فیدیبو نماینده قانونی شرکت چاپ و نشر بازرگانی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ارزش‌گذاری كالا در گمرک

کتاب ارزش‌گذاری كالا در گمرک

نسخه الکترونیک کتاب ارزش‌گذاری كالا در گمرک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ارزش‌گذاری كالا در گمرک

یکی از پرهزینه‌ترین و با اهمیت‌ترین تهدیدهایی که یک واردکننده یا صادرکننده در معرض آن‌ها قرار می‌گیرد، نحوه نادرست اظهار کالا به گمرک و ارائه اطلاعات به گمرک است. ممکن است این وضعیت ناشی از هرگونه سوء‌نظر یا قصد قبلی در مبادرت به تخلف یا قاچاق گمرکی بوده باشد، در این صورت باید به جزییات مربوط به اظهار کردن کالا به گمرک و تبعات هرگونه اظهار خلاف آگاهی داشته باشد تا ناگزیر از تحمل هزینه‌های ناشی از تخلف و قاچاق که در مورد اخیر با ضبط کالا و پیگرد قانونی نیز همراه خواهد بود، نباشد. مواردی که به‌عنوان تخلف و قاچاق گمرکی محسوب می‌شود در این جزوه احصاء شده، راه گریز از آن‌ها نیز توصیه شده است که البته مبتنی بر قانون و مقررات گمرکی است.

ادامه...

بخشی از کتاب ارزش‌گذاری كالا در گمرک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

یکی از پرهزینه ترین و با اهمیت ترین تهدیدهایی که یک واردکننده یا صادرکننده در معرض آن ها قرار می گیرد، نحوه نادرست اظهار کالا به گمرک و ارائه اطلاعات به گمرک است.
ممکن است این وضعیت ناشی از هرگونه سوء نظر یا قصد قبلی در مبادرت به تخلف یا قاچاق گمرکی بوده باشد، در این صورت باید به جزییات مربوط به اظهار کردن کالا به گمرک و تبعات هرگونه اظهار خلاف آگاهی داشته باشد تا ناگزیر از تحمل هزینه های ناشی از تخلف و قاچاق که در مورد اخیر با ضبط کالا و پیگرد قانونی نیز همراه خواهد بود، نباشد.
مواردی که به عنوان تخلف و قاچاق گمرکی محسوب می شود در این جزوه احصاء شده، راه گریز از آن ها نیز توصیه شده است که البته مبتنی بر قانون و مقررات گمرکی است.

مجید نیک مهر
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر بازرگانی

سخن نخست

پژوهش­ها و تحقیقات زمانی ارزشمند و راه­گشا خواهند بود که موجبات توسعه دامنه آگاهی و محدود نمودن حوزه ناآگاهی را فراهم آورد و با علم به اینکه حد علوم بی­نهایت می­باشد می­توان گفت که پژوهش و تحقیقات یک پروسه دائمی و مستمر می­باشد. نتایج پژوهش چه در حوزه بنیادی و توسعه­ای و چه در زمینه کاربردی می بایست دانش فزا و جهل زدا بوده و از روایی بالایی برخوردار باشند.
موسسه مطالعات و پژوهش­های بازرگانی به عنوان عالی­ترین موسسه پژوهشی کشور با بهره­گیری از علوم پژوهشگران زبده و متخصص خود و رصد نمودن فضای اقتصاد بازرگانی در سطح ملی و فراملی در سالیان اخیر منشاء آثار و یافته­های علمی و کاربردی ارزشمندی گردیده است.
در حوزه کاربردی می­بایست گفت که عموماً نتایج این تحقیقات به صورت قوانین مقررات، آئین­نامه­ها و دستورالعمل­های اجرایی جهت تغییر در روش­ها و رویه ها و بهبود وضعیت موجود تدوین می گردد. از ویژگی­های حوزه کاربردی می­توان به دقت، سهولت، سرعت کاربری و پرهیز از پیچیدگی­های غیرمطلوب و دستیابی به نتایج مورد انتظار اشاره نمود.
از این رو تدوین طرح های کاربردی با این هدف بسیار ارزشمند بوده و طبعاً خواهد توانست از بسیاری معضلات نظیر سوءبرداشت­ها، تفاسیر به رای، نادقیقی، زمانبری­های بسیار بالا و نهایتاً هر آنچه که موجب عملی نشدن آیین­نامه­ها و مقررات اجرایی می­گردد جلوگیری نماید. از این رو شرکت چاپ و نشر بازرگانی از شرکت­های وابسته به این موسسه با درک موضوع، برای اولین بار اقدام به نشر کتب کاربردی با متن­های روان و آسان و غیرپیچیده نموده به نحوی که کاربران اعم از تجار و بازرگانان و دست­اندرکاران محترم امور تجارت از این کتاب­ها به صورت خودآموز می­توانند حداکثر استفاده را نمایند. امیدوارم که مجموعه تلاش­های عنوان شده مفید فایده بوده و ابزار مفیدی برای دست اندرکاران محترم امور اقتصادی و بازرگانی باشد. ان­شاءا..

