فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آوای قلم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب امنیت آب شهری با رویکرد مدیریت ریسک

کتاب امنیت آب شهری با رویکرد مدیریت ریسک
جلد اول

نسخه الکترونیک کتاب امنیت آب شهری با رویکرد مدیریت ریسک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۵,۴۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب امنیت آب شهری با رویکرد مدیریت ریسک

امروزه حفظ منابع آب، یعنی حیاتی‌ترین ماده‌ای که بشر به آن نیاز دارد به‌طور فزاینده‌ای مورد توجه مجامع مختلف بین‌المللی قرارگرفته است. رشد روزافزون جمعیت و در نتیجه بهره‌برداری بیش از حد از منابع محدود آب از یک‌ طرف و آلوده شدن آن‌ها به سبب فعالیت‌های گوناگون زیستی، کشاورزی و صنعتی بشر از طرف دیگر همگی دست به دست همدیگر داده و زنگ خطر بحران آب را به صدا در آورده است. بنابراین حفظ کیفیت فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی منابع آب سرلوحه فعالیت بسیاری از سازمان‌هایی است که به نحوی با این منابع سروکار دارند، قرار گرفته است. در همین راستا شرکت آب و فاضلاب استان تهران به عنوان متولی تأمین، انتقال و توزیع آب آشامیدنی با کیفیت و همچنین جمع­ آوری و تصفیه فاضلاب در استان تهران سعی نموده است با انتشار این کتاب از تجربه دیگر کشورها در زمینه مدیریت منابع آن استفاده نموده و قدم مؤثری در کنترل ریسک بحران داشته باشد.

ادامه...

بخشی از کتاب امنیت آب شهری با رویکرد مدیریت ریسک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه ناشر

سپاس بیکران پروردگار را که به انسان قدرت اندیشیدن بخشید، قدرتی که در مقایسه با سایر موجودات باعث شده است که انسان هرگز به امکانات محدود خود اکتفا نکند. مکاتب الهی، انسان را موجودی کمال طلب و پویا می‎دانندکه جهت گیری او به سوی خالقش می باشد. از جمله راه های تقرب به خداوند علم است، علمی که زیبایی عقل است. علمی که در دریای بیکران آن هر ذره نشانی از آفریدگار است و هر چه علم انسان افزون گردد، تقربش بیشتر می‎شود. از این روست که به علم اندوزی و دانش آموزی توجهی بی نظیر مبذول گردیده است. اما علم آموزی به ابزاری نیاز دارد که مهمترین آن کتاب است و انتشار نتیجه مطالعات پژوهشگران و اندیشمندان پاسخگوی این نیاز خواهد بود.
جهت تحقق این امر و گام برداشتن در جهت ارتقای پایه های علم و دانش و رشد و شکوفایی استعدادها، انتشار کتاب را یکی از اهداف خود قرار داده و انتظار داریم با حمایت های معنوی هموطنان گرامی بتوانیم گام های موثر و ارزشمندی را برداریم. گرچه تلاش خواهد شد در حد دانش و تجربه اندکمان کارهایی بدون اشکال تقدیم حضورتان گردد، ولی اذعان داریم که راهنمایی های شما عزیزان می‎تواند ما را در ارتقای کیفی کتاب راهگشا باشد. لذا همیشه منتظر پیشنهادات و راهنمایی های شما خواهیم بود.
در پایان از همه عزیزانی که در مراحل مختلف تهیه، تدوین و چاپ کتاب از همفکری و همکاری آن ها برخوردار بوده ام به خصوص همکاران محترم شرکت آب و فاضلاب تهران جناب آقای مهندس محمد پرورش (مدیر عامل)، خانم ها رویا یعقوبی نژاد و مریم سرخوش و آقایان سیدمحسن محسنی و امیر شیخ محمدی (مترجمان)، آقایان مهندس شقاقی، شیری و احمدی (دفتر پژوهش و بهبود بهره وری شرکت آب و فاضلاب استان تهران) و مهندس علی محمد خانی (مدیر فروش) سپاسگزاری نموده و موفقیت روزافزونشان را آرزومندم.

