فیدیبو نماینده قانونی انتشارات تحول و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب در لحظه شاد باشید

کتاب در لحظه شاد باشید

نسخه الکترونیک کتاب در لحظه شاد باشید به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب در لحظه شاد باشید

ریاضی می‌خوانیم، درباره هموگلوبین و هیمالیا یاد می‌گیریم، امّا هیچ‌گاه درباره شاد زیستن مطالعه نمی‌کنیم. همیشه از خودم می‌پرسیدم " چرا بعضی از مردم همیشه شاد هستند؟"ومتعجب می‌شدم که " آیا مردم شاد از سایر مردم باهوش‌تر هستند؟" یا" مردم شاد آنقدر احمق هستند که نمی‌فهمند باید در بعضی لحظه‌ها ناراحت باشند؟"

ادامه...

بخشی از کتاب در لحظه شاد باشید

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل ۱: فلسفه روزانهعجیب نیست؟ همه ما به دنبال شاد زیستن هستیم، اما کجا این را یاد می گیریم؟
به دنیا می آییم، مدرسه می رویم.ریاضی می خوانیم، درباره هموگلوبین و هیمالیا یاد می گیریم، امّا هیچ گاه درباره شاد زیستن مطالعه نمی کنیم.
همیشه از خودم می پرسیدم " چرا بعضی از مردم همیشه شاد هستند؟"ومتعجب می شدم که " آیا مردم شاد از سایر مردم باهوش تر هستند؟" یا" مردم شاد آنقدر احمق هستند که نمی فهمند باید در بعضی لحظه ها ناراحت باشند؟"زمانی که بچه بودم، رویاهایی برای آینده ام داشتم و زمانی که بالاخره به آینده رسیدم، اغلب افسرده و ناامید بودم و متوّجه شدم زندگی از آن چیزی که به نظر می رسد سخت تر است!
من می خواهم بدانم:
" چطور برخی از افراد زندگی جذاب تری دارند؟"
" چطور برخی از افراد شادتر از من هستند؟"
من کتاب می خوانم، در کنفرانس ها و سمینارها شرکت می کنم.سعی می کنم بر روی آتش راه بروم.درباره فیلسوف های بزرگ مطالعه می کنم و متوجه می شوم که آن ها می توانند درباره شادی بیشتر به من آموزش دهند. در سفری، همراه با گروهی از فیلسوفان یونان باستان بودم که گروهی که "شکاکان" نامیده می شدند. آن ها معتقد بودند " تنها زمانی می توانید آرامش ذهنی داشته باشید که هیچ چیزی را باور نکنید."
من دو چیز را درباره فیلسوفان متوجه شده ام:
الف) بیشتر آن ها خیلی شاد نیستند و
ب) بیشتر آن ها علم ریاضیات را می دانند.

در اینجا چیزی است که من آن را باور دارم. دو نوع فلسفه وجود دارد. فلسفه علمی و فلسفه شخصی و روزانه. در واقع، این فلسفه روزانه و شخصی شماست که هر روز با شماست. فلسفه روزانه شما، باور شما نسبت به مسائل روزانه از جمله: شغل، پول، نگرانی ها، شکست ها، دوستی، خانواده و آینده است. فلسفه روزانه چیزی است که استفاده می کنیم تا پستی ها و بلندی های زندگی را سپری کنیم و پایه های زندگی مان را بسازیم.
همانند این می ماند که مردم می گویند...
" هر معلولی برای علتی رخ می دهد."
" فجایع در اصل فرصت هستند."
" همه ی مردها خوب نیستند."
همه ی گزینه های بالا، شخصی هستند!
فلسفه های شخصی ما همانند لنزی است در برابر آنچه که می بینیم؛ اعم از مشکلات و فرصت ها؛ اغلب این دلیلی است که به خودمان القاء می کنیم تا پافشاری کنیم یا رها کنیم. مردمانی که خوشحالند باهوش تر، پولدارتر یا با استعدادتر نیستند. آن ها فقط دارای یک فلسفه شخصی هستند که آن ها را شادتر می کند. به نظر می رسد مردم شاد فلسفه های ثابت شده ای را در زندگی شان به اشتراک می گذارند.
این کتاب خلاصه ای از استراتژی های شاد زیستن و نوع افکار مردم تاثیرگذار است. برخی از این عقاید ممکن است برای شما آشنا به نظر برسند. گاهی ما نیاز به اطلاعات جدید نداریم، فقط نیاز داریم که آن ها را برای خودمان یادآوری کنیم. حتی یک انیمیشن می تواند به ما کمک کند تا پیام ها را به یاد آوریم.
***
اگر از مصیبت یا آسیب روحی و روانی رنج می برید، این کتاب ممکن است کافی نباشد، امّا می تواند به چالش ها و مشکلات روزانه شما کمک کند.
***" یک عمل جراحی دیگر نیاز دارید.
هنوز قسمت مورد نظر را از بین نبرده ایم."شخصیت