مهدی فتح­اله
سرپرست موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

بخش اول: ارزش گذاری کالاهای ورودی

فصل اول: تعریف ارزش کالاهای ورودی در گمرک

از وظایف اصلی گمرک، وصول حقوق ورودی، عوارض و مالیات ها در مورد واردات قطعی به کشور است.
عوامل اثرگذار در تعیین این حقوق، عوارض و مالیات ها عبارت انداز:

۱) بهای صادراتی (ارزش خرید کالا در مبدا) که در عین حال «ارزش معاملاتی واقعی» باشد.
۲) اجزای دیگری که با این بهای صادراتی باید جمع و مبنا قرار گیرد؛ مثل کرایه حمل از مبدا تا مقصد بارنامه و بیمه باربری
۳) مقدار کالا (وزن و تعداد)
۴) زمان ورود به کشور یا گمرک
۵) کد یا شماره هشت رقمی که در کتاب مقررات صادرات و واردات برای هر کالای معین پیش بینی شده است.
۶) نرخ تعرفه کالا
۷) سایر موارد موثر در تعیین وصولی های گمرک

به ترتیب به هر یک از این عوامل به منظور تعیین مبنایی برای وصول آنچه گمرک طبق قانون موظف شده، اشاره خواهیم داشت.

۱- بهای صادراتی(۱)

۱-۱- تعریف

بهای صادراتی یا ارزش خرید کالا در مبدا؛ یعنی ارزشی که صادرکننده در تاریخ معین برای کالای معینی به تمامی مشتریان از یک کشور، برای ورود به آن کشور بدون هرگونه تبعیضی عرضه می کنند.

۲ -۱- بهای صادراتی طبق اینکوترمز(۲)

بهای صادراتی در داد و ستد برون مرزی بر اساس قواعد پذیرفته شده و حاکم بر معاملات به عنوان شرایط بین المللی تجارت موسوم به Incoterms که از سوی اتاق بین المللی تجارت (۳)ICC تهیه و تدوین می شود، برحسب اینکه محموله خریداری شده، فقط با کشتی از مبدا تا مقصد حمل شود یا فقط «کشتی» مورد نظر نباشد (حمل مرکب) با سه اصطلاح مشخص می شود.
اصطلاحات مربوط به تحویل کالا در مبدا صدور:تحویل کالا در مبدا حمل (بهای صادراتی) در هر حالی مشمول یکی از سه واژه فوق است.
از آن پس سایر کارها را خریدار به عهده می گیرد. در حقیقت نقطه انتقال مسئولیت در مبدا بر اساس شرایط تحویل هر یک از اصطلاحات مذکور تعیین می شود.۳ -۱- سیاهه(۴) خرید تعیین کننده بهای صادراتی است

سیاهه خرید یا «سیاهه بازرگانی» از اصلی ترین اسناد در تجارت(۵) است که در حقیقت یک سند حسابداری به شمار می آید.
طبق نمونه های رایج، یک سیاهه اطلاعات مربوط به کالای مورد معامله، شرایط تحویل، نوع ارز، شماره سفارش، تاریخ سفارش، بانک فروشنده، خریدار، نشانی و مشخصات فروشنده و خریدار و اطلاعات دیگر مورد نیاز خریدار است. به نمونه یک سیاه به شرح زیر توجه کنید و خوب به خاطر بسپارید.1. Usually the buyer or the importer (Who is not the consignee of the shipment because it is consigned to a bank) named in the shipping documents as the party to whom a notice of arrival must also be sent.

۲- اجزای ارزش گمرکی

برای مقاصد گمرکی، «ارزش گمرکی» باید علاوه بر «ارزش صادراتی»؛ یعنی "Cost" که به سه صورت زیر است:هزینه حمل از مبدا تا مقصد بارنامه یعنی:
F=Freight
هزینه بیمه باربری:
I=Insurance
به آن افزوده شود. بدین ترتیب ارزش گمرکی شامل:
C+I+F
یعنی:
Cost+ Insurance+Freight

است. در صورت تعلق هزینه های دیگری که تا حصول به مقصد بارنامه (اولین دفتر گمرکی) به عمل آمده، همچنین هزینه هایی که ممکن است در رابطه با علامت بازرگانی، حق امتیاز نقشه و سایر حقوق مشابه پرداخت شود، در حقیقت ارزش گمرکی به صورت زیر درمی آید:
CV=CIF+X

نکته ها:

۱) توجه داشته باشید که هزینه هایی مانند هزینه ثبت سفارش در وزارت بازرگانی، هزینه و کارمزد مربوط به گشایش اعتبار یا واریز بروات، بهره های بانکی در داخل، هزینه مربوط به اخذ گواهی ها از سازمان ها و موسسه های داخلی مثل گواهی استاندارد، بهداشت و غیره، در احتساب ارزش گمرکی منظور نمی شود.
ممکن است بپرسید، حقوق ورودی و هزینه های مربوط به ترخیص کالا در مقصد چطور؟
پاسخ این است که خیر. این هزینه ها در ارزش گمرکی منظور نمی شوند.
هزینه هایی مثل اخذ گواهی هایی از مبدا از جمله هزینه های قابل احتساب در ارزش گمرکی است.
۲) در بیشتر موارد کالاهای ورودی ارزش گمرکی فقط CIF کالاست، به عبارت دیگر در این موارد فرمول ارزش گمرکی به صورت CV=CIF+0=CIF خواهد بود.

نظرات کاربران درباره کتاب ارزش‌گذاری كالا در گمرک