فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آوای قلم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بهره‌برداری از بیورآکتورهای غشایی در مقیاس بزرگ در تصفیه فاضلاب شهری

کتاب بهره‌برداری از بیورآکتورهای غشایی در مقیاس بزرگ در تصفیه فاضلاب شهری

نسخه الکترونیک کتاب بهره‌برداری از بیورآکتورهای غشایی در مقیاس بزرگ در تصفیه فاضلاب شهری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب بهره‌برداری از بیورآکتورهای غشایی در مقیاس بزرگ در تصفیه فاضلاب شهری

بهره­برداری از بیورآکتورهای غشایی در مقیاس بزرگ برای تصفیه فاضلاب شهری اطلاعات زیادی در بسیاری از زمینه­های فناوری بیورآکتور غشایی بر اساس تجربه عملی بیش از ده سال در بهره­برداری تصفیه­خانه­های بیورآکتور غشایی با واحدهای میکروفیلتراسیون هالوفایبر فراهم آورده است. این کتاب جزئیاتی در مورد ساختار فرآیند، هزینه­های سرمایه­گذاری و بهره­برداری بر اساس مطالعات موردی و همچنین مقایسه داده­ها با فرآیندهای تصفیه لجن فعال متداول را در اختیار خواننده قرار می­دهد. این کتاب همچنین در بر دارنده نتایج اکثر تحقیقات اخیر مربوط به فناوری بیورآکتور غشایی که گروه ارفتور در پروژه­های بزرگ تحقیقاتی اروپایی سهیم بوده است نیز می­باشد. داده­های واقعی فرآیند از تمام مراحل تصفیه تصفیه­خانه­ها (پیش تصفیه مکانیکی، بیورآکتورها، فیلتراسیون، تمیز نمودن غشا) ایده­ای نسبت به عملکرد طولانی مدت تصفیه­خانه­های بیورآکتور غشایی و همچنین امکان انجام یا عدم انجام عملکرد مقیاس کامل این فناوری و نیز پتانسیلی برای بهینه­سازی بیشتر این فرآیند را در اختیار خوانندگان قرار می­دهد. این کتاب منبع خوبی از توصیه­های عملی در مناقصه و ساخت، مدیریت و بهره­برداری تصفیه­خانه­ها می­باشد. مطالعه بهره­برداری از بیورآکتورهای غشایی در مقیاس بزرگ برای تصفیه فاضلاب شهری برای کارورزان و محققین، اطلاعاتی در زمینه­های زیادی از فناوری بیورآکتور غشایی، شامل داده­های واقعی فرآیندی، نمودارها و تصاویری که چالش­های طراحی و بهره­برداری بیورآکتور غشایی را توضیح می­دهد را در اختیار آنها قرار می­دهد.

ادامه...
  • ناشر انتشارات آوای قلم
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.64 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۶۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب بهره‌برداری از بیورآکتورهای غشایی در مقیاس بزرگ در تصفیه فاضلاب شهری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه ناشر

سپاس بیکران پروردگار را که به انسان قدرت اندیشیدن بخشید، قدرتی که در مقایسه با سایر موجودات باعث شده است که انسان هرگز به امکانات محدود خود اکتفا نکند. مکاتب الهی، انسان را موجودی کمال طلب و پویا می‎دانندکه جهت گیری او به سوی خالقش می باشد. از جمله راههای تقرب به خداوند علم است، علمی که زیبایی عقل است. علمی که در دریای بیکران آن هر ذره نشانی از آفریدگار است و هر چه علم انسان افزون گردد، تقربش بیشتر می‎شود. از این روست که به علم اندوزی و دانش آموزی توجهی بی نظیر مبذول گردیده است. اما علم آموزی به ابزاری نیاز دارد که مهمترین آن کتاب است و انتشار نتیجه مطالعات پژوهشگران و اندیشمندان پاسخگوی این نیاز خواهد بود.
جهت تحقق این امر و گام برداشتن در جهت ارتقای پایه های علم و دانش و رشد و شکوفایی استعدادها انتشار کتاب را یکی از اهداف خود قرار داده و انتظار داریم با حمایت های معنوی هموطنان گرامی بتوانیم گامهای موثر و ارزشمندی را برداریم. گرچه تلاش خواهد شد در حد دانش و تجربه اندکمان کارهایی بدون اشکال تقدیم حضورتان گردد، ولی اذعان داریم که راهنماییهای شما عزیزان می‎تواند ما را در ارتقای کیفی کتاب راهگشا باشد لذا همیشه منتظر پیشنهادات و راهنماییهای شما خواهیم بود.
در پایان از همه عزیزانی که در مراحل مختلف تهیه، تدوین و چاپ کتاب از همفکری و همکاری آنها برخوردار بوده ام به خصوص آقایان علی نقی زاده و اکبر غلام پور و خانم ها فاطمه مومنی ها و الهام درخشانی (مترجمان) و مهندس علی محمد خانی (مدیر فروش) سپاسگزاری نموده و موفقیت روزافزونشان را آرزومندم.

