فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آوای قلم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب امنیت آب شهری با رویکرد مدیریت ریسک

کتاب امنیت آب شهری با رویکرد مدیریت ریسک
جلد دوم

نسخه الکترونیک کتاب امنیت آب شهری با رویکرد مدیریت ریسک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۵,۴۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب امنیت آب شهری با رویکرد مدیریت ریسک

مدیریت ریسک، فرایندی شامل دو فاز اصلی است؛ فاز تخمین ریسک (شامل شناسایی، تحلیل و اولویت‌بندی) و فاز کنترل ریسک (شامل مراحل برنامه‌ریزی مدیریت ریسک، برنامه‌ریزی نظارت ریسک و اقدام‌های اصلاحی). ما در دنیای مخاطره‌ها و ریسک زندگی می‌کنیم. باید ریسک‌ها را تحلیل و شناسایی کنیم و در مجموع تمام ریسک‌ها و اثرهای آن‌ها را ارزیابی کنیم. منفعت حاصل از مدیریت ریسک ممکن است تا غلبه پروژه بر آن ملموس نباشد، اما به خاطر داشته باشید که کسی که از برنامه‌ریزی اجتناب کند به طور حتم برنامه شکست پروژه خود را طرح‌ریزی نموده ‌است. این کتاب علاوه بر تشریح مبانی ریسک‌ها و نحوه کنترل و کاهش آن، با مورد پژوهی درک مبانی را ساده‌تر نموده است و اگر سازمانی خواهان اجرا نمودن یک سیستم مدیریتی مناسب برای امن‌سازی آب شهری خود باشد، این کتاب، راهنمای بسیار مناسبی را ارایه خواهد نمود. خاطرنشان می‌گردد به منظور وضوح بیش‌تر، لوح فشرده نمودارها و شکل‌ها به همراه کتاب عرضه می‌شود

ادامه...

بخشی از کتاب امنیت آب شهری با رویکرد مدیریت ریسک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:در فضایی رشد یافتم
که صبوری را از پدرم، تلاش را از مادرم
و صمیمیت را از خواهرها و برادرهایم آموختم

همسری دارم، همیشه همراه
و پسر و دختری که شوق امید و تلاش را در دلم زنده نگه­داشته­اند.
تقدیم به همه شما خوبان
رویا یعقوبی­نژاد

تقدیم به پدر و مادرم:
که از نگاهشان صلابت
از رفتارشان محبت
و از صبرشان ایستادگی را آموختم

و تقدیم به همسرم
که سایه مهربانیش سایه سار زندگیم می باشد، او که اسوه صبر و تحمل بوده و مشکلات مسیر را برایم تسهیل نمود
سیدمحسن محسنی

مقدمه ناشر

سپاس بیکران پروردگار را که به انسان قدرت اندیشیدن بخشید، قدرتی که در مقایسه با سایر موجودات باعث شده است که انسان هرگز به امکانات محدود خود اکتفا نکند. مکاتب الهی، انسان را موجودی کمال طلب و پویا می‎دانندکه جهت گیری او به سوی خالقش می باشد. از جمله راه های تقرب به خداوند علم است، علمی که زیبایی عقل است. علمی که در دریای بیکران آن هر ذره نشانی از آفریدگار است و هر چه علم انسان افزون گردد، تقربش بیشتر می‎شود. از این روست که به علم اندوزی و دانش آموزی توجهی بی نظیر مبذول گردیده است. اما علم آموزی به ابزاری نیاز دارد که مهمترین آن کتاب است و انتشار نتیجه مطالعات پژوهشگران و اندیشمندان پاسخگوی این نیاز خواهد بود.
جهت تحقق این امر و گام برداشتن در جهت ارتقای پایه های علم و دانش و رشد و شکوفایی استعدادها، انتشار کتاب را یکی از اهداف خود قرار داده و انتظار داریم با حمایت های معنوی هموطنان گرامی بتوانیم گام های موثر و ارزشمندی را برداریم. گرچه تلاش خواهد شد در حد دانش و تجربه اندکمان کارهایی بدون اشکال تقدیم حضورتان گردد، ولی اذعان داریم که راهنمایی های شما عزیزان می‎تواند ما را در ارتقای کیفی کتاب راهگشا باشد. لذا همیشه منتظر پیشنهادات و راهنمایی های شما خواهیم بود.
در پایان از همه عزیزانی که در مراحل مختلف تهیه، تدوین و چاپ کتاب از همفکری و همکاری آن ها برخوردار بوده ام به خصوص همکاران محترم شرکت آب و فاضلاب تهران جناب آقای مهندس محمد پرورش (مدیر عامل)، خانم رویا یعقوبی نژاد و آقایان سیدمحسن محسنی، عبدالعظیم علی نژاد و کریم لطفی (مترجمان)، آقایان مهندس شقاقی، شیری و احمدی (دفتر پژوهش و بهبود بهره وری شرکت آب و فاضلاب استان تهران) و مهندس علی محمد خانی (مدیر فروش) سپاسگزاری نموده و موفقیت روزافزونشان را آرزومندم.

