فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بازیگری

کتاب بازیگری
جلد اول

نسخه الکترونیک کتاب بازیگری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۱۸۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب بازیگری

همه می‌دانند که جسم و روح رابطه‌یِ تنگاتنگی با یکدیگر دارند و مدام روی همدیگر اثر می‌گذارند. کم کار کردن روی بدن یا به عکس، بیش از حد عضلانی کردن آن، سستی اراده و افت توانایی‌های فکری و عاطفی را در پی دارد. عادت‌ها، وسواس‌ها و از شکل‌افتادگی‌های خاص بدنی، نتیجه‌ی فعالیت‌های مختلف و زندگی‌های شغلی متفاوت است. برای همین، پیدا کردن آدم‌های کاملاً متعادل، کار سختی است. آدم‌هایی که جسم و روح‌شان در یک هماهنگی آرمانی پرورش‌یافته باشد. اما بازیگری که می‌خواهد به وسیله‌یِ بدن، جنبش‌‌های ذهن و احساسش را بیان کند، باید به این هماهنگی برسد. لازمه‌یِ این هماهنگی، تعادل کامل بین جسم و روح است. خیلی از بازیگران، می‌توانند لایه‌های زیرین نقش را احساس کنند؛ می‌توانند شخصیت را با تیزهوشی تحلیل کنند؛ اما وقتی نقشی را بازی می‌کنند، نمی‌توانند ادراک و احساس‌شان از نقش را به تماشاگر منتقل کنند.

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.4 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۰۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب بازیگری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

بازیگری

جلد اول (کلیات)

میخاییل چخوف

مترجم: کیاسا ناظران

حق انتشار الکترونیک برای فیدیبو محفوظ استبرای پدرم

ک. ن

مقدمه

تئاتر سنت جیمز
نیویورک، ۲۳ ژوئیه ی ۱۹۵۲

استاد عزیزم
جناب آقای چخوف
به گمانم، آخرین بار، ده سال پیش بود که همدیگر را دیدیم. من سالیان سال به دنبال نظریه هایی بودم که سرانجام در آموزه های شما پیدای شان کردم و فکر می کنم در طول یک سالی که بخت یارم شد و با شما کار کردم، هیچ وقت فرصتی دست نداد تا این مطلب را به شما بگویم.
جست وجوی من در واپسین سال های دهه ی بیست آغاز شد. آن زمان، شما با نمایش های اریک چهاردهم، شب شاهان، هملت و... به پاریس آمده بودید. بعد از دیدن یکی از اجراهای تان، مطمئن شدم که فقط با شما می توانم چیزی را که دنبالش می گردم، کشف کنم. من در جست وجوی روشی بودم عینی و ملموس، برای دستیابی به چیزی دست نایافتنی: تکنیک دراماتیک.
سال ها بود که تحقیق و پژوهش می کردم، اما چیزی را که واقعا می خواستم پیدا نمی کردم. وقتی شما در دارتینگتون هالِ انگلستان، تئاتر چخوف را پایه گذاری کردید، سعی کردم به گروه تان بپیوندم، اما خبردار شدم که به همراه بیشتر اعضای گروه، به کانکتیکاتِ آمریکا مهاجرت کرده اید. چرخ روزگار اما چرخید و سال ها بعد، توانستم به آمریکا سفر کنم؛ فقط به نیت کار کردن با شما.
و تازه امروز که دست نوشته ی بازیگری را در دست دارم، احساس می کنم سرانجام به هدفم رسیده ام. این کتاب دقیقا درباره ی آن چیزهایی حرف می زند که دنبال شان بودم و سعی داشتم به تنهایی کشف شان کنم. تمام چیزهایی که سعی کرده ام در کارم از آن ها استفاده کنم؛ البته پس از دوران کوتاهی که لذت شاگردیِ شما نصیبم شد. چون به رغم دوره های زیادی که گذرانده ام و به رغم همکاری با بازیگران، کارگردان ها و استادان بسیار خوب، هیچ کجا، آن چیز را که در تکنیک دراماتیک، مهم ترین چیزهاست یاد نگرفتم. البته همه جا درست دیالوگ گفتن و فن بیان را به آدم یاد می دهند، اما بعد، با چند قاعده ی بسیار مبهم و با واژه هایی که هیچ محمل ملموسی ندارند، هنرجو را رها می کنند تا مهم ترین و اساسی ترین عنصر بازی دراماتیک را به تنهایی کشف کند. این عنصر، خود شخص بازیگر است. یک پیانیست، سازی در اختیار دارد. او می تواند با انجام تمرین هایی مشخص، پیانو را به خدمت بگیرد و با استفاده از آن، مثل هنرمندی واقعی، هنرش را بیان کند. اما بازیگر برای بیان خود، سازی در اختیار دارد که مسلط شدن بر آن سخت ترین کارهاست. ساز او، خودش است. بدنش و احساسش. و خاستگاه تمام سردرگمی هایی که مسئولیتش برعهده یِ مدرسه های تئاتر است، در همین جاست. برای همین، هر بازیگری، برای خواندن دست نوشته های شما که اکنون پیش رویِ من است، باید هم وزن آن طلا بپردازد. گفتم هر بازیگری؛ فراتر می روم و می گویم هر هنرمندی.
همان طور که گفتم، از سال ها پیش، در هر زمینه ای که کار کرده ام، آموزه های شما را به کار بسته ام؛ چه در تئاتر، چه در تلویزیون؛ به عنوان بازیگر، کارگردان، طراح صحنه، مسئول هماهنگی سریال های تلویزیونی و...
به نظرم، کتاب بازیگری شما، بهترین اثر در نوع خود است. می توان گفت در این زمینه، تا امروز کتابی همپایه یِ این اثر چاپ نشده است. باید اعتراف کنم که خواندن این اثر، مثل خواندن یک رمان خوب، جذاب و شیرین است.
باز هم از شما سپاسگزارم که مستقیم ترین روش دستیابی به مکانیسم آفرینش را در اختیار من و دیگر بازیگران قرار دادید.

شاد باشید
یول براینر

نتیجه ی پژوهش های من درباره ی تسلط درونی بر مکانیسم آفرینش در این کتاب آمده است. این پژوهش ها، سال ها پیش در تئاتر هنر مسکو در روسیه آغاز شد. من شانزده سال با آن تئاتر همکاری داشتم و آموزه های استانیسلاوسکی، نمیرویچ دانچنکو، واختانگوف و سولرژیتسکی را دنبال کردم. به عنوان بازیگر، کارگردان، استاد و سرانجام مدیر دومین تئاتر هنر مسکو، توانستم روش های بازیگری ام را تنظیم کنم و آن ها را در غالب تکنیکی مشخص سروسامان دهم. این کتاب درباره یِ همین تکنیک است.
پس از ترک روسیه، سال ها در لتونی، لیتوانی، اتریش، فرانسه، انگلستان و سرانجام در آلمان در کنار ماکس راینهارد کار کردم. بخت یارم بود. با بازیگران و کارگردان های مشهوری از هر سبک و سیاق آشنا شدم. مردانی فراموش نشدنی مثل شالیا پین، میرهولد، موآسی، ژووه، گیلگاد و خیلی های دیگر.
اجراهایم از شب شاهان برای تئاتر هابیما، اپرای پارسیفال در ریگا و لطافت سوروچینسک در نیویورک، فرصت مغتنمی بود برای گسترش و تعمیق دانسته هایم.
در شب هایی که آخرین اجرایم (لطافت...) روی صحنه بود، گفت وگوهایی داشتم با مرحوم سرگئی راخمانینف. این گفت وگوها، الهام بخش اضافات تازه و سودمندی بر روش من بود.
در ۱۹۳۶، آقا و خانم اِلمِهرست به همراه دوشیزه بئاتریس ستریت، در دِوُن شایر انگلستان، یک مدرسه ی هنرهای دراماتیک تاسیس کردند؛ به این نیت که بعدها تئاتر چخوف را پایه گذاری کنند. من به عنوان مدیر هنری، در این مدرسه، تجربه های ارزشمندی درباره ی تکنیک شخصی ام کسب کردم. این مدرسه، پیش از آغاز جنگ دوم جهانی، به آمریکا منتقل شد. آن جا این تجربه ها را دنبال کردم و مدرسه کم کم به تئاتری حرفه ای تبدیل شد که همگان آن را به اسم «بازیگران چخوف» می شناختند.
اگر تلاش های این مدرسه در اجرای آثار کلاسیک ادامه پیدا می کرد، بی تردید، اصول تازه تری از هنر دراماتیک به محک تجربه گذاشته می شد. متاسفانه، بیشتر بازیگران ما به خدمت زیر پرچم فراخوانده شدند. من چند بار تلاش کردم تا کار را با بازیگران برادوی از سر بگیرم، اما آن ها هم به خدمت نظام رفتند و یک بار دیگر مجبور شدم کارم را رها کنم.
اما حالا، پس از سال ها پژوهش و تجربه، احساس می کنم باید اندیشه هایم را که نتیجه ی یک عمر کار است، به رویِ کاغذ بیاورم تا بازیگران و دیگر علاقمندان تئاتر آن ها را ارزیابی کنند.
پیشاپیش، باید سپاسگزاری کنم از پل مارشال آلن، به خاطر همراهی ارزشمندش در تهیه ی این کتاب. از بتی راسکین اپلتون، از دکتر سرژ برتنسون، از لئونیداس دودارو ـ اُستینسکی، از هارد هارتفیلد و به ویژه از درد دو پری، شاگردم که روش مرا با صلاحیت بسیار تدریس می کند. از همگی سپاسگزارم به خاطر همکاری شان.
همچنین از چارلز لئونارد بسیار سپاسگزارم. نویسنده، فیلم ساز و کارگردانی که با شناخت عمیقی که از روش من دارد، ویرایش نسخه ی نهاییِ دست نوشته ام را به عهده گرفت. از او بسیار سپاسگزارم که با استعداد بی همتایش به یاری من شتافت.

میخاییل چخوف
بورلی هیلز، کالیفرنیا، ۱۹۵۲

نظرات کاربران درباره کتاب بازیگری

یکی از بهترین کتاب ها در زمینه بازیگری که علاوه بر تکنیک های خوبش دید و نگرش انسان نسبت به بسیاری از مقوله های تئاتری رو متحول می کنه. به شدت توصیه میشه
در 4 ماه پیش توسط احمد ملک نژاد
عالیست
در 3 ماه پیش توسط احسان افچنگی
میخاییل چخوف یکی از بهترین هاست
در 2 ماه پیش توسط محمد علیدادی