مهدی خانی
مدیر مسئول انتشارات آوای قلم

مقدمه مترجمان

بهره­برداری از بیورآکتورهای غشایی در مقیاس بزرگ برای تصفیه فاضلاب شهری اطلاعات زیادی در بسیاری از زمینه­های فناوری بیورآکتور غشایی بر اساس تجربه عملی بیش از ده سال در بهره­برداری تصفیه­خانه­های بیورآکتور غشایی با واحدهای میکروفیلتراسیون هالوفایبر فراهم آورده است. این کتاب جزئیاتی در مورد ساختار فرآیند، هزینه­های سرمایه­گذاری و بهره­برداری بر اساس مطالعات موردی و همچنین مقایسه داده­ها با فرآیندهای تصفیه لجن فعال متداول را در اختیار خواننده قرار می­دهد. این کتاب همچنین در بر دارنده نتایج اکثر تحقیقات اخیر مربوط به فناوری بیورآکتور غشایی که گروه ارفتور در پروژه­های بزرگ تحقیقاتی اروپایی سهیم بوده است نیز می­باشد. داده­های واقعی فرآیند از تمام مراحل تصفیه تصفیه­خانه­ها (پیش تصفیه مکانیکی، بیورآکتورها، فیلتراسیون، تمیز نمودن غشا) ایده­ای نسبت به عملکرد طولانی مدت تصفیه­خانه­های بیورآکتور غشایی و همچنین امکان انجام یا عدم انجام عملکرد مقیاس کامل این فناوری و نیز پتانسیلی برای بهینه­سازی بیشتر این فرآیند را در اختیار خوانندگان قرار می­دهد.
این کتاب منبع خوبی از توصیه­های عملی در مناقصه و ساخت، مدیریت و بهره­برداری تصفیه­خانه­ها می­باشد. مطالعه بهره­برداری از بیورآکتورهای غشایی در مقیاس بزرگ برای تصفیه فاضلاب شهری برای کارورزان و محققین، اطلاعاتی در زمینه­های زیادی از فناوری بیورآکتور غشایی، شامل داده­های واقعی فرآیندی، نمودارها و تصاویری که چالش­های طراحی و بهره­برداری بیورآکتور غشایی را توضیح می­دهد را در اختیار آنها قرار می­دهد. در خاتمه بر خود لازم می­دانیم از کلیه عزیزانی که ما را در ترجمه و نشر این اثر همراهی نموده­اند به رسم ادب تشکر و قدردانی ­نماییم.

علی نقی­زاده- اکبر غلام پور
فاطمه مومنی­ها- الهام درخشانی

فصل اول: مقدمه

حفاظت از مواد اولیه آب یکی از وظایف اصلی امروز و فرداست. تضمین آب پاک به عنوان یک ماده غذایی حیاتی برای انسان و به عنوان پایه­ای برای یک محیط زیست سالم، تنها توسط تصفیه جامع متداول فاضلاب تامین نمی­گردد. در عین حال، امروزه تخلیه فاضلاب تصفیه­شده از تصفیه­خانه­های فاضلاب به رودخانه­ها و جریان­ها با الزامات کیفی سختگیرانه­ای مواجه شده است.
گروه ارفتور(۱) خود را ملزم به انجام این وظیفه در حوضه رودخانه ارفتور در آلمان نموده است. گروه ارفتور، مانند دیگر انجمن­های آب منطقه­ای تحت قانون عمومی، روش­های نوین و جامع مرتبط با مباحث آب را در سه ناحیه عملیاتی دنبال می­کند: بررسی ارتباطات مدیریت آب جهت حفاظت منابع آبی، توسعه و نظارت بر آبهای جاری و تصفیه فاضلاب.