مهدی خانی
مدیر مسئول انتشارات آوای قلم

مقدمه شرکت آب و فاضلاب

امروزه حفظ منابع آب، یعنی حیاتی ترین ماده ای که بشر به آن نیاز دارد به طور فزاینده ای مورد توجه مجامع مختلف بین المللی قرارگرفته است. رشد روزافزون جمعیت و در نتیجه بهره برداری بیش از حد از منابع محدود آب از یک طرف و آلوده شدن آن ها به سبب فعالیت های گوناگون زیستی، کشاورزی و صنعتی بشر از طرف دیگر همگی دست به دست همدیگر داده و زنگ خطر بحران آب را به صدا در آورده است. بنابراین حفظ کیفیت فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی منابع آب سرلوحه فعالیت بسیاری از سازمان هایی است که به نحوی با این منابع سروکار دارند، قرار گرفته است.
در همین راستا شرکت آب و فاضلاب استان تهران به عنوان متولی تامین، انتقال و توزیع آب آشامیدنی با کیفیت و همچنین جمع­آوری و تصفیه فاضلاب در استان تهران سعی نموده است با انتشار این کتاب از تجربه دیگر کشورها در زمینه مدیریت منابع آن استفاده نموده و قدم موثری در کنترل ریسک بحران داشته باشد.
امید است این کتاب مورد توجه برنامه ریزان و متولیان تامین آب در وزارت نیرو و شرکت­های آب و فاضلاب شهری و روستایی و همچنین تمامی کارشناس­ها و مشاورین قرار گیرد و بتواند گامی باشد در ارتقا سطح کمی و کیفی آب.

مرتضی مجتهدی
رئیس مرکز تحقیقات و ارتباط با صنعت
شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

محمد پرورش
رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل
شرکت آب و فاضلاب استان تهران