مهدی خانی
مدیر مسئول انتشارات آوای قلم

در فضایی رشد یافتم
که صبوری را از پدرم، تلاش را از مادرم
و صمیمیت را از خواهرها و برادرهایم آموختم

همسری دارم، همیشه همراه
و پسر و دختری که شوق امید و تلاش را در دلم زنده نگه­داشته­اند.
تقدیم به همه شما خوبان

رویا یعقوبی­نژاد

تقدیم به پدر و مادرم:
که از نگاهشان صلابت
از رفتارشان محبت
و از صبرشان ایستادگی را آموختم

و تقدیم به همسرم
که سایه مهربانیش سایه سار زندگیم می باشد، او که اسوه صبر و تحمل بوده و مشکلات مسیر را برایم تسهیل نمود

سیدمحسن محسنی

مقدمه شرکت آب و فاضلاب

امروزه حفظ منابع آب، یعنی حیاتی ترین ماده ای که بشر به آن نیاز دارد به طور فزاینده ای مورد توجه مجامع مختلف بین المللی قرارگرفته است. رشد روزافزون جمعیت و در نتیجه بهره برداری بیش از حد از منابع محدود آب از یک طرف و آلوده شدن آن ها به سبب فعالیت های گوناگون زیستی، کشاورزی و صنعتی بشر از طرف دیگر همگی دست به دست همدیگر داده و زنگ خطر بحران آب را به صدا در آورده است. بنابراین حفظ کیفیت فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی منابع آب سرلوحه فعالیت بسیاری از سازمان هایی است که به نحوی با این منابع سروکار دارند، قرار گرفته است.
در همین راستا شرکت آب و فاضلاب استان تهران به عنوان متولی تامین، انتقال و توزیع آب آشامیدنی با کیفیت و همچنین جمع­آوری و تصفیه فاضلاب در استان تهران سعی نموده است با انتشار این کتاب از تجربه دیگر کشورها در زمینه مدیریت منابع آن استفاده نموده و قدم موثری در کنترل ریسک بحران داشته باشد.
امید است این کتاب مورد توجه برنامه ریزان و متولیان تامین آب در وزارت نیرو و شرکت­های آب و فاضلاب شهری و روستایی و همچنین تمامی کارشناس­ها و مشاورین قرار گیرد و بتواند گامی باشد در ارتقا سطح کمی و کیفی آب.

مرتضی مجتهدی
ئیس مرکز تحقیقات و ارتباط با صنعت
شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

محمد پرورش
رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل
شرکت آب و فاضلاب استان تهران

مقدمه مترجمان

آب یکی از ارکان اصلی حیات بشری است، به طوری که حیات بدون آن برای موجود زنده به هیچ وجه قابل تصور نیست. اگر چه حجم آب در کره زمین ثابت و در مداری بسته به طور دایم در حال گردش است، اما توزیع نامناسب آب در سطح جهان و از همه مهمتر فقدان آب سالم در بسیاری از نقطه های جهان، نگرانی های زیادی را پیش روی بشر قرار داده است.
پیش بینی پژوهشگرها، حاکی از آن است که ذخیره آب شیرین جهان هر سال کاهش می یابد و تا ۲۵ سال دیگر نیمی از جمعیت جهان با مشکل کمبود آب شیرین مواجه خواهند بود.
حدود هفتاد درصد از سطح زمین را آب فرا گرفته است، ولی متاسفانه بحران آب در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، یکی از دغدغه های اصلی فراروی کشور ما است.
به طور کلی در نقطه های مختلف ایران، کاهش منبع های آبی مناسب و نیاز روز افزون بخش های مختلف به آب را می توان به عنوان یک مخاطره و بحران دانست.
مدیریت ریسک، فرایندی شامل دو فاز اصلی است؛ فاز تخمین ریسک (شامل شناسایی، تحلیل و اولویت بندی) و فاز کنترل ریسک (شامل مراحل برنامه ریزی مدیریت ریسک، برنامه ریزی نظارت ریسک و اقدام های اصلاحی).
ما در دنیای مخاطره ها و ریسک زندگی می کنیم. باید ریسک ها را تحلیل و شناسایی کنیم و در مجموع تمام ریسک ها و اثرهای آن ها را ارزیابی کنیم. منفعت حاصل از مدیریت ریسک ممکن است تا غلبه پروژه بر آن ملموس نباشد، اما به خاطر داشته باشید که کسی که از برنامه ریزی اجتناب کند به طور حتم برنامه شکست پروژه خود را طرح ریزی نموده است.
این کتاب علاوه بر تشریح مبانی ریسک ها و نحوه کنترل و کاهش آن، با مورد پژوهی درک مبانی را ساده تر نموده است و اگر سازمانی خواهان اجرا نمودن یک سیستم مدیریتی مناسب برای امن سازی آب شهری خود باشد، این کتاب، راهنمای بسیار مناسبی را ارایه خواهد نمود. خاطرنشان می گردد به منظور وضوح بیش تر، لوح فشرده نمودارها و شکل ها به همراه کتاب عرضه می شود.