تصفیه فاضلاب با بیورآکتورهای غشایی

از نقطه ­نظر جهانی، رشد مطمئن فناوری بیورآکتور غشایی با افزایش نمایی در ظرفیت بیورآکتورهای غشایی به اثبات رسیده است. با فاکتورهای جدیدی که وارد عمل می­شوند، اکنون فناوری بیورآکتور غشایی آنقدر تکامل یافته است که انتظار می­رود در طی دهه آینده رشد قابل توجهی داشته باشد. مستندات چنین پیشنهاد می­نماید که سیستم­های بیورآکتور غشایی به اعمال نفوذ بیشتری در بازار تصفیه پساب خروجی ادامه خواهد داد که در این صورت تعداد شرکت­های واجد نقش در بازار جهانی افزایش خواهد یافت. اخیراً، بازار فروش توسط دو کمپانی پیشرو به نام های زنون(۲) و کوبوتا(۳) تحت تسلط قرار گرفته است. در حالی که سلطه این دو کمپانی بر بازار به احتمال زیاد در کوتاه مدت و میان مدت ادامه داشته باشد، تقاضای جهانی برای این فناوری به گونه­ای است که در آینده به احتمال زیاد محدوده گسترده­تری از محصولات پایدار را به خود اختصاص دهد، خصوصاً اگر محصول خاصی مورد پسند عملیات کاربردی بازار باشد (جاد، ۲۰۰۶).
گزارش­های اخیر از آمریکا (مکبل و همکاران، ۲۰۰۹؛ یانگ و همکاران، ۲۰۰۶؛)، آفریقای جنوبی (اروی و همکاران، ۲۰۰۹)، استرالیا (باگ، ۲۰۰۹) و آسیا (تاعو و همکاران، ۲۰۰۹؛ هاشیموتو و همکاران، ۲۰۰۹) مدارکی را از محبوبیت روزافزون این فناوری و افزایش تعداد کاربردهای جهانی آن فراهم نموده­ است.
در سال ۲۰۰۷، لسجین و همکاران تعداد ۴۰۹ مرجع بیورآکتور غشایی را فقط در اروپا ثبت نمودند که در این میان حدود یک چهارم آن مربوط به مراجع شهری (۱۱۱ تصفیه­خانه) و سه چهارم دیگر مربوط به کاربردهای صنعتی بود (۲۹۸ واحد). بازار فاضلاب صنعتی در اوایل سال ۱۹۹۰ بازار پیشرو به شمار می آمد، در حالی که بازار فاضلاب شهری در سال ۱۹۹۹ آغاز گردید (شکل ۱-۱). هم بازار صنعتی و هم بازار شهری، به دلیل موفقیت­های تجاری و کاربردهای وسیع فناوری­های بیورآکتور غشایی مستغرق، شاهد افزایش آشکاری بودند. انتظار می­رود که این سرعت پیشرفت حداقل در یک دهه آینده ادامه یابد. شتاب بیشتر این سرعت به بهبود رقابت فناوری و تکامل و اجرای قوانین اروپایی و ملی بستگی خواهد داشت.شکل ۱- ۱ توسعه بازار صنعتی و شهری بیورآکتور غشایی در اروپا (لسجین و همکاران، ۲۰۰۷)

تصفیه­خانه­های پیش­ساخته بیورآکتور غشایی با اندازه­های ۴ تا ۴۰ جمعیت معادل(۴) در مناطقی که از نظر محیط زیستی حساسند، در تعداد بیشتری نصب گردیده­ است. در برخی از موارد، بیورآکتور غشایی تنها فناوری است که به وسیله مقامات زیست محیطی برای تصفیه غیر متمرکز فاضلاب مورد قبول واقع می­گردد (باسی، ۲۰۰۹).
کاربردهای صنعتی بیورآکتور غشایی برای تصفیه شیرابه لندفیل­ها و همچنین برای تصفیه فاضلاب در صنعت داروسازی و مواد غذایی و نوشیدنی نیز شناخته شده است (روزنوینکل و همکاران، ۲۰۰۰). استفاده­های دریایی در کشتی­های بزرگ نیز یکی دیگر از زمینه­های کاربرد بیورآکتور غشایی است. ماهیت فاضلاب، تقاضا برای تصفیه اضافی، استفاده مجدد از آب، محدودیت مکان و فرصت­هایی برای بازسازی تصفیه­خانه­های فاضلاب موجود را می­توان به عنوان محرک­های اصلی حرکت به سوی فناوری بیورآکتورهای غشایی در بخش صنعت دانست.

