عادل فردوسی‌پور - پیگیر اخبار نباشید
Loading

چند لحظه ...
کتاب پیوستگی متن قرآن کریم

کتاب پیوستگی متن قرآن کریم
رویکرد زبان‌شناختی

نسخه الکترونیک کتاب پیوستگی متن قرآن کریم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۱,۴۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب پیوستگی متن قرآن کریم

این پروژه به علت بکر بودن موضوع آن با فراز و نشیب‌های فراوانی مواجه شد. به ویژه به علت کمبود و نبود منابع موردنیاز در این باب از یک طرف و جوان بودن مطالعات زبان‌شناسی در کشور از طرف دیگر، تغییراتی در ساختار و فصل‌بندی نهایی پروژه ایجاد شده است. تغییرات مذکور در طی پروسه پژوهشی و مطالعات گسترده و به پیشنهاد کارشناسان و با تأیید متصدیان پروژه صورت گرفته است تا در انتهای کار شاهد نتیجه‌ای درخور باشیم. بر این اساس نتایج این پژوهش، در قرآن (و هر متن دیگری) سه نوع پیوستگی قابل شناسایی است که به‌صورت سه ساختار معناشناختی، معانی بیانی و بافتاری در متن ایفای نقش می‌کند. لذا هر متنی به‌منظور ایجاد پیوستگی بین اجزای پراکندۀ خود نیازمند سه نوع پیوند است: ۱- پیوندهای معناشناختی ۲- پیوندهای معانی بیانی ۳- پیوندهای بافتاری هر یک از این پیوستگی‌ها به‌صورت مجزا و مفصل به ترتیب در سه بخش دوم، سوم و چهارم مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در بخش اول نیز برخی مطالب کلی پیرامون مسئلۀ «پیوستگی» همچون: پیشینۀ مسئله در آثار مکتوب اندیشمندان اسلامی و رد و پای آن در مطالعات علوم قرآنی ارائه ‌شده است. در پایان مجدداً متذکر می‌شویم، این تحقیق در نوع خود گامی جدید و جدی در مطالعات بین‌رشته‌ای است که این دست مطالعات خود را مرهون راهنمایی‌های استاد گرانقدر و ذی‌قیمت خود جناب آقای دکتر پاکتچی هستیم که به‌حق چراغ راه ما شدند و با مطالعات میان‌رشته‌ای خود بسترهای جدیدی را پیش روی دانشجویان خود قرار دادند و گستره وسیعی از مطالعات جدید را در علوم قرآن و حدیث فراهم نمودند. امید که اینچنین گام‌ها در بین استادان محترم و اهل ‌فن به نیکی یاد و پشتیبانی شود و جلوۀ پسندیدۀ «نقد و بررسی»، به دور از هرگونه پیش‌داوری منفی یا مثبت، در تمام زوایای این‌گونه پژوهش‌ها نمایان شود تا نگاه تیزبین استادان دیروز، چراغ راه جوانان نواندیش پژوهشگر در عرصۀ مطالعات دینی باشد.

ادامه...

مشخصات کتاب پیوستگی متن قرآن کریم

بخشی از کتاب پیوستگی متن قرآن کریم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب پیوستگی متن قرآن کریم