مقدمه مترجمان

آب یکی از ارکان اصلی حیات بشری است، به طوری که حیات بدون آن برای موجود زنده به هیچ وجه قابل تصور نیست. اگر چه حجم آب در کره زمین ثابت و در مداری بسته به طور دایم در حال گردش است، اما توزیع نامناسب آب در سطح جهان و از همه مهمتر فقدان آب سالم در بسیاری از نقطه های جهان، نگرانی های زیادی را پیش روی بشر قرار داده است.
پیش بینی پژوهشگرها، حاکی از آن است که ذخیره آب شیرین جهان هر سال کاهش می یابد و تا ۲۵ سال دیگر نیمی از جمعیت جهان با مشکل کمبود آب شیرین مواجه خواهند بود.
حدود هفتاد درصد از سطح زمین را آب فرا گرفته است، ولی متاسفانه بحران آب در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، یکی از دغدغه های اصلی فراروی کشور ما است.
به طور کلی در نقطه های مختلف ایران، کاهش منبع های آبی مناسب و نیاز روز افزون بخش های مختلف به آب را می توان به عنوان یک مخاطره و بحران دانست.
مدیریت ریسک، فرایندی شامل دو فاز اصلی است؛ فاز تخمین ریسک (شامل شناسایی، تحلیل و اولویت بندی) و فاز کنترل ریسک (شامل مراحل برنامه ریزی مدیریت ریسک، برنامه ریزی نظارت ریسک و اقدام های اصلاحی).
ما در دنیای مخاطره ها و ریسک زندگی می کنیم. باید ریسک ها را تحلیل و شناسایی کنیم و در مجموع تمام ریسک ها و اثرهای آن ها را ارزیابی کنیم. منفعت حاصل از مدیریت ریسک ممکن است تا غلبه پروژه بر آن ملموس نباشد، اما به خاطر داشته باشید که کسی که از برنامه ریزی اجتناب کند به طور حتم برنامه شکست پروژه خود را طرح ریزی نموده است.
این کتاب علاوه بر تشریح مبانی ریسک ها و نحوه کنترل و کاهش آن، با مورد پژوهی درک مبانی را ساده تر نموده است و اگر سازمانی خواهان اجرا نمودن یک سیستم مدیریتی مناسب برای امن سازی آب شهری خود باشد، این کتاب، راهنمای بسیار مناسبی را ارایه خواهد نمود. خاطرنشان می گردد به منظور وضوح بیش تر، لوح فشرده نمودارها و شکل ها به همراه کتاب عرضه می شود.