رویا یعقوبی نژاد
سیدمحسن محسنی

بخش اول: شرح مختصر خطرها

فصل اول: مقدمه

مقدمه
Blanca Jiménez(۱) & Joan B. Rose(۲)
در قرن بیستم شاهد رشد سریع شهرنشینی جمعیت جهان بودیم. جمعیت شهری از مقدار ۱۳ درصد در سال۱۹۰۰ به ۲۹ درصد در سال۱۹۵۰ افزایش یافت و با توجه به بازنگری چشم انداز شهرنشینی جهان در سال ۲۰۰۵، به ۴۹ درصد در این سال رسید. با توجه به پیش بینی ادامه روند شهرنشینی جهان، انتظار می رود که۶۰ درصد از جمعیت جهان تا سال۲۰۳۰ در شهرها زندگی کنند. تعداد رو به افزایش جمعیت شهری بهترین مقیاس نشان دهنده این روند بی سابقه است: جمعیت شهری از ۲۲۰ میلیون نفر در سال۱۹۰۰ به ۷۳۲ میلیون نفر در سال۱۹۵۰ افزایش یافته و به ۲/ ۳ میلیارد نفر در سال ۲۰۰۵ رسید. درنتیجه جمعیت شهری، در طی سال های ۱۹۵۰ تا ۲۰۰۵ بیش از چهار برابر شده است. با توجه به آخرین پیش بینی جمعیت سازمان ملل متحد، انتظار می رود که در سال ۲۰۳۰ جمعیت ساکن شهرها به ۴/ ۹ میلیارد نفر در برسد.)سازمان ملل متحد،۲۰۰۷((۳)
چرخه آب شهری یک مفهوم جدید و تا حدی مصنوعی است، به عبارت دیگر توسط انسان ها طراحی شده است، همان گونه که شهرها مصنوعی هستند، محیط زیست را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. این طراحی بشر سبب شده است که چرخه"طبیعی" آب به صورت مصنوعی مهندسی شود. شهرها با توسعه خود موجب تغییر طبیعت می شوند و به دنبال آن چرخه آب شهری اطراف شهرها ساخته می شود. مفهوم چرخه آب شهری را می توان از نظر علمی مورد بحث قرار داد، اما مهم ترین واقعیت این است که در عمل تنها، چند نمونه از اثرهای آن را می توانیم، ببینیم. برای درک، تجزیه و تحلیل بهتر و ایجاد احساس نیاز به کنترل چنین اثرهایی، این کتاب بدون بحث و بررسی مفصل و پرداختن به جزییات زیاد نوشته شده است. این کتاب به سه بخش تقسیم می شود: (بخش اول) شرح مختصر خطرها، (بخش دوم) رویکردهای متفاوت نسبت به کنترل آن ها و (بخش سوم) مطالعه های موردی در سراسر جهان.
بخش اول را تولا تاهکانن(۴) توصیف می کند، در فصل۲، تاثیر بهداشتی بالقوه دفع فاضلاب شهری تصفیه شده و تصفیه نشده در آب آشامیدنی توصیف می گردد. این فصل حاوی تجزیه و تحلیلی از تصورهای نادرست در مورد دفع است که سبب می شود جامعه، عمل وسیع و در حال انجام بازیافت را به فراموشی بسپارد. در فصل۳، سام فارا(۵) و جان رز(۶) خطرهای بهداشتی میکروب ها را ارائه داده اند. هم چنین چارچوبی جهت ارزیابی مقدار ریسک میکروبی را ارائه می دهند تا بیماری های انتقالی از آب مانند حصبه، وبا و هم چنین پاتوژن های نوظهور منتقل شده از آب را نشان دهند و مدیرها را با رویکرد علمی نظارت بر منبع آب، آبیاری و محیط های تفریحی آبی به منظور حفظ بهداشت عمومی، آشنا کنند. فصل۴، توسط اینز ناوارو(۷) و فرانسیسکو زاگمات(۸)، ارائه شده است که شامل توصیفی از منبع اصلی تاثیرگذار برافزایش سطح ترکیب های آلی و معدنی در منبع آب و آب آشامیدنی است. هم چنین راه های قرار گرفتن در معرض قرارگیری جمعیت شهری با ترکیب های شیمیایی، توصیف شده است. علاوه بر این، این فصل نمونه هایی از حالت های مختلف در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه را نیز نشان می دهد. کلادیا شینبام(۹) در فصل۵، خلاصه ای از تاثیر تغییر آب وهوا در چرخه هیدرولوژیکی و خطرهای بالقوه در منطقه شهری را ارائه می دهد. او با استفاده از مفهوم انطباق چرخه آب شهری، پیشنهاد می دهد که استراتژی ها باید ادغامی از وضعیت آب وهوا و واکنش های آب نسبت به آن باشند.
