فیدیبو نماینده قانونی انتشارات دانشگاه تهران و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب سندرم داون

کتاب سندرم داون

نسخه الکترونیک کتاب سندرم داون به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب سندرم داون

فرزند سالم و صالح می‌تواند از عوامل اصلی و مهم نشاط، سلامت و ثبات نظام خانواده باشد و تولد فرزندی با آسیب‌های زیستی و شناختی شاید بار عاطفی، روانی، اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی را به خانواده تحمیل کند. به‌ویژه در مواردی که اختلال فرزند قابل درمان پزشکی نباشد و مادام‌العمر باشد، خانواده به‌شدت دستخوش تغییر و تحول می‌شود. از میان کودکان دارای اختلال در گروه‌های کودکان استثنایی، کودکان با سندرم داون به دو دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. اول اینکه تعداد این کودکان (بدون توجه به نژاد، قومیت و موقعیت جغرافیایی)، در جوامع مختلف به‌نسبت یکسان و زیاد است و دوم رازهای بسیار نهفته‌ای در شناسایی مسائل و علل مربوط به این سندرم هست و تلاش‌ها برای کشف مسائل مبهم مربوط به این سندرم ادامه دارد. با وجود برنامه‌های گسترده‌ای که در جوامع بشری در امر توان‌بخشی و پیشگیری از آسیب‌های ذهنی، جسمی، حسی و حرکتی در سطوح گوناگون به‌کار بسته می‌شود، همواره شاهد این‌گونه آسیب‌ها در جوامع مختلف هستیم. این جوامع برای کاهش بروز آسیب‌های مذکور اغلب به دو اقدام اساسی می‌پردازند، قدم اول سعی و کوشش در امر پیشگیری و جلوگیری از بروز آنها و قدم دوم ایجاد امکانات رفاهی و توان‌بخشی به‌منظور خدمت رسانی به این افراد است. خوشبختانه امروزه با پیشرفت علوم پزشکی و ژنتیک، امکان شناسایی زودهنگام اختلال سندرم داون در دوران بارداری فراهم شده و زوج‌های جوان در فرایند فرزندآوری، می‌توانند با انجام دادن آزمایش‌های مربوط و در موارد مشکوک به ناهنجاری کروموزومی، با استفاده از روش کاریوتایپ به‌منظور تجزیه و تحلیل ترکیب کروموزومی، از سلامت فرزند خود اطمینان یابند. بیش از شصت اختلال مختلف در انسان تشخیص داده شده است که مربوط به کروموزوم‌ها (اختلال در ساختمان و تعداد) می‌شود. افراد مبتلا به این‌گونه ناهنجاری‌ها اغلب شباهت بیشتری به افراد دیگر با کاریوتیپ یکسان دارند تا به والدین خود. انواع ناهنجاری‌ها و ناتوانی‌ها در این افراد دیده می‌شود. تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی با مشاهده کروموزوم‌ها، یکی از مشکلات سلول‌شناسان بوده است، زیرا کروموزم‌ها، به‌طور معمول فاقد نشانگرهای قابل رؤیت برای تفکیک قسمت‌های مختلف آن هستند. ثر حاضر با اندیشۀ ارائۀ اطلس جامعی از جایگاه، فرایند رشد و تحول و ویژگی‌های خاص زیستی، شناختی و روانی و اجتماعی افراد سندرم داون در گسترۀ جهان تدوین شده است.

ادامه...
  • ناشر انتشارات دانشگاه تهران
  • تاریخ نشر
  • زبانفارسی
  • حجم فایل 3.68 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۷۷ صفحه
  • شابک

معرفی رایگان کتاب سندرم داون

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

سندرم داون

غلامعلی افروز - فاطمه نصرتی

حق انتشار الکترونیک برای فیدیبو محفوظ است
آنوپلوئیدی

تحقیقات گسترده تر در آنوپلوئیدی در سال ۱۹۱۶ با کشف بریجز در مگس سرکه ای که فاقد یک کروموزوم X بود (نرهای XO) و مگسی که حامل یک کروموزوم جنسی اضافی بود (ماده های XXY)، ادامه پیدا کرد. آنوپلوئیدی، عبارت است از تغییرات کروموزومی، که درآن یک چند کروموزوم (کمتر از یک مجموعه کروموزومی) به ترکیبات کروموزومی اضافه یا از آن کم می شود. بریجز علت آنوپلوئیدی را عدم انفصال طبیعی(۳۰) می داند. در عدم انفصال طبیعی کروموزوم های همولوگ در فرایند میوز به صورت صحیح از یکدیگر جدا نمی شوند، به طوری که بعضی از گامت ها هر دو کروموزوم همولوگ را دارند و بعضی دیگر فاقد آن کروموزوم خواهند بود. لقاح این گامت های غیرطبیعی زیگوت هایی جدیدی را ایجاد می کند که زیگوت اول را تری زومیک(۳۱) و دومی را مونوزومیک(۳۲) می نامند. این نوع تریزومی از تعویض دو بازوی کروموزوم غیرهمولوگ به دست می آید. برای مثال دو کروموزوم ۱ ۰ ۲ و ۳ ۰ ۴، یک تریزومی که از کروموزوم ۲ ۰ ۳ تشکیل شده باشد را به دست می دهد. این نوع تریزومی را نوع سوم(۳۳) نامند و در اثر جابه جایی به وجود می آید (آساد، ۱۳۸۸).

جدول ۱-۲ حالت های مختلف دیگر کروموزوم هابرگرفته از آساد (۱۳۸۸).

انواع آنوپلوئیدی در انسان

در حدود ۱۰ تا ۳۵ درصد از لقاح های انسانی به گامت های آنوپلوئیدی ختم می شود (هاسولد و دیگران، ۱۹۹۶؛ به نقل از اولیور و همکاران(۳۴)، ۲۰۰۹). در انسان چندین نوع اختلال کروموزومی، که در آن یک کروموزوم اتوزومی اضافه می شود وجود دارد. مهمترین انواع آن عبارتند از:

تریزومی شماره ۱۳

اولین بار توسط پاتو(۳۵) و همکارانش در سال ۱۹۶۰ توضیح داده شد. از عوارض آن اختلال هوشی ـ تحولی(۳۶) است و وجود ناهنجاری به نسبت در تمام ارگانهاست. شدت عوارض تریزومی ۱۳ زیاد است و نزدیک به نیمی از آنها در ماه اول بعد از تولد از بین می روند. روشوتیپ تریزومی ۱۳ شامل ناهنجاری شدید سیستم مرکز عصبی مانند آراین سفالی(۳۷) و مولوپروزن سفالی(۳۸) است؛شکل ۱-۱ کاریوتایپ تریزومی ۱۳

نظرات کاربران درباره کتاب سندرم داون