رویا یعقوبی نژاد
سیدمحسن محسنی

بخش دوم: رویکردهای متفاوت نسبت به کنترل خطرها

فصل ششم: منبع های آب و مدیریت ریسک آب آشامیدنی

Francisco Cubillo
Head of Research Development & Innovation, Department, Canal de Isabel II, Madrid, Spain
چکیده
دسترسی به منبع کافی و مناسب برای برطرف کردن نوع های مختلف نیاز آبی در محیط شهری، پایه اصلی خدمات تامین آب است. حفظ تعادل بین عرضه و تقاضا در معرض تهدیدهای مختلف بسیار حیاتی است، هنگامی که این تعادل از بین برود، تاثیر زیادی بر شهروندهای نهادها و حتی مسئول­های تامین آب برجای می­گذارد و هزینه­های زیادی را نیز بر آن­ها تحمیل می­کند. از بین رفتن این تعادل نشان­گر یکی از ریسک­های اصلی است که خدمات آب شهری باید بر آن غلبه نماید. این مشکل تاکنون به صورت همگن در سطح بین­المللی و حتی در مکان­هایی که دچار نگرانی­های آبی(۱) هستند، بررسی و حل نگردیده است. راه حل های ارائه شده در این کتاب بر روی جنبه­های روش شناختی و عملیاتی تمرکز دارد. از لحاظ روش شناختی، با جداسازی شفاف بین موردهایی که به موقعیت­ها و نشان­گرهای عادی و یا شکست مرتبط هستند و هم چنین موردهایی که برای برنامه ریزی، اجرا و حل مشکلات احتمالی مورد استفاده قرار می­گیرند، تفاوت واضحی از زمینه­ها ایجاد شده است. از لحاظ اجرایی، بین مرحله­ها و فازها با تاثیر متناظر و توزیع هزینه بین بخش­های مختلف درگیر، در هر دو رویکرد، در نظر گرفتن مخاطره­ها به عنوان عامل اصلی در تحلیل و تصمیم­گیری برای مدیریت کارایی منبع ها و تعهدهای بین جامعه و محیط زیست، یکپارچگی ایجاد شده است.
۶ -۱ مقدمه
سامانه های تامین آب شهری همیشه از عهده نتیجه یک مدل توسعه مکانی، اقتصادی، و اجتماعی برمی آیند. آن­ها در زمینه زیست­محیطی و قانونی جای گرفته­اند و بسیاری از ویژگی­های عجیب و شرایطی را که تحت تاثیر آن­ها این توسعه­ باید ایجاد گردد را دیکته می­کنند.
تکامل موقتی مهمی را که شهرهای بزرگ در سرتاسر دنیا انجام داده­اند، منجر به رشد سریعی شده است که چالشی شامل سازگاری خدمات شهری به نیازها و انتظار شهروندان به ویژه به آب را نشان می­دهد. افزایش جمعیت، تغییر در شرایط جو، تعدیل­های انجام شده در دسترسی به منبع و افزایش تقاضاهای اجتماعی، منجر به ایجاد شرایطی گشته است که علاقه و انتظار شهروندها را ارضا نمی­نماید، تا جایی که در بعضی از موارد شدید، بیان­گر خطری برای سلامتی است.
در این زمینه، با چنین اجزای پویای مهمی، موقعیت­های نامطلوب با تاثیر و فشار و یا به صورت ساده با احتمال زیاد در وقوع حادثه مشابه، رشد می­کنند.
جامعه ها در قرن بیست و یکم، درجه توسعه را در میان دیگر پارامترها، با ظرفیت واکنش به این موقعیت­ها، از طریق جلوگیری، کاهش و حل مناسب، اندازه­گیری می­کنند.
عملیات شامل طراحی و اجرای سامانه های تامین، بر طبق ظرفیت اقتصادی هر مورد و رویداد، تداوم انتظارهای اجتماعی، پایداری و کیفیت خدمات برای مقابله با این نوع مشکلات، می­باشد که قانون های مختلفی را مدنظر قرار داده­اند. حتی با این حال، پروسه­های فنی اعمال شده با چارچوب­های جدید قانونی و فرهنگی و نیازهایی که از شرایط متغیر هر سیستم حاصل شده، سازگاری یافته­اند.
در حال حاضر، ریسک یکی از اجزای اساسی در مدیریت سامانه های تامین آب شهری را ایجاد کرده است که به عنوان ترکیبی از احتمال افزایش یک تهدید خاص که باعث صدمه و یا تاثیر بر یک و یا چند عامل اجتماعی می­شود، درک شده است.
این بخش برای هماهنگی هرچه بیش­تر ارزیابی ریسک و قاعده های مدیریتی در برنامه­ریزی و اجرای مربوط به سامانه های تامین آب شهری، یک روش شناختی را معرفی می­کند.
۶ -۲ امنیت، قابلیت اطمینان و ریسک(۲)
یکی از صفت های اصلی یک سیستم، تامین ظرفیت مورد نیاز خدمات مشخص تحت تمام شرایط پیش بینی شده است. ارزیابی این ظرفیت یک وظیفه پیچیده است که نه تنها با مشکل­های فنی آن رودررو می­گردد، بلکه با جنبه­های مختلف، پارامترهای اندازه­گیری مختلف و روش­های محاسبه متفاوت نیز درگیر است.
برای درک این ظرفیت در هر سیستم تامین، مجزا کردن مفاهیم زیر ضروری است:
امنیت: عکس العمل مورد درخواست یا انتظار کیفیت و تداوم در دسترسی به یک سرویس یا یک وضعیت است. در مورد شهروندها و مصرف­کننده های خدمات تامین آب، بیان گر انتظار هماهنگی مداوم با شرایط معینی است که مقدار و کیفیت آب را در نقطه های مورد استفاده و مصرف پوشش می دهد و نیازمند ایجاد هماهنگی با خواسته آنی و موردهایی که در آیین نامه ها و یا در ضابطه های مورد استفاده در طراحی و برنامه ریزی و یا حتی با خصوصیت­های یک سیستم معین در یک لحظه خاص زمانی، وجود دارد، نیست.
قابلیت اطمینان: ظرفیت یک سیستم در برآورده کردن مداوم شرایط رضایت یک سرویس است. ممکن است چارچوب آیین نامه­ای، مقدار قابل قبولی از گسستگی در برآورده کردن شرایط خدماتی را در نظر گرفته باشد، ولی کل سیستم و بخش­هایی از آن در معرض بعضی از مزاحمت­های نقطه­ای غیرقابل اجتناب باشند. قابلیت اطمینان، درجه اختلال احتمالی در شرایط تداوم دسترسی به منبع را در گستره فشار هیدرولیکی و شرایط جریان و تامین شرایط مشخص کیفیت آب، کمی سازی می­نماید. تضمین(۳) به طورمعمول به وسیله احتمال شکست شرایط رضایت، اندازه­گیری می­شود که همواره با شرایط مورد نیاز برای امینت حاصل نمی­شود.
شکل ۶‑۱ سه نوع قابلیت اطمینان را برحسب شرایط زیر نشان داده است: آیا در دسترس بودن منابع ارزیابی شده است، آیا ظرفیت برآوردن مداوم خواسته­های تک­تک مصرف­کننده ها و ناحیه های مصرف اصلی (شهرداری­ها و محله­ها) در ارتباط با شرایط هیدرولیکی و کیفیت آب تامین شده، ارزیابی شده است؟ آیا تنها برآوردن مقدار کیفیت سرویس در هر اتصال سرویس ارزیابی شده است؟شکل۶-۱ انواع قابلیت اطمینان