تا به حال درآینه به خود نگاه کرده اید و گفته اید: " آرزو می کنم چهره، بدن و بینی متفاوتی می داشتم."
تا به حال به زندگی خود نگاه کرده اید و گفته اید: " چگونه برخی افراد اینقدر بااستعداد و موفق هستند؟" چگونه می توانم حس بهتری نسبت به خودم داشته باشم؟
بیشتر ما چنین افکاری داریم. امّا در اینجا یک بحران وجود دارد...
استعداد و زیبایی بسیار مفید است، امّا بسیاری از مردم هستند که زیبا و بااستعداد هستند، امّا ما آن ها را تحسین نمی کنیم و حتی برخی از آن ها هستند که برای ما آزار دهنده هم هستند.
در بسیاری از جوامع افرادی همانند مادر ترزا، آبراهام لینکلن، مهاتما گاندی که خیلی هم زیبا و بااستعداد نیستند، ولی ما آن ها را تحسین می کنیم. برتری همه ی ما با توّجه به یک سری ویژگی ها مثل: صداقت، شجاعت، استقامت، بخشندگی و حس بشر دوستانه است. به این لیست نگاه کنید، متوّجه چیزهای بسیار جالبی می شوید:
شما با این ویژگی ها به دنیا نمی آیید، بلکه آن ها را در خود توسعه می دهید. هر شخصی می تواند این ها را داشته باشد. اگر واقعاً خواهان این ویژگی ها هستید، می توانید آن ها را داشته باشید. اگر می خواهید از دیگران احترام دریافت کنید و خود را دوست داشته باشید، نیاز نیست که یک نابغه یا یک فرد برجسته باشید، به سادگی بر روی صداقت، بخشندگی، شجاعت و عشق خود کار کنید، زیرا شخصیت با این عوامل شکل می گیرد.
***
نکته
آنچه که درباره خود فکر میکنید، در دستان خودتان است.
***"چرا؟"

دوست من جان به طور مادرزادی بدون دست به دنیا آمد. امّا جان هیچگاه این سوال را نپرسید که "چرا من دست ندارم؟" همیشه سوال او این بود که "من با پاهایم چه کار می توانم انجام دهم؟"
نگاه کردن به جان که چگونه با چوب های غذاخوری چینی غذا می خورد، باعث سکوت من می شد. زمانی که داستان های غم انگیز زیاد می شوند یا هرگاه همه ی چیزمان را از دست می دهیم، یا زمانی که عزیزانمان از ما جدا می شوند، معمولاً سوالی که از خودمان می پرسیم چرا؟ است." چرا من؟ " "چرا الان؟" "چرا او من را ترک کرد؟".
پرسیدن سوال "چرا" می تواند ما را دیوانه کند.
معمولاً هیچ پاسخی دربرابر سوال "چرا" وجود ندارد. مردمان موفق، سوال "چه " را می پرسند."در این شرایط چه کاری می توانم انجام دهم؟" "از این جریان چه چیزی می توانم یاد بگیرم؟"
و زمانی که شرایط بسیار بحرانی می شود آن ها می پرسند" در ۲۴ ساعت آینده چه کاری می توانم انجام دهم تا همه چیز بهتر شود؟"
***
نکته
شادترین مردم در مورد اینکه آیا زندگی عادلانه است یا نه خود را خسته نمی کنند.آن ها فقط از آنچه دارند نهایت استفاده را می برند.و آیا زندگی "عادلانه" است؟ احتمالا ً نه، اما مهم نیست چرا!
***تناسب اندام روانی