مدیریت آب در حوضه­های آبریز

گروه ارفتور یکی از انجمن­های قانونی خاص آب در نورس راین وستفالیای آلمان می­باشد. در مناطق هم پیمان آن، اخیراً تعداد ۴۴ تصفیه­خانه فاضلاب با ظرفیت­هایی از ۵۰۰ تا ۱۳۲۰۰۰ جمعیت معادل بهره­برداری می­شود که مسئول تصفیه فاضلاب بیش از یک میلیون نفر می­باشد.
همانند آن ها در مناطق هم­پیمان، بخش عظیمی از تصفیه­خانه­های فاضلاب آلمان در سال­های اخیر طبق نیازهای قانون فاضلاب(۵) ارتقا یافته­ است و با توجه به حذف نیتروژن و فسفر به گونه­ای منحصربه فرد به سطح بالایی از تصفیه دست یافته­اند (استین­متز، ۲۰۰۸). سرانه کلی سرمایه­گذاری در زیرساخت­های تصفیه فاضلاب اگرچه از ۹/ ۶ میلیارد یورو در سال ۲۰۰۰ به ۶/ ۴ میلیارد یورو در سال ۲۰۰۶ کاهش یافته است ولی به طور کلی این روند نسبتاً پایدار بوده است. این امر می­تواند به­وسیله سرمایه­گذاری زیاد که در حال حاضر برای رسیدن به اهداف قانون اتحادیه اروپا(۶) تکمیل شده است، بیان گردد (ای­تی­تی و همکاران، ۲۰۰۸).
در آلمان حدود ۱۰۰۰۰ تصفیه­خانه فاضلاب شهری وجود دارد. ۹۶ درصد از کل ساکنین به سیستم عمومی جمع­آوری فاضلاب متصل هستند. از کل ۴/۹ میلیارد مترمکعب فاضلاب تولیدی ۹۷ درصد آن به وسیله فرآیندهای حذف بیولوژیکی نیتروژن تصفیه می­شود (بی ام یو، ۲۰۱۰) که مسئول بالاترین استانداردهای رهنمودی اتحادیه اروپا (۹۱ /۲۷۱ /EWG) در تصفیه فاضلاب شهری می­باشد. یادآوری می­شود که فاضلاب خانگی اکثراً به وسیله سیستم­های کوچک تصفیه فاضلاب غیر متمرکز یا پیش­ساخته تصفیه می­شود. پس از این که اولین تاسیسات شهری مقیاس کامل بیورآکتور غشایی به مرحله بهره­برداری رسید تعداد آن ها تا حداقل ۱۵ عدد با ظرفیت­های ۷۰۰ تا ۸۰۰۰۰ جمعیت معادل افزایش یافت (جدول ۱-۱). تعداد زیادی از آن ها در ایالت فدرال نورس راین وستفالیا(۷) یافت می­شود. در اثر رقابت مصارف صنعتی، کشاورزی و شهری، منابع آب در معرض خطر هستند. اگرچه کمبود آب تقریباً غیرمتداول می­باشد اما حفظ کیفیت بالای آب یکی از اهداف مهم سیاست ملی محیط زیست است. به طور خاص سیستم­های بیورآکتور غشایی در موقعیت­های ویژه هیدرولوژیکی که پاتوژن­ها به علت استفاده آب برای مصارف استحمام، تفریح یا آشامیدن نگرانی عمده­ای به حساب می­آیند، نصب شده­اند. در کنار موقعیت­های هیدرولوژیکی، ساختار­های قانونی نیز ممکن است سبب کاربرد سیستم بیورآکتور غشایی شود.