ریسک: این شرط تحت شرایط خاص برای هر سیستم به وجود می­آید. ریسک احتمال وقوع حادثه ای که نمایانگر یک تهدید و باعث افزایش تاثیر می­شود، را شامل می­شود. در مورد منبع های آب، تاثیرها همیشه برحسب تعداد مصرف­کننده ها و بازه­های زمانی که طی آن، مصرف­کننده ها از وضعیت سرویس رضایت ندارند و یا استاندارد نیست، اندازه­گیری می­شود. تحت شرایط حال حاضر برای هر سیستم، ریسکی وجود دارد که مربوط به هر یک از تهدیدهای احتمالی است. در عوض، به هر تهدید، تحت هر سناریو، هر افق و یا فرضیه­های آتی که در نظر گرفته شده، ریسکی مربوط خواهد شد.
یک سیستم ممکن است درجه­ای از ریسک داشته باشد که با درجه­ امنیت آن متفاوت باشد. ریسک مکملی است که اطلاعات بهینه شده را با آن­هایی که مربوط به تضمین است را ترکیب می­کند و ارتباطی با دامنه وسیع­تر از تاثیر، نسبت به عدم برآورده سازی شرایط رضایت، به دست می­دهد.
شکست(۴): وضعیتی است که در آن شرایط سرویس برآورده نمی­شود. یک سیستم ممکن است، درجه معینی از ریسک داشته باشد که از مقدار مناسب پیش بینی شده برای امنیت آن پایین­تر باشد. این موضوع نمایانگر وجود یک شکست است. شکست دو حالت دارد: ۱- یک اتفاق موردقبول واقع شده، در گستره ضمانت یا احتمال وقوع حادثه تهدیدآمیز با اثرهای مرتبط به آن ۲- به عنوان اثرهای یک واقعه یا سختی پیش آمده که از درجه پیش بینی شده، بیش­تر باشد و یا نوع آن با چیزی که در نظر گرفته شده بود، متفاوت باشد. نگرانی اصلی در یک شکست باید به حداقل رساندن دوره و تاثیر آن باشد. برای این کار، می بایست، تمام جنبه­های در نظر گرفته شده برای ارائه راه حل، همه ریسک­های موجود و تاثیرهای بارز حاصل از گسترش واقعه­ای که منشا ایجاد شکست بوده و یا در خود فرآیند راه حل به وجود آمده است را در نظر گرفت. (شکل ۶‑۲)
اگر فرآیندهای حل شکست درون پروتکل­های ایجادشده، انجام پذیرند و یا نیاز به فعالیت­های برنامه­ریزی نشده داشته باشند، به ترتیب احتمال وقوع یا بحران نامیده می­شوند.
در ارتباط با پدیده شکست، مفهوم بازیابی(۵) بروز می­نماید که بیان گر فاصله­ بین زمان وقوع شکست (با هر دامنه) و بازگشت سیستم به مرحله اجرایی طبیعی خود است.شکل ۶-۲ امنیت، ریسک و شکست