شاید در مورد افراد شاد چیزهایی را فهمیده باشید...آن ها در برابر موانع جدی، مقابله می کنند. مردم شاد همانند سایر مردم شکست می خورند، بیمار می شوند، اخراج می شوند، با مشکلات درگیر می شوند. همانند سایر مردم، آن ها مشکلات خود را دارند. امّا آن ها قدرت ذهنی تمرکز بر روی راه حل ها و حل مشکلات را دارند. در اصل، تلاش می کنند تناسب ذهنی خویش را تقویت کنند. تناسب ذهن همانند تناسب فیزیکی است. شما ماهیچه هایتان را با ورزش تقویت می کنید و به طور مداوم سعی می کنید آن را انجام دهید و به تدریج، فیزیک شما قوی تر و زیباتر می شود.
این کار درباره فکر کردن شما صادق است. شما ذهنتان را هنگام رویارویی با مشکلات تقویت می کنید. در واقع مبارزه کردن، ذهن شما را قوی می سازد. با مخفی شدن زیر تخت نمی توانید مقاوم شوید. در زمان مشکلات، زندگی را ملاقات می کنید. زمانی که ریسک می کنید، شکست می خورید و دوباره سر پا می شوید، در آن لحظه است که زندگی معنی دیگری دارد. روز به روز اعتماد به نفستان ارتقاء می یابد و به تدریج یک گرایش مثبت در شما ایجاد می شود. لحظاتی که زندگی سخت می شود به خودتان یادآوری کنید که " این موضوع ذهن و نگرش مرا متناسب می سازد، باید شادترشوم."
***
نکته

لازم نیست که یک زندگی ساده و بدون حادثه، باعث شادی شما شود. معمولاً برعکس این باید اتفاق بیافتد.
***خنده

زمانی که می خندید اتفاقات خوشایندی در ذهن و فیزیک شما رخ می دهد که حس ناامیدی و ناراحتی داشتن، بسیار سخت می شود. در آن لحظه، ظرفیت شش های شما افزایش می یابد، تنفس و مصرف اکسیژن بهبود می یابد، سیستم امنیتی بدنتان فعّال می شود. بنابراین، بهتر می توانید با عفونت مقابله کنید. در واقع، بدن شما سلول های دفاعی بیشتری آزاد می سازد تا بتواند با میکروب ها و سلول های سرطانی مقابله کنند. آندورفین ضد درد طبیعی بدن است، که هنگام خنده آزاد می شود. در هنگام خندیدن، آندورفین در ذهن شما آزاد می شود و استرس را کاهش می دهد.
خنده، نه تنها دردهای فیزیکی، بلکه دردهای ذهنی را کاهش می دهد. درحالی که می خندیم، به طور طبیعی امیدوارتر و مثبت اندیش تر هستیم و در آن لحظه به خودمان و دنیا می گوییم"من از آزار دیدن و ناراحت بودن جلوگیری می کنم."خنده به ما کمک می کند که در برابر ناامیدی ها و غصه ها سربلند بیرون بیاییم. در برابر هر موقعیتی یک استراتژی تقریباً خنده دار وجود دارد، که تنها بایستید، نگاه کنید و شاهد آن باشید.
چه کارهای دیگری کمک می کند در سختی ها بتوانیم مقاومت کنیم؟ زمانی که عالی بودن و تلاش برای عالی شدن خودمان را متوقف می سازیم در این شرایط می توانیم به خودمان بخندیم، بخندیم امّا دوباره از نو شروع کنیم.
***
نکته

زندگی آنقدرها هم جدی نیست. بیشتر از جدی بودن، شوخ طبعی و خنده را تمرین کنید.
***فصل ۲: یک روز در زمانزمانی که زندگی سخت می شود

زمانی که زندگی سخت می شود، چگونه زندگی می کنید؟
زمانی که عزادار، تنها و شکست خورده هستید، چگونه تحّمل می کنید و ادامه می دهید؟
دراین زمان، تنها می توانید کنترل مشکلات را به دست گیرید، همانند زمانی که از کوه بالا می روید. اگر به صخره نوردی بروید و در لبه پرتگاهی گیرکنید، ناگهان تنها به همان لحظه فکر می کنید. آینده را فراموش می کنید و همه ی تلاشتان به سمت گام بعدی خواهد بود. سپس گام بعدی؛ گام به گام و ذره ذره، با دقت زیاد، حرکت می کنید. درنهایت، مسیر خود را می یابید. چنین استراتژی برای زندگی روزمره کارآمد است. زمانی که همه چیز ناراحت کننده می شود، تمام تمرکز خود را صرف همان لحظه کنید.
در یک لحظه می توانید از عهده یک مشکل برآیید و یک قدم به سمت جلو بروید و کمی اعتماد به نفس به دست آورید و قدم بعدی و سپس قدم های دیگر را بردارید. درنهایت، متوّجه می شوید که سختی ها پایان یافته اند.
اگر نگران:
الف) کارهایی که باید درماه بعد انجام دهید هستید، یا
ب) چیزهایی که ممکن است درسال آینده به خوبی پیش نروند،
نمی توانید کاری انجام دهید، تنها می توانید از عهده یک روز برآیید و اگر کنترل ۲۴ساعت، برای شما سخت است تنها به همان دقایق فکر کنید.
***
نکته
نهایت کاری که میتوانید انجام دهید این است که تمام تلاشتان را تا وقت خواب انجام دهید. اجازه دهید فردا خودش را بسازد.
***اسطوره شادی

