
[المحرر]
ب. علمای نجف اشرف در عراق با ارسال تلگرافی به امام صدر از ایشان خواستند تا برای «جلوگیری از تجاوزهای مسلحانه ایران به مرزهای جمهوری عراق» به طور جدی و موثر تلاش کند.
۱۳/ ۱/ ۱۹۷۵
[السفیر]
الف. امام موسی صدر برجسته ترین شخصیتی بود که در بکرکی درگذشتِ پاتریارک معوشی را تسلیت گفت و در هنگام تسلیت گویی، کشیش ها را در آغوش گرفت. امام صدر هنگام خروج گفت: «احساس من این است که این مصیبت بزرگ فقط مصیبت فرقه مارونی، این فرقه برادر و بزرگ در لبنان، نیست، بلکه مصیبت لبنان است، چون شخصیتی را از دست داده ایم که پرچم لبنان را در جهان به عنوان کشوری خداباور بالا می برد. این مصیبتی است که در بغرنج ترین اوضاع و تیره ترین روزها بر لبنان وارد شد و فراموش نکنیم که مصیبت جنوب نیز هست، چون آن مرحوم، فرزند پاک و بزرگ جنوب بود.»
۱۳ /۱/ ۱۹۷۵
[سند شماره ۱۳-۱-۷۵]
ب. مجله کویتی الیقظه گفت وگویی مطبوعاتی با امام موسی صدر انجام داد. امام در این گفت وگو تاکید کرد که دین دو بعد دارد: بعدی به سوی خدا و بعدی به سوی مردم. ثروت لبنان، به شایستگی ها و آرمان ها و اقدامات انسان در آن است که سبب عظمت لبنان و ارمغان تمدّنی آن شده است. ایشان درباره جنبش محرومان گفت: «نباید درباره جنبش مبالغه کنم و آن را انقلاب بنامم.» درمورد اسرائیل نیز گفت: «وظیفه من این است که هرآنچه دارم، ازجمله جانم را در راه مبارزه با اسرائیل بدهم، چون اسرائیل دشمن اعراب و مسلمانان و مسیحیان و انسانیت و دشمن خداوند سبحان است.»
۱۴ /۱/ ۱۹۷۵
[سند شماره ۱۴-۰۱-۷۵]
الف. روزنامه المحرر مورخ ۱۴/ ۱/ ۱۹۷۵ متن یادداشت امام موسی صدر خطاب به دولت لبنان را درمورد کشت توتون و تعرفه های سازمان دخانیات منتشر کرد.
۱۴/ ۱/ ۱۹۷۵
[المحرر]
ب. به علت مشغول بودن امام صدر به مسائلی غیرمترقّبه، ملاقات ایشان با طیف مستقل در پارلمان به تعویق افتاد.
۱۴/۱/۱۹۷۵
[السفیر]
ج. آقای خالد جنبلاط، وزیر دارایی، به برخی از اعضای اصلی حزب سوسیالیست ترقی خواه و عده ای از شخصیت های سیاسی جنوب گفت که اخیراً دریافته که نقشه ای طراحی شده است تا میان او و توتون کاران برخورد ایجاد کند. در این نقشه چند عامل دخالت دارد که یکی از آن ها رساندن اطلاعات و گزارش های نادرست به او درمورد مسائل مربوط به توتون کاران و سازمان دخانیات است.
کسانی که سخنان آقای جنبلاط را درباره کارشکنی هایی که پشت سر او به راه انداخته اند، شنیده اند، به گوشه ای از جزئیات جنگ خاموش میان او و برخی از مسئولان سازمان دخانیات پی برده اند و پیش بینی می کنند که مشکل میان دو طرف پیچیده شود. دیروز منابع آگاه فاش کردند که آقای جنبلاط و امام صدر در کنار هم تلاش می کنند که اقدامات خود را یک پارچه کنند و نقشه های سازمان دخانیات را خنثا کنند. این سازمان می کوشد با تاخیر در تحویل گرفتن محصول توتون کاران و بهانه تراشی برای طفره رفتن از پاسخ گویی به مطالبات، اوضاع را پیچیده کند.