جدول ۱-۱ سیستم­های بیورآکتور غشایی برای تصفیه فاضلاب شهری در آلمانگروه ارفتور اولین بیورآکتور غشایی آلمانی برای تصفیه فاضلاب شهری را در سال ۱۹۹۹ معرفی نمود. چند سال بعد، در سال ۲۰۰۴، تصفیه­خانه نوردکانال راه­اندازی شد که در آن زمان بزرگ ترین بیورآکتور غشایی شهری جهان محسوب می­شد. سومین بیورآکتور غشایی گروه ارفتور در سال ۲۰۰۸ تکمیل شد.
رودخانه ارفتور، پس از نامگذاری انجمن، به رودخانه شمال غربی شهر کلن آلمان جریان یافت. محدوده انجمن حدود ۲۰۰۰ کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار داد. این منطقه فاقد نواحی صنعتی است، اما به واسطه استخراج زغال سنگ قهوه­ای (لیگنیت) رودخانه راین و تبدیل آن به انرژی مشهور می باشد. معادن لیگنیت روباز (نزدیک سطح زمین) تاثیر عمده­ای بر هیدرولوژی کل منطقه دارد. سطوح آب زیرزمینی در این نواحی بسیار پایین بوده و خروجی تصفیه­خانه­های فاضلاب تنهاترین منبع ثابت تامین آب بسیاری از رودخانه­های این منطقه به شمار می آید. هم زمان جمعیت این منطقه افزایش یافته و به طور گسترده­ای این ناحیه برای تولید محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار گرفت. به طور کلی حذف بیولوژیکی نوترینت­ها در طی ۲۰ سال گذشته در تصفیه­خانه­های فاضلاب شهری مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این حدود یک سوم از تصفیه­خانه­های فاضلاب تحت نظارت گروه ارفتور برای رعایت معیارهای سخت­گیرانه تخلیه پساب خروجی، از فیلتراسیون ثالثیه استفاده نموده اند. افزایش هزینه تصفیه فاضلاب به منظور تامین پساب خروجی با کیفیت بالا و همچنین محدودیت­های فناوری لجن فعال متداول، توجهات خاصی را به سوی فناوری بیورآکتور غشایی جلب نموده است.
فناوری غشا از نظر عمومی به عنوان یک فناوری کلیدی آتی در بخش آب شناخته شده است. علاوه بر سیاست­های زیست محیطی در مورد کیفیت آب، ظرفیت­سازی و حمایت از فناوری­های جدید در بخش آب می­تواند به عنوان اهداف استراتژی اصلی برای تامین بودجه عمومی فناوری بیورآکتور غشایی که مورد تایید آلمان و خصوصاً نورس راین وستفالیا می­باشد، مورد توجه قرار گیرد (اوهلنبرگ، ۲۰۰۷). سرمایه­های معین حاصل از مالیات فاضلاب(۸) می­تواند برای تامین بودجه مورد نیاز برای بهبود کیفیت آب مورد استفاده قرار گیرد. با تمرکز بر روی فناوری­های نوین، پروژه­های بیورآکتور غشایی نیز سهمی از بودجه­ را دریافت می­کنند که در ابتدا ریسک اقتصادی سرمایه­گذاری مصرف­کنندگان نهایی را در فناوری­های جدید کاهش می­دهد. با تکامل فناوری بیورآکتور غشایی نسبت به مراحل ابتدایی، میزان بودجه به آرامی در طی سالها کاهش می­یابد.
با توجه با استاندارد بالا و درجه تصفیه فاضلاب، بازار داخلی برای تصفیه فاضلاب شهری در آلمان می­تواند نسبتاً کامل در نظر گرفته شود. بنابراین فرصت­های کاربرد بیورآکتورهای غشایی جدید در آلمان، به عنوان تاسیسات بازسازی شده، خیلی وسیع نیست. گرچه سیستم­های بیورآکتور غشایی دارای مزایای شناخته شده­ای می­باشد اما این روش بایستی با دیگر فناوری­های تصفیه، مانند گندزدایی با اشعه ماوراء بنفش یا فیلتراسیون ثالثیه، که به خوبی جا افتاده­اند نیز بتواند رقابت نماید. بنابراین با وجود الزامات سخت­گیرانه کیفیت آب که در سطح منطقه­ای اعمال می­شود، اغلب تمایل به سوی فناوری­های نوین است و این خود باعث ترویج فناوری بیورآکتور غشایی می­شود.