این چهار حالت به همراه بخش های مختلف درگیر بیان گر رویکردها و مفاهیم مختلف درگیر در یک سرویس تامین هستند و به مقدار زیادی به دریافت سرویس­ها، توسط اجتماع متصل اند. به شکلی که بازتاب فرهنگ و انتظار شهروندهاست. تضمین یک پارامتر ماکرو(۶) که به طورمعمول به کارهای طراحی و برنامه ریزی متصل است. ریسک حالتی است که جامعه را به عنوان یک کل تحت فشار قرار می­دهد و جزئی از فعالیت مدیریت انجام شده به وسیله سازمان­ها و نهادهای مسئول طراحی و اجرایی سامانه ها است. ریسک و مدیریت آن حداقل ماموریت ضمنی کسانی است که منبع را تامین و زیرساخت­های مربوطه را در دست دارند. در مرحله اول، شکست برای همه آن هایی که یک انقطاع مستقیم ایجاد می­کنند، گریزناپذیر است و دوم، برای آن­هایی که احتمال واکنش یا انقطاع مستقیم را افزایش می­دهند و در نهایت، آن­هایی را که برای حل و نوسازی سیستم تا هنگام بازگشت آن به موقعیت عملیاتی طبیعی مسئول­اند را شامل می­شود.
مدیران ریسک و شکست مجبورند تا یک سری از اصل­های پیشگیرانه را اجرا نمایند. در نظر گرفتن این که چه موردی را می­توان بر اساس علمی پیش­بینی کرد، یک بخش دائمی در ارزیابی ریسک بوجود می­آورد. با این وجود، در نظر گرفتن مجموعه­ای از توصیه­ها که اجازه هماهنگی احتمال تهدیدها، وقایع و شرایطی را که می­تواند منشا سناریوهای نامقبول­تر باشد، نیز ضروری است.
۶- ۳ تردید، تهدید و تاثیرها(۷)
مدیریت بزرگ سامانه های تامین آب با تردیدهایی مواجه است. عامل هایی که وابسته به شرایط جوی هستند، به طور مداوم در حال تغییر هستند، مانند زیرساخت­های عمومی مدفون که اطلاعات پایه­ای در مورد عمر مفید و شرایط اجرای آن­ها وجود ندارد. مقدار سرانه مصرف آب، بیان گر تغییر در الگوهای پایه­ای است که نشانه تغییراتی است که جامعه و نوع زندگی در حال از سر گذراندن هستند به علاوه این حقیقت وجود دارد که مقصدهای نهایی، اندازه­گیری و کنترل نشده­اند و کیفیت آب در منبع طبیعی آن و یا جایی که ذخیره می­شود، دچار تغییر بسیار زیادی است و در رابطه با واکنش­های قابل پیش­بینی برای اجرای موازین، تردیدهای زیادی برای راه حل مشکلاتی که خوشبختانه در بسیاری از سامانه ها هنوز به وجود نیامده­اند، وجود دارد. تمامی این عامل­ها شامل تردیدهایی است که در هنگام برنامه­ریزی و مدیریت سامانه های تامین آب می­بایست با آن مواجه گردید.
ریسک یک سیستم هم چین بر اساس چگونگی طبقه­بندی تردید، به وسیله ترکیبی از احتمال وقوع حادثه ای که نماینده تهدیدی بالقوه یا خطر برای تامین سرویس و اختلال­های احتمالی است، نیز اندازه­گیری می­شود. ترکیب کمی شده(۸) این عامل­ها ریسک نامیده می­شود.
تمامی سامانه ها، تابع ریسکی اند که تهدیدها و اثرهای احتمالی را تحت پوشش قرار می­دهد. جدول ۶‑۱ دامنه­ احتمال وقوع برخی از حادثه ها را که نماینده یک تهدید برای منبع هستند، خلاصه کرده است. شکل ۶‑۳ تابع ریسک فرضی در یک سیستم را به عنوان ترکیبی از تهدید و تاثیرها بر اساس دامنه تاثیرشان به تفکیک نشان داده است. کمبودها در شرایط تامین با تداخلی بر روی خط مرزی بین احتمال وقوع متناوب و بحران­های با احتمال وقوع کم هرچند بدون تداخل مهم نشان داده شده است. آن­ها موقعیت­هایی را که در استانداردهای تامین قابل قبول شناخته شده­اند را در نظر گرفته و در سناریوهایی که از مقدار پیش بینی شده بزرگ­تر هستند، به ندرت استفاده شده است. بعضی موردها نیازمند فعالیت­های شدید بهبودیافته­اند که در حقیقت می­بایست بیش­تر به عنوان بحران طبقه بندی شوند تا احتمال.
در این شکل، علاوه برنشان دادن تابع فرضی ریسک­های یک سیستم در یک موقعیت معین، نوع تابع ریسک هدف نیز بازنمایی شده است. همان­گونه که از ترجیح شهروندها یا تنها تاسیسات سازمان رقیب به عنوان عواقبی از آگاهی مقرراتی هنجاری، تعریف شده است.