معلوم شد که پیشنهاد سازمان دخانیات برای تعیین افزایش قیمت انواع سه گانه توتون، خوب و متوسط و نامرغوب، به میزان پنج، پانزده و چهل درصد با نهایت زیرکی ارائه شده است تا بدین ترتیب، بهانه ای برای تاخیر و وقت کشی وجود داشته باشد و از این راه، میان آقای جنبلاط، وزیر دارایی، و کشاورزان دشمنی ایجاد کند، به ویژه آنکه سازمان دخانیات مطمئن است که کشاورزان چنین پیشنهادی را رد می کنند.
دیروز نخستین گام برای وادار کردن مسئولان به کوتاه آمدن در برابر خواسته های برحق کشاورزان برداشته شد. امام صدر با هیئتی از روستاهای شهرهای جنوبی ملاقات کرد و درباره آخرین تحولات در مذاکرات با مسئولان درباره خواسته ها، به آن هیئت گزارش داد. نظر امام صدر این بود که اوضاع کنونی برای رسیدن به خواسته ها بهتر از اوضاع گذشته است. امام صدر این نظر خود را پس از آن اظهار کرد که هیئت مزبور به او خبر داد که تاخیر سازمان دخانیات در تحویل گرفتن محصولات، نقشه ای برای تضعیف موقعیت کشاورزان است، گذشته از آنکه این تاخیر خسارتی هم در فصل برداشت به بار خواهد آورد که حداقلِّ آن صدهزار لیره لبنان برای هر روز تاخیر است.
منابع آگاه گفتند که امام صدر بر این باور است که مسئولان به راحتی خواسته ها را برآورده نخواهند کرد و از این رو، ایشان دعوت به برگزاری تجمعی مردمی در صور پس از نماز جمعه کرده است؛ زیرا به گفته این منابع، ناآرامی و اعتراض در صفوف کشاورزان افزایش می یابد و در نتیجه، با جنبش امام در مطالبه حقوق محرومان همسو می شود و این امر به گفته او، هشداری است نسبت به وقوع حوادث و تحولات ناراحت کننده ای که مایه نگرانی است.
انتظار می رود پیش از این تجمع، سلسله نشست ها و دیدارهایی در مجلس اعلای شیعیان برای سازمان دهی اقدامات برگزار شود.
۱۴/ ۱ /۱۹۷۵
[النهار]
د. منابع مجلس اعلای شیعیان گفتند که امام صدر به مناسبت ایام عاشورا در خطبه ها و سخنرانی های خود، حمله بر ضد مسئولان را افزایش خواهد داد.
۱۵/ ۱/ ۱۹۷۵
[المحرر]
امام صدر دیروز، سه شنبه با گروهی از توتون کاران منطقه نبطیه که نمایندگان پارلمان، آقایان عبداللطیف الزین و رفیق شاهین و نماینده سابق پارلمان، آقای سمیح عسیران در راس آنان بودند، دیدار کرد. امام صدر در این دیدار گزارش خلاصه ای از تماس های خود با مسئولان مربوط را برای آنان بازگو کرد و به ویژه، آنچه میان او و وزیر دارایی، آقای جنبلاط، گذشته بود. امام صدر همچنین آنان را از گفت وگوهای خود با نخست وزیر رشید الصلح آگاه کرد و به آنان اطمینان داد که همچنان حامی خواسته های برحق کشاورزان خواهد بود و گفت که مسئولان پس از تماس با اداره انحصار دخانیات، برای برآورده کردن خواسته ها اعلام آمادگی کرده اند. در پایان جلسه، امام صدر به کشاورزان گفت که او از همه توتون کاران برای گردهمایی در روز جمعه آینده در شهر صور دعوت کرده است تا این موضوع را با توجه به تحولات و نتایج مورد انتظار بررسی کنند.
۱۶/ ۱/ ۱۹۷۵
[النهار]
امام صدر در ساختمان مجلس اعلای شیعیان با محمد حسنین هیکل، رئیس هیئت مدیره روزنامه الاهرام مصر و سردبیر پیشین آن دیدار کرد و آقای هیکل پس از دیدار گفت: در این دیدار درباره مسئله فلسطین و جنوب لبنان بحث و گفت وگو شد. وی در پاسخ به سوالی درباره نظرش درمورد امام صدر گفت: «این مرد از انسان های انگشت شمار دنیای عرب است که می دانند چه می خواهند و می خواهند به کجا برسند. او نگرشی جامع درباره امور دارد و من پیش از ترک لبنان دوباره با او دیدار خواهم کرد.»