در سال ۱۹۹۰، رونالد اینگهارت نتایج یک تحقیق گسترده درباره شاد زیستن را بین ۱۷۰۰۰۰ نفر در۱۶ کشور منتشر کرد.
از شرکت کنندگان سوالاتی چون:"چقدر خوشحال هستید؟" یا" آیا شما از زندگی تان راضی هستید؟" پرسیده شد. رونالد مشتاق بود ببیند آیا سن بر روی خوشحالی تاثیر دارد یا خیر. بنابراین، او داده ها را بر اساس گروه های سنی طبقه بندی کرد.
فکر می کنید چه کسانی از همه غمگین تر بودند؟ نوجوانان؟ یا میانسالان؟
فکر می کنید چه گروهی از همه شادتر بودند؟
نتایج به این شرح ثبت شد:

۱۵-۲۴ ساله ۸۱%- رضایت از زندگی
۴۵-۳۴ ساله ۸۰%- رضایت از زندگی
۳۵-۴۴ ساله ۸۰%- رضایت از زندگی
۴۵-۵۴ ساله ۷۹%- رضایت از زندگی
۵۵-۶۴ ساله ۷۹%- رضایت از زندگی
۶۵ به بالا ۸۱%- رضایت از زندگی

نتایج همه گروه ها تقریبا یکسان بود.
در یک تحقیق دیگر، ویلیام استاک و موریز اوکان در دانشگاه روانشناسی دقیقاً به چنین نتایجی دست پیدا کردند. آن ها نتایج بیش از ۱۰۰ تحقیق روانشناسی را بررسی کردند و باز هم به این نتایج دست یافتند. در نتیجه، سن بیش از یک درصد روی شادی تاثیر ندارد. برخلاف تمام اسطوره ها و تمام مشکلاتی که درباره نوجوانان و مشکلات میانسالی گفته می شود سن تقریبا هیچ تاثیری روی شاد زیستن ندارد.عادت های بد را دور بریزید

بیشترما نگران هستیم. نگران شغل، بچه ها وآنچه که همسایه ها فکر می کنند. حتی برخی از مردم به شما می گویند که باید نگران باشید. اما زیان های نگران بودن، بیشتر از فواید آن است. اولاً، باعث جذب بدشانسی می شود. دوم این که، برای سلامتی مضر است. حال باید دربرابر نگرانی ها چه کار کنید؟
آن را به عقب موکول کنید!!!؟
ابتدا اقدامی کنید و آن را کاملاً از بین ببرید. این کاری است که مردم موفق انجام می دهند. هرگاه که می خواهید نگران باشید از خود بپرسید "هم اکنون، مشکل چیست؟" حدس بزنید در شرایطی که زندگی دشوار شده است چه چیزی نصیب شما می شود؟ درواقع، شما مشکلی ندارید. درست است که حوادث و وقایع ناراحت کننده رخ می دهند همانند: بیماری ها، بحران های مالی و غیره. امّا این ها دلیل نمی شود که همانند یک موش ترسو زندگی کنیم. زمانی که بحران ها می آیند، می توانید با آن ها لحظه به لحظه مقابله کنید. تنها وقتی که ذهن شما به سمت آینده متمرکز می شود، شما را آزار می دهد. ذهن شما دوست دارد، شما را به سمت آینده سوق دهد. امّا بهتر است در زمان حال باقی بمانید، هر کاری را که امروز می توانید انجام دهید، و نگرانی درباره آینده را متوقف سازید. به زندگی خود نگاه کنید، آیا موقعیتی وجود داشته است که نتوانسته باشید در آن زنده بمانید؟! مطمئناً، چنین موقعیت هایی وجود نداشته است. شما می توانید به زمان حال رسیدگی کنید، فکر کردن به آینده است که مشکل ساز است.
***
نکته
" وقتی نگرانی میآید، آن را از بین ببرید و زمانیکه کسی از شما میپرسد " درباره این موضوع نگران نیستید؟" بگویید نگرانی وجود دارد اما من به سراغ آن نمیروم."
***نظرات کاربران درباره کتاب در لحظه شاد باشید

کتابهای اندرو متیوس همگی عالین
در 1 ماه پیش توسط مرضیه صمیمی پرور