جدول ۶-۱ دامنه­ احتمال وقوع حادثه ها

شکل ۶-۳ تابع ریسک فرضی

تهدیدها و خطرهای بالقوه برای یک سیستم تامین را می­توان برحسب دلیل و اختلال احتمالی آن برشمرد. بر همین اساس، می­توان آن­ها را به شکل زیر طبقه­بندی کرد:
 • با منشا طبیعی مانند زمین­لرزه،گردباد، یخ­بندان، سیلاب، گرمای شدید، طوفان­ها، آتش سوزی ها، تغییر در کیفیت آب، خشک­سالی
 • رشد غیرقابل انتظار به صورت عمومی یا محلی
 • تصادف­های شانسی
 • خراب­کاری، وحشی­گری، حمله
 • خرابی­های زیرساختی
 • قطعی برق
 • عملیات نامناسب
 • ظرفیت ناکافی زیرساخت­ها به دلیل برنامه­ریزی اشتباه
 • بر اساس اختلال ها می­توان آن­ها را به شکل زیر طبقه­بندی کرد:
 • تصادف­هایی که شرایط بهداشتی آب تامین شده را تحت تاثیر قرار می­دهند
 • اتفاق­هایی که اجازه نمی­دهند تا آب تقاضا شده برای تامین جمع­آوری شود
 • اتفاق­هایی که به طور موقت منبع را دچار اختلال می­کنند
 • اتفاق­هایی که به طور موقت شرایط سرویس را مختل می­کنند
 • اتفاق­هایی که اختلال را به اکوسیستم­ها، القا می­کنند
 • خرابی در زیرساخت­ها و عملیاتی که شخص ثالث را تحت تاثیر قرار می­دهد
 • سناریوهایی که پیش­بینی در مورد وقوع بعضی از رویدادهای فوق­الذکر را القا کرده و تغییر به وجود آمده در شرایط سرویس را تعیین می­کنند
 • اتفاق­های بی­ظرفیتی برای ارضا مقدار و شرایط مربوط به استفاده­های ضروری
 • اتفاق­های مربوط به کمبود منابع

نظرات کاربران درباره کتاب امنیت آب شهری با رویکرد مدیریت ریسک