۱۸/ ۱ /۱۹۷۵
[النهار]
در باشگاه فرهنگی امام صادق(ع) در شهر صور، تجمع عظیمی از توتون کاران برگزار شد و گروه های مردمی از روستاهای جنوبی و شخصیت های دینی و سیاسی در آن حضور داشتند. در این مراسم، امام صدر گفت: «ای کسانی که بر روی زمین پاک مجاهدت می کنید، نه من کشاورزم و نه خانواده ام کشاورز است، ولی وجه مشترک من با شما این است که تهی دستم و از خانواده ای تهی دست هستم و می کوشم تا محرومیت شما را درک کنم. من این لباس و عمامه و هرآنچه را که خداوند به من عطا کرده است و مسجد و محرابم را که امانتی الهی است، در اختیار شما می گذارم. من می دانم که این، شغل من و مسئولیت من است و به استعمار و مزدوران استعمار که می خواستند امثال مرا معتکف مساجد و کلیساها کنند، اعتنا نمی کنم. آنان می خواستند زمین را در اختیار ستمگران بگذارند تا در آن خرابی به بار آورند. آنان نمی دانند - یا خود را به نادانی می زنند- که هرکس درختی بکارد، خداوند برای او در بهشت درختی می کارد. تو ای کشاورز، وقتی زراعت می کنی، مشغول تسبیح گفتن و عبادت خدا هستی.»
امام سپس درباره دیدارهای خود با مسئولان صحبت کرد و گفت: «صادقانه به شما در باشگاه امام صادق(ع) و پس از نماز جمعه در این روزهای حسینی می گویم که این اوضاع، راستی و جهاد را بر ما واجب می کند. دولت شروع به بررسی و تصمیم گیری کرده و ما نیز گفتیم امید در شرف طلوع است و آینده ای بهتر پیش روست.»
«به طور تصادفی نخست وزیر را دیدم. به ایشان گفتم جناب رئیس، حقوق توتون کاران باید داده شود. ایشان گفت یادداشتی درمورد آن برایم بنویس؛ من می دانم که کشاورزان با مسئولان تماس گرفته اند و می دانم که کشوهای میزهای سازمان دخانیات پر از درخواست و خون مردم است. ایشان گفت من می دانم که این آثار بازمانده از استعمار را جز با صدای گلوله نمی شنوند.»
سپس امام صدر آنچه را در یادداشت خود نوشته بود، خواند و گفت: «من و همراهانم سوگند خورده ایم که خاموش ننشینیم و من به این سوگند پایبندم. همه گروه ها از کارگران و معلمان با فشار اعتصاب به حقوق خود رسیده اند؛ شما چرا حقوق خود را نگرفتید؟ چون شما در صفی واحد نیستید و در اتحادیه یا سندیکاها عضو نیستید. تقسیم بندی های سیاسی موجود در لبنان، بر شما بازتاب یافته است و هر گروهی به یک شخصیت سیاسی متعهد است. پیروزی ما و رسیدن به حقوقمان در گرو این است که در صفی واحد باشید. اگر شما در یک صف باشید، من نیز یکی از شما خواهم بود.» ایشان افزود: «یک هفته است که در کفرشوبا و کفرحمام و هباریه، تجاوزهای اسرائیلی از نوع جدید و با شیوه های جدید آغاز شده است. اهالی کفرشوبا به مرجعیون کوچ کرده اند و در مدرسه دولتی می خوابند. اهالی کفرحمام نیز به آنان خواهند پیوست، چون اسرائیل در فکر آن است که این منطقه را به زمین سوخته تبدیل کند. ولی این مسئله ای طولانی است. اوضاع جنوب متشنج و خطرناک است. مسئولان سازمان دخانیات و کسانی که به آنان خط می دهند، در این فکرند که من و کشاورزان را به سوی مشکل آفرینی در جنوب سوق دهند تا مسئولیت نابسامانی اوضاع را به گردن ما بیندازند و ما را متهم کنند که منطقه و جبهه را تضعیف می کنیم و به سود دشمن اغتشاش می کنیم. غلط پنداشته اند. ما کارشناس سیاسی نیستیم، ولی به خدا و میهن ایمان داریم و اگر بخواهیم مشکلی ایجاد کنیم در جنوب نخواهد بود، بلکه در قلب بیروت خواهد بود.»