نقش کاربران نهایی در تجارت فرآیندهای غشایی

طراحی، ساخت و بهره­برداری از امکانات بیورآکتور غشایی هنوز به یک روش معمول تبدیل نشده است. اگرچه مشاوران، تولیدکنندگان و شرکت­های ساختمانی دانش خود را در پیشبرد عملکرد صحیح امکانات بیورآکتور غشایی در سراسر جهان ارائه می­دهند، اما نبایستی نادیده گرفته شود که موفقیت دراز مدت بیورآکتور غشایی به طور خاص در مسئولیت­پذیری کاربران نهایی و همچنین بهره بردارن تصفیه­خانه­های فاضلاب نهفته است. در این مورد عوامل متعددی به شرح ذیل بایستی در نظر گرفته شود:
الف) فناوری بیورآکتور غشایی آرایه­ای کلی از بین گزینه­های ممکن به منظور انتخاب طرح مناسب برای تصفیه­خانه­های فاضلاب را ارائه می­نماید. در این مورد اندازه تاسیسات، ملزومات پساب خروجی و نوع غشا فاکتورهای کلیدی محسوب می­شوند.
ب) جزئیات ساخت ممکن است به طور قابل ملاحظه­ای با فناوری­های متداول متفاوت باشد، بنابراین این امر بهره­برداری صحیح مدول­های غشایی و همچنین فرآیند بیولوژیکی را تحت تاثیر قرار می دهد.
ج) فاز راه­اندازی نیازمند تلاش در جهت تنظیم تمام عوامل می­باشد. بهره­برداری نادرست ممکن است موجب اختلال در ماهیت غشا و عملکرد نامناسب آن شود. در این زمینه کارکنان بهره­بردار باید آموزش­های لازم را ببینند تا راه­اندازی تصفیه­خانه به صورت کاملاً دقیق و محتاطانه انجام شود.
د) راندمان فیلتر غشایی و میزان مصرف انرژی در مدیریت سرمایه حالت بحرانی دارد. ممکن است بین گزینه­های طراحی و اثربخشی هزینه یک تعامل وجود داشته باشد، اما صرفه­جویی غیرقابل توجیه در ساخت، پیش­تصفیه و نیز در تمیز نمودن غشا ممکن است باعث کوتاهی بیش از حد عمر غشا، مصرف انرژی بالاتر و یا هزینه­های کاری بالاتر شود.
ه) پژوهش­های جهانی و فعالیت­های توسعه باعث بهبود بیش از حد فرآیند و نیز تغییر قابل ملاحظه فناوری بیورآکتور غشایی شده است. ضروری است تغییرات احتمالی منعکس شده و برای بهبود تمامی مراحل توسعه پروژه طبقه­بندی گردند.
و) هنگامی که یک تصفیه­خانه بیورآکتور غشایی در حال بهره­برداری است، به طور معمول بایستی برای سال­ها و یا حتی دهه­ها کارایی داشته باشد. از آنجایی­که غشاها هنوز گران ترین جزء تجهیزات بیورآکتور غشایی محسوب می­شوند، بنابراین طول عمر غشا، کلید اصلی موفقیت اقتصادی دراز مدت این سیستم می­باشد. عمر سرویس غشا می­تواند از طریق پایداری در شرایط بهره­برداری و عملکرد مناسب تصفیه­خانه ارتقا یابد، اما پس از آن طرح سوال قابلیت تناوب مدول های غشایی افزایش می یابد.
گروه ارفتور گام های بلندی را در مقابله با این چالش­ها برداشته است. در این بین می­توان ثابت نمود که طراحی، اجرا و بهره­برداری از سه تصفیه­خانه بیورآکتور غشایی یک موفقیت عمده برای این گروه محسوب می­شود. اگرچه تصفیه­خانه نوردکانال هنوز هم جزء بزرگ ترین تصفیه­خانه­های بیورآکتور غشایی دنیا به حساب می آید، ولی به طورکامل پیش­بینی می­شود، که در این فاصله، ممکن است تصفیه­خانه­های بزرگ تری نیز از قبل ساخته شده یا در آینده­ای نه چندان دور تکمیل شوند. ظهور چنین پروژه­هایی ارزش و چشم­انداز موفقیت را برای این فناوری نوین صحت می­بخشد.

