دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب گفتمان‌ها و خانواده ایرانی

کتاب گفتمان‌ها و خانواده ایرانی
جامعه‌شناسی الگوهای خانواده، پس از مناقشه‌های مدرنیته در ایران

نسخه الکترونیک کتاب گفتمان‌ها و خانواده ایرانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب گفتمان‌ها و خانواده ایرانی

الگوهای خانواده در سطوح و جنبه­های مختلفی از جمله مناسبات قدرت در خانواده، وظایف و تکالیف والدین و فرزندان در قبال یکدیگر، کارکردهای خانواده و موضوعاتی همچون ازدواج و طلاق ترسیم می­شوند و اغلبِ ویژگی­های ساختار خانواده را در درون خود منعکس می­کنند. یکی از مهم­ترین مبانی هستی­شناختی در الگوهای خانواده، توجه به «اصالت فرد» (عاملیت) یا «اصالت جمع» (اصالت جمعی خانواده) است. اصالت فرد یا جمع خانواده، در مباحث جامعه­شناسی خانواده، به معنای درجه و سطح «عاملیت» اعضای خانواده در «ساختار» خانواده و جامعه است. سؤال اساسی در کشف رابطۀ الگو و گفتمانی که الگو از آن برآمده، ناظر به چیستی الگوهای موجود از خانوادۀ ایرانی و نگرش آنها به ساختار و روابط درون خانواده است. برای پاسخ به مسئلۀ مذکور، باید در رویکرد نظری، روشی و تحلیلی ملاحظاتی را اعمال کرد. به­لحاظ نظری، لازم است تا با فراتر رفتن از رویکرد کارکردگرایی ساختاری یا مطالعات کلاسیک خانواده با رهیافت جنسیتی، همزمان دو دسته از نظریات بررسی شوند: اول، نظریاتی که به نقش گفتمان­های جامعه در ایجاد الگوی خانواده اهتمام داشته­اند و تلاش کرده­اند تا برای ایجاد انگیزش در کنشگران از طریق ارائۀ الگوی خانواده به آنها، نظریه­ورزی کنند؛ دوم، نظریاتی که به رابطۀ متقابل تحولات جامعه و خانواده می­پردازند. به­لحاظ روش­شناسی، لازم است تا ضمن توجه به بازخوانی متون، تحلیل و طبقه­بندی آنها، الگوهای خانواده را به­مثابۀ نتیجۀ تجربی و عینی یک گفتمان تحلیل کرد. سپس می­توان در سطح تحلیل، به تفسیر هر کدام از الگوهای خانواده مبادرت کرد. در ادامه و پس از تحلیل گفتمان الگوهای خانواده، شایسته است تا ضمن ترسیم سیمای کنونی این نهاد و برداشت­هایی که از وضعیت فعلی خانواده ارائه شده است، هر یک از الگوهای خانواده با در نظر گرفتن معیارهایی همچون توجه به اعتدال و تناسب، توجه همزمان به اصالت فرد و جمع، داشتن قابلیت حفظ عناصر سودمند پیشین و توانایی جذب تغییرات مقتضی مناسب، توجه به تقویت روابط بین نسلی در خانواده و نظایر آن ارزیابی نظری شوند. علی­الاصول، زمانی می­توان به الگوی پیشرفت در یک جامعه با مؤلفه­های دینی و فرهنگ ملی دست یافت که پیش از آن، بستر این الگو در دو زمینه مهیا شده باشد: اول، بستر معرفتی آن که نیازمند نظریه­ورزی بر مبنای عناصر هستی­شناختی و معرفت­شناختی هویتی جامعه در ساحت علوم انسانی و اجتماعی است؛ دوم، بستر اجتماعی و فرهنگی که در برجسته­ترین حالت، در «سبک زندگی» تجلی می­یابد. تناسب میان سبک زندگی و پیشرفت جامعه در سطح کلان در یکدیگر بی­تأثیر نیستند؛ به­عنوان مثال، رواج سبک­های زندگی لیبرالیستی، در جامعه­ای تداوم می­یابد و متناظر با جامعه‌ای است که ساختار و زمینۀ معرفتی آن نیز بر مبنای ایده­های لیبرالیستی شکل گرفته باشد. در این میان، نهاد خانواده در کانون سبک زندگی قرار دارد.

ادامه...

مشخصات کتاب گفتمان‌ها و خانواده ایرانی

بخشی از کتاب گفتمان‌ها و خانواده ایرانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب گفتمان‌ها و خانواده ایرانی

فعلا دانلود نشده ،،ممنون از شما
در ۱ سال پیش توسط yos...d.m ( | )
بسیار عالی و جامع
در ۱ سال پیش توسط حسین احمدی ( | )