امام افزود: «تجمع های اعتراض آمیزی که وعده دادیم و تظاهرات ما، همه در بیروت خواهد بود، زیرا همه مردم جنوب به بیروت رفته اند. وقتی ما از شما می خواهیم اعتصاب کنید و توتون را تحویل ندهید، روشن است که شما زیان خواهید دید... ولی هر پیروزی و موفقیتی مشروط به دلاوری و فداکاری است. من به شما اطمینان می دهم اگر شما یک بار ایستادگی کنید، قطعاً می توانید موفق شوید و به خواسته های خود برسید. برای آنکه ما از حقوق خود پاسداری کنیم و برای آنکه راه گفت وگو را به روی خود نبندیم، یک هفته فرصت داریم. در این مدت، اندکی صبر کنید. نخست وزیر با من تماس گرفت و گفت: با وزیر دارایی تماس می گیرم و اوضاع را سامان می دهم. به او گفتم: این خبر را به کشاورزان بدهم؟ ولی او تعهدی نداد! تا زمانی که نخست وزیر به چیزی متعهد نباشد، ما نیز به چیزی متعهد نیستیم. در این هفته با هم تلاش خواهیم کرد تا راه گفت وگو را نبسته باشیم و اگر بخواهند این هفته مراکزی را برای تحویل توتون باز کنند... آن ها را تخریب کنید. در هفته آینده روز شنبه، ما جلسه ای برای کشاورزان در مجلس اعلای شیعیان برگزار می کنیم.»
امام صدر برخی تصمیم گیری ها را به رای گیری گذاشت که تصویب شد و عبارت است از:
۱. افزایش قیمت محصول امسال به میزان سی درصد؛
۲. مشارکت فعال نمایندگان در کمیته های تحویل توتون برای حفظ تعادل و همچنین حفظ برداشت محصول؛
۳. اجازه به سازمان دخانیات برای دادن پیش پرداخت به کشاورزان از منابع سودهای خود تا کشاورزان از دست رباخواران خلاص شوند و وضع معیشتی شان بهتر شود؛
۴. بازگرداندن مجوزهایی که در طی سه سال گذشته به علل گوناگون سیاسی و انتقام جویانه و تادیبی لغو شده است.
۲۰ /۱/ ۱۹۷۵
[المحرر]
امام صدر با اهالی کفرشوبا، که به علت ویرانی کامل خانه هایشان در بمباران های اسرائیلی، به مدرسه راهنمایی مرجعیون کوچ کرده بودند، دیدار کرد و در سخنانی گفت: «درحقیقت زبان من از توصیف این صحنه عاجز است که کودکان و زنان را می بینم که در کنار مردان، باقی مانده وسایل ساده خانه هایشان را حمل می کنند تا از بمباران دشمن در امان بماند و تا اندازه ای برای روزهای آوارگی به کار آید. دوست دارم تاکید کنم که این صحنه ها مرا به یاد سال ۱۹۴۸، یعنی آغاز مهاجرت فلسطینیان انداخت. از این رو، احساس وحشت کردم و وظیفه خود دیدم که گزارش این صحنه ها را به گوش همه هم وطنان برسانم.