بخش دوم با کمک و همکاری فرانسیسکو کابیلو(۱۰) آغاز می شود. در فصل۶ او توضیح می دهد چگونه تعادل بین دسترسی و تقاضا، نیازمند حفظ خدمات آب شهری است. راه حل های ارائه شده شامل جنبه های روش شناختی و عملیاتی است. در فصل۷، بلانکا جیمنز(۱۱) منبع های مختلف آلوده کننده آب شهری را با یک رویکرد غیرمتعارف توصیف می کند. او برای مقابله با منبع های مختلف آلوده کننده، یک مجموعه وسیع از اقدام ها را فراتر از روش ساده تصفیه فاضلاب در تصفیه خانه ها پیشنهاد می کند. درنهایت به این دلیل که در طول تصفیه آب و فاضلاب محصول های جانبی شکل می گیرند، استفن اسمیت(۱۲) در فصل۸ راه هایی برای تصفیه لجن و درنهایت فرار سازی آن ها ارائه می دهد. او به بررسی استفاده از روش تصفیه لجن مانع مرکب دوگانه، محدودیت های استفاده از زمین و کنترل منبع آلوده کننده، می پردازد.
در بخش سوم در فصل۹، بن ون درنرو(۱۳) نمونه ای شگفت انگیز از کوتاهی چرخه آب شهری در شرایط کمبود آب را توصیف می کند. مورد ویندهوک، نامیبیا، یک نمونه منحصربه فرد در سطح جهان است که در آن آب، به طور مداوم در یک چرخه بسته استفاده می شود. احیای آب در طی یک دوره ۳۷ ساله نشان داده است که آب با کیفیت قابل قبول به طور مداوم می تواند به صورت عمده از پساب خانگی تولید شود. لیکوا راسچید- سالی(۱۴)، پی درچسل(۱۵) و روبرت آبیدو(۱۶) نشان می دهند که کاهش خطرهای ناشی از بازیابی فاضلاب تصفیه نشده برای آبیاری کشاورزی چقدر می تواند مهم و اثرگذار باشد. نویسنده ها با استفاده از پروژه آکرا به عنوان یک نمونه اجرایی، گزینه های مختلفی را (مانند روش های آبیاری، زمان و نوع تغییر محصول) به منظور کاهش خطرهای بهداشتی ناشی از استفاده فاضلاب برای کشاورزی، تشریح می کنند.
صنعت نیز یک جزء مهم در چرخه آب شهری است. برای نشان دادن راه های مختلف استفاده بهتر از آب و کاهش تخلیه آلاینده های صنعتی به محیط زیست، تاهکنن تولا خطرهای آبی مرتبط با محل های دفن زباله شهری را در فصل۱۱ شرح می دهد. او برای جلوگیری از تماس افراد ساکن در نزدیکی محل های دفن زباله با ماده شیمیایی آزادشده در هوا، آب وخاک، مانع های مختلف مهندسی و عملیاتی را پیشنهاد می دهد.
زیرساخت های آب شهری نیز یک منبع نگرانی است. در فصل۱۲، گوردن گارنر(۱۷) تجربه انفجار فاضلاب لوئیزویل، کنتاکی ایالات متحده، که در اثر استفاده صنعتی و سوءاستفاده از زیرساخت های شهری بوده و چگونگی کاهش چنین خطری را شرح می دهد. او هم چنین در مورد اهمیت پیش تصفیه صنعتی و برنامه های مورد نیاز نظارت برای جلوگیری از فاجعه های شیمیایی در فاضلاب بحث می کند. دارن سیول(۱۸) در فصل۱۳ چگونگی مقابله کارآمد با بلاهای طبیعی و ساخته دست بشر را بررسی می کند. بر اساس تجربه هایی که به طور عمده از فاجعه سونامی آسیا در سال۲۰۰۴ به دست آمده، درس های آموخته شده برای انجام اقدام های پس از فاجعه شرح داده شده است. درنهایت، در فصل۱۴، جان آندرسون(۱۹) برای نشان دادن رویکردهای متفاوت مدیریت خطر تغییر آب وهوا در بخش شهری از استرالیا به عنوان نمونه استفاده می­کند. این فصل چگونگی اثرگذار بودن بررسی های اتفاقی را در تعیین خطرهای مربوط به تغییر آب وهوا، خشکسالی، فایده اقتصادی ذخیره آب و بازیابی آب را شرح می دهد.
چرخه آب شهری، اثرها و استراتژی های مدیریتی آن، همه مفاهیمی هستند که به توسعه، درک و آمادگی بیش­تر برای رویارویی با شهرنشینی رو به افزایشی که جهان در حال تجربه آن است، کمک خواهند کرد. ما امیدواریم این کتاب، کمکی در راستای این گونه تلاش ها باشد.

نظرات کاربران درباره کتاب امنیت آب شهری با رویکرد مدیریت ریسک