منابع

Arbeitsgemeinschaft Trinkwassertalsperren e. V. (ATT), Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft e. V. (BDEW), Deutscher Bund der verbandlichen Wasserwirtschaft e. V. (DBVW), Deutsche Vereinigung des Gas- und Wasserfaches e. V., Technisch-wissenschaftlicher Verein (DVGW), Deutsche Vereinigung fur Wasser wirtschaft, Abwasser und Abfall e. V.(DWA), Verband kommunaler Unternehmen e. V. (VKU): Branchenbild der deutschen Wasserwirtschaft 2008 (Business profile of the German water industry), wvgw Wirtschafts- und Verlagsgesellschaft Gas und Wasser mbH, Bonn, Germany.
Bagg W. K. (2009). Infrastructure optimisation via MBR retrofit: a design guide. Water Sci. TechnoL, 59(2), 323-330.
BMU, Bundesministerium fur Umwelt, Naturschutz und Reaktorsicherheit (2010): Gewasserschutz — Abwasser — Private Haushalte — Statistik (Water protection — Wastewater — Private Households — Statistics), http://www.bmu.de/gewaesserschutz/ fb/abwasser_priv_haushalte (accessed 19 January 2010).
Busse-IS GmbH (2010): Referenzanlagen BusseMF in Gewasserschutz- und Naturschutzgebieten (Reference plants BusseMF in water and nature reserves), http://www.busse-is.de(accessed 19 January 2010).
Erwee H. and Gademan G. (2009). Sustainable Waste Water Treatment: Membrane Bio Reactor (MBR) Plant: Sedgefield, South Africa. International Wisa Membrane Technology Conference 2009, 13—15 May 2009, Stellenbosch, Western Cape, South Africa.
Hashimoto T., Suzumura K., Itokawa H. and Murakami T. (2009). Study of MBR sys¬tem with separate membrane tank for the reconstruction of large-scale WWTPs. 5th 1WA Specialised Membrane Technology Conference for Water and Wastewater Treatment, 1-3 September 2009, Beijing, P.R. China.
Judd S. (2006): The MBR Book, Principles and Application of Membrane Bioreactors in Water and Wastewater Treatment, Elsevier, Oxford, UK.
Lesjean B. and Huisjes E. H. (2007). Survey of European MBR market, trends and perspectives. 1WA 4th International Membrane Technologies Conference, 15 — 17 May 2007, Harrogate, UK.
Mokbel A. and Sen D. (2009): Design and Optimization of MBR Systems for Residential Wastewater Treatment and Reuse in Mexico and Emerging Markets using Aquifas, WEFTEC conference proceedings, 10—14 October 2009, Orlando, Florida, USA.
Rosenwinkel K.-H., Wagner J. and Nagy J. (2000). Membranverfahren in der industriellen Abwasserbehandlung. Chemie Ingenieur Technik — CIT, 72(5), 433—440.
Steinmetz H. (2008). Current Developments and Perspectives in Municipal Wastewater Disposal in Germany and Worldwide, Water and Waste, Special edition, GWV Fachverlage GmbH, Wiesbaden, Germany.
Tao G., Kekre K., Htun Oo, M. Viswanath B., Lew C. H., Kan L. M. and Seah H. (2009). Large scale membrane bioreactor plant design (retrofit) and optimisation. 5th IWA Specialised Membrane Technology Conference for Water and Wastewater Treatment, 1-3 September 2009, Beijing, P.R. China.
Uhlenberg E. (2007): Minister fur Umwelt und Naturschutz, Landwirtschaft und Verbraucherschutz des Landes Nordrheiri-Westfalen,،,Fiir eine gesunde Umwelt — die Wasserwirtschaft in Nordrhein-Westfalen, ein Wirtschaftsfaktor und Wirtschaftsmotor.", Rede zum 1. Deutscher Wasser- und Energietag (Minister of Environment and Nature Conservation, Agriculture and Consumer Protection of North Rhine-Westphalia, 'For a healthy environment — the water industry in North Rhine-Westphalia, an economic factor and an economic engine.' Speech on the first German Water and Energy Day) 06.02.2007, Essen, Germany.
Yang W., Cicek N. and Ilg J. (2006). State-of-the-art of membrane bioreactors: worldwide research and commercial applications in North America. J. of Membr. Sci., 270(1-2), 15 February 2006, Pages 201 -211.

نظرات کاربران درباره کتاب بهره‌برداری از بیورآکتورهای غشایی در مقیاس بزرگ در تصفیه فاضلاب شهری