Loading

چند لحظه ...
کتاب الگوی توسعه آموزش عالی ایران

کتاب الگوی توسعه آموزش عالی ایران
در افق ایران ۱۴۰۴

نسخه الکترونیک کتاب الگوی توسعه آموزش عالی ایران به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۴,۴۵۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب الگوی توسعه آموزش عالی ایران

توسعه مفهومی است که در چند دهه اخیر در حوزه علوم اجتماعی مطرح شده و در آن حوزه از گستردگی و اهمیت قابل ملاحظه­ای برخوردار است. البته این بدان معنا نیست که این مفهوم پیش از نهادمندشدنِ علوم اجتماعی مدرن ذهن بشر را به خود مشغول نساخته بوده است. انسان غیرمدرن نیز همواره تعالی و کمال را به عنوان غایت حیات خود می­پنداشته و سعی داشته راه­های نیل بدان را با توجه به اقتضائات فرهنگی خاص خود بیابد. این دغدغه در شکل نوین­اش با آنچه در جهان پیشامدرن از آن مراد می­شده است تفاوت­های اساسی دارد. این تفاوت امروزه خود را در شکل نگاه جهان غیر غربی به پیشرفت و توسعه و جهان غرب بدان بازتولید کرده است. فرهنگ­های غیرمدرن نیز به توسعه نیازمندند لیکن با توجه به آنچه از تجربه توسعه به معنایِ غربی در جهان غیر غربی به دست آمده می­توان بدین نتیجه رسید که فرهنگ­های غیرغربی که مدرنیزاسیون را نه نتها ارزش نمی­پندارند بلکه آن را نوعی واپس­زدگی تعریف می­نمایند، نیازمند تعریفی نوین و غیروابسته از این مفهومند. در ایران به­ویژه پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، نوعی احساس نیاز به مفهوم­پردازی دیگرگون از توسعه به وجود آمد. در نظریه­پردازی­ها سعی شد تعریفی جدید از توسعه مبتنی بر اقتضائات فرهنگی دینی ایرانی ارائه گردد. پس از دستور مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم تدوین الگوی توسعه و پیشرفت ایرانی- اسلامی در سال­های اخیر پژوهش­های درخور توجهی برای تدوین نگاهی نوین و بومی به مفهوم توسعه در تمامی حوزه­ها صورت گرفته است. یکی از حوزه­های بااهمیت که تحت تاثیر این نگرش، نیازمند بازتعریف مفهوم توسعه است، آموزش عالی است. آموزش عالی و نهادهای متولی آن در ایران که سال­ها متاثر از الگوهای توسعه غربی بوده­اند، نیازمند بازتعریف مفهوم توسعه مبتنی بر الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت­اند. کتاب «الگوی توسعه آموزش عالی ایران با افق ایران ۱۴۰۴» که اکنون به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به زیور طبع آراسته شده است از نمونه­های موفقِ تلاش در جهت نیل به الگوی توسعه در آموزش عالی، مبتنی بر بنیان­های ارزشی و دینی ایرانیان است. در این کتاب تلاشی درخور تحسین در جهت تطبیق نگاه توسعه­محور به آموزش عالی، مبتنی بر سند چشم­انداز به عنوان افق نیل به الگوی بومی پیشرفت صورت گرفته است. نگاه مولف به آموزش عالی در ایران، نگاهی به­دور از گستره تحلیل­های غربی است. در این اثر بارقه­هایی از برساختِ نگرشی درون گفتمانی برای تحلیل آموزش عالی در ایران به­دور از وابستگی به الگوهای مفهومی و تحلیلی غربی مشاهده می­شود.

ادامه...

مشخصات کتاب الگوی توسعه آموزش عالی ایران

بخشی از کتاب الگوی توسعه آموزش عالی ایران

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب الگوی توسعه آموزش عالی ایران