نشانه های اشغال هویداست و خطر کشور را تهدید می کند و بیم آن داریم که دولت در مرحله بررسی نقشه دفاعی و موضع گیری برای آن باقی بماند، در حالی که می دانیم دفاع از جان و کرامت، بخشی از وجود انسان است و نیازی به بررسی و تصمیم گیری برای آن نیست.» امام ادامه داد: «وظیفه خود و همه هم وطنان می دانم که بر مسئولان برای عمل به مسئولیت هایی که دارند، سخت فشار آوریم تا خطر از کشور دور شود و همچنین به نیاز کشور توجه کنند و جوانان را فرابخوانند و مسلح کنند و از مقاومت فلسطین که از میهن ما دفاع می کند، پشتیبانی کنند.» امام گفت طبیعی است که جوانان کفرشوبا نخواهند پذیرفت که پناهنده باشند، بلکه آموزش نظامی خواهند دید و سلاح به دوش خواهند گرفت و در نزدیک ترین زمان ممکن به دیار خود باز خواهند گشت. و نیز معتقدم وظیفه ماست که سریعاً و با همه وسایل ممکن، حقیقت را به تمامی، به اطلاع هم وطنان و به ویژه، برادران عرب و به طور کلی، همه دنیا برسانیم. من هرچه تلاش می کنم تا توجیهی برای موضع ذلت بار مسئولان پیدا کنم، هیچ پاسخی در برابر خود نمی بینم. تاریخ آنان را محکوم خواهد کرد و میهن و ملت از آنان حسابرسی خواهند کرد: «اِنَّ رَبَّک لَبِالْمِرْصَادِ.»(۱)
۲۱/ ۱/ ۱۹۷۵
[المحرر]
الف. ظهر دیروز، جلسه ای در مجلس اعلای شیعیان با حضور امام صدر و عده زیادی از نمایندگان مناطق مرتبط با کشت توتون برگزار شد و در آن درباره مسئله کشت توتون و به طور کلی، اوضاع کشاورزان بحث و گفت وگو شد. در این جلسه با نخست وزیر رشید الصلح تماس گرفته شد و قرار شد که پیش از ظهر امروز برای بررسی این موضوع با او دیدار کنند.
حاضران هیئتی را از نمایندگان پارلمان شامل آقایان، میخاییل الضاهر، رینیه معوض، راشد الخوری، طلال المرعبی، امیل روحانا صقر، علی الخلیل، عبداللطیف الزین و رفیق شاهین، مامور دیدار با نخست وزیر کردند.
۲۱ /۱/ ۱۹۷۵
[سند شماره ۲۱-۱-۷۵]
ب. به مناسبت سالروز عاشورا، مراسمی در مجتمع آموزشی عاملیه برگزار شد که امام صدر در آن سخنرانی کرد. ایشان سخنان خود را با بحث درباره زن، «این بخش مسکوت مانده از جنبش حسینی» آغاز کرد و گفت: «زن در کربلا، نقش مرد و جهاد مرد را تکمیل کرد و این برخورد حقارت آمیز و سلطه جویانه رایج با زنان صحیح نیست.» امام افزود: «ستمگران بر ضد این امت دست به دست هم داده اند و حقوق آن را غصب کرده اند و اکنون می خواهند بر ضد ثروت و عزت آن توطئه کنند. اسرائیل سال هاست برای آنچه در کفرشوبا و دیگر روستاهای مرزی می گذرد، زمینه سازی کرده است. از سال ۱۹۴۸ باید درمی یافتیم که اسرائیل به آب و خاک ما چشم طمع دوخته است، ولی ما خاموش ماندیم و بر محافل بین المللی و بر اوهام تکیه کردیم.» امام تاکید کرد: «وظیفه هر انسانی است، چه دولت بخواهد چه نخواهد، که آموزش ببیند و مسلح شود، درست همانند علی بن ابی طالب(ع) و حسین بن علی(ع). اگر کسی سلاح به دست نگیرد، از خط علی(ع) و حسین(ع) منحرف شده است. بر هر جوانی است که آموزش ببیند و سلاح بر دوش گیرد تا مقاومت لبنان تشکیل شود و درس عبرتی به دشمن بدهد.»
۲۲ /۱/ ۱۹۷۵
[سند شماره ۲۲-۱-۷۵]
الف. امام صدر در گفت وگویی مطبوعاتی با روزنامه الانوار انگیزه ها و اهداف تاسیس جنبش محرومان را شرح داد و تاکید کرد که این جنبش جنبشی فرقه ای نیست و ملت ما در جنوب دو دشمن دارد: فئودالیسم سیاسی و اسرائیل.
۲۲ /۱/ ۱۹۷۵

نظرات کاربران درباره کتاب گام به گام با امام