فیدیبو نماینده قانونی دانشگاه امام صادق (ع) و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب علم و عمل ایمانی

کتاب علم و عمل ایمانی
بیست و دو گفتار در شناخت ابعاد کاربردی دین

نسخه الکترونیک کتاب علم و عمل ایمانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب علم و عمل ایمانی

عالم، حوادث را خوب می‌شناسد، موقعیت‌ها را خوب تشخیص می‌دهد و متناسب با آن گام برمی‌دارد. حضرت امام(ره) این‌گونه بود. در زمان مرجعیت مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی، خدمت امام، درس می‌خواندیم. ایشان در آن زمان از مدرّسان عالی‌مقام و محترم قم بود و با این‌که به حوادث ناگوار آن روز آگاه بود، ولی آشکارا هیچ سخنی نمی‌گفت، زیرا موقعیت را مناسب نمی‌دیدند. نصیحت می‌کردند و درس فقه و اصول و.... می‌دادند، اما فعالیت آشکار سیاسی نداشت. ایشان معتقد بود که تا به آن موقعیت خاص و آن مقطع خاص تاریخی نرسیم که هم در خودمان و هم در جامعه آمادگی فراهم بشود، نباید سخنی بگوییم و اقدامی کنیم که بی‌اثر بماند. خیلی از علما در زمان مرحوم آیت‌الله بروجردی فعالیت و مبارزه داشتند که هر کدام به جای خود قابل تقدیرند، ولی هیچ‌کدام از آن‌ها به ثمر ننشستند؛ مثلاً مرحوم آیت‌الله کاشانی از مبارزان آن زمان و از علمای بزرگ ایران و نجف بود که فعالیت ایشان بر حسب ظاهر با شکست روبه‌رو شد. یا شهید نواب صفوی و.... این‌ها را برای نمونه ذکر کردم که اگر کسی بخواهد کاری را انجام بدهد، باید زمینه‌های آن کار فراهم شود. و امام موقعیت‌شناس و مترصد زمینه‌ها بود، لذا وقتی به مرجعیت رسید، امام همان امام بود و رژیم هم همان رژیم، اما موقعیت برای فعالیت سیاسی فراهم شده بود؛ در گذشته، امام ساکت بود تا جایی که وقتی پس از رحلت آیت‌الله بروجردی، به مرجعیت رسید، شاه بر حسب ظاهر، تجاهل می‌کرد او را نمی‌شناسد و می‌گفت این خمینی کیست که پیدا شده و این حرف‌ها را می‌زند، ما تا حالا چنین کسی را در قم نمی‌شناختیم! این تجاهل به حدّی بود که دربار پهلوی در پیام تسلیت‌هایی که به مناسبت رحلت آیت‌الله بروجردی (طبق سنت آن روز) به علمای بزرگ نجف و قم فرستاد، یادی از حضرت امام خمینی نکرد و اصلاً به روی خود نیاورد که امام جزء علمای قم است. در آن روزگار رسم بود که وقتی مرجعی از دنیا می‌رفت، شاه برای علمای بزرگ حوزه نجف و قم پیام تسلیت می‌فرستاد، ولی پس از فوت آیت‌الله بروجردی برای امام پیام تسلیت نفرستاد. پس شما نیز از روش امام درس بگیرید؛ در هر کجا که هستید، حتی در خانواده هم اگر بخواهید کاری را انجام دهید، باید زمان انجام هر کاری را تشخیص بدهید؛ حتی اگر با همسرتان هم می‌خواهید صحبتی بکنید و پیشنهادی بدهید، باید موقعیت‌شناس باشید. این درسی است که انسان در زندگی نیز موقعیت‌ها را بشناسد و به تناسب موقعیت‌ها اقدام کند والاّ کارش بی‌اثر و ابتر می‌شود. البته شخصیت‌های بزرگ و انقلابی می‌توانند موقعیت‌ساز و زمینه‌ساز باشند و تنها به امید بخت و اقبال به انتظار نمی‌نشینند چنان‌که امام این‌گونه بود و این خود به شناخت زمان نیازمند است.

ادامه...

بخشی از کتاب علم و عمل ایمانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:گفتار ۱: نقش دانشگاه امام صادق(عدر برابر تهاجم فرهنگی

بسم الله الرحمن الرحیم (۲)

و صلی الله علی سیدنا و مولانا محمد و آله المعصومین سیما بقیّه الله حجه بن الحسن(ع) و اجعلنا من انصاره و اعوانه و شیعته. اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحین، قال الله تعالی: «لقد جائکم رسول من انفسکم عزیزٌ علیه ما عَنِتّم حریصٌ علیکم بالمومنین رئوفٌ رحیم»(۳)

خداوند متعال در این آیه شریفه می فرماید: «همان رسولی از جنس شما (نوع بشر یا قوم عرب) برای هدایت خلق آمد که از فرط محبت و نو ع پروری، فقر و پریشانی و جهل و فلاکت شما او را سخت می آید و بر آسایش و نجات شما بسیار حریص و به مومنان رئوف و مهربان است.»
ازاین رو ما نیز باید از صفات رسول خدا درس بگیریم. در این دانشگاه، شما شاگردان امام صادق(ع) باید سیره و روش پیامبر(ص) را سرمشق خویش قرار دهید و مانند آن حضرت همواره دل سوز مردم باشید. به پدر و مادر، خانواده، مردم، خدمت گزاران دانشگاه، اساتید و هم درسی ها محبت کنید. همه جا نسبت به یکدیگر رحمت و رافت داشته باشید. استاد در کلاس درس، باید نسبت به شاگردان رئوف و دل سوز باشد و خواستار ترقی آنان باشد و خوبی هایشان را ببیند، چنان چه پیامبر این گونه بودند. دل سوزی نباید به گونه ای باشد که راه تخلّف را باز بگذارد. چنان چه در جامعه اسلامی در برابر آنان که در مقابل اسلام ایستاده اند، سخت گیری دیده می شود، این سخت گیری نیز بر مبنای رحمت عمومی است، چرا بایستی در مقابل فساد ایستاد و جامعه را از آن پاک کرد و پیراست.
دانشگاه امام صادق(ع) بعد از انقلاب تاسیس شد ولی زمزمه تشکیل آن در میان دوستان و دانشمندان و علاقه مندان به اسلام و تشیع، پیش از انقلاب شنیده می شد و بعد از انقلاب که امکانات در اختیار ما قرار گرفت، چون به سرعت قادر به اصلاح دانشگاه ها نبودیم، لذا به فکر تاسیس دانشگاهی اسلامی افتادیم. ما فکر می کردیم برای ساختن یک محیط اسلامی در برابر تهاجم فرهنگی غرب، همان گونه که باید مدارس خوب اسلامی تشکیل شود، دانشگاه های خوب نیز باید پایه ریزی شود که از ابتدا دانشجویان آن از نظر استعداد او اخلاق و خانواده گزینش شوند. ما درصدد برآمدیم تا در دانشگاه امام صادق(ع) دروس ترکیبی و تلفیقی تدریس نماییم. دروسی که بتواند تا حدودی دانشجویان را با منابع اسلامی آشنا سازد.
تهاجم فرهنگی دو نمود دارد: نخست نمود رفتاری و عملی که اخلاق جامعه را فاسد می کند؛ و دیگر تهاجم فکری و فلسفی که مهم تر از تهاجم عملی است، زیرا فکر و اندیشه زیربنای عمل می باشد. اگر فکر صدمه دید، عمل هم فاسد می شود. برخی از اساتید که از غرب آمده اند و در آن جا تحصیل کرده اند، گاهی به عنوان دل سوزی به حوزه ها و فقها حمله کرده و عقاید دینی جوان هایی را که تازه به دانشگاه آمده اند، تضعیف می کنند و می گویند فقه و حوزه مریدپرور است و دانشگاه محقّق پرور، درحالی که فقهای ما همیشه اهل تحقیق بوده اند. این آقایان فقه را با تقلید مخلوط کرده اند. ما در دانشگاه باید به دانشجو فقه را به آن صورتی که هست، در حد ضرورت بیاموزیم. باید دانشجو بفهمد که فقه اجتهادی یک علم تحقیقی است که مبتنی بر کتاب و سنت و عقل است و روش تحقیق در آن روشی تجربی نیست، بلکه روشی متناسب با آن علم است، چنان که تحقیقات در علوم مختلف شیوه های متناسب و گوناگونی دارد. ما در دانشگاه امام صادق(ع) دو عنصر حوزه و دانشگاه را ترکیب کرده ایم و شما دانشجویان عزیز که در مقطع کارشناسی و بالاتر هستید، باید این ایده را بپذیرید که شما در این جا نیاز به تحصیل تفسیر و علوم قرآنی دارید و هرگز آن ها را به عنوان علوم جنبی و فرعی به حساب نیاورید.
دانشجویان ما در مقطع دکترا در خارج از کشور نسبت به دیگر دانشجویان علوم انسانی امتیازات خاصی دارند، چرا که با علوم حوزوی از قبیل منطق، فلسفه، اصول، تفسیر و فقه آشنایی دارند.
امیدوارم شما نیز خوب درس بخوانید و تحقیق کنید و در هر زمینه نمونه باشید. با وجود آن که از تاسیس این دانشگاه فقط ده سال گذشت و به رغم همه کمبودهای موجود، الحمدالله توانسته با همت شما اساتید و دانشجویان سربلند باشد بعضی از اساتید که از کشورهای خارج آمده اند، می گویند که دانشگاه امام صادق(ع) در دانشگاه های خارج نیز از اعتبار خاصی برخوردار است. این ها همه نشان دهنده اعتبار دانشگاه است. من راضی نیستم که در این دانشگاه، دانشجویانی وارد شوند که وقت گذرانی می کنند و از امکانات استفاده می کنند و هدفشان تنها مدرک گرفتن می باشد. همه این دروس و مباحث اگر توام با اخلاق و معنویات نباشد، هیچ ارزشی ندارد.
امام زمان(عج) از ما می خواهد که ما افراد آراسته ای باشیم. شما دانشجویان این دانشگاه باید رفتارتان اسلامی باشد و اگر بخواهید مفید باشید تنها درس خواندن کافی نیست، بلکه باید با اخلاص باشید و مسائل معنوی را رعایت کنید.
در آخر سه نکته را تذکر می دهم: نکته نخست آن که علت اصلی موفقیت شما، احترام به پدر و مادر و کمال ادب نسبت به آن ها است؛ نکته دوم آن که احترام به اساتید باعث خیر و برکت در زندگی شما می شود؛ نکته سوم نیز توجه به امام زمان است که آن حضرت منبع خیر و واسطه فیوضات الهی می باشند. اگر می خواهید در زندگی موفق باشید، باید همیشه در وقت سحر و به هنگام نماز به یاد ایشان باشید و دعای فرج را بخوانید و از آن حضرت شفاعت بخواهید.

مقدمه

نوشتار حاضر را نمی توان به عنوان یک تالیف به شمار آورد؛ زیرا آن، مجموعه ای از سخنرانی هایی است که در نشست های مختلف و به مناسبت های خاص در واحد خواهران دانشگاه امام صادق(ع) به عنوان تذکرات اخلاقی و احیاناً اجتماعی ایراد شده است و به همین دلیل ترکیب و انسجام یک تالیف را دارا نمی باشد و اصرار واحد خواهران باعث شد که به این صورت چاپ شود.
این مقالات که از نوارها پیاده شده، در هنگام ویرایش و تبدیل آن از گفتار به نوشتار قهراً بخشی از آن حذف و احیاناً مطلب جدیدی به تناسب بر آن افزوده شده است که با اصل سخنرانی که در نشریات ندای صادق و مشکوه النور آمده، اندکی تفاوت دارد.
عناوین هر گفتار به تناسب محتوی و با سلیقه سرکار خانم لیلا خسروی از دانش آموختگان واحد خواهران (که در ویرایش مقالات تقبل زحمت کرده اند) و احیاناً با نظر اینجانب انتخاب شده و در اصل وجود نداشته است. آیات و احادیث به تناسب موقعیت ها جایگزین شده که برای طلّاب علوم دینی و دانشجویان قابل استفاده و اقتباس است. در پی نوشت ها به منابع تا حدودی اشاره شده است.
در خاتمه از بزرگوارانی که این ۲۲ گفتار را مطالعه می کنند انتظار دارد چنان چه نظراتی اصلاحی دارند ما را از راهنمایی های خود بهره مند کنند. ـ ان شاءالله تعالی ـ امید است که این خدمت ناچیز در پیشگاه خداوند متعال و اولیای گرامی اش مقبول واقع شود.

محمدرضا مهدوی کنی

تربیت اسلامی، مرجعیت علمی

«کاری کنید که دانشگاه امام صادق(ع)... مرجع تحقیقات مراکز علمی و دانشگاه های دنیا بشود»
مقام معظم رهبری(۱)

فلسفه وجودی دانشگاه امام صادق(ع) که از سوی ریاست دانشگاه به کرات مورد توجه قرار گرفته، تربیت نیروی انسانی ای متعهد، باتقوا و کارآمد در عرصه عمل و نظر است تا از این طریق دانشگاه بتواند نقش اساسی خود را در سطح راهبردی به انجام رساند.
از این حیث «تربیت» را می توان مقوله ای محوری یاد نمود که وظایف و کارویژه های دانشگاه، در چارچوب آن معنا می یابد؛ زیرا که «علم» بدون «تزکیه» بیش از آن که ابزاری در مسیر تعالی و اصلاح امور جامعه باشد، عاملی مشکل ساز خواهد بود که سازمان و هویت جامعه را متاثر و دگرگون می سازد.
از سوی دیگر «سیاست ها» تابع اصول و مبادی علمی هستند و نمی توان منکر این تجربه تاریخی شد که استواری و کارآمدی سیاست ها در گرو انجام پژوهش های علمی و بهره مندی از نتایج آن هاست. از این منظر پیشگامان عرصه علم و پژوهش، راهبران اصلی جریان های فکری و اجرایی به حساب می آیند و نمی توان آینده درخشانی را بدون توانایی های علمی - پژوهشی رقم زد و سخن از «مرجعیت علمی» در واقع پاسخ گویی به این نیاز بنیادین است.
دانشگاه امام صادق(ع) در واقع یک الگوی عملی برای تحقق ایده دانشگاه اسلامی در شرایط جهان معاصر است. الگویی که بیش از «ربع قرن» تجربه دارد و هم اکنون ثمرات نیکوی این شجره طیبه در فضای ملی و بین المللی قابل مشاهده است. طبعاً آن چه حاصل آمده محصول نیت خالصانه و جهاد علمی مستمر مجموعه بنیان گذاران و دانش آموختگان این نهاد است که امید می رود در طلیعه دور جدید فعالیتش بتواند به توسعه و تقویت آن ها در پرتو عنایات حضرت حق تعالی، اهتمام ورزد.
معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) با توجه به شرایط، امکانات و نیازمندی جامعه در مقطع کنونی با طرحی جامع نسبت به معرفی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه، ارزیابی سازمانی- کارکردی آن ها و بالاخره تحلیل شرایط آتی اقدام نموده که نتایج این پژوهش ها در قالب کتاب، گزارش، نشریات علمی و.... تقدیم علاقه مندان می گردد. هدف از این اقدام - ضمن قدردانی از تلاش خالصانه تمام کسانی که با آرمان و اندیشه ای بزرگ و ادعایی اندک در این راه گام نهادند- درک کاستی ها و اصلاح آن ها است تا از این طریق زمینه پرورش نسل جوان و علاقه مند به طی این طریق نیز فراهم گردد؛ هدفی بزرگ که در نهایت مرجعیت مکتب علمی امام صادق(ع) را در گستره بین المللی به همراه خواهد داشت. (ان شاءالله)

وللّه الحمد
معاونت پژوهشی دانشگاه
امام صادق(ع)

نظرات کاربران درباره کتاب علم و عمل ایمانی