فیدیبو نماینده قانونی دانشگاه امام صادق (ع) و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب یادگیری چگونه یاد گرفتن

کتاب یادگیری چگونه یاد گرفتن

نسخه الکترونیک کتاب یادگیری چگونه یاد گرفتن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب یادگیری چگونه یاد گرفتن

کتاب حاضر برای افرادی نوشته شده که معتقدند یادگیری، چه در محیط مدارس و چه در محیط‌های آموزشی دیگر، می‌تواند مؤثرتر از وضعیت فعلی باشد. این اثر، نتیجه شصت سال تجربه نویسندگان و پژوهشگران در مشکلات آموزشی کلاس‌های درس و محیط‌های آموزشی است. فراگیران طالب آموزش، نزدیک یک قرن است که از دیدگاه روان‌شناسان رفتاری که یادگیری را مترادف تغییر رفتار می‌دانند، رنج می‌برند. این در حالی است که ما معتقدیم تنها یادگیری انسانی است که به تغییر تجربه منجر خواهد شد. به همین دلیل سؤال بنیادین این کتاب این است که چگونه می‌توانیم به افراد کمک کنیم تا در برابر تجربه خود، واکنش نشان داده و معانی جدیدی از توانمندی را به وجود آورند؟ این در حالی است که روان‌شناسی رفتاری و بسیاری از علوم شناختی معروف امروزی، اهمیت احساسات در تغییر تجربه را نادیده می‌گیرند؛ در حالی که تجربه انسان نه تنها تفکر و عمل، بلکه احساس را نیز در بر دارد و تنها زمانی که تمام این موارد مورد توجه قرار بگیرد، می‌توان به توانمندی افراد در غنی‌سازی تجربیا‌ت‌شان امیدوار بود.

ادامه...
  • ناشر دانشگاه امام صادق (ع)
  • تاریخ نشر
  • زبانفارسی
  • حجم فایل 4.35 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۵۴ صفحه
  • شابک

معرفی رایگان کتاب یادگیری چگونه یاد گرفتن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سخن ناشران

بسم الله الرحمن الرحیم
«لقد منّ الله علی المومنین اذ بعث فیهم رسولاً من انفسهم یتلوا علیهم آیاته و یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلال مبین»
(قرآن کریم، سوره مبارکه آل عمران، آیه شریفه ۱۶۴)

حمد و ثنا، خداوند بزرگ و ذات احدیت را که برای عالمان و دانشمندان، جایگاه و درجه ای در نزدیکی جایگاه پر عظمت خویش قرار داده است. هم او که در این آیه شریفه بر مومنین منت نهاد؛ آنگاه که از خودشان رسولی برانگیخت تا آیات وحی بخواند و آنان را بشارت و بیم دهد. و به راستی که مرتبت علم و دانش و فضل و معرفت نزد خداوند چنان رفیع است که ذات احدیت به واسطه اعطای آن به آدمی، بر بشریت منت نهاده است.
خداوند را شاکریم که در عصری که هنوز برخی کشورهای جهان، زنان را واجد شرایط شرکت در محافل سیاسی، اجتماعی و علمی نمی دانند، خواهران گرامی ما در عرصه علم و تحقیق و پژوهش پیش می تازند و با اراده استوار خویش، اندیشه ها را به تکاپو و قلم ها را به حرکت وا می دارند (رئیس محترم دانشگاه امام صادق (ع) آیت الله مهدوی کنی)
این توفیق الهی است که یک مرکز داعیه دار علم و دانش، بتواند برای دست یابی به اهداف بلند خود، برنامه هایش را بر مدار معرفت و دانایی قرار دهد؛ چرا که علم و معرفت از چنان قدر و منزلت و عظمتی برخوردار است که باید گام نهادن در مسیر آن را، لطف الهی دانست. پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع)، این افتخار را داشته که با فعالیت های راهبردی و بلندمدت، فعالیت های میان مدت و فعالیت های کوتاه مدت، در مسیر علم و معرفت گام بردارد و هم اینک افق بلندی را در چشم انداز علمی خویش پش رو دارد. از جمله فعالیت های این مرکز که با هدف دستیابی به رویکردهای تعیین شده دانشگاه در بخش های علمی، آموزشی و پژوهشی انجام شده، می توان به انجام طرح ها و پژوهش های مختلف و انتشار آن ها در قالب کتاب اشاره کرد.
این در حالی است که معاونت پژوهشی، از زمان تشکیل تا کنون سعی کرده در همه برنامه ها و فعالیت های خود، الگوی اسلامی ـ ایرانی رشد و تعالی و پیشرفت در مسیر اهداف متعالی و بلند نظام جمهوری اسلامی را به کار برده و با عمق بخشیدن به این فعالیت ها و تهیه و تنظیم برنامه های راهبردی، در راستای محقق ساختن پژوهش های علمی، راهبردی و کاربردی دانشگاه گام بردارد. همچنین این مرکز تلاش می کند با انجام مطالعات و پژوهش های علمی به ویژه در بخش زنان، مطابق با ساختار علمی دانشگاه به عنوان سازمانی دانش بنیان، برنامه محور، توسعه گرا و تحول مدار، به نیازهای رو به رشد جامعه فراگیران و نسل جوان پاسخ دهد.
خوشبختانه این فعالیت مورد استقبال اساتید، دانشجویان و فعالان برخی محیط های علمی در بهره برداری از کتب چاپ شده قرار گرفته که به همین دلیل از همه افرادی که ما را در این مسیر همراهی کرده، تشکر و قدردانی می کنیم و از همه محققان و فرهیختگان گرامی برای همکاری در امور علمی پژوهشی دعوت به عمل می آوریم.

معاونت پژوهشی دانشگاه
اداره کل پژوهش
حوزه معاونت پژوهشی و فناوری
پردیس خواهران

شرح کتاب

از جمله نیازهای جدی زندگی در دنیای پرشتاب امروز که حجم و سرعت تحولات و دگرگونی های آن در تمام قرون و اعصار بشر بی سابقه است، شکل دادن به تحولات و نوآوری های آموزشی، به ویژه در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است؛ چرا که این موارد از موثرترین راه هایی است که می توانیم به کمک آن ها، فاصله خود را با تحولات جهانی کمتر کنیم. به همین دلیل جامعه ما بیش از هر زمان دیگری، نیازمند افراد هوشمند، خلاق و نوآور است و این وظیفه نظام آموزشی است که افرادی خلاق و با اندیشه های انتقادی پرورش دهد. این افراد توانایی حل مسئله و گشودن گره ها و معضلات را دارند و اطلاعات و دانش هایی که با گذشت زمان به سرعت منسوخ می شود را انباشته نخواهند کرد.
برنامه درسی نیز از این فرایند جدا نیست و در راستای تغییرات ایجاد شده در آموزش عمومی، در حال دگرگونی و تغییر است. به دست آوردن چنین برآیندی، به یک تغییر الگو در آموزش نیاز دارد که شامل حرکت از برنامه درسی طوطی وار به سمت برنامه درسی بابرنامه است که در آن معلمان و فراگیران می توانند به کشف دانش و آگاهی بپردازند. در رویکردهای جدید، انتقال دانش از طریق معلم و کتاب به حافظه و تکرار، جای خود را به ساختن دانش از طریق یادگیری معنا دار داده و این تحول، با گذر از دیدگاه رفتارگرایی به دیدگاه شناخت گرایی و به ویژه دیدگاه سازنده گرایی، صورت گرفته است.
کتاب حاضر به همت خانم ها فریده صیادی و لیلا زمانی کوخالو، برای آموزش مفاهیم یادگیری یا نقشه مفهومی یادگیری تدوین شده و از آنجایی که نخستین مخاطب این کتاب، دانشجویان، معلمان ، طراحان آموزش و کارشناسان برنامه ریزی موسسات آموزشی هستند، مترجمان سعی کرده اند بدون هر نوع گرایشی، روان شناسی یادگیری را با توجه به هر دو رویکرد رفتاری و شناختی مطرح کنند تا کتاب حاضر از این جهت، از اطلاعات جامعی برخوردار باشد.

مقدمه نویسنده

کتاب حاضر برای افرادی نوشته شده که معتقدند یادگیری، چه در محیط مدارس و چه در محیط های آموزشی دیگر، می تواند موثرتر از وضعیت فعلی باشد. این اثر، نتیجه شصت سال تجربه نویسندگان و پژوهشگران در مشکلات آموزشی کلاس های درس و محیط های آموزشی است.
فراگیران طالب آموزش، نزدیک یک قرن است که از دیدگاه روان شناسان رفتاری که یادگیری را مترادف تغییر رفتار می دانند، رنج می برند. این در حالی است که ما معتقدیم تنها یادگیری انسانی است که به تغییر تجربه منجر خواهد شد. به همین دلیل سوال بنیادین این کتاب این است که چگونه می توانیم به افراد کمک کنیم تا در برابر تجربه خود، واکنش نشان داده و معانی جدیدی از توانمندی را به وجود آورند؟
این در حالی است که روان شناسی رفتاری و بسیاری از علوم شناختی معروف امروزی، اهمیت احساسات در تغییر تجربه را نادیده می گیرند؛ در حالی که تجربه انسان نه تنها تفکر و عمل، بلکه احساس را نیز در بر دارد و تنها زمانی که تمام این موارد مورد توجه قرار بگیرد، می توان به توانمندی افراد در غنی سازی تجربیا ت شان امیدوار بود.
خوانندگان این کتاب به طور حتم در زمان مدرسه و در برخی از موارد، تاثیر شگرف تجربه ای که حس «من خوب هستم» را تهدید کرده، تجربه کرده اند. این در حالی است که در تحقیقات خود بارها شاهد بوده ایم، رویه های آموزشی که یادگیرندگان را به سمت درک معنی وظیفه آموزشی هدایت نمی کنند، معمولاً در ایجاد اعتماد به توانایی ها، ناتوان بوده و باعث تقویت حس تسلط بر رویدادها نخواهند شد. در حالی که برنامه های کارورزی به گونه ای طراحی شده که رفتارهای مورد نظر مانند حل یک مسئله ریاضی را به نتیجه می رسانند. در این میان برنامه های پرورشی نیز باید بتوانند برای ارتباط دانش جدید با آنچه از قبل وجود داشته، پایه درک چرایی و چگونگی این ارتباط را ایجاد کرده و اطمینان حاصل کنند که از این دانش جدید، برای ایجاد رفتارهای جدید استفاده خواهد شد.
مدرسه برای دانش آموزان، در بیشتر مواقع نوعی ظلم به حساب می آید؛ زیرا دستور العمل های سخت گیرانه، مطلق و یادگیری رایج در کلاس های درس، پاداش های درونی اندکی را به همراه دارد. دانش آموزانی که معنا را در چنین دستورالعمل هایی جستجو می کنند، غالباً با شکست مواجه می شوند و مدرسه برای چنین دانش آموزانی در بهترین حالت، خسته کننده و در بدترین حالت، با تحمل رنج تمسخر معلمان، هم کلاسی ها و حتی دوستان همراه است. متاسفانه در سیستم آموزشی امروز، معمولاً این دانش آموزان را به خاطر ناتوانی در یادگیری، سرزنش می کنیم و آن ها را در رده ناتوان یادگیری یا مردودی های مدرسه یا به عبارت ساده تر در گروه بازنده ها، دسته بندی می کنیم که پیامد این شکست هم برای دانش آموزان و هم برای جامعه بسیار سنگین خواهد بود.
پرسش های یادگیری را نمی توان به صورت جامع پاسخ داد؛ مگر این که به سه مسئله مشترک در پرورش توجه کنیم:
۱ـ معلمان چگونه تدریس می کنند؟
۲ـ سرفصل برنامه درسی به چه ترتیب آماده می شود؟
۳ـ آماده سازی محیط تربیتی چگونه است؟
راهبردهایی که در پاسخ به این سوال ها ارائه می شود، با آموختن یادگیری انسانی، آموختن ماهیت دانشی، ساختاربندی دانش نوین، طراحی بهتر برنامه درسی و امکانات راهبردی پرورشی، باعث ارتقاء تربیت دانش آموزان خواهد شد.
ما به هیچ عنوان قصد جسارت به معلمان را نداریم؛ بلکه به دنبال پذیرش حس موفقیتی هستیم که هنگام تسهیم معانی بین معلمان و دانش آموزان حاصل می شود و در صدد پشتیبانی عاطفی از هر دو گروه هستیم. الزامی نیست که رابطه بین دانش آموزان و معلمان توافقی باشد؛ بلکه اقدامات پژوهشی نامناسب یا برنامه های درسی ناکارآمد یا هر دو آن ها باید مورد سرزنش قرار بگیرد. در بیشتر مواقع، مشکلات تربیتی را می توان تغییر داد و جالب اینکه، بیشتر این تغییرات، هزینه بر نیستند. اما باید گفت اگر چه دوره هایی که راهبردهای پرورشی جدید را ارائه می دهند یا دوره های جدید را به وجود می آورند، هزینه مالی به همراه ندارند، اما تغییر ذهنیت برای ما با هزینه اندکی همراه خواهد بود. حال سوال این است که آیا ایده های ما مقرون به صرفه است؟ در پاسخ تنها باید این نکته را در نظر داشت که آیا معلمان، برای جایگزینی ایده های مختلف به جای آنچه غیرعملی و طاقت فرسا است، تلاش کرده اند؟ و آیا روش هایی که به دانش آموزان آموزش می دهیم، مورد استفاده قرار می گیرد؟ باید توجه داشت که معلمان علاوه بر اینکه می توانند دلیل یادگیری باشند، می توانند بر آموزش نیز تمرکز کنند. زمانی که دست یابی به معنای مشترک، از جمله اهداف آموزشی باشد، آنگاه انرژی دیگری در دانش آموزان و معلمان ایجاد خواهد شد. راهبردهای ارائه شده در این کتاب، نه تنها می تواند به یادگیرندگان کمک کند، بلکه می تواند معلمان بهتر و قوی تری تربیت کند؛ چرا که ما معتقدیم یک معلم در شغل خود، می تواند بر زندگی هزاران نفر تاثیر بگذارد.
اعتقاد ما این است که برای ارائه راهبردهای عملی، یک بنیان نظری محکم برقرار است. این کتاب، یک «راهنما» با بنیان نظری قوی است و تحقیقات تجربی قابل توجهی گواه بر این ادعا است. در این کتاب به آثار خود، سایرین و همچنین پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترای بیش از پنجاه دانشجو که با ما همکاری داشته اند، اشاره خواهد شد. البته ناگفته نماند که ما در صدد قانع کردن شکاکان نیستیم؛ بلکه هدف، ارائه راهبردهای قابل اجرا برای کمک به یادگیری دانش آموزان است. همچنین نشان می دهیم که چگونه می توان همین راهبردها را در سازمان دهی بهتر برنامه های پرورشی و منفعت بردن از تحقیقات آتی در تربیت به کار برد. این در حالی است که متوجه شده ایم برای کمک به دانش آموزان در یادگیری، به یک تلاش نوین و اساسی نیاز داریم. البته ما به تازگی پتانسیل انسانی برای یادگیری را مورد کنکاش قرار داده ایم و بدون شک این ایده ها باید در آینده مورد بازبینی قرار گرفته و بسط داده شوند؛ اما تجربه نشان داده که راهبردهای بنیادینی که ارائه می شود، سودمند و قدرتمند است و با رشد قوی تری همراه خواهد شد.
از این رو از شما خواننده عزیز دعوت می کنیم در جریان تربیتی که در ماهیت، بی حد و مرز است، با ما همراه شوید؛ راهی که در آن، برای توان ذهن انسان در ساخت معنای جدید از تجربیات، هیچ حدی وجود ندارد.

جی.دی. نواک/ دی. بی. گوین/ ایتاکا، نیویورک
می ۱۹۸۴

مقدمه مترجمان

میل به دانستن و تلاش برای فهمیدن، از ویژگی های جدایی ناپذیر وجود آدمی است. از این رو، ذهن انسان همواره درگیر انبوهی از پرسش ها بوده و در این میان این پرسش اساسی که فرد درباره دانستن چه می داند و چگونه و تا چه حد می داند، جایگاه خاص خود را داشته است. امروزه اهمیت یادگیری بر هیچ کس پوشیده نیست و هدف اصلی مراکز آموزشی رسمی و غیررسمی، یادگیری و ایجاد تغییر در رفتار مخاطبین است. از این رو، بشر هر روز به دنبال یادگیری های جدید می رود و می خواهد هر چه بیشتر یاد بگیرد؛ چرا که لازمه زندگی و بقاء و دوام در دنیای کنونی، یادگرفتن و به دنبال یادگیری های جدید رفتن است (دیویس، ایور . کی ـ نوروزی و امیرتیموری، ۱۳۷۳).
اگر چه روش هایی نیز وجود دارد که در یادگیری آسان مطالب به ما کمک می کند، اما با این حال یادگیری همواره به عنوان یک مسئله اساسی مطرح بوده و اتفاقاً برای عده ای، این مسئله مشکل تر از مسائل دیگر است. واقعیت این است که نقش یادگیری در همه صحنه های زندگی نمایان است و به همین دلیل، یادگیری، تنها آموختن مطالب درسی یا مهارتی خاص نیست؛ بلکه در رشد هیجانی، رشد شخصیتی و تعامل اجتماعی انسان نقش دارد.
یادگیری در طول زندگی انسان اهمیت داشته و آنچه در فرآیند یادگیری دارای اهمیت است، کسب شناخت و یادگیری معنا و مفاهیم است. استفاده از یک راهبرد، نه تنها یادگیری مفاهیم و امور را آسان کرده، بلکه آن را معنی دار نیز خواهد کرد و اگر این راهبرد به شیوه مناسبی صورت گیرد، می توان آن را برای مدت زمانی طولانی در حافظه ضبط و ثبت کرد. راهبرد یادگیری، تمام فعالیت هایی است که فراگیر در حین یادگیری انجام می دهد تا بر فرآیند یادگیری، یادآوری، تفکر و انگیزه دادن به خود، تسلط و کنترل داشته باشد. اما مشکلی که در این بین وجود دارد، ناآشنا بودن با این راهبردها در یادگیری مفاهیم درسی است (سیف، ۱۳۸۶).
به یاد داشته باشید هیچ مرهمی، شفای همه دردها نیست (دیویس، ایور . کی، ۱۳۷۳). استفاده از راهبردها و فنون مختلف، برای سازمان دهی و ذخیره سازی اطلاعاتی است که آموخته می شود. نقشه مفهومی، نوعی از راهبرد سازمان دهی است که شامل یک شکل دو بعدی می شود و نمایانگر مفاهیم موجود در یک موضوع درسی است.
این حقیقت را باید پذیرفت که ساختن نقشه های مفهومی و استفاده از آن ها در اولین تجربه بسیاری از فراگیران، به ویژه دانشجویان، کار بسیار مشکلی به حساب می آید؛ اما غیرممکن نیست. تنها راه حل غلبه بر این کار مشکل این است که به یادگیرنده کمک کنیم به صورت معنا دار بیاموزد و از نقشه های مفهومی به عنوان یکی از چندین راهبرد یادگیری، استفاده کند؛ چرا که هدف آموزش، آسان سازی یادگیری است.
امید است با توضیحاتی که در ادامه و در ارتباط با نقشه مفهومی ارائه می شود، ضرورت استفاده از راهبردهای مناسب یادگیری در زمان مطالعه برای فراگیران، به ویژه دانشجویان (در تمامی مقاطع) و اساتید، مشخص شود.

فریده صیادی و لیلا زمانی کوخالو
باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، واحد تهران جنوب، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
۱۳۹۵

۱. یادگیری چگونه یاد گرفتن

بحث کلی این کتاب در مورد چیست؟

این کتاب در مورد سهولت تربیت و یادگیری افراد، با استفاده از روش های کمکی است. مفاهیمی وجود دارد که زندگی انسان ها را شکل می دهد؛ به همین دلیل قصد بر این است که به افراد کمک شود تا بتوانند این مفاهیم را بهتر مورد کنترل خود قرار دهند. پرورش به طور موثر، رهایی بخش است؛ اما شکست در آن، بسیار طاقت فرسا است. به همین دلیل هر جا که پرورش صورت می گیرد ـ چه در مدرسه و چه در محیط های آموزشی دیگر ـ باید به افراد کمک شود تا بر وقایع تربیتی، کنترل بهتری داشته باشند.
آلفرد نورث وایت هد(۱) می گوید: «در جست وجوی سادگی باشید، اما به آن اعتماد نکنید.» با در نظر گرفتن این موضوع، برای حفظ پیچیدگی، در پی سادگی هستیم. درواقع گاهی ایده های ساده، مبهم هستند؛ به همین دلیل سعی بر آن است تا با راهبرد های(۲) ساده اما کاربردی، به دانش آموزان در یادگیری و به معلمان در سازمان دهی مواد آموزشی کمک شود. دو ابزار آموزشی اصلی عبارتند از:
۱ـ نقشه مفهومی (شکل شماره ۱ـ ۱) روشی برای کمک به دانش آموزان و معلمان برای فهمیدن معنای مواد آموزشی.
۲ـ نمودار (Vee(۳ دانش (شکل شماره ۲ـ ۱) برای فهمیدن ساختار و درک معنای دانشی و کمک به دانش آموزان و معلمان.
افزون بر این ابزارهای اصلی آموزشی، به توصیف برخی دیگر از راهبرد ها نیز پرداخته می شود تا دانش آموزان و معلمان به سمت حس و معنی مشترک پیش بروند. اگر چه این کار مستلزم تلاش و مهارت بسیاری است، اما تجربه نشان می دهد که می توان به این مهم دست یافت.
در فصل ۲، بحث کاملی در مورد ترسیم نقشه مفهومی ارائه خواهد شد.شکل ۱ـ ۱ نقشه مفهومی، نظرهای مهم درباره سبک و ساخت دانش را نشان می دهد. مفاهیم اصلی در داخل شکل های بیضی نشان داده شده اند و کلمات رابط میان اشکال بیضی، مطالب اصلی را شکل می دهند.

در این کتاب، نظری کاربردی و چشم اندازی ارائه می شود که تاکید دارد افراد با مفاهیم فکر می کنند و به همین دلیل نقشه های مفهومی می توانند این مفاهیم را مجسم کرده و کاری کنند تفکر آن ها بهتر شکل بگیرد. در فصل ۳، به نمودار Vee بر پایه مطالعه شناختی اشاره خواهد شد که دارای مفهومی آسان و روشی تاثیرپذیر است و به دانش آموزان و معلمان و درک ساختار دانش آن ها کمک می کند. تجربه نشان می دهد وقتی افراد نقشه مفهومی و نمودار Vee را در موارد مشابه استفاده می کنند، به ارزش و قدرت این راهبردها پی می برند.شکل ۲-۱ روش های آموزشی Vee گووین را نشان می دهد که برای بیان عناصر روش شناسی و مفهومی به کار برده شده و در روند ساخت دانش یا تحلیل مقاله ها و مستندات دانش حاضر، بر هم تاثیرگذار هستند.

«آموزش، هنر است یا علم؟» این موضوع چندین دهه مورد بحث قرار گرفت. از آنجایی که این بحث تا حدودی شبیه بحث وراثت در مقابل محیط، یعنی عنصر تعیین کننده در عملکرد انسان است، ما وارد آن نخواهیم شد؛ اگر چه مسائل تفصیلی ممکن است ما را مجاب کند این فرضیه کلی را که آموزش می تواند هم هنر (مهارت) و هم علم باشد و همچنین تحت تاثیر محیط و وراثت قرار گیرد، بپذیریم. از آن جایی که امروزه تقریباً هیچ کس از علم اصلاح نژاد حمایت نمی کند، تنها مسئله مورد توجه برای معلمان، بهبود محیط یادگیری است. راهبرد هایی که در این کتاب ارائه می شود، به همان اندازه برگرفته از پیشرفت های نظری در فلسفه و روان شناسی پرورشی است که تجربه های مهندسی، کشاورزی یا پزشکی امروزی برگرفته از پیشرفت ها و بهبودهای نظری موجود در راهبرد های آموزشی است.
در این کتاب فارغ از هر نوع توضیح اضافه درباره این موضوع ها، سعی بر این است که هم زیستی و تجانس موجود بین نظریه توسعه از یک سو و پیشرفت راهبرد های آموزشی از سوی دیگر مورد بررسی قرار گیرد. بشر، دانش را پدید آورده و منظور از بشر، همان دانش آموزان، معلمان و دانشمندان است. برای اینکه دانش آموزان به درک بیشتری در این موضوع دست پیدا کنند، در درس بعدی و در بخش بیان راهبرد ها، این رابطه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
برای برخی از خوانندگان ممکن است جای تعجب باشد که منظور از دانش، ساختن و شکل دادن است. برای این افراد کشف دانش، افسانه است. کشف، شاید در تولید دانش جدید نقش داشته باشد، اما هیچ گاه بیشتر از یک فعالیت درگیر در تولید دانش جدید نیست. ساخت دانش جدید با مفاهیمی که از وقایع یا اشیاء داریم، شروع می شود. منظور از «وقایع»، هر چیزی است که اتفاق می افتد یا ممکن است که به اجبار صورت بگیرد؛ مانند رعد و برق که واقعه ای طبیعی است یا جنگ ها، تحصیل و شکاف اتم که انسان آن ها را به وجود می آورد. منظور از «شیء»، هر چیزی است که وجود دارد و می توان آن را مشاهده کرد؛ مانند سگ ها، ستارگان و انسان ها که از اشیاء طبیعی زنده هستند و خانه ها و ظروف سفالی که شی ء های ساخته شده به دست انسان ها به شمار می روند. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که ساخت دانش می تواند شامل اشیاء و وقایعی باشد که به طور طبیعی اتفاق می افتد، یا شامل اشیاء و وقایعی باشد که به دست انسان ها به وجود می آید. در واقع دانش مانند طلا و نفت کشف نمی شود، بلکه تقریباً مانند ماشین ها یا اهرم ها ساخته خواهد شد. با این توضیح، به نقشی که مفاهیم در ساخت دانش دارند، می پردازیم.
ما مفهوم(۴) را مانند نظمی در اشیاء و وقایع تعریف می کنیم که با برچسب مشخص می شوند. "Chair"، برچسبی است که ما (در زبان انگلیسی) برای مشخص کردن یک شیء با پایه ها، کف و یک پشتی برای نشستن استفاده می کنیم و «باد»، برچسبی است که برای جریان هوا به کار برده می شود. شاید حیوانات هم نظم در اشیاء و وقایع را تشخیص بدهند، اما بی شک انسان برای خلق و استفاده از زبان (نمادها) برای برچسب زدن و انتقال دادن این نظم های دریافتی به دیگران، دارای ظرفیتی منحصر به فرد است. به این ترتیب می توان گفت فرهنگ، وسیله ای است که کودکان از طریق آن می توانند مفاهیمی را درک کنند که طی قرن ها ساخته شده و در این راه، مدرسه ها تقریباً ابتکار جدیدی برای سرعت بخشیدن به این روند به حساب می آیند. ویلیام جیمز(۵) می گوید جهان مانند نوزاد تازه متولد شده ای است که در حال شکوفایی و در عین حال پر از آشفتگی است. اگر چه به طور دقیق نمی توانیم بگوییم این مطلب درست است یا خیر، اما می دانیم که نوزادان به تدریج می آموزند صدای پدر یا مادر خود را که به او غذا می دهد، از سر و صداهای وقایع مهم دیگر اطراف خود تشخیص دهند و گریه های آن ها می تواند تشخیص این نظم های دریافتی در وقایع را نشان دهد. این ظرفیت درونی و ذاتی برای تفکیک و دسته بندی نظم ها و نیز تشخیص یا به کار بردن برچسب ها، باعث می شود کودکان حرف زدن را یاد بگیرند. (همه کودکان تا سن ۳ سالگی این کار را انجام می دهند.) به عبارت دیگر، این امر شاهکار خارق العاده ای است که در بسیاری از موارد، دشوارترین وظیفه تربیتی که افراد با آن مواجه هستند، به حساب می آید. تا زمانی که کودکان اولین مجموعه مفاهیم را با استفاده از تجربه خود نسازند، قادر به استفاده از زبان نبوده و نمی توانند برچسب های منظمی مانند درخت، کانگرو، زمستان یا جشن تولد را تشخیص داده یا بر اشیاء و وقایع، برچسب بزنند. اشتیاق زیاد کودکان برای یادگیری برچسب های جدید و همچنین نظم هایی که آن ها مشخص می کنند، طبیعی است، اما پرسش های تکراری آن ها می تواند برای والدین یا برادران و خواهران شان آزاردهنده باشد. واقعیت این است که کودکان با این کار، شروع به یادگیری قواعد زبانی کرده و با ترکیب برچسب های مفهومی، معانی دقیق بیشتری به اشیاء و وقایع می بخشند. به عنوان مثال «شیر» به «من شیر» تبدیل شده و بعد با عبارت «لطفاً مقداری شیر برای نوشیدن به من بدهید» شکل می گیرد. زمانی که بچه ها به مدرسه می روند، شبکه ای از مفاهیم و نقش های زبانی را یاد می گیرند که این مفاهیم، نقشی ضروری در روند آموزش مدرسه دارد. همچنین کودکان روش هایی را برای سازمان دهی اشیاء و وقایع یاد می گیرند که با آن ها می توانند نظم های جدید را درک کرده و به نوبت، برچسب هایی را تشخیص دهند که این نظم ها را به نمایش می گذارند. به این ترتیب این روند تا زمان کهن سالی انسان و تا آخرین لحظه زندگی ادامه دارد.

نظرات کاربران درباره کتاب یادگیری چگونه